Strengere controle op {sluitingstijden horeca LEIDEN OMGEVING 9 Welzijnsorganisaties dansen op smal koord Maredijk krijgt ook woongarantie CeidócSouocmt Oudt Leyden geeft geld De Zijlwijkschool uit de Leidse Merenwijk en de Noorderwiek, ook uit Leiden, mochten gisteren beide een cheque van drieduizend gulden in ont vangst nemen. De cheques werden uitgereikt door prof.dr. Obbema, voorzitter van de Vereni ging Oudt Leyden, die dit jaar haar 90-jarig be staan viert. Ter gelegenheid van dit jubileum wa ren alle basisscholen in de Leidse regio uitgeno digd om mee te doen aan een tekenwedstrijd. De leerlingen moesten hun visie op het heden en de toekomst van hun woonplaats uitbeelden. Behal ve de twee Leidse scholen kreeg ook de aikema- dese basisschool Elckerlyck een cheque. Het werk van de leerlingen is deze maand nog te zien in de openbare bibliotheek in Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT Huismeester met stoel geslagen LEIDEN - Een 48-jarige huis meester van de Condorhorst is gistermiddag gewond geraakt aan zijn arm omdat een huur der hem met een stoel sloeg. De huurder, een 59-jarige Lei- denaar, kwam op het spreek uur van de huismeester om te klagen over geluidsoverlast. Dit gesprek liep niet zoals de man had gewild, waarna de huismeester de man vroeg weg te gaan. Toen sloeg hij de huis meester met een stoel, die hierbij vermoedelijk zijn arm brak. De huurder is door de po litie aangehouden. PvdA brengt bezoek aan binnenstad-oost LEIDEN De Leidse PvdA- fractie brengt vrijdagmiddag een bezoek aan Pancras-Oost en Noordrijnevest. Om 14.00 verzamelen de raadsleden in het buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht. Van hier uit wandelen ze door de twee wijken waarbij gesprekken met buurtbewoners, leden van de sociale vemieuwingsgroep, en omgevingsvaklieden op het programma staan. Om 16.00 uur volgt in het buurthuis een spreekuur, waarbij alle wijkbe woners uitgenodigd. Inzamelingsactie van kerken in regio Leiden LEIDEN Zaterdag kunnen bij elf kerken in Leiden en omgeving spullen worden ingele verd voor jongeren in de Derde Wereld. Naai machines, schrijfmachines, oud gereedschap, oude fietsen of onderdelen en rolstoelen zijn welkom. Radio's, meubels stofzuigers zijn ech ter niet nodig. De goederen moeten na te zijn gerepareerd jongeren helpen om een eigen be staan op te bouwen. Goederen kunnen tussen 11.00 en 12.30 uur worden inge leverd bij de: Antoniuskerk. Hartebrugkerk, Herensingelkerk, Mare- kerk, Maria Middelareskerk, De Regenboog, Petruskerk. Vredeskerk (Leiden); Menswordingskerk (Leiderdorp *- St. Willibrorduskerk tOegstgeest); St Jozefkerk (Wasse naar). Daarna kunnen spullen nog worden ingeleverd bij de Duinzigtschool. Wijttenbachweg 23 in Oegstgeest. SP hoeft waarschijnlijk niet te rectificeren Idoor STAN VAN HAASTEREN LEIDEN De Socialistie- se Partij hoeft de beschul digingen aan het adres van de woningbouwver eniging de Sleutels waar schijnlijk niet terug te ne men. Dat bleek gisteren tijdens het kort geding dat de Sleutels had aange spannen tegen de SP. De woningbouwvereniging eist dat de SP de bewering dat het aanbrengen van een nieu we dakbedekking bij wonin gen in de Merenwijk de vocht- problemen heeft verergerd, rectificeert. Rechter Van Del den liet echter doorschemeren dat de SP het recht heeft er een andere mening dan de woning bouwvereniging op na te hou den. De rechter verklaarde dat de deskundigen over de vraag wat de beste aanpak van vocht- problemen is, lijnrecht tegen over elkaar staan. De bewerin gen van zowel de Sleutels als de SP worden gesteund door verschillende onderzoeksbu reaus. „Dan kan ik toch niet even bepalen wie er nu gelijk heeft?", vroeg de rechter zich af. „Wat verwacht u nu eigen lijkvan mij?". Overigens betwijfelde de rech ter of De Sleutels wel schade heeft geleden door de uitlatin gen van de SP. „Volgens mij gaat het om een storm in een glas water", zei hij. „De Sleu tels is niet echt aan de schand paal genageld door de SP. Bo vendien moet de macht van de SP niet worden overschat. Het publiek is heel goed in staat om de mening van de SP en van de woningbouwvereniging tegenover elkaar te plaatsen". Hetze Dit werd bestreden door advo caat J. Langelaar van de Sleu tels. Het publiek zou een poli tieke partij als een autoriteit zien. Bovendien zou de SP wel degelijk 'een hetze' tegen De Sleutels voeren. Voorts zou de reputatie van corporatie zijn geschaad door de aantijgingen van de SP. Hierdoor is onrust ontstaan onder de huurders en worden potentiële huurders af geschrikt. Bovendien zou de woningbouwvereniging finan ciële schade hebben gelden, omdat de SP de bewoners op riep te weigeren de huurverho ging te betalen. Hier bracht ad vocaat J. de Wit van de SP te genin dat de SP niet meer deed dan de bewoners te wijzen op de wettelijke mogelijkheid om bezwaar te maken tegen de huurverhoging. Voorts viel De Sleutels de SP erop aan dat ze de publiciteit zochten in plaats van het con flict met de woningbouwver eniging te bespreken. Recht bankpresident Van Delden zei dat de SP dit inderdaad anders had kunnen doen. Hier bracht de SP tegenin dat het juist de taak is van een politieke partij om zaken in het openbaar aan de kaak te stellen. Volgens De Sleutels heeft de nieuwe dakbedekking de vochtproblemen niet verer gerd. Dit blijkt ook uit de be vindingen van twee onder zoeksbureaus. De SP voert echter aan dat het bureau Ve- nema tot andere bevindingen is gekomen. De nieuwe bedek king zou namelijk de damp die via het dak de panden verlaat, tegenhouden. Volgens de SP hebben de bu reaus waar De Sleutels mee schermt, geen rekening ge houden met de specifieke vochtproblemen in de huizen aan de Hoeken, Oorden, Zij den en Plaatsen. De Sleutels zou de bureaus slechts ge vraagd hebben of de dakbe dekking vochtproblemen ver oorzaakt. Dat is niet het geval, omdat de vochtproblemen een andere oorzaak, namelijk slechte ventilatie, hebben. Maar nu die problemen er een maal zijn, zouden die alleen maar worden verergerd door de nieuwe dakbedekking Vol gens de SP heeft een aantal be woners zelfs verklaard dat de problemen sinds het aanbren gen van de dakbedekking zijn verergerd. Uitspraak op 30 juni. 1IDEN De sluitings- jden voor de horeca in :iden worden niet collec- |ef verruimd van twee lar drie uur 's nachts op iterdagavond. In plaats iarvan zal strenger de ind worden gehouden in de bestaande regelin- it blijkt uit een notitie die :ermiddag is goedgekeurd •r het college van burge- |eester en wethouders. Twee landen geleden werd voor- isteld om de sluitingstijden ir alle horecagelegenheden :t een permanente onthef- ig te verruimen naar drie Daaraan werd de voor- larde gekoppeld dat de café's twee uur geen mensen tr mochten toelaten en de ,liziek vanaf half drie moest Vden weggedraaid. De ver- iming zou een experimen- il karakter hebben. Pas na tluatie zou een definitief pbrstel worden ingediend. Inmiddels is uit de inspraakre acties gebleken dat vooral be wonersorganisaties in de bin nenstad daarmee grote moeite hebben. Met name de bewo ners van de flats aan het Sta tionsplein hebben fel geprotes teerd. Zij vinden dat ze nu al genoeg overlast hebben van komende en vertrekkende au to's vanaf het parkeerterrein achter de flats. Ze vrezen dat dat alleen maar wordt verer gerd door de café toestemming te geven langer open te blij ven. Ook de bewoners aan en rond de Oude Rijn zijn bang dat verruiming van de slui tingstijden betekent, dat ze langer overlast hebben. De buurtvereniging Maredorp wil de gemeente graag aan de uit slag van het referendum hou den, waaruit bleek dat een weliswaar krappe - meerder heid van de Leidse bevolking tegen verruiming van de slui tingstijden is. Alleen Horeca Nederland afde ling Leiden, de WD en de ei genaar van de Hut van Ome Henne hebben zich uitgespro ken voor het experiment om de sluitingstijden van twaalf naar drie uur te verplaatsen. Horeca Nederland tekende daarbij wel aan dat daardoor de café's met een ontheffing tot drie uur zouden worden ge dupeerd. Vanwege de protesten van met name de buurtbewoners heeft gemeente besloten af te zien van het experiment. De enige café's in Leiden die langer mo gen open blijven zijn de 18 ge legenheden die al een onthef fing hadden. Dit jaar zullen geen nieuwe ontheffingen meer worden verleend, ook al stond het elke café-eigenaar vrij een dergelijk ontheffing van het sluitingsuur aan te vragen. De directie milieu van de ge meente, belast met de controle op geluidsoverlast en verle ning van ontheffingen, tekent hierbij wel aan dat handhaven een moeilijke zaak wordt: „Wij beseffen dat de tijd nog niet rijp is voor een verandering van het sluitingstijdenregime, alhoewel we beseffen dat handhaving van de huidige differentiatie enige handha- vingsproblemen met zich mee brengt". Een meerderheid van de politieke partijen ging op 7 april akkoord met het experi ment vooral omdat een unifor me sluitingstijd beter te con troleren is. Milieuwethouder H. de la Mar is er desondanks van over tuigd dat een strengere contro le op de bestaande sluitingstij den werkt: „Wij kregen het verwijt dat we het sanctiebe leid niet goed uitvoerden. Het bleef steken in de 1-2-2-2-2- aanpak". De strengere contro le werd vorig jaar al toegezegd. Café's die langer open bleven dan was toegestaan, kregen de eerste keer een mondelinge waarschuwing. In tweede in stantie werd de eigenaar schriftelijk gesommeerd zich aan de regels te houden. In laatste instantie zou zijn café resoluut worden gesloten. Dat laatste is in enkele gevallen wel gebeurd, maar naar de me ning van de bewoners te wei nig. De la Mar: „We zullen de komende maanden proberen dat wel goed uit te voeren, en ook werkelijk overgaan tot sluiting bij een derde overtre ding". De raadscommissies voor mi lieu en algemen bestuurlijke aangelegenheden moeten zich nog uitspreken over het voor stel tot handhaving van het be staande beleid. Medaillon terug Met een dieplader en een kraan is gisteren het medaillon in de Breestraat teruggeplaatst. Dat is maanden verwijderd en ligt sinds gisteren dus weer op haar plaats voor het stadhuis. begonnen met het afschrapen van de toplaag van het asfalt. Deze week krijgt het wegdek van de Breestraat een totaal nieuw zwart jasje. De voetgangers- oversteekpaden bij de Manden- makersteeg, de Maarsmansteeg, de Koornbrugsteeg en het Gangetje krijgen rood asfalt. De hele week is de Breestraat afgesloten voor alle autoverkeer. Bussen moeten omrijden via de Witte Singel. FOTO: WIM VAN NOORT iden boycot Ingres toekomst werkvoorziening "idoor (ED KORFF DE GIDTS pEIDEN De sociale ^rkvoorzieningsplaats JJb Zijlbedrijven heeft :h te elfder ure terugge- ikken uit het landelijke ngres over de toekomst n de werkvoorziening, t vandaag gehouden irdt. Het wordt ontoe- itbaar geacht dat alleen bestuurders en mana- rs van de Zijlbedrijven nwezig mogen zijn, en ?t de overige ingeschre- n medewerkers, lgens DZB-directeur G. Bo- ïs is het een schandalige k dat alleen maar directeu- en bestuurders uitgeno- d zijn. „We hebben onze de- atie toentertijd ingeschre- als zijnde managers èn le- van de medezeggen- ipsraad WSW. We menen bij belangrijke toekomsti- rraagstukken ook de overi- DZB-medewerkers aanwe- moeten zijn. Ze moeten in vroeg stadium in de gele- ïheid gesteld worden infor- tie te ontvangen en mee te (ken". congres 'Werkvoorziening ïuwe Stijl' behandelt funda- ntele kwesties als de breed- van de doelgroep, de vraag )anenpoolers onder de Wet :iale Werkvoorziening val- en dergelijke. t nationaal Overleg Sociale rkvoorziening, de organisa- van het congres, meent iter dat de medewerkers i belangen in deze kwesties nnen laten behartigen door vakorganisaties. Leiden is dusverre de enige stad die h heeft teruggetrokken. Zijlbedrijven probeert op moment overigens via twee ?en de beloofde 6,3 miljoen den van de overheid te krij- voor de uitbreiding van ir werkzaamheden. Dit be- g was de Zijlbedrijven toe- :egd in het kader van de so le vernieuwing. DZB heeft haar nieuwe hal op het in- itrieterrein Roomburg van aald, waar chocolade wordt lepakt in opdracht van De Sonie. In '93 wil DZB over {volledige formatieplaat- beschikken. Op dit mo- t zijn er 930 plaatsen. Via 7 i aanvrage voor Subsidie bij 3tministerie van Sociale Za- J en Werkgelegenheid wil 7/ B het voor deze uitbreiding eserveerde geld alvast ter chikking hebben. Daar- t vindt er overleg plaats het ministerie van Bin- dse Zaken. Inmiddels en ook de mogelijkheden een kort geding onder- LEIDEN De welzijnsor ganisaties zitten nog vast geroest in een patroon dat dateert uit de jaren '70, de bloeiperiode van de 'softe' sector. En dat moest maar eens afgelopen zijn. Met dat in het achterhoofd deed welzijnswethouder Aart van Bochove vorig jaar mei de suggestie om de Stichting Wel zijn Leiden (SWL) en het SKIL (Sociaal Kultureel Werk in Lei den) te laten fuseren. Hij wist dat hij daarmee een knuppel in een hoenderhok gooide, waar het tot dat moment rela tief rustig was. Car la van Dijk, directeur van de SWL, vindt het één van de verdiensten dat de politiek zich nu eens is gaan bemoeien met het welzijnsbeleid. De tij den zijn veranderd, de stads vernieuwing is voor een groot deel achter de rug: het is tijd dat nu ook het welzijnsbeleid en de organisaties die daarbij horen, veranderen.- Een groot deel van de taken was gericht op inspraak en begeleiding tij dens de grote stadsvernieu wingsoperaties in de jaren ze ventig en tachtig. „Eén van de doelstellingen was toen de me ning van de burger te laten ho ren en hem leren zich te orga niseren, zijn zegje te doen. Maar inmiddels is een aantal burgers inderdaad mondiger geworden". Tijd dus om nieu we doelstellingen te formule ren. „Ook als welzijnsstichting moetje de ontwikkelingen vol gen en je beleid aanpassen aan wat de burger vraagt". De afgelopen weken hebben alle werknemers, directie en bestuur dan ook gediscus sieerd over de toekomst van de stichting. Deze debatten moeten binnen een maand re sulteren in een notitie, die voor de politiek een handreiking moet zijn in het debat over de welzijnsorganisaties. Want moeten alle welzij nsin- stellingen nu wel fuseren, of niet? Moeten ze alleen maar samenwerken, en zo ja, tot op welke hoogte? Welke instellin gen moeten erbij betrokken worden? Die vragen rezen vo rig week al in de commissie vergadering welzijn, en zullen morgenavond opnieuw aan de orde komen. De raadsleden konden er geen antwoord op vinden, onder andere omdat er geen helder beeld bestaat van elke welzijnsinstelling. En be halve de SWL en het SKIL zijn dat onder andere ook de Vrij- willigerscentrale, de Stichting Ouderenwerk (SOW) en het In loophuis voor (ex-)psychiatri- sche patiënten. De laatste drie zouden er, volgens een ge meentelijke notitie, ook bij be trokken kunnen worden. SWL-directeur Van Dijk is in elk geval niet gelukkig met het woord 'fusie'. „Ik heb ook ge zegd: haal het woord 'fusie' er uit, want het legt te veel vast. Je moet fuseren als je er ster ker van wordt. En dat is nog lang niet duidelijk. Ik praat lie ver over samenwerking. Sa menwerking kan noodzakelijk zijn, de ene keer met SKIL, de andere keer met de SOW. Maar er zijn meer partners om mee samen te werken". Van een mammoetorganisatie waarin alles is ondergebracht, ver wacht ze niet veel heil in Lei den. „In andere steden is volop gefuseerd, maar daar komt men al weer langzaam van te rug. In Amsterdam, Gronin gen en Gouda klinken alweer stemmen op van 'hadden we toch maar weer aparte poten'. Natuurlijk moet er efficiënt ge werkt worden, maar zelfs in een mammoetorganisatie heb je afdelingschefs nodig. En hoe groter de organisatie, hoe meer lagen je hebt. Dat heeft ook nadelen: het werkt bu reaucratie in de hand, en onge wenst verhouding". Cees Schouten, directeur van het SKIL, is echter al een stap verder. Zijn bestuur sprak zich onlangs onverkort uit voor fu sie met minimaal de SWL. Daarmee wil zowel bestuur als directie een „inhoudelijke, be heersmatige rendementsver betering" behalen. Een mooie omschrijving, die vertaald kan worden met: meer bereiken en meteen geld besparen. Schou ten: „Je kunt nooit tegen een beheersmatige rendements verbetering zijn. Door functies te combineren zijn er bedrijfs matig voordelen te behalen. Want we houden ons hart vast voor de financiïe speelruimte in de toekomst". Dat de twee instellingen elkaar aanvullen, is een prettige bijkomstigheid: SWL ontwerpt de plannen, SKIL kan ze uitvoeren. Maar Tom Fluitsma, adjunct directeur van SKIL, wil dat wel even nuanceren. „Er is bij onze mensen een stuwmeer van plannen en ideeën ontstaan, van zaken die worden gesigna leerd en moeten worden aan gepakt. Maar daar komen we nu niet aan toe". „Wij hebben nu uitvoerende eenheden in de wijken en anderhalve man aan directie op de centrale. Wij kunnen dus niet aan beleid sontwikkeling doen. En dat willen we wel", vult Schouten aan. De vraag dringt zich op of daarvoor fusie noodzakelijk is. Volgens Schouten wel: „Fusie is nodig om als welzijnssector een volwaardiger tegenspeler van de gemeente te kunnen zijn. Ondanks de goede bedoe lingen is het veld te zeer ver snipperd. Die versnippering moet worden vervangen door centralisatie. Groter worden is geen doel op zich, er zijn wel rationele argumenten voor te bedenken". Naast de centrali satie wil SKIL echter wel toe gankelijk blijven op wijkni veau. Die verworvenheid wil niemand verliezen. De SWL erkent de sterke pun ten van wellicht haar toekom stige partner maar op een hu welijk wil directeur Van Dijk niet vooruitlopen. Van het idee dat de twee instellingen langs elkaar heen werken, wil ze ook eens af. „In de wijk werken we allang samen". Ook de mythe dat in de welzijnssector dingen dubbel worden gedaan, wil ze ontzenuwen: „Dat gebeurt in elk geval niet structureel. Ik merk eerder dat we in Leiden tekort komen". Maar het kan beter, erkent ook zij. Hoe, dat is te zien in de Slaaghwijk. Daar is onlangs een buurthulpverleningspro- ject van de grond gekomen. De coördinator wordt geleverd door de SWL, de uitvoerder is afkomstig van het maatschap pelijk werk en de buurthulp- verlener is gehuisvest in het buurthuis, dat wordt beheerd door SKIL. Maar het buurt- hulpverleningsproject is ook een voorbeeld van nieuw wel zijnsbeleid in de praktijk. Van Dijk: „Sommige groepen bur gers zijn mondiger geworden, maar tegelijkertijd zie je aan de andere kant een groep die uit beeld verdwijnt: werklozen die dat als vervelend ervaren, ouderen, allochtone vrouwen. Het zijn groepen met wie je geen contact kunt leggen, ze komen niet naar vergaderin gen om in te spreken, ze ko men niet aankloppen bij de SWL, ze komen niet naar het buurthuis. Daar ontstaat bijna een tegenstelling. En daar zal het welzijnsveld naar moeten kijken". De nieuwe taak is duidelijk: zorgen dat er geen mede-bur ger buiten de boot valt. Hoe die taak moet worden uitgevoerd, is echter nog de grote vraag. De instellingen zijn druk bezig zelf hun weg te zoeken maar willen intussen wel dat de poli tiek enige richting aangeeft. De politiek heeft onlangs ech ter te kennen gegeven dat ze eerst meer informatie van de organisaties wil hebben. Wie zich geroepen voelt, mag de eerste stap zetten. LEIDEN De bewoners van de wijken Groenoord en Maredijk hebben sinds gisteravond de zekerheid dat hun woningen kun nen blijven staan. Una niem ging de gemeente raad akkoord met een ini tiatief-raadsvoorstel om de woonfunctie van beide wijken op te nemen in het bestemmingsplan Op die manier is het veel moei lijker om woningen later te vervangen door bijvoorbeeld bedrijven of kantoren. De Soci- alistiese Partij besloot haar ei gen voorstel, om de woonfunc tie voor dertig jaar vast te leg gen, in te trekken. Een derge lijke uitspraak kon door een volgend college van burge meester en wethouders te ge makkelijk terzijde worden ge legd. Een bestemmingsplan wijzigen vergt een ingewikkel der procedure, die bewoners meer rechtszekerheid biedt. Het initiatief-raadsvoorstel was aanvankelijk alleen be doeld voor de wijk Groenoord. De bewoners wilden zekerheid dat hun wijk zou blijven be staan, voordat zij ook maar één cent in de cascoverbetering van hun huizen zouden ste ken. De discussie over het voortbestaan van hun wijk in het kader van het struc tuurplan voor Leiden - zette dat project echter in een heel ander daglicht. Alle partijen waren het er al in een eerder stadium over eens dat Groe noord daarom haar woonfunc tie moest behouden. Casco De bewoners van de naastgele gen wijk Maredijk voelden zich daardoor tekort gedaan. Zij hadden in het nabije verle den al vele tienduizenden gul dens gestoken in de verbete ring van hun woningen. Maar zekerheid over hun buurt was er niet. Tientallen bewoners waren dan ook gisteravond op getrokken naar het stadhuis om ook voor behoud van hun wijk te pleiten. Hun massale aanwezigheid hielp de verschillende politie ke partijen wellicht over hun laatste schroom heen. De frac ties schaarden zich collectief achter het amendement van Groen Links en de SP om ook Maredijk te behouden. Ook de gewraakte zin uit het oor spronkelijke raadsvoorstel, over deelname aan het casco- verbeteringsproject, werd ge schrapt. De indieners Bor- dewijk (PvdA), Kramp (CDA), Driessen (VVD) en Egels (D66) hadden in hun initia tiefvoorstel de voorwaarde toe gevoegd dat behoud van Groe noord slechts kon woren gega randeerd bij „voldoende deel name" aan het cascoproject. J. Laurier, fractievoorzitter van Groen Links, betoonde zich de felste tegenstander van deze formulering. Volgens hem kon niemand duidelijk maken wat „voldoende deelna me" was. Om het college ervan te overtuigen dat ook de Maredijkbuurt bestaansrecht heeft, bood Piet Kloosterman gisteravond niet minder dan 438 handtekeningen aan aan burgemeester Goekoop FOTO: WIM VAN NOORT De SP slaagde er overigens gisteravond niet in de wijk Transvaal dezelfde zekerheid te bieden als Groenoord en Ma redijk. Geen enkele fractie wil de meegaan in het voorstel om ook de woonfunctie van Trans vaal te behouden. Rond deze wijk zijn te veel ontwikkelin gen om daarop een oordeel te baseren, was de algemene te neur in de betogen. Het spoor naar Den Haag wordt verdub beld, en hetzelfde moet gebeu ren met het spoorwegtr^ject naar Utrecht. „Iedereen kan op z'n vingers natellen dat het dan niet prettig wonen is naast een spoorlijn", aldus C. Kramp, woordvoerster van het CDA. Voor de SP was dat reden om het voorstel ten aan zien van Transvaal in te trek ken in afwachting van verdere ontwikkelingen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9