LEIDEN EN OMGEVING Partijen willen duidelijkheid over welzijnsinstellingen I Studiedagen over Repatriëring van Indische Nederlanders sp houdt voet bij stuk in kort geding Slaaghwijk heeft een ontmoetingspunt nodig ALLERLEI(DS) CcidócGomoiit DINSDAG 16 JUNI 1992 IN NAAM DER WET Sfeer LEIDEN - Over het alge meen wordt het voor de kan tonrechter verschijnen niet bepaald als een pretje ge zien. Zeker niet, omdat de meesten er enkele honder den guldens armer weer ver trekken. Dit gold niet voor een man die gisteren voor moest ko men omdat hij binnen de be bouwde kom 65 kilometer per uur had gereden. Hij had namelijk bewust de kans la ten lopen om een schikking te betalen en dus zo een rechtbank-bezoekje te voor komen. „Ik wilde namelijk de sfeer wel eens proeven bij een rechtbank", verklaarde hij zijn gang naar het statige kantongerecht aan het Ra penburg. Blijkbaar had de man zijn hele leven lang nog nooit iets illegaals gedaan. Toen hij voor die ene keer de wet had overtreden, wilde hij daar werk van maken ook. Het openbaar ministerie bleek echter niet geheel ge lukkig te zijn met de nieuws gierigheid van de verdachte. Alle tijd en moeite die was gestoken in het uitpluizen van zijn zaak had wellicht beter besteed kunnen wor den aan een zwaardere cri mineel. „Dit zijn dure proce dures", baste officier van justitie M. van der Bel. Zijn experimenteerdrift moet de verdachte dan ook bekopen met een hogere straf. „Ik eis een hogere boete dan het schikkingsvoorstel: 110 gul den". De man kan zich hier zelfs in vinden, want tja, hij heeft tenslotte werkelijk te hard gereden. „Ik hoop dat dit bezoekje het geld waard was", voegt rechter Mors huis hem nog toe. „Mis schien kunt u nog in hoger jeroep gaan, om daar eens ie sfeer te proeven". Sloop De verbazing is van zijn ge richt af te lezen, onbegrijpe- ijk vindt de man het dat hij uoert voorkomen voor een jarkeerovertreding. En dan ïog wel met een auto die een luto die hij volgens eigen '.eggen al vier jaar geleden ïaar de sloop heeft gebracht, lovendien blijkt uit het pro- i es-verbaal dat er een oranje )pel verkeerd geparkeerd li itond. En zijn wagen was och beslist een groene Re- r' ïault geweest. Volgens lAMorshuis zijn er twee moge- ijkheden: óf er is in de jusiti- iële administratie een letter ran het kentekennummer 'erkeerd overgeschreven. k l)f de ware eigenaar van de iranje Opel rijdt met een -|Vals kenteken rond. Hij be- iluit de verbouwereerde au- imobilist in elk geval vrij te preken. De meeste verdach- in zouden zijn blij als ze chuldig werden verklaard onder oplegging van straf, üen vrouw is daar echter niet I evreden mee: ze eist ook ïaar geld terug dat ze heeft noeten betalen als 'weg- leepkosten'. Ze had haar iuto geparkeerd aan de )ude Singel, op een plaats vaar ze dat formeel gezien vel degelijk mocht. «laar blijkbaar stond de auto linderlijk, zodat een andere luto niet meer wegkon. De lame weet dat echter eerder lan de grote draaicirkel van touw van die andere auto an haar eigen hinder ijk parkeren. „Als de ge- neente dan vindt dat dat een underlijke parkeerplaats is, Haat ze daar dan een parkeer- 'erbod instellen". Opnieuw tan de rechter nauwelijks ets anders doen dan haar ge- ijk geven, en hij belooft de aak bij de gemeente aan te taarten. 'hurchilllaan foor de Leidse kantonrech- ers hebben al heel wat auto mobilisten gestaan die een I loorgetrokken streep op de Ihurchilllaan overschreden, fo ook gisteren. De man is loos, omdat hij pas maanden ater hoort van de overtre- „De agent moet mij di eet achtervolgen en met lijn neus op mijn overtre- ing drukken", zegt hij, Dan leer ik er tenminste vat van. Nu kan ik me de ivertreding niet eens herin ieren en kan me dus ook 'iet goed verweren". Dat is florshuis met hem eens, en 'erklaart hem schuldig zon- ler staf .Als alle zaken zijn fgehandeld heeft een toe- tijkende agent nog een iraag aan rechter Morshuis. Het valt me op dat u de ver klaringen die een agent op en proces-verbaal heeft op geschreven nogal eens in wijfel trekt", zegt hij, ietwat leteuterd. Want waar doe je iet voor als agent, wanneer e op deze manier overruled /ordt door de rechter. Voor Morshuis ligt het eenvoudig: iDat doe ik echt niet omdat k twijfel aan de waarheids- iefde van de agenten. Maar agenten zijn ook mensen en naken wel eens een foutje, 'eker als ze veel processen- 'erbaal op een dag maken". T KITniTM flo Qrviialictioco Partii flrarht van do otinhtina Wolïiin LEIDEN - De Socialistiese Partij weigert gehoor te geven aan de eis van woningbouwvereniging De Sleutels, om te rectificeren. De wo ningcorporatie heeft dat geëist om dat ze vindt dat de SP leugens in de wereld heeft geholpen door de uit slag van een technisch onderzoek te publiceren. Daaruit zou blijken dat de dakreparatie aan huizen in de Merenwijk de vochtproblemen niet heeft verholpen. Vanmiddag heeft voor de Haagse rechtbank het kort geding gediend dat De Sleutels tegen de SP heeft aange spannen om rectificatie af te dwin gen. Het onderzoek dat de SP naar buiten heeft gebracht, was in op dracht van de stichting Welzijn Leiden gemaakt door het Voor- schotens ingenieursbureau Vene- ma. Die trok de conclusie dat de vochtproblemen, waarmee vooral de huizen in de Hoeken, Oorden en Zijden al jaren kampen, niet waren verholpen door vernieuwing van de dakbedekking. Daardopr zou een bedrag van 1,3 miljoen gulden over de balk zijn gesmeten. De cor poratie heeft twee contra-experti ses laten uitvoeren, waaruit is ge bleken dat de vochtproblemen niet samenhangen met vernieuwing van de dakbedekking maar met het ontbreken van ventilatiemoge- lijkheden. LEIDEN In Slaaghwijk zijn meer ontmoetingspunten voor de bewoners nodig. De buujt zou daarom gebaat zijn bij de komst van een restaurant, of café of sociëteit. Het vrijkomend pand van de Stichting Surinamers Leiden (SSL) aan het Valkenpad zou daarvoor een goede vestigingsplaats zijn. Die suggestie was gisteren op te teke nen tijdens een vergadering van de wijkgroep sociale vernieuwing in de Slaaghwijk. De wijk heeft wel een buurthuis, Op Eigen Wieken aan het Valkenpad, maar dat is niet altijd 's avonds open. Bovendien heeft het niet de functie van een open ontmoetings ruimte, waar buurtbewoners elkaar kunnen ontmoeten. Het idee om het gebouw van de SSL te hergebruiken, was afkomstig van G. Noordman van de stichting Welzijn Leiden. „Dat ge bouw komt leeg te staan en wordt dan gesloopt. Daar kun je iets beters mee doen". Haar suggestie kreeg onmid dellijk bijval van de andere wijkgroep- leden. Volgens Noordman is het ge bouw van de SSL eigenlijk de enige lo- katie in de wijk waar dat mogelijk is. „In de wijk overheerst de woonfunctie. Alleen rond het Valkenpad is in het be stemmingsplan ruimte geschapen voor openbare gebouwen. Een sociëteit zou daar wel in te passen zijn. Wil je ho reca in een ander deel van de wijk kwjjt, dan moet je woonruimte aan de voorraad onttrekken én heb je een be stemmingsplanwijziging nodig. Dat duurt te lang. In de tussentijd is het SSL-gebouw al leeg". Extra openstel ling van het buurthuis is in de ogen van de wijkgroepleden geen oplossing. Het buurthuis wordt door de bewoners onvoldoende gezien als een ontmoe tingsplaats voor iedereen. Desondanks zal het buurthuis vanaf september wel tien uur extra in het weekend geopend zijn. Het betreft een proef gedurende een half jaar. Bekeken wordt of de ex tra openstelling in een behoefte voor ziet. De proef gaat tien- tot vijftiendui zend gulden kosten. Man beroofd LEIDEN - Een 40-jarige Leide- naar is gisternacht beroofd op de Sta tionsweg. Hij is de eigenaar van een eethuis en liep met de dagop brengst, 6000 gul den, naar zijn auto. Opeens kwa men twee mannen uit een portiek die riepen: „Je geld of je leven". De man stond zijn geld af. waarna de twee verdwenen. Voordelen van grote welzijnsfusie niet helder door ED K0RFF DE GIDTS MONIQUE R0S0 LEIDEN De Leidse par tijen eisen meer duidelijk heid over taken, functies en toekomstperspectie ven van de welzijnsinstel lingen, voordat er wordt gepraat over een groot scheepse fusie tussen deze instellingen. Alle or ganisaties die erbij be trokken zullen worden, de Stichting Welzijn Leiden, SKIL, de stichting Oude renwerk, de Vrijwilligers- centrale en het Inloop huis, moeten tegen het licht worden gehouden. Vorig jaar werd duidelijk dat de beide welzijnswethouders Van Bochove en De Vreeze aansturen op een fusie tussen de stichting Welzijn en SKIL (stichting Sociaal-culturele in stellingen Leiden). SKIL is de overkoepelende organisatie van het club- en buurthuis werk, de stichting welzijn on dersteunt vooral bewonersor ganisaties met faciliteiten en beleidsontwikkeling. Daarmee liggen de taken van de beide instellingen zo dichtbij elkaar, dat ze nagenoeg naadloos op el kaar aansluiten, is de stelling van de beide wethouders. In middels is ook het bestuur van SKIL ervan overtuigd dat fusie met de SWL een verbetering zou betekenen. Voor de politieke partijen was dat één stap te snel. Middels een motie tijdens de begro tingsbehandeling vorig jaar, gaf de PvdA al te kennen eerst meer duidelijkheid over de te verwachten voordelen te willen voordat zij een uitspraak zou doen. In de motie werd ook ge zegd dat er andere instellingen - stichting Ouderenwerk, de Vrijwilligerscentrale en het In loophuis - bij betrokken zou den moeten worden. Tekortgeschoten Weliswaar ligt er inmiddels een ambtelijke notitie op tafel waarin inderdaad al deze in stellingen als mogelijke fusie- partners worden genoemd. Maar afgaande op de reacties van de partijen is het college er de afgelopen maanden nog steeds niet in geslaagd werke lijk duidelijkheid te scheppen in de richting van de gemeen teraad. Volgens PvdA-fractie- voorzitter H. Baaijens zou de gemeente eerst zelf criteria moeten formuleren over de functie en effectiviteit van de diverse instellingen. Pas daar na kan de discussie met de wel zijnsinstellingen worden aan gegaan. „In feite is er van ge meentewege niets méér ge beurd dan een half jaar gele den. De uitspraken zijn nog te vaag. Het is niet meer dan een eerste aanzet wat er moet ge beuren". Ook J. Laurier (Groen Links) en A. Geertsema (WD) menen dat de motie niet voortvarend genoeg door het college is uit gevoerd. Geertsema proeft bo vendien enige bezuinigings dreiging, nu wethouder De Vreeze nadrukkelijk de link wil leggen tussen het welzijns beleid en de Voorjaarsnota, waaruit een begrotingstekort van ruim 7 miljoen gulden is gebleken. Hij meent dat even tuele gedwongen samenwer king in ieder geval met open vi zier aan de instellingen ken baar gemaakt moeten worden. Vooral omdat de beoogde sa menwerking eveneens een be zuiniging moet opleveren. Meeveranderen wijzend" tegenover een inten sievere samenwerking met de overige welzijnsinstellingen in Leiden. Maar ook directeur A. Verlaan wil eerst meer duide- lijkheid over de voordelen van een samenwerking tussen de welzijnsorganisaties. „Er moet wel een basis zijn van waaruit wij gesprekken voeren met an dere instellingen. Misschien datje je door samenwerking op meer terreinen kunt manifes7 teren, maar dat is nog niet on derzocht". De SOW heeft al twee gesprekken met zowel de wethouders als de de instellin gen gehad maar tot concrete standpunten hebben die nog niet geleid. Verlaan is er in elk geval van overtuigd dat de hui dige organisatiestructuur van het welzijnswerk in Leiden zijn langste tijd heeft gehad. „Vroe ger had je problemen, daarvoor bedacht je een oplossing en daaraan koppelde je een orga nisatievorm. Je moet je afvra gen of die in deze tijd nog wel wenselijk is. Er zijn nieuwe vormen van zorg en nieuwe ontwikkelingen zoals de ten dens om ouderen zplang moge lijk zelfstandig te laten wonen. Daardoor is de samenwerking al intenser geworden. De vraag is of je als organisatie daarin niet moet meeveranderen". Fietsvierdaagse Honderden Leidenaars trotseerden gisteravond voetbal en televisie en klommen op de fiets om deel te nemen aan de traditionele Fietsvierdaagse van Fiets- en toerclub Swift. De komende vier avonden kun nen zij nog 15 of 30 kilometer per keer wegtrappen in de omgeving van Leiden. Vanwege het voetbal en met name vanwege de wedstrijd Nederland-Duitsland is vrijdag tot reserve-avond gebombardeerd. De vrijdag is echter ook bedoeld om een onverwachte regenbui op te vangen. Aan het einde van de rit wacht elke deelnemer een medaille. foto: wim van noort Gedenksteen in woonhuis van dichter J.C. Bloem LEIDEN In het vroegere woonhuis van de dichter J.C. Bloem aan de Langebrug 107 wordt vrijdag een gedenk steen ingemetseld door burge meester Goekoop. In dit huis schreef Bloem zijn eerste ver zen. De dichter was van 1899 tot 1905 leerling aan de Leidsche Burgerschool. Hij had het niet gemakkelijk, zeker niet na een zeer beschermde jeugd in Oudshoorn (nu Alphen aan den Rijn) als zoon van de burge meester. Toen hij als 12-jarige jongen op kamers ging wonen in Leiden, kwam de ellende vlug na elkaar: zijn familie raakte bankroet, de jonge dich ter moest 35.000 gulden bij el kaar bedelen - een bedrag dat nu gelijk staat met 550.000 gul den op school bleef hij zitten en zijn eerste inzendingen naar een literair tijdschrift werden afgewezen. Uiteindelijk heeft hij alsnog erkenning gekregen. Ter gelegenheid van de onthul ling heeft de mr J.C. Bloem- stichting een folder uitgegeven over de Leidse periode van Bloem en het werk van de stich ting zelf. Man uitgezaagd na aanrijding Een 81-jarige Leidse man moest gisteravond door de brandweer uit een auto wor den gezaagd na een onge val op de Plesmanlaan. Hij was de passagier van een 73-jarige automobilist, die tevoren door rood reed 'ko mend van de Einsteinweg. De auto kwam in botsing met de wagen van een 26-ja- rige vrouw uit Lisse. Beide auto's zijn totaal vernield. De 81-jarige man werd met een gebroken elleboog overge bracht naar het AZL. De an dere twee kwamen er onge deerd vanaf. foto: wim van noort Rembrandt Het schilder- en tekengenoot schap Ars Aemula Naturae organiseert tijdens de Laken- feesten weerde Rembrandt te ken- en schilderdagen. Aan melden voor deze driedaagse cursus kan dagelijks op tel: 071-140784. Kosten: f 75.-. De cursusleïding is in handen van Fer Hakkaart, Peter Zuur en Peter Duivenvoorden. Oog in Oog Vanaf vandaag is in Museum Boerhaave (Lange St. Agnie- tenstraat 10) de tentoonstel ling Oog in oog te zien. Deze gaat over ontwikkelingen in de oogheelkundescheelzien, kleurenblindheid en alles wat met het oog te maken heeft. U kunt uw eigen ogen testen. Samensteller K. Grooss van de expositie verzorgt woens dag om 20.00 uur en zondag om 14.00 uur een lezing in het museum. De expositie duurt tot 29 november. Openingstij den di-za 10.00 uur-17.00 uur. zon- en feestdagen 12.00-17.00 uur. Speelterrein Morgen wordt om 13.00 uur het nieuwe speelterrein aan de Agaat- en Turkooislaan ge* opend. Met Rad van Avon- Turken geweigerd in The Jam LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar van Turkse afkomst heeft aangifte gedaan van discriminatie, omdat hem en een aantal vrienden een paar dagen geleden de toegang werd geweigerd in het café 'The Jam', aan de 2e Binnenvestgracht. De portier zei de jongens niet te willen binnenlaten, omdat er „al genoeg vreem delingen" binnen waren. DEN HAAG/LEIDEN - In Den Haag en omgeving wonen verhoudingsgewijs twee maal zoveel Indische mensen als gemiddeld in de rest van Nederland. Ze vormen de grootste groep 'nieuwkomers' van na de oorlog, maar bij het me rendeel van de Nederlan ders is maar weinig be kend over de herkomst, oorsprong en reden van vestiging. Om vooral de herkenbaarheid van de Indische gemeenschap te vergroten worden woensdag en donderdag in het Acade miegebouw van de Rijksuni versiteit Leiden een tweetal studiedagen gehouden over de repatriëring van Indische Ne derlanders. Ook op de Pasar Malam Besar die van 18 tot en met 28 juni op het Malieveld in Den Haag wordt gehouden staat dit thema centraal. Precies vijftig jaar geleden, op 8 maart 1942 capituleerde Ne- derlands-Indië voor de Japan se bezetter. Vanaf dat moment nam de geschiedenis een wen ding, zeker voor de Indische Nederlanders. In feite is toen de eerste golf repatrianten naar Nederland gekomen. Direct na de bevrijding, op 17 augustus 1945, riep Soekarno de onafhankelijkheid uit van de Republiek Indonesië. Een tweede golf repatrianten was het gevolg. Met schepen als de Willem Ruys, de Oranje, de Si- bajak en de Indrapoera maak ten vele duizenden Indische Nederlanders de reis van oost naar west om in Nederland bij te komen, van de ontbering van de oorlog. En met in hun ach terhoofd de gedachte snel weer terug te keren om in Indië de draad weer op te pakken. On der hen waren veel KNIL-mili- tairen en bestuursambtenaren die toen nog niet beseften dat hun rol in de voormalige kolo nie wel eens definitief uitge speeld zou kunnen zijn. Vreemdeling Nederland stuurde ondertus sen militairen naar de oost om de kolonie te behouden. Veel Indische mensen kozen tij dens deze onafhankelijkheids oorlog of 'Bersiap-tijd' bewust de zijde van Nederland. Dit werd hen door de Indonesi sche regering en de Indonesi sche bevolking niet in dank af genomen. Van de ene op de an dere dag waren ze 'displaced persons', 'verstotenen' gewor den. Na de soevereiniteitsover dracht in december 1949 trok ken daarom nog eens tiendui zenden repatrianten naar hun 'vaderland'. Achterblijvers werden verplicht het Indone- sisch-staatsburgerschap, het warga negara-schap, aan te ne men. Nederland moedigde dit warga negara-schap zoveel mogelijk aan. Het ging zelfs zover dat Nederland een heus ontmoedi gingsbeleid voerde om de Indi sche Nederlanders ervan te weerhouden hun heil in Ne derland te zoeken. Ons land verkeerde in een periode van wederopbouw en was niet in gesteld op de opvang van tien duizenden repatrinaten. Voed sel en kleding waren op de bon, en ook aan werk en wo ningen was een groot tekort. Dat Indische mensen extra voedselbonnen kregen en makkelijk leningen konden af sluiten voor de aankoop van een huis en meubelen, schoot veel Nederlanders in het ver keerde keelgat. „Eerst een lek ker leventje in de tropen en nu hier de boel op komen vreten", was de mening van velen. Naast deze praktische proble men verwachtte Nederland vooral grote aanpassingspro blemen. Tweederde van de 300.000 repatrianten was na melijk nog niet eerder in Ne derland geweest. „Weet je wel waaraan je begint", „Je wortels liggen in Indionesië", „Je kunt beter helpen bij de opbouw van je eigen land", waren kre ten die de repatrianten van of ficiële zijde kregen te horen. Maar voor de Indische Neder landers lag dat heel anders, al dus Ellen Derksen, mede-orga nisatrice van de Leidse studie dagen en zelf in de jaren vijftig gerepatrieerd. Derksen: „Ze voelden zich niet langer veilig in het land van hun jeugd en door de nationalisatie van ei gendommen was het voor ve len onmogelijk geworden zich economisch staande te hou den. Ze voelden zich boven dien geen Indonesiër en wer den als zodanig ook niet aan vaard. Maar ook in Nederland werden ze als vreemdeling be handeld. Ze werden gediscri mineerd en als vreemden be handeld. Het land waar ze van daan kwamen bestond niet meer en het land waar ze te recht kwamen accepteerde hen niet". Contractpensions De opvang van repatrianten in Nederland was in handen van het CCKP, het Centraal Comi té van kerkelijke en particulier initiatief voor de sociale zorg voor gerepatrieerden. In eerste instantie werden de repatrian ten geplaatst bij familieleden of in de ^genaamde contract pensions. Derksen kan zich nog goed herinneren hoe het destijds was om in Nederland een nieuw bestaan op te bou wen: „Zelf kon ik bij familie in Nederland terecht, maar het is bekend dat er in de contract- pensions niet veel vrijheid was. Ouders en kinderen wer den soms uit elkaar gehouden en bezoek was aan strenge re gels gebonden. Verder was het eten wat de pot schaft, want al die rijst kon onmogelijk vol doende weerstand bieden te gen het Hollandse klimaat". Het sociaal werk stond in de ja ren vijftig een assimilatiebe- leid voor dat nog duidelijk de sfeer van de jaren dertig adem de. Derksen: „Het was in die tijd de gewoonste zaak van de wereld dat een maatschappe lijk werker bij de repatrianten langs kwam en controleerde wat er gegeten werd en of de kasten wel netjes opgeruimd waren. Op grond hiervan werd namelijk bepaald of de Indi sche Nederlanders al voldoen de geassimileerd waren om in aanmerking te komen voor een eigen woning". „We mochten «pok niet vaker dan een keer in de week in bad. Van huis uit warep we ge wend om twee keer per dag in bad te gaan, maar in Neder land dacht men dat dat niet ge zond kon zijn. Het is waar, wij waren vaak niet zo netjes in de huishouding, maar Nederlan ders vonden we stinken. Het stoepje schoon gepoetst maar vies op hun eigen lichaam. We knepen onze neuzen voor ze dicht". Gezelligheid De periode 1952 en 1957 was betrekkelijk kalm maar hier aan kwam al snel een einde als gevolg van de Nieuw-Guinea- kwestie. In Indonesië werden de anti-Nederlandse gevoelens steeds sterker en dit leidde er toe dat duizenden Indische- Nederlanders als ongewenste vreemdelingen het land wer den uitgezet. Wat de Indische mensen voor al misten na aankomst in hun 'vaderland' was de gezellig heid en de gastvrijheid van vroeger. „Nederlanders von den we maar stijf en afstande lijk", weet Derksen zich nog goed te herinneren. „En gezel lig bij Nederlandse buren op de koffie komen en als het zo uitkomt 's avonds een hapje meeëten, was er niet bij". Ondanks de ongezelligheid en de betutteling door het wel zijnswerk bestond er weinig twijfel over de goede bedoelin gen van Nederland. Lang niet alle Indische Nederlanders wa ren echter te spreken over het aanpassingsbeleid. Schrijver/ journalist Tjalie Robinson riep in het tijdschrift Tong Tong (nu: Moessoende Indo-Euro peanen op hun Indische iden titeit niet te verloochenen en goede gewoonten niet af te le ren. Derksen: „Veel repatrian ten trokken zich hieraan op. Uiterlijk pasten ze zich aan maar thuis hielden ze hun oude gewoonten in ere". Aan de andere kant leverde de eerste Pasar Malam Besar in 1959 nogal wat reactie op van repatrianten die vonden dat het benadrukken van de Indi sche identiteit de assimilatie in de Nederlandse samenle ving in gevaar bracht. „Waar zijn jullie mee bezig", kregen de organisatoren van diverse Indische mensen te horen. „De Indische mensen verdwijnen en het kunstmatig in stand houden van het verleden is ten dode opgeschreven". Deze groep zou in de jaren daarna al snel ongelijk krijgen. De Pasar Malam Besar werd en wordt ieder jaar door meer mensen bezocht. Vorig jaar wa ren er 86.000 bezoekers, maar naar verwachting komen er dit jaar nog meer. Daarmee is de Pasdr Malam het grootste Indi sche festival ter wereld en een ontmoetingsplaats voor ieder een die Indonesië een warm hart toedraagt. Op de eerste studiedag, woens dag. worden aan de Rijksuni versiteit Leiden een zestien tal wetenschappelijke lezingen ge houden over onderwerpen als het repatrièringsbeleid overzee, de overtocht en aankomst, het opvangbeleid, en het repatriè ringsbeleid in Nederland. De tweede dag, op 18 juni vindt plaats in de theatertent van de Pasar Malam Besar op het Ma lieveld. Schrijver F. Springer en de voormalig hoofdredactri ce van Moesson, Lillian Ducel- le. vertellen een persoonlijk verhaal over hun belevenissen in de roerige jaren rond de overdracht van Nederlands-In- dië aan Indonesië. In de mid dag wordt de documentaire 'Stille Intocht' vertoond die gaat over allerlei facetten van de eerste tijd in Nederland. Verder is er een grote tentoon stelling ingericht met foto's, do cumenten, dagboeken, geluids fragmenten en videobanden. De studiedag wordt afgesloten met een forumdiscussie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9