ervuiling Maas neemt rnstige vormen aan Grote winststijging Airbus Industrie WD wil nog meer opheldering over opdrachten voor Hollandia Kloos Kamerlid: Andriessen moet paracommercie horeca aanpakken ECONOMIE illarkoers jft dalen Miljoenen mensen staken in India Schiphol-order wellicht toch nog naar Signaal Dasa garandeert geen werkgelegenheid Fokker nklacht ien broer n Bush Boeren protesten in Frankrijk uitgebreid iSou/tfvnt DINSDAG 16 JUNI 1992 [ERDAM - De koers van de ikaanse dollar is maandag ver- edaald. Op de wisselmarkt in >rdam werd bij het slot van de •1 1,7680 genoteerd tegen een ,ers van 1,7755 afgelopen vrij- le aanhoudende zwakte van de wordt vooral toegeschreven leculaties over de toekomstige ontwikkeling. De jongste rij ver de Amerikaanse economie n de kans op een verdere rente- ing in de Verenigde Staten ver- De inflatie is daar nog steeds naardoor het stelsel van Ameri- centrale banken ruimte heeft kwakkelende economie een mpuls te geven. NEW DELHI Meer dan twaalf miljoen mensen, voor het merendeel ambtenaren, hebben vandaag in India het werk neerge legd uit protest tegen de economische her vormingen die naar zij vrezen een bedrei ging vormen voor hun werkgelegenheid. De tweede staking dit jaar tegen de hervormin gen legde banken, verzekeringsmaatschap pijen, plantages, het binnenlandse luchtver keer alsmede de kolen-, staal- en textielin dustrie plat. De essentiële regeringsdien sten zijn van de actie uitgezonderd. Een re geringswoordvoerder zei dat de staking In dia ongeveer 200 miljoen gulden zou kosten, ondanks dat maar ongeveer tien procent van de ambtenaren had aangekondigd aan de werkonderbreking mee te doen. HENGELO Volgens D66-fractieleider Hans van Mierlo tekent zich een kamermeerderheid af, die wil dat een belangrijke order van Schiphol naar Hollandse Signaal Apparaten gaat. Van Mierlo deed die voorspelling tijdens zijn werkbezoek aan Hengelo gistermiddag. Volgens de D66-voorman gaat minister May Weggen een spannend kamerde bat tegemoet, waarbij ze zich in rare bochten zal moeten wringen om geen gezichtsverlies te lijden. Bij de Schiphol-order gaat het om een nieuw ver keersleidingsysteem. Maij Weggen heeft op advies van de Rijksluchtvaartdienst gekozen voor het Amerikaanse bedrijf Rayeton. De kamer moet daar nog over beslissen en dan zou de minister volgens Van Mierlo wel eens bakzeil kunnen halen. Met de order is zowel de werkgelegenheid als het prestige van HSA in geding. Aantal faillissementen in Amerika op record WASHINGTON - Het aantal faillis sementsaanvragen in de Verenigde Staten is in de eerste drie maanden van dit jaar uitgekomen op het record van 252.733, zo heeft het American Bankruptcy Institute gisteren be kendgemaakt. Het aantal is 9,5 pro cent hoger dan in het eerste kwartaal van 1991. Deskundigen schrijven de stijging toe aan de problemen die de langdurige economische malaise heeft veroorzaakt na de sterke groei van de kredietverlening in de jaren tachtig. Het aantal faillissementsaan vragen van personen steeg met 9,8 procent het sterkst en vormde met ongeveer 92 procent het merendeel. De aanvragen vanuit het bedrijfs leven namen toe met 5,3 procent. Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM - Dasa weigert de werk gelegenheid van de 13.000 Fokker-werk nemers te garanderen. Volgens Dasa- topman J. Schrempp is het onmogelijk •om dergelijke garanties af te geven in de woelige wereld van de vliegtuigindus trie. Voor de rest liet hij zich positief uit over de onderhandelingen. Vorige week maakte de Duitse vakbond IG Metall al bekend dat Dasa nooit werkgelegenheidsgaranties geeft en gis teren maakte Schrempp dat officieel be kend op de luchtvaarttentoonstelling in Berlijn. Over de lopende onderhandelin gen liet Schrempp zich positief uit. „De fundamenten zijn gelegd, nu moet het huis nog afgebouwd worden", verklaar de hij. Volgens Dasa liggen de onder handelingen voor op het schema. De werkgelegenheid is een heikel piunt bij Fokker. Vorige week verschenen be richten dat Fokker mogelijk 7500 ar beidsplaatsen zal moeten inleveren, het geen tot grote onrust onder het perso neel leidde. Fokker deed die berichten af als „indianenverhalen". De Neder landse vliegtuigbouwer blijft op het standpunt dat Fokker als zelfstandig be drijf de vliegtuigen blijft ontwikkelen, produceren en verkopen. er SCHAMPERS I5SEL De veront- n[ing van de Maas is J 'elopen tien jaar, on- allerlei goede voor- jjns, gewoon doorge- Vooral de vervuiling menselijke uitwerp- landbouw-be- ingsmiddelen neemt Jige vormen aan. met de chemische ver- jiiging door de industrie daardoor de drinkwater- :ning van vijf miljoen anders en Belgen be- Belgische en Neder- waterleidingsbedrijven van de overheden on- llijke maatregelen om vuilingsbronnen aan te VA, de samenwerkende en Maas-waterleidings- ren, presenteerde giste- Brussel de resultaten tn omvangrijke meet ly gne, die op 23 en 24 sep- 1991 werd uitgevoerd. rmonsters tien plaatsen langs de iverden watermonsters en, evenals in dertien ren en op een aantal n in de rivier de Sam- 4 YORK Prescott jr, de oudere broer resident Bush, is een e aangeklaagden in echtszaak waarbij tpans bedrijf is be- in dat banden zou n met de onderwe- jkt uit rechtbankstuk gisteren in New York vrijgegeven. Prescott leeft een eigen advies- Perscott Bush and ny. De Japanse investe- aatschappij West Tsus- de afgelopen maand ter ingeschakeld om 2,5 dollar van Prescott te krijgen. De leiding st Tsusho zou berusten imi Ishii, de leider van de drie grote misdaad- aties in Japan. Prescott eeft 2,5 miljoen dollar ideerd van een totaal miljoen dollar die West oin 1989 investeerde in Management, Interna- Financing and Settle- )e garantie van de 2,5 dollar gold als Asset (ment binnen vijf jaar zou gaan. Bush was tot ar geleden adviseur bij R rijf en ontving 500.000 a (ommissie voor het re ppan de belegging. De an de president heeft niets te weten van =l£le banden van West met de onderwereld. J ocaat van het Japanse heeft de beschuldiging Je» rekkingen met de geor- ^trde misdaad irrelevant ld. iuitzendbranche ,aar slicht omhoog u CRDAM - De omzet in !j (ndbranche is vorig jaar chts 0,3 procent toege- naar 5,38 miljard gul- iflfet aantal gewerkte uren met 6,8 procent naar (Suljoen. Oorzaak van de lïwas de tragere ontwik van de Nederlandse i 'ie. Dat staat in het jaar- li van de Algemene Bond ij Jitzendondernemingen Jfdat vandaag is versche- 3S -t is voor het eerst sinds 2! lomische crisis begin ja- 3j 'dat uitzendorganisaties ,,en laag groeicijfer te ji n hebben. De ABU ver- 3;dit jaar geen herstel, wat levestigd door de meest CBS-cijfers. ber. Dat gebeurde tien jaar ge leden ook al eens. Net als toen, luidt ook nu de conclusie: de Maas is overwegend vies en ongezond. De vervuiling van de rivier wordt zowel veroorzaakt door huishoudelijk afval als door in dustrieel afval, dat op veel plaatsen ongezuiverd op de Maas of zijrivieren daarvan wordt geloosd. Steden als Brussel en Luik, die geen zui veringsinstallaties hebben, zijn daarvan goede voorbeel den. Maar ook de Nederlandse chemie-reus DSM loost onge zuiverd afvalwater in het ri viertje de Ur, water dat uitein delijk in de Maas terecht komt. Volgens L. van Breemen, hoofd van het laboratorium van het Waterwinningsbedrijf Brabantse Biesbosch, wordt de zuiveringsinstallatie van DSM gevoed met ongezuiverd riool water. In Noord-Limburg doet zich een vergelijkbaar pro bleem voor. Daar wordt het zij riviertje de Niers gevoed met 'Industrieel en stedelijk afval water uit Mönchen-Gladbach. Laksheid De RIWA beschuldigt de be trokken overheden en het bedrijfsleven van laksheid om de vervuiling van de Maas voortvarend aan te pakken. G. Oskam, directeur van de Bra bantse Biesbosch en voorzitter van het Maas-overleg van de RIWA, zei gisteren in Brussel dat de aanhoudende verontrei niging het drinkwater onnodig duur maakt. Het uitgangspunt 'de vervuiler betaalt', blijkt volgens hem in de praktijk neer te komen op 'de gebrui ker betaalt'. Oskam pleit dan ook voor de oprichting van een Internationale Maascommis sie, zoals trouwens is vastge legd in het rivierenverdrag van de Verenigde Naties, dat Ne derland, België en Frankrijk in maart hebben ondertekend. Via een Maas Actieplan - dat ook al bestaat voor de Rijn - moet vervolgens de verontrei- ning van de Maas worden aan gepakt. Hoewel Nederland twee derde van het drinkwater haalt uit het grondwater, blijven met name de inwoners Zuidwest- Nederland en de regio Rotter dam-Den Haag-Leiden aange wezen op drinkwater uit de Maas. Maar door de aanhou dende vervuiling van de rivier zien de waterleidingsbedrijven zich genoodzaakt tot uitgebrei dere en duurdere zuiverings methoden. Bovendien bren gen steeds verfijndere analy setechnieken ook nieuwe ver ontreinigingen aan het licht. Luik Hoewel Oskam en Van Bree men niet, zoals Greenpeace en de Stichting Reinwater, te veel de vinger willen wijzen naar Luik - omdat de Maas immers ook op andere plaatsen sterk is vervuild - gaf de laatste wel toe dat uit de metingen is geble ken dat het ecologisch systeem van de Maas bij Luik heel erg is aangetast. Het feit bijvoor beeld dat de algengroei - ver oorzaakt fosfaten en nitraten - in Luik heel beperkt is, komt omdat het Maaswater hier zo troebel en vuil is dat er onvol doende licht doorkomt die no dig is om algengroei te bevor deren. Voorzitter Oskam van het Maas-overleg van de RIWA, hoopt dat de Waterverdragen tussen Nederland en België, waarover eind dit jaar een poli tiek akkoord moet worden be reikt, een positieve bijdrage le vert aan de kwaliteit van het Maaswater. Wallonië heeft toe gezegd de komende jaren geld te investeren in meetstations en zuiveringsinstallaties. Maar zelfs al zouden alle betrokken landen en gewesten de noodza kelijke inspanningen doen, dan zal het effect daarvan pas op z'n vroegst over vijf a tien jaar merkbaar zijn, zo denkt Oskam. Donderdag heeft minister May-Weggen van verkeer en waterstaat in Brussel perio diek overleg met de Vlaamse minister van verkeer Kelchter- mans. Er wordt onder meer ge sproken over de scheepvaart, de Schelde en de Waterverdra gen. De nieuwe Airbus A340 vliegt over de luchthaven Schönefeld in Berlijn tijdens de vliegtuighow gisteren. Op de show toonden 487 exposanten uit 23 landen de laatste ontwikkelingen op militair en civiel luchtvaartgebied. FOTO: EPA PARIJS - Airbus Industrie, honderd miljoen dollar in 1990. het consortium van Europese Een woordvoerder van het con- vliegtuigbouwers, heeft vorig cem bevestigde hiermee giste- jaar een exploitatiewinst be- ren uitspraken die Airbus-di- haald van 267 miljoen dollar recteur Heribert Flosdorff een tegen een winst van ongeveer dag eerder deed op de interna tionale vliegtuigshow in Ber lijn. In 1990 maakte Airbus voor de eerste maal winst. Het consortium kreeg toen orders voor 404 vliegtuigen binnen. In 1991 werden er 101 vliegtui gen besteld en Airbus rekent erop dat er dit jaar 145 worden besteld. Tot nu toe dit jaar zijn er bestellingen binngekomen voor zeventien vliegtuigen ter waarde van 1,2 miljard dollar. Nieuw hoofdkantoor Kondor Wessels LEIDEN - Bouwer Kondor Wessels uit Leiden treft voor bereidingen voor de bouw van een kantorengebouw met een oppervlakte van 2.000 vierkan te meter in Rijssen aan de Reg- ge. Er zijn plannen in dit ge bouw te zijner tijd het hoofd kantoor van Kondor Wessels Groep te vestigen. In de"stad Vienne staken protesterende boeren hooibalen in brand. PARIJS - Franse boeren zijn gisteren uit protest tegen plan nen voor beperking van land bouwsubsidies de straat opge gaan en hebben verspreid over het hele land regeringsgebou wen geplunderd, wegen ge blokkeerd brand gesticht en verscheidene tonnen aardap pelen gedumpt. Het was de zesde opeenvolgen de dag van demonstraties en actievoering tegen het besluit van de regering om in overeen stemming met belangrijke hervormingen in de Europese Gemeenschap het landbouw beleid op de helling te zetten. In de zuidelijk stad Nimes plunderde een 25 leden tellen de 'commando-eenheid' de kantoren van een overheids dienst die verantwoordelijk is voor het toezicht op de prijzen van consumptiegoederen. Er werden geen arrestaties ver richt en evenmin schattingen van de schade verstrekt. Andere actievoerders gebrui ken hun tractoren om de auto weg tussen Nimes en Montpel- lier te blokkeren, hetgeen leid de tot lange files. In Saint- Malo, in het noordwesten van Bretagne, dumpten boeren bij het regionale belastingkantoor 200 ton aardappelen op straat. DEN HAAG - De WD- Kamerleden Weisglas en Terpstra zijn nog niet te vreden over de ophelde ring van minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) over de levering van verkeersbruggen aan In donesië door het Neder landse bedrijf Hollandia Kloos. Nadat Pronk vorige week schriftelijke vragen van beiden hierover had beantwoord, hebben Weis glas en Terpstra gisteren opnieuw om informatie verzocht. Hollandia Kloos, het familie bedrijf van premier Lubbers, heeft tussen 1982 en 1991 vier maal een vervolgopdracht ge had voor verkeersbruggen in Indonesië, zonder dat andere bedrijven konden meedingen. Met de opdrachten was een be drag van 110 miljoen gulden ontwikkelingsgeld gemoeid. Pronk liet vorige week weten dat in deze zaak geen procedu rele fouten zijn gemaakt. Bij opdrachten waarbij ontwikke lingsgeld in het spel is, moeten derde landen weliswaar kun nen meedingen, maar de op drachtgever dient daartoe ech ter het initiatief te nemen. In donesië achtte in de bewuste gevallen geen openbare aanbe stedingen nodig, aldus de mi nister. Weisglas en Terpstra blijven niettemin met twijfels zitten. Zo willen ze weten waarom de bedragen die Pronk in zijn ant woorden noemt, afwijken van die in een rapport van het Ne derlands Economisch Insti tuut over deze zaak. Ook wil len ze vernemen waarom Rijkswaterstaat zowel optrad als adviseur voor de Indonesi sche regering als als prijscon- troleur voor de Nederlandse regering. Verder wijzen de Kamerleden onder meer op een rapport waarin staat dat twee Indone sische bedrijven technisch ge lijkwaardige brugonderdelen 25 procent goedkoper konden leveren. Als dat klopt, waarom heeft Indonesië dan niet voor lokale bruggenbouwers geko zen, zo moet Pronk aan Weis glas en Terpstra uitleggen. Polygram koopt Amerikaanse CD-fabriek van Philips LONDEN - Geluidsdrager producent Polygram heeft de compact-discfabriek van Phi lips in Kings Mountain in de Amerikaanse staat North Caro lina overgenomen. Met de transactie, die wordt gefinan cierd uit de kasstroom, is 25 miljoen dollar gemoeid, aldus Polygram. De fabriek produ ceerde vorig jaar 50 miljoen cd's en heeft een capaciteit van 60 miljoen stuks. Polygram voert al sinds januari van dit jaar namens Philips het be heer over de fabriek. Voorzo ver de capaciteit niet wordt be nut door Polygram zal deze worden gebruikt voor levering aan derden. In Polygram, een van de grootste leveranciers van geluids- en beelddragers in de wereld, heeft Philips een belang van tachtig procent. BEST - Het WD-Kamer- lid A. van Erp (WD) wil de kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf bijeenroepen om een halt toe te roepen aan het op rukkende paracommerci- alisme dat de horeca steeds meer beconcur reert. Aanleiding voor het verzoek is de beantwoording door minis ter Andriessen van economi sche zaken van schriftelijke vragen van Van Erp over een recent onderzoek van de Ko ninklijke Horeca Nederland. De minister is niet van plan zelf de gemeenten die weige ren de Drank- en Horecawet op dit punt naar letter en geest uit te voeren de les te lezen. „Het minste dat de minister had kunnen doen was overleg ple gen met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Dat hij zelfs dat nalaat tekent zijn vol strekte desinteresse in het midden- en kleinbedrijf', al dus Van Erp. Ziekenhuis De wet is enkele jaren geleden aangescherpt om het ver schijnsel van bruiloften en partijen in sportkantines aan te pakken. „Inmiddels wordt meer bier uit het vat buiten de horeca getapt dan daarbin nen", signaleert van Erp. Onlangs heeft zich zelfs een ziekenhuis op de markt bege ven dat voor circa 300 Duitse toeristen maaltijden verzorg de. De weigerachtigheid van voor al kleinere gemeenten om de wet naar behoren uit te voeren - via de vergunningverlening kunnen sportkantines worden gedwongen om af te zien van paracommercialisme - heeft twee oorzaken, constateert het WD-Kamerlid. Enerzijds is er bij gemeenten de vrees dat het wegvallen van omzet bij sport kantines en dergelijke zal lei den tot een groter beroep op gemeentelijke subsidie. Ver der hebben bestuurders nogal eens een dubbele pet op: in het verenigingswezen en in de ge meenteraad. D-vergunning Van Erp heeft ooit een eigen initiatief-wetsvoorstel voorbe reid met een steviger aanpak van paracommercialisme. Naast de drie bestaande ver gunningen (A voor de horeca, B voor slijterijen en C voor so ciëteiten) wilde Van Erp een D- vergunning voor kantines. In de vergunningvoorwaarden zouden bepalingen kunnen worden opgenomen tegen bruiloften en partijen op de kantinevloer. Uiteindelijk is, mede omdat het CDA daar niet aan wilde, een minder vergaande aan scherping van de wet tot stand gekomen. Met die wet wordt nu door gemeenten de hand gelicht, meent het WD-ka- merlid. Hij stelt zich voor de dat de ka mercommissie voor het mid den- en kleinbedrijf direct na het zomerreces om de tafel gaat zitten met Horeca Neder land om in overleg de minister van economische zaken tot een steviger opstelling te dwingen. Sphinx wil tot groten van Europa behoren AMSTERDAM - De Maastrichtse fabrikant van keramische produkten Koninklijke Sphinx wil tot de groten van Europa be horen. De producent mikt erop binnen vijf jaar een marktaan deel in Europa te bereiken van gemiddeld twintig procent. In de Benelux zit Sphinx nu op vijftig procent en wil zij zestig. In Frankrijk (11 procent) en Duitsland (14 procent) moet het markt aandeel twintig procent worden. Een marktaandeel van twintig procent gemiddeld biedt een goed uitgangspunt ten opzichte van de concurrentie, zo zei president directeur J.B. van Vliet van Sphinx gisteren tijdens zijn toelich ting op het jaarverslag. Grootste concurrenten van Sphinx in Eu ropa zijn Villeroy Boch (omzet 1,5 miljard), de Finse Metra Groep en Ideal Standard (beide 1 miljard). Sphinx zat afgelo pen boekjaar op een bruto omzet van 427,7 miljoen, bijna 25 procent meer dan in het jaar ervoor. In 1993 moet de omzet uitko men op een half miljard gulden en eind deze eeuw op 1 miljard. De Duitse markt is voor Sphinx van grote betekenis. De vraag is zeer hoog. Naast de nieuwe aanwinst, het Oostduitse Wallonit Keramik - overgenomen medio 1991 - levert Sphinx aan de Duit se markt vanuit Frankrijk (Selles) en Warneton (België). Rusland gaat gouden munten uitgeven MOSKOU De regering van Rusland heeft besloten gou den munten met een hoge waarde uit te geven wegens het grote tekort aan bankbil jetten. Functionarisseri van de centrale bank vinden het be sluit economisch onverant woord. Door de forse inflatie is er onvoldoende papiergeld om de lonen uit te betalen, ook al draaien de drukpersen op volle toeren. Er komt een munt van 25.000 roebel (ongeveer 525) en een van 50.000 roebel 1.050). MARKTEN VEEMARKT LEIDEN 15 juni; Prijzen slachtrunderen per kg geslacht gewicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PW): Aanvoer slachtrunde ren 870 waarvan mannelijk 90 Manne lijk Super 8,60-9,70, mannelijk extra kwal. 7,70-8,60, mannelijk 1e kwal 7,25-7,70. Mannelijk 2e kwal 6,50-7,25. Mannelijk 3e kwal 5.75-6.50. Handel redelijk en prijzen gelijk Vrouwelijk Su per 8,40-10,75. vrouwelijk extra kwal., 7,35-8,40, vrouwelijk 1e kwal 6.35- 7,35. Vrouwelijk 2e kwal 5,70-6,35, 3e kwal. 5.40-5.70 en worstkwal. 4,90- 5,50. Handel redelijk en prijzen gelijk T otale aanvoer: 870 stuks

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7