Trendy' Servisch echtpaar noemt 3 orlog in Bosnië onvermijdelijk BUITENLAND merika mag verdachten Dodelijke vuilcontainer Vuurwerkfabriek lucht in Bom ontploft Japanse leger mag grens over Benelux wil it buitenland ontvoeren vCT =jitwapening lange baan i angst voor Me Khmer Bush en Jeltsin hopen op doorbraak visumplicht invoeren voor Serviërs Zimbabwe: bruid voor 'n paar zakken mais It eidócSouoont DINSDAG 16 JUNI 1992 SHINGTON Het Amerikaanse Hooggerechtshof f ft gisteren bepaald dat de Amerikaanse overheid ver- i> hten uit een vreemd land mag ontvoeren en tegen de.wil dat land mag berechten. Met zes stemmen voor en drie „>n beslisten de rechters dat het uitleveringsverdrag tus- 'de Verenigde Staten en Mexico de Amerikaanse autori- ^en niet verbiedt een Mexicaanse arts te vervolgen in tand met de marteldood van een Amerikaanse narcoti- igent en diens piloot. Het hof weigerde de in 1990 ont- a rde dokter Humberto Alvarez-Machain naar Mexico te- te sturen. Het is nu aan de regering-Bush en niet aan de n irale rechterlijke macht om te beslissen of Alvarez-Ma- in naar zijn land terug moet worden gestuurd. In een af- ende opinie schreef rechter John Paul Stevens dat rschijnlijk „de meeste rechtbanken in de beschaafde ^eld diep verontrust zullen zijn door de monstrueuze be rt iing die het hof vandaag bekend maakt". TAMPA Twee negenjarige jongens uit de Amerikaanse plaats Tampa zijn om het leven gekomen nadat ze in een vuilcontainer giftige gassen hadden in geademd. De jongens zijn hoogstwaar schijnlijk overleden aan een vergifti ging door tolueen, dat in lijm voorkomt en het zenuwstelsel aantast. Volgens de politie is er in de vuilcontai ner ook aceton gevonden. Buurtbewo ners hadden al vaker geklaagd over de openstaande vuilcontainer achter het bedrijf Durex International, waarin veel kinderen spelen. Een buurtbewoner verklaarde dat de kinderen vaak uit de container kwamen gekropen alsof zij onder invloed van drugs verkeerden. TOKYO - Bij een ontploffing in een vuur- EïlCi werkfabriek in de buurt van Tokyo zijn van daag zeker 40 mensen gewond geraakt. Drie mensen werden vermist. De oorzaak van de explosie bij de fabriek Daido Kako Enka was niet onmiddellijk bekend. Tot 500 me ter in de omtrek sneuvelden ruiten. In de buurt van de fabriek brandde een tiental huizen af. De vermisten zijn familieleden van de directeur, die zelf gewond raakte. Kinderen verdronken NEW DELHI Gevreesd wordt dat onge veer 80 schoolkinderen zijn verdronken toen de boot waar zij op voeren gisteren op een rivier in het zuiden van India omsloeg. Het ongeluk gebeurde bij Bangere, 1700 ki lometer ten zuiden van New Delhi. LONDEN - In het Lon- dense uitgaanscentrum West End is gisteravond een bom ontploft. De poli tie gaat uit van een IRA- aanslag. Twee gewapende mannen dwongen een taxichauffeur naar de St. Alban's Street te rijden. Zij lieten een bom in de taxi achter, waarop de chauf feur de politie waarschuw de. De politie kon de buurt niet meer ontruimen, maar ondanks de drukte op straat vielen er geen ge wonden. TOKYO - Het Japanse lagerhuis heeft gisteren het wetsvoorstel aangenomen dat optreden van het Ja panse leger buiten het eigen grondgebied voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog mogelijk maakt. Daarmee is een einde gekomen aan een slepend en emotioneel debat van ruim anderhalf jaar. De socia listische oppositie ondernam gisteren nog een wan hoopspoging om de nieuwe wet tegen te houden. Alle 137 socialistische leden van het Japanse parlement dienden hun ontslag in, hopend daarmee nieuwe ver kiezingen af te dwingen. Premier Kiichi Miyazawa weigerde echter het parlement te ontbinden. De ont slagaanvraag van de socialisten leidde slechts tot uit stel van de stemming over het wetsvoorstel. De wet werd door de Liberaal Democraten, die in het lager huis een meerderheid hebben, aangenomen. De re gering heeft nu de mogelijkheid het Japanse leger in het buitenland in te zetten, zij het uitsluitend voor vredestaken in VN-verband. RT VAN WIJLAND ,GRADO Hij is do- aan de kunstacade- zij is actrice aan het {oslavische Nationale eel. Meer in overeen- iming met de gelden- ïode dan met zijn mid- iare leeftijd draagt hij haar in een opgebon- staartje. Zij zou met westerse kleding in Ban minder opvallen dat ze nu doet in Bel- lo. naam willen ze niet noe- dat zou maar problemen len geven. Ze zijn juist genoeg om als 'opinion le- serieus te worden geno- te jong nog om als ouder- te worden afgedaan. Sa- benaderen ze kortom het ^Oni"nIjn 'uSÈta J WftiW./ prototype van het progressie ve, intellectuele echtpaar, naar wier mening in Belgrado graag wordt geluisterd. En die rol laten ze zich tijdens de studentendemonstratie te gen het regime van president Milosevic ook graag aanleu nen. „Natuurlijk steunen we de eisen van onze jongens", legt hij uit op de vraag waarom ze naar het plein voor de uni versiteit zijn gekomen. Milose vic moet opstappen. „Er moet een regering van nationale eenheid komen, alleen met brede steun van de bevolking kunnen de problemen van het Servische volk worden opge lost". Tijdgeest Toch hebben ze Milosevic al tijd gesteund. Hij heeft Servië imVners zijn grootheid terug geven. Waarom de president dan nu weg moet, kunnen ze niet precies duidelijk maken. Hun verklaring heeft meer met de tijdgeest dan met loya liteit of principes te maken: „Milosevic heeft zijn werk ge daan, zijn tijd is geweest". Over hun rol tijdens de vorige demonstraties, die ruim een jaar geleden al bijna een eind maakten aan het regime van de president, blijven ze in het vage. Niemand wordt graag herinnerd aan een verloren slag. Toen slaagden de studen ten niet in hun opzet, Milose vic bleef zitten en kwam ster ker terug dan ooit. Sinds die tijd is het stil geweest in Bel grado. Sinds die tijd is het rus tig geweest in de straten van Belgrado. Van enig protest te gen het oorlogszuchtige beleid van Milosevic wilden de mees te inwoners van Belgrado niet weten. Hem afvallen zou al gauw op landverraad hebben geleken. Oproeien tegen de na tionalistische stroom deed een academische carrière geen goed. Ook de kunstschilder en de ac trice protesteerden niet toen Vukovar in puin werd gescho ten, toen Slavonië werd ont volkt en toen Milosevic of toen Zagreb werd gebombardeerd. „Je moet de geschiedenis van ons volk kennen. Er dreigde volkerenmoord", verklaart zij. „De oorlog in Kroatië was een rechtvaardige oorlog". Zelfs nu gaat het hen er niet om de gevechten in Bosnië te doen stoppen. Dat de inwoners van Sarajevo verhongeren, dat prachtige middeleeuwse ste den worden verwoest, dat er meer dan een miljoen mensen op de vlucht zijn gejaagd, dat alles is niet de reden waarom ze hier staan. „Het gaat nu om Servië. We moeten zorgen dat de situatie hier opgelost wordt voordat er een burgeroorlog in de straten van Belgrado uit breekt", aldus de docent deco ratieve kunsten. De oorlog in Bosnië doen ze beiden af als onvermijdelijk: „Opnieuw gaat het om onze ge schiedenis. De moslims en het westen hebben niet begrepen dat elke beslissing over de toe komst van Bosnië zonder in stemming van de Serviërs tot deze oorlog moest leiden. Bos nië kan niet meer gered wor den, de republiek zal moeten worden opgedeeld tussen Kroaten, moslims en Serviërs. De Serviërs kunnen niet in een fundamentalistische moslim staat wonen", weet hij als ge vraagd wordt wie de schuld draagt aan de oorlog. Behalve bij de moslims leggen ze ook een groot deel van de verantwoordelijkheid voor het bloedbad in Bosnië bij het wes ten. „De EG heeft partij geko zen, heeft ons nooit begrepen. Europa had Bosnië nooit mo gen erkennen. Nu proberen ze hun fouten op ons af te wente len en worden we geboycot, alsof wij de agressors zijn", luidt de theorie van de actrice. Studenten en hoogleraren van de universiteit van Belgrado demon streren tegen de Servische president Milosevic. Hun teksten: 'Hoepel op', Heeft u voedsel voor onze kinderen?' en 'Waarom hebben wij geen vrienden?' FOTOEPA 1c OM PENH - Uit angst 'f ;en mogelijke aanval van 'j de Khmer heeft de vre- acht van de Verenigde 'f s in Cambodja de ontwa- ?rig van gedemobiliseerde li ren en rebellen binnen heeste demobilisatiekam- •nten uitgesteld. Sinds de itie zaterdag begon, zijn Cambodjaanse militairen iO rebellen van de Witte 'Ier en de strijdmacht van Norodom Ranariddh in ampementen ingekwar- De grootste guerrillabe- V ig, de Rode Khmer, blijft 11 tegen demobilisatie ver- ■Jf i. De andere verzetsbe- ïgen willen zich in ver met de weigering van de Khmer niet graag in gro- ei itallen demobiliseren. De er mobiliseerde militairen er bellen brachten ongeveer voornamelijk lichte wa- mee en verscheidene en pantservoertuigen. e' ikwartiering moet weken zijn voltooid. De Khmer wordt gezien als >e atste hinderpaal in het sproces. uw Noriega -'jgt straf voor len knopen II - De echtgenote legere Panamese dictator P iel Noriega is wegens de al van 27 knopen veroor- tot honderd uur maat- ^jjipelijke dienstverlening, dad Noriega hoeft in ruil haar schuldbekentenis ie' laar de gevangenis. Haar )e die in de VS wegens handel terechtstaat, t mogelijk een veroorde- ot 120 jaar gevangenis- Afgezien van de dienst- ning moet Felicidad ook =s hade aan de kledingstuk- ^/an 1320,94 dollar (onge- D' 2300 gulden) vergoeden 31 >or het wegnemen van de u! en was ontstaan. WASHINGTON - De Ameri kaanse president George Bush en zijn Russische ambtgenoot Boris Jeltsin zijn vandaag aan hun top in Washington begon nen, waarbij zij hopen een nieuwe doorbraak in het kerri- wapenoverleg te kunnen aan kondigen. Bush en Jeltsin hopen dat hun, beraad een eind aan de impas se maakt in het Congres, waar onenigheid is over het hulp pakket van 24 miljard dollar dat de VS en andere westerse landen beloofd hebben aan Rusland en andere voormalige Sovjet-republieken. Jeltsin zal Bush verzekeren dat hij zijn economisch hervormingsbe leid wil doorzetten, maar dat het tempo hier en daar omlaag moet om sociale onrust te voor komen. In een interview met het televisiestation CNN zei Bush Jeltsin te willen helpen. Bush noemde zijn Russische collega „een moedige man die in zijn eigen land voor enorme problemen staat". In Washing ton zullen Jeltsin en Bush een vijftiental akkoorden onderte kenen, waaronder een vriend schapsverdrag, dat volgens Jeltsin een doorbraak in de re laties betekent. Hij telefoneer de met de schrijver Aleksandr Solzjenitzyn (73), die in bal lingschap in de Verenigde Sta ten woont. Hij vroeg hem naar Rusland terug te keren en mee te helpen met het hervor mingsproces. Jeltsin bevestig de dat Amerikaanse krijgsge vangenen uit de Vietnamoor- log naar de Sovjetunie zijn overgebracht en in enkele ge vallen opgesloten zijn in werk kampen. Mogelijk leven som migen nog, aldus Jeltsin. Pagina All: Kan Boris Jeltsin vaart in hervormingen hou den? Idoor J0 WIJNEN LUXEMBURG - De Benelux- landen hebben gisteren in Lu xemburg besloten dat opnieuw een visumplicht voor de inwo ners van alle voormalige Joe goslavische republieken zal worden ingevoerd. Daarna zullen Slovenië en Kroatië en later mogelijk ook Bosnië-Hercegovina en Mace donië van die regel worden uit gezonderd. Dat betekent dat uiteindelijk alleen de inwoners van Servië en Montenegro vi- sumplichtig worden als ze een van de Beneluxlanden willen binnenkomen. De EG-minis- ters van buitenlandse zaken hebben Servië gisteren opge roepen een politieke dialoog met Kosovo over een mogelij ke autonomie te beginnen. Ko sovo behoort tot Servië, maar heeft een aparte bestuurlijke status. In Kosovo wonen voorname lijk Albanezen die zich door de Serviërs onderdrukt voelen. Volgens minister Van den Broek van buitenlandse zaken is in Kosovo een hoogst ge vaarlijke situatie ontstaan die slechts door middel van poli tieke onderhandelingen kan worden opgelost. De EG-ministers willen dat de dialoog tussen Servië en Koso vo plaatsvindt in het kader van de Joegoslavische vredescon ferentie die als gevolg van de burgeroorlog in Bosnië- Hercegovina voorlopig is opgeschort. „Indien Belgrado de repressie in Kosovo voort zet, zal dat de normalisering van de betrekkingen tussen de EG en Servië in de weg staan", zei minister Van den Broek gisteren. De EG-ministers heb ben overigens de hoogste prio riteit gegeven aan de humani taire acties die nodig zijn om het lot van de bevolking in de Bosnische stad Serajewo te verlichten. Vooral het vrijma ken van de luchthaven van Sa rajevo is, aldus de ministers van 'de Twaalf, van het groot se belang. Portugal, de huidige voorzitter van de EG, heeft in tussen nog geen oplossing ge vonden voor het Macedoni sche vraagstuk. De EG-erken- ning van die voormalige Joe goslavische republiek wordt opgehouden door Griekenland dat het niet eens is met de naam Macedonië. Een woord voeder van de Griekse premier Mitsotakis zei gisteren in Lu xemburg dat volgende week op de Europese top in Lissabon pogingen worden ondernomen om tot een oplossing van de' Macedonische kwestie te ko- Afrika onder gesel van droogte (2) 'Michail' De voormalige Sovjetleider Michail Gorbatsjov, die momenteel Israël bezoekt waar hij drie eredoctora ten krijgt, kreeg gisteren tijdens een vaartocht op het meer van Galilea bezoek van een duif. De 'vre desduif' landde boven op het hoofd van de man die in het nabije verleden de Nobelprijs voor de Vrede kreeg. Vandaag mocht Gorbatsjov een spe ciale beloning in ontvangst nemen in de vorm van een aardappel die zijn voornaam draagt. Dr. Avi Nachmias bedankte Gorbatsjov op deze wijze voor diens bijdrage aan de versoepeling van de joodse emigratie uit de voormalige Sovjetunie naar Israël. De 'Michail' is neutraal beige van kleur en smaakt goed. Deze aardappel is zeer geschikt om patat van te maken. Op de vraag of de 'Michail' ook ge bruikt kan worden voor het distilleren van wodka, kwam het Israëlische antwoord: „Daar hebben we eigenlijk niet aan gedacht, maar we denken dat ze hiervoor net zo goed te gebruiken zijn als elke an dere aardappel". Gorbatsjov zal morgen de lunch gebruiken op het onderzoeksinstituut dat de 'Mi chail' heeft ontwikkeld, maar functionarissen zei den dat zijn petekind niet op het menu staat. FOTO: EPA 4PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Ondertussen heeft de karavaan van amphibievoertuigen ;er in beweging gezet. Rob heeft zijn oude plaatsje maar weer ;ocht en realiseert zich nu pas wat er is gebeurd: Lupardi heeft 'omstad aan de rivier in de lucht laten vliegen. En waar gaat de erf nu heen? Nog een vraag kan Rob niet beantwoorden: waar ter lag de atoomstad, die zoeven is opgeblazen? Aan boord van iphibiewagen is een kompas en Rob probeert aan de hand daarvan te bepalen in welke richting de tocht nu gaat. Hij kan er ech ter geen wijs uit worden. Bovendien zijn de slaven op Robs nieuws gierigheid helemaal niet gesteld en ze weren hem af, wanneer hij pro beert de instrumenten te bekijken. Lupardi heeft de mannen goed in zijn macht, want uit zichzelf zouden deze ongelukkigen niet op het idee komen zich te verzetten. MUTARE In Mutare, een van de grootste steden van Zimbabwe, is in de twee dammen van de streek nog maar voor 45 dagen water voorradig. Het bestuur van deze bergstreek in het oosten van het land heeft een noodplan opgesteld waar bij 100 waterputten moeten worden geboord in zes weken tijd. De dagelijkse consumptie van water is drastisch gedaald van 65.000 kubieke meter per dag tot amper 15.000 kubieke me ter. Elk huishouden krijgt nog maar 200 liter per dag. De droogte die zuidelijk Afrika teistert heeft ook Zimbabwe niet gespaard. Mutare is niet de enige stad die droogvalt. Bulawayo, in de zuidelijke pro vincie Matebeleland, houdt ook z'n hart vast en hoopt dat de regering spoedig iets zal doen om de dorst van de stad te lessen. Maar het is niet alleen water waaraan men dringend be hoefte heeft. De bevolking ver hongert. De oogst is mislukt door de ongeregelde regens die dit jaar gevallen zijn in de hele streek. Maïs, het voor naamste voedselbestanddeel, heeft de lijst van tekorten aan gevuld, waardoor er ellenlange wachtlijsten zijn voor de leve ring van het gouden graan. De droogte was zo erg dat de oproerpolitie de vrachtwagens die het meel vervoerden, bege leidden en tevens de winkels die het produkt verkochten, bewaakten. Er zijn gevallen bekend van mensen die flauw vielen tijdens het aanschuiven voor de winkel en een persoon stierf zelfs in het gedrang van de massa. In het parlement vroegen wan hopige leden zich af waarom er nergens in het land voldoende meel te krijgen was. Zij eisten het ontslag van de minister van landbouw, Witness Mang- wende, en van de voorzitter van de Graanassociatie (GMB), Cephas Msipa. Msipa verschool zich achter de 'droogten van 1987/'88, 1990/"91 en 1991/'92, waardoor de voor raad maïs sterk geslonken is. Export In 1987/'88 verwachtte de GMB een oogst van 1,1 miljoen ton maïs, waarvan echter maar 402.500 ton werd geleverd. Er was dus een tekort van 63 pro cent door de droogte van dat jaar. Het afgelopen jaar was er een tekort van 40 procent. Ter wijl de droogte zijn tol eiste, zorgde de maïs-export voor nog grotere tekorten in Zim babwe's voorraden. In de afge lopen twee jaar hebben de ex port-verkopen 30 procent van inkomsten van de GMB opge slorpt. De droogte kan de oorzaak van het tekort aan maïs, zegt hij, maar de prijzen die zijn vastge steld door de regering dragen er ook toe bij dat landbouwers het niet langer winstgevend vinden om maïs te telen. Al sinds november 1990 besef te de GMB de waarschijnlijk heid van voedseltekorten en men besloot toen al de verkoop te stoppen. Maar leveranties die reeds waren besproken, konden niet meer gannuleerd wordenaldus Msipa. Het is de hoogste tijd dat de re gering met een concreet plan 40 MILJOEN MENSEN op de proppen komt in ver band met de maïs-industrie. Msipa heeft drie projecten die een oplossing zouden kunnen bieden: 1) een import-regel. Wanneer de nationale reserves onder het gemiddelde van de GMB komen, zou er automatisch maïs moeten worden bij ge kocht. De voorraad zou nooit onder een drie-maanden-voor- raad mogen komen, dat wil ze gen 300.000 tot 400.000 ton. 2) een andere fïnaciering van de GMB. Momenteel leent de GMB van commerciële ban ken, wat in zelfs de beste tijden tot 1 miljard Zimbabwese dol lar kan oplopen. 3) de maïs-reserves in stand houden. Momenteel heeft de GMB geen andere keuze - door de hoge rentevoet en de politieke druk dan te Nederzetting in Zimbabwe, met hutten op palen voor het opslaan van het (weinige) voedsel. FOTO:ANP opereren als een privébedrijf. Dus moet de GMB haar voorra den wel beperkt houden. Huwelijk Zimbabwe importeert maïs uit de Verenigde Staten en uit Zuid-Afrika. Maar de droogte heeft ook voor ontslagen ge zorgd in de landbouwsector en er zullen zich nog duizenden werknemers in de rijen werk lozen voegen tegen het einde van dit jaar. Volgens een oudere landbou wer in Centraal-Mashonaland moeten veel gezinnen worden geholpen met voedsel. Sommi ge scholen hebben hun deuren gesloten vanwege de droogte. In de provincie Masvingo zijn gevallen bekend van veel te jonge dochters die uitgehuwe lijkt worden in ruil voor een paar zakken maïs. Sommige bewoners van de grensstreek tussen Zimbabwe en Zambia steken de grens over om in Zambia maïs te kopen. Door de droogte is er ook een tekort aan suiker, gedroogde bonen en keukenolie. Zodoen de is de prijs van deze produk- ten fel omhoog gegaan en veel huispersoneel kan de eindjes niet meer aan elkaar knopen met hun gemiddelde inkomen van 150 Zimbabwese dollar per maand, waarvan ze meestal ook hun grote gezinnen (ge middeld vijf kinderen) moeten kleden en naar school laten gaan. Het hoeft geen betoog dat de regeringspartij van pre sident Robert Mugabe (Zanu- PF) niet langer aanzien geniet bij arbeiders, werklozen en studenten. Wanneer de droogte aanhoudt tot het volgende zaaiseizoen, zei een regeringsambtenaar, wordt het leven sociaal en poli tiek ondraaglijk. De verkiezin gen van 1995 kunnen het einde betekenen voor de regerende partij Zanu- PF. De EG heeft 80.000 ton graan beloofd aan Zimbabwe. Maar onlangs werd een schip met 10.000 ton maïs voor Zimbabwe eerst naar Cuba gebracht door de beman ning, die hogere lonen en bete re werkomstandigheden eis ten. Door de temperatuur schommelingen zal de maïs waarschijnlijk bedorven zijn wanneer hij eindelijk in Zim babwe aankomt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5