Expresvervoer wil eigen luchthaven Weduwen met part-time baan worden de dupe van nabestaandenwet Limburg claimt 25 miljoen voor herstel monumenten Treinreizigers straks bespied door camera's l< BINNENLAND Boek Diana meteen uitverkocht GPV gaat akkoord met registreren alternatieve samenlevingsvormen £eidóc Soivumt DINSDAG 16 JUNI 1992 4 i in DEN HAAG Weduwen met een part-time baan houden vanaf 1 januari 1993 minder geld over. Dat komt door de invoering van de algemene nabestaandenwet, die in de plaats komt van de aww. Vandaag praatte de Tweede Kamer over dit wetsvoorstel van staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. Momenteel krijgt iedere vrouw wier man overlijdt een uitkering die zeventig procent van het mini mumloon bedraagt. Als er bovendien kinderen on der de 18 jaar zijn. is dat zelfs honderd procent. Het doet er niet toe of iemand wel of niet werkt en hoe hoog het eventuele salaris is. De nabestaandenwet. die voor vrouwen èn mannen geldt, bepaalt echter Hertrouwen dat een deel van de uitkering afhankelijk moet zijn van het inkomen. Dat komt er ruwweg op neer dat de uitkering kleiner wordt naarmate je meer ver dient. Vooral voor vrouwen met 'kleine baantjes' pakt dat nadelig uit. Vergeleken met het oorspronkelijke voorstel, dat staatssecretaris Ter Veld zo'n twee jaar geleden in diende, heeft de Kamer echter wel enige verbete ringen weten aan te brengen. CDA en PvdA sloe gen de handen ineen na de kritiek van weduwen, alleenstaanden en vakbonden. Daardoor geldt de wet straks niet voor weduwen vanaf vijftig jaar, zo als Ter Veld wilde, maar vanaf 45 jaar. Ook mag er in het gunstigste geval zo'n vierhonderd gulden netto per maand meer worden verdiend zonder dat dit gevolgen heeft voor de uitkering. Daarnaast wordt de uitkering van kinderen die beide ouders hebben verloren (de wet noemt hen 'volle wezen') verlengd tot het 21e in plaats van 18e jaar. Weduwen die hertrouwen of weer gaan samenwo nen krijgen toch twintig procent vari het mini mumloon als ze kinderen onder de 18 jaar hebben. Ter Veld wilde voor deze categorie aanvankelijk helemaal geen uitkering meer verstrekken; zij vond dat de nieuwe partner dat geld moest opbren gen. CDA en PvdA hebben er echter met succes op gewezen dat zo'n nieuwe relatie ook stuk kan gaan en in dat geval staat de weduwe weer met lege han den. En tot slot gaan weduwen met kinderen die nu een uitkering van 100 procent hebben er niet direct op achteruit. Het bedrag blijft in guldens gelijk, zo dat deze groep, afhankelijk van de inflatie, in vier a vijf jaar een uitkering heeft die 90 procent van het minimumloon bedraagt. Dat is het maximale ni veau voor alle 'nieuwkomers'. Overigens krijgt iedereen die weduwe of weduw naar wordt een half jaar lang een maximale uitke ring. Daarna worden de nieuwe regels van kracht. Allenstaanden zonder kinderen hebben recht op een maximale uitkering van zeventig procent van het minimumloon. Wie wel kinderen heeft krijgt twintig procebt meer, maar dan moet het jongste kind nog geen 18 jaar zijn. Wie werkt, krijgt min der, al is er dus een bedrag dat men mag verdienen zonder dat op de uitkering wordt gekort; vijftien procent van het minimumloon plus 33 procent van het meerdere. Veranderd De nabestaandenwet is volgens Ter Veld nodig om dat de maatschappelijke situatie danig is veran derd. Vroeger was een vrouw volledig afhankelijk van haar man, omdat die het geld verdiende. Kwam ze alleen te staan, meestal met kinderen, dan had ze niets en was afhankelijk van de overheid. De aww, die dateert uit 1959, is op dat principe geba seerd. Inmiddels zijn steeds meer vrouwen buitenshuis i werken, ook vrouwen met kinderen, zodat a financieel en economisch minder afhankelijk zijn g geworden. Ook als de partner wegvalt. En mensen ft die in hun eigen onderhoud kunnen voorzien heb y ben volgens Ter Veld geen steun van de overheii c nodig. De Vrouwenbond FNV, die het protest tegen he wetsvoorstel leidde, vindt dat de nabestaandenwe >t te vroeg komt. „Ter Veld schetst een ideaalbeeld' vindt voorzitter Maria van Veen. „Een uitkerin voor weduwen kan wat ons bettreft zelfs helemaa vervallen, maar dan moet wel iedereen werkelijk ii t( zijn en haar eigen onderhoud kunnen voorzien ,r Momenteel is daar echt nog geen sprake van". D-[r bond is wel tevreden met de wijzigingen die de Ka e mer heeft bereikt, maar blijft bij het standpunt da ri de grondgedachte achter de wet verkeerd is. Vol e] gens de Vrouwenbond moet die zijn: wie een part5) ner verliest, man of vrouw, mag er in inkomen e niet op achteruit gaan. Van Veen gaf toe dat dez wet aan dit principe „helaas niet voldoet" ZOETERMEER - De bouw van een nieuwe luchthaven in De Peel kan Noord-Limburg een krachtige economische impuls geven. Veel geld hoeft die luchthaven niet te kosten. Er ligt immers al een militair vliegveld, dat lichtelijk in onbruik is geraakt. Met deze argumenten braken de internationaal werkende expresbedrijven gisteren in Zoetermeer een lans voor de realisatie van een 'eigen' vlieg veld. Minister Maij van ver keer liet gisteren weten niet zonder meer voorstander te zijn van het plan. De Europese expresvervoer ders hebben de afgelopen ja ren een stormachtige groei doorgemaakt. De omzet steeg tussen 1989 en nu van 1 naar 4 miljard gulden, anno 1990 werkten er 200.000 mensen in de branche. Omdat de Neder landse regionale vliegvelden krap in het jasje zitten, zijn de vaderlandse expresbedrijven steeds meer uitgeweken naar de luchthavens in Brussel en Keulen. Door De Peel geschikt te maken voor civiele (nacht vluchten kan deze activiteit Weerstand In het pleidooi voor een eigen luchthaven hebben de ver voerders veel weerstand te overwinnen. Het eerste paard waarop gewed werd aan passing van de luchthaven Beek is gestruikeld, zo gaf F. Swarttouw, directeur van de Europese Vereniging van Ex presscarriers (EEO) toe. Alleen al de geluidwerende maatrege len zouden ruim 1,3 miljard gulden vergen. Bovendien is een lawine van 30.000 bezwaar schriften ingediend. Ook de plannen van de EEO met betrekking tot De Peel zijn niet met grote vreugde ontvangen. Meteen al zetten de landelijke en regionale overheden zich schrap. Zo liet staatssecretaris Van Voorst tot Voorst weten dat de plaatsing van geleide wapens op De Peel een civiele bestemming niet toelaat. Het ministerie van ver keer en waterstaat maakt zich zorgen over de gevolgen voor het milieu en de bijkomende infrastructurele kosten. De burgemeesters van de ge meenten Berkel, Venray en Deurne keerden zich tenslotte mordicus tegen de luchtha venplannen. Burgemeester J. Waals van Venray: „De nacht rust van veel mensen komt in gevaar". Snelheid De vervoerders, waaronder Ex press, UPS en DHL, vinden 's nachts vliegen noodzakelijk omdat de klant die na werktijd iets aflevert, verwacht dat het betreffende stuk al de volgen de ochtend op het bureau van de geadresseerde ligt. Aanpas sing van De Peel zou 140 mil joen gulden vergen, het isole ren van de woningen nog eens 175 miljoen. De benodigde in vesteringen kunnen voor een aanmerkelijk deel door de branche-organisaties zelf op gebracht worden en voor het overige uit de exploitatie van het vliegveld worden bekos tigd. Vanaf het militaire vliegveld zouden per nacht 25 vliegtui gen af- en aanvliegen. Op de luchthaven kunnen zich twee internationale expresbedrij ven vestigen. Met name de lig ging van De Peel bij het Ruhr- gebied, in het zuiden van Ne derland en in de nabijheid van de toekomstige Betuwelijn maakt de luchthaven voor de expresvervoerders aantrekke lijk. In de toekomst, als de Burgemeesters van gemeenten rond vliegveld De Peel vrezen overlast door nachtvluchten van de ex presdiensten. FOTO: SP hoge-snelheidstrein TGV ook door Nederland raast, ver wachten de vervoerders meer poststukken per trein te kun nen bezorgen. Reactie In reactie op de plannen van de expresvervoerders om de militaire vliegbasis De Peel zo snel mogelijk geschikt te ma ken voor expresvervoer, zegt minister Maij (verkeer) niet zonder meer voorstander te zijn van uitvoering van dit plan. Wel zegt zij de suggestie interessant te vinden militaire luchthavens ook te gebruiken voor civiele doeleinden. Maar volgens de minister voldoen de militaire terreinen niet aan de infrastructurele 'eisen die voor expresdiensten van be lang zijn. Maij denkt dat er grote investeringen nodig zul len zijn. ondermeer voor de aanleg van platform ruimte en startbanen, alsmede voor de ontsluiting van de luchthaven voor aanvoer van goederen over de weg. Bovendien, zo stelt Maij, zou civiel medege-, bruik moeten passen binnen de randvoorwaarden die het ministerie van defensie stelt. „Het medegebruik mag geen kosten opleveren voor Defen sie, het moet passen binnen de zonering en militaire activitei ten moeten voorrang krijgen", aldus Maij. De Britse auteur Andrew Morton presenteert zijn boek over prinses Diana, waarin hij onder meer sugge reert dat zij vijf keer heeft geprobeerd zelfmoord te plegen. FOTO:EPA DEN HAAG - Het ge ruchtmakende boek over het huwelijk van prins Charles en prinses Diana was gisteren, op de dag van de officiële verschij ning, al uitverkocht. Het boek verscheen in Groot- Brittannië, de Verenigde Sta ten en Nederland. Overal wa ren de intekenlijsten al hele maal vol. Volgens directeur Phil Muysson van Bzztóh, de uitgeverij die de Nederlandse versie van „Haar eigen ver haal" van Andrew Morton in 12.000 exemplaren op de markt brengt, volgt over twee weken een herdruk van 10.000 exemplaren. Muysson be strijdt dat het om slechts een roddelboek gaat. Hij meent dat het boek van historisch belang kan zijn. Muysson acht het niet onmogelijk dat Charles nooit meer op de troon komt en niet alleen omdat zijn moe der niet van ophouden weet. Ook verwacht hij dat er dingen aan het stijve hof zullen veran deren, bijvoorbeeld dat schei ding gemakkelijker zal wor den en dat de „royals" zich los ser kunnen gaan bewegen. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN MAASTRICHT - De pro- vincie Limburg maakt aanspraak op 25 miljoen gulden rijkssteun voor het herstel van de door de re cente aardbeving verniel de kerken en andere mo numentale gebouwen, speciaal in de regio Roer mond. Dit heeft de waarnemend com missaris- der koningin in Lim burg, drs. J. Pleumeekers- gis teren aan de Tweede Kamer la ten weten. De Kamer besprak vandaag de gevolgen van de aardbeving. Volgens Pleumee kers hebben deskundigen, on der wie vertegenwoordigers van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg, de schade aan kerken en andere monumen ten geraamd op 32 miljoen gul den. Met 25 miljoen gulden De schade aan inventaris na de aardbeving in Limburg was 'slechts' zes ton, de puinhoop in deze supermarkt in Herkenbosch was enorm. FOTO: ANP kan evenwel volstaan worden, zo meent hij, omdat het herstel van de beschadigde woningen toekomt met 18 miljoen gul den uit het Nationaal Rampen fonds waarin ruim 25 miljoen gulden is gestort. De gevraag- kendmaking gisteren door de Kamer van Koophandel voor Midden-Limburg en door de Limburgse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers (Lozo). Ze hebben een enquête gehouden onder de bedrijven de extra bijdrage van het rijk van de doelgroep van 3274 on- is, aldus de waarnemend com missaris der koningin, te rechtvaardigen omdat het gaat om nationaal cultureel erfgoed dat zonder spoedig herstel ver loren gaat. De rijkssteun zou over driejaar gespreid kunnen worden. Daardoor worden de lasten niet al te zwaar, aldus Pleumeekers. Bedrijven Van de recente aardbeving hebben 456 bedrijven in het meest getroffen gebied, Mid- dernemingen met tenminste één werknemer in de gemeen ten Roermond, Melick-Her- kenbosch, Haelen, Roggel en Heythuyzen. In totaal kwamen tot 1 juni 456 schademeldingen binnen. De schadebedragen variëren van enkele honderden guldens tot ruim één miljoen gulden. De grootste schade ontstond aan gebouwen, bijna tien mil joen gulden, en vervolgens aan technische installaties ruim 1,6 miljoen gulden. Aan inven taris bijna zes ton en aan pro den-Limburg, een schade gele- duktie-uitval plus omzetder- den van ruim dertien miljoen ving meer dan 850.000 gul gulden. Dit blijkt uit een be- den. Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Man verdronken in Rotterdam ROTTERDAM - Een.man uit Barendrecht is gisteravond verdronken in het water van de Nieuwe Maas in Rotterdam. Zijn 82-jarige echtgenote kon worden gered en ligt in het zie kenhuis. Het echtpaar raakte om onbekende reden met de auto te water. Volgens de poli tie had de man zijn vrouw die middag uit het verpleeghuis in de buurt opgehaald waar zij woonde. Zij is aan een rolstoel gekluisterd. Het verpleeghuis wist niet van haar vertrek en had haar als vermist opgege ven. Geen krant ontvangen Bèl tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG - Het Gere formeerd Politiek Ver bond (GPV) kan instem men met een registratie systeem van niet-huwe- lijkse samenlevingsvor- Zij stelt wel de voorwaarde dat aan die registratie slechts be perkte rechtsgevolgen verbon den zijn. Dat blijkt uit een rap port dat de Groen van Prinste- rer Stichting, het wetenschap pelijk bureau van het GPV, heeft opgesteld. In een dergelijk registratiesy steem kan bijvoqrbeeld een homohuwelijk worden opge nomen. Het GPV is er tegen om andere samenlevingsvor men volledig gelijk te stellen met het huwelijk. Het huwe lijk is in de visie van het GPV door God ingesteld. De rechts gevolgen van de registratie van andere samenlevingsvor men moeten volgens het rap port van de Groen van Prinste- rer Stichting beperkt blijven tot de materiële sfeer. Daarbij kan gedacht worden aan uitke ringen, erfrecht, alimentatie en dergelijke. Familierechte lijke gevolgen mogen aan een dergelijke registratie niet ver bonden worden, zo vindt het GPV. UTRECHT - Gaat na de boekhandel, het winkel centrum en de bank nu ook het openbaar ver voer permanent door ca mera's bewaakt wor den? Als het aan de be- veilingsdienst van de Nederlandse Spoorwe gen ligt wel. Gisteren heeft de directie van de NS zich gebogen over een geheime notitie van de interne beveilingsdienst, waarin vergaande voorstel len tot elektronische bewa king van perrons en sta tionshallen worden gedaan. De geheime notitie, waaro ver de NS het eerst intern eens moet worden, is be stemd voor de ministeries van verkeer en waterstaat en van justitie, die de groot scheepse veiligheidsopera tie voor een deel gaan beta len in het kader van het Breed Platform Bestrijding Agressie Openbaar Vervoer, dat in maart van dit jaar zijn eindrapport bekend maakte. Het rapport vormde voor Justitie en Verkeer aanlei ding 50 miljoen gulden extra voor de beveiliging van het openbaar vervoer uit te trek ken. Van dat bedrag gaat dertig miljoen in de komen de drie jaar naar de NS; vijf miljoen is gereserveerd voor het streekvervoer. Den Haag Bedrijfsbeveiliging wil al volgend jaar de stations van Utrecht, Amsterdam, Rotter dam en Den Haag met bewa kingscamera's en centrale commandocentra gaan uit rusten. Die zullen 24 uur in bedrijf zijn. Als de directie van de NS en de betrokken ministeries met het voorstel instemmen, zullen in 1994 ook de stations van Amers foort, Arnhem, Eindhoven, Haarlem, Leiden, Nijmegen en Zwolle met het elektroni sche bewakingsoog worden uitgerust. De door personeel van de spoorwegpolitie bezette commando-centra zullen via de camera-bewaking met name de perrons en stations hallen in de gaten gaan hou den. De kleinere en veelal onbemande stations zoals Maarssen, Hilversum Sport park en 't Harde worden daarbij evenmin vergeten. Uiteindelijk zullen alle sta tions in Nederland van be wakingscamera's zijn voor zien en weet de reiziger zich straks permanent 'bespied' dan wel 'gedekt' door een wakend elektronisch oog. Een prettig vooruitzicht? Klaas Wierda, secretaris van Rover (vereniging Reizigers Openbaar Vervoer, is be paald niet gelukkig met de voorstellen van de NS. „Onze doelstelling is een ef ficiënt, betrouwbaar en vei lig openbaar vervoer. Dat laatste bevorder je volgens ons alleen maar met vol doende spoorwegpersoneel. Dus geen speciale bewa kingsdiensten of toezicht houders, maar personeel dat normale werkzaamheden verricht. Of je met camera's onverlaten buiten de trein houdt, valt nog te bezien". Wierda vindt het reizen per trein overigens niet bijzon der onveilig: „Het heeft te maken met de samenleving als geheel. Echt onveilige plekken op stations of in treinen zijn er eigenlijk niet. Als je stations al tot onveilig gebied gaat verklaren, dan beschouw je de hele wereld, dat wil zeggen de openbare ruimte als geheel als onvei lig. En dan is het einde zoek". Streekvervoer Streekvervoer Nederland zegt ook al ver te zijn gevor derd met een voorstel om tot een betere beveiliging te ko men. Woordvoerder M. Gar- ritsen: „We zijn er volop mee bezig. Voor het streekver voer heeft de overheid vijf - miljoen gulden extra uitge trokken voor de komende drie jaar. Daarnaast is er nog een algemene pot voor zoge naamde voorbeeldprojecten voor het ontwikkelen een algemeen structureel veiligheidsbeleid". „Het busvervoer kent van- i zelfsprekend een andere in frastructuur dan de spoorwe gen," aldus Garritsen. „Zo kennen wij een gesloten 'in- stapregime', en dat werkt al preventief. Op spoorwegsta tions kunnen passagiers mét of zonder kaartje een trein 1 instappen; in een bus kan dat niet. Onze maatregelen liggen eerder in de sfeer van opleidingen, die het perso- neel leren omgaan met vor men van agressief gedrag. Ook zoeken we het in snelle- re verbindingslijnen met de politie zodat die bij moeilijk heden direct kan ingrijpen". Zijn bij de betrokken organi saties de meningen over de zin van veiligheidspreventie al sterk verdeeld, in het veld van sociologen en psycholo gen wordt nog verschillen- der over het nut van bewa kingssystemen gedacht. Zo vindt de socioloog Lodewijk Brunt bijvoorbeeld dat de onveiligheid in de samenle ving vooral een kwestie van onveiligheidsgevoelens bij de burger is, die het idee ver sterken dat de samenleving onveiliger wordt. En wordei met zichtbare preventievi voorzieningen die gevoelen J slechts bevestigd. Welkom Psycholoog C. Mittendorfl] directeur van het Instituu voor Psychotrauma Utrecht, juicht de voorgeno men maatregelen van de NJ daarentegen toe. „Ons insti tuut houdt zich vooral bezij met slachtoffers van bank overvallen en berovingen zoals bankpersoneel, angsten die deze mensei hebben opgelopen, wordei permanent gevoed en vei sterkt door de berichten ii de media daarover, maatregel die angst verlich of zelfs wegneemt is dus wel kom". Mittendorff vindt het be zwaar dat een door elektroni sche ogen bewaakte samen leving ontaardt in een poli tiestaat niet opwegen tegei de voordelen ervan. „Die ca mera's in de openbafe ruim te kun je inderdaad opvattei als een aantasting van je pri vacy. Maar ze kunnen je oow het gevoel geven dat er op ja gelet wordt, datje niet alleen bent". Volgens de psycholoog werj ken dergelijke maatregelen wel degelijk preventief „Voor het postkantoor in Amsterdam hebben ze niet voor niets geüniformeerd bej wakingspersoneel neerga zet. Dat schrikt potentiële overvallers en berovers kenj nelijk af, anders deden ze dat niet. De wetenschap da er in een ruimte bewakingsi camera's aanwezig zijn, zal ze evenzeer afschrikken. De NS is dagelijks gastheer vaij miljoenen reizigers en is du( verantwoordelijk voor eeij stuk van de openbare ruimte en voor de veiligheid 'van de gebruikers daarvan. Dat ei over hen gewaakt wordt vind ik een goede zaak. Ha geeft een gevoel van 'wij ley ten op u, we zijn met uw wel zijn begaan'. Bovendien kaj er door deze maatregelen ij de toekomst veel snelld worden ingegrepen". Ofschoon de geheime notij vorige week naar de mei uitlekte, wil de afdelinl voorlichting van de NS nié op de inhoud van de notitij ingaan. „De directie moet ej eerst over beslissen, en als zl er al mee instemt, daj moeten Justitie en Verkea het nog goedkeuren", aldu! een woordvoerder van d( NS. „De berichten die naa buiten zijn gelekt, zijn ii grote lijnen juist, maar dat i! alles wat ik er op dit momenl over kan zeggen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4