Maij-Weggen ïoverweegt helmplicht snorfietsers iÊN'-ëgËii Geëmigreerde boer mag VS niet meer in •MdócQowuvnt fandeel van allochtonen in misdaad klein" BINNENLAND Natuurorganisaties willen plezierjacht totaal verbieden Minder belasting bij aankoop schone auto V- 41 ®is vier maanden cel Voor vernielingen "n ambassade Iran Mogelijk toch eenjarige cao ziekenhuizen Chauffeur vast door fout Belgen "DAT IS GEK, DAARNET WAS HET NOG MAAR 20 KILOMETER': DINSDAG 16 JUNI 1992 Ademhaling overbodig door nieuwe techniek DEN HAAG In Italië is een pomp ont wikkeld die zuurstof rechtstreeks in het bloed brengt. Daardoor kan de ademha ling van patiënten een paar dagen worden )ejstilgelegd. De techniek wordt deze week het internationale anesthesiologiecon- gres in Den Haag gepresenteerd. Sinds de grote polio-epidemieën in de jaren vijftig is het mogelijk patiënten die daar zelf de kracht niet voor hebben, machinaal te bea- ®demen. Hun longweefsel moet dan echter nog wel de zuurstof uit de ingeademde n lucht in het bloed kunnen brengen. Het n voordeel van de Italiaanse pomp is, dat juurstof in het bloed kan worden gebracht als het longweefsel zo ernstig is aangetast dat de zuurstofoverdracht niet meer mo gelijk is. DEN HAAG Zes natuurbeschermingsorgani saties hebben vanmiddag bij de Tweede Kamer gepleit voor een algeheel verbod op de plezier jacht in Nederland. De organisaties wijzen het beleid af dat staatssecretaris Gabor (natuurbe heer) voor ogen heeft. Volgens de zes organisaties, aangevoerd door stichting Kritisch Faunabeheer, zouden alle in het wild levende dieren in principe bescher ming moeten genieten. Alleen in geval van on overkomelijke schade aan de landbouw of ge vaar voor de volksgezondheid is de jacht geoor loofd, zo schrijven de zes in een nota, die ze heb ben aangeboden aan de vaste kamercommissie voor landbouw en natuurbeheer. Volgens H. Niesen van SKF mag de wens om een ree of een zwijn op te eten geen reden zijn om de jacht toe te staan. Ook het argument dat de wildstand beheerd moet worden om De nota van de organisaties is een reactie op de nota jacht-en wildbeheer van staatssecretaris Gabor, die na de zomer door de Tweede Kamer wordt besproken. Gabor wil de jacht handhaven, maar door strengere regelgeving aan banden leggen. De zes organisaties vinden dat het voorstel van Gabor niet ver genoeg gaat. Zij worden daarin overigens niet gesteund door grote broer Natuurmonumenten. Deze accep teert de jacht als middel om het evenwicht in natuurgebieden te bewaren. DEN HAAG - Nieuwe auto's die veel brandstof ver bruiken en het milieu sterk vervuilen worden volgend jaar maximaal drieduizend gulden duurder doordat er extra belasting over wordt geheven. De schoonste en zuinigste wagens worden vijfduizend gulden goedko per. Voor de meeste auto's zal het prijsverschil echter niet zo extreem uitvallen. De grotere verschillen in be lasting op auto's staan in een wetsvoorstel dat staatsse cretaris Van Amelsvoort van financiën gisteren voor advies naar de Raad van State heeft gestuurd. De over heid wil met deze maatregelen, die vorige week al uit lekten, het rijden in schone en zuinige auto's aanmoe digen. Auto's die nu al schoner rijden dan de normen die de EG voor 1996 heeft vastgesteld, worden bij aan schaf duizend gulden goedkoper in belasting. Op meer vervuilende auto's wordt een toeslag geheven die on der meer afhankelijk is van het type katalysator. U )EN HAAG - Een ka- ,1, nermeerderheid vindt lij lat de overheid de snor- '(j iets moet aanpakken. Het J{ aantal verkeersongeval len onder de snorfietsrij- lers die door de gerin- |e snelheid van het voer- uig geen helm hoeven te Iragen stijgt onrustba- end. j lit de jongste cijfers van Ver eer en Waterstaat blijkt dat et aantal doden bij ongeluk ten in 1990 bij bromfietsers c 04 bedroeg. Bij fietsers waren at er 81 en bij snorfietsers 14. kin 1991 waren dat respectieve- 0I jk 238, 94 en 16. Dit bleek gis- ,j yavond tijdens een debat ver de verkeersveiligheid. [et grootste probleem is dat e e snorfietsen op een eenvou- N ige manier kunnen worden cl pgevoerd. De Kamer vindt s at de verkoop van de 'opvoer- ïtjes' aan banden moet wor- R en gelegd. Iet de verzekeraars zal wor- en overlegd of het mogelijk is e schade-uitkeringen aan w eze groep te verminderen als sprake is van een opgevoer- hêe snorfiets. Met de detailhan del zullen afspraken worden gemaakt over wat te doen als een opgevoerd exemplaar wordt aangeboden en een on derzoeksbureau wordt ge vraagd nadere beleidsadvie zen te geven. Als al deze maat regelen dit jaar geen vruchten afwerpen, is volgend jaar een helmplicht helaas noodzake lijk, zo antwoordde minister Maij van verkeer en waterstaat gisteravond. Mevrouw Roosen-van Pelt (CDA) bepleitte verder de in voering van een verzekerings plicht. Deze maatregelen hoe ven in haar ogen niet te gelden voor berijders van fietsen met hulpmotortjes, de zogenaamde Spartamet. Daarnaast wil de minister op verzoek van de PvdA-fractie (Castricum) en WD'er Jorrits- ma nagaan of dit jaar nog een voertuigeis voor deze vervoer middelen in de Wegenver keerswet kan worden opgeno men. Deze voertuigeis zou kunnen bestaan uit de bepa ling dat een snorfiets een mo tortje heeft dat niet kan wor den opgevoerd (zoals bij de Spartamet). Alle modellen die wel kunnen worden opge voerd, heten dan bromfiets waarvoor de helmplicht geldt. 45.000 liter per uur Een werknemer van Coca Cola zet een fles op een band vol 'dorstige flessen'. Hij is een van de zeer weinigen wiens handen er bij het vullen van de flessen aan te pas komen. Gisteren opende Coca Cola in Dongen een nieuwe vullijn, die met een snelheid van 45.000 liter per uur PET-flessen vult. )EN HAAG Officier ran justitie mr. M. Schelf- ïout heeft gisteren bij de echtbank in Den Haag rier maanden cel geëist, )lus twee voorwaardelijk, egen een groep van zes- ien Iraniërs. Ze worden irvan verdacht grote ver delingen te hebben aan- [ericht in de Iraanse am- lassade. )p zondagmiddag 5 april be- tormde een groep van ruim ertig Iraniërs de ambassade an de Duinweg in Den Haag. )e poort werd met een busje eramd, de Iraniërs sloegen an de zijkant een ruit kapot n drongen naar binnen. Ter- djl de huismeester in paniek e straat op vluchtte, werd het nterieur met stokken kort en :lein geslagen. De totale scha- e wordt geschat op twee mil- )en gulden. let ging om een actie van de raanse verzetsbeweging Mo- aheddin, die reageerde op een ichtaanval die het Iraanse le- LEEUWARDEN - Neder landse boeren die enkele jaren geleden geëmi greerd zijn naar Amerika, lopen grote kans bij een bezoek aan Nederland niet meer terug te mogen jaar geldig. Tot dusver werd dit ken met het feit dat ze niet be schikken over een geldig vi- In 1987, toen het jonge gezin vanuit Jubbega emigreerde naar Texas, kreeg men een in- ringsvisum. Ondanks eerdere toezeggingen van werknemers van het consulaat dat de fami lie Jongsma verlenging van het visum zou krijgen, is dit tot dusver niet gebeurd, vesteringsvisum. Dat is vijf Veehouder J. de Goede, die net ger die dag in Irak op een kamp van het National Libera tion Army of Iran uitvoerde. Het Paleis van Justitie was gis teren in verband met de rechtszaak extra beveiligd met dranghekken. Tijdens de te rechtzitting bij de politierech ter werd door de Iraniërs en een secretaris van de verzets beweging uitgebreid ingegaan op verschrikkingen van het re gime in Iran, zoals martelin gen en executies. De officier van justitie liet politieke over wegingen buiten beschou wing. „Ik ben niet degene die daarover kan oordelen. In Ne derland is het een democra tisch beginsel dat we wraakge voelens niet zelf op onze tegen standers uiten". De advocaten van de groep be pleitten vrijspraak. Zij gingen in op schending van mensen rechten in Iran en stelden dat het regime van Rafsanjani ook buiten Iran moord niet schuwt. De uitspraak is op maandag 29^ juni. De rest van de groep die' de ambassade bestormde staat op 25 juni terecht. naar hun boerenbedrijf in de Verenigde Staten. Inmiddels is dit al één boere- gezin overkomen. De familie J. Jongsma zit al bijna een week vast in Friesland. De vliegtic- kes met een waarde van 17.000 kunnen weggegooid worden. Dat de familie Jongs ma niet terug naar huis kan in Winnsboro, Texas heeft te ma- visum zonder problemen ver lengd door het Amerikaans als Jongsma vijf jaar geleden de stap van Oldeberkoop naar Texas zette, stapt vandaag op consulaat in Amsterdam. Dit het vliegtuig terug naar huis. sum alleen wordt afgegeven Amerika", aldus De Goede, aan mensen die in Nederland wonen en met een flinke som geld naar de States afreizen. Omdat de familie Jongsma in ,en kunnen ze ons eventueel zo over de grens zetten". Het CDA-Tweede Kamerlid De Hoop Scheffer heeft de zaak Navo-commandant Luitenant-generaal M.J. Wilmink (57), als bevel hebber der landstrijdkrachten de hoogste militair van de Koninklijke Landmacht, wordt commandant van de landstrijdkrachten van de Navo in Europa (Landcent). Het gaat om een wisselfunctie die Wil mink de eerste drie jaar zal uitoefenen en daarna een Duitse generaal. Het is de eerste keer dat een Nederlandse generaal zo'n hoge functie binnen de Navo krijgt. Het commando Landcent bestrijkt de zogenoemde centrale sector en telt een half mil joen militairen uit vijf Navo-landen. Wilmink is be velhebber der landstrijdkrachten sinds 1988. Als zijn opvolger in deze functie is generaal-majoor H.A. Couzy benoemd, thans plaatsvervangend be velhebber der landstrijdkrachten. FOTO: ANP koninklijk huis Minister wij st hoger spitstarief niet langer af ioensdag 17 juni i re'rins Bernhard woont in Nu- lanansdorp (gemeente Crom- trijen) een deel bij van de fes- l'es iviteiten rondom het 500-jarig estaan van de Ambachtsheer- jkheid Cromstrijen. een krant ontvangen 7 Bel tussen .{B.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen '00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 12248 en uw krant wordt nog dezelfde 'ond nabezorgd. UTRECHT Minister Maij (verkeer) wijst de plannen van de Neder landse Spoorwegen om de prijs van het treinkaartje in de spits extra te verho gen niet meer af. Maar het hogere spitstarief is voor de minister alleen aan vaardbaar als daarmee de con currentiepositie van de trein ten opzichte van de auto niet verder verslechtert. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie van verkeer en waterstaat gisteren beves tigd. Tot dusver heeft de mi nister steeds negatief geoor deeld over het onderzoek van de NS naar de mogelijke in voering van hogere tarieven in de ochtend- en avondspits. Nu echter de commissie Wijffels onlangs heeft gepleit voor meer vrijheid van NS bij het vaststellen van de tarieven, Voorwaarde is wel dat er op lijkt de minister van mening hetzelfde moment een spit- veranderd. „Maar het kan na tuurlijk niet zo zijn dat NS opeens de vrijheid krijgt'om de prijzen in de spits buitenspo rig te laten stijgen", aldus de woordvoerster. Het ministerie gaat op korte termijn akkoord met een ge ringe verhoging van de tarie ven in de spits. Medio 1996 is een hogere spitstoeslag van 6 tot 8 procent aanvaardbaar. stoeslag voor de auto wordt in gevoerd, aldus het ministerie. De woordvoerster wijst erop dat het ministerie nooit princi pieel tegen de spitsheffing is geweest. NS hanteert immers nu al een systeem, waarbij het reizen in de spits duurder is dan in de daarop volgende dal- CASPER EN HOBBES .WIST. NI J<. NU PÉMCT IWSJÉÉN PAT Jf NIKS GfPfT oVI Pt WÊNSfN VAN cNS -VIINPPEHWN. DOOR BILLWATERSON PPN PAAfc TfG&WofTKo- /WINGfN NU Jf AAN HfT BPVVINP BPNT ZJJN Wft- oP Z.IUN PVAATS. IK KAN JP W&- WAT SUGGfSTlPS PofN. tIESK Migranten leren boer worden LELYSTAD - De stichting Sa- mas start in de provincie Fle voland met een project om werkloze migranten op te lei den tot biologische boer of tuinder. Jaarlijks zullen tien tot twintig mensen worden op geleid tot biologisch veehou der of groenteteler. Het Sa- mas-project is een initiatief brief officieel goedgekeurd. De UTRECHT - De AbvaKa bo sluit niet uit dat de on derhandelingen over een nieuwe cao voor het zie kenhuiswezen, die van daag worden gevoerd, toch zullen resulteren in een eenjarig contract. Zoals het er nu naar uitziet, is er voor het tweede jaar te wei nig ruimte, aldus cao-onder handelaar A. Wirtz. De onder handelaar heeft een duidelijke voorkeur voor een tweejarige cao, omdat daarmee voor enige tijd rust ontstaat in de sector. Ook de werkgevers en het ka binet opteren voor een tweeja rig contract. Het kabinet stelde onlangs een ruimte van twee maal drie procent beschikbaar voor een cao met een looptijd van twee jaar. Het is voor Wirtz echter nog maar de vraag of er voor het tweede cao-jaar afspraken kunnen worden gemaakt waarmee de leden zullen in stemmen. Naast de ruimte die het kabinet heeft geboden, is er het eerste jaar (dat loopt tot 1 april 1993) bijkomende ruim te uit een (waarschijnlijke) ver laging van de ziektewet-pre mie per 1 juli en een (eveneens waarschijnlijke) verlaging van de premie voor het pensioen fonds PGGM. Bovendien heb ben de werkgevers zich in een eerder stadium bereid getoond om geld uit de instellingsbud getten te halen. Hoewel de AbvaKabo voor vol gend jaar een lagere looneis (4 procent tegenover 4,5 procent voor dit jaar) heeft gesteld, be twijfelt Wirtz of er nu al vol doende ruimte is om voor 1993 afspraken te maken. GELDERMALSEN - De Ne derlandse chauffeur Aalders die sinds vorige week vrijdag met zijn vrouw op verdenking van smokkel wordt vastgehou den door de Griekse autoritei ten in de havenstad Patras, is de dupe van fouten van de Bel gische douane en een expedi teur in Gent, aldus een woord voerster van zijn werkgever De Lely. De problemen blijken te zijn ontstaan doordat op de vrachtbrief zowel bij het land van afkomst als van bestem ming 'België' is ingevuld door de expediteur. De Belgische douane heeft daarna de vracht- van Juan en Letitia Codring- ton in Lelystad, de eerste mi granten die in Europa een bio logisch boerenbedrijf hebben opgezet. De stichting zegt met het project te beginnen omdat de biologische landbouw goe de vooruitzichten heeft. UTRECHT - De bewe ring, dat de onveiligheid in Nederland alleen, in hoofdzaak, of zelfs voor een groot deel voor reke ning komt van etnische minderheden is apert onjuist. Dat stelde on derzoeker dr. W. cïe Haan gisteren in Am sterdam op een sympo sium van Binnenlandse Zaken over feiten en on juistheden rond de cri minaliteit van allochto ne jongeren. Er kunnen echter wel ernsti ge criminaliteitsproblemen ontstaan bij jongens uit be paalde etnische groepen in de grote steden. Maar zelfs als dat het geval is, blijft het aandeel van de etnische minderheden in de hele be volking zo klein dat een toe genomen onveiligheid on mogelijk door de etnische groepen veroorzaakt is. Cijfers óver de omvang van allochtone criminaliteit zijn er niet. Er is veel onderzoek naar gedaan, maar de uit komsten wijzen niet in één bepaalde richting. Zo kan er zowel sprake zijn van over schatting als onderschatting van het probleem. En „zowel in het publieke debat als in de wetenschap wordt een reeks van redeneer- en inter- pretatiefouten gemaakt die iedere stellige bewering op drijfzand doet rusten", aldus De Haan. Beroving Beroving op straat ligt in Ne derland onder het Europese gemiddelde en Nederland is één van de minst geweldda dige landen in de Westerse wereld. Toch wordt allochto ne criminaliteit volgens De Haan voortdurend als breek ijzer gebruikt om integratie af te dwingen. De Utrechtse onderzoeker is geen voor stander van registratie om meer cijfers boven water te krijgen, alweer vanwege de kans op interpretatiefouten. maar ook omdat registratie geen argument mag zijn voor het voeren van een rechtvaardig sociaal beleid. Dr. Timmerman van de Rijksuniversiteit Groningen pleitte echter wél voor regis tratie naar etnische afkomst door justitiële instanties. Hij vertelde dat allochtonen va ker een onvoorwaardelijke celstraf krijgen, wat hun te rugkeer in de maatschappij meer bemoeilijkt dan die van autochtonen. Alternatie ve maar effectieve straffen zijn voor hen daarom van ex tra groot belang, aldus Tim merman. Politiecijfers wijzen op een daling van de criminaliteit in Amsterdam, vertelde burge meester Van Thijn. ..Maar het gevoel van onveiligheid blijft. En die gevoelens zijn het hoogst in die buurten waar de criminaliteitscijfers het laagst zijn". Van Thijn zag vooral voor de politie, met het bijbehorende groot gezag, een belangrijke rol bij de sociale herintegratie van buurten in de stad. dat twee jaar geleden iets meer dan de helft van de jon geren met politiecontacten van Nederlandse komaf is, tegen 18 procent die Marok kaan is en 15 procent Surina mer. Landelijke cijfers wij zen uit dat in verhouding meer Turkse en Marokkaan se jongeren in aanrakingt met justitie komen dan Ne derlandse, maar ook dat dit cijfer lijkt te dalen. Ook blijkt dat zaken tegen jonge Turken en Marokkanen minder vaak worden gesepo neerd dan zaken tegen Ne- derlanders. Jaarlijks komen er tegen de 40.000 nieuwkomers in ons land in het kader van gezins hereniging of -vorming. Drs. P. Meijer van de directie vluchtelingen, minderheden en asielzoekers van WVC stelde dat er voor hen wel wat is verbeterd, maar dat er nog steeds geen dekkend netwerk van opvangvoorzie ningen op gemeentelijk en regionaal niveau is. Met slechte maatschappelijke startkansen als gevolg. Ach terblijvende schoolpresta ties, lagere eindniveaus in het onderwijs en zelfs uitval zijn hier de grote problemen. Alternatief Ook bij alternatieve straffen zijn allochtonen onderverte genwoordigd: in 1984 en 1985 had slechts 17 procent van de alternatieve straffen betrekking op etnische min derheden. Van der Laan: „Vanuit kringen van de rechterlijke macht is inder daad gesteld dat alternatieve straffen slecht passen in het beeld dat bijvoorbeeld Ma rokkanen hebben van straf. Alternatieve sanctie zou te 'soft' zijn". Onderzoek daar naar levert echter geen con crete aanwijzingen in die richting op. Hij toonde zich een voorstander van alterna tieve straffen en benadrukte dat zoiets niet soft is. De eerste resultaten van een studie van Binnenlandse Za ken laten zien dat een groot deel van de allochtonen spreekt van een verslechterd maatschappelijk klimaat in Nederland. De migrant voelt zich veel meer en veel vaker slachtoffer. Ruim de helft van de ondervraagden in Amsterdam en Rotterdam zei dat zij het afgelopen jaar zijn geconfronteerd met dis criminatie door Nederlan ders. Het preventiebeleid van Bin nenlandse Zaken is vooral gericht op jongens. Maar ook is specifiek beleid voor meis jes nodig, zei drs. M. van den Bergh van het ministerie. Directeur M. Rabbae van het Nederlands Centrum Bui tenlanders ziet het accent liggen op de opvang van nieuwkomers maar ook op de opvang binnen de eigen gemeenschap. In Utrecht is de Marokkaanse, de Turkse en de Surinaamse gemeen schap bezig om ieder een ei gen opvangstructuur te star ten. Tussen dergelijke struc turen en de politie moet een alarmsysteem komen dat de onrust en het onveiligheids- gevoel rond (bom-) aansla gen moet proberen te voor komen, aldus Rabbae. papieren waarop de Belgische douane en expediteur hun fout toegeven, worden nu zo snel mogelijk naar de Nederlandse ambassade in Griekenland verzonden die voor de officiële vertaling zal zorgen. Donder dag komt Aalders voor. Gedetailleerde wegenkaarten1 Even naar uw ANWB-kantoor voor Michelin-kaarten. Of de nieuwste ANWB-kaarten met korting voor ANWB-ledèn. Doen. Dan rijdt u zonder zoeken naar de zon. DE ANWB HELPT U ALS GEEN ANDER. ANWB

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3