„Cao tot grondwet van arbeid uitbreiden" Uitverkocht Oranje onder hoogspanning 15 EZ loert op creditcard-organisaties '0vertreden Warenwet zwaarder straffen' CNV-voorzitter Westerlaken: Bestand Sarajevo lijkt te houden Van Agt steunt restauratie woonhuis George Marshall uitse gijzelaars vrij supporters j 14 Dagen Gratis Ceidóc Sou/tont DINSDAG 16 JUNI 1992 16 PAGINA'S in twee katernen 70.000 bezoekers verwacht op Duitse Katholiekendag Kan Jeltsin vaart in hervormingen houden? LEIDEN OMGEVING Pleidooi voor compostfabriek Roelofarendsveen D'Ancona past Kunstenplan aan wensen CDA en PvdA aan GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5/6 BEURS 6 ECONOMIE 7 LEIDEN/REGIO9/10/11 DIENSTVERLENING10 SPORT 12/13 GESLAAGDEN14 KUNST/RTV .15 RTV-PROGRAMMA'S16 WEER/PUZZEUMENU16 foidóe 6oti4a/rtt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit vari Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25365. Losse nummers 1,50 Vannacht vrij veel bewolking en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 13 graden. Morgen overdag perioden met zon en middag- temperatuur van 18 graden in het noorden, tot 22 plaatselijk in het zuiden. Wind noordoost, matig, kracht 3 a 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. Britten versoepelen import van huisdieren 4 LONDEN - Groot-Brittannië zal in de toekomst de binnenkomst van huisdieren toestaan, wan neer kan worden bewezen dat de dieren zijn in geënt tegen hondsdolheid. Voorlopig stemt het Verenigd Koninkrijk onder die conditie alleen in met de import van huisdieren voor de handel, zo heeft een hoge ambtenaar van het Britse minis terie van landbouw gisteren meegedeeld. Hij ziet in de Britse stap een belangrijke doorbraak om ook in het geval van toeristen die een huis dier willen meenemen, in de toekomst af te zien van de strenge quarantaineregels die de Britten hanteren. Honden, katten en andere huisdieren mogen Groot-Brittannië pas in, nadat ze zes maanden in quarantaine zijn geweest. De Brit ten en trouwens ook de Ieren zijn als de dood voor hondsdolheid. Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG Het ministerie van economische zaken bestu deert of het zinvol is organisa ties van creditcards aan te pak ken. Winkeliers moeten hoge provisies betalen aan deze or ganisaties, maar mogen die kosten niet doorberekenen aan de klant die met het plastic geld betaalt. Bij het ministerie zijn daarover diverse klachten van middenstanders en consu mentenorganisaties binnenge komen. Het gebruik van creditcards is de laatste jaren sterk toegeno men. Dat komt vooral, omdat banken het gebruik ervan heb ben gestimuleerd. Winkeliers die dit plastic geld accepteren, moeten echter vijf a acht pro cent van het aankoopbedrag afdragen aan de creditcard-or ganisaties. Die kosten mogen ze niet doorberekenen aan de klant, die daardoor niet weet dat de winkelier kosten maakt. Maar naarmate het aantal be talingen met een creditcard toeneemt, zullen winkeliers de prijzen van hun artikelen ver hogen. De overheid wil het betalings verkeer goedkoper en door zichtiger maken. Eén van de mogelijkheden om dat te be reiken is de bepaling te verbie den die het winkeliers onmo gelijk maakt provisies door te berekenen. Als staatssecreta ris Van Rooy daartoe zou be sluiten, betekent dit dat consu menten die met een creditcard betalen duurder uit zijn, om dat zij dan provisie moeten betalen. De overige klanten zijn echter beter af, omdat win keliers de provisies niet meer zullen doorberekenen in hun artikelen. ROTTERDAM - Overtredingen van de Warenwet worden dikwijls afgedaan met boetes die te laag zijn ten opzichte van het economisch voordeel dat de overtreder ermee behaalt. De Keurings dienst van Waren in Rotterdam komt tot die conclusie in het jaarverslag 1991. De dienst bepleit daarom dat de rechter in de hoogte van de boetes voortaan het behaalde voordeel van de overtreder betrekt. De Rotterdamse Keurings dienst oppert deze maatregel naar aan leiding Yari de uitkomsten van - on dermeer - microbiologisch onderzoek van voedsel dat in 1991 te koop werd aangeboden. Ongeveer 16 procent van de genomen voedselmonsters hadden volgens de Warenwet niet verkocht mo gen worden. Zo stelden de keurmees ters vast dat de regels voor brood- en banketbakkerijen (hygiënecode) in 1991 niet tot het gewenste resultaat hebben geleid. In 1991 stelden de keur meesters ook vast dat 43 procent van het onderzochte speelgoed, afkomstig uit Rotterdamse winkels, niet deugde. Van de 134 steekproeven onder geim porteerd vuurwerk bleek dit in 61 ge vallen niet aan de voorschriften te vol doen, vooral doordat de ontsteking niet goed werkte. De dienst bepleit in dit verband overigens een snelle harmoni satie van de wetgeving tussen de EG- lidstaten. In ons omringende landen is bij ons verboden vuurwerk vaak ge woon te koop. In toenemende mate wor den inspecteurs van de Rotterdamse keuringsdienst agressief benaderd. AMSTERDAM - De col lectieve arbeidsovereen komst (cao) moet worden uitgebreid tot „een werke lijke grondwet van de ar beid". Dat betoogde de nieuwe voor zitter van de christelijke vak centrale CNV, A. Westerlaken, vandaag tijdens de studiecon ferentie 'Participatie en vak bondsdemocratie' van zijn centrale in het Amsterdamse Vakbondsmuseum. De nieuwe cao die Westerlaken in gedachten heeft, bestaat uit twee delen. Het eerste deel, waarover elk jaar of eens per twee jaar wordt onderhandeld, behoort de primaire arbeids voorwaarden (onder meer de lonen) te regelen. Deel twee zou een „flexibel ontwikke- lingsdeel" moeten zijn met af spraken over voorkoming van ziekte en arbeidsongeschikt heid, herintegratie, medezeg genschap en kwaliteit van de arbeid. Die afspraken moeten een langere periode omvatten dan die van de traditionele cao's. Westerlaken heeft met zijn nieuwe cao twee doelen voor ogen. In de eerste plaats wil hij de vakbeweging meer laten zijn dan een „loonmachine met enige franje". „We hebben ons de laatste jaren te veel ge fixeerd op de materiële kant van het verhaal", zei hij! De vakbeweging, en zeker de christelijke, moet de maat schappij volgens hem meer bieden dan alleen de directe belangen behartiging Het tweede doel van de chris telijke vakcentrale om de wer kingssfeer van de cao's te ver groten is om de overheid de wind uit de zeilen te nemen. Westerlaken vindt in weerwil van pleidooien van politici _u,_ voor herstel van het primaat KljK©n PlSSf GlK33r van de politiek, dat de rol van 'Kijken naar elkaar', zou het motto van dit tafereeltje kunnen zijn. Terwijl fotografen de zanger Bono van U2 op de gevoelige plaat vastleggen, de overheid veel te groot is ge- maakt Bono video-opnamen van hen voor 'zoo tv' tijdens het concert van de Ierse popgroep in Ahoy' in Rotterdam worden. Die rol zou terugge bracht moeten worden tot een aantal „authentieke taken": een beschermende taak (hand having openbare orde, buiten lands beleid en defensie), een regelende taak (onder meer wetgeving inzake het econo misch verkeer) en een bou wende taak I FOTO: JET BELGRAVER Pagina 15: UZ: overrompelende schoonheid. SARAJEVO In de Bos nische hoofdstad Sarajevo is het 24 uur nadat een nieuw bestand is inge gaan, redelijk rustig. Vannacht waren sporadisch schotenwisselingen te horen. „Het bestand houdt echt. Dit was de rustigste nacht sinds de r -log is begonnen", aldus Zo- lan Pirolic van Radio Sarajevo. Gisteren ging het laatste be stand tussen de Serviërs aan de ene kant en de moslims en Kroaten aan de andere kant in. Radio Sarajevo berichtte dat er sinds het bestand van kracht werd twee mensen zijn gedood en ten minste tien gewond zijn geraakt bij schotenwisselin gen tussen scherpschutters. De Canadese generaal Lewis MacKenzie van de VN-vredes- macht voert nog steeds onder handelingen met de strijdende partijen over de heropening van het vliegveld, zodat er hulp geboden kan worden aan de naar schatting 300.000 in woners van Sarajevo. De Bos nische minister van buiten landse zaken riep de wereld op tot militaire interventie om zijn land te redden van „deze door de mens geschapen hel". Pagina 5: Trendy Servisch echtpaar noemt oorlog Bps- nië onvermijdelijk Vice-president Quayle kan niet spellen TRENTON - De Amerikaanse vice-president Dan Quayle weet niet hoe je in het Engels het woord aardappel spelt. Tijdens een spellingwedstrijdje op een lagere school deed hij op dit punt on der voor een kind. Quayle las een woord voor en een leerling moest dit op het schoolbord schrijven. Met het eerste woord ging het nog goed: president. Dat wisten leerling en vice-president uitstekend te spellen. Daarna riep Quayle „aardappel" de klas in. Een jonge tje kwam naar voren en schreef 'potato' op het bord, zoals het hoort. Quayle wilde dit door er een 'e' aan te plakken verbeteren tot 'potatoe', maar die 'e' mag er alleen in de meervoudsvorm in: potatoes. Quayle kon zich tegenover de leerlingen en de meege reisde verslaggevers verdedigen door erop te wijzen dat het woord verkeerd gespeld stond op het kaartje waarvan hij het voorlas. De verbijstering bleef? Id J LEESBURG/WASHINGTON - Een initiatief van vooraan staande bewoners van Lees- burg om Dodona Manor, het woonhuis van generaal George C. Marshall in het historische plaatsje, in oude luister te her stellen, het in te richten als museum en in gebruik te ne men als internationaal confe rentieoord voor besprekingen op hoog politiek en zakelijk ni veau, heeft de warme steun ge kregen van Dries van Agt en Hans Meesman, respectieve lijk de ambassadeur van de EG en Nederland in Washington. Marshall heeft zoveel voor Eu ropa en ons land gedaan, dat zowel de EG als Nederland nu wel een steentje kan bijdragen aan de restauratie van het huis, „Als eerbetoon aan een groot staatsman, aan wie we zoveel te danken hebben". George C. Marshall was tijdens de Tweede Wereldoorlog chef staf van het Amerikaanse leger en daarna achtereenvolgens minister van buitenlandse za ken en van defensie. Op zijn initiatief pompten de Verenig de Staten na de oorlog vele miljarden guldens in de herop bouw van negentien Westeuro- pese landen. Zijn uitgangs punt was dat economische sta biliteit essentieel is voor de we reldvrede. Hij kreeg daarvoor in 1953 de Nobelprijs voor de vrede. Zijn naam wordt van daag de dag weer vaak ge noemd in verband met de steun aan de voormalige Oost bloklanden. Marshall woonde van 1941 tot zijn dood in 1959 in Dodona Manor. Hij ontving daar vele beroemdheden. Met de aankoop van het huis, de restauratie en de inrichting als museum en conferen tieoord is een bedrag gemoeid van tien miljoen dollar (17 mil joen gulden). Het is de bedoe ling dat het dezelfde status krijgt als twee andere toeristi sche trekpleisters in de staat Virginia: Mount Vernon en Monticello, de woonhuizen van de vroegere Amerikaanse presidenten Washington en Jefferson. Onlangs is er een tv- documentaire gemaakt over het leven van Marshall. Deze zal in het najaar in de Verenig de Staten worden uitgezon den. De steun van Van Agt houdt onder meer in dat hij zich ervoor gaat inzetten dat deze documentaire ook in de EG-landen wordt uitgezonden. Van Agt: „Ik hoop dat veel landgenoten hierop zullen rea geren". Bea McPherson-van Wijk, na de oorlog in Utrecht geboren en thans een van de vrijwilligers in Leesburg die zich voor het herstel van Dodo na Manor inzetten, heeft roet het oog daarop inmiddels een rekening geopend bij de AM- RO/ABN in Amsterdam. Zij zegt: „Nederland was destijds het eerste land dat de Verenig de Staten terugbetaalde. Nu gaat het veel Nederlanders be ter af dan menig Amerikaan. Ik hoop dat zij nu een bijdrage, groot of klein, willen leveren aan dit monument". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. 3AYRUT De twee Duitse gijzelaars Strübig en (emptner, de laatste westerlingen die werden vastge houden in Libanon, zijn gisteravond vrijgelaten. )e formele overdracht aan de Duitse minister voor de kanselarij ;1 lernd Schmidbauer zou vandaag in de residentie van de Libane- a e president Elias Hrawi plaatsvinden. Aangezien het vliegveld a 'an Bayrut is heropend zouden de gijzelaars Strübig en Kemp- 1 ner met Schmidbauer daarvandaan de terugreis naar hun land sunnen beginnen. Kemptner en Strübig werden op 16 mei 1989 c intvoerd in het zuiden van Libanon, waar zij werkten voor de ■i )uitse hulporganisatie Asme-Humanitas. De ontvoerders, een ndergrondse groep die zich „Strijders voor de vrijheid" noe- ïen, eisten van Duitsland de vrijlating van de Libanese broers x lamadi, waar zij nauwe banden mee hebben. De broers Hamadi ijn in Duitsland veroordeeld wegens terroristische acties. Duits- Is ind zegt geen concessies te hebben gedaan om de vrijlating van e gijzelaars te verkrijgen. Het nogal geruchtmakende boek over het huwelijk van prins Charles en prinses Diana is al uitverkocht nog voor het goed en wel verschenen is. Dat was al zo in Groot-Brittaonië en de Verenigde Staten, het is niet anders in Nederland. Van de Nederlandse versie van „Haar eigen verhaal", waar geen woord van haar zelfbij schijnt te zijn, heeft men 12.000 exemplaren op de markt gebracht en volgt nog een herdruk van 10.000 exemplaren. Over een paar jaar ligt het bij De Slegte. Want »vvi J. vllvll weinigen zullen zoiets in hun boekenkast willen hebben. Om die j j reden kiezen velen ook voor de Leidse Courant, bekend om zijn met iSritSC informatie zonder sensatie. i Venetiaan iets later )EN HAAG - President Ve- ïetiaan van Suriname is van- laag enkele uren later dan ge- )land aangekomen voor zijn >ezoek aan Nederland. De re- dam naar Paramaribo vertrok ken. President Venetiaan zou vanmiddag delegatiebespre kingen voeren op het Catshuis en daarna gesprekken hebben met leden van de Tweede-Ka mercommissies voor buiten landse zaken en ontwikke- h jen was van technische aard, hngTsametwërklng. 0^^. - - regeringsdiner. n Het toestel waarmee de presi- Ook is nog een kort bezoek ge lent naar ons land vloog, was pland aan de Surinaamse am- iter dan gepland uit Amster- bassade. Door heel Nederland heen heeft menige uitspanning zich voor de periode van het toernooi om het Euro pees kampioenschap voetbal in Zweden een Oranje-gedaante aangemeten. Dat trekt voetbalminnende klandizie, waarvan de uitbaters van de horeca-gelegenheden hopen dat die na winst van het Nederlands elftal alcoholisch uit de band springt. In het Noordhollandse Huizen heeft men zich al helemaal voorbe reid op de confrontatie met Duitsland van komende donderdag. FOTO: ANP leuter en Buchwald c liet tegen Nederland :i 1TVIDABERG - Duitsland \.zal in de beslissende groeps- i: Wedstrijd tegen Nederland GOTEBORG - Het Neder landse voetbalelftal staat voor dagen van extreme spanning. Donderdag moet zeer waar schijnlijk worden gewonnen van Duitsland, om door te dringen tot de halve finales donderdag geen beroep kun- van de strijd om de Europese nen doen op Buchwald en Reu- titel. Met minder kan de titel- ter. Het is zeer twijfelachtig of verdediger na het gelijke spel Riedle, die maandag ook ge- (0-0) van gisteravond tegen het blesseerd raakte in de wed- GOS vooralsnog geen genoe- strijd tegen Schotland, inzet- gen nemen, baar zal zijn. De Duitsers, met een blessure- lijst van hier tot ginder, kun nen het zich gezien de stand van zaken niet eens veroorlo ven de punten aan de aartsri vaal cadeau te doen. Voor zo ver ze dat in een ander geval al van plan waren geweest. Duits land zegevierde gisteren met 2-0 over Schotland. Oranje was tegen de goede voetballers uit het 'verloren land' bepaald de betere ploeg. De overtuiging en de kracht om een overwinning af te dwingen was echter niet aan wezig. Het geluk, zoals eerder met de min of meer toevallige treffer tegen de Schotten, ont; brak dit keer. Verder dan een wegens buitenspel afgekeurd doelpunt van Van Basten kwam Oranje niet. Uit televi siebeelden bleek het ongelijk van arbiter Mikkelsen die floot op advies van zijn grensrech ter. Pagina 13: Michels doet aan natte vingerwerk STOCKHOLM - Engelse sup porters hebben vannacht bij de Europese titelstrijd voetbal voor de derde achtereenvol gende dag voor grote onrust gezorgd. Na tot tweemaal toe in Malmö een spoor van ver nieling te hebben achtergela ten was het strijdtoneel nu het centrum van Stockholm, waar Engeland morgen zijn laatste groepswedstrijd speelt tegen Zweden. De rellen concentreerden zich in een gigantische biertent in Gardet Park, waar 5.000 men sen een plaats konden vinden. Circa vijftig Engelse hooligans en een groep locale skinheads sloegen op elkaar in en verniel den en passant alles wat op hun weg kwam. Twee mensen, bij wie een politieman, raakten licht gewond. Er werden vijf arrestaties verricht. De afgelopen week heeft de Zweedse politie circa honderd Engelse vandalen gearres teerd wegens crimineel gedrag of .dronkenschap. In Malmö worden nog steeds 24 hooli gans vastgehouden, bij wie ook een Noor. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. D een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te'betalen, t.w. f. 19,50. T direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: I Telefoon: I (Indien daartoe aanleiding beslaat, kon een veri sei 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^J>501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) ■n proefabonnement worden geweigerd^ 711848 003000 MUMHW.M.IldlIHmH

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1