D'Ancona past Kunstenplan aan aan wensen CDA en PvdA 2: overrompelende schoonheid Noordzee-olie en Appelsientje KUNST/RTV EK-voetbal tv-topper ieer eld oor azzex 3 DINSDAG 16 JUNI 1992 door RENÉ OE COCQ Nog maar net is ons in 'De Verleiding' uitgelegd wat 'billboarding' eigenlijk is op de televisie, of het verschijnsel teistert meteen ons netvlies met grote nadruk: voor en na de Eurovoetbalverslagen uit Zweden. Elke keer lezen we dan immers, vijf seconden lang: „Deze uitzending is u mede aangeboden door Eurocard". Dat is billboarding dus: net doen of de vertoning van een populair programma eigenlijk alleen nog maar kan als de desbetreffende firma een gulle bui heeft gehad, en in het nationaal belang een zak geld ter beschikking heeft gesteld waarmee de dankbare televisiemakertjes oncUr het maken van diepe buigingen ons dan tóch nog het voetbal kunnen laten zien. De bedoeling van dit alles is natuurlijk dat we ons meteen naar de geldmarkt haasten om ons ook te voorzien van zo'n Eurocard, een handig stukje plastic waarmee je in het buitenland een auto kunt huren zonder een borgsom te hoeven betalen, of te) duur kunt gaan eten in een te) duur restaurant, ook als je geen geld bij je hebt. De rekening vooral die leuke luxe komt later, dat wéten we wel, maar daar denken we liever even niet aan. Zou het echt zo werken? Dat het vertonen van de naam van een goedgunstige sponsor behalve wat goodwill en naamsbekendheid ook een verhoging van zijn omzet meebrengt? In sommige gevallen misschien wel. Ik kan me dat bij Eurocard niet echt voorstellen. Nbg veel minder, trouwens, bij Coopers Lybrand Dijker Van Dien. Wie? Jawel: Coopers Lybrand Dijker Van Dien. U weet het vast wel, al heeft u ook de grootste moeite met het onthouden van deze namenbrij: deze firma is de hoofdsponsor van het Nederlands elftal. We lezen dan ook Cooper Lybrand Dijker Van Dien op de vrijetijdskleding van spelers en bobo's, we lezen Cooper Lybrand Dijker Van Dien op borden langs het veld. En toch hebben we niet de geringste aanvechting onze toegegeven bescheiden) belastingzaken in handen te geven van de heren Cooper Lybrand Dijker Van Dien. Zo roepen we ook altijd schertsend dat het nu toch tijd wordt er eentje te kopen, als we in het journaal te horen krijgen dat de prijs van een vat Noordzee-olie weer met een paar dollarcent is gedaald. Wat zou toch de betekenis van dit soort mededelingen zijn? Wat is het gevolg van zo'n prijsfluctuatie, en voor wie is dat dan belangrijk.' En Noordzee-olie, is die du urder dan Arabische of goedkoper, beter of slechter? En wat betekent dan die prijsindicatie Op die manier zet de televisie je voortdurend voor allerlei vragen en twijfels. In datzelfde 'economisch blokje'van het NOS-joumaal krijgen we bij voorbeeld ook altijd de stand van zaken te horen op de Amsterdamse effectenbeurs, en steevast wordt dan de CBS-koersindex genoemd als de thermometer van de handel daar. Maar kijk je naar het economisch nieuws bij RTL4, dan hebben ze het over de EO E-koersindex (voor zover we Loretta en Jeroen goed verstaan). En niemand kan ons uitleggen wat dat dan weer is, en wat het verschil is met de cijfers van CBS, en waarom er kennelijk méér instellingen zijn die de koersen bijhouden en publiceren. Nog zo'n prangende vraag: waarom mag je van het Commissariaat voorde Media in een tv-sene geen pak Appelsientje in beeld brengen, en mag Sonja Barend wel ongestoord een uur lang reclame maken voor het Amstelhotel? We zagen de naam Cooper Lybrand Dijker Van Dien om maar weer terug te keren naar Zweden) overigens ook afgedrukt op de tors van Rinus Michels, de baas van het Nederlands elftal. Hij voert, tussen de elftalbeslommeringen door, in de dagelijkse afleveringen van het EK-joumaal weer van die mooie surrealistische dialogen met Studio Sport-aanvoerder Kees Jansma. We herinneren het duo nog van eerdere toernooien, en de heren zijn ook deze keer lekker op dreef, kennelijk hébben ze iets met elkaar. Michels toont zich weer de onnavolgbare meester in bolle zinnen zonder houvast, suggesties van diepe betekenis, onderkoelde humor, onbedoelde maar daardoor geestige taaiaberraties (in de trant van „We zoeken naar de balans in het evenwicht"). En Jansma maar proberen er wat van te snappen en tegelijk te blijven glunderen Kostelijk. rt U2 met Bono (zang), The gitaar), Larry Mullen (drums) am Clayton (basgitaar). Ahoy', lam. Gisteravond. Voorpro- a: The Fatima Mansions. weekt maar dolge- ig en een opgewon- gevoel van sensatie, maar langzaam wil bben. Dat is de stem- waarin dit verhaal tand komt. U2 was ravond eenmalig in ïrdam en liet een ver- irende indruk ach- 'onder enige twijfel ste show van het jaar eerste gedachte wan de frisse avondwind, eg naar de parkeerga- de sauna-tempera- uit het dunne haar Maar is dat wel zo? i eerste confrontatie met ektakel in Boston zijn de I chtingen hoog gespan- Wordt het concert in een kopie van de goed de Amerikaanse show of opnieuw verrassen. Het Je gebeurt. Niet omdat I Severing uit de'Zoo TV- ee zoveel anders is, maar t er ook de tweede keer 'eel te kijken, te luisteren ontdekken valt. Je zou een keer of vijf moeten 'oi de werkelijke schoon heid ervan volledig in je op te kunnen nemen. Jammer, maar helaas. Dat gaat niet meer, want 'Zoo TV staakt voorlopig even zijn 'uitzendingen'. En als dit muzikale 'beeldenkind' volgend jaar een vervolg krijgt, is het (waarschijnlijk) in de grote stadions als de Kuip en daar is alle intimiteit, die deze show (veel) van zijn char me geeft, afwezig. Grootschalig is leuk, maar al leen als het gebeurt zoals U2 het in zijn show verwerkt, na melijk via de satelliet. Dan kun je beelden uit de hele wereld op een scherm tonen, maar wel in de kleinschaligheid van een concerthal. Op die manier kun je zelfs een tijdje rock met voetbal vermengen zoals gis teravond in Ahoy' gebeurde op de vier videowallen en het scherm boven het podium waar de voetbalwedstrijd Ne derland-Rusland, de beelden waren van Eurosport, de visue le begeleider werd van een nummer als 'Even better than the real thing'. Eigenlijk is 'Zoo TV het leuk ste televisie-station van de we reld: het publiek verveelt zich er geen moment mee. Al direct bij de eerste tonen van opener 'Zoo Station' is de visuele en muzikale kracht zo groot dat de toeschouwer ogen en oren te kort komt... Het woorden spel tijdens 'The Fly' blijft fas cinerend. Kreten als 'It's your world you can change it' en 'Everyone is a racist' vliegen in razend tempo voorbij. Een deel van de video-animaties werd bedacht door Brian Eno, wiens elpee 'My Life in the bush of ghosts' even later ook een in spiratiebron voor Bono blijkt te zijn geweest. U2 lijkt op een uiterst succes volle manier te grossieren in de overtreffende trap. Over daad schaadt zeggen ze, behal ve dan bij U2. Licht, geluid en visuele aankleding, alles is van een overrompelende schoon heid. De Oostduitse Traban- tjes, alle zeven begerenswaar dige kunstwerkjes, blijken een functionele lichtzee en het ge luid klinkt alsof je een ceedee afdraait. Het publiek gaat op gepaste wijze uit zijn dak met als gevolg dat U2 creatief wordt opgepompt en krachti ger uit de verf komt dan bij voorbeeld in Boston. Bono is beter bij stem dan ooit en eta leert dat door met de toonlad der te spelen. Hij verlaat, sa men met gitaartovenaar The Edge, een aantal keren het po dium om op een kleine verho ging in het midden van de zaal door te zingen. Daar brengt hij onder meer 'Angle of Harlem dat hij aan 'Dancing Queen' van ABBA koppelt. U2 blijkt het improviseren nog niet ver leerd, rijgt even later aan 'Sur render' de Beatles-nummers 'Norwegian Wood' en 'You've got to hide your love away' en brengt in één adem 'Still ha ven't found what I'm looking for' en 'Stand by me'. Op dat zelfde podiumpje brengt hij ook een bewogen uitvoering van 'Satellite of love' van Lou Reed. Zijn hoge tonen klinken als engelenzang. Bono over treft zichzelf en dat geldt zeker niet in mindere mate voor het ritme-team; Larry Mullen en Adam Clayton en voor The Edge, die met zijn gitaar soms uiterst fel uithaalt zoals in 'Mysterious ways', dan weer een ingetogen snarenpracht laat horen in het emotionele 'One'. Temperatuur Intussen is de temperatuur in Ahoy' gestegen tot het kook punt. 'Where the streets have no name' wordt luidkeels mee gezongen en hoewel iedereen, met een droge keel, een be hoorlijk doorweekte indruk maakt, is het nog te vroeg om met springen te stoppen. „We zouden het deze zomer nog een keertje moeten overdoen", laat Bono weten. Graag, kan het morgen al? De 'Zoo Tv'-show zit vol subtie le verwijzigingen naar de hui dige samenleving, waarbij Bono een aantal keren in een andere huid kruipt om dat dui delijk te maken. Zo trekt hij voor de toegift een zilver 'El- vis'-pak aan, terwijl hij de show begint in zwart leer met zonnebril. Muzikaal is het soms zenuwen tergend gitaar spel van The Edge en de meta len drumslagen van Larry Mullen een verwijziging naar de steeds zakelijker wordende maatschappij. Soms ook speelt U2 de rol van de Duitse caba ret-acts uit de jaren dertig, die vermaak zagen als een manier Satelliet Zanger Bono van U2 was beter bij stem dan ooit. om de maatschappelijke chaos (even) te vergeten. U2 vermengt in bijna twee uur grof vermaak, met subtiele hu- aan schoonheid. De boodschap is dat liefde ons zelfs bij de grootste tegenslagen op de been houdt, maar U2 brengt mor en koppelt sensualiteit hem niet zoals Simple Minds dat ooit deed. De groep ver pakt die vingerwijziging in een show die zijn gelijke niet kent. Prince was mooi, U2 is prach tig en overtuigend tegelijk. Als FOTO: JET BELGRAVER uiteindelijk 'Love is blindness' heeft geklonken, zou je de klok het liefst twee uurtjes te rugzetten... gewoon om nog een keer te kunnen genieten. Somant timatum aan bestuur IOS Witmaars priJs Nederlandse Kinderjury yERSUM - Het Commissariaat voor de Media heeft >estuur van de Islamitische Omroep Stichting (IOS) ultimatum gesteld. De bestuursleden moeten voor isdag 18.00 uur laten weten of ze de bemiddeling aan een van Veronica-voorzitter Joop van der Reijden in onflict met het personeel. Twaalf van de achttien me- -rkers van de IOS houden sinds woensdag het pand ie Islamitische Omroep in Hilversum bezet vanwege •stuurlijke problemen binnen de stichting. Het be- wordt niet toegelaten,'de programma's gaan wel De medewerkers beklagen zich er onder meer over et bestuur geen overeenstemming kan bereiken over instelling van een directie. De Dienstenbond CNV, e actievoerende medewerkers steunt, kwam vorige met het voorstel om Van der Reijden als bemidde- op te laten treden. Daar kwam geen reactie op. Vol- woordvoerder W. Moerer van het Commissariaat kan idelijk de zendmachtiging van de IOS worden inge- en als de problemen voortduren. AMSTERDAM De kinderboekenschrijvers Elfie Don nelly, Carry Slee en Evert Hartman zijn uitgeroepen tot de winnaars van de prijs van de Nederlandse Kinderjury 1992. Dit werd vanmiddag bekendgemaakt tijdens een speciaal aan de Kinderjury gewijd televisie-programma van de VARA. Elfie Donnelly kreeg de prijs voor haar boek 'Een pakje voor mevrouw Larietand', Carry Slee voor haar penne- vrucht 'Verdriet met mayonaise' en Evert Hartman voor zijn boek 'Niemand houdt mij tegen'. Volgens de Neder landse Kinderjury, die dit jaar bestond uit 21.032 kinde ren, waren dit de mooiste kinderboeken die in 1991 zijn verschenen. De prijs van de Kinderjury, die bestaat uit een oorkonde wordt jaarlijks uitgereikt onder auspiciën van de Stich ting Nederlandse Kinderjury, een initiatief van de Stich ting CPNB, het NBLC en de VARA, met financiële steun van de Nederlandse Boekenbon bv. Gedichten op muziek Poetry International ROTTERDAM - De componist Bernard van Beurden heeft bij de gedichten 'Domicilie', 'Oma Jo' en 'Positie' van Eva Gerlach mu ziek gemaakt. Het resultaat daarvan is mor genavond onder de naam 'Bij toeval' te ho ren in de Rotterdamse Doelen. Het is een uitvoering in het kader van het dichters- en gedichten festival Poetry International. Van Beurden zocht bij het componeren steeds verband tussen zeggen en zingen. De uitvoerenden, een sopraan, een contrabas sist en een percussionist kregen vrijheden toebedeeld: het wit tussen de regels mogen zij op eigen wijze invullen. Poetry, dit jaar al voor de 23ste keer, duurt nog tot en met zaterdag 20 juni. HILVERSUM - Het EK-voet bal was met zes wedstrijden de absolute televisie-topper van de afgelopen week. De kijk dichtheid varieerde van 19 voor de wedstrijd Frankrijk- Engeland tot en met 34 pro cent voor de wedstrijd Neder land-Schotland. In aantal kij kers uitgedrukt betekent dit dat ruim 4,5 miljoen mensen de wedstrijd Nederland-Schot land bekeken, tegen ruim 2,5 miljoen voor Frankrijk-Enge- land. HAAG - Glenn van der artistiek leider van de jazzdansgroep Djaz- rd er staande het Ka- ïbat over het Kunsten- 'an minister D'Ancona, weid mee gefeliciteerd, [ezelschap, dat tot nu toe imelijk bestond van lief- •k en oud papier, kreeg in zowaar loon naar ac- tren: jaarlijks een half n extra uit de subsidie- WVC. izegging kwam nadat en CDA samen een aan- tematieven hadden inge- op het Kunstenplan, ip trots ook de naam van :x prijkte. Het gezel had de laatste maanden^ lagelaten te benadrukken subsidie die WVC eerst vooruitzicht stelde, ruim on, vrijwel zeker het ein- iu betekenen. Volgens Ier- Hoff zouden zijn dan- hfaie toch al minder krijgen <e al lage danserssalaris- 'S niet meer te motiveren Is ze op dat peil nog enke- n voort moesten. „Djaz- 3eft niet van lucht alleen", dde de tekst op de ballon- 0 lie het gezelschap onder rieden ronddeelde. Die chap kwam blijkbaar c De veel geroemde dans- moest nu maar eens lardig" gesubsidieerd n, vond de Kamer. Mi- D'Ancona ging daarmee [Jrd. Met de half miljoen 3 subsidie komt het gezel volgens de minister, door een bijdrage van de elente Den Haag, op een kse subsidie van 1,3 mil- 1 tilden. totract U2 t Polygram a ?ERDAM De Ierse oep U2 heeft een con- ?esloten met PolyGram, oor dit dochterbedrijf j' 'hilips de exclusieve in- :i ionale auteursrechten rft op zowel het bestaan- it^iertoire als de drie vol- albums van de groep. - ontract, dat volgens een voerder „een aanzienlij- al" is, gaat op 1 januari in. Voor plaatopnamen U2 al onder contract bij olyGramlabel Island Re- De overeenkomst geldt ille landen, behalve En- 1, Ierland en Japan. wacht dat economische zaken toch nog wel overgehaald kan worden. Ook het voorstel 1 mil joen gulden te bezuinigen op „internationalisering" vond ze geen goed idee. Maar, zo zegde ze PvdA en CDA vriendelijk toe, ze- zou eens kijken welke alternatieven ze daarvoor kon vinden. Wel ging ze akkoord met het voorstel de vijf miljoen gulden die ze in haar plan heeft uitgetrokken voor de filmsector, voor de helft te betalen uit de rente op de om roepreserves. Winst: 2,5 mil joen gulden. Lijstje De minister kwam de coalitie partners na de dinerpauze te gemoet met een keurig uitge werkt lijstje. In plaats van het Vormgevingsinstituut bleken de ad-hoc subsidies voor de beeldende kunst wel drie mil joen gulden te kunnen missen. En ook het Fonds voor de Podi umkunsten kan de komende jaren wel met een miljoentje minder toe. zo had ze tijdens de soep bedacht. Het zo moei zaam tot stand gekomen Kun stenplan, waarover alle moge lijke adviseurs zich de afgelo pen tijd de hersens hadden ge pijnigd, bleek na een dagje in de Kamer zonder moeite gewij zigd te kunnen worden. Het was vooral WD-woord- voerder Dijkstal die zich daar tijdens het debat steeds meer over opwond. „Het vergt moed om van standpunt te verande ren, alleen het tempo waarin de minister dat doet baart me enige zorgen", sprak hij cy nisch. Dijkstal zei ook het ge voel te hebben gehad er „even bij te mogen zitten", toen de minister met CDA en PvdA zo snel tot zaken kwam. „En dat geeft me enige géne. Dualisme is juist bij dit Kunstenplan zo belangrijk". De woordvoerder van de groot ste oppositiepartij werd pas echt boos toen CDA-woord- voerder Beinema ook nog een aantal moties indiende waarin de wijzigingen voor de zeker heid nog even werden vastge legd, ondanks dat de minister met die wijzigingen akkoord ging. „Ik heb nog nooit zo'n vertoning gezien. Ik vind het echt schaamteloos. Het is ver beneden niveau wat hier ge beurt, zelfs beneden het ni veau dat ik van u gewend ben", zo beet hij Beinema toe. Die kon zich er echter niet druk om maken. De door CDA en PvdA ingediende moties ko men later deze maand in stem- Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG - Geen kor ting op de eigen inkom sten van de kunstinstel lingen, meer geld voor to neel en orkest in het noor den en voor kleine initia tieven als Djazzex, Nieuw Synfonietta en het festival Zeeuwsch-Vlaanderen. Minister D'Ancona ging gisteren op alle punten akkoord met de wijzigin gen die een Kamermeer derheid van CDA en PvdA gisteren aangebracht wil de zien in haar Kunsten plan. Het meest omstreden onder deel in de voorstellen van de minister, een korting op de subsidie gelijk aan 12,5 pro cent van de eigen inkomsten, bleek gisteren verrassend wei- nig discussie op te leveren. Die korting zou, gevoegd bij de an- - dere maatregelen van de mi- JaB nister, concreet betekenen dat instellingen in totaal twintig procent van hun budget zelfbij elkaar moeten scharrelen. Te veel, zo vond onder meer PvdA-woordvoerder Niessen. jdSfëÉBf „Een korting van 12,5 procent op wat de instellingen aan ei gen inkomsten hebben ver worven is onlogisch en incon sistent. Je gaat niet iets bevor deren door er een strafkorting op te leggen. Bovendien schrikt zo'n maatregel spon sors af die er niet voor voelen en passant ook nog even de mi nister te sponsoren", aldus Niessen. Zijn collega Beinema (CDA) meende dat gezelschappen zich, als de eigen verdiensten naar zo'n twintig procent moesten stijgen, wel twee keer zouden bedenken alvorens nog tegen gereduceerd tarief voor bejaarden en jongeren op te treden. Snel akkoord Minister D'Ancona ging, najr eerst nog even uitgelegd te hebben hoe ze tot die 12,5 pro cent was gekomen, opvallend snel akkoord met het schrap pen van die post uit haar Kun stenplan. „Ik kan goed leven met wat de heren Beinema en Niessen hierover gezegd heb ben", zo zei ze. En dat was dat. Ook met de andere voorstellen van de woordvoerders van de regeringsfracties bleek de mi nister geen moeite te hebben. De in totaal 10,5 miljoen gul den aan wijzigingen die ze voorstelden moesten alleen nog van een adequate dekking worden voorzien. Met andere woorden: op een andere plek in het Kunstenplan moest nog 10,5 miljoen gulden gekort worden. Beinema en Niessen hadden onder meer voorgesteld het door de drie grote steden be geerde Vormgevingsinstituut maar te schrappen, goed voor drie miljoen gulden. De minis ter van economische zaken, die daaraan bij zou dragen, had het toch af laten weten, en dus kon het hele plan beter nog maar een tijdje worden uitgesteld. De minister had daar wél moeite mee. Ze ver- Een danser van het Scapino- ballet maakt een sprong over het spandoek, dat het iBHI gezel- schap gisteren had neer gebouw. Uit de tekst doek blijkt vinden dat krijgen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15