Oranje in lastig parket Michels doet aan atte vingerwerk Marco van Basten hekelt arbitrage Falen spitsen stelt spelers voor raadsel SPORT 13 ollandse fans als 'engeltjes' Camera legt kopstoot vast UEFA zint op maatregelen tegen Engeland Graham Taylor zoekt uitvlucht Houdt 't dan nooit op? 'AdóaQowiant DINSDAG 16 JUNI 1992 jTEBORG - Heel Göteborg duimt voor Oranje. De lokale be ding hoopt vurig dat Nederland als groepswinnaar eindigt en •halve voorlopig in de stad kan blijven. Vooral na het zien van televisiebeelden uit Malmö, waar Engelse voetbalvandalen fljwel dagelijks huishouden, beseft Göteborg steeds meer het t slecht te hebben getroffen met het Oranje-legioen. ooraf zagen we best een beetje op tegen de komst van de Hol- iders. Tenslotte hebben die niet zo'n beste reputatie", zei gis- ■en een woordvoerder van de middenstand en de horeca in Gö- jorg. „Het blijken echter engeltjes te zijn in vergelijking met Engelsen. We realiseren ons dat de komende confrontatie tus- Nederlandse en Duitse supporters spannend kan worden, iar voorlopig zijn we dik en dik tevreden met onze Hollandse iten". Nederlandse politiedelegatie in Göteborg beaamt dat het anjelegioen slechts aan Holland-promotie doet. „Het is opval- id dat steeds meer Zweden in oranje shirts over straat gaan", ;t woordvoerder Grasmaijer. „Beter valt niet te illustreren dat 'samenspel tussen Zweden en Nederlanders voortreffelijk en a ider wanklank verloopt". GÖTEBORG - De Engelse te amleiding heeft bij de UEFA een protest ingediend tegen een overtreding van de Frans-' man Boli in de wedstrijd van zondag. De verdediger van Olympique Marseille velde met een opzet telijke kopstoot Stuart Pearce. De Hongaarse scheidsrechter Puhl zag het incident niet. De Britten hebben als bewijs een video-opname van de grove overtreding aan de UEFA ter beschikking gesteld. De UEFA boog zich gisteren onmiddellijk over de kwestie. STOCKHOLM - Lennart Johansson, voorzitter van de Europe se Voetbal Unie, heeft naar aanleiding van de supportersrellen in Zweden bij het EK Engeland gedreigd opnieuw van het interna tionale voetbalpodium te weren. In een interview met de Britse televisiezender BBC wees hij weliswaar het idee de Engelse ploeg in Zweden weg te sturen van de hand, maar de Zweed zei wel dat bij nieuwe rellen de positie van de Engelse clubs nader wordt bekeken. De terugkeer van de Engelse clubs in de Europese bekertoer nooien na de ban wegens het Heizel-drama was voor een groot gedeelte het werk van Johansson. De voorzitter van UEFA maak te zich daar sterk voor, omdat hij meende dat de situatie in Enge land verbeterd was. Nu in Zweden blijkt dat de hooligans niets geleerd hebben van het verleden, kan dit grote gevolgen hebben. „Problemen met hooligans kunnen we niet elk jaar evalueren", meende Johans son. „Als de rellen doorgaan, moeten we over de toekomst van het nationale elftal en de clubs nadenken". STOCKHOLM - De Engelse bondscoach Graham Taylor komt in aanmerking voor de ti tel wereldkampioen uitvluch ten. Gisteren in Stockholm ver baasde hij de internationale pers met de opmerking: „Het gras is te lang. Dat is de reden waarom het spelpeil tijdens het EK zo matig is. Op televisie ziet de grasmat prima uit, maar dat is schijn. Het gras is zeker een centimeter te lang". IENK MEES 1 jTEBORG - Een oran- 0 jroen geblokt vlagje was >i t enige attribuut dat de ense grensrechter Jör- jr, n Ohmeyer gisteravond het EK-duel tussen Ne- "rland en het GOS (0-0) i| beschikking had. Een evisietoestel met her- >a lingsmogelijkheden n hij niet te hulp roepen i3ii de zijlijn toen Oranje 77 minuten een gaatje ]n d gevonden in het GOS- >k. Televisiebeelden lc zen uit dat op de fraaie ikvlucht-kopbal van irco van Basten onbe- pelijk was, maar de Eu- jees kampioen schoot x niets mee op in het Ul- 3r ristadion van Göteborg. inje raakte daardoor in een 3j' tige uitgangspositie ver- 1 Jld. De titelverdediger moest (2 leren toezien hoe Duitsland 'd laive blauwe plekken en ifdwonden ook twee winst- Stand groep 2: Duitsland 2 110 3 Nederland 2 110 3 GOS 2 0 2 0 2 Schotland 2 0 0 2 0 Programma donderdag: Göte borg: Nederland - Duitsland; Norr- köping: Schotland - GOS 1 punten overhield aan de bot sing met Schotland. Boven dien bereikte de wereldkam pioen tegen de Schotten een betere score (2-0) dan Oranje wat donderdag de doorslag kan geven. Duitsland heeft dan in de onderlinge kracht meting met Nederland aan een gelijk spel voldoende om de halve finales te bereiken. Oranje mogelijk niet, zeker niet wanneer het tegen de gis teren al uitgeschakelde Schot ten de nu erg riskant gewor den score van Nederland over treft. Winst op Duitsland lijkt dus noodzaak voor Oranje wil het de midzomernachtfeesten aan het eind van deze week nog meebeleven in Zweden. De uit schakeling hangt in de lucht. De treffer van Van Basten had gisteren de onzekerheid kun nen verdrijven. Precies op het zelfde moment in de wedstrijd, dertien minuten voor het ein de, als Dennis Bergkamp te gen Schotland de ban brak, leek de verder vaak machte loos strijdende Van Basten gis teren de beslissing te'forceren. Zijn duik was stijlvol na een voorzet van Jan Wouters, de kopbal strak en zuiver, onbe reikbaar voor doelman Charin. Maar grensrechter Ohmeyer bleek geen arendsogen te heb ben, nam dus maar geen risico te worden betrapt op een foute waarneming en scheidsrechter Mikkelsen volgde klakkeloos zijn advies. Het voorval herinnerde aan een blunder van de Nederlan der John Blankenstein die vier jaar geleden, pikant genoeg, Mikkelsens landgenoten bena deelde in het EK-duel tussen Denemarken en Spanje met een verkeerde buitenspelwaar neming. Met toekenning van de treffer had Marco van Bas ten gisteren veel goed kunnen maken van zijn optreden, dat maar af en toe bij enkele indi viduele acties klasse had. Na de afgekeurde treffer kwamen hij, en zijn medespelers even min, niet meer daaraan toe. Wel haalde de ontmoedigde Oranje-spits in de slotfase met een gemene trap richting Ku- znetsov nog zijn gram. Een rode kaart had niet misstaan, maar kennelijk begreep ook scheidsrechter Mikkelsen hoe zeer Van Basten zich gedu peerd moest voelen. Zodoende bleef de straflijst van Oranje beperkt tot gele kaarten voor Ronald Koeman en Jan Wou ters. De gespaarde Oranje-spits had voordien al behoorlijk wat te verduren gehad omdat tegen stander Oleg Kuznetsov han den en voeten gebruikte om te testen hoe sterk de kwaliteit van Van Bastens shirt, broek en scheenbeschermers was. Tijdens de finale van het EK in Duitsland ontbrak de voor stopper uit de Oekraïne door een schorsing. Toenmalig Sov jet-coach Lobanovski verklaar de daarmee het verlies in de fi nale die door Van Basten werd opgeluisterd met een wonder baarlijk doelpunt. Slijtage Gisteren illustreerde de Ne derlandse spits dat hij, ook in mindere doen, toch te sterk is voor Kuznesov die op zijn 29ste al slijtageverschijnsel vertoont. Vooral in de tweede helft kwam hij enkele keren handig los van zijn tegenstan der. Maar Frank Rijkaard stuitte met een kopbal eerst op doelman Charin en kwam in de zeventiende minuut op aan geven van Van Basten niet ver der dan een tamme schuiver. Twaalf minuten voordat Mik kelsen hem de winnende goal onthield maakte Van Basten ook al indruk met een miracu leuze achterwaartse kopbal, die doelman Charin maar nipt tot corner kon verwerken. Zulke mogelijkheden maak- vertwijfeling bij Oranje in beeld. Voor Ruud Gullit is dat overigens slechts schijn, want in werkelijkheid ten duidelijk hoezeer Oranje bijt de aanvoerder van Oranje de pijn na een schop tegen zijn enkel. foto: ap heerste en de winst verdiende. Frank Rijkaard probeert doelman Kharin te verschalken. foto: ap De Nederlandse defensie kwam zelden onder druk en had in Hans van Breukelen een waakzame doelman, die patent ingreep bij doorbraken van Yuran en Kolivanov. In dezelfde rolbezetting als het vrijdag voorbij de Schotten was geklauterd (1-0), kwam Oranje dus niet alleen voor de rust tot een rits snedige acties. In de eerste helft ging het alarm in de GOS-defensie ze ven keer af voor dreigende Ne derlandse acties. Maar met name Dennis Bergkamp kon gisteren weer niet aanhaken bij het ritme waarmee hij bij Ajax scoort. Na een lange ren kreeg de eredivisie-topscorer zijn beste kans in de achtste minuut van de tweede helft. Bij Ajax zou hij wellicht met ene geslepen lobje hebben uit gepakt, nu volgde een 'dienen de' pass die niet aan Van Bas ten was besteed. Aanslag Belangrijkste stuurman bij de aanvalsdrift in de Nederlandse ploeg was ditmaal niet Ruud Gullit, die al in de vijfde mi nuut de eerste ruwe aanslag van Onopko kreeg te incasse ren. Kort na de hervatting haalde de 22-jarige verdediger van Spartak Moskou Onopko, één van de drie nieuwelingen in de door blessures geplaagde GOS-ploeg, nog eens ongege neerd uit naar de enkels van Gullit. Twintig minuten later zag John van 't Schip zijn war- ming-up beloond met een in valbeurt, elf minuten later ge volgd door Eric Viscaal die als vervanger van Bergkamp werd ingezet. Geen van beide Mi- chels-maatregelen bood soe- Nederland-GOS 0-0. Scheidsrechter: Mikkelsen (Den). Toeschouwers: 34.440. Gele kaart: Koeman, Wouters (Ned), Tsvejba (GOS). Nederland: Van Breukelen; Van Aer ie, Koeman en Van Tiggelen; Rijk aard, Wouters, Bergkamp (81. Vis caal) en Witschge; Gullit (74. Van "t Schip). Van Basten en Roy. GOS: Kharin; Kansjelskis, Oleg Ku znetsov, Tsjernikov en Onopko; Do- brovolski, Mikhalitsjenko, Tsveiba en Aleimkov (58. Dimitri Koesnet- sov); Joerin (67. Kiriykov) en Koliva- m ED tfAN LEEUWEN ITEBORG Bondscoaches technocraten en wellicht prdoor beschikken ze over vernauwd bewustzijn, "iewel 34.000 toeschouwers afloop van Nederland-GOS 'te i hels fluitconcert in Ullevi ihieven, beweerden zowel pms Michels als zijn Oek- ,nl ise collega Anatoly Bysho- Jg s naar een fascinerende ididstrijd te hebben zitten kij- et was een erg opwindende dstrijd." meende Michels, opwindend naar mijn idee. de laatste minuut topspan- ig, dat maak je niet elke dag er mee. Eén van mijn spe- (Wouters) verkeerde ken- ijk in de veronderstelling ik het allemaal nog niet innend genoeg vond en ende een balletje te kort te '®J! eten terugspelen. Ik ben |n dankbaar dat hij me tot de [Njjentigste minuut heeft wak gehouden". I stadion had een duidelijk lere mening over de kwali- van de wedstrijd. Michels: e hebben niet teleurgesteld, spelen het meest aanval- 'd van allemaal, we spelen lurfd en gevarieerd. We iben één probleem en dat is °'bren. Het eeuwige probleem ons ook al tegen de Schot- is opgebroken. En als we i een keer scoren, wordt er S lefloten". ira: I /noment, dertien minuten tijd, had de ergernis van bondscoach opgewekt. Het 1 was, zo bewezen de tv-beelden, geen buitenspel toen Van Bas ten scoorde. Michels: „Maar wat moet ik daarmee. De ene man vlagt, de andere fluit en dan is het geen goal. Dat is voetbal. Wat me ergert is dat we hier met de top te maken hebben. -De absolute top van Europa loopt hier te voetballen en dan heb je met een grens rechter te maken voor wie het scherp waarnemen een pro bleem blijkt". Rode kaart Ook zijn collega Anatoly By- shovets had wat aan te merken op het arbitrale trio, dat geleid werd door de Deen Mikkelsen. Byshovets: „Het was een erg harde wedstrijd. En het is een schande dat Wouters geen rode kaart kreeg toen hij de doorgebroken Kolivanov van achteren neertrapte. Opnieuw zijn we door de arbitrage bena deeld". Michels: „Het was geen kei harde wedstrijd. Bepaalde fi guren speelden hard. Ik be grijp niet dat Van Basten (met zes overtredingen overigens 'topscorpr') door de scheids rechter Iniet meeij in bescher ming génomen wérd. Er werd gefloten voor f/ee-kick, dat was het dan. Móar aanvallers worden opnieuw niet adequaat beschermd". De coach had na 70 minuten Van 't Schip in het veld ge bracht voor Gullit en tien mi nuten later Viscaal, en niet Kieft voor Bergkamp. Michels vertelde aan natte-vinterwerk EK-ALLERLEI Operatietafel Rudi Vóller lag gisteren 35 minuten op de operatietafel van een ziekenhuis in Frankfurt. Hij kreeg een 2,5 millimeter dikke en acht centimeter lange staalplaat in de gebroken linker-onder- arm. De spits van het Duitse elftal liep de blessure vrijdag op in de wedstrijd tegen het GOS. Ploegarts Hess, die de röntgenfoto's per fax ontving, verwacht Vóller spoedig terug in Zweden. Als er geen complicaties optreden, kan hij als toeschouwer bij onze wedstrijd in de halve finale aanwezig zijn", aldus Hess. Uitvluchten De Engelse bondscoach Graham Taylor komt in aanmerking voor de titel wereldkampioen uitvluchten. Gisteren in Stock holm verbaasde hij de internationale pers met de opmerking: „Het gras is te lang. Dat is de reden waarom het spelpeil tijdens het EK zo matig is. Op televisie ziet de grasmat prima uit, maar dat is schijn. Het gras is zeker een centimeter te lang". Protest De NDR (Norddeutsche Rundfunk) heeft bij de UEFA schrifte lijk protest aangetekend tegen de „schorsing" van TV-verslagge- ver Jörg Wontorra. „We kunnen het intrekken van de accredita tie niet accepteren omdat Wontorra louter journalistiek heeft ge handeld, hoewel we beseffen dat hij de regels heeft overtreden door een speler binnen de lijnen te interviewen". De gelaatsuitdrukking op het gezicht van Rinus Michels laat na af- Gele kaarten loop aan duidelijkheid niets te wensen over. foto: anp gedaan te hebben: „Waarom heb ik Gullit gewisseld. Tsja, we hadden een goal nodig. Die kwam niet. Wat doe je dan als goed betaald coach? Je gaat zitten wikken, wat kan ik doen? Een echte reden om Gullit te wisselen had ik niet. Hij had even ervoor op de grond gelegen, ik weet hoe ge voelig hij voor blessures is en dacht, ach kom, laat ik hem er eens uithalen. Nu had ik hem ook niet veel gezien. Ruud zat niet in de wedstrijd, maar dat gold voor meer spelers. En ik heb Viscaal en niet Kieft ge bracht omdat ik met Kieft het systeem had moeten omgooi- En er zal donderdag tegen Duitsland ook geen reden zijn het systeem om te gooien. Mi chels: „Daarvoor is het te laat. Vergeet ook niet dat de Russen een knap team hebben, al be nutten ze de kwaliteit op nega tieve wijze. Hun stijl en con cept is moeilijk te bestrijden. Maar ze kunnen vreselijk goed voetballen". Denemarken: Sivebaek, Andersen. Duitsland: Hassler. Engeland: Pearce, Curie, Daley, Batty. Frankrijk: Angioma, Cantona, Fernandez. GOS: Tsvejba 2 (geschorst voor GOS-Schotland), Dobrovolski, Tsjarin. Nederland: Witschge, Koeman, Wouters. Schotland: McCall. Zweden: Schwarz, Thern, Patrick Andersson. Doelpuntenmakers door BERT JANSMA De asbak zit vol peuken. De rest van de koffie is inmiddels ingedikt tot een een zeer zwart en bitter nat. En ik ben wakker geworden op de bank. Uitgeput. Ik heb het gevoel of ik een hele wedstrijd heb meegespeeld. Of ik persoonlijk Russen heb lopen schaduwen. Flarden van nare dromen spoken door m'n hoofd. En ik hoor dat Wim van Hanegem me troostend toefluistert: Het is allemaal niet zo erg. Rustig maar. Ze hébben nog kansen". Ik besef dat Nederland-Rusland al weer vele uren geleden is en dat ik natrillend van de spanning op het commentaar uit Zweden heb zitten wachten. En in slaap ben gevallen. Hier in de straat hingen tussen de bomen enorme oranje zeildoeken met de tekstOranje is oké'. Als ik dit schrijf is het al pikdonker. Ik kan niet meer ontwaren of ze er nog hangen. Wanneer de daders ervan zich net zo voelen als ik, zijn ze weg. Dan staan nu bakkers hun oranjetaartjes.uit de etalages te halen, dan hebben kroegeigenaren inmiddels nijdig al die oranje ballonnen doorgeprikt en zijn er heel wat potten oranjeverf door de toiletten gespoeld.'Ze hebben niet gebaat. Nederland is blijven steken. Een wonderschoon doelpunt van Van Basten afgekeurd. De Deense grensrechter had smörrebröd in z'n ogen. Koeman grijnsde na afloop als een boer met kiespijn. En die Duitsers maken er-gehavend en wel - verdikkeme twee tegen de Schotten. Van Hanegem zegt dat 't nog kan. Maar mijn geloof is gebroken. Moeten we dat wéér allemaal meemaken? Weer die eeuwige wedstrijd tegen de Duitsers. Ik zie ze allemaal in een flits voorbij trékken. Ik zie m'n vader, lang geleden, weer naar Keulen trekken voor zo'n beruchte Duitsland- Nederland. Ik zie de familie in '74. temeergeskagen rond een buis vol j uichende Duitsers. Ik zie '88. Hamburg, de victorie. Houdt 't dan nooit op? Moeten we er opnieuw de stnjd aanbinden? Weer die zenuwen? Weer die spanning? Ik zie 't even niet meer zitten. Van Hanegem kan me nog meer vertellen. GÖTEBORG Anderhalf uur lang heeft Marco van Basten zich na Nederland - GOS (0-0) zitten te verbijten bij de dopingcontrole. Pas toen kon hij even uithalen naar de scheidsrechter. „Ik heb dat doelpunt van mij nog niet op de televisie teruggezien", ver klaarde hij, „maar ik weet zeker dat ik achter Kuznetsov van daan kwam. Van buitenspel was absoluut geen sprake". Boos was hij ook. „Het is ontzettend stom van zo'n scheidsrechter dat hij altijd kiest voor de verdedigende partij. Zo'n man zou moeten aanvoelen dat een negatieve ploeg als het GOS nooit het voor deel van de twijfel mag hebben". Van Basten was door het voorval zeer geprikkeld. „Ik ben nu ex tra gebrand om tegen de Duitsers te scoren. Ik voel er niets voor vrijdag al naar huis te gaan". Idoor GERT VAN DIJK Bergkamp (Ned), Dobrovolski (GOS), Brolin (Zwe), Eriksson (Zwe), Hassler (Dui), Riedle (Dui), Effenberg (Dui), Papin (Fra), allen één. GÖTEBORG - Het Ne derlands elftal staat met de rug tegen de muur. Dat is het directe gevolg van het gelijkspel van 0-0 te gen het GÓS. De proble men bij het Nederlands elftal liggen duidelijk in de voorste linie. Daar was iedereen het gisteravond na afloop wel over eens. Zeker de in het recente verleden nog wel eens be kritiseerde verdedigers. Zij waren er trots op dat ze te gen het GOS voor de tweede keer op rij geen tegentreffers kregen de incasseren. Berry van Aerle: Achterin hebben we op dit moment de zaak pri ma onder controle. We geven weinig echte kansen weg en dat is wel eens anders geweest. Maar nu laten de belangrijkste spelers in de aanval het opeens afweten. En zij krijgen toch voldoende kansen. Je moet mij niet vragen waarom er niet meer wordt gescoord. Rinus Michels had het in de kleedka mer over een gebrek aan scherpte en ik denk, dat hij daar wel gelijk in heeft". Over de afgekeurde treffer van Marco van Basten deed nie mand moeilijk. Ronald Koe man: „Ik heb van verschillen de kanten gehoord, dat Van Basten echt op het juiste mo ment achter zijn man vandaan kwam. Dat schijnt vooral op de televisie heel goed in beeld te zijn geweest. Maar vier jaar ge leden kwamen we via een bui tenspel-doelpunt van Wim Kieft in de halve finale terecht. Daarom moeten we nu ook niet zeuren. Dat hoort er allemaal bij als je op het hoogste niveau voetbalt. Soms heb je geluk en soms heb je pech. Zo simpel is dat". Reikhalzend Doelman Hans van Breukelen keek al reikhalzend vooruit naar de confrontatie met de Duitsers.. „Wij hebben op dit moment alles nog in eigen hand, maar moeten donderdag wel eventjes van onze Ooster buren zien te winnen", zei de PSV-goalie met een cynische grijns op zijn gezicht. „En", se rieuzer van toon, „dat zai nog verschrikkelijk moeilijk wor den. We kunnen er in ieder ge val niet op gokken, dat het GOS een punt laat liggen te gen Schotland. Die jongens zullen het na twee nederlagen op rij ook wel gehad hebben. Het wordt donderdag in ieder geval een echte wedstrijd. De verliezer kan terug naar huis. Zo kun je het ook bekijken. Als wij van Duitsland winnen, dan kegelen we onze Oosterburen wel mooi uit het toernooi. Dat moet toch een extra stimulans zijn, dacht ik zo". Ronald Koeman toonde zich niet bevreesd voor het alles be slissende duel tegende ploeg van Berti Vogts. „Dat is ner gens voor nodig. Twee jaar ge leden hebben we op het WK in Italië juist onze sterkste wed strijd tegen Duitsland ge speeld. En die ploeg is in ver gelijking met toen niet echt veel sterker of zwakker gewor den. Zij spelen met veel men sen achter de bal, maar geven wel kansen weg. Ik heb van avond de eerste helft van Duitsland-Schotland nog op televisie gezien. Je kunt niet zeggen, dat die Schotten toen geen kansen hebben gekre gen". Op papier De libero van Barcelona is van mening dat Oranje meer kwa liteit in huis heeft dan Duits land. „Maar dat zegt natuurlijk niks op papier. Wij zullen het spel wel moeten maken. En dat is ook geen enkel probleem. Ik zie geen aanleiding om nu opeens van ons aanvallende concept af te wijken. Er zal te gen Duitsland veel van onze buitenspelers afhangen. Wij krijgen zeker kansen als zij er in slagen om hun directe te genstander uit te spelen. Dat was ook tegen het GOS het ge val. Maar er on staan proble men als je er op dit niveau niet in slaagt om vijf of zes uitge speelde mogelijkheden in een doelpunt om te zetten. Goed beschouwd hadden we nu al in de halve finale moeten staan. We hebben tegen het GOS bij vlagen sterk gespeeld, maar op gezette tijden zakte het niveau ook ver terug. Nu moet het maar tegen de Duitsers gebeu ren. Het is niet anders".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13