Je straft een ;ind toch ook niet en dag later?" lï Windkracht 10 komt niet tot rust LEIDEN OMGEVING Pancras West viert een mooi feestje jidaeSoivuwit MAANDAG 15 JUNI 1992 jftig keer melding n geluidsoverlast* )EN - Het afgelopen weekeinde zijn j de politie vijftig meldingen binnen- ,nien wegens geluidsoverlast. De se was op zaterdag, toen de politie 21 !ten binnenkreeg, die voornamelijk n terug te voeren op particulieren, uit de hand gelopen personeelsfeest iet Leidsch Dagblad aan de Witte Sin- leroorzaakte behalve voor omwonen- ook voor de politie enige overlast, een surveillancewagen arriveerde de vraag of de muziek wat zachter p één van de feestgangers de om via de mobilofoon enige verster- te vragen. Daarop verschenen nog twee surveillancewagens met loeien- renes in de straat. Die konden onver- jrzake weer naar het bureau. CD Wijkfeest succesvol Het wijksfeest van Stevenshof, het grootste wijkfeest van Leiden, kon door ideale weersomstandigheden afgelopen zaterdag niet stuk. De bevolking van één van de jongste wijken van Leiden was massaal uitge lopen om te genieten van een veelheid aan activitei ten Wethouder J. Walenkamp gaf het goede voor beeld door 's morgens de grootste sjoelbak ter we reld te bespelen. Hoewel hij een afstand van 30 meter moet overbruggen bracht hij het er niet slecht van af. Daarna konden de bezoekers zich uitleven rond win kelcentrum Stevensbloem en het buurthuis Stevens hof. Optredens van George Julien en Wies Cavé, sportdemonstraties, volksdansen, rock and roll, fan faremuziek, modelbouwdemonstraties, kinderker- mis, het kon niet op. Poppenkast, straattheater, een curiositeitenmarkt, Stevenshof bewees wederom dat een doorgaans saaie nieuwbouwwijk kan verande ren in het bruisende decor van een volksfeest als de bewoners dat willen. foto: wim van noort Jongens aangehouden wegens verkrachting LEIDEN Twee jongens van 16 jaar, beide uit Leiden, zijn het afge lopen weekeinde in de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over twee aangehouden op verden king van verkrachting. Zij zouden vorig weekeinde een 16-jarig Leids meisje hebben verkracht in een steegje aap de Stationsweg. Na haar aangifte hebben rechercheurs dit weekend gepost aan en rond de Stationsweg. Eén van de jongens heeft inmiddels toegegeven ge meenschap met het slachtoffer te hebben gehad, maar dat gebeurde volgens hem met haar toestem ming. De andere jongen zou op de uitkijk hebben gestaan. Man pikt eigen auto weer terug LEIDEN Een gestolen auto wordt meestal in een andere plaats teruggevonden, of nooit meer. Maar een 50-jarige Leidenaar wist zijn gestolen vehikel zelf te traceren, en dat gebeurde niet eens met opzet. Zijn auto werd op 29 mei op het Noordeinde gesto len. Afgelopen vrijdag reed hij met een auto. die hij van een vriend had geleend, door Leiden, wilde par keren en ziet een mooi plaatsje. Naast zijn eigen auto. De man heeft zijn auto meteen weer in gebruik genomen. Computers gestolen VOORSCHOTEN - Dieven hebben in het afgelopen weekeinde twee personal computers gestolen uit ge zondheidscentra in Voorschoten. Het gaat om de centra Van Bemmelen aan de Wijngaardenlaan en Noord-Hofland aan de Jan Evertsenlaan. Vermoede lijk hebben de dieven zich laten insluiten, want er zijn geen braaksporen. De waarde van de computers loopt in de duizenden guldens. e lange wachttijden voor de rechter DEN De Leidse tonrechter mr. H. shuis klaagde enkele ;en geleden tijdens zit- over de onderbezet van het gerechtelijke araat. Dit leidt er toe, strafzaken onredelijk bij de rechter worden gebracht. Hierdoor it de officier van justi- iteeds vaker niet-ont- celijk verklaard. De achte mag dan niet olgd worden en gaat lit. r erger ik me behoorlijk aldus Morshuis. „Ik vanochtend nog zo'n ge- >or me. Het komt geregeld dat iemand jarenlang ten :hte bijstand heeft gekre- omdat er bijvoorbeeld ex- Ijverdiensten waren. Bij vordt dan door de sociale t een civiele procedure :rd om de schade te verha- fij schorsen dan vaak de deling van de zaak totdat ilitierechter in Den Haag strafrechtelijke uitspraak gedaan. Gaat de verdach- rvan in hoger beroep, dan t de procureur-generaal fficier van justitie bij het KORFF DE 6IDTS Hof) de zaak vaak te laat aan bij het Hof. Er treedt dan zo'n gro te vertraging op, dat dat de zaak uiteindelijk niet of te laat wordt aangebracht. Het gevolg hiervan is dat de verdachte een veroordeling ontloopt. Dit is vorig jaar enkele honderden malen gebeurd. Naar mijn me ning is dit funest voor het maatschappelijke rechtsgevoel en leidt het er bovendien toe, dat degenen die ten onrechte bijstand trekken niet door strafrechtelijke sancties wor den afgeschrikt". De Europese verdragen spre ken over een 'redelijke termijn van berechting'. De Hoge Raad heeft ooit bepaald dat dit nog redelijk is binnen twee jaar. Maar volgens Morshuis is 'de redelijke termijn' voor velerlei invulling vatbaar, afhankelijk van de omstandigheden. „Het is natuurlijk een subjectief cri terium, maar zolang de afhan deling binnen een jaar gebeurt, mag in ieder geval van een re delijke termijn worden gespro ken. In feite is de effect van straf het grootst als deze snel volgt op de daad. Een kind geef je ook niet een dag later een tik op de vingers". Simpel De druk op hét gerechtelijk ap paraat neemt toe om het alge meen belang te laten prevale ren boven de belangen van de verdachte. „Minister Hirsch Ballin wil nu proberen de be handeling van strafzaken te vereenvoudigen. Door bijvoor beeld één rechter in beroepsza ken te laten oordelen in plaats van de gebruikelijke drie. Of een zaak als rond beschouwen als een verdachte bekend heeft. Maar dit is een verar ming van de rechtspraak. Het strafrecht moet niet te veel ge simplificeerd worden, want dan komen de rechten van de verdachte in gevaar. En hier mee de rechtstaat zelf'. Persofficier van justitie in het arrondissement Den Haag, mr. A. Welschen is het hier niet mee eens. „Een vereenvoudi ging versnelt de doorstroming. Ik vind niet dat de verdachte tekortgedaan wordt. In ver keerszaken bijvoorbeeld maakt het niet veel uit of de Kantonrechter mr. H. Morshuis: „Onderbezetting justitieel apparaat funest". weet ik niet. maar ergens in het proces vanaf het opmaken van het proces-verbaal tot aan de zaak nu door één appèlrechter zitting zit een vertraging. Dit of drie appèlrechters wordt be handeld". De onderbezetting op het par ket is een landelijk probleem. „Hier op het Leidse kantonge recht valt de onderbezetting wel mee. We kunnen het nog steeds aan en als het nodig is kunnen we zelfs nog een extra zitting inlassen", aldus Mors huis. Maar hoewel de werk druk nog te overzien is, vindt hij het erg dat er zaken bij zit ten van twee jaar geleden. „Het moet veel sneller kunnen. Wéar het probleem precies zit kan bij de politie of het parket zitten, daar weet ik te weinig van om daar een uitspraak over te doen". Volgens Welschen ligt de oor zaak van de vertraging bij de verwerkingscapaciteit van het openbaar ministerie. ..De poli tie levert een proces-verbaal over het algemeen wel tijdig in, dat wil zeggen na ongeveer drie maanden. Dan is er dus nog één en eert driekwart jaar over om het voor te laten komen. Naast het beperkte personeel kampen wij ook nog met het rooster van de rechtbank. Daar moeten wij ons aan aanpas sen". Zonde van tijd Toch heeft het openbaar minis terie in het arrondissement Den Haag vorig jaar relatief minder zaken ter zijde gelegd zonder vervolging dan het jaar ervoor. Toen werden er van de 181.000 door de politie gezon den processen-verbaal er 50.000 geseponeerd. In '91 wer den er 26.000 van de 145.000 af gedane zaken geseponeerd. „Er zit dus een tendens in dat de werkdruk juist zakt", aldus Welschen. Elke maandagochtend worden er op het Rapenburg zo'n 250 zaken behandeld. Hiervan ko men er gemiddeld zo'n veertig naar de zitting. De rest laat ver stek gaan. „Dat is in feite zonde van ieders tijd. Ik vind dan ook dat zo'n verdachte best wat mag voelen in zijn portemon nee". Het kantongerecht be schikt over drie kantonrech ters („formeel vier, maar er zit er één in Alphen"). Hier tegen over staan vijf aanklagers. Wel schen: „Ze worden onder steund door ongeveer honderd man, die het feitelijke werk doen. Eigenlijk zou bij kanton zaken deze groep uitgebreid moeten worden. 1\vee man ex- i foto: wim van noort tra zou al kunnen leiden tot een behandeling van ongeveer 500 zaken". De -geplande- uitbreiding van het openbaar ministerie kan ook volgens Morshuis leiden tot kortere wachttijden. „Er be staat natuurlijk wèl het risico dat het openbaar ministerie meer zaken aan gaat brengen en de rechters het helemaal niet meer aankunnen. Maar ik verwacht' dat ze de extra mid delen zo zullen aanwenden, dat het toezicht op gelijke berech- tiging van verdachten zoveel mogelijk gewaarborgd zal zijn. Dat vereist niet alleen het be lang van de verdachte, maar vooral ook het rechtsgevoel". its mobiliseren ilete politiekorps - Twee leden van de ing St.Joseph zijn er za- dag in geslaagd vrij- le dienstdoende agenten trommelen met een sim- verkledpartij. Rond vier vam bij de politie de mel- jinnen dat twee mannen end met pistolen over de emmerweg liepen. Voor itie was dat het sein om root materieel uit te ruk- Korte tijd later zou het il al op de Lange Mare zijn. Toen zij werden houden, bleek het om icouts te gaan, die deel- n aan een spel waarbij ie- een beroep moest uit- i. tit bedreigt oneel van GSD !N Een 33-jarige man vaste woon: of verblijf- heeft afgelopen vrijdag rlijk wat problemen ver- ikt bij de sociale dienst Langebrug. In een ge- vas hem duidelijk ge- dat hij zijn geld niet dan 17 juni kon krijgen, an was daarover bijzon- tsteld en smeet een stoel ichting van het balieper- Ook bedreigde en bele- hij een 37-jarige perso- K ld De man is de toegang GSD ontzegd. Zijn geld lij niet gekregen. Ét en inbreker 3 n door ruit !N Een agent is er na ilde achtervolging van- weliswaar in geslaagd ibreker aan te houden, - ïield daar wel enige snij- 'n aan over. De inbreker langetroffen in een wo- i de Prinses Wilhelmina- waar de bewoners wer- i ewekt door gestommel lantaarnschijnsel in de amer. Toen vijf minuten de politie was gearri- die het huis via de ach- 5 t benaderden, stoof de er via de voordeur de i g uit. Agenten zetten n te voet de achtervol- Eén van hen wist de in- een 29-jarige Leide- 3 'e achterhalen in de He- 3 aat. Tijdens de worste- elen ze samen door de in een woning. De bewo- 3 n dit huis heeft bij de po- angifte gedaan van een :en ruit, een verbogen t ring, vernielde planten streek geraakte parkie- Professionals en amateurs uit de wijk Pancras West maken muziek ter gele genheid van het vijftienjarig bestaan van de wijkvereniging. Gehoord: zon dagmiddag in de Hooglandse Kerk. Bijenmarkt weer goed bezocht De Milieu-Bijenmarkt is zo langzamerhand een traditie geworden aan de Leidse Sterrewachtlaan. Tussen de antieke telescoopkoepels van de Leidse Sterrewacht werd de markt afgelopen zaterdag alweer voor de zestiende keer afgewerkt. Ideale weeromstandigheden zorgden voor veel bezoekers. Wethouder H. de la Mar, milieubehoeder bij uitstek, zette 's morgens de juiste toon, waarna de natuur- en milieuvereni gingen met hun waardevolle informatie konden uitpakken. De Imkersvereniging Leiden en Omstreken, de organisator, liep daarbij voorop Muziek- en dansgroepen, artiesten en een poppenspeler zorgden voor een soms bijna middeleeuws sfeertje. foto: wim van noort Blazersensemble Windkracht 10 ver zorgt het vierde en laatste Flora Con cert in de Oranjerie van de Hortus Bo tanicus. Muziek van Debussy, Du bois, Krommer, Pierné en Saint Saëns. Gehoord op zondag 14 juni. Op vier zondagen in mei en juni konden we dit jaar de Flo ra Concerten begroeten, mu ziek rondom het thema natuur in de zeer inspirerende omge ving van de Hortus Botanicus; zelden in een aangenamer om geving mijn pauzekoffie ge nuttigd. Na het Leiderdorps Kamerkoor, tenor Nico van der Meel en het trio Van Duyn, Van Schie, Doornhein was het nu de beurt aan blazersensem ble Windkracht 10 om ons de paden op en de lanen in te lei den. Windkracht 10 bestaat ruim een decennium en is samenge steld uit goede amateurmusici en studenten van het Haags conservatorium. Dat is te ho ren: de blazers uit het ensem ble weten over het algemeen uitstekend de weg op hun in strument en zijn in staat om, onder leiding van hoboïste en conservatoriümdocente Ali Groen, redelijk gecompliceer de muziek zonder problemen weg te blazen. Windkracht 10 had er zondag duidelijk zin in en bovendien een goed pu bliek, mooi weer en een aange name omgeving getroffen. Het werd dan ook een aangename gelegenheid, maar de repertoi rekeuze en een fundamentele gejaagdheid van het ensemble stonden een werkelijk goed concert in de weg. Op het repertoire stond nogal wat zoet-romantische door- sneemuziek uit het eind van de vorige en het begin van deze eeuw. zoals 'Au Jardin' van Dubois (1837-1924), vol van lief fluitende vogeltjes, kabbe lende beekjes en gepast ver tier. Verder waren er twee wat ongelukkige bewerkingen van Debussy en Saint Saëns. beide zonder een duidelijk eigen klank. Van Debussy speelde het ensemble bijvoorbeeld 'Pe tite Suite', oorspronkelijk voor piano vierhanden, maar nu in een bewerking voor tien bla zers van Stefaan Brakkee. Zel den werd duidelijk waarom hier voor een instrumentatie van tien blaasinstrumenten was gekozen. Maar toen een degelijk Octet van Krommer, in Mozarts tijd een van de gro te componisten van muziek voor blazers, niet helemaal uit de verf wilde komen, was dat niet vanwege repertoirekeuze of bewerking, maar een gevolg van de gejaagdheid die in het spel van Windkracht 10 ligt op gesloten. Het probleem is dat Groen en haar ensemble zelden werke lijk de rust opbrengen voor het spelen van hun muziek. De tempi liggen op zich niet te hoog, maar het ontbreekt aan verbreding en versmalling, aan accenten in de fraserin gen, en zo gaat, als bij het be toog van een minder begaafde spreker, het zicht op de the ma's en hun ontwikkeling ver loren. Het wonderlijke is dat Windkracht 10 op zich tamelijk hecht en foutloos zat te spelen, met uitzondering van een aan tal ontsporingen in 'Feuillet d'un album' van Saint Saëns, dus het zou heel goed kunnen dat het ensemble ergens in de komende tijd het licht ziet en veel boeiender gaat musice ren; misschien kunnen ze in Pancras West is een van de oudste wijken van Leiden, maar de wijkvereniging be staat pas vijftien jaar. reden voor een feestje. Het derde lus trum werd zondag ingeluid met een concert waarop musi cerende wijkbewoners hun kunnen in de Hooglandse Kerk mochten tonen. Een ge mengd gezelschap: de beken de hoboïst Han Ka paan, de er varen musici Arie en Mijke De Ru, omringd door leerlingen en andere musicerende lief hebbers uit de wijk. Dit soort concerten kan verras sende muziek opleveren wan neer de onbekende beoefe naars van hun vermaarde me demuzikanten rust, openheid en directheid kunnen overne men. Dat gebeurde gisteren bij vlagen. Fluitiste Mijke de Ru zette bijvoorbeeld bekwaam de lijnen uit in fluittrio's van De Call, Hauff, Berens en Greaves en behoedde daarmee haar leerlingen Brons en Van Tol voor al te grote ontsporingen. Er waaide wat te veel valse lucht door het ensemble dus werkelijk spannend werd het niet, sowieso.geen gemakkelij ke opgave voor drie dwarsflui ten. Fluitiste Van Tol stal ech ter de show door eerst flauw te vallen (de toegesnelde Han Ka- paan behoedde haar voor een harde confrontatie met de pla vuizen van de kerk) en na een kwartiertje op adem komen nog in drie stukken mee te spelen inmiddels gezeten op een stoel, dat wel. Terwijl Van Tol op adem zat te komen moesten Titia Smit en Olga van Marion, twee van de drie zangeressen van 'Wein. weib und gesang', eerder dan verwacht aantreden voor Mon teverdi's prachtige en lastige duet 'Ohimé dovè il mio ben'. Van Marion had zichzelf goed in de hand en ze zond haar wat ruisende sopraan recht naar haar toehoorders, maar de op zich fraaie mezzo-sopraan van Smit had te lijden onder het beruchte kikkertje in de keel. Dat de dames uitstekend op el kaar staan afgestemd bewezen ze door. samen met alt Lies- beth van Amersfoort, met kin derlijk gemak de wringende harmonieën uit drie fantasie rijke terzetten van Eisler door de Hooglandse Kerk te sturen. Spannende verhalen over vier entwintig kleermakers en een wrede slak, een voor gek ver sleten oude vrouw en een vo gelloos winterlandschap, ver teld door drie dijken van stem men. En dan de ontspannen profes sional Kapaan. die uit de doe ken doet hoe hij regelmatig ro kend en drinkend in café De Bontekoe gesignaleerd kan worden, zonder dat zijn hobos- pel onder ademtekort gaat lei den: eenvoudigweg een kwes tie van op jeugdige leeftijd voor een rietinstrument kie zen en vervolgens weinig adem en veel techniek leren gebruiken. Organist De Ru bleef enigszins bij hem achter, had het ook niet gemakkelijk met het trage en wat wollige orgel, maar aan de hand van Kapaan is het zéér aangenaam wandelen. Naar de door Ka paan met een prachtige, me lancholieke toon getoonschil- derde landschappen van Griegs 'Solveig's song' zou je zo drie weken op vakantie wil len gaan. Broer en zus Barends Nederlands kampioen rock-'n-roll dansen WARMOND - Het Warmond- se danspaar Henk en Jaqueli- ne Barends hebben gisteren in Rotterdam hun Nederlandse titel in acrobatische rock-'n- roll dansen geprolongeerd. Broer en zus toonden zich de sterkste van de 300 deelne mers. Henk en Jaqueline dansen al negen jaar met elkaar en heb ben les bij een dansschool in Badhoevedorp. Op het Neder lands kampioenschap kreeg het danspaar twee opdrachten. Naast de beoordeling op de voettechniek kregen Henk en Jaqueline twee minuten de tijd om acht verschillende figuren acrobatiek te dansen. In het najaar doen Henk en Jaqueli ne mee aan het Europees kam pioenschap in Brussel en ver volgens het Wereldkampioen schap in München. Verdachte van incest voorlopig op vrije voet NOORDWIJK De rechter commissaris heeft afgelopen weekend een 42-jarige Noord- wijker voorlopig op vrije voe- ten gesteld. De man wordt er van verdacht enige jaren gele den incest te hebben gepleegd met drie minderjarige kinde ren. Er zijn echter niet vol doende gronden om hem vast te houden. De man zal binnen kort worden voorgeleid voor de rechtbank. Hij werd vorige week woensdag aangehouden. De man heeft reeds toegege ven dat hij bij één van de kin deren incest heeft gepleegd. Veiling St.Pancratius brengt 65 mille op SASSENHEIM - De kerke- veiling van de St. Pancratius- parochie in Sassenheim heeft vrijdagavond 65.000 gulden opgeleverd. Hoewel de belang stelling mede door het voetbal op tv wat lager was dan tijdens voorgaande edities, gingen alle spullen van de hand. Veel geld - 650 en 1000 gulden brachtten de geveilde rond- vluchten boven Sassenheim op. Maar ook de diners in Cley- burg, De Witte Raaf en Puck waren in trek. Het veiling-co mité toonde zich na afloop ui terst tevreden over het verloop van de veiling. Inbraken in Lisse LISSE Diverse inbraken werden in de nacht van zater dag op zondag gepleegd in Lis- se. Inbrekers kwamen een wo ning aan de Waterman binnen door een raam aan de achter zijde open te breken. Vermist worden een videorecorder, geld. sieraden en cheques. In zwembad De Lis werden diver se vernielingen aangericht. Men kwam het complex bin nen door een ruit te vernielen. Bij een strooptocht door het hele zwembad-complex wer den diverse tuien en deuren vernield. Vermist worden fles jes bier en snoepgoed. Ook werd geprobeerd om in een woning aan de Julianastraat in te breken. Het lukte niet om de voordeur open te krijgen. Doorgereden na aanrijding WASSENAAR - De Wasse- naarse politie heeft zaterdag nacht een 59-jarige Wassenaar- se automobilist aangehouden, nadat hij was doorgereden na een aanrijding. Rond twee uur had de man een aanrijding ver oorzaakt op de Landschei- dingsweg. Hij was hierna door gereden. De automobilist van de andere wagen noteerde ech ter zijn kenteken. Hierdoor wist de gewaarschuwde politie de man even later aan te hou den. Hij bleek onder invloed te verkeren. Zijn rijbewijs is in beslag genomen. Auto slaat over de kop TER AAR Een personenauto met daarin drie Polen is zater dagnacht op de Geerweg in Ter een volgende concertenreeks Aar over de kop geslagen en in de Hortus nog eens terugko- vervolgens in de sloot terecht men. gekomen. Twee inzittenden Wat in elk geval terug moet ko- bleven ongedeerd, maar de be- men is de reeks zelf, want aan stuurder is met zwaar hersen- zomerse themaconcerten op letsel overgebracht naar het zo'n lokatie bestaat een grote AZL in Leiden. Het ongeluk ge- behoefte. Al was het alleen beurde, omdat de bestuurder te maar omdat het er zo aange- hard reed. Vermoedelijk was er naam pauzeren is. drank in het spel. Insluipers actief met het warme weer LEIDEN - Het warme weer. dat veel mensen ertoe brengt deu ren en ramen open te laten staan, betekent ook een uitnodiging voor insluipers. Een woning aan de Oude Rijn werd gisteren on gewenst bezocht via openstaande tuindeuren. Er werd niets meegenomen. Een 31-jarige bewoonster van de J.F. van der Lin- denpoort hoorde, eveneens gistermiddag, nog wel gestommel boven maar kon niet voorkomen dat twee dwarsfluiten werden gestolen. Tijdens een barbecue aan de Groenhazengracht zagen twee bezoekers nog net hoe een onbekende man de woning bin nensloop. Zij gingen achter hem aan en wisten hem te overmees teren. Korte tijd later kon de insluiper, een 23-jarige Leidenaar en een bekende van de politie, worden overgedragen. Via een openstaand raam van een woning aan de Zoeterwoudsesingel klom een inbreker naar binnen, die verdween met een cassette deck, CD-speler en sieraden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9