Zuid-Afrika: honger voorbode van opstand Nostalgische Duitsers bezoeken massaal het oude Königsberg lloedtest loopt lit op diefstal /an een nier (i Iers referendum staat in teken van abortuskwestie fciddceouwnt BUITENLAND Ifrika onder gesel van droogte (1) MAANDAG 15 JUNI 1992 door MARY DEJEVSKY KALININGRAD De provincie Kalining- ad aan de westelijke rand van de voormali- e Sovjetunie is waarschijnlijk de enige laats in Rusland waar de mensen de waar- eid vertellen wanneer ze zeggen dat er een hotelkamers meer zijn. dere week wordt de gelijknamige hoofdstad over- Kield door duizenden Duitsers, die door de nieu- t stadsvaderen geduldig worden beschreven als lostalgische toeristen". Ze bezoeken de stad die j of hun ouders altijd gekend hebben als Königs- >rg in Oost-Pruissen. Tot een jaar geleden was de ovincie Kaliningrad hermetisch afgesloten voor litenlanders en het is nog steeds een van de eest gemilitariseerde gebieden in Europa. Kali- ngrad beschikt dientengevolge slechts over 1200 itelkamers die geschikt worden geacht voor bui- nlanders. Er is geen geld om meer hotels te bou- ?n. De „nostalgische toeristen", zo zegt de stad, ven niet genoeg marken uit. Kaliningrad onderscheidt zich niet alleen door het gebrek aan hotelkamers. De stad moet het ook stel len zonder een commerciële passagiershaven en een internationaal vliegveld. De plannen zijn er wel, zoals zo vaak in wat eens de Sovjetunie was, maar het ontbreekt de stadsvaderen aan daad kracht. Dus arriveren de Duiters in de stad in grote, glanzende bussen die de landwegen overheersen als gestroomlijnde monsters uit een andere wereld. Na een paar uur in Kaliningrad zijn de Duitsers zo wel opgewonden als geschokt. Ze zijn opgewonden omdat ze het land van hun oorsprong bezoeken. De redenen van hun geschoktheid zijn niet zozeer de verwoestingen, alswel de grijsheid, de armoede en het verval, de erfenis van het Sovjetbewind. Wat ze niet weten, en zich ook niet kunnen voorstellen, is dat het verval en de armoede alleen maar groter worden naarmate je verder naar het oosten gaat. Het Königsberg dat de Duitsers zich vaag herinne ren, stond in Europa op gelijke hoogte met de ande re trotse steden in de Baltische landen Het had winkels, banken en kantoren, op de straten heerste bedrijvigheid. Het had een skyline met een woud van kerktorens. De stad die ze terugzien is een onelegante conglo meratie van oud en nieuw, waarvan het merendeel zwaar vervallen is. De skyline is verdwenen. De ruï nes van de door de geallieerden platgebombardeer de kathedraal liggen geïsoleerd op een grasrijk ei landje. De kathedraal wordt overschaduwd door een ruïne uit recenter tijden: het nooit afgebouwde hoofdkwartier van de Communistische Partij, een grijsbetonnen absurditeit op de plaats van het pa leis van de prins dat in de jaren zestig door de Rus sen met de grond werd gelijkgemaakt Intact Buiten het onmiddellijke centrum zijn echter de oude Duitse buitenwijken nog intact. Langs de lommerrijke straten staan solide, vrijstaande hui zen die nu veelal in flats zijn opgedeeld en zeer in trek zijn in de eerste privatiseringsgolf. Een paar kerken worden gerestaureerd, maar minder dan el ders omdat er geen kerkgemeenschap meer is om ze te bevolken. De Duitsers die na 1945 werden ver dreven waren roomskatholieken en lutheranen. De bewoners die ervoor in de plaats kwamen waren Russen en overwegend communistisch. Het leger heeft zich een heel deel van de buiten rand van de stad toegeëigend. Bouwvallige toren flats met blauwe wandplaten staan in rijen rondom binnenplaatsen waarop nog juist kakikleurig mili tair materieel zichtbaar is tussen onregelmatige platen beton. De poorten naar de grote barakken- blokken worden bewaakt door jonge knullen wier geravot onschuldig zou zijn, ware het niet dat ze be wapend zijn. Bijna iedereen op straat draagt een uniform. Het platteland moet nog grotendeels zijn zoals het vroeger was, al is het misschien wat meer vervuild. In de velden grazen vospdarden en Friese koeien. Krottige houten huizen worden beschut door rijen oude, Europese bomen. Maar de plaatsnamen zijn veranderd. De namen van verafgelegen Russische steden en gebieden verschijnen hier in een lande lijke versie. De Duitse namen werden, zoals de Duitsers zelf, weggevaagd. Gasten De inwoners van Kaliningrad lijken zich niet te sto ren aan de „nostalgische toeristen". Ze beschou wen ze meer als buitenlandse gasten dan als poten tiële opeisers van de woningen die de geallieerde aanvallen en de Sovjetisering doorstaan hebben. Zij willen graag dat de stad haar geschiedenis her wint; ze plakken Königsberg-stickers op hun au to's, hangen Königsberg-posters aan de muur en le ren Duits op de avondschool. Er is geen angst voor wat mogelijk in het verschiet ligt. Misschien zijn acht maanden een te korte tijd voor de tweede generatie Russen in Kaliningrad om de realiteit van hun situatie te bevatten, afgesneden als ze zijn van Rusland door de onafhankelijke Bal tische staten. Sommigen denken dat de toestand in Kaliningrad alleen maar kan verbeteren. Ooit was de stad een bloeiende haven die openstond voor de hele wereld. Misschien dat de stad nu een tweede bloei tegemoet gaat. De ligging van Kaliningrad in het centrum van de nieuwe constellatie van Europa zal goed van pas komen. En als de Russische autoriteiten blijven aarzelen over een vrije handelszone in de regio, misschien zijn dan de Duitsers geïnteresseerd. En als de Duitsers Königsberg zouden opeisen? Moge lijk worden ze dan verre van vijandig ontvangen The Times Geschokt door STEPHEN BROOKES 1 )MBAY De bloeiende k odel in organen in de ippenwijken van India vert talrijke verliezers i: de donors. Want na- urlijk krijgen de donors n Villivakkam maar een hijntje voor hun orga- n. Ze zijn echter nog al- d beter af dan hun lotge- iten die letterlijk be- ofd worden van orga- i n. b 1 jaar heeft een dergelijke r ik tot veel rumoer geleid in - dia, tot in het parlement toe. t ging om een 'nier-diefstal' het Nanavati-ziekenhuis in r mbay. Hoewel er verschil- -ide versies van het verhaal omloop zijn en de betrokke- n nog steeds onderling bek- chten, beweert het slachtof- -Sanaullah Khan uit Bom- y. dat hij op listige wijze is sleid. Hij meldde zich in een kenhuis met buikklachten, de wachtkamer werd hij be- ierd door een man die hem li dat hij gratis behandeld n worden als hij bereid was in de Nanavatie-kliniek i bloedtest te ondergaan, n paar weken later werd hij genomen en onder narcose bracht. Toen hij bijkwam, zo rklaarde Khan tegenover de litie, zei een verpleegster te- o hem dat zijn maagpró- *em was opgelost. Tien da rt later werd hij uit het zie- rthuis ontslagen, met een 'rifteiijke verklaring dat er 11 bloedklont uit zijn inge ven was verwijderd. Khans familie kreeg echter argwaan en hij ging naar een ander ziekenhuis, waar werd ontdekt dat zijn linker nier was verwijderd. Daarop be sloot Khan naar de politie te gaan. In het parlement wordt nog steeds over de zaak gedebat teerd. Sommige parlementsle den willen dat de betreffende artsen worden aangeklaagd wegens 'verduistering'. Maar het ministerie van gezondheid blijft beweren dat Khan liegt en dat hij zijn nier verkocht voor 30.000 roepies. Risico's Niet alleen de donors zijn de klos. Ook klanten lopen grote risico's, zelfs als ze een gezon de nier krijgen. De bemiddelaars ronselen hun donors vooral in de kringen van alcoholici, chronisch on dervoeden en druggebruikers, dat zijn tenslotte de meest wanhopige mensen. De kans op aids, hepatitis-B, malaria en tuberculose is daardoor groot. Veel Indiase klinieken zijn slecht uitgerust, de bekwaam heid van het medisch perso neel laat vaak te wensen over. Veelal doen zich na de operatie allerlei complicaties voor als inwendige bloedingen en openspringende hechtingen. In 1989 deed een team van Ku- waytse artsen een onderzoek naar 59 landgenoten die in In dia waren geweest voor een niertransplantatie. Zes van de Kuwayti's waren al snel na de operatie gestorven een van hen overleed al in het vliegtuig naar huis. Bij velen werden bo vengenoemde infecties en bloedingen geconstateerd, 1HANNESBURG - Ter- jl een ongekende droog- haar genadeloze wurg- eep op het Afrikaanse ntinent verstevigt, kij- n boeren en agronomen hoopvolle verwachting t naar de zegenbrengen- regens van september. dit ogenblik is de toe- md hachelijk. i we in september geen re- n krijgen, bevindt Zuid-Afri- zich in zware moeilijkheden igt Frans Hugo, hoofdinge- ur bij het direktoraat be- beiingwese van het minis- 1e van landbouw. Frans go is ook een van de rege- gsambtenaren die verant- ordelijk zijn voor de verde- g van 3,6 miljard rand die de ;ering ter beschikking ge ld heeft voor de slachtoffers de droogte. Dit bedrag zal volgende drie jaar aan boe- i in nood worden uitge- eld. t ministerie van landbouw iet klaar met een omvangrij- studie om die streken van land waar de nood het agste is te identificeren. Het eld dat daaruit naar voren komen is, is zo schrikwek- ïd dat de enige hoop op red- ig de regens in september ;t alleen in Zuid-Afrika, de woordspeling 'Don't be Maastricked' (zeg maar: laat je niet bedriegen door Maas tricht). Katholieke moraal Het door de Ierse regering in het verdrag afgedwongen pro tocol, dat Ierse vrouwen een negatieve uitzonderingsposi tie geeft in de vrijheid zich el ders in de EG te laten aborte ren of zelfs maar informatie te krijgen over de mogelijkheden daartoe, bleek onhoudbaar in het dramatische geval van de 14-jarige scholiere die door de vader van haar vriendin was verkracht. Na internationale kritiek en zelfmoorddreige menten van het slachtoffer kwam het Ierse Hooggerechts hof uiteindelijk terug op de be slissing, waarmee tegelijk een regeringscrisis werd voorko men. Volgens de 'pro-life' groe pen zet een 'ja' voor Maastricht de deur open naar abortus, wat onaanvaardbaar zou zijn voor de katholieke moraal. Maar ook organisaties die vechten voor een vrije keuze van de vrouw bestrijden Maas tricht, juist vanwege het eerder genoemde protocol. Voor de regering van premier Reynolds is het EG-referen dum daardoor een test-case ge worden voor een tweede volks raadpleging, later dit jaar. Dan zal het gaan Om de vraag of abortuS geliberaliseerd kan worden. Volgens opiniepeilin gen zou een meerderheid der Ieren hier voorstander van zijn. Overigens is de man die het 14- jarige meisje verkracht zou hebben afgelopen week in staat van beschuldiging ge steld na een positieve DNA- test. Toen de politie hem thuis wilde ophalen kreeg men te horen dat hij met vakantie in het buitenland verbleef maar ook in de buurlanden heeft de. droogte zulke afme tingen aangenomen dat we- zeer snel het kritieke punt be reiken dat de mensen door hun behoefte aan voedsel en water over alle politieke en tra ditionele grenzen overschrij den, alleen maar om te overle ven. Waar er geen water en voedsel zijn, zullen mensen in hun wanhoop overgaan tot stelen en zelfs moord om in leven te blijven. Water en voedsel zijn maar levensmiddelen, maar ze zijn absoluut noodzakelijk voor het behoud van de vrede, zegt Frans Hugo. Hoewel moderne technologie' de wurggreep van de droogte in Zuid-Afrika ietwat heeft kunnen verlichten, ziet de toe komst er voor de landbouw be paald somber uit... In de Oostkaap, vooral in de omgeving van Steytlerville, is het nu al zo droog dat boorput ten, die tot onlangs nog net ge noeg water leverden om boe ren en dieren van drinkwater te voorzien, zijn opgedroogd. Het leger moet water aanbren gen in citernen. In de omgeving van Visrivier, vooral in de buurt van Cra- dock, is men al sedert twee jaar gestopt met sproeien. De Visri vier ligt feitelijk helemaal droog. Alleen wordt er nog een beetje water via de Visrivier- tunnel uit de Hendrik Ver- woerddam aangevoerd. De boeren, die onmiddellijk aan Links: Deze noodkreet in het Zuidafrikaanse Eshowe (Natal) stond er onder meer al in 1980 en wordt ook nu weer actueel. Rechts: Het droge thuisland van de Zulu's. FOTO'S: AP de oever van de Visrivier wo- nen, hebben nog wel wat water voor hun velden ter beschik king, maar de boeren die ver der van de oever wonen, zitten helemaal zonder. Op het Hoeveld in Oranje-Vrij staat en Transvaal, waar hoofd zakelijk maïs wordt gezaaid, was er dit jaar helemaal geen oogst. Zuid-Afrika. dat tradi tioneel een van de grootste uit- voerlanden van maïs is. moet dit jaar maïs invoeren. In het noordoosten van Oran je-Vrijstaat - in normale tij den een graanschuur - wordt normaal in juni en juli gezaaid. Eerste vereiste is echter dat de grond goed doorweekt is. Het vorige regenseizoen was ech ter zo droog dat er geen tarwe gezaaid kon worden. Zuid- Afrika zal zich gedwongen zien tarwe in te voeren. Tenzij er in de winter veel wa ter uit de hemel valt, is de tar weoogst van dit jaar al verloren zegt Frans Hugo. Verder noordwaarts, in noord- oost-Tansvaal in de buurt van Nelspuit. is de besproeiing vanuit de Krokodilrivier al tot een minimum beperkt. De oogst van suikerriet en citrus vruchten is erg bedreigd. De belangrijke Komatirivier staat reeds volledig droog. Woestijn Het noordwesten van Trans vaal, dat traditioneel een vee- houdersgebied is. Ijkt momen teel meer op een woestijn. Er groeit geen sprietje gras meer. De boeren moeten voeder ko pen om hun beesten in leven te houden. En het water is zeer schaars. Er' is zelfs niet genoeg drinkwater om het huishou den te doen. Ook in het oosten van Trans vaal, waar nomaal voldoende regen valt, begint het water schaars te worden. Omdat er toch altijd genoeg regen viel, vertrouwden de boeren op hun wateropslagplaatsen, maar die staan nu helemaal droog. Er zijn boeren die per maand 30.000 liter water moeten aan voeren om niet kopje onder te gaan. In het centrum van Natal is de toestand nog draaglijk, maar in het noorden wordt het voor de suikerrietplanters en de veeboeren benard. Veel boeren hebben al drie misoogsten ach ter elkaar achter de rug. Daar om is op dit ogenblik overle ven belangrijker. De boeren die ten gevolge van de droogte in hoogste nood geraakt zijn, worden door de regering ge holpen. Dit is noodzakelijk om de mensen ervan te weerhou den naar de steden te vluch ten, waar ook geen werk'is. Aan de Witwatersrand met de grootste concentratie van in dustrieën in Zuid-Afrika zou de watersituatie ook kritieke afmetingen aangenomen heb ben, als een ploeg vooruitzien de ingenieurs niet de nodige voorzorgen had genomen. De Vaaldam. die traditioneel de Witwatersrand van water voor ziet, is op dit ogenblik op zijn laagste peil. Toch kan het wa ter van de Sterkfonteindam in de Drakensbergen, zo'n 400 km van Wiwatersrand verwij derd, naar de Vaaldam ge pompt worden. Twee jaar gele den was de Vaaldam ook volle dig leeg en kon het water van de Sterkfonteindam naar de Vaaldam gepompt worden. Zonder dat ingenieursvernuft en zonder die wonderbaarlijke toekomstvisie zou het indus triële hart van Zuid-Afrika tot' stilstand gekomen zijn. DUBLIN Na de Deense afwijzing van 'Maastricht' zijn de Europese ogen ge richt op Ierland. Want wanneer ook de Ieren donderdag 'nee' zeggen tegen de principes van nauwere economische en politieke samenwerking kan dat de doodsklap zijn voor de idealen van EG- voorzitter Delors. De Ierse premier Albert Rey nolds. FOTO: AP nen worden opgeroepen voor dienstplicht in een Europees leger - dat bijvoorbeeld zou worden ingezet in Joegosla vië - heeft velen doen huive ren. Een onderzoek van de krant Sunday Press geeft aan dat 54 procent van de Ieren voor het verdrag is, 22 procent is tegen en 24 procent heeft nog niet besloten hoe zij zal stemmen. Nog meer onzekerheid bestaal over de implicaties van Maas tricht voor de immer actuele abortus-kwestie. Zowel voor als tegenstanders hebben ac tief campagne gevoerd tegen het verdrag van Maastricht, zij het om verschillende redenen De 'pro-life' beweging, de abor tustegenstanders, gebruiken Vermogende Kuwayti's overleven een orgaantransplantatie vaak niet. Een van de Kuwayti's had een zieke nier gekregen, die opera tief verwijderd moest worden. Een ander, die klaagde over buikpijn, werd in een Kuwayts ziekenhuis onderzocht. Men trof in zijn onderbuik een ope- ratieschaar aan. Ondanks al deze gruwelijke kanten van deze handel ziet het er niet naar uit dat nieuwe wetten in de arme landen, als die er al komen, iets uithalen. Daarvoor is er gewoonweg te veel armoede en is de verlei ding van het grote geld te groot. Internationaal wordt al sinds 1970 geprobeerd de han del de kop in te drukken, maar zonder degelijke afspraken en afschrikwekkende straffen zijn al die pogingen tot misluk ken gedoemd. (Dit is het derde en laatste deel van een serie over handel in or ganen. Stephen Brookes werkt als journalist voor het Ameri kaanse tijdschrift Insight Ma gazine). De verwachting is niettemin dat de Ieren de Deense tegen valler zullen compenseren. Niet vanwege verheven Euro pese idealen, maar eenvoudig omdat de EG Ierland zes keer meer oplevert dan er aan wordt betaald. Zonder Brusselse steun is Dublin veroordeeld tot misère. „Dit is een tijd voor de grootste nationale eenheid. De voorde len voor Ierland wegen zwaar in de steun aan Maastricht", al dus een verklaring van de vier grootste Ierse partijen, inclu sief de Fine Gael- en Labou- roppositie. De ondertekenaars van de pro-Maastrichtverkla ring haalden gezamenlijk 88 procent van de stemmen bij de laatste parlementsverkiezin gen in 1989. Van de 165 zetels in de Dail Eireann, het Ierse Lagerhuis, hebben de 'pro'- partijen liefst 154 zetels. Toch is de Ierse premier Albert Reynolds voorzichtiger gewor den in zijn optimistische prog noses sinds de Deense verras sing. Aanvankelijk verwachtte hij dat meer dan zestig procent van de kiezers goedkeuring aan Maastricht wilde geven. Een zo hoog percentage is twij felachtig. De gedachte dat Ier se jongens en meisjes in een verre toekomst zouden kun-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7