Sanering van economie Suriname is splijtzwam Vijf mensen krijgen Four Freedoms Awards President Venetiaan is gerespecteerd politicus BINNENLAND Ethisch dilemma bij kindergeneeskunde „Mbo'ers moeten groter deel studiebeurs lenen" Cfiidóc Soivumt MAANDAG 15 JUNI 1992 Startschot Prins Johan Friso staat al met zijn arm omhoog om het startschot te lossen voor de Kopjesloop in Delft. De gisteren gehouden trimloop is een van de vele activiteiten die deze week worden gehouden in het kader van de 'Actie voor Afrika', waarin aandacht (en geld) wordt gevraagd voor de honger in de Hoorn van Afrika en zuidelijk Afrika. FOTO: ANP UTRECHT - Moet en mag altijd alles wat kan? Dat is de grote vraag waar mee de moderne kinder geneeskunde lijkt te wor stelen. Want er kan tegenwoordig zo véél: zelfs kinderen na een zwangerschapsduur van 24 we ken blijven soms in leven, ter wijl nog geen dertig jaar gele den de absolute grens op 28 weken lag. Het grote ethische dilemma kwam zaterdag in Utrecht meermalen aan bod tijdens het eeuwfeest-congres van de Ne derlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. De komende jaren zullen er steeds meer kinderen te vroeg worden geboren uit steeds ou dere moeders, verwachten hoogleraar neonatologie prof.dr.- A. Okken en hoogle raar verloskunde prof.dr. M. Keirse. Ongeveer vijf tot zeven procent van alle kinderen wordt voor het einde van de 37e zwangerschapsweek gebo ren: dit jaar zijn er dat tussen de tien- en vijftienduizend. Vijftienhonderd vrouwen zul len zelfs geen zwangerschap van langer dan 32 weken door maken voor de geboorte. Van alle zuigelingen die jaarlijks het levenslicht zien, hebben er 4500 één of andere ernstige aangeboren afwijking. Okken en Keirse vinden lang durig onderzoek hoognodig naar hoe het die kinderen op latere leeftijd vergaat. Wel is al duidelijk dat niet alleen (le venslange) motorische handi caps kunnen ontstaan, maar ook storingen in andere nor male, essentiële functies. Niet alleen zuurstofgebrek en her senbloedingen resulteren in een verstoorde ontwikkeling maar ook een verkeerde of on voldoende voeding in de eerste levensweken lijkt daarbij een rol te spelen. Prof.dr. H. Heymans, hoogle raar kindergeneeskunde, be cijferde ruw dat er in Neder land maar liefst tussen de 250.000 en 500.000 chronisch zieke jongeren zijn tussen de 12 en 25 jaar. Eenzelfde aantal moet gelden voor nul- tot veer- tienjarigen. Berekening van kosten en het daardoor kun nen vergelijken met eventuele andere behandelingen is al leen mogelijk als bekend is wat de kwaliteit van het leven van zo'n kind is, aldus kinder arts D. Tibboel die hier „een grote lacune" zag. Ook hij pleitte voor meer registratie van aangeboren afwijkingen, omdat dat de preventie ervan ten goede kan komen. Volgens Tibboel is in 95 procent van de gevallen de oorzaak van de aangeboren afwijking'ondui delijk. Verdachte gepakt na vondst van vermoorde vrouw EINDHOVEN - De politie va Eindhoven heeft een 25-jarij man uit die stad aangehoude die ervan wordt verdacht hij zijn 24-jarige echtgeno heeft vermoord en vervolge f( onthoofd. Het stoffelijk ovè n schot van de vrouw werd vri dagmiddag in een weeken tas gevonden in het Eindhi vens Kanaal. Het hoofd is ni spoorloos. Het slachtoffer ko aan de hand van enkele tatou Protest tegen arrestatie chauffeur DEN HAAG - De Neder landse vrachtwagen chauffeur Rinus Aalders en zijn vrouw Hidde wor den sinds gistermorgen in de Griekse havenstad Pa tras vastgehouden op ver denking van goederens- mokkel. De ambassade in Athene be vestigt de arrestatie van de Ne derlandse chauffeur en diens vrouw. Volgens een woord voerster is inmiddels bij het Griekse ministerie van buiten landse zaken schriftelijk ge protesteerd tegen „schending van de vrije handel" en het vastnemen van de chauffeur. Aalders was met een lading textiel en naaimachines van België op weg naar Macedonië, een republiek van het vroegere Joegoslavië. Daar moeten van de stof overhemden worden gemaakt voor het Nederlandse leger. De ambassade weet niet waar op de verdenking van goede- rensmokkel .is gebaseerd. Aal ders moet woensdag voorko men bij de rechtbank in Pa tras. Hij heeft dirèct contact met Matsoukis, de Nederland se consul aldaar. Aanleiding tot het incident zou de tekst van de vrachtbrief zijn. Daarin wordt melding gemaakt van de eindbestemming 'Republiek Macedonië'. De Grieken heb ben zich tot nu toe fel verzet te gen het gebruik van de naam Macedonië voor een afzonder lijke Joegoslavische republiek. Directeur De Lely van het ge lijknamig transporbedrijf uit Geldermalsen zegt dat zijn chauffeur zaterdagmiddag een tijdelijke verblijfsvergunning heeft gekregen en zich over dag vrij mag bewegen, 's Avonds moet hij zich melden bij de gevangenis. „Ze bewe ren in Griekenland dat mijn chauffeur camouflagestof wil de smokkelen, onzin natuur lijk. Er stond Macedonië op het TIR-document voor de douane en dat zal wel verkeerd zijn ge vallen", vermoedt De Lely. Vrouw ontvoerd BIDDINGHUIZEN - Een 28- jarige inwoonster van Bidding huizen is vrijdagavond ont voerd toen zij boodschappen wilde gaan doen in het winkel centrum in haar woonplaats. Zij werd later in de buurt van (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - In een Pro tocol werden vorig jaar op Bonaire het kader en de hoofdlijnen aangegeven van het Raamverdrag tus sen Suriname en Neder land. Het verdrag heeft als doel de democratie en de rechtsstaat in Suriname te versterken en een ver snelde economische ont wikkeling te ondersteu nen. „Als het Raamverdrag afgeslo ten wordt, vind ik dat een suc ces. Zeker omdat we de toe komstige relatie niet alleen puur als ontwikkelingssamen werking zien maar zij ook bre de aspecten als justitie en rechtspraak omvat", zegt PvdA-parlementariër Ad Mel- kert. Ook de Suriname-specia- list van oppositiepartij WD, Frans Weisglas, hoopt dat het allemaal lukt. Hij wil de sa- zetten dat zoiets koloniaal zou zijn. Het is per definitie niet koloniaal, want er is geen kolo niale verhouding tussen Ne derland en Suriname". Nu bestaat over het merendeel van de Nederlandse betrok kenheid bij de Surinaamse po litiek weinig problemen. Den Haag en Paramaribo zijn beide overtuigd van de noodzaak ge zamenlijk de drugsmaffia te bestrijden en de politieke macht van het leger van Desi Bouterse in te perken. Den Haag spreekt lovend over de grondwetswijziging die de re- gering-Venetiaan heeft be werkstelligd. De geluiden worden minder eensgezind als de sanering van de Surinaamse economie ter sprake komt. Want dan moet de geldbuidel echt open. Op Bonaire ontstond hierover al onenigheid. Minister Pronk voor ontwikkelingssamenwer king zei toen bereid te zijn be- talingsbalanssteun te geven maar wilde hieraan uitvoering van het herstelplan, van het niet. Zij was nog lang niet in het stadium om het ingrij- vangnet moet de ergste klap pen opvangen. „We moeten pende herstelprogramma te zien te voorkomen dat sociale lijk niet meer te staan dan de creëerd voor mensen die de de- toezegging dat Nederland be- talingsbalanssteun zal geven. Volgens Melkert heeft Surina me het tij tegen. „Er is in Ne derland voor wat betreft ont wikkelingssamenwerking een zekere verzadiging opgetre den bij de kiezers. Dat heeft in vloed op de te nemen beslui ten". Inmiddels is, na enig aarzelen en uitstel, Paramaribo zo ver om met de sanering van zijn economie te beginnen. Con form Coopers Lybrand wordt het deviezenbezit vrijge geven, een maatregel die bin- mocratie niet goed gezind zijn", zegt de Surinaamse par lementariër Arnold Kruisland. Eind mei liet Pronk weten be- talingsbalanssteun te gaan ge ven. En wel twee tranches van elk 10 miljoen gulden. Het Raamverdrag moet in de ver dere steun voorzien. Maar over de mate waarin bestaat ver deeldheid. „De bedragen die ik nu van Surinaamse kant hoor noemen, zijn niet reëel", zegt Weisglas. „Bijvoorbeeld 200 a 300 miljoen gulden voor een rehabilitatiefonds, een soort inhaalfonds voor uitgaven die enkele maanden moet lei- zijn gedaan toen de hulp was den tot legalisering van de pa- stopgezet". rallelmarkt. De Surinaamse gulden, die nu officieel nog evenveel waard is als de Ne derlandse, zal enorm in waar- Volgens Kruisland is het bitter hard nodig dat president Vene- tiaan volgende week voldoen de middelen van Nederland de dalen. Voor Suriname, dat weet los te krijgen. „Er leven Prinses Juliana hangt, geholpen door William vanden Heuvel, prof. Jan Tinbergen (links) de 'Freedo] from Want Award' om. I FOTO: A J menwerking zelfs nog nauwer accountantsbureau Coopers dan het Raamverdrag momen- Lybrand, koppelen, teel voorziet. Weisglas pleit voor het plaatsen van Neder landse economen bij het Suri naamse planbureau. „Laten we ons over de schroom heen- Toezegging De Surinaamse delegatie ac cepteerde deze voorwaarde sterk afhankelijk is van de im port, breken zeer, zeer dure tij den aan. Betalingsbalanssteun is nodig om te voorkomen dat de waarde van de Surinaamse munt nog meer keldert dan is voorzien. Een mede door Ne derland gefinancierd sociaal daarover in Suriname grote verwachtingen. De regering- Venetiaan staat of valt met de mogelijkheid tijdens de sane ring het volk van het noodza kelijke te blijven voorzien". DEN HAAG - President Runaldo Ronald Veneti aan, die morgen een offi cieel bezoek brengt aan ons land, is in de Suri naamse gemeenschap alom gerespecteerd. „Een Surinamer in hart en nie ren die zijn land zelfs onder de bedreigingen in de jaren tach tig niet wilde verlaten", zei oud-prem\er en NPS-partijge- noot Henck Arron over hem. Het citaat „een man met scho ne vingers, uitzonderlijk voor een Surinaams politicus" duidelijk distantiëren van de militaire dictatuur. Tot twee maal toe, in 1980 en in 1990, moest hij zijn ambt als minis- legatie die in Kourou. Frans- Guyana, onderhandelingen voerde met het junglecom mando van Ronnie Brunswijk. MIDDELBURG - In aan wezigheid van prinses Ju liana en tal van binnen- en buitenlandse prominen ten zijn zaterdag in Mid delburg voor de zesde keer de Four Freedoms Awards uitgereikt. De laureaten Javier Perez de Cuellar, Mstislav Rostropo- vich, Terry Waite, Jan Tinber gen en Lord Carrington namen de onderscheidingen persoon lijk in ontvangst. De Four Freedoms Awards vinden hun oorsprong in een legendarische toespraak van president Franklin D. Roose velt in 1941, waarin hij vier fundamentele menselijke vrij heden onderscheidde: vrijheid van meningsuiting en gods dienst en vrijwaring van ge brek en vrees. Mevrouw Franklin Delano Roosevelt Jr. en minister Van den Broek van buitenlandse zaken hingen ge zamenlijk de onderscheiding voor alle vier de vrijheden rond de hals van Perez $e Cuellar (72), voormalig secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. De onderscheiding voor vrij heid van meningsuiting kwam dit jaar toe aan Rostropovich (64), artistiek directeur van het National Symphony Orchest in Washington, componist cellist voor zijn verdedig» van de mensenrechten tijdei de onderdrukking in de So jetunie en de democratiserin Ex-gijzelaar Terry Waite (5 dankt zijn onderscheid» voor vrijheid van godsdien aan de onderhandelingen vo vrijlating van gijzelaars in h Midden-Oosten. De medail voor vrijwaring van arn kreeg professor Jan Tinbergi (88), die opriep de gelden vo ontwikkelingslanden te verl gen. De award voor vrijwari van vrees ging naar ex-secre ris-generaal van de Nato Lo Carington (72). ter van onderwijs neerleggen De overeenkomst, die een ein- President Venetiaan. als gevolg staatsgreep, de moest maken aan de bur- Na de 'telefooncoup' op Kerst- geroorlog in het binnenland, avond 1990, gaf hij als enig ka- werd door Brunswijk onderte- binetslid geen gehoor aan het verzoek van het leger vrijwillig af te treden. Uit protest tegen de machtsgreep liet Venetiaan zich ontslaan. Naast politicus is Venetiaan, die wis- en natuurkunde stu deerde in Leiden, ook dichter. Hij schrijft in het Nederlands kend. Ze bleek echter een was sen neus omdat het nationale leger het akkoord verwierp en de Tucajana-indianen, van wie vaak wordt beweerd dat zij met het leger samenspannen, de uitvoering ervan torpedeer den. Inmiddels is dit voorjaar, onder supervisie van Veneti- Nijkerk verkracht en is daarna wordt herhaaldelijk gehan- nog enige tijd in een bar gegij zeld. De politie heeft als ver dachte een 36-jarige inwoner uit 't Harde aangehouden. Toen de vrouw bij het winkel centrum uit haar auto wilde stappen werd plotseling het portier opengetrokken en dwong een man haar door te schuiven naar de rechter voor- stoel. Zelf nam hij plaats ach ter het stuur en reed met haar weg, terwijl hij deed of hij haar met een pistool onder schot hield. Na een rit door de Flevo- polder verkrachtte hij haar op een parkeerplaats in de buurt van Nijkerk. Bij een kennis van de dader in Nijkerk werd zij voorgesteld als zijn nieuwe vriendin. In een bar in Nijkerk wist de vrouw een bezoeker te waarschuwen. De gealarmeer de politie bevrijdde haar uit eindelijk van het toilet waarin zij zich had opgesloten en ar resteerde de man. teerd wanneer de donderdag 56 jaar wordende oud-wiskun deleraar ter sprake komt. Die schone vingers slaan op zo wel het feit dat hij als minister vasthield aan vrij eenvoudige leefomstandigheden als zijn en het Surinaams. Zelf zegt hij aans regering, vrede in het bin- als gevolg van zijn politieke nenland zo goed als zeker ge- werk nauwelijks nog aan het worden. Als lid van de regering Shan- werden gewonnen, schoof de kar (1987-1990) speelde hij een NPS, de grootste Frontpartij, prominente rol. Venetiaan Venetiaan naar voren als haar leidde in 1989 de regeringsde- presidentskandidaat. In een FOTO:ANP Verenigde Volksvergadering (VW), met ruim 800 afgevaar digden, behaalde Venetiaan op 6 september een klinkende overwinning. Venetiaans optreden tegen de militaire leiding wordt geken merkt door voorzichtigheid. Hij probeert haar macht in te perken en tegelijkertijd te voorkomen legerleider Desi Bouterse tegen zich in het har nas te jagen. Die voorzichtig heid is soms wat minder als het om steun van Nederland gaat. Diverse malen toonde Ve netiaan zich publiekelijk ver ontwaardigd over het uitblij ven van Nederlandse hulp. China uit voor bespotting Mao PEKING - Een Neder- landse student moet Chi na verlaten omdat hij met drie andere buitenlandse studenten een poster met de beeltenis van Mao Ze- dong heeft bezoedeld. De student in kwestie, de 23- jarige Alwin Setija, die in Nederland aan de univer siteit van Leiden studeer de heeft te verstaan gekre gen dat hij vrijdag het land uit moet zijn. Hij heeft een boete van onge veer 65 gulden gekregen. Se tija vertelt dat de politie hem stond op te wachten in een fo towinkel, waar hij een foto had laten afdrukken van een affi che van Mao, dat door hem en zijn vrienden was 'versierd'. „We hadden de poster op de grond gelegd met een rode vlag er omheen, meloenen op Mao's borst en een pijp in zijn mond gestopt. Heel kinderach tig allemaal. Het was een grap", aldus Setija. De andere studenten, een Brit en twee Duitsers, werden niet uitgewe zen. Setija, die in Peking Chi nees studeerde, had de verant woordelijkheid op zich geno men, omdat hij aan het eind van het semester toch al terug zou gaan naar Nederland. Erotica-beurs wordt herhaald DEN HAAG - De eerste Eroti ca Publieksbeurs in Neder land, Ero'92, is volgens de or ganisatoren een groot succes geworden. Naar schatting 15.000 mensen bezochten het afgelopen weekeinde de Haag se Houtrusthallen waar de beurs van donderdag tot en met zondag werd gehouden. Het staat inmiddels vast dat de beurs volgend jaar terugkeert. Of die beurs dan weer in de Haagse Houtrusthallen zal worden gehouden, staat nog niet vast. Ero'92 kende onder meer een uitgebreide expositie van erotische kunst met werk van onder andere Aat Veld hoen, Xanti Schawinsky en Cornelis Vreeswijk. Ook werd een privé-collectie erotische tekeningen en schilderijen van de kruidenier Albert Heijn tentoongesteld. Volgens de or ganisatoren is er voor vele tienduizenden guldens ver kocht. „We. beschouwen vooral die combinatie van erotische topkunst en het normale aan bod van de gemiddelde seks shop als een succesformule". SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN In slaap Ondanks zijn aanwezigheid in de Mozes- en Aaronkerk in Amsterdam, miste een jongetje gisteren een deel van de manifestatie 'Nationaal appel tegen vreemdelingen haat'. Pal achter de rug van burgemeester Van Thijn verloor hij de strijd tegen de slaap. Tijdens de bijeenkomst werden een kwart miljoen hantekeningen tegen vreemdelingenhaat aangeboden aan minister Dales. FOTO: ANP Acties tegen Betuwelijn vertragen treinverkeer DEN HAAG - Zowel in Betuwe als in de Albl serwaard hebben handvol 'acties van teg( standers van de Betuv lijn zaterdag op een aan plaatsen tot vertraging voor het treinverkeer j leid. Hoogtepunt van de ver voornamelijk ludieke acties gen de plannen van het ka net een goederenspoorlijn v Rotterdam naar Duitsland a te leggen, was zaterdagmidc in Valburg. Daar verzameld alle Betuwse actiegroep zich. Bij Valburg moet een d taineruitwisselpunt kom| De 400 actievoerders kwarr voor een groot deel met trein uit Tiel in Valburg 3 Op dat moment had de tri als gevolg van acties langs' route, al een flinke vertragj opgelopen. Op het station Kesteren lieten actievoerd de machinist eerst een 1 kersen uit de streek eten vc dat de trein verder mocht. dertussen werd de trein d1 actievoerders versierd. Ver op de route, bij Echteld, g het stapvoets onder een sj bolische tunnel van pvc-i zen en landbouwplastic dc De inwoners van Echteld i len dat de Betuwelijn via i tunnel onder het Amsterdi Rijnkanaal wordt aangelegc In Meteren, gemeente Gel( malsen, is door ongeveer 50 woners op symbolische w een zelfgemaakt treinstel] de snelweg Al5 begraven] alle gemeenten waar zate» actie werd gevoerd, wen handtekeningen ingezamel Standaard Uitgeverij/Wavery Productions UTRECHT - Voor mbo'ers kan de basis beurs wel omlaag, want hun uitgave zijn lager dan die van universitaire stu denten. Met zo'n aanpassing wil het ministerie van onderwijs de bezuinigingen op studiefinan ciering in de begroting van '93 te lijf gaan, want de basisbeurs Grote bezuinigingen op stu diefinanciering zijn overigens niet te verwachten. Dat zei top ambtenaar mr. H.P. van Weer- en zaterdag op het onderwijs- festival van de Landelijke Stu denten Vakbond. Scholieren van het mbo, het middelbaar beroepsonderwijs, zo zei Van Weeren, hebben minder uitga ven dan bijvoorbeeld universi taire studenten. In de praktijk blijkt ook. dat mbo'ers vrijwel geen aanvullende lening aan vragen. Kennelijk kunnen ze met de basisbeurs wel uitko men. Veel mbo'ers wonen ook nog bij hun ouders thuis. De maatregel past in het beleid van minister Ritzen om de hoogte van de studiefinancie ring verschillend te maken voor verschillende schoolsoor ten. Zo is de beurs voor scho lieren in het voortgezet onder wijs dit jaar afgeschaft. In een debat met WD'er Korthals en een vertegenwoordigster van Groen Links opperde Van Weeren ook de mogelijkheid van een soort academicus-be lasting in plaats van studiefi nanciering. „Het is goed moge lijk een syteem te bedenken", zo zei hij, „waarin je geen rela tie meer legt met het inkomen van de ouders, maar alleen met het inkomen van de dent als die eenmaal is a studeerd". Korthals verwacht wel da over tien, vijftien jaar een tegreerd jongerenbeleid zijn, dat is één uitkering v alle werkende, studerende werkloze jongeren. Met i idee wordt al enkele jaren speeld.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4