Jarig IKV koestert relatie met kerken weer Oecumenische diensten moeilijker dan gedacht „Eenvoud is deugd, maar domheid nooit" GEESTELIJK LEVEN OPINIE Roomse dochters brachten meer dan kinderen voort COMMENTAAR De VN en Cambodja £eidóc<3outa/nt CcicUcSouotmt MAANDAG 15 JUNI 1992 Wanorde is de beste dienaar van de Gelovigen bisdom Chur laten Haas financieel in de steek CHUR - Vele katholieken in het Zwitserse bisdom Chur weigeren mee te betalen aan het beleid van de behoudende bisschop Wolfgang Haas. Dat valt af te leiden uit de jaarcijfers die het bisdom afgelopen \^pek heeft gepubliceerd. Qe inkomsten uit de kerkbelasting van de katholie ken in Chur zijn in 1991 met meer dan 50 procent gevestigde Orde. teruggelopen In plaats van 970.000 frank (ongeveer 1,2 miljoen gulden) kwam slechts 464.000 frank (ongeveer 570.000 gulden) binnen. Toch kon het bisdom 1991 afsluiten met een overschot van ongeveer 290.000 gulden. Dat was te danken aan een forse stijging van de gif ten aan het bisdom. Volgens waarnemers hebben yele conservatieve gelovigen in Zwitserland de bis schop met wie zij zich verbonden voelen, ruim be dacht. Jean-Paul Sartre Vaticaan: ontwikkelingshulp niet koppelen aan geboortecontrole RIO DE JANEIRO Het Vaticaan heeft op de UNCED-milieuconferentie in Rio de Janeiro alle vormen van geboortecontrole afgewezen die „niet in overeenstemming zijn met de ware natuur van de mens". Zonder voorbehoedsmiddelen en sterilisatiecampagnes als middelen om de bevolkingsgroei te reguleren bij name te noemen, verklaarde staatssecretaris, kardinaal Angelo Sodano zaterdag dat de urgentie van het demografische probleem „niet tot dwalingen mag leiden". Sodano wees erop dat ontwikkelingshulp niet van geboor tecontrole afhankelijk gemaakt mag worden. De houding van een deel van de wereld, die enerzijds de mensenrechten verdedigt en anderzijds de rechten van mensen in minder gunstige omstandigheden schendt, is volgens hem moreel niet te rechtvaardigen. Russisch-orthodoxen schorsen metropoliet Filaret MOSKOU De Russchisch-orthodoxe bisschoppen hebben de metropoliet Filaret van Kiew geschorst en zijn priesterlijke functies ontnomen. Tegelijker tijd heeft de bisschoppenconferentie ook bisschop Jakob van Potchaev in het westen van de Oekraïne afgezet. Hem werd verweten de activiteiten van Fila ret te hebben ondersteund, zo maakte het persbu reau Interfax bekend. Eind mei al bekrachtigde de Heilige Synode van de Russische-orthodoxe kerk het ontslag van de toenmalige metropoliet Filaret en erkende zij de tot zijn opvolger gekozen Vladimir van Rostov. De bisschoppenconferentie van de zeer onafhanke lijk van Moskou functionerende Russisch-orthodoxe kerk besloot al eerder tot definitieve ontzetting van Filaret uit zijn functies, nadat deze zich in april te gen zijn ontslag had verzet. Filaret was wegens zijn rol onder het communistische regime en zijn per soonlijke levenswandel in opspraak gekomen. UTRECHT Het aantal donateurs loopt nog $teeds terug, de vergrij zing onder de deelnemers slaat toe en het aantal ac tieve kernen is op de vin gers van twee handen te tellen. Toch kan dat zater dag in de Utrechtse Jans- kerk de pret bij het IKV niet echt drukken. De ju bilerende interkerkelijke vredesbeweging heeft een feestje aangeboden gekre gen van de gezamenlijke kerken vanwege haar vij fentwintigjarig bestaan en heeft dat dankbaar geac cepteerd. Het IKV koestert zijn relatie met de kerken weer, nadat deze tijdens het kruisraketten- debat in de jaren tachtig onder grote spanning was komen te staan en het ontstaan van al ternatieve vredesbewegingen als ICTO en VOKS had uitge lokt. Die laatste twee, beiden verenigd door hun afkeer van het IKV maar verschillend denkend over de manier waar op het bestreden moest wor den, leiden nu een louter sla pend bestaan. Daarbij vergele ken is het IKV nog steeds vi taal en creatief. Ook zaterdag bewijst het in elk geval met be spreking 'van een thema als godsdienst en nationalisme in Europa zijn reden van bestaan. Belangrijk De kerken zijn opnieuw be langrijk. Als het IKV al ooit de verleiding heeft gehad om bui ten de gezichtskring van de kerken te opereren, dan is de jubileumbijeenkomst er voor - mocht het al nodig zijn - om het IKV er aan te herinne ren dat het zonder die kerken geen stem zou hebben. Niet dat de bijeenkomst in Utrecht nu drommen mensen trekt. Vanuit de kerken zelf is kardi naal A. Simonis de enige en meest prominente gast. „De mensen zijn nu eenmaal veel gemakkelijker te mobili seren voor het milieü", zegt persvoorlichtster Grada Huis, de malaise waarin het IKV ver keert nader toelichtend. Ze beaamt dat de burgeroorlog in Joegoslavië - het belangrijk ste item voor het IKV nu voor de meeste mensen ver van hun bed ligt. „Voor het on dersteunen van een conferen tie over de problemen in Joe goslavië krijg je weinig geld en mensen bij elkaar. Alleen wan neer je concreet iets kunt doen voor mensen in die oorlog daar zie je dat het geld uit de diako- nieën binnenstroomt". IKV-voorzitter Frans-Bauke van der Meer heeft in zijn jubi leumtoespraak net melding gemaakt van een speciaal vre- desfonds waarmee het IKV di recte slachtoffers van de Joe goslavische burgeroorlog pro beert te helpen. Daar komt het nodige geld voor binnen. In Nederland heeft zich uit een groepje jonge Joegoslavische vluchtelingen en dienstweige raars, die uit alle Joegoslavi sche republieken afkomstig zijn, spontaan een groepje ge formeerd onder de naam Mi- za-mir (Wij voor vrede). Ruim een tiental van deze dienstwei geraars loopt op de jubileum bijeenkomst rond. Tegelijkertijd laat het nieuw ste IKV-initiatief de afstand zien tot de veel bredere, pre tentieuzere, maar ook veel moeilijker over te brengen doeleinden die het IKV koes tert in het postnucleaire tijd perk. Die vat Frans-Bauke van der Meer in zijn toespraak sa men onder de noemer van „het helpen ontwikkelen van de ci viele samenleving": met ande re woorden het betrekken van burgers in de voormalige satel- lietlanden bij het bestuur van hun land na veertig jaar ont wenning. Maar in hoeverre ligt dat nu op de weg van het IKV en inhoeverre heeft het daar toe de mogelijkheden? Vragen waarop de voorzitter geen dui delijk antwoord geeft. Hij vol staat met op te merken dat ker ken en kerkelijke vredesorga nisaties naast conflictbeheer sing een belangrijke rol te ver vullen in die „civiele integra tie". Van der Meer verbaast zich over de nogal eens gehoorde opmerking dat het IKV na de politieke omwentelingen in Europa in 1989 geen functie meer heeft. Hij pareert dat met een beschrijving van de situa tie drie jaar nadien: de veilig heid is hier in het Westen ver beterd, maar in het Oosten ver slechterd; de welvaartsver wachtingen in het Oosten wa ren drie jaar geleden zeer hoog, maar de realiteit valt nu zwaar tegen en tenslotte: het Westen juichte de revolutie toe maar laat, nu het op hulp aan komt, het er mooi bij zitten. De gretigheid waarmee hij zich in zijn toespraak bezig houdt met de problemen in Oost-Europa en in het bijzon der met Joegoslavië, lijkt hem haast ervan te weerhouden om tot een plaatsbepaling van het IKV zelf en zijn functie te ko men. Die komt alsnog, maar, zo zegt Van der Meer, de the matiek is voor het IKV inge wikkelder geworden. Er zal bo vendien discussie nodig zijn over de prioriteiten, en dat is zeker nodig wanneer in alle ac tiviteiten die het IKV wil on dernemen zoals Van der Meer zegt, „civiele integratie het sleutelwoord is". De oude on derwerpen worden trouwens niet helemaal vergeten. Kern- bewapening is ook nu nog een taak vóór het IKV, zo verzekert Van der Meer. Dat onderwerp voert direct weer terug tot de meest succesvolle periode van het IKV. Een rij van prominenten felici teert per dia in een zijbeuk van de Janskerk de jarige vredes beweging vanwege haar inzet tijdens het kernwapendebat, maar haast niemand lijkt dat nog op te merken. ZOETERMEER - Oecu menische diensten verlo pen, nog afgezien van de formele blokkade daarte gen van de officiële kerk, minder gemakkelijk dan de meeste pastores ge- heigd zijn toe te geven. Dit stelde pastor A. Vijftig- schild op een studiedag in Zoe- termeer van het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bis dom Rotterdam. De dag was opgezet ter ondersteuning van de oecumenische liturgische praktijk in rooms-katholieke parochies Vijftigschild vertelde van zijn eigen ervaringen als zieken huispastor in het St. Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp. Door de afwezigheid van een dominee geruime tijd in dit ziekenhuis zag hij zich ge noodzaakt diensten op te zet ten die ook voor protestanten aanvaardbaar moesten zijn. Naderhand leidde hij samen met een dominee diensten tot dat de bisschop van Rotter dam, toen nog mgr. Simonis, aan deze vorm van samenwer king een einde maakte. Volgens Vijftigschild zijn er al lerlei belemmeringen die geza menlijke diensten problema tisch maken. Bijvoorbeeld de verschillende manieren waar op katholieken en protestan ten omgaan met het eucharis tisch brood. Verder constateer de hij dat de „rijkdom van de katholieke liturgie min of meer tot zwijgen werd ge bracht in zo'n oecumenische viering. Andere obstakels wa ren de keuze van de liederen, het zingen van psalmen en het verschil in de wijze van bidden en preken. Volgens Vijftigschild blijkt uit een Kaski-onderzoek een dis crepantie tussen wat pastores aan mogelijkheden voor oecu mene zien en wat zij daarvan in de praktijk realiseren. Uit een enquete in het Leider- dorpse ziekenhuis bleek dat de helft van de katholieken voor keur had voor een uitsluitend katholieke dienst. Bij een klei ne meerderheid van de protes tanten was in dit ziekenhuis voorkeur voor een prote stantse dienst. De kerkmusicus Richard Bot stelde dat oecumene zijns in ziens begint bij de muziek. Daar liggen veel meer moge lijkheden tot samenwerking tussen de verschillende ker ken dan men doorgaans in de praktijk ziet. Titus Brandsma herdacht in Dokkum Een dame met zere voeten zoekt gpnezing in het water van de Bonifatiusbron in Dokkum Gisteren vond bij deze bron de herdenking plaats van de vijftigste sterfdag van Titus Brandsma. Kardinaal Willebrands was speciaal uit Rome overgekomen om de plechtige eucharistieveiring te leiden. De Friese priester stierf in 1942 in het concentratiekamp Dachau. In 1924 had hij de leiding van de eerste bedevaart naar de Boni fatiusbron in Dokkum. Als gevolg van het verhaal van de genezing van een kind bij deze bron twee jaar geleden is de belangstelling voor het 'heilige' water sterk toegenomen. FOTO:ANP NIJMEGEN - Op het se minarie van het bisdom Den Bosch was lange tijd de algemene opvatting dat je met een vrouw niet praatte. Haar taak was het krijgen van kinderen en daarmee was haar levens taak volbracht. Dat vrouwen desondanks in de Rooms-Katholieke Kerk vaak een belangrijke, maar tot dus ver onderbelichte rol gespeeld hebben gespeeld, wordt aange toond in het boek 'Roomse dochters. Katholieke vrouwen en hun beweging', dat afgelo pen weekeinde in Nijmegen is gepresenteerd. De redactie be rustte bij de feministische theologen Tine Halkes en An- nelies van Heyst en de ge schiedkundige Marjet Derks. Het boek is gebaseerd op ge sprekken met tien vrouwen die een leidende rol hebben ge speeld in katholieke organisa ties als de Katholieke Actie, de vrouwenorganisatie van het Nederlands Katholiek Vakver bond en het Katholiek Vrou wengilde. Ook is gesproken met de vorig jaar overleden po litica Berthe Groensmit-Van <%r Kallen en de journaliste Ahne Biegel. Niet alleen de RK Kerk, maar ook de geschiedschrijving van deze kerk ziet de vrouw over het hoofd, schrijven Derks en Van Heyst. Zelfs feministische onderzoeksters maken zich daaraan schuldig. Zij zien ka tholieke vrouwen als onbe langrijk, onmondig en onder drukt. Een treffend voorbeeld vormt een onderzoek van twee vrou welijke historici uit 1981 naar de ervaringen van katholieke vrouwen met het moeder schap. Zij presenteerden deze geschiedenis eenzijdig als 'ideologie-overdracht' van een 'patriarchaal machtsapparaat' en lieten doorschemeren al leen die vrouwen te. geloven die negatieve zaken naar vo ren brachten. De interviews in 'Roomse dochters' nuanceren dit beeld. Jel Severijnen-Cals, van 1954 tot 1965 voorzitter van het Ka tholiek Vrouwengilde, had ne gen kinderen, maar heeft nooit de pastoor op bezoek gekregen die haar vroeg, waar het vol gende kind bleef. In arbeiders- en boerengezin nen lag dat waarschijnlijk an ders. Zo zegt Annie Kessel, die actief was in de katholieke ar beidersbeweging, dat men heel vreemd reageerde toen een kapelaan vond dat het hu welijksleven strikt behoorde tot het privé-domein van een echtpaar. Van hem zeiden de mensen: „Dat is ook een rare, dat is geen goeie geestelijke." De geïnterviewde vrouwen be hoorden allen min of meer tot de katholieke elite. Ze hebben meestal meer opleiding gehad dan de gemiddelde katholieke vrouw en kwamen uit de mid den- en hogere klasse. Zo was Severijnen-Cals, in 1989 over leden, een nicht van oud-pre mier Cals en is Maria van Nis pen tot Sevenaer-Ruys de Beerenbrouck dochter van mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, die tussen de twee wereldoorlogen drie keer minister-president is geweest. In de organisaties voor boerin nen en arbeidersvrouwen had den vrouwen uit de hogere en middenklasse veel invloed. Annie Kessel, die in 1966 be kendheid kreeg toen zij in de nacht van Schmelzer als lid van de KVP-fractie achter het kabinet-Cals bleef staan, werk te voor de arbeidersvrouwen, maar kwam zelf uit een mid denstandsgezin. FOTO: ANP Het standsverschil werd in de katholieke samenleving sterk gevoeld. Heel wat initiatieven van katholieke dames uit de hogere standen zijn te typeren als een beschavingsoffensief: zij zouden de arbeidersvrou wen en boerinnen leren hoe zij zich in de maatschappij moes ten gedragen. Arbeidersvrou wen waren eigenlijk altijd on zichtbaar geweest en voor sommige vrouwen uit andere standen hoefde er in die situa tie niet veel te veranderen. Kessel vertelt hoe een vrouw uit gegoede kring, die voor de oorlog bestuurslid van de RK Vrouwenbond was geweest, haar eens zei: „Maar juffrouw Kessel, u weet toch wel dat la ter in de hemel de arbeiders onze voetenbankjes zijn!" De standsverschillen waren ook af te zien aan de bladen van de vrouwenorganisaties. In het blad van de RK Vrou wenbond, een typische 'da mesorganisatie', stonden re cepten voor chateaubriand a la royale en tips voor de verwijde ring van champagnevlekken uit zijde. De boerinnen, voor wie dergelijke zaken even ver weg stonden als de uitspraken van de gereformeerde synode, kregen recepten voorgescho teld voor spekpannekoeken en karnemelksepap met gort. De verschillen maakten dat het bij sommigen levende ideaal van één katholieke vrouwenor ganisatie waarvan ook de boe rinnen en arbeidersvrouwen deel zouden uitmaken, weinig kans van slagen had. Opvallend veel van de geïnter viewde vrouwen zijn onge trouwd gebleven. Waarschijn lijk hadden zij geen carrière in een vrouwenorganisatie kun nen maken als zij getrouwd waren, want de kerk ging er van uit dat gehuwde vrouwen voor hun gezin kozen. Vrouwe lijke KVP-kamerleden moes ten in 1955 heel wat weerstand in eigen kring trotseren om voor een PvdA-motie te stem men waarin werd verzocht om opheffing van de regel dat vrouwelijke ambtenaren die trouwden, automatisch hun ontslag kregen. Van ongehuw de vrouwen werd verwacht dat ze celibatair leefden. Ook voor de katholieke vrouwenorgani saties leken ongehuwde moe ders, samenwonende vrouwen of lesbiennes niet te bestaan. Binnen de vrouwenorganisa ties hadden de geestelijk advi seurs, vaak een plaatselijke kapelaan, een belangrijke rol. De geestelijken met wie Seve rijnen-Cals als voorzitster van het Katholiek Vrouwengilde in aanraking kwam, legden haar nooit iets in de weg. „Natuur lijk had de kerk andere opvat tingen over vrouwen dan wij, maar ik moet zeggen dat we ze nooit gevraagd hebben wat ze van het Gilde vonden en we er ook nimmer last van hebben ondervonden." Mi a Stollman, actief in de ka tholieke arbeidersvrouwenbe weging in Limburg, consta teert dat de aanwezigheid van de mannelijke geestelijk advi seur vrouwen remde in het uit spreken van hun mening. Bo vendien moest zij nogal eens priesters eraan herinneren dat alleen citaten uit encyclieken of de bijbel de arbeidersvrou wen niet aanspraken. Een pas toor die haar opriep de mensen „goed eenvoudig" te houden, kreeg van Stollman te horen: „Ja, dat is goed, want eenvoud is deugd, maar domheid nooit." De invloed van geestelijken was vooral groot in het katho liek vrouwelijk jeugdwerk, waarin Beb Twaalfhoven actief was. De leiding daarvan was in tegenstelling tot het werk on der jongens vrijwel geheel in handen van geestelijken en re ligieuzen. Dezen hadden hun eigen opvattingen over ont spanning en vonden gezel schapsspelen, zangkoren en volksdansen zeer geschikt voor meisjes. Meedoen aan de verkennerij was verboden: de bisschoppen vonden deze acti viteit te ruw en onvrouwelijk. Geïnspireerd De vrouwen voelen zich allen nog rooms-katholiek, al wijzen verscheidenen van hen de houding van hun kerk tegen over voorbehoedmiddelen en abortus af. Zij voelen zich in het algemeen geïnspireerd door de feministische theolo gie en zijn soms geneigd hun werk met terugwerkende kracht als fejninistisch te om schrijven. „Ik houd van de kerk, ook als ze dement is", zegt Stollman. „Het christendom heeft de mo gelijkheid in zich om mensen gelukkig te doen zijn. Al die vrouwen en congregaties die we gehad hebben en voor een deel nog hebben, die hebben zoveel gepresteerd. Dat is ook de kerk." MET de grootste vredesoperatie uit hun bestaan hadden d Verenigde Naties gehoopt eindelijk een oplossing te vinde voor de kwestie-Cambodja. De vredesconferentie in Parij leek eind vorig jaar de weg te hebben gebaand naar een reg( ling die veel te lang was uitgebleven, wat de uitzichtloze e lende van het land alleen maar had doen toenemen. De feite spreken voor zichzelf: Cambodja telt nog altijd minder inwi ners dan in 1970 toen de staatsgreep van generaal Lon Nol t( gen prins Norodom Sihanouk en de Amerikaanse inval c spiraal van geweld ontketenden. De eerste twee fasen van het VN-plan zijn verlopen volgen plan: een troepenmacht (UNTAC) van bijna 20.000 man is te plaatse om toe te zien op het sinds januari van kracht zijne bestand en de naderende verkiezingen, en de repatriërir van 400.000 vluchtelingen uit Thailand is op gang gebrach Maar zoals iedereen had gevreesd, is het meteen mis gelope bij de derde en cruciale fase van het plan: de ontwapenir van de verschillende gewapende groepen. De Rode Khmer die tijdens hun terreurregime meer dan een miljoen mense hebben omgebracht, hebben geweigerd hun wapens over I dragen en zich onder bevel van de VN-troepen te plaatsen. E1 hele VN-operatie wordt daardoor ernstig bedreigd. Zonds1 ontwapening van de guerrillagroepen en het regeringsleg kan er vrijwel zeker geen sluitend bestand worden afgedwo gen en wordt het tijdsschema voor de verkiezingen overhot 1 De Rode Khmers beweren dat er zich nog altijd eenhed*' van de vroegere Vietnamese bezettingstroepen in het lai J bevinden en tegenover hun aartsvijanden willen zij niet een zwakke positie staan. Niemand heeft een bevestiging v; die bewering, maar dat is in feite bijkomstig. Het was duid, lijk dat de Rode Khmers al lang naar een alibi zochten o i zich aan de VN-verplichtingen te onttrekken. Met zow 50.000 goed bewapende strijders zijn de Rode Khmers ven de sterkste van de drie guerrillagroepen en op zijn minst evenknie van het regeringsleger. De afgelopen jaren war<; zij opnieuw en met toenemend succes in het offensief g gaan. Het VN-optreden doorkruist hun plannen om weer macht te grijpen, zodat zij er weinig voor voelen een bestai i in acht te nemen. De laatste weken hebben zij dat bestaii trouwens steeds vaker geschonden. De VN-Veiligheidsraad en de UNTAC-commandanten wc I den door die ontwikkelingen voor een dilemma geplaatst. 1 Rode Khmers kunnen niet alleen de uitvoering van het pl; ernstig vertragen, zij zouden ook de VN-troepen gemakkeli de baas blijven mocht het tot een gewapend treffen kome De UNTAC-eenheden hebben trouwens geen mandaat geki gen om terug te vechten en zij zijn ook niet- uitgerust om ties uit te voeren tegen een vanuit de jungle opererende guc rillagroep. BEHALVE diplomatieke druk heeft de Veiligheidsraad r menteel geen andere middelen om de Rode Khmers te dwi gen mee te werken. Voor een eventueel ingrijpen tegen guerrilla zou een nieuwe resolutie van de raad nodig zi maar dat zou de eerste stap kunnen worden naar een nieui nachtmerrie. Niemand durft dat momenteel te overweg* i Lijdzaam blijven toezien kan de internationale gemeenschj zich echter niet permitteren, zeker niet in dit conflict. Een c lossing voor Cambodja was de wellicht grootste test voor Verenigde Naties om te bewijzen dat zij eindelijk een niet élan hadden gevonden. Als zij falen, krijgt hun geloofwa; digheid een zware klap. Met alle middelen waarover zij 1 schikken moeten de VN daarom de boodschap aen Pol Pot Khieu Samphan duidelijk maken: dat er voor hen geen plat is in een democratische wereld. Record aantal handtekeningen tegen vreemdelingenhaat AMSTERDAM In totaal- 233.796 mensen hebben tot dusverre het appèl te gen vreemdelingenhaat ondertekend waarbij zij beloven in hun eigen om geving elke uiting van vreemdelingenhaat te be strijden. Minister Dales van binnenlandse zaken, coördinerend minister voor het minderhedenbe leid, nam de handtekenin gen gisteren in de Mozes en Aaronkerk in Amster dam in ontvangst. Het appèl ontstond in maart dit jaar na de toe spraak van burgemeester Van Thijn van Amster dam bij de Auschwitzher- denking. Van Thijn, gisteren bij de over handiging van de handteke ningen aanwezig, vroeg zich toen naar aanleiding van on der meer de aanslag op een moskee in Amersfoort af, of de Nederlanders zich voldoende realiseren dat het nazisme zich kon ontwikkelen in een demo cratie. Vijfentwintig organisa ties, waaronder de Raad van Kerken, de pauselijke com missie Justitia et Pax, de Anne Frankstichting, de FNV, het CNV, het Centrum Informatie en Documentatie Israël en het Samenwerkend Verzet, wilden via de actie „de negatieve spi raal van vervelend gedrag van brutaliteit en aanslagen jegens buitenlanders" doorbreken en een keerpunt aanbrengen „op de heilloze weg van vreemde lingenhaat." De minister wil in september een model-anti-discriminatie code gereed hebben voor het bedrijfsleven en andere maat schappelijke sectoren. Uitgave: Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Hoofdkantoor Telefoon: Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit van Sljtl Apothekersdijk 34, Leiden 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Leiden en omgeving (tel 071 - 144 046/047/48/49). G.- J Onvlee (chef-redacteur; F. Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W Bunschoten, drs C van Haersma Buma, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), B Jansma, H Piet Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L Kooistra. drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland i België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H, Leber, drs. K. Swiers M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijlaveld, D Hofland, P. Koopman. D. van Rietschoten en K van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M de Koninck (Washington). F. Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W Voordon (Londen), drs. R Vunderink (Moskou). W Werkman (Jeruzalem). G. van Wijlanl (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: dl M de Cocq. n 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op mt 15 00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28.20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2