LiMiluv' vOfi/lil/iii/ inzetten in Bosnië VS willen troepen Warming-up 2 5 10 Venetiaan toch naar Nederland NS houden vast aan spitsheffing t 14 17 Simons: „Stilzetten basisverzekering was op mijn verzoek" leeste Italianen voor herinvoering doodstraf Militair overvalt vrouw met Uzi 114 Dagen Gratis i J Bel 071- 313 677 CcidócSotwcMit Klein muisje, grote bloeding /Q JL J$, A /»^B ISfl JeEÊÊ/ jj^lK H zwaar en ^^F^ ^F ^^F^F^ ^^F ^^F^F H ^F ^F aan de kust tot 24 graden het zuidoosten van het land. Over- in toeekaternen U"9ave Westerpers bv '"If1;'deel ui,var S'f1°",PfrS bv) Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. r^fnoo^tot^oordoosUn hel in twee katernen 83ste laargang no. 25364. Losse nummers 1.50. waddengebied later af en toe GEESTELIJK LEVEN krachtig, 6. Jarig IKV koestert relatie met kerken weer BINNENLAND Nieuwe CDJA- voorzitter waarschuwt Brinkman BUITENLAND Minister Pronk trots op gedrag Nederlandse militairen LEIDEN OMGEVING Wereldrecord duurtennis verbeterd KUNST el| Romantiek met zes snaren bij concert Gary Moore Hoogstandjes zijn nog taboe DEN HAAG De Surinaamse president Ronald Ve netiaan komt morgen naar Nederland, ondanks moei lijkheden rond het Raamverdrag tussen Nederland en Suriname. Vrijdag nog dreigde Suriname nog even dat Venetiaan niet zou komen. De onderhandelingen over het Raamverdrag, dat de samenwerking tussen beide landen op een breed front moet regelen, verlopen moeizaam. Het is de be doeling dat donderdag het verdrag wordt getekend. Het Raamverdrag, of beter gezegd het daaraan gekop pelde geld, herstelt de verhouding tussen beide lan den en luidt een nieuw begin in. Zowel van Surinaam se als van Nederlandse kant wordt hoopvol uitgezien naar de uitwerking van de afspraken die vorig jaar no vember op Bonaire zijn gemaakt. Pagina 4: Sanering van economie Suriname is splijt- Vrachtwagens rijden op telefoonboeken FLORIDA Amerikaanse we tenschappers voeren een proef uit waarin ze tien vrachtwagens laten rijden op brandstof uit oude telefoonboeken. Hét milieumes snijdt hiermee aan twee kanten. De uitlaatgassen van de vracht wagens zijn minder smerig dan bij gewone brandstof en de sta pels oude telefoonboeken worden opniuw gebruikt. Het oude pa pier wordt behandeld met zuur en stoom, waarna waterstof wordt toegevoegd. De brandstof die daardoor ontstaat heet methylte- trahydrofuraan. Wetenschappers van het Florida Institute of Tech nology voeren de proef uit. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen „stude ren" gewoon door op een mogelijke invoering van ho gere tarieven in de ochtend- en avondspits. Eind van het jaar verschijnt daarover een voorstel van de afde ling marketing aan de NS-hoofddirectie. Minister Maij (verkeer en waterstaat) heeft zo'n spitstoeslag al van de hand gewezen. Maar volgens NS zijn duurdere kaartjes onvermijdelijk, zo bevestigde een woord voerder dit weekeinde. De NS lopen al jaren met deze plannen rond. Noodzakelijke en logische plannen, omdat voor de forensen extra kosten moeten worden gemaakt vanwege inzet van meer personeel en mate rieel, aldus de NS. Bovendien zegt het spoorwegbe drijf dat zijn „produkt" de komende jaren flink zal verbeteren dus is een hogere prijs niet meer dan bil lijk. Pagina 3: Camera-bewaking op NS-stations Minimale steun voor ontwikkelingslanden RIO DE JANEIRO - Minister Hans Al ders van milieubeheer heeft op de af sluitende dag van de VN-conferentie voor milieu en ontwikkeling (Unced) voor Nederland de Declaratie van Rio ondertekend. Met zijn handtekening bekrachtigde de legatieleider Alders automatisch de Agenda 21 en de bossenverklaring. Voorts hebben ruim 150 landen in Rio de afgelopen dagen het klimaat- en biodi versiteitsverdrag ondertekend. Met de bekrachtiging van het Rio-verdrag be looft Nederland dat het zich zal houden aan de 27 algemene principes voor het duurzaam handelen van burgers en sta ten. Op de valreep van de conferentie bereikten de G-77, de groep van 128 ont wikkelingslanden, en de rijke industrie landen zaterdagavond een akkoord over de financieringsparagraaf van Agenda 21. De industrielanden stemden in met een tussenvoorstel voor wat de Derde Wereld als 'minimale steun' ervaart. Daarin krijgen de G-77 de verzekering dat het rijke noorden de financiële steun aan het arme zuiden zal opvoeren. In de tekst beloven de industrielanden, met uitzondering van de VS, dat zij met ver eende krachten zullen werken om de 0,7-procentnorm zo spoedig mogelijk te bereiken. Bij deze norm wordt 0,7 pr<> cent van het Bruto Nationaal Produkt gereserveerd voor duurzame ontwikke- ling in de Derde Wereld. Ons land zit nu al aan de 0,93 procent. Pagina 5: Pronk strijdbaar ten onder Veertig minuten maken Brian Roy basisspeler Koelbloedige Otte bezorgt Quick Boys winst op Rheden GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND3/4 BUITENLAND5/6/7 ECONOMIE8 1 BEURS8 LEIDEN/REGIO9/11 KUNST/RTV10 DIENSTVERLENING.. 11 RTV-PROGRAMMA'S 12 a WEER/PUZZEL/MENU12 SPORT13T/M18 1Nazi-verledenKuifje zorgt voor opschudding in België Ïek voetbal op tv Pl dl INDAAG pf Beierland 3, 17.05 uur: rechtstreeks 10 rslag Schotland-Duitsland, 20.05 rechtstreeks verslag Nederland- BRUSSEL - Kuifje (Tin tin) is weer eens verzeild geraakt in een netelige si tuatie. In het verleden hebben de beroemdste Belgische verslaggever en zijn trouwe hondje Bobby Russische samenzwerin gen overleefd en een reis naar de maan gemaakt. Maar zullen ze zich ook uit dit avontuur kunnen red den? In het nieuwe verhaal, dat zich in de werkelijkheid afspeelt, zijn een voormalige SS-offi- cier, die woonachtig is in Span je, én een Belgische excentrie keling erop uit een smet te werpen op de goede naam- van de gekuifde held die, met Agatha Christie's creatie Her- cule Poirot, tot de bekendste verzonnen personages van België behoort. In hun boeken, die in de komen weken zullen uitkomen, beweren de twee bovengenoemde mannen dat een nazi model heeft gestaan voor Kuifje. De boeken zijn een pijnlijke herinnering aan de Belgische collaboratie met de nazi's tij dens de Tweede Wereldoorlog, en verschijnen op een moment dat extreem-rechts weer op gang maakt in de Belgische politiek. Leon Degrelle, een Belgische SS-officier die aan het oost front een IJzeren Kruis ver diende, schrijft in zijn boek 'Mijn vriend Kuifje' dat de jon ge held op hem is geïnspi reerd. Eén van de hoofdstuk ken van zijn boek is getiteld 'Kuifje ontmoet Hitier', iets wat Degrelle in 1936 zelf heeft gedaan. Pagina 6: Voormalig SS-offi- cier: „Kuifje, dat ben ik" Historisch Vloot. De strijdende partijen in Bosnië-Hercegovina, Servi sche milities en gewapende groepen Kroaten en moslims, houden zich vooralsnog aan het bestand dat vanochtend vroeg is ingegaan. Volgens Sa rajevo-radio hebben de Servi sche milities, die de Bosnische hoofdstad Sarajevo al twee maanden belegeren, de gehele nacht artilleriegevechten gele verd met territoriale verdedi gingseenheden maar zwegen de wapens kort voordat de och tend begon. De strijdende par tijen waren een bestand over eengekomen zodat de 300.000 inwoners van Sarajevo, die op gesloten zitten en nauwelijks te eten hebben, bevoorraad kunnen worden. Minister Ter Beek van defensie is bereid nog eens vijftig Nederlandse soldaten te leveren aan de VN- vredesmacht in het voormali ge Joegoslavië. Op dit moment zitten er 330 Nederlandse blauwhelmen' in het gebied. Pagina 5: Minister Ter Beek trots op gedrag Nederlandse militairen Gekleed in historische kostuums en - gezeten in koetsen uit lang vervlogen tijden verzorgde de Vereniging van het Aangespannen Paard Duin- en Bollenstreek afgelopen weekeinde een koetsen- presentatie aan het Lange Voorhout. Dit gebeurde in het kader van de Haagse Paardendagen, die mede door het fraaie weer ruim 150.000 g bezoekers trokken. FOTO: MILAN KONVALINKA door KOOS VAN WEES DEN HAAG De pauze die het kabinet heeft.genomen in de verdere invoering van een basisverzekering voor ziekte kosten (het plan-Simons) is op uitdrukkelijk verzoek van de bewindsman zelf genomen. Volgens Simons is er geen sprake van dat hij onder cura tele is gesteld door het kabinet, zoals WD-fractieleider Bolke- stein dit weekeinde suggereer de. De pauze die het kabinet even in acht neemt is „op mijn verzoek" genomen, om „in alle rust" te kijken wat wel en niet in die basisverzekering moet worden opgenomen, zo zei Si mons voor de TROS-radio. In januari zullen de vólgende stappen worden gezet, zo ver wacht hij. Volgens Simons zijn de rege ringsfracties het grotendeels wel eens over de uitgangspun ten van zijn plan en heerst er met het CDA alleen een ver schil van inzicht over het eigen risico. „Met het CDA is er over eenstemming over een eigen bijdrage die prikkelend is, die mensen nog even aan het den ken zet voor ze naar de huis arts gaan. Maar voor het kabi net staat vast dat het geen ver plichte eigen bijdrage mag zijn; dat raakt vooral chronisch zieken, zoals gehandicapten en bejaarden", aldus de be windsman. Simons zei zich niet aange sproken te voelen door de kri tiek die WD-leider Bolkestein dit weekeinde uitte op zijn functioneren. Volgens Bolke stein verdient Simons de rode kaart. „Ik sprak onlangs een prominent lid van de VVD die me vertelde dat het maar eep haar had gescheeld of zijn par tij had m'n plannen omhelst. Slechts partijpolitieke overwe gingen hadden anders doen besluiten. Dat zegt me ge noeg", aldus Simons. -n OME Meer dan de elft van de Italianen, die et maffia-geweld in hun nd beu zijn, zou de her- van de dood- jii raf ondersteunen om de aieorganiseerde misdaad :efe bestrijden, r it staat in een opiniepeiling ïn het instituut Ispes. In Sici- verklaarden rechercheurs 11 at zij mogelijk de genetische h vingerafdruk" hebben vast- if esteld van een of meer moor- enaars van de hoogste Itali- inse maffia-bestrijder, rech- r Giovanni Falcone, door lalyse van speeksel dat is ge- °nden in sigarettepeuken. Opmerkelijk bij de uitkomst van de opiniepeiling is dat de ondervraging plaatsvond voor vorige maand Falcone, zijn vrouw en drie lijfwachten op een autoweg in Palermo bij een bomaanslag werden ge dood. Ispes-functionarissen zeiden dat het aantal voorstan ders van de doodstraf vermoe delijk hoger zou zijn geweest indien de peiling na de moord op Falcone was gehouden. Iets meer dan meer dan helft van de ondervraagden zei geheel of grotendeels in te stemmen met voorstellen om de grondwet te wijzigen om de doodstraf in te voeren voor maffia-misdrij ven. 85 procent van de onder vraagden vond de georgani seerde misdaad in Italië de ernstigste bedreiging voor het land in het algemeen en het zuiden in het bijzonder. Koersen in Tokyo dalen 2,5 procent TOKYO Op de effecten beurs van Tokyo zijn de aande lenkoersen vandaag fors ge daald. De Nikkei-index van 225 fondsen gaf 430,45 punten, ofwel 2,5 procent, prijs op 16.953,23. Er werden 200 mil joen stukken verhandeld. De index was vrjdag al met ruim 300 punten gezakt. De stem ming werd vooral gedrukt door de zorgen over de economi sche ontwikkeling in Japan. In een vrijdag gepubliceerd rap port van de Japanse centrale bank staat dat het bedrijfs leven niet veel vertrouwen heeft in de nabije toekomst. Volgens een handelaar ver wachten de financiële markten dat de regering weinig soelaas zal bieden. MILDAM Een dienstplichti ge militair (20) gelegerd in Steenwijk heeft zaterdagmid dag met zijn gestolen dienst- wapen een overval uitgevoerd. De jongeman bedreigde de vrouw daarbij met een Uzi, een automatische pistoolmitrail leur. De vrouw werd met het wapen geslagen. Later ge bruikte de militair een krukje om de vrouw te verwonden. Zij liep daardoor letsel aan het hoofd op. De politie tast in het duister naar het motief van de dienstplichtige. De vrouw wist na enige tijd in de auto te ont komen en vluchtte naar fami lieleden. De jongeman werd la ter op de dag in Oranjewoud aangehouden. Oranje zit gebakken. Althans tot nu toe, want het beschikt in groep 2 van de Europese voetbalkampioenschappen in Zweden immers over de beste papieren. Vanavond om acht uur treedt de Nederlandse leeuw in uitstekende conditie aan tegen het GOS, dat met een nogal gehavend team in het veld komt. Van alles daarover valt vandaag te lezen in de sportbijlage van de Leidse Courant. Ruim op tijd in uw brievenbus om ervoor te zorgen dat er ook in de huiskamer weer sprake is van een warming-up. Tijd genoeg ook om als een echte Oranjefan kleur te bekennen en voorlopig desnoods via een gratis proefabonnement te besluiten dus de Leidse Courant te nemen. I1 Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I t( 1 Dhr/Mevr:Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) een proefabonnement worden geweigerdJ"- I NEW YORK/SARAJEVO De Amerikaanse rege ring overweegt militairen in te zetten in Bosnië-Her cegovina om VN-eenhe- den te beschermen. Het tijdschrift Newsweek meldde vandaag, dat de rege- ring-Bush vorige week beslo ten heeft dat het mogelijk moet zijn militairen naar Bos nië te sturen. Tijdens topbe- raad op het Witte Huis zou ad miraal David Jeremiah hebben gezegd dat het onwaarschijn lijk is dat er in Bosnië een blij vend bestand wordt bereikt dat humanitaire operaties van de VN mogelijk maakt. Zelfs als volgens een recent VN-plan 1100 soidaten ingezet worden als beschermers, blijven hulp konvooien kwetsbaar voor Ser vische luchtafweer, aldus Jere miah. De Amerikaanse rege ring hoopt Servië, dat voor een groot deel verantwoordelijk wordt gehouden voor de oorlog in Bosnië, te intimideren door manoeuvres met de Zesde Man sterft na zakkeiudjexamen PUSAN - Een 58-jarige Zuid- koreaan uit Pusan is gestorven aan een hartaanval nadat hij gezakt was voor zijn rijexa men. De zenuwachtige kandidaat zakte in elkaar nadat hij had gehoord dat hij niet was ge slaagd. De familie zei dat de man aan hoge bloeddruk leed. In Zuid-Korea slaagt een op de vijf kandidaten voor het rijexa men. Een politiefunctionaris zei dat er lange wachtlijsten zijn en dat de gestorven kandi daat waarschijnlijk al een paar maanden in de zenuwen had gezeten. DEVENTER - Een muisje in Deventer is er de oorzaak van dat een 22-jarige studente een slagaderlijke bloeding opliep. De vrouw stuitte dit weekein de op haar balkon op de muis. Panisch van angst sloeg ze een ruit van de balkondeur in, waarbij ze zichzelf ernstig ver wondde. Haar vriend had de tegenwoordigheid van geest de arm snel af te binden. De vrouw werd daarop in een zie kenhuis behandeld. Reuzenvlaggetjesdag Een vlag Is leuk, een grote vlag nog leuker en de grootste vlag ter wereld het leukst. Tenminste, dat vindt men in de buurt van het Amerikaanse Pottstown, waar men een ook soort Vlaggetjesdag kent. Maar dan anders dan in Scheveningen. Deze reuzenvlag meet 150 bij 80 meter. FOTO: AP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1