Hoogstandjes zijn nog taboe SPORT Zweden doorbreken de impasse 13 Schadeclaim voor de FBO Slessuregolf eistert GOS De buik van Papin Tientallen gewonden bij supporterssrellen Geen strand voor Oranje CgidócSotiAQtxt MAANDAG 15 JUNI 1992 GOTEBORG - De federatie van profvoetbalclubs (FBO) wordt bedreigd door een schadeclaim van ruim vier miljoen gulden. Schuldeiser is Jan-Hermen de Bruijn uit Den Haag. die tijdens het EK vanuit Gothenburg via twee 06-nummers informatie over de gebeurtenissen in Zweden verspreidt. De Bruijn won onlangs in hoger beroep een rechtszaak van de FBO, voor wie hij enkele jarenlang een voetbal-telefoonlijn heeft gerund. De FBO besloot onlangs met De Telegraaf in zee te gaan en verbood De Bruijn op eigen houtje op een an der 06-nummer verder te gaan. De Bruijn voelt zich benadeeld doordat hij enige tijd geen lijn kon exploiteren door het vijfjarige contract van de FBO met de Telegraaf en al voor ruim 100.000 gulden aan juridi sche kosten moest maken. Hij is nu een bodemprocedure gestart tegen de FBO en wil binnenkort een voorschot invorderen. Daarom moet De Bruijn voortijdig het EK verlaten. 'Wild card' levert extra plaats in Europa Cuptoernooien op GOTEBORG Vanaf volgend seizoen valt voor de voetbalclubs in de drie Europa Cuptoernooien een ex tra plaats voor het daaropvolgende UEFA-Cuptoernooi te verdienen. Op basis van een fairplay-ranglijst zullen elk jaar tenminste vijf clubs worden toegelaten, die zich niet via hun nationale competities of bekertoer nooien voor Europees voetbal hebben gekwalificeerd. Met de verstrekking van tenminste vijf 'wild cards' voor sportief gedrag vult de Europese voetbalunie (UEFA) de voorronde op. Voor de eerste ronde wordt het aantal clubs op 64 gehandhaafd. De sportiviteits- ranglijst zal worden bijgehouden op basis van gele en rode kaarten, andere uitingen van onsportief en bijzon der sportief gedrag terwijl ook de UEFA-waarnemer bij elke wedstrijd rapportcijfers moet geven. UEFA overweegt 'sudden-death' MALMÖ - De UEFA overweegt om al op het EK in Zweden het onbevredigende penaltyschieten in de halve finales en de finale te vervangen door het zogenaamde 'sudden-death'-systeem. Thans is het zo dat wanneer wedstrijden in de twee halve finales en de finale in een gelijkspel eindigen er een verlenging volgt. Valt er dan opnieuw geen beslissing volgen er strafschoppen. Tij dens het WK van Italië werden de beide halve finales tussen Ita lië en Argentinië en Duitsland en Engeland vanaf de stip beslist. De UEFA overweegt nu om dat te vervangen door het 'sudden- death'-systeem. Daarbij is de wedstrijd afgelopen zodra, na de normale speeltijd, het eerste doelpunt valt. Op 19 juni vergadert de reglementscommissie van de UEFA onder leiding van de Rus Nikolay Ryashentsev. over het idee. „Maar," zo meende UEFA- perschef Rudolph Rothenbühler, „het is nauwelijks voor te stel len dat een dergelijk ingrijpende maatregel op zo'n korte termijn wordt ingevoerd. Uitgesloten is het niet, maar het lijkt me meer iets voor de toekomst". Bitte, geen derde wereldoorlogmeer VARBERG - Teksten op t- shirts wakkeren de 'oorlog' al weer aan. ..Het wordt weer jens hoog tijd dat....", staat ge drukt op de rug van een Oran jefan. Daaronder de beeltenis van Ronald Koeman, die zijn blote achterwerk afveegt met een Duits shirt. Het voorval da- leert van 21 juni 1988, toen de zomer zo mooi begon met een zege van Oranje op Duitsland in de halve finale van het vori ge EK. De actie van Koeman, met het shirt dat hij met tegen stander OlafThon had geruild, heeft in Duitsland breed uitge meten weerzin losgemaakt. Me nig aanhanger van Oranje ver kneukelt zich nog erom. Nu ko- nende donderdag de Duits-Ne- lerlandse tweekamp in Göte- borg weer een nieuw hoofdstuk crijgt, komen de sentimenten ,os. Zelfs goedige vijftigers uit ft Drente, zoals de supporter met n het Koeman-voorval op zijn >i rug, stoken het vuurtje graag H op. .Bitte, laten we er toch eens rt nee ophouden hiervan een der- i Ie wereldoorlog te maken", nicht Christoph Daum, na het kampioenschap met VfB Stutt gart tot 'Erfolgstrainer' jedoopt in Duitsland. Tijdens iet EK in Zweden geeft Daum lijn status kracht met een Iraagbare telefoon op zak en e,.en helicopter in de nabijheid, 'adat hij twee wedstrijden per ag kan volgen als ingehuurd -commentator voor de Duitse enderZDF. IINDAS „De belangrijkste nan in onze ploeg is momen- ejeel de dokter. We hebben zo- (reel blessures dat ik gedwon- en ben de ploeg voor de twee- (Ae keer om te bouwen". Anato li y Byshovets, coach van het iOS-team dat vanavond tegen i ïederland speelt, zegt abso- rruut niet te weten wie er be ll chikbaarzijn. n )e 1-1 van vrijdagavond tegen n )uitsland heeft zijn tol geëist, jterspeler Shalimov, aanvaller .jjuty, middenvelder (en doel- luntenmaker) Dobrovolski en 'erdediger Oleg Kuznetzov J5 lebben behoorlijke blessures an het partijtje overgehou den. Met name de kniekwet- van Shalimov, onlangs oor Foggia voor 22 miljoen ulden aan Inter verkocht, en e rugblessure van Ljuty laten ich ernstig aanzien. Het zou voor de tweede keer ijn dat ik mijn elftal moet om- )b ooien," klaagde Byshovets in et landelijke Hindas bij Go thenburg. Daar was zijn ploeg e aterdag om drie uur in de lacht gearriveerd na een vier 0 ur durende busrit uit Norrkö- „Van de ploeg die zich iwalificeerde voor het EK kon niet beschikken over Kul- ov, Galjamin, Mostovoi, Alei- nkov en Yuran. Alleen de laat- te twee zijn mee naar Zwe- maar nog niet inzetbaar, teel misschien tegen Neder- - ind". [ét was ook vanwege de om- ettingen dat Byshovets niet tevreden was over de presta- e tegen de Duitsers; „Vanwe- e de vijf invallers speelde de loeg nerveus. Begrijpelijk, de - pelers waren meer met hun psyche bezig dan met de -j^edstrijd. Het resultaat was 'eliswaar zoals we gehoopt -JJadden, een gelijkspel, maar et was zuur dat de gelijkma- 45 seconden voor het einde iel". yshovets zegt te tekenen oor een remise tegen de Ne- erlanders. „Maar die zijn wel ivoriet, niet alleen omdat ze ewonnen hebben. Wij hebben en reeks geblesseerden", an de zilveren EK-ploeg van 988 zijn nog maar drie spelers in ver: Michailitsjenko, de des- 4jds de finale geschorste Kuznetsov en de thans eblesseerde Aleinikov. listorie JOTEBORG De 'historie' an duels tussen Nederland en e(toen nog) Sovjetunie ziet er ji Is volgt uit: 9-11-1967 Nederland-Sovjetunie 3-1 5-10-1977 Nederland-Sovjetunie 0-0 j 2-06-1988 Sovjetunie-Nederland 1-0 ?5-06-1988 Nederland-Sovjetunie 2-0 2-03-1989 Nederland-Sovjetunie 2-0 8-03-1990 Sovjetunie-Nederland 2-1 VARBERG - Menig lief hebber van voetballekker nijen is de eerste dagen van het EK slechts matig aan zijn trekken geko men. ,,De meest talentrij ke voetballers zijn meest al niet de fysiek sterksten en komen dus gauw min der tot hun recht in een harde strijd", stelt Marco van Basten vast. Maar voor Rinus Michels tel len alleen de resultaten, naar de schoonheid van het spel kijkt hij niet. Aan mooie voor nemens van mooi voetbal heeft de bondscoach van het Nederlands elftal lak nu het weer om de knikkers gaat. „In het woord voetbalwed strijd komt toch genoegzaam tot uitdrukking dat het om strijd gaat. Daarom vond ik Duitsland tegen het GOS zo'n boeiend schouwspel voor de liefhebber, misschien dat het accent daarbij iets te veel op de strijd heeft gelegen. Maar hoogstandjes moet je nu -een maal niet te veel verwachten. Binnen de grenzen van de strijd was het fantastisch om te zien. Het kon niet mooier", be toogde Michels gisteren als een ware evangelist van het re sultaatvoetbal. De 64-jarige bondscoach van Oranje, gebrand op een af scheid met een nieuwe Euro pese titel, kwam tot die ontboe zeming omdat hij zich gruwe lijk had geërgerd aan het Ne derlandse commentaar van Jurriaan van Wessem op Euro sport bij de beelden van het duel tussen Duitsland - GOS in Norrköping. „Die verslaggever noemde het spel miserabel. Dan houdt het voor mij op, zo worden coach en spelers voor joker gezet. Zo'n commentator moet toch gewoon weggehaald worden", haalde Michels uit nadat hij de videoband, ge boeid, had afgekeken. Venijnig Over het commentaar bij de Eurosport-beelden van Neder land - Schotland liet hij zich Ruud Gullit en Marco van Basten verpozen zich met een partijtje golf. Vanavond wacht serieuzer werk. niet uit. De spottende reactie van Ajax-coach Louis van Gaal („Dit Nederlands elftal moet toch wel erg sterk zijn als ze zonder zó veel Ajacieden kun nen") bleef eveneens onbe sproken. Venijnig haakte Mi chels gisteren wel in op steke lige opmerkingen in De Tele graaf, de krant die Ruud Gullit 150.000 gulden per jaar betaalt voor columns onder eigen naam. Twee jaar geleden was Michels zelf, toen nog be stuurslid van de KNVB, als kroniekschrijver geliëerd aan het Algemeen Dagblad, dat nu Wim van Hanegefn heeft inge huurd „Met de nuances die Van Ha- negem aanbrengt kan ik het eens zijn, maar als elders van nuances en allerlei andere slappe was hoofdzaken wor den gemaakt, zitten we op het verkeerde spoor", wees Mi chels nadrukkelijk in de rich ting van De Telegraaf. Een nieuwe twist, met de media als mikpunt, leek zich gisteren daarmee aan te dienen. Ana loog aan wat zich in de WK-zo- mer van 1990 op Sicilië af speelde. Rinus Michels maakte op de rustdag zaterdag een fietstochtje, waar mee de bondscoach een dankbaar object voor de fotografen was. FOTO:ANP STOCKHOLM - Het En gelse nationale team zal de komende dagen wel boze blikken in de rich ting van landgenoot Bob Houghton werpen. Die voorkwam twee jaar gele den dat er een vroegtijdig einde kwam aan de loop baan van Martin Dahlin. Als trainer van Malmö verij delde hij de aftocht van de voetballer naar de Zweedse tweede divisionist Helsinborg en gaf hem een nieuwe kans. Dahlin, tegenwoordig reservist bij Borussia Mönchenglad- bach, legde gisteravond in Stockholm de Deense verdedi ging herhaaldelijk open. To- mas Brolin profiteerde van dat werk en bezorgde het gastland met zijn treffer een waardevol le overwinning: 1-0. De onvervalste evergreen doorbrak de impasse waar het Europees kampioenschap lang in verkeerde. Vijf duels kreeg het publiek vervelend en bere kenend voetbal voorgescho teld. Uitgespeelde kansen wa ren even duur als het Zweedse alcohol, velddoelpunten schaars. Slechts Frankrijk (Pa pin) en Nederland (Bergkamp) scoorden uit een vloeiende combinatie of na een fraaie dieptepass. De hervattingen Martin Dahlin (midden) was de inleider voor de winnende Zweedse treffer. Henrik Andersen (links) en John Jensen zijn op dit moment ook al gepasseerd door de donkere Zweed. FOTO: AP van dode spelmomenten leken het toernooi te gaan domine ren. Eriksson scoorde voor Zweden uit een corner, Hass- ler voor de Duitsers uit een vrije trap. De tegentreffer van het GOS viel uit een straf schop. Brolin bracht met zijn Tot gisteravond leek het ook alsof alleen de columnist van de Engelse Herald Tribune zich bij het Europees kampi oenschap vermaakte. Hij had verzameling voetballers van een andere planeet (Oran je) en zelfs een buitenaards we zen (Gullit) gezien. Maar het EK begint nu pas. Engeland is door het resultaat van gisteren plots woensdagavond ver plicht in Stockholm van het gastland te winnen om niet net als vier jaar geleden voortijdig het toernooiveld te moeten verlaten. Frankrijk mag nor maal gesproken geen proble men met de uitgebluste Denen hebben. Drie duels „Wij zijn in staat negentig mi nuten te voetballen, maar dan wel verdeeld over drie wed strijden", doelde Flemming Povlsen op de gebrekkige voorbereiding van Denemar ken op het Europese kampi oenschap. Met die krachten hebben de Denen gisteravond in Stockholm gesmeten. Want Zweden speelde veel beter op de fysieke problemen van de vervangers van Joegoslavië in dan de Engelsen enkele dagen geleden. De thuisploeg teerde op het enorme loopvermogen van de centrale middenvelders Thern en Schwarz. Maar het grootste verschil maakte de snelle Martin Dahlin die voor in de veel minder beweeglijke Kennet Andersson verving. De zwervende spits, die met zeven goals in tien interlands nog nimmer teleurstelde, hield door BERT JANSMA „Er zal altijd geleden worden". Getourmenteerde woorden van Michel Platini, die ik eergisteren over de schouder van een meneer meelas in een Franse krant. Gisteren heb ik geleden toen ik zijn ploeg tegen Engeland zag spelen. Wanneer zelfs een beroeps-voetbalgek als Guus Hiddink tijdens die wedstrijd in de Hilversumse studio naar de lampen gaat zitten staren, wat moet een simpele ziel als ik dan? Ik dommelde gewoon in slaap. Twee ploegen die niet willen verliezen en allebei juichen bij 't laatste fluitsignaal. Natuurlijk weet ik dat zowel Engeland als Frankrijk dankzij dat puntje nog een kans hebben. Maar ik heb van die mooie woorden vooraf gelezen en ik zou 't zo graag allemaal zien: spektakel, goals, spanning. Ik las wat Jean-Marie Papin antwoordde op de vraag hoe hij steeds weer dat was vóór het EK) scoort: „Dat zit inm'n hart, dat zit in m'n ingewanden". Papin gebruikte het woord 'fripes'. darmen. Het scoren zit 'm - zeg maar - in z'n buik. Een aardig bijgelovig mens trouwens, die J-P.P.: wanneer hij het veld opkomt omhelst-ie eerst z'n medespelers, hij heeft altijd dezelfde medaille om. en in z'n achterzak steeds een voorwerp dat hij uit Golgotha heeft meegenomen. Wat. vertelt hij niet. „Voorde wedstnjd denk ik steeds even aan m'n gezin. Aan m'n zoon Christopher, die z'n papa op de tv volgt" zegt Papin aan wie 't dus allemaal niet ligt. Ook niet aan Eric Cantona. Die vindt: „Ik houd van mooi voetbal, en ik houd van winnen. Dat kan samen gaan. Johan Cruijff is 't beste voorbeeld. Iedereen verklaarde 'm voor gek omdat hij z'n hele spel op de aanval richtte. In zes jaar heeft hij meer gewonnen dan welke andere trainer ook. Voor het voetbal zijn zulke mensen een zegen. Cruijff is een van God gezondene". Fijn om te horen. Aan jullie ligt 't dus niet dat ik ine een ongeluk heb verveeld. Maar- brandende vraag - aan wie dan wel? VARBERG - Het strand was zaterdag verboden gebied voor de spelers van Oranje op de vrije zaterdag die ze in Varberg was gegund. De leiding van het Nederlands elftal wilde voorkomen dat nog foto's ver schijnen van Oranje-voetbal lers met begerige blikken naar uitbundig gevormde Zweedse schonen. Nadat dergelijke foto in diverse Zweedse kranten' waren verschenen, speciali seerden zich vooral enkele Duitse fotografen op die in valshoek. Met een simpel ta boe voor het strand probeert bondscoach Rinus Michels te voorkomen dat nieuwe rellen de kop opsteken zoals in 1974. Het Duitse boulevardblad Bild publiceerde toen vlak voor de finale van het WK enkele foto's van Nederlandse spelers in het zwembad met Duitse schonen, hetgeen veel onrust teweeg bracht. Golf, tennis en fietsen vormde nu zaterdag het tijd verdrijf bij Oranje. Christofte en Nielsen voortdu rend bezig. Denemarken, ge komen voor een gelijkspel, liep zich suf, kreeg zelden con trole over de wedstrijd en kan zich vrijwel als uitgeschaked beschouwen. Zelfs een gelijkspel verdiende Denemarken niet, dat 44 jaar geleden zijn laatste officiële EK- of WK-wedstrijd tegen Zweden speelde. In Londen sneed Zweden het buurland de pas af naar de Olympische fi nale door met 4-2 te winnen en er later het goud te veroveren. De Denen moesten genoegen nemen met brons. Het lot voor kwam een nieuwe confrontatie en dus speelden beide landen jaarlijks maar vriendschappe- lijkschap tegen elkaar. „De animositeit tussen Denemar ken en Zweden is niet zo groot. Wij zijn zelfs vrienden van el kaar. Maar juist van je vrien den wil je altijd heel graag win nen", lachtte de Zweedse coach Tommy Svensson met een blik op de ranglijst. Zweden - Denemarken 1-0 (0-0). 59 Brolin 1-0. Scheidsrechter: Schmid- huber (Dui). Toeschouwers: 29.902 (uitverkocht). Gele kaart: Andersson (Zwe), Andersen (Den). Zweden. Ravelli; Nilsson, Eriksson, Patrick Andersson en Bjórklund; In- gesson, Thern. Brolin en Schwarz; Limpar (90. Erlingmark) en Dahlin (77. Ekström). Denemarken; Schmeichel; Sivebaek. Nielsen, Olsen en Andersen; Chris tofte. Jensen (63. Larsen), Laudrup en Vilfort; Povlsen en Christiansen (51. Frank). MALMÖ Twintig perso nen, onder wie twee poli- tie-agenten, zijn in de nacht van zaterdag op zondag in het Zweedse Malmö gewond geraakt bij de eerste supporters- rellen tijdens de Europese kampioenschappen voet bal. De politie arresteerde 25 rad draaiers, onder wie vijf Engel se supporters. De Engelsen schreewden massaal de leus „Dood aan de politie." Tweehonderd Engelse suppor ters kwamen kort voor midder nacht in het centrum van Mal mö in gevecht met de Zweedse politie. De moeilijkheden ont stonden toen twee Engelse fans op het dak van een bier tent klommen. Toen ongeveer 20 politiemannen, uitgerust met helmen en honden, hen probeerden van het dak te ha len, reageerde de rest van de supporters woedend. De poli tie, die in aantal veruit in de minderheid was. werd aange vallen met stenen, flessen, fiet sen, plastic tafels en stoelen. Ooggetuigen zagen dat een po litieman door twaalf „hooli gans" werd afgetuigd met zijn eigen wapenstok. Een dozijn „voetballiefhebbers" sloeg ook een Arabische immigrant tot bloedens toe. De aanval op de jonge Arabier leidde op een tweede plein in de stad tot ge vechten tussen enerzijds plaat selijke bewoners, onder wie veel Arabische en Afrikaanse immigranten en anderzijds Engelse hooligans. De supportersrellen, aan de vooravond van de wedstrijd Frankrijk-Engeland, zijn een zware slag voor de Zweedse po litie, die zich er tot nu toe op beroemde alles onder controle te hebben. Muziekactiviteiten in tenten en de verschaffing vah licht bier tegen redelijke prijzen aan de supporters vormden onderdeel van de vriendelijke benadering. Drie jaar geleden kwam de Zweedse politie ook al in bot sing met de Engelse suppor ters. Na ongeregeldheden wer den honderden supporters op weg naar huis gestuurd. Enge land en Zweden spelen op 17 juni tegen elkaar in Stock holm. De Zweedse politie heeft in de vier steden waar het EK- voetbal zich afspeelt in totaal 4.800 man ingezet. Na de moeilijkheden van za terdagnacht waren voor de wedstrijd van Engeland tegen Frankrijk ongeveer 400 agen ten extra opgeroepen. Het bleef echter rustig. De Deense autoriteiten wezen drie Engelse fans uit, nadat zij tijdens een ruzie in een cafe in het centrum van Kopenhagen wegens verstoring van de openbare orde waren gearres teerd. Veel Engelse fans die het EK in Zweden bijwonen, verblijven 's nachts in de Deense hoofdstad. Göteborg Göteborg, de thuishaven van het Nederlands elftal, wordt voorlopig niet drooggelegd. De politie ziet geen enkele aanlei ding in het centrum een alge heel verbod op de verkoop er het schenken van alcohol in te stellen. De politie van Malmö beslooi gisteren in overleg met hel EK-organisatiecomitë wel tol zo'n verbod na de ongeregeld heden zaterdagavond in de binnenstad van Malmö, waar bij vooral Engelse supporters betrokken waren. „In Göteborg verloopt alles nog naar wens. We zijn uiter aard extra waakzaam, maai overwegen nog niet drastische maatregelen te treffen", zei een woordvoerder van de poli tie, nadat bekend was gewor den dat in het centrum van Malmö zelfs niet meer het hele lic+ite bier mag worden ge schonken. Een relschopper wordt door een politie-hond beetgepakt, hetgeen hem zijn broek kost. Al eerder had de vandaal het hoofd verloren. TOTO: EPA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13