li Muziekschool heeft inanciën op orde LEIDEN OMGEVING Leidse verkeersvlieger eist geld na omscholing hans de la mar (verschot van anderhalve ton bestuursmede werker tidóe Sotrumt Burenruzie over bouwkeet LEIDEN - Aan de Vrouwenweg is een buren ruzie uitgebroken over een schuur die daar staat. De schuur is in strijd met het bestem mingsplan, maar wordt door de gemeente ge doogd. Tegen de weigering om de schuur met politiedwang te verwijderen heeft bewoonster Kastelein een bezwaarschrift ingediend, dat gister diende voor de commissie voor beroep en bezwaarschriften. Volgens Kastelein is de schuur te hoog en ver hindert daardoor het uitzicht. Eigenaar Bakker bracht daar tegenin dat hij helemaal geen interesse heeft om daar naar binnen te kijkerj. Bovendien diende hij foto's in, waaruit blijkt dat het zicht vanuit de schuur minimaal is. Voorts zou uit foto's blij ken dat de schuur het uitzicht nauwelijks ver hindert. ZATERDAG 13 JUNI 1992 Fietsvierdaagse wordt volgende week gereden LEIDEN - Maandag start de fiets vierdaagse, die duurt tot en met vrijdag. Vrijdag wordt een reserve- avond. Iedere avond kunnen deel nemers kiezen tussen een tocht van 15 en 30 kilometer. Er kan wor den gestart tussen 18.30 en 19.30 uur vanaf het clubhuis van Swift- toer in het stadspark De Bult (tus sen het Rijn-Schiekanaal en de rijksweg A4). Inschrijving kan bij de start. Het inschrijvingsgeld be draagt zes gulden. Elke deelnemer krijgt na afloop een medaille. LEIDEN De Leidse ver keersvlieger G. Aarts eist van het Arbeidsbureau een tegemoetkoming in de kosten, die hij heeft ge maakt voor het behalen van zijn vliegpapieren. Het gaat in het totaal om een bedrag van 20.000 gul den, te betalen op grond van de Kader Regeling Scholing (KRS). De 41-jarige Aarts voerde gis teren voor de afdeling recht spraak van de Raad van State aan, dat hem ten onrechte een subsidie is geweigerd om een vliegeniersopleiding té kun nen volgen. Op deze tegemoet koming zou hij recht hebben volgens de KRS, die bedoeld is om ingeschreven werklozen weer in te passen in de arbeids markt. Aarts was in '84 gerui me tijd ingeschreven bij het ar beidsbureau als werkloos ju rist, gespecialiseerd in crimi nologie. Het bleek echter, volgens Aarts, onmogelijk om een baan te vinden in dit vakgebied. Het was voor hem dus niet meer dan logisch om zich te richten op zijn jeugdwens vliegenier te worden. Hij startte in '84 met het volgen van particuliere les sen. Voor de rijksluchtvaart school was hij namelijk inmid dels te oud. Hij vroeg het GAB verschillende keren om een subsidie voor zijn opleiding. Aarts stelt nu dat het arbeids bureau de financiële drempel had kunnen wegnemen, zodat hij op jongere leeftijd zijn vliegpapieren zou hebben ge had. Hierdoor had hij een gro tere kans gehad bij op de ar beidsmarkt voor vliegeniers. Het verweer van het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoor ziening (voorheen vallend on der het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid) is dat Aarts meer had moeten doen om aan werk te komen. Woordvoerder N. Van Dijkman zei dat Aarts in het strafrechte lijke vakgebied zeker een baan had kunnen vinden, gezien de onderzoekservaring die hij na zijn studie heeft opgedaan bij het criminologisch instituut. Volgens Van Dijkman had Aarts in ieder geval andere HBO-functies moeten ambië ren. Aarts kaatste meteen te rug dat de vliegeniersoplei ding een HBO-opleiding is. En bovendien een kortlopende zo als de KRS vereist. De KRS vereist voorts dat de (om-)scholing toekomstper spectieven biedt. Het Centraal Bureau had in haar afwijzing gewezen op de moeilijke ar beidssituatie in de luchtvaart sinds de Golfoorlog. De oplei ding voor meermotorige toe stellen is volgens Van Dijkman een specialisatie, die voort zou komen uit een wens, niet uit noodzaak. De Raad van State doet uit spraak op 7 augustus. I0NIQUE R0S0 IIDEN De Streekmu- kschool heeft haar fi- nciën na jarenlange irschrijdingen op orde. muziekschool heeft begrotingsjaar 1991 ten af te sluiten met overschot van 150.000 Iden op de begroting. helft daarvan wordt de deelnemende ge enten uitgekeerd, de dere helft wordt gere- veerd voor de komende Ml. reservering zal hard nodig In de meerjarenbegroting de Streekmuziekschool is nelijk onvoldoende reke- g gehouden met loonstij- van de docenten. Jeertsema, lid van het alge- en bestuur van de Streek- ziekschool Leiden: „De be ting is niet geïndexeerd op DAO-loonstijgingen. De be ng voorziet wel in een lijkse stijging van 2 a 2,5 :ent, maar de lonen stijgen lijks 3 tot 4,5 procent". Dat ichil moet in de nabije toe- ïst uit de reserves worden ut. „Als dat niet had ge kund, had er of minder les moeten worden gegeven, of we hadden meer lesgeld moeten vragen. Als algemeen bestuur wilden we geen van beiden". Ook voor het lopende begro tingsjaar wordt een positief re sultaat verwacht. Dat wordt onder andere veroorzaakt door de stijging van het lesgeld met ingang van het nieuwe cursus jaar. Daardoor kunnen tekor ten die in de eerste helft van het jaar waren opgelopen, wor den opgevangen. Goede hoop put het bestuur ook uit het aantal leerlingen dat zich al heeft aangemeld. Geertsema: „De muziekschool streeft naar 3000 leerlingen, maar na de open dag hadden zich al meer dan 1000 leerlin gen aangemeld. Voor de mu ziekschool is dat ongekend hoog". Privatisering Toch zijn er ondanks de goede voortgang, alweer veranderin gen op til. VB Accountants on derzoekt op dit moment de mo gelijkheden om de band tus sen de school en de deelne mende gemeenten - Leiden, Voorschoten, Oegstgeeèt en Wassenaar - losser te maken. Doel daarvan is de school zelf verantwoordelijk te stellen voor tekorten maar ook voor overschotten op de begroting. Situaties zoals in het verleden, waar de gemeenten er tonnen bij inschoten, moeten daarmee in de toekomst worden voorko men. Privatisering zou de meest vergaande vorm van verzelfstandiging van de Streekmuziekschool zijn. Maar volgens bestuurslid Geertsema zijn ook andere vormen mogelijk. „Je kunt er naar streven toch een soort ge meenschappelijke regeling in te stellen, maar met een be stuur dat op een grotere af stand staat". Voor het einde van deze maand moet het on derzoeksbureau verslag doen. W. de Ru, voorzitter van de on dernemingsraad van de mu ziekschool, is nog niet officieel op de hoogte gesteld van het onderzoek. Hij weet wel dat het personeel niet staat te trap pelen om daaraan deel te ne men. „We zullen er niet geluk kig mee zijn omdat alle zaken dan weer overhoop gehaald worden. We hebben de trein na de afgelopen jaren net weer op de rails gekregen. Maar de do centen zullen dan onder de CAO kunstzinnige vorming moeten worden onderge bracht, er moeten nieuwe pen sioenregelingen worden inge steld, mensen moeten worden uitgeschreven bij het ABP. Dat is geen geringe operatie. Het gaat er niet om dat wij er slech ter of beter van worden, maar het is een heel gedoe. Boven dien brengt het ook een hoop kosten met zich mee, dat mag niet worden uitgevlakt". Vermindering De komende jaren, tot en met 1994, zal het personeel ook een teruggang in het aantal lesu ren moeten slikken. Het gaat daarbij om een vermindering met 20 tot 30 uur. Dat heeft te maken met de dalende bijdra gen van de Oegstgeest, Voor schoten en Wassenaar. Deze gemeenten wilden voort aan minder bijdragen en dreig den een half jaar geleden hun bijdragen in te trekken als daarover geen akkoord kon worden gesloten. Inmiddels is overeengekomen dat hun aan deel in de financiering in 1994 bijna moet zijn gehalveerd. Geertsema: „Wij vonden het prima dat Voorschoten en Oegstgeest minder wilden bij dragen maar daarvan mochten Leidse kinderen absoluut niet de dupe worden. Die gemeen ten zullen dat ook voelen in het aantal uren bijstand". Wasse naar stelde nog voor het les geld te verhogen maar dat was voor Leiden „onbespreek baar". Nieuwe ontsluiting voor de Stevenshof De Stevenshof is binnenkort weer toegankelijk voor auto's via De Vink. Maandag 22 juni wordt de tunnel onder het spoor geopend. De spoor wegovergang werd ruim drie jaar gesloten in afwachting van de verdubbeling en het omhoog brengen van het spoor. Sindsdien was de Haagsche Schouwbrug de enige toegang voor autoverkeer tot de wijk. Het afgelopen voorjaar ontstonden problemen toen die brug als ge volg van slecht onderhoud buiten gebruik werd gesteld. Tijdelijk werd toen de Stevensbrug opengesteld, maar die is alleen bedoeld voor, openbaar vervoer. De aanleg van de wegen van en naar de tunnel is sindsdien versneld. Voorzien van een min of meer tijdelijk wegdek moet de tunnel alsnog verlichting brengen. Tegelijk met de openstelling gaat de Stevensbrug weer dicht. foto: tejo ringers ALLERLEIDS raconcert laatste Floraconcert in de lus wordt morgen gegeven. blazersensemble Wind- 'ht 10 speelt dan composi- onder anderen Pierné, it-Saëns en Debussy, e kaarten zijn a 7.50 ver- jbaar bij de Hortus, de VW \uziekhandel Servaas. Waalse Kerk De Academie de l'Eglise Wal- lonne de Leyde geeft morgen een concert. Daarbij worden stukken uitgevoerd van Tele- mann, De Fesch, Vivaldi, en Boismortier. De Academie, on der leiding van Enk van Brug gen, is het enige ensemble in Leiden dat speelt op oorspron kelijke instrumenten als de cla- vecimbel. Het concert begint om 19.00 uur. Bezoekers wordt verzocht tijdens de collecte een bijdrage te geven. Schaap en wol Morgen houdt de kinderboerde rij in de Merenwijk een Open Dag mei het thema Schaap en wol. Dierverzorgers geven onder an dere een demonstratie van het scheren en het hoefjes kappen. U kunt zelf wol kaarden, spin nen en verven. Van 14.00 uur tot 17.00 uur. Parkconcert Het eerste parkconcert van het seizoen wordt morgen in de Leidse Hout bij het Theehuisje gegeven. Om 14.00 uur begint het concert dat wordt verzorgd door de Harmoniekapel Werk- mans Wilskracht. Evensong De Martinus Cantorij o.l.v. Bert Wassink is het koor dat de Evensong morgenavond op luistert. Het koor wordt begeleid door organist Joop Brons. Voorgan ger is ds. A. Alblas. Om half ze ven gaan de deuren van de Hooglandse kerk open. Om de onkosten te dekken wordt een collecte gehouden. De Even song is gebaseerd op de gezon- Zomerbridge De niet-roken bridge club 'De schrandere vos' organiseert vanaf maandag 15 juni tot en met 24 augustus elke maan dagavond 'Zomerbridge'. De inschrijving geschiedt aan de zaal, de kosten bedragen acht gulden per jaar. De avonden beginnen om 19.45 uur en worden gehouden in ho tel Het Witte Huis in Oegst geest. Postzegelvrienden Maandag komt de Leidse post zegelvereniging De Postzegel vrienden voor de laatste maal dit seizoen bijeen. Dit gebeurt in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. U kunt veilen en ruilen vanaf 19.00 uur. Niet-leden zijn van harte welkom. Inlich tingen: 765828. Jelle Visser naar FC Lisse LISSE Jelle Visser speelt irf het nieuwe seizoen voor de zaj terdagamateurs van FC Lisse. De 27-jarige spits van Telstar kon het niets eens worden me( een contractverlenging bij de IJmuidense profclub en heeft daardoor besloten te verhuizer! naar de Bollenstreek. WEEKEINDE jdragen: Ed Korft de Gidts, arieta Kroft en Monique )etbal (1) lals u ongetwijfeld gemerkt It hebben is het Europees impioenschap Voetbal in veden van start gegaan, veral op straat verschijnen ier die gezellige oranje baï- tjes op de auto-antennes. De oegen hangen alles wat aar oranje lijkt buiten en inneer 'onze mannen' in de ii staan ligt het gehele open- re leven stil. it gehele openbare leven? ook de gemeentelijke com- ssievergaderingen. Maan- gavond speelt Nederland gen het GOS en staat er lts op het gemeentelijke rgaderprogramma. Zelfs :n sociale vernieuwing, a, toch. In de Slaaghwijk rgadert de wijkgroep socia- vernieuwing maandag te- n alle stromen in. Ze heb- n dan weliswaar het aan- 7 ngstijdstip vervroegd naar lf drie 's-middags, maar een ede vergadering wordt het - tuurlijk nooit. Wat is be- jlfcgrijker: een schommel aan Ij Milanenhorst, of de Drie i|n Milaan? indag, dinsdag en woens- voetbalt Nederland niet irompt wordt de Voorjaars- i behandeld in alle com- ssievergaderingen lar donderdagavond speelt anje tegen Duitsland. Dat is dere koek, zult u denken, e hoor, dat is voor de com- ssie PWS reden om te gaan 'gaderen. En dat terwijl staat voor Personeel, ilzijn enSPORT. a de sportliefhebbers enigs- is tegemoet te komen is de fgadering iets vervroegd, r half zes. Maar het schijnt na het nodige kissebissen vroegd te zijn. Raadsleden denken mee te mogen pra tst over het Leidse sportbe leid en niet naar Nederland- Duitsland kijken, dat bestaat toch niet. Dat lijkt op Ruud Gullit, die niet meespeelt om dat hij een bioscoopje wil pik ken. (E.KdeG) Voetbal (2) Het is weer de periode waarin de kiem wordt gelegd voor een schrikbarend hoog aantal echtscheidingen. We gaan een sportzomer tegemoet die zijn weerga tot nu toe nauwelijks heeft gehad. En wie daar niet van houdt heeft pech gehad: die gaat de komende twee maanden gebukt onder de lo den last van het moordend en thousiasme van voetbal-, ten nis, wielren- en olympialief- hebbers. De collectieve gekte open baart zich als altijd het sterk ste wanneer de Nederlandse leeuw weer op zijn voetbal schoenen het grasveld op wordt gestuurd. En helaas: het is weer zover. Vanaf het moment dat 'onze jongens in Zweden' de heilige voetbal- mat betreden, ligt het hele openbare leven plat. Winkels zijn verlaten, het personeel zit in de kantine naar het bibbe rende beeld van een draagba re zwartwit-tv met draaibare antenne te kijken. De enige aanwezigen op de zonover goten terrassen zijn wat mus sen, die tussen de eenzame stoelen wat kruimeltjes op pikken. Postkantoren zijn on bemand, ambtenaren niet aanspreekbaar, wethouders naar huis, agenten voor de te levisie. En vergaderen? Een paar 'hard-liners' willen nog wel een poging wagen om op een voetbalavond een vergade ring uit te schrijven, waarop prompt gans vergaderend Lei den in de gordijnen vliegt en de organisator schielijk terug- kruipt in zijn schulp om een nieuwe uitnodiging te schrij ven. Voor 's middags, want dan voetballen onze lieverdjes nog niet. 240 Laf is het, laf dat het overgrote deel van Nederland zich laat terroriseren en ringeloren door een stel fanatiekelingen een zwart/wit rondje op televi- dat elk gevoel voor relative- sie verschijnt. De nieuwe hei- ring mist zodra er ook maar din van voetbalhaters heet Wissel Ha, nu weten we het echt zeker Eindelijk eens iemand die er echt voor durft uit te komen hoe de rollen zijn verdeeld in politiek Nederland, of beter gezegd: Lei den. Wie de politiek een kent, weet dat de ambtenarij - tevens symbool voor bureau cratie en traagheid - geken schetst wordt als de vierde macht, naast de drie officiële wetgevende, uitvoerende en rechtsprekende macht. Want ei genlijk doet de ambtenaar alles, weet de ambtenaar alles en be slist de ambtenaar alles - hoe zeer de gemeenteraadsleden ook volhouden dat de beslissin gen door hen worden geno men. De macht ligt in de land bij de mensen achter de bureaus en in de vergaderkamertjes. In kleine dorpjes en stadjes - en daartoe mag Leiden zich toch nog steeds rekenen ondanks alle ambities - is de strikte scheiding tussen de machten toch al moeilijk te maken. Want tja, iedereen kent iedereen, en ach, je drinkt weieens samen een biertje, en inderdaad, er zijn wel wat dubbelfuncties. Ten stadsbouwhuize hebben ze de feitelijke situatie officieel be krachtigd. Boze tongen beweer den al eens dat de wethouder en zijn bestuursmedewerker ei genlijk een soort duobaan had den. Voormalig milieuwethou der Hans de la Mar was immers nooit te beroerd om toe te ge ven hoe de vlag erbij hing foto tejo ringers daarom voortaan Edith van Middelkoop, gemeenteraads lid voor Groen Links. Ze was als enige oprecht verbolgen over de verschuiving van een vergadering van de commis sie sport, donderdagavond, van de avond naar de namid dag, met als enige reden: voet bal. „Ze moeten niet denken dat iedereen daar gelukkig mee is", foeterde ze. Toffe meid, die Edith. Die voelt ten minste wat er onder het volk leeft. Helaas een kleine min derheid. (MR) beetje Vermissing (1) Bij de Raad van State was donderdag sprake van een raadselachtige vermissing. Twee varkensfokkers, de ge broeders Smits uit Hazers- woude vochten de verplichte sluiting van hun varkens- schuur door de gemeente Rij- neveld aan. Enkele jaren gele den kwam deze slepende zaak ook al een keer voor en de Raad van State stelde toen voor uitsluitend zieke var kens in de schuur onder te brengen. Maar de gemeente blijft vasthouden aan sluiting, omdat de schuur te dicht bij de bestaande bebouwing ligt en omwonenden er last van kunnen hebben. De her nieuwde behandeling van de zaak leek donderdag aanvan kelijk geen probleem op te le veren. Alle partijen waren aanwezig. Er was echter enige vertraging, en de betrokke nen moesten een half uur wachten. Gemeente-ambte naar Ruud Stokkel voelde er kennelijk weinig voor om zo veel tijd met zijn tegenstan ders in de wachtkamer door te brengen. Hij verdween spoor loos. Toen de zaak begon was hij nog steeds in geen velden of wegen te bekennen. Bij de tegenpartij heerste enige ver bazing. „Ik heb hem net nog zien lopen", zei varkensfok ker Smits met stellige overtui ging. Zijn advocaat, J. Hinnen was getergd over de verdwij ning van de verdedigende partij. „Ik had hem aan de tand willen voelen naar aan leiding van een onderzoek dat hij in januari heeft gedaan. Toen moest hij varkens tellen die in het verboden gebouw verbleven. Geen enkel beest was ziek. Er verbleef er dus op dat moment geen een". Vermissing (2) Omdat het toch wat vervelend is om een zaak te behandelen als één van de partijen ont breekt verordonneerde staats raad mevrouw J. Luyten een grootscheepse zoektocht. De juriste van de staatsraad door kruiste enige tijd de vertrek ken van het voormalige pa leis, op zoek naar Ruud. Ook een bode werd ingezet om de gemeentelijke woordvoerder op te sporen. Het leverde geen resultaat op en mevrouw Luy ten verloor haar geduld. Ze begon alvast met de behande ling van de zaak, hopend dat Stokkel nog zou komen opda gen. Dat gebeurde echter niet en Hinnen kon zonder tegen spraak allerlei argumenten aandragen waarom de ge meente Rijneveld er wel erg naast zat met het sluitingsbe vel. Nadat de zaak was behan deld en iedereen was vertrok ken dook Ruud Stokkel plot seling weer op: te laat dus om het gemeentelijk standpunt naar voren te brengen. Waar was hij gebleven? Was hij naar buiten gegaan om even een luchtje te scheppen, vervol gens weggedwaald naar de na bijgelegen aantrekkelijke winkelpassage en de tijd ver geten? Was een bezoek aan het toilet enigszins uit de hand gelopen? Of werd Ruud misschien een uur lang vast gehouden en gemarteld in de catacomben van het Raad van State-gebouw door duistere paleisdienaren die sympathie hebben voor de zaak van de gebroeders Smits? Of durfde hij gewoon de confrontatie niet meer aan? We zullen het waarschijnlijk nooit weten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9