Leve het eferendum! OPINIE oor een solide zorgverzekering Un een adempauze geen kwaad Sprookjes BRIEVEN VAN LEZERS ZATERDAG 13 JUNI 1992 IK IN 'T HOUT ons land bestaat alge ten kiesrecht. Iedereen boven de achttien is en }t Nederlandse nationali- (t heeft, wordt geregeld oar de stembus geroe- <h. Dat is niet altijd zo veest. Vóór 1917 was er j bepaling dat iemand aan verkiezingen tcht deelnemen als hij e /en een bepaalde inko nsgrens zat en als hij 211 het mannelijk ge klit was. 1; komt nu heel raar op ons r. Waarom zou een vrouw of t uitkeringsgerechtigde of ns een vrouwelijke uitke- jsgerechtigde niet mogen jnmen? Zijn zij dan geen ïsen? Natuurlijk wel, vond i ook in die tijd. Maar als ging om mensen, zo rede men toen verder, die p in het eigen levensonder- jjd konden voorzien, moest t en uitzondering gemaakt len. Zulke eenvoudige ionen waren immers vast in staat zich een goed oor- r te vormen over de inge- celde zaken waar de politi- ch mee bezighouden. Al- a de heren der schepping len geacht daar wel iets jite kunnen begrijpen. Mits latuurlijk échte heren wa- ;n dus in het bezit van een ei; kapitaal. e genoeg bestaat die in onze 2i achterlijke situatie nog ds, ook in het verder zo de- en progressieve uerland. Als puntje bij paal- omt hebben onze politici a »k anno 1992 een broertje dood door gewone burgers rrigeerd te kunnen wor- eb het over het feit dat Ne- ind geen referendum v althans: geen correctief j endum. Elk openbaar be- r mag wel een zogeheten z ;erende volksraadpleging i houden, zoals in Leiden beurd over de sluitingstij- van de Horeca en in Am- 1 lam over het al dan niet L >vrijmaken van de bin- tad. Maar een beslissing regering en parlement ruien' is er in ons land Premier Lubbers was vorige week op zijn persconferentie zo vriendelijk nog eens uit te leggen waarom. Zou hij er voor zijn, werd hem gevraagd, ook in Nederland een referendum te doen houden over de goed keuring van het Verdrag van Maastricht? Nee, daar zou hij helemaal niet voor zijn, haastte Lubbers zich te antwoorden. De voors en te- gens van de verdere integratie van de landen van de Europese Gemeenschap waren 'veel te ingewikkeld' voor de gewone burger om te kunnen overzien, vond hij. Geldt dat dan niet voor de 150 leden van de Tweede en de 75 leden van de Eerste Kamer?, wilde een doorzettende journa list weten. Dat zijn toch ook niet allemaal experts op EG- gebied? „Nee, maar zij nemen er ruim de tijd voor om zich erin te verdiepen", kaatste Lubbers terug. Hij doelde erop dat zijn kabinet net de voor stellen had ingediend voor de ratificatie van 'Maastricht' en dat de Tweede Kamer daar over pas na de zomervakantie gaat debatteren. Maar daarmee is natuurlijk niet gezegd dat alle 150 volks vertegenwoordigers op dat mo ment alles van het Verdrag zul len afweten. Integendeel. Zo als in bijna alle kamerdebatten zullen alleen de woordvoer ders (de deskundigen) en wel licht nog enkele geïnteresseer de kamerleden zich in de stuk ken verdiept hebben. De rest heeft het veel te druk met het 'bijhouden' van de onderwer pen in de eigen portefeuille. Deze parlementariërs zullen zich zoals gewoonlijk laten lei den door de fractiediscipline. Dat wil zeggen: als de fractie woordvoerder, gedekt door de fractievoorzitter, zegt dat er vóór gestemd moet worden, dan wordt er vóór gestemd. Met andere woorden: slechts een heel klein clubje mensen gaat straks uitmaken of Neder land al dan niet wordt opgehe ven. Beatrix Draaf ik nu niet een beetje door? Nederland blijft toch ook na 1 januari 1993 bestaan? Dat is maar hoe je 't bekijkt. Als je je alleen maar afvraagt of Beatrix staatshoofd blijft en haar eigen ministers houdt, hoef je je niet ongerust te ma ken. Dat zal nog heel lang zo blijven. Als je je echter ook af vraagt hoeveel Beatrix en haar ministers straks nog te vertel len hebben, komt de zaak an ders te liggen. Als je tenslotte ook wilt weten wat het Neder landse parlement straks nog vermag, staat je een doods chrik te wachten. Want is het nu nog zo dat 'Brussel' alleen maar maatre gelen dwingend kan opleggen als die te maken hebben met landbouw, visserij of economi sche zaken, na 1 januari zal dat op een veel groter aantal terrei nen het geval zijn. Na die da tum zullen zelfs nog maar heel weinig zaken van landsbelang 't zonder Europees stempel van goedkeuring kunnen stel len. Op d,e langere termijn mo gen we niet eens meer met gul dens betalen, hoewel onze Grondwet het gebruik van deze betaalmiddelen voor schrijft! Maar er is toch ook nog zoiets als het Europees Parlement? Dat houdt toch toezicht op het gedoe en geritsel van die twaalfduizend 'Brusselse' re genten en ambtenaren? Jaze ker. maar het EP heeft weinig middelen om die heren en en kele dames tot de orde te roe pen. Het kan bijvoorbeeld de Europese Commissie, die het dagelijks bestuur vormt van de Gemeenschap, wel dwingen tot aftreden, maar het kan niet verhinderen dat dit lichaam vervolgens in dezelfde samen stelling terugkeert. Europese Raad Dat komt doordat niet de Euro pese Commissie, maar de Eu ropese Raad de dienst uit maakt. Het scheelt slechts één woord en maakt toch alle ver schil van de wereld. De Euro pese Raad bestaat namelijk uit de regeringsleiders van de twaalf lidstaten. Zij en zij al leen bepalen welke kant de EG opgaat, zonder dat enig parle ment, ook niet het Europese, er iets aan kan doen. Tot een aantal jaren geleden was de Raad nog enigszins ge handicapt, doordat het alleen bij unanimiteit besluiten kon nemen. Daardoor was het voor een minister-president nog weieens moeilijk in te stem men met een voorstel dat hij zelf wel goed vond, maar waar van hij wist dat het thuis heel moeilijk lag. In 1986 kwam daarin verandering. Beslissin gen die te maken hebben met de gemeenschappelijke bin nenmarkt kunnen sindsdien met meerderheid van stem men worden genomen. Toch gebeurt dat relatief zel den. Waarom? Omdat de pre miers, als zij hebben inge stemd met een 'vervelend' be sluit, nu thuis kunnen zeggen dat zij geen keus hadden. Im mers: als ze tegen hadden ge stemd, zouden ze toch door de anderen 'overruled' zijn. Geen parlement dat het waarheids gehalte varf dit argument van 'n premier kan beoordelen, ook niet het Europese Parle ment. Stel dat minister-presi dent Lubbers in Maastricht te gen de zin van het Nederland se volk de gulden had 'ver kwanseld', dan zou de Tweede Kamer daar niets aan hebben kunnen doen, evenmin als die paar Nederlandsë Europarle mentariërs in Straatsburg. Althans niet op dat moment. De gulden zou alleen gered kunnen worden als de Kamer later dit jaar 'neen' zegt tegen het gehéle Verdrag van Maas tricht. Dat gebeurt natuurlijk niet, want geen enkel kamerlid van een regeringsfractie zal het in zijn hoofd halen in een dergelijke belangrijke kwestie tegen de minister-president op te staan. Dat zou gelijk staan aan politieke zelfmoord. Dat is in Denemarken niet an ders en in Ierland evenmin. Maar in die landen dwingt de grondwet de politici tot het uit schrijven van een referendum. Vandaar dat Lubbers en de an dere EG-regeringsleiders die slechts met een parlement te maken hebben, diep veront waardigd, ja zelfs geshockeerd waren toen de gewone Deense burger het waagde 'nej' te zeg gen tegen het Verdrag van Maastricht. Anders gezegd: democratie is een schone zaak zolang de bur gers precies doen wat hun is aangeraden. Zouden onze poli tici zich nog tijdig de absurdi teit van die redenering realise ren? Ik denk het niet. plan-Simons is door kabinet op een laag gezet. De zorgverze- ars en zorgaanbieders in bij de modernise- van de zorgsector len ingeschakeld. In- els niet ongewoon, begin dit jaar kwam onderzoek naar de issend lage daling de ziektekostenpre- tot stand. het kabinet een onver- lage daling, niet echter iet Centraal Bureau voor atistiek (CBS) en de ver aars. Over enkele weken de Rekenkamer van het zoek verslag. Overigens maanden later dan ge- maar nog voor het zo- ces van de Tweede Ka- Een grote verrassing zal iderzoek niet opleveren. Idels heeft staatssecreta- nons gas teruggenomen, en premieverlaging van vart van de premie, bere- door WVC, is geen sprake Wel is van belang wie de liële gevolgen van de mo- .ering in de zorgsector heeft doordacht, het mi- ie van WVC of de particu- ziektekostenverzeke- ilitieke vraag die na dit zoek moet worden beant- is: waren de plannen modernisering in 1992 inde doordacht? Draagt Klernisering bij aan kos- eersing? Geen overbo- vraag als de groeiende i van ouderen en gehan- j en veilig moeten worden Kostenbeheersing namelijk niet vanzelf en iven moeizaam als in de zekerheid. - Hoelang £n keuzen nog worden iteld, wanneer volgend pnieuw de ziektekosten- I es zullen stijgen? Komt iog bovenop een miljard tosten, die dit jaar zijn Zo'n schuifopera- staat uit nieuwe verplich- i, zonder de zekerheid i oude uitgaven omlaag 'Bgaan. Draagt de modernisering wel bij aan zorgvernieuwing en zorg op maat? Kan de verze kerde straks aanspraak maken op verschillende pakketten, met of zonder eigen risico's en meer of minder premie? Kan iemand rekening houden met de persoonlijke omstandighe den en wensen? Confectiewerk Tot nu toe gaat de modernise ring in het plan-Simons op de manier van het ziekenfonds pakket. Dit betekent dat alles als confectiewerk is voorge schreven, terwijl maatwerk de bedoeling is. Dit jaar zijn dé kosten van geneesmiddelen in de AWBZ verzekerd, zoals bij het ziekenfonds. Hierdoor is het onderscheid tussen zie kenfonds- en particulier verze kerde verdwenen. Maar zo ver dwijnt ook het overzicht van- het gebruik van medicijnen tussen beide groepen verze kerden. Volgens de laatste ge gevens waren de kosten van geneesmiddelen van particu lier verzekerden aanzienlijk geringer. Dit 'voordeel' valt voor een deel toe te schrijven aan het zogenaamde verzeke ringseffect: niet alles is verze kerd, de verzekerde betaalt zelf de rekening en heeft een eigen risico. Zorgvernieuwing is ook ver plicht verzekerd zijn, tegen een premie naar draagkracht. Daarom is de grondslag van de nieuwe zorgverzekering in het plan-Simons een sociale verze kering. Maar houdt modernisering ook in dat de premie naar draagkracht is afgerekend, dat een vergoeding uit de verzeke ring afhankelijk van het inko men en vermogen moet wor den gesteld? Moeten de kosten van huishoudelijke hulp van enkele uren per week naar draagkracht worden vergoed? Moet de vergoeding uit de mo derne zorgverzekering voor bewoners van bejaardenoor den en verpleeghuizen afhan kelijk zijn van het inkomen en vermogen? Is dit een dubbele draagkracht die de de burgers elke verantwoordelijkheid ont neemt, of juist een toonbeeld van solidariteit? Voor een solide zorgverzeke ring kan een adempauze geen kwaad. Een goed plan staat of valt met een gedegen voorbe reiding. Het draagvlak voor de modernisering van de zorgsec tor is door het loonstrookje-ef- fect van januari en het ontbre ken van maatregelen die lei den tot kostenbeheersing gaan wankelen. De zorgvernieu wing, waar het uiteindelijk om gaat, is naar de achtergrond verdwenen. Vernieuwing is maatwerk en herstel van keu zemogelijkheden. In deze adempauze zal daarom de uit voering van de plannen van de zorgvernieuwing op alle aspec ten opnieuw moeten worden doordacht. (Klaas Tuinstra is Tweede-Ka merlid voor het CDA). Staatssecretaris Simons heeft inmiddels gas teruggenomen. FOTO: DIJKSTRA door PAUL KOOPMAN Een van de mooiste uitspraken is, wat mij betreft, afkomstig van Churchill. Hij riep ooitin een van zijn emotionele maar heldere momenten: There are lies, damned.lies and statistics!". Daarmee maakte de Britse politicus meteen duidelijk hoe serieus de mensheid statistieken moet nemen. Niet dus. Maar de wereld telt meer zegeningen dan statistici. Er bestaat ook een nijver gilde dat zich niet tevrèden stelt met het in kaart brengen van wat reeds is geschied. Nee: het is juist de tóekomst die dit bonte gezelschap van zieners, piskijkers, mediamieke mystici en sf-auteurs 's nachts uit de slaap houdt. Is de toekomst dan voorspelbaarNou, niet dus. En daarom is het verstandig ook deze laatste beroepsgroep met enige reserve te benaderen. Er zijn immers de woorden van Churchill indachtig sprookjes, vervloekte sprookjes en rapporten van het Centraal Planbureau. Centraal PlanbureauMaar dat is toch een bloedserieuze instelling, het koele rekencentrum van de rijksoverheid?, zie ik u al denken. Nou, daar moet ik toch een kleine kanttekening bij plaatsen. Deze week baarde het instituut aan de Haagse Plesmanweg namelijk twee rapporten waarbij de voorspellingen van Mozes over de plagen in Egypte, de werken van Nostradamus en het oeuvre van Jules Verne geheel verbleken. Scanning the future' en 'Nederland in Drievoud' heeft CPB-directeur Gerrit Zalm zijn rapporten gedoopt, waarin de toestand van Nederland en Moeder Aarde tot in het jaar 2015 wordt beschreven. Wie de nota's doorleest slaat de schrik om het hart. Want het staat er toch echt, alsof de toekomst zich reeds aan Zalm en de zijnen geopenbaard heeft. Zoals in het scenario 'Global Crisis': de Europese eenwording wordt een mislukking, in Afrika sterven vijftig miljoen mensen aan de ziekte aids, de werkloosheid loopt in de EG op tot in de dubbele cijfers, de economische hervormingen in Midden- en Oost- Europa mislukken en er ontstaat een wereldwijde crisis. Maar wat nu als dit allemaal niet bewaarheid wordt? Dan maakt het CPB zich toch onsterfelijk belachelijk, zou je denken. Nou, dat valt wel mee. Het CPB heeft ook een aantal alternatieve scenario's uitgewerkt waarin de wereld zich geheel anders ontwikkelt. Er wordt een medicijn tegen aids gevonden, de economische eenwording wordt wel een succes, de wereldvrijhandel rukt op en de voormalige Sovjetrepublieken kruipen uit het dal. Welk scenario is nu het meest realistisch, zult u vragen. Nou, dat moet ruim worden gezien. Bij de presentatie van de rapporten zei Planbureau directeur Zalm dat alle vier de scenario's even waarschijnlijk zijn. Daarmee deed hij mij onwillekeurig wat denken aan een waarzegger die bezoek krijgt van een vrouw met de klassieke vraag: zal ik trouwen en kinderen krijgen? En de waarzegger antwoordt: „Ukunt trouwen, maar ook alleen blijven. Ukunt kinderen krijgen, maar ook kinderloos blijven. Tenslotte kunt u ook trouwen en snel weer scheiden. Samenwonen behoort eveneens tot de mogelijkheden. Dit alles kan u overkomen". Wie geeft, er een cent vooreen waarzegger met zo'n multiple-choice-toekomst? En toch is in Den Haag enige opwinding ontstaan naar aanleiding van de CPB-rapporten. Dat komt vooral doordat het Planbureau wèl zeker meent te weten dat in alle scenario's vroeg of laat besloten zal worden tot een drastische ingreep in de sociale zekerheid. De politieke discussie rondom dit gevoelige onderwerp krijgt daardoor iets onwezenlijks. Wat- de heren en dames beleidsmakers ook zullen doen: vroeg of laat gaat volgens het CPB toch opnieuw het mes in de uitkeringen. Ik zou me van deze CP B-voorspelling echter niet al te veel aantrekken. Wie een zonnige kijk op de toekomst heeft, zoals ik, kan ook wel een scenario verzinnen waarin de werkloosheid wordt opgelost, de uitkeringen worden verdubbeld en de burgers reeds met hun vijftigste van een riant pensioen kunnen genieten. En omdat ik helemaal een rasoptimist ben, gooi ik er nog de volgende profetie overheen. In het jaar 2015 wordt het Centraal Planbureau opgeheven en wendt de heer Zalm zich in wanhoop tot een waarzegster met de vraag: „Zal ik ooit nog een voorspelling mogen doen?'*. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te kor ten dan wel te weigeren. Ano nieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven die nen te worden ondertekend en voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Ze dienen ge adresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9, 2501 CA Den Haag. Compostfabriek Naar aanleiding van de artike len in uw krant over de drei gende komst van een compost fabriek in Roelofarendsveen, wil ik graag mijn mening over de politiek in Alkemade kwijt. Om hier een composteringsin- stallatie te realiseren neemt het gemeentebestuur de vrij heid normen te laten vervagen en tovertrucs uit te halen. Zelfs de rijksmilieu-inspec teur werkt mee door de hinder- categorie voor de compostfa briek te verlagen van 5 naar 3. Denken de „heren" politici, uitgezonderd het CDA, nu wer kelijk dat de bewoners van de woonwijken bij en de werken den op bedrijfsterrein De Las so zich laten bedotten met trucs? Kennelijk trekken de politici geen consequenties uit het gegeven dat veruit het grootste deel van de bevolking tegen de komst van de vieze fa briek is. Waarom een compos- teringsinstallatie op een be drijfsterrein met representa tieve kantoren in de nabijheid van woonwijken? Op papier ziet het er allemaal goed uit. Maar wat wordt de praktijk? Het moet toch mogelijk zijn de compostfabriek op een lokatie te zetten, waar niemand er, in geval van calamiteiten, over last van heeft? Volgens mij schat het gemeentebestuur de argumenten van Proav hoger in dan die van de plaatselijke bevolking. Alleen het CDA komt op voor de bewoners van Roelofarendsveen. Jammer dat er nu geen verkiezingen zijn. Hoe zouden WD, PvdA en GL er in de verkiezingstijd over hebben gedacht? Laten de politieke partijen het nu eens unaniem opnemen voor de bevolking van Roelof arendsveen. Rita Schouten-Kolle, ROELOFARENDSVEEN. Koningin Misschien is het velen met mij in ons 'luisterend landje' ook wel eens opgevallen: onze mi nister-president kan absoluut het woord 'koningin' niet cor rect uitspreken. Hij zegt zoiets als 'kojingjin'. Althans, zo klinkt het. En dat terwijl het toch zo simpel is. Men spreke eerst de nodige keren de woorden 'koning' en 'in' los van elkaar (met rustpauze dus) langzaam uit, om ze vervol gens als sneller en sneller sprekend als één woord te for muleren. Gewoon, 'koning' met 'in' erachter, waarbij dan Premier Lubbers: „Kojingjin" natuurlijk wel de klemtoon op 'in' moet vallen. Gewoon even op attent maken (een taak voor mevrouw Lubbers?) en een kwestie van oefenen. Het irri teert me niet echt, maar het staat zo slordig. Eerste H. Communie Samen breken en delen leer je thuis en op school ook en dat heeft niets te maken met de H. Communie, die wil verwezen lijken een innige gemeen schap met Christus in Zijn waarachtige aanwezigheid in de geconsacreerde Hostie door de Transsubstantiatie. En dan door Hem met de anderen. Zo is het tweeduizend jaar lang geweest en nu nog. De kinde ren worden met zachte hand van God afgevoerd. Als dit ver zwegen wordt is er geen geloof nodig, geen Katholieke Kerk en zijn er geen priesters nodig. Het gaat er niet om wat de een of ander vindt, het gaat om de Waarheid uit de bijbel en die is één: „Ik ben het levend Brood, dat uit de hemel is neerge daald; zo iemand eet van dit Brood zal hij in eeuwigheid le ven. En het Woord dat Ik zal geven is Mijn Vlees voor het le ven van de wereld" (Joh. 6,51 e.v.). Kinderen moeten leren geloven en niet bedrogen wor den. „Laat de kinderen tot Mij komen" (Mare. 10,14; Luc. 18,16). Nooit van gehoord? Mevr. A.M. van Dijk, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7