Hevolutie bevolking Ireigt in Belgrado Waalse politici verdacht van maffiapraktijken BUITENLAND EG belooft zeven miljard voor milieu Derde Wereld usland en VS eens over kernwapenreducties Spanje nog dwars bij buitengrensverdrag EG ONTMOETING MET CHINA ijd staat seconde stil Nederland verliest eerste ronde Europol )ULDER - De zomer duurt dit jaar een conde langer dan die van vorig jaar. Op juni zullen om 23.59 uur en 60 seconden ecies de supernauwkeurige atoomklok- n een seconde worden stilgezet om de gelijke tred te laten houden met het iaien van de aarde. Het verschil tussen tijd volgens de snelheid waarmee de de draait en de atoomtijd wordt in de l'jen gehouden door een meetinstituut in rijs. Het is de 17de keer sinds 1972 dat i „schrikkelseconde" aan de atoomtijd rdt toegevoegd. Voor het laatst gebeur- dat op 30 juni 1985. Meestal wordt de 1 gecorrigeerd op 31 december. De tijd Bl et af en toe worden bijgesteld omdat de e de niet steeds even snel draait. Atoom- kken daarentegen wijken ten hoogste i-miljardste seconde per dag af. ZATERDAG 13 JUNI 1992 LISSABON Nederland is er gis teren in Lissabon niet in geslaagd het „project-team" voor de voorbe reiding van Europol naar zich toe te halen. In de bijeenkomst van de Trevi-groep, waarin de EG-ministers van binnen landse zaken en justitie zitting hebben, werd besloten de voorbereiding in Straatsburg te laten plaatsvinden onder leiding van Duitsland. Minister Ernst Hirsch Ballin van justitie zei na afloop van de vergadering nog steeds goede hoop te hebben de definitieve zetel voor Europol binnen te halen. „Wij waren graag bereid ook de voorbereiding voor onze rekening te nemen, maar uiteinde lijk is unaniem voor de oplossing van Straatsburg met Duitse leiding geko zen". Over de definitieve aanwijzing van de zetel van Europol zal pas worden be slist op de Europese top in Lissabon aan het eind van de maand. Het Portugese voorzitterschap van de EG zal daar een voorstel op tafel leggen voor de verde ling van alle nog te vergeven zetels bin nen de Gemeenschap. Europol, dat uit eindelijk moet uitgroeien tot Europese inlichtingendienst voor criminele re cherche, zal zich in eerste instantie con centreren op de drugsbestrijding, zo werd in de Trevi-groep bésloten. De mi nisters hopen begin volgend jaar Euro pol van start te kunnen laten gaan. Referendum Zwitserland Vluchtelingen keren over gevechtsvliegtuig terug naar Cambodja BERN De Zwitserse bevolking heeft een referendum afgedwongen over de uitgave van omgerekend ze ven miljard gulden voor de aanschaf van 34 Amerikaanse gevechtsvliegh- tuigen, waartoe de regering al had besloten. In anderhalve maand had de „Groep Zwitserland zonder Wapens" de mi nimaal benodigde een miljoen hand tekeningen bij elkaar. Het parlement in Bern besloot giste ren alle overmakingen van geld aan de Amerikaanse fabrikant te staken tot na het referendum, dat in juli 1991 wordt gehouden. PHNOM PENH Meer dan 27.000 Cam bodjaanse vluchtelingen zijn van op vangkampen in Thailand teruggekeerd naar hun vaderland. Dat heeft een functionaris van de Vere nigde Naties in Phnom Penh gisteren be kendgemaakt. De Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de VN (UNHCR) heeft, in het kader van het vredesakkoord voor Cam bodja, de opdracht voor het eind van het jaar meer dan 370.000 Cambodjanen uit Thailand naar hun thuisland over te brengen. Het is daarmee de grootste repatriërings operatie van de UNHCR tot nu toe. Stakingen in Zimbabwe HARARE - Zimbabwe is vandaag het toneel zijn van landelijke stakingen, ondanks een ver bod van de regering. Gibson Sibanda, voorzit ter van het Zimbabwaanse Vakbondscongres, riep het publiek, de overheid en de veiligheids politie gisteren op er voor te zorgen dat de beto gingen vreedzaam verlopen. De vakbonden vroegen gisteren hun leden in de grootste ste den de straat op laten gaan. Het ministerie van binnenlandse zaken verbood de demonstra ties, omdat die zouden kunnen leiden tot anti- regeringsgeweld. Twee weken geleden ontaardden studenten protesten in de hoofdstad Harare in ernstige rellen. De Zimbabwaanse vakbonden zijn het niet eens met nieuwe arbeidswetten die hun onderhandelingspositie zouden aantasten. Ook willen zij betogen tegen corruptie en eco^ nomisch wanbeleid. LGRADO Zo lang maar enigzins moge- was hebben de inwo- tIs van Belgrado gedaan of de oorlog in het voor- lige Joegoslavië hen t aanging. was wat lastig dat eerst de /eense, later de Kroatische inslotte de Bosnische pro- .en een voor een uit het keiassortiment verdwe- maar oké. Dat de vakantie de Kroatische kust niet kon gaan en dat voorheen Ie vrienden ineens als ujatische fascisten bestem- dienden te worden, was nog voor de goede zaak, de t( ithcid van Servië, op te eigen. Als nietje eigen zoon rader naar het front werd f uurd, of als je niet zelf toe- 0 g in een café zat dat werd eblazen door met een ddgranaat spelende vrijwil- (re, was de kans groot dat dagelijkse leven gewoon rgang kon vinden, r die tijden zijn voorbij. De lS riemen zijn inmiddels te "fit om te negeren. Spannin- die zich tot voor kort nog kelijk lieten exporteren een nieuw front in Bosnië j)penen, lopen nu in de 3 fdstad zelf tegen het kook- Protesterende taxibe- "4rders, schietpartijen op d it, benzinebonnen, angst burgeroorlog tussen Ser- onderling: aan de opper- te gebracht door de VN- :ot, laten de economische politieke chaos zich niet jer verbloemen. Neem alleen al de geldont waarding. Niemand weet pre cies hoe groot de inflatie is, maar de meest gehoorde schat ting is dat de dinar aan het ein de van het jaar met 120.000 procent gedevalueerd zal zijn. Overal op straat staan mannen met de bekende zwarte jackies openlijk te leuren: „Deviezen, deviezen" goede koers, prijzen ze hun waar aan. Pannetje Het loont de moeite om twee maal per dag te wisselen, voor al de Duitse mark schiet soms per uur omhoog. Officieel 200 dinar waard, lag de markt waarde van de mark gister morgen al op 810, om tegen de avond op 880 dinar te sluiten. Voor veel mensen is de geld ontwaarding echter slechts een min of meer theoretisch probleem, omdat ze domweg geen dinars meer hebben. Zij hebben soms al maanden geen pensioen of loon gekregen. „In Belgrado zijn al meer dan 120.000 mensen voor hun eten min of meer afhankelijk van het Rode Kruis", deelt woord voerster Slazèna mee. Verre weg het grootste deel van hen is vluchteling, maar sinds woensdag heeft het Rode Kruis ook gaarkeukens voor inwoners van de Joegoslavi sche hoofdstad ingericht. „Ik heb al sinds januari geen geld meer gezien, mijn pensioen is blijkbaar stop gezet, mijn zoon is zijn baan kwijt, wat moet ik anders dan van de steun eten?", legt een oudere man vertwijfeld uit waarom hij in de rij staat te wachten tot zijn pannetje vol soep wordt ge schept. Brood, grauwe erwten en soeppannetje worden zorg vuldig in een oude plastic tas gestopt, niemand hoeft te zien dat hij met gekregen eten over straat gaat. Diegenen die nog wel een re gelmatig inkomen hebben, le ven met de angst dat ze dit kwijtraken. „We zijn alleen gaan stemmen om geregi streerd te staan", verklaart buurvrouw Jelica. Ondanks de boycot van de oppositie maak te ze vorige week tijdens de verkiezingen van het parle ment voor het nieuwe Joego slavië toch de gang naar het stemhokje. „We hebben wel ons biljet ongeldig gemaakt". Evenals velen die nog iets te besteden hebben, is ook Jelica aan het hamsteren geslagen. Vooral de boycot heeft de on der Joegoslaven altijd latent aanwezige angst voor schaar ste gevoed. In combinatie met de geruchten over op handen zijnde Amerikaanse bombar dementen en een mogelijk langdurig verblijf in schuilkel ders zorgde de importstop voor een verzesvoudiging van de vraag naar huishoudolie, meel, zeep en suiker. Kruik Waarnemers vroegen zich al maanden af hoe lang de kruik te water zou kunnen gaan zon der te barsten, maar nu lijkt de achteruithollende economie toch eindelijk tot sociale on rust te leiden. Sinds de olie boycot is de benzine op de bon. Elke wagen krijgt 30 liter per maand op kenteken, taxi chauffeurs krijgen 200 liter per maand. Te weinig, vindt deze per radio georganiseerde be roepsgroep en blokkeerde vi tale kruispunten in de stad. Voor het parlement kwam het Een kreet op een muur in het al weken onder vuur liggende Sarajevo vat de toestand in het uiteengevallen Joegoslavië kort samen: 'Welcome to heil'. FOTO: AP tot een incident waarbij het ex treem rechtse en ultra nationa listische parlementlid Sesjel de chauffeurs ervan beschul digde zich voor „fascistische buitenlandse mogendheden" te laten misbruiken. Hij en zijn lijfwachten voelden zich ver volgens zo bedreigd dat ze in de lucht schietend een uitweg zochten. Dat er later in de bin nenstad nog twee minder on schuldige schietpartijen plaatsvonden trok geen enkele aandacht in de media. Behalve de taxichauffeurs eis ten ook de buschauffeurs meer loon en betere werkomstandig heden. Andere beroepsgroe pen zijn minder makkelijk te organiseren, ontslagen arbei ders blijven in Belgrado het liefst thuis. Maar het moment waarop er zoveel werklozen zijn dat ook zij op straat ver schijnen kan niet ver meer weg zijn, zo lijkt het. Rond de 90 bedrijven hebben aange kondigd op termijn te moeten sluiten als gevolg van de VN- boycot. Tot nu toe hebben de meeste protesten een puur sociale ach tergrond. De taxichauffeurs richtten zich nog niet onmid dellijk tegen president Milose vic. De oppositie doet echter haar best de manifestaties een politiek karakter te geven en was onlangs zelf verbaasd over haar succes. Meer dan 30.000 mensen eisten het aftreden van het regime. Voor de 21e is een nieuwe bijeenkomst be legd. „We willen een fluwelen revo lutie organiseren" aldus leider Vuk Draskovic. Anderen vra gen zich echter af of de om wenteling wel vreedzaam kan verlopen, „ledereen heeft wa pens. de bevolking is gewend aan het gebruik ervan", aldus een student. Evenals veel waarnemers voorziet hij een bloedige strijd tussen diverse rivaliserende bendes in de straten van Bel grado. „Er heerst totale anar chie. Burgeroorlog is niet meer te vermijden", stelt hij. Wat er daarna komt weet hij niet. „Eerst zullen we hier door heen moeten dan zien we wel verder", verwoordt hij de in stelling van veel inwoners. (ADVERTENTIE) IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE AVOND-BDI AAN DE AAGSE HOGESCHOOL OMDAT ZE DE MEEST PRAKTIJKGERICHTE STUDIES VAN NEDERLAND HEBBEN. - J- Haagse Hogeschool uit lag- en avondopleidingeo W:t nsieve studiebegeleiding dooi )GE KWALITEIT IN HBO SKffi,' ie a Management van de Haagse aanvang 19 00 uur Houtrustweg 2, BRUSSEL - Richard Tax- quet, een oud-medewerker van de vroegere minister Alain Van der Biest, blijft voorlopig achter slot en grendel. De raad kamer van Neufchateau, in de Belgische A-dennen, heeft dat gisteren bepaald. Taxquet wordt verdacht van bendevor ming en verduistering van waardepapieren. Taxquets zaak trekt in de Bel gische pers de nodige aan dacht vanwege mogelijke maf fia-connecties die wellicht de sleutel vormen voor de nog steeds onopgehelderde moord op de Luikse politicus André Cools. Cools werd een jaar ge leden op straat doodgeschoten. De dader is spoor loos. Taxquet zou vorig jaar zomer zogenoemde kasbons ter waar de van 28 miljoen gulden ge heeld hebben, in de tijd dat hij voor Van der Biest werkte als diens privésecretaris. Daarbij werd hij geholpen door een ge wezen chauffeur van Van der Biest, Giuseppe Di Mauro. Die zou met Van der Biests dienst auto de bonnen naar Liechten stein hebben gebracht. Di Mauro, die met andere ver dachten al enkele maanden vastzit, blijkt volgens onder zoek van de rijkswacht een „meer dan vriendschappelij ke" band te hebben met een Luiks-Italiaanse maffioso, Gi useppe Di Pasquale. Taxquet was jarenlang privé secretaris van Van der Biest die in 1990 als minister van na tionale pensioenen na een dronkemansincident moest opstappen. Van der Biest werd toen Waals minister, een func tie die hij twee jaar bekleedde Taxquet kreeg, volgens De Standaard, daarna een goed betaalde baan bij de politie. Hij werd na Cools' dood in een anonieme brief zelfs beticht van de rnoord maar onderzoek pleitte hem vrij. De hele affaire rond de verdwenen waardepa pieren en het mogelijke ver band met de zaak-Cools doen hem geen goed. Ook de reputa tie van de Waalse socialisti sche partij, waar Van der Biest net als Cools voor zijn dood toe behoort, staat op het spel. De Luikse afdeling van de PS is na Cools' dood stuurloos. Guy Mathot, in de Waalse regering belast met binnenlandse aan gelegenheden, aast nu op die post. RIO DE JANEIRO - De Por tugese premier Anibal Cavaco Silva heeft gisteren tijdens zijn toespraak tot de gistere ge opende Aarde Top in naam van de EG 7,2 miljard gulden be loofd voor financiering van mi lieuprogramma's in de Derde Wereld. Dit fonds komt boven op de bijna 47 miljard die de EG al aan ontwikkelingshulp uitgeeft, waardoor de EG „de grootste donateur ter wereld" wordt. Aan de Aarde Top over ontwik kelingshulp en milieubeheer in het Braziliaanse Rio de Ja neiro doen 106 staatshoofden en regeringsleiders en 178 de legaties mee. De laatste mi lieutop had in 1972 plaats in Stockholm, Zweden. Aan de topconferentie gingen negen dagen van voorbereidende on derhandelingen vooraf, be doeld om oplossingen te vin den die een einde moeten ma ken aan de vervuiling en ver nietiging van het milieu op aarde. De onderhandelingen over een aparte Verklaring over behoud en duurzaam beheer van bos sen zijn definitief mislukt. Desondanks is Nederland re delijk tevreden omdat wel overeenstemming is bereikt over het opnemen van een tekst in het hoofdstuk over de bossen in Agenda 21, die erin voorziet dat wereldwijd over leg over de bossen wordt voort gezet. Breekpunten voor ver schillende landen waren onder andere het mogelijk ingrijpen in de eigen souvereiniteit en de wens in de verklaring een aanwijzing te zetten deze op een later moment om te zetten in een verdrag. Juridisch heeft een verdrag meer bindings kracht voor de landen die het hebben ondertekend. In de aanhef van het hoofd stuk over de bossen is blijven staan dat het alle bossen be treft en niet alleen de tropische regenwouden. Over de handel in produkten uit de bossen, zo als tropisch hardhout, is be paald dat deze niet discrimine rend mag zijn en dat het inter nationaal recht van kracht is. Een open en vrije handel moet worden bevorderd. Nederland handhaaft het rege ringsstandpunt vanaf 1995 al leen tropisch hout in te voeren uit bossen die duurzaam wor den beheerd. HDEN Rusland en zijn het in grote lij eens over de verdere glictie van hun strategi- kernbewapening. „een goede kans" op een lord, zeiden ministers van il inlandse zaken Andrei Tev en zijn Amerikaanse James Baker gisteren •^floop van overleg in Lon- „De rest is afhankelijk de presidenten" zei Kozy-' Dinsdag begint de Russi- president Boris Jeltsin ejstaatsbezoek aan de VS. r voorspelde dat als alle 1 jes nog niet op de i kun- worden gezet er zeker een akkoord in grote lijnen geslo ten kan worden. Over de de tails van de besprekingen wil de Baker niets zeggen. De VS en Rusland willen re ducties die verder gaan dan het plafond van 6000 kernkop pen dat vorig jaar werd gesteld in het START-akkoord. De Russen waren echter niet bereid al hun op land geba seerde raketten met meervou dige kernkoppen in te leveren als Washington daar geen con cessies tegenover stelt. Jeltsin zei eerder deze week dat de Amerikanen eenzijdig in het voordeel zouden zijn, omdat zij slechts bereid leken eenderde van hun meervoudige kernra- ketten op zee in te leveren. Öp land gestationeerde raketten vormen de ruggegraat van de Russische kernmacht,'terwijl bij de Amerikanen het zwaar tepunt op onderzeeers ligt. Rusland en de VS konden het deze week ook niet eens wor den over de limieten voor het aantal kernkoppen. Het START-verdrag stelt een pla fond van 6000, maar dat zou in de praktijk uitkomen op 8500 voor de VS en 7000 voor de Russen, omdat bepaalde cate gorieën kernkoppen en bom menwerpers niet onder de overeenkomst vallen. In janu ari stelde Bush een plafond van 4700 kernkoppen voor, maar Jeltsjn maakte daar 2000 tot 2500 van. IK KOOS DE VERSNELDE VERVOLGSTUDIE BEDRIJFSECONOMIE 1 AAN DE AVOND-HEAO VAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT 1 BREDERE KENNIS HEEL HANDIG SCHIJNT VOOR VERDERE CARRIÈRE 1 De Haagse Hogeschool biedt een tweeiarige avondstudie HEAO Bedri|lseconomie voor bezitters van het getuigschrift HEAO CE of EJ. of het diploma SPD. Met twee college-avonden per week kunnen zi| zo het getuigschrift HEAO Bedrijfseconomie X carrièremogelijkheden De Sector Economie Management van de Haagse Hogeschool biedt interessante dag- en avondopleidmgen Intensieve if l 1 6 S T studiebegeleiding door docenten uit de a praktijk Veel toekomstperspectief En een HOGE KWALITEIT IN HBO ""«"HOOI W Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefobnnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. 1PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI - Maar rustig gaan de mannen van Lupardi door met hun maar eens over zijn kop. De arme hond is nog helemaal versuft, maar Ze kijken niet eens naar Rob om, die nu ook bezig is Skip te hij kwispelt af en toe alweer met zijn staart en gromt tevreden. - On- issen van die lastige vleugels. Lupardi, die duizenden mijlen ver dertussen bestuderen Lupardi en Yoto de situatie op het scherm. Ze n eiland in de Atlantische Oceaan zit, geeft nieuwe bevelen door zien de jachtvliegtuigen aanvallen en begrijpen, dat de vliegers de io- jn slaven monteren nu een reusachtige bom. Rob houdt de man- noscoop hebben ontdekt. "Laat de bom ontploffen!" beveelt Lupardi scherp in de gaten. Kan hij deze actie nog verhinderen? Hij weet Yoto. nlijk nog niet goed, wat dit alles moet betekenen. Hij strijkt Skip Offensief van Azerbajdzjan in Nagorno-Karabach JEREVAN - Azerbajdjzaanse troepen zijn gisteravond in de regio Mardakert, in het oosten van Nagorno-Karabach, een groot offensief begonnen. De Armeense generale staf in de regio heeft dat gemeld. De Azerbajzdjaanse troepen wor den gesteund door helikopters en gevechtsvliegtuigen. Meer dan honderd tanks en pantser wagens vielen om acht uur de omstreden enclave binnen on der dekking van vier MI-24 ge vechtshelikopters en Soechoj- 25 jachtbommenwerpers, die de grensstad Askeran bombar deerden, aldus de Armeniërs. De operaties werden geleid vanuit Agdam, het Azerbajd- zjaanse hoofdkwartier in 'het oosten van Nagorno-Karabach. Armeense zelfverdedigings eenheden slaagen erin het of fensief tegen te houden, maar volgens Ameense inlichtin gendiensten trokken de Azer- bajdzjanen bij Ter-Ter pant serwagens samen om een nieuw front te openen. LISSABON De Portugese EG-voorzitter is er tijdens een tweedaagse informele bijeen komst van minister van bin nenlandse zaken en justitie in Lissabon niet in geslaagd vol ledige overeenstemming te be reiken over het verdrag voor beveiliging van de buitengren zen van de EG. Een volledig akkoord wordt nu alleen nog tegengehouden door Spanje, dat zich stoort aan de soeverei niteit van de Britse kroonkolo nie, Gibraltar. Een compromisvoorstel van Portugal is inmiddels door Groot-Brittannië aanvaard. De Britse minister van binnen landse zaken Kenneth Clarke zei gisteren op basis van het Portugese compromis te kun nen instemmen met het ver drag. Spanje wil de zaak echter eerst nog eens aankaarten op de Europese top die op 26 en 27 juni in de Portugese hoodstad wordt gehouden. Een snel akkoord over het ver drag is nodig, omdat anders het opheffen van de grenscon troles aan de binnengrenzen van de Gemeenschap niet zo als gepland op 1 januari van het komend jaar kan plaats vinden. Voor een goede regeling van het wegvallen van de binnen grenzen is naast het verdrag voor de buitengrenzen ook het asielverdrag van belang. De lidstaten maken zich grote zor gen over de toenemende stroom vluchtelingen naar de Gemeenschap en willen via het zogenoemde Verdrag van Dublin het asielbeleid in de EG harmoniseren. Vrijwel alle bewindslieden zijn het er over eens dat het verdrag zo snel mogelijk geratificeerd moet worden. Nederland, Denemar ken en Duitsland hebben ech ter een voorbehoud gemaakt. Voor Nederland en Denemar ken geldt dat er eerst parle mentaire goedkeuring moet plaatsvinden. Duitsland dient eerst-zijn Grondwet aan te pas sen. ADVERTENTIE SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 ftsJT0 China is één der grootste landen ter wereld. Met de grootste bevolking (1.2 miljard), de meeste fietsen, met het grootste plein ter wereld en met de langste muur ter wereld. En verder nog met zeer veel wondermooie bezienswaardigheden II 10 dagen Beijing en omgeving 2078.- Een unieke kans om voor een spotprijs met China kennis te maken U kunt een bezoek brengen aan o.a. de Chinese Muur, De „Verboden stad", het plein van de Hemelse Vrede, de Mmg graven en het Zomerpaleis. Inclusief vervoer per tounngcar naar Berlijn v.v. vliegreis per lijndienst naar Beijing v.v verblijf op basis van logies/ontbijt in luxe hotel Nederlandse reisleiding Exclusief excursieprogramma visumkosten évt. luchthavenbelasting. Inlichtingen en boekingen uitsluitend onder numr maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 10 dagen

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5