yVD-Ieider Bolkestein: Simons moet aftreden" Emancipatieraad woedend over ambtelijk advies tot opheffing Opstelling FNV cao 1993 „bemoedigend" )2 jfoidae Tot twintig jaar cel geëist BINNENLAND Souoant ZATERDAG 13 JUNI 1992 )ienstplicht belemmert ansen in maatschappij REDA - De dienstplicht betekent voor de ieeste Nederlandse militairen een verloren ar- om<^at ze nauwelijks ervaring opdoen die >1' w i^raa^ aan ^un kansen op de arbeids- arkt. Daardoor kan de dienstplicht zelfs een enS aatschappelijke achterstand veroorzaken. )0r werkgevers speelt het vervullen van de de ilitaire dienst door een sollicitant evenmin I n rol bij de selectie van personeel. Dat blijkt een teen onderzoek van de Koninklijke Militai- mal Academie (KMA), dat binnenkort wordt ge- ibliceerd in het tijdschrift 'Maatschappij en 10£f ijgsmacht'. Daaruit blijkt dat de onderzoe- trs - werkzaam op de KMA-sectie Sociale itenschappen en wijsbegeerte - de opinie t Di n zogenoemde 'poortwachters' hebben ge- 3gin ild- AMSTERDAM De procu reur-generaal bij het gerechts hof in Amsterdam, mr. C. Feh- mers, heeft gisteren tegen de 32-jarige T.V. en de 21-jarige M.B. respectievelijk twintig jaar cel en twaalf jaar cel plus tbs met dwangverpleging ge ëist. Het tweetal pleegde in mei van het vorig jaar binnen één week twee overvallen op benzinestations. In beide ge vallen werden de pomphou ders om het leven gebracht. De rechtbank in Utrecht ver oordeelde V. (zonder vaste woon- of verblijfplaats) eerder tot vijftien jaar. Het openbaar ministerie beschouwt de man als „de kwade genius" achter het dubbele drama. De feitelij ke doodslagen werden ge pleegd door Nijmegenaar B. Die kreeg daarvoor in Utrecht acht jaar cel met tbs opgelegd. Zowel de verdachten als de of ficier van justitie tekenden beroep aan tegen deze vonnis sen. Op 2 mei van het vorig jaar sloeg het duo voor de eerste keer toe bij een tankstation langs de Al2, ter hoogte van Maarsbergen. De 54-jarige pompbediende G. van Soest werd door M.B. uit vrees voor herkenning in koelen bloede doodgeschoten. Met 1000 gul den uit de kassa keerden de drie overvallers terug naar V., die in de vluchtauto was ach tergebleven. Zes dagen later pasten M.B. en V. samen de zelfde tactiek toe bij een tank station aan de Eindhovense- weg in de Best (NB). De 64-jari- ge F. van Tilborg werd door B. op gruwelijke wijze letterlijk afgemaakt voor een buit van 2500 gulden. Het tweetal werd naar eigen zeggen gedreven door geld nood. Het hof doet op 26 juni uit spraak. Kabinet wil stankoverlast sterk gaan terugdringen DEN HAAG - Het kabinet heeft zich gisteren voorgenomen de overlast door stank terug te drin gen. Momenteel heeft 21 procent van de bevol king regelmatig last van kwalijke geuren. Het streven is er op gericht dat bij de eeuwwisseling nog slechts 12 procent last heeft van stank. Voor 1995 is een tussendoelstelling van 17 procent op genomen. Het terugdringen van de stankoverlast is een van de actiepunten uit het Nationaal Mi- lieubeleids Plan. Om de voornemens te realise ren, zullen vastgestelde stanknormen opgeno men moeten worden in vergunningen, bestem mingsplannen en algemene plaatselijke verorde ningen. Kwalijke geuren zijn voor 45 procent af komstig van de industrie, voor 35 procent van het, verkeer, terwijl de landbouw en huishoudelijke bronnen respectievelijk 15 en 5 procent bijdra gen. ekj K)K VAN RIETSCHOTEN pla 'ELDOORN - Staats- iretaris Simons van i ksgezondheid is voor WD nauwelijks meer befloofwaardig. WD-frac- a leider Bolkestein uitte imorgen in een toe- t b aak tot de partijraad de WD in Apeldoorn uchle kritiek op de beleids- on^ten die Simons naar mening keer op keer akt. pr' „Arrogantie van Andriessen is tekenend voor Europees apparaat" APELDOORN - WD-fractievoorzitter Bolkestein vindt Frans Andriessen (lid van de Europese Commissie belast met buiten landse betrekkingen) behoorlijk arrogant. Volgens Andriessen is er namelijk op termijn geen plaats meer voor Denemarken als het land vasthoudt aan zijn afwijzing van de nieuwe structuur van de EG, zoals vastgesteld in Maastricht. Andriessen deed deze uitspraak eerder deze week. „Het is precies uit afkeer van dit soort arrogantie dat de meerderheid der Denen tegen heeft gestemd", aldus Bolkestein vanmiddag op de WD-Partijraad in Apeldoorn. „Want wie heeft commissaris Andriessen verkozen? Niemand. In Brussel is nu al een anoniem en ondoorzichtig ap paraat ontstaan waarvan de effectieve macht nauwelijks te be oordelen is", zo zei Bolkestein. >ral het plan-Simons voor i nieuwe ziektekostenverze- ing moest het in Bolkes- is speech ontgelden. „De D heeft altijd betoogd dat maatschappelijk draag- voor dat plan ontbreekt, l recente studie in opdracht de ziekenfondsen en de ticuliere verzekeraars heeft standpunt bevestigd: er is oonn maatschappelijk draag- c voor het plan-Simons", al- Bolkestein. „Een staatsse- aris die op zijn eigen plan loog heeft ingezet, zet daar- zijn geloofwaardigheid op spel. En nu het kabinet heeft besloten pas op de plaats te maken, is zijn afgang com pleet". Gele kaart Volgens Bolkestein heeft Si mons ook de waarschuwingen van de WD genegeerd dat de particuliere ziektekostenpre mies dit jaar fors zouden stij gen, hetgeen inderdaad ge beurde. Ook daarvoor verdient hij in WD-ogen een gele kaart. Bovendien komt er nog een derde gele kaart aan, voorspel de de fractieleider, want de Al gemene Rekenkamer heeft binnenkort het lang verwachte onderzoeksrapport over de premiestijgingen gereed. Be gin dit jaar zei Simons nog dat de premies voor particuliere verzekeringen met 20 tot 30 procent omlaag zouden kun nen. Kort daarna stelde hij deze voorspelling bij tot 15 pro cent. Bolkestein: „Inmiddels wijzen alle berichten erop dat de staatssecretaris er met zijn be weringen faliekant naast zit. In het voetbal geldt dat twee maal een gele kaart al rood is. Wie die krijgt, vliegt er onher roepelijk uit. De heer Simons kan onze rode kaart nauwe lijks meer ontlopen". Met an dere woorden Simons moet op stappen. In een gisteravond gehouden toespraak in Venlo veegde Bol kestein de vloer aan met de ziekenfondsen omdat deze weigeren mee te werken aan het opsporen van uitkerings fraude. „De laatste maanden is uit keiharde cijfers gebleken dat in de grote steden door één op de drie bijstandsontvangers wordt gesjoemeld", aldus Bol kestein. „De grote steden heb ben daarom de ziekenfondsen gevraagd om hen van gege vens te voorzien waaruit kan blijken of een bijstandsont vanger erbij werkt. Je zou den ken dat de ziekenfondsen graag willen meewerken aan de bescherming van onze soci ale voorzieningen, waar zij toch ook trots op zijn. Maar het tegendeel is het geval. De zie- kenfondsenlieten weten het niet als hun taak te zien mee te werken aan controle op uitke ringsgerechtigden. Als dit de mentaliteit van de fondsen is, begrijp ik waarom het met de kostenbeheersing in de ge zondheidszorg zo slecht gaat. Dit soort obstructie door het maatschappelijk middenveld kan niet langer worden getole reerd". Zij aan zij Een Haagse politieman van de bereden politie rijdt naast een collega uit het Spaanse Barcelona. Ter gelegenheid van de Haagse Paar dendagen die vandaag en morgen aan het Lange Voorhout worden gehouden is een afdeling van de bereden politie uit de Olympische stad momenteel te gast in Den Haag. Niet alleen de uniformen ver schillen, ook de billen van de paarden. Het Haagse paard (links) heeft een afbeelding van een ooievaar, het Spaanse een ingescho- ren dambord als decoratie. foto: anp Tel uit je winst door BERT JANSMA Twee koppen in de krant gisteren. Tegenover elkaar. 'Tsjechoslowakije stevent af op tweedeling'. En: 'Verbieden fruitautomaat in snackbar niet zaligmakend'. Ze hebben niets met elkaar te maken, maar bij mij komen ze toch samen. Het gebeuren in Tsjechoslowakije wordt bij ons scherp gevolgd. Mijn vrouw zit tot 's avonds laat gebogen over de kranten uit haar geboorteland. Af en toe roept ze verontwaardigd: „Laat die Slowaken in hemelsnaam voor zichzelf beginnen". Tegelijk blijft een scheiding voor haar, zoals vooralle Tsjechen die ik ken, een rare zaak. Ook al heeft het altijd een beetje scheef gezeten tussen Tsjechen en Slowaken. Gisteren hoorde ik via de VPRO-radio de in het Nederlands schrijvende Tsjech Jan Stavinoha kwaad roepen „dat de Slowaken in '68 geprobeerd hebben de macht naar zich toe te trekken". De Slowaken verwijten de Tsjechen dat die dat al sinds 1918 deden. Tsjechen vertelden Slowakenmoppen die exact gelijk waren aan onze Belgenmoppen. Tsjechen klaagden dat er meer geld voor de Slowaakse cultuur was dan voorde hunne, waardoor sommige internationale schrijvers slechts in het Slowaaks te lezen waren. Welles of nietes. Het begin van de ondergang van de staat van Masaryk. Maar de Tsjechen worden via de ijzeren hand van Vaclav Klaus omhooggebokst in de vaart der volkeren. Vele kijken nog wantrouwig toe. Ze zien hoe gretige neo- kapitalisten zich door de mazen van de nog niet aangepaste wetgeving wurmen en er rijk uitkomen. Een aantal zou óók best kapitalistje willen spelen, maar weet nog met écht hoe dat moet. Zoals die mevrouw die een dorpsherberg exploiteert en die de mij vergezellende heren mét het bier meteen maar een Duits pomotijdschrift in handen duwde. Een erg vrije variant op klantvriendelijkheid. Nee, dan die in Nederland wonende Tsjech die zijn geboorteland na de fluwelen revolutie meteen vol is gaan zetten - en daar kom ik aan die tweede krantekop - met Hollandse fruitautomaten. Er gaan Tsjechische kronen in, maar er staat nog altijd op: 'Inworp 1 gulden, een rijksdaalder of vijf gulden'. Tijd voor aanpassing was er niet. Er moest geld verdiend worden. Mijn echtgenote zet in stilte haar vraagtekens bij die vooruitgang. Bij de veertig kronen die een kop koffie nu kost langs het Wenceslasplein. Bij de Duitse teksten op een restaurant. En misschien vraagt ze zich ook af waar zij straks vandaan komt. Stel dat het misgaat, hoe heet haar land dan? Tsjechié? Bohemen? Maar daarmee frommel je Moravië onder tafel. Bohemen en Moravië dan? Dat lijkt wel erg op de postzegels die ik als jongetje spaarde. Zegels met vetzwarte opdruk: 'Protektorat Böhmen und Mahren'. Dat was onder Hitier. Dat dus maar niet. HAAG - Het duur- joreven voordat het tot de khes van de Emancipa- |aad doordrong. Had- ze woensdagavond genoeglijk in een ge- n advies van Sociale en gelezen dat de raad rlopig onmisbaar was, derdagmiddag ver ten ze zich collectief in koekje bij de thee toen ze in de krant lazen dat het ministerie van Bin nenlandse Zaken wel de gelijk aan snelle ophef fing denkt. Het eerste wat voorzitter G. den Ouden-Dekkers naar ei gen zeggen heeft laten uitzoe ken was de samenstelling van de adviescommissie van Bin nenlandse Zaken. En ja hoor: „Alleen mannen. Ik heb even recherche verricht, maar het kon ook bijna niet anders. Het is typisch mannenwerk om te adviseren de Emancipatieraad Inkrimping 'mannen-advies' afwist. „We de voorzitter van de Emancipa- zijn volstrekt in verwarring ge- tieraad nog even hun onge raakt. Dit wordt een heel zwaar duld moeten bewaren, gevecht. Als we dit willen win nen, dan moet alle hens aan dek", zo verwacht Den Ouden- Dekkers. De razernij aan het vrouwen- De boosheid van Den Ouden front werd gisteren alleen Dekkers richt zich vooral op maar groter toen de leden te het feit dat in 1993 een nieuwe horen kregen dat het advies raad voor een periode van vier weliswaar over hen gaat, maar jaar wordt aangesteld. „Dan bepaald niet voor hun oren was getuigt het wel van heel slecht bestemd. De top van het minis- management als je een jaar na instelling van een nieuwe raad de zaak alweer opheft". Den Ouden-Dekkers geeft toe dat ze de bui van reorganisatie al enige tijd heeft zien aanko men. „We zijn best bereid om te praten over inkrimping. U mag van mij gerust weten dat we intern zelfs al een alterna tief hebben besproken voor in krimping van de raad. We heb ben nu naast de voorzitter nog twaalf leden die twee dagen per week werken en dat zou te rug kunnen naar acht perso nen. Maar dan moeten we niet meer over iedere brief van elké departement een advies hoe ven uit te brengen, zoals nu het geval is. Die inkrimping scheelt 160.000 gulden per jaar jaar op een budget van 1,2 mil joen gulden. Als ik zelf ook een dag minder zou gaan werken, levert dat nog een extra bezui niging op. Maar dat laatste heeft staatssecretaris Ter Veld afgeraden omdat een voorzit ter bij een reorganisatie opti maal beschikbaar moet zijn", aldus de voorzitter van de Emancipatieraad. Den Ouden-Dekkers is vol strekt overtuigt van het feit dat de Emancipatieraad tot ver na 1997 moet blijven bestaan. „Als je die verschrikkelijke uitspraken van Weitenberg van de christelijke werkgevers (NCW) leest, dan weet je met een hoe noodzakelijk een Emancipatieraad is. Weiten berg zei laatst dat vrouwen te recht minder loon krijgen, om dat werkgevers hen toestaan hun werk te combineren met zorgtaken voor kinderen. Alsof mannen die taken niet zouden hebben. Zolang dergelijke op vattingen leven is de Emanci patieraad nodig". Ze verwacht bepaald niet dat de vrouwenemancipatie in 1997 is voltooid. „Dat proces gaat heel erg langzaam. Ik voel er niets voor om de taken van de Emancipatieraad te verbre den naar emancipatie van bij voorbeeld minderheden. Dat is een totale andere vorm van emancipatie. Vrouwen-eman cipatie, daar staan wij voor'. Den Ouden-Dekkers vindt het eveneens onbespreekbaar dat de Emancipatieraad wordt om gevormd tot een commissie die deel uitmaakt van andere ad viesraden. „Wij moeten vrij en onafhankelijk kunnen blijven adviseren", aldus Den Ouden- Dekkers. Is met vermoorde vrouw opgevist DHOVEN In het Eindhovens Kanaal in Eindhoven is gis- n een nylon weekendtas aangetroffen met daarin het naakte van een vermoorde vrouw. Het lichaam vertoonde uitwendi- erwondingen. Over de identiteit van het slachtoffer is niets ;nd. Voorbijgangers ontdekten de drijvende tas gistermid- Pas nadat de tas uit het kanaal was gevist werd duidelijk wat zat. Hoe lang de tas in het water heeft gelegen is niet duide- Vandaag is sectie verricht op het stoffelijk overschot. V- - mam** j -..s f> aJtuM 2t> f Cl. m jSjra Roosevelt onthult 'Vier Vrijheden' nH^ chterkleindochter van Franklin D. Roosevelt, Laura D. Roosevelt k gisteren in de Zeeuwse gemeente Oud Vossemeer een gezel- i p toe tijdens de onthulling van het standbeeld van de 'Vier Vrij- in'. Vandaag was zij aanwezig bij de uitreiking van de 'Four Free- ior s Awards', die eenmaal in de twee jaar ter nagedachtenis aan de W'i rikaanse president worden uitgereikt aan personen die zich voor ijheid hebben ingezet. foto: anp DEN HAAG Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid vindt de opstelling van de fede- ratieraad van de FNV om op voorwaarden (arbeids omstandigheden verbete ren, korter werken) de contractloonstijging in 1993 te beperken tot prijs stijging „bemoedigend". De Vriest signaleerde gisteren „een heel bemoedigende op stelling van de vakbeweging na een cao-jaar (1992) dat niet goed is geweest voor de werk gelegenheid. Dat moet ons geen tweede keer overkomen", aldus de bewindsman. De minister is bereid om op deze basis het overleg met de sociale partners (werkgevers en vakbeweging) aan te gaan. De werkgevers hebben tot dus ver aangegeven weinig te zien in het traditionele najaarsover leg, omdat afspraken op cen traal niveau achterhaald zou den zijn. De Vries voorziet dat de kabi netsvoornemens om de btw per 1 oktober te verlagen (het hoge tarief zou van 18,5 tot 17,5 procent worden verlaagd) wor den gesterkt door de inzet die de FNV nu toont. Wanneer het overleg met de sociale partners he.t meest ge legen zou komen - voor of na Prinsjesdag - liet de bewinds man in het midden. Hij wil er evenmin op voorhand een pre tentieus etiket aan verbinden. Het hoeft dus niet het najaar soverleg te worden, maar er kan worden uitgeweken naar het overleg waar met name de werkgevers op aandringen over meerjarenafspraken om de Nederlandse staatshuis houding aan te passen aan de doelstellingen van Maastricht: de Europese Monetaire Unie. Dan zouden ook zaken als ver laging van de collectieve las tendruk aan de orde moeten komen. - J: Rotterdamse Plaza geopend Burgemeester Bram Peper van Rotterdam heeft gistermiddag in zijn gemeente het nieuwe kantoor- win kel- en woonproject Plaza geopend. Het koopgrage en nieuwsgierige publiek staat al voor de ingang als boven hen de openingsdans nog in volle gang is. foto: anp Tweede Przewalski paard overleden LELYSTAD - De voorbereidin gen van het transport van elf Przewalski paarden uit het Na tuurpark Lelystad naar Mong olië - anderhalve week gele den, hebben niet aan één, maar aan twee dieren het leven gekost. Dat heeft beheerder Van den Rosenberg van het park toege geven. Hij is inmiddels diverse keren telefonisch bedreigd. Engelse order voor Hollandse Signaal HENGELO - Hollandse Sig naal is er na een lange en har de concurrentieslag in ge slaagd een Britse order in de wacht te slepen. Het gaat om een opdracht voor de levering van apparatuur voor twee cor- vetten die zijn besteld voor de marine van Oman mr///""/ ZoiMIMERAIMDA, DE IDEALE VERAIMDA MET SPER EN HOBBES door bill waterson ELEKTRISCH SCHUIFDAK. Met Zonneranda heeft u er een uiterst komfortabele woonruimte bij. Het favoriete plekje in huis waar u graag zit en waar u de tempera tuur zelf bepaalt. Met'n druk op de knop schuift het dak open en kunt u van het vroege voorjaar tot de late nazomer genieten van elke zonnestraal zonder dat het een sauna wordt In de winter houdt u het licht binnen en sluit u de kou buiten. Zonneranda is uitsluitend verkrijgbaar via erkende Zonneranda- dealers door heel Nederland. WÊÊ^^A Wij verzorgen f i voor u de montage en alles I wat er bij hoort, dus ook de vergunning en u krijgt 10 jaar garantie. Elektrisch Schuifdak Kantoor/showroom geopend van dinsdag t/m vnjdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdags van 10.00 tot 16.00 uur of op afspraak. Havenstraat 33,2671 GH Naaldwijk Tel 01740 - 29215 Postkode "l Plaats J Zonneranda. Postbus 238.2670 At NaaWwi|k

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3