Is Afrika nog te helpen? 'finale Eeidóa&owumt De ergste crisis van de eeuw, zo wordt de situatie in Afrika genoemd. Veertig milioen mensen dreigen om te komen van honger en dorst. Niet alleen in landen in de Hoorn van Afrika, maar ook in het zuidelijk deel van het continent schreeuwen ze om bijstand van de internationale gemeenschap. In Nederland start mor gen een actie van de gezamenlijke hulporganisaties om een week lang geld in te zamelen voor noodhulp. De organisaties rekenen wederom op gulle giften, ook al is vrijwel het gehele volk in de ban van het EK-voetbal. Maar zal het publiek er dan nooit eens genoeg van krij gen om weer de beurs open te trekken? Het is per slot van rekening al de vierde actie in zes jaar. Oftewel: wordt het ooit nog wat met Afrika? ZATERDAG 13 JUNI 1992 PAGINA 32 In een Etioptsch vluchtelingenkamp smeekteen jongen huilend om eten. Ach ja, zucht Thomas van Velt- hoven. Hij kan ook wel begrijpen dat het tijdens het Europees kampioenschap voetbal niet zo gemakkelijk is om contact te krij gen met 'onze jongens'. De coör dinatorvan de Afrika-actie heeft al een fax gestuurd waarin hij de voetballers vraagt sympathie te betuigen, maar het is nog even wachten op een antwoord. Want zou het niet prachtig zijn als de voetballieden op de een of ande re wijze laten weten dat er meer gebeurd in de wereld? Van Velthoven heeft ook nog niet zo'n duidelijk idee hoe dat precies moet uil- pakken. „Misschien kan een speler tij dens een interview met Kees Jansma het gesprek zo'n wending geven dat er even aandacht voor Afrika is", oppert hij. Maandagavond de beeldbuis maar goed volgen om te kijken hoe Dennis Bergkamp, tijdens de nabeschouwing, via de stugge GOS-verdediging terecht komt bij de noden in Somalië. Want wie heeft ooit beweerd dat voet bal èb noodhulp niet samengingen? De negen hulporganisaties die voor deze actie weer samen optrekken (giro 555) lijken geen enkele vrees te hebben voor een debacle als gevolg van de alom aan wezige EK-koorts. Maar ze beseffen terdege dat een potje voetbal in Zwe den ertoe leidt dat miljoenen landgeno ten veertien dagen niet al te zeer ver moeid willen worden met honger en verderf. Thomas van Velthoven, in 'normale' weken secretaris Afrika van de Novib, heeft gemerkt dat een aantal actualiteitenrubrieken een houding heeft van 'we kunnen wel wat uitzen den, maar als er op het andere net voet bal is zullen er weinig mensen kijken'. „Sommige rubrieken zijn bereid om te gaan schuiven met hun programma's zodat ze niet tegelijk met het voetballen op de buis zijn. Maar er zullen altijd nog wel mensen zijn die toch wel naar de actualiteitenrubrieken kijken. En de kranten en radio, die vast en zeker ook veel aandacht besteden aan de actie en aan Afrika, bereiken de mensen na tuurlijk ook nog", zegt Van Velthoven. Van een heuse tv-actie zoals in de eer ste helft van de jaren tachtig, waarin al les geheel in het teken van hongerend Afrika zou staan, was toch al geen spra ke. De organisaties voelden daar vol gens de coördinator zelf niets voor. „We hebben ontdekt dat zo'n avond ook niet nodig is. Het zou zelfs best eens zo kunnen zijn dat het elkaar bijt: aan de ene kant aandacht voor de pro blemen en aan de andere kant die show- en glamourachtige elementen. Dat is niet nodig. We vinden het veel belangrijker dat er een journalistieke aandacht is, dus dat er verteld wordt wat voor problemen er zijn en hoe die ontstaan zijn. Het publiek waardeert dat meer dan dat er liedjes worden ge zongen en een Afrikaans bandje op treedt. In zo'n 'informatieve' aanpak past ook het versturen van lesmateriaal naar alle basisscholen waarin we vragen de actie op de een of andere wijze te steunen. Ook^ hebben we alle burge meesters een brief geschreven en ge vraagd hun invloed aan te wenden om sportactiviteiten ten bate van de Afri ka-actie te initiëren. Kortom, wij heb- Eén schaal waterleliezaad moet de ergste honger stillen van deze moeder en haar kind in Sudan. FOTO: ANP ben onze verwachtingen van de actie zeker niet bijgesteld omdat er een EK- voetbal is. Het belangrijkste is dat men sen weten wat er aan de hand is. En het Nederlandse publiek heeft ons nog nooit in de steek gelaten. Ook niet bij andere acties waar heel weinig tv-aan- dacht was". Burgeroorlogen De toestand in Afrika is dit keer vooral nijpend geworden omdat behalve in de Hoorn van Afrika (Etiopië, Sudan en Somalië) ook in andere delen van het continent (Angola, Malawi, noorden van Kenya, Namibia, Mozambique, Zimbabwe, Zambia) grote voedselpro blemen zijn ontstaan. Het ontbreken van voldoende regenwater leidt tot mis lukte oogsten. Maar er zijn meer oorza ken. Vooral in de Hoorn van Afrika woeden al tientallen jaren burgeroorlo gen. Door deze onderlinge twisten blijft 'er van de landen weinig over: wegen zijn er niet, er is veel te weinig zaai goed, er is een schaarste aan landbouw gereedschap en er is geen overheid die de landbouw een stimulans kan geven. „Er zijn allerlei vluchtelingenstromen op gang gekomen. Die leiden ertoe dat in bepaalde gebieden ook gewoon veel te veel mensen zitten", zegt Van Vel thoven. „In andere gebieden wordt niet meer aan landbouw gedaan omdat er overal mijnen liggen. De capaciteit om aan landbouw te doen wordt duidelijk onderbenut. Bovendien, mensen die verzwakt zijn, wat vooral geldt voor Etiopië en Sudan, komen niet meer tot reusachtige prestaties. In andere lan den zie je dat na vele jaren een dictator, zoals Barre in Somalia, is verdreven, maar dan liggen er vervolgens weer al lerlei clans met elkaar overhoop". De voedseltekorten in de Hoorn kon den in voorgaande jaren meestal opge vangen worden door aankopen in zui delijk Afrika. Daar is een relatief ge zonde landbouwstructuur en werden overschotten geproduceerd. Rijke lan den kochten voedseloverschotten (maïs) van bijvoorbeeld Zimbabwe en gaven deze aan noodlijdende landen. Maar landen als Zimbabwe hebben nu zelf hulp nodig, omdat door de langdu rige droogte van de oogst weinig te recht is gekomen. „In heel veel dorpen zijn de mensen bezig het allerlaatste voedsel op te eten. Soms eten ze maar één keer per week", vertelt Willem Hooglugt van Mensen in Nood. Hij voorziet dat de hongersnood een ander gevolg kan hebben in landen waar de afgelopen tijd een, vaak broze, democratie is ontstaan. „Als je niet te eten hebt word je ontevreden en dan ontstaat er onrust. In Zambia zijn ze ac tief bezig aan het werken aan democra tisering, maar als er honger heerst gaat dat minder goed. Voor Namibia is er ook een groot gevaar. Het land is net twee jaar onafhankelijk. Het risico be staat dat honger wordt geassocieerd met democratie. Dan wordt er straks gezegd: toen hij, de dictator, er nog was hadden we tenminste te eten. Men gaat weer terugverlangen naar een sterke man. Met dit soort effecten moet je he laas rekening houden". Waarschuwing Noodsituaties als die van dit moment moesten eigenlijk tot het verleden be horen nadat enkele jaren geleden een speciaal waarschuwingssysteem werd opgericht om dreigende voedseltekor ten tijdig te signaleren. Via satelliet- beelden en rapportage door een net werk van medewerkers berekent de VN-organisatie voor voedsel en land bouw, de FAO, waar wellicht moeilijk heden kunnen ontstaan. Willem Hoog lugt zegt dat begin dit jaar al duidelijk was dat de honger vooral in de maanden juli, augustus en septem ber ongenadig zou toeslaan. „In fe bruari hebben we als hulporganisaties een beroep gedaan op de EG om met hulp te komen. Ook zijn we toen zelf al hulpgoederen gaan sturen. Een collega van mij in Malawi zag dat er voedsel schaarste dreigde. Hij heeft toen voor een ziekenhuis voedsel ingekocht zodat ze daar in ieder geval wat reserve had den". Het waarschuwingssysteem mag dan wel gewerkt hebben, maar de interna tionale gemeenschap was echt niet on middellijk in rëp en roer. Het hoofd van het FAO-bureau, P. Newhouse, toonde zich zeer teleurgesteld over het trage reageren van de donoren, zoals de rijke landen worden genoemd. „De westerse regeringen lijken niet meer zo geïnte resseerd te zijn. Ze hebben hun aan dacht blijkbaar op andere zaken ge richt", zei Newhouse onlangs. Hij doel de natuurlijk op het feit dat de westerse wereld er sinds kort een nieuw zorgen kindje bij heeft: Oost-Europa. Ook de huidige economische dip waarin veel landen verkeren, doet de ver-van-mijn- bedproblemen vaak vergeten. Toezeggingen De klacht van Newhouse lijkt gehoord, want vorige week maakten de Verenig de Naties bekend dat er inmiddels voor 526 miljoen dollar aan toezeggingen (door zo'n 30 westerse landen) voor hu manitaire hulp binnen waren. Maar niettemin constateren de hulporganisa ties ook dat 'Oost-Europa' de aandacht van Afrika afhoudt. „De Muur was nog maar net gevallen toen wij al brieven uit de Derde Wereld kregen. Mensen wa ren bezorgd over de gevolgen. Wij als Mensen in Nood zijn ook wel actief in Oost-Europa, maar de prioriteit zal bij Afrika blijven liggen. Het zal niet ten koste van Afrika gaan. Door de pu blieksacties die worden gehouden, zijn politici ook min of meer gebonden om met wat extra's over de brug te komen. In die zin heeft zo'n actie dubbel ef fect". Novib-medewerker Van Velthoven meent dat westerse regeringen het aan trekkelijker vinden om in Oost-Europa te investeren, omdat deze landen het in zich hebben om er binnen een afzien baar aantal jaren -bovenop te komen. „Dan zegt de westerse wereld: laten we de condities scheppen om dat te laten slagen. Met een land als Polen wordt onderhandeld om de schulden versneld af te bouwen. Voor Afrika geldt dat niet. Het heeft te maken met de politie ke wil om de situatie eens rigoureus aan te pakken. Wat dat betreft leek de situ atie een aantal jaren geleden haast nog gunstiger dan nu". Schulden Het hoge woord is er uit: politieke wil. Want de problemen zijn niet alleen maar een gevolg van droogte en burge roorlogen. Een van de grootste hete hangijzers is de schuldenproblematiek. Door de schulden zijn de landen niet in staat een goed stelsel van bijvoorbeeld onderwijs- en gezondheidsvoorzienin gen op te bouwen. Ook zouden er eens redelijke prijzen betaald moeten wor den voor Afrikaanse produkten grondstoffen, vindt Van Velthoven Probleem voor Afrika is echter dat zt niet in de positie verkeert om die te be dingen. „En nog altijd schermt de Eu ropese Gemeenschap de markt te vee af voor landbouwprodukten uit Afri ka", sneert de actie-coördinator „Want het is toch eigenlijk van de zottf dat wij hier paprika's en aubergine! kweken, terwijl ze in Kenya en Zambir prachtig groeien. Maar ze komen ei hier niet in. We moeten ons ook goe( realiseren dat er altijd nog meer gek uit Afrika naar ons toe komt dan dat e geld van ons daarheen gaat. Met ande re woorden: we verdienen nog steed aan Afrika". Natuurlijk moeten de hulporganisatie doorgaan met hun werk en natuurlij moeten de regeringen en regeringsin j stanties zich blijven inzetten om di soort landen (verder) te helpen ontwik kelen. Maar worden de ontwikkeling} werkers, zoals dat bij menig burger va j tijd tot tijd het geval zal zijn, nooit een overmand door de gedachte: wordt he nog wel wat met dal werelddeel? Mer sen in Nood-medewerker Wilier Hooglugt laat geen spatje moedelooi heid doorklinken in zijn verhaal. „Elk keer sta je weer versteld van de span kracht van de mensen daar, terwijl z het ene na het andere over zich hee krijgen. Dat geeft ons de moed en d inspiratie om door te vechten. Ik'gee direct toe: er mislukken heel wat pre jecten, maar soms lukt het wel. Neei de Sahel, daar zijn structurele verbete ringen aangebracht. Niet dat alles koe en ei is, maar zo'n absolute ramp als i de jaren zeventig zien we daar niet wee gebeuren. Het wordt echt ooit wel w< met Afrika, alleen zal het langer dure dan wij hier vanachter onze bureaus hc pen. Wij moeten ook niet gaan bepale hoe het daar moet. Maar we moeten wel de kansen geven en op dit momei ontnemen we ze meer kansen". Zijn collega Van Velthoven zegt degelijk af en toe last te hebben va moedeloosheid. „Als secretaris Afrik valt het ook wel zwaar om te moete constateren dat het ook dit jaar wee misgaat". Maar ook hij noemt de situ: tie van de Sahellanden als een hoopgt vend voorbeeld. En ook in de Hooi van Afrika ziet hij perspectievei „Maar het is een ontzettend diepe pi en steeds komen er problemen over d: continent heen die de put nog diept maken. Het zal de komende jaren oo nog heel moeilijk worden. Eigenlijk er maar één boodschap: enorme steu er naar toe. En alle regeringen die ni< dat doen wat ze moeten doen, nameli werk maken van democratisering i mensenrechten, aanpakken. Juist i dat Oost-Westconflict uit de wereld en Amerika en Rusland gee vriendjes meer binnen hun invloed sfeer hoeven te houden moet strei gekeken worden naar wat voor man aa het roer is in een bepaald land. Maar mensen daar zullen zelf ook initiatievi moeten nemen, want dat mis je nog veel. In veel landen hebben het kolon aal regime en de activiteiten van missi narissen in hoge mate geleid tot aflia kelijkheid. Na de koloniale overhee sing kwamen er dictators en weer on stond er zo'n situatie van: we kunnf zelf niets ondernemen, het moet vi een sterke man afkomen. Gelukk komt men nu steeds meer tot het bes dat ze het daar dus ook helemaal ni van moeten hebben, maar dat ze h zelf moeten doen. Maar ze hebbt onze steun daarbij nog steeds nodig'

Leidse Courant | 1992 | | pagina 32