Feestgevoel in honderd-jarige Gereformeerde Kerken blijft uit Fatima en de kogel van de paus GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR 9T fieldde (Souuwt C&klóe Qounant ZATERDAG 13 JUNI 1992 KRO-omroepparochie naar Nieuwegein UTRECHT De omroepparochie van de KRO verhuist dit najaar van Amersfoort naar Nieu wegein. De KRO en het aartsbisdom Utrecht voeren de laatste besprekingen met het bestuur van de Barbarakerk in Nieuwegein, bericht 'Een-twee-een', het blad van de RK Kerkprovin cie. Voor Nieuwegein is gekozen, omdat jong en oud er beter vertegenwoordigd zijn dan in de vergrijzende Sint Franciscus Xaveriusparochie in Amersfoort. Ook wonen er meer allochtonen dan in Amersfoort, waar de omroepparochie sinds de oprichting in 1974 gevestigd was. Be gin dit jaar werd besloten Amersfoort te verla ten. Een omroepparochie met een andere leef tijdsopbouw en sociale structuur moet er voor moeten zorgen dat het omroeppastoraat aan trekkelijk blijft voor een zo breed mogelijk pu bliek, zei de KRO toen. Wereldraad van Kerken teleurgesteld over Rio RIO DE JANEIRO - De milieutop in Rio de Janeiro geeft volgens de Wereldraad van Kerken ontoerei kende antwoorden op de grootste bedreigingen van de aarde. Er zijn nauwelijks tekenen die wijzen op een ingrijpende verandering in de economische en milieu-politiek. Vooral de Verenigde Staten moeten het ontgelden in de 'Brief aan de kerken' die de Wereldraad gisteren vanuit Rio heeft verstuurd. Maar ook de andere industrielanden wor den opgeroepen hun levensstijl drastisch te veranderen, het ener gieverbruik terug te dringen en hun economische politiek te wijzigen. Ook moeten zij de schulden van de Derde Wereld kwijtschelden. De 320 lidkerken worden opgeroe pen hun regeringen achter de broek te zitten. „Met het oog op de grote gevaren van onze planeet moeten wij, kerken ons ertoe verplichten geestelijk, moreel en materieel bij te dragen aan de bouw van een nieuwe samenleving". Zestien religieuze vertegenwoordi gers in Rio de Janeiro hebben in een brief de leiding van de conferentie gevraagd om tijdens de afsluiting van de top, net als aan het begin, een minuut stilte in acht te nemen „voor reflectie en gebed". Als tegenpresta tie zullen zij religieuze gemeen schappen oproepen zondag 14 juni 12.00 uur (Rio-tijd) enige tijd stil te zijn. Plicht is wat men van anderen verwacht. Geschiedenis van Nederlandse joden AMSTERDAM - In ruim 600 blad- zijden verhaalt het deze week gepre senteerde boek 'Pinkas' de geschie denis van de joodse gemeenschap in Nederland. Het boek bevat een be schrijving van alle 194 gemeenten waarvan bekend is dat ze binnen het Nederlands-Israëlietisch Kerkge nootschap een zelfstandige status hebben gehad. Het initiatief voor het boek is genomen door Yad Vas- hem te Jeruzalem, het centrum ter herinnering aan de joodse slachtof fers van de Tweede Wereldoorlog, dat een serie encyclopedieën over alle joodse gemeenten in landen die door de nazi's bezet zijn geweest, uitgeeft. Mazda en de Heilige Geest door MARINUS V D. BERG Enkele jaren geleden schreef ik hier eens over een vrouw die als kind in een Jappenkamp had gezeten. Zij, inmiddels overleden, heeft de laatste jaren erg geleden onder dit kampverleden. Ik schreef toen ook dat zij eens zei 'nooit een auto van Japanse afkomst te zullen kopen, ook al zou die goedkoper zijn. Tot mijn verbazing kreeg ik een boze reactie van iemand uit de wereld van de Mazda-autoverkoop. Mijn bijdrage zou een anti-reclame zijn voor zijn garagebedrijf. Ik had er geen moment bij stil gestaan en het was ook niet mijn bedoeling. Het ging mij om aandacht voorde mensen die geleden hebben en nog lijden onder de Japanse bezetting. Zij hebben in Nederland lang te weinig aandacht gehad. Aan dit voorval moest ik terugdenken toen ik op een zaterdag voor Pinksteren 'De Standaard' las. 'De Standaard' is een Belgische krant die ik elke zaterdag ga halen omdat daarin vaak boeiende bijdragen staan, zoals van de meer dan tachtig-jarige jezuïet en filosoof Libert VanderKerken. Zijn bijdragen getuigen van grote levenswijsheid. Ik noem enkele van de verzamelbundels voor liefhebbers:Luisteren naar de stilte, Kijken in de verte. Wachten op de tram, Wonen aan de zuidkant. 'Allemaal verschenen bij de Nederlandse Boekhandel, Antwerpen. Je moet wel een woordje Frans beheersen om ze te lezen. En als dat niet lukt, blijven ze ook nog lezenswaard. Nu gaat het mij niet om Libert VanderKerken, maar om een advertentie. Op de voorpagina staat een interview over de betekenis van Pinksteren met de bisschop van Namen, maar op pagina tien staat een bijna halve pagina beslaande advertentie. Er staat: „Pinksteren. Zondag daalt de Heilige Geest neder. Ontvang 'm op waardige wijze.Daaronder staat een foto van een Mazda 121 met een open dakje. Boven het open dakje zweeft een cirkeltje, zoals je die boven afbeeldingen van heiligen ziet. Ik ben verbijsterd. Juist deze week las ik dat er in Nederland een uitzendverbod is geweest van een andere reclamespot waarin religie, godsdienst werd gebruikt om reclame voor iets te maken. Ze zou aanstootgevend zijn. Op de stations en bushaltes, zie ik regelmatig reclame van een broekenmaker uit Oldenzaal die een jonge non laat zien, die haar habijt optilt, waaronder ze zo'n broek draagt. 'Loveforbidden'staat erop. De reclameplaten van deze 'heren' schijnen zo aantrekkelijk te zijn dat, naar hun eigen zeggen, de ruiten van de bushaltes er voor worden ingeslagen om ze te bemachtigen. Zo'n fabrikant zou toch moeten worden aangeklaagd vanwege aanzetten tot vernieling van andermans eigendommen. Al eerder dit jaar was de Italiaanse dure kledingfirma Benettonin het nieuws vanwege aanstootgevende reclame. Zij schuwt het niet om stervende 'aidspatienten' te gebruiken voor haar commerciële doelen. De reclame van Mazda verraadt precies wie de moderne God van de mannelijke snit is. Ik hoop maar dat de deelnemers aan de milieuconferentie in Rio een andere geest zullen ontvangen: die van eerbied en respect voor mens en milieu, eerbied voor de Schepping. De Heilige Geest, die een vrouwelijke kracht is, zoals Anny Matti zegt op Pinksterzaterdag in haar gesprek met het dagblad Trouw, kenmerkt zich door mildheid en vrijheid. Zij is een kracht die heelt en geneest van macht en brutaliteit. Reclamemakers dreigen op een gevaarlijke wijze onze geest te beïnvloeden. Ik zie de Heilige Geest als een broodnodige Tegenwind. DEN HAAG - De Gere formeerde Kerken in Ne derland bestaan honderd jaar, maar zien daarin geen aanleiding voor een groot feest. Het jubileum jaar verstrijkt nagenoeg onopgemerkt. Alleen een symposium, een kansel- boodschap en enkele pu- blikaties herinneren aan het jaar 1892. „Er is geen reden honderd jaar Gereformeerde Kerken uitge breid te vieren. Het eigen, aparte bestaan is immers nooit doel in zichzelf geweest", schrijft het synodebestuur in een boodschap die morgen in alle 861 plaatselijke kerken wordt voorgelezen. Wel is er reden tot dankbaar heid, vindt het bestuur. Voor het feit dat een eeuw geleden twee kerken die hadden gebro ken met de Nederlandse Her vormde Kerk, besloten geza menlijk verder te gaan. En voor „Gods bewaring, ook van dit deel van zijn Kerk, dwars door onderlinge twisten heen". Het bestuur kijkt liever naar de toekomst, naar de hereni ging met de Hervormde Kerk en de Evangelisch-Lutherse Kerk. „Wij staan in deze tijd voor een nieuwe opdracht, een gezamenlijke opdracht om in een veranderende cultuur, waarin het Evangelie minder vanzelfsprekend lijkt dan .ooit, Gods blijde boodschap te laten horen en zien". De herdenking heeft komende woensdag plaats, precies hon derd jaar nadat de Christelijke Gereformeerde Kerk (1834) en de Nederduits Gereformeerde Kerken (1886) in Amsterdam de vereniging ondertekenden. Dat gebeurt tijdens een sym posium aan de Theologische Universiteit te Kampen, dus niet in de wieg van de Gerefor meerde Kerken, de Amster damse Keizersgracht. „Dat is merkwaardig, maar niet toevallig", aldus synode bestuurder ds. K. Bisschop. „Wij hebben geen voorberei ding getroffen om stil te staan bij een eeuw Gereformeerde Kerken, want bijna een derde van die eeuw zijn we als gere formeerden met hervormden samen op weg." Bovendien was de Keizersgrachtkerk in 1986 al toneel van een herden king. „Het is goed dat het gebeurd is, maar we zijn nu met andere zaken bezig", vat synodevoor zitter ds. P. Boomsma de gere formeerde gevoelens over 1892 samen. Ook hij wijst op het Sa men op Weg-proces met de hei-vormden en lutheranen. „Wat overigens niet wil zeggen dat we bezig zijn onszelf op te Roerig jaar Honderd jaar na hun oprich ting beleven de Gereformeer de Kerken een roerig jaar. Dis sidente theologen als Kuitert en Wiersinga bepleiten een grote schoonmaak onder de gereformeerde beginselen. De godsdienstsocioloog Dekker schrijft dat de Gereformeerde Kerken de afgelopen vijftig jaar „een stille revolutie" heb ben ondergaan en inmiddels zelf „min of meer geseculari seerd" zijn. Symbolisch is wat dit betreft de breuk met de Gereformeer de Oecumenische Raad, een internationaal gezelschap van in het algemeen behoudende gereformeerde kerken, die naar alle waarschijnlijkheid dit najaar wordt bezegeld. In hetzelfde jubileumjaar verloor het kerkgenootschap ruim 10.000 leden, meer dan ooit sinds de Vrijmaking van 1944. Er bleven er 774.000 over. „Wij zetten inderdaad een dik ke streep onder het verleden en storten ons helemaal op Sa men op Weg", zegt synode-se cretaris C.J. de Kruijter. Voor zitter ds. J. Staat van het Con fessioneel Gereformeerd Be raad zegt het anders: „Men houdt een uitvërkoop van de gereformeerde leer. Maar dat za} uiteindelijk leiden tot niets". De vergaande pluraliteit bin nen de Gereformeerde Kerken betekent volgens hem op den duur de ondergang van dit kerkgenootschap. „Wiersinga en ik in één kerk, dat kan toch niet. Dat is toch een lachertje, zowel voor hem als voor mij", aldus de voor man van de behoudende gere formeerden. De Gereformeer de Kerken missen de saamho righeid die lange tijd hun han delsmerk was. Staat vindt de herdenking van 1892 dan ook te sober. „We hoeven ons er toch zeker niet voor te schamen." Schrift en belijdenis, die het op dit mo ment zwaar te verduren heb ben, stonden toen hoog geno teerd. Ook het feit dat twee groeperingen elkaar in relatief korte tijd vonden, verdient een feestelijker herdenking. Verdeeldheid Kerkjurist dr. H.B. Weijland legt in de symposium-bundel uit dat 1892 eigenlijk nooit is herdacht in de Gereformeerde Kerken. Het 50-jarig bestaan viel in het jaar 1942,- „toen zo wel de oorlog als de kerkelijke verdeeldheid elke lust tot vie ren danig doofde". Die kerkelijke verdeeldheid leidde in 1944 tot een breuk binnen de Gereformeerde Ker ken, na 1926 (toen men twistte over de vraag of de slang in het paradijs echt gesproken had) de tweede en vooralsnog laat ste in het bestaan van het kerkgenootschap. De Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt waren geboren. Elke officiële toenadering tot de 'gewone ge reformeerden' is tot op heden uitgesloten. Alleen op persoonlijke titel is contact mogelijk. Zo zal de vrijgemaakte hoogleraar M. te Velde op het symposium een bijdrage leveren. Ook binnen de vrijgemaakte kerken is de herdenking sober: een bundel historische opstellen en een bericht aan de kerkeraden met het verzoek op zondag 21 juni enige aandacht aan 1892 te be steden. Het jaartal is verder van be lang voor die kerken die een eeuw geleden niks voor de Ver eniging voelden, de Christelij ke Gereformeerde Kerken, die op 5 september in Barneveld een speciale toogdag houden. „1892 is voor ons maar een tus senstation". zegt prof. W. van't Spijker, wijzend op 1834 als het werkelijke geboortejaar van zijn kerk. „Hoewel, er stortte toen een hele trein van de rails en een paar wagonne tjes zijn er per ongeluk op ge bleven." Zevenhonderd plaatselijke ge meenten deden wel mee met de Vereniging. In de meeste plaatsen leidde dat niet tot pro blemen: daar bestond slechts een van de twee kerken. Iri plaatsen waar beide kerken - vaak aangeduid als A en B - te vinden waren, kon het tot in de jaren twintig van de volgende eeuw duren voordat de samen smelting een feit was. De problemen werden veroor zaakt door verschillen in 'gees telijke ligging'. Binnen de ge meenten die tijdens de Af scheiding (1834) waren ont staan, lag grote nadruk op per soonlijke vroomheid. Kerken die waren voortgekomen uit de Doleantie (1886) waren meer op de samenleving gericht. Maar er waren ook aardse ob stakels: sluiting van één van de kerkgebouwen, een grote Fi nanciële schuld bij een van de partijen of onenigheid over de verhuur van zitplaatsen. Vergelijking met het Samen op Weg-proces dringt zich op, maar ds. C. Mak, voorzitter van de herdenkingscommissie, wimpelt die weg. De twee ker ken konden zich in 1892 geza menlijk afzetten tegen „de ontaarde moeder, de Hervorm de Kerk". Honderd jaar later gaat het „om een hereniging van kerken die andersoortig zijn. Daarom vallen ze elkaar niet in de armen, maar kruipen ze haar elkaar toe." FATIMA Teresa Miran da weet hoe ze met scepti sche vragenstellers moet omgaan. Zij is geen non, maar blijkt een getrouwde dame die, als het dan moet, wel de laatste infor matie wil geven over het wonder van Fatima. Maar mondjesmaat. „U vindt het allemaal in de herinneringen die zuster Lu cia heeft opgeschreven. Het boekje is zeker ook in het Ne derlands vertaald. Meer heeft u niet nodig want alles wat er over Fatima is te vertellen staat daar in". Daarmee aange vend dat het gesprek wat haar betreft niet veel langer hoeft te ciuren. Ze zetelt in een impo sant kantoor van staal en glas dat pal naast de immense es planade ligt. waarop de bede vaartgangers traditiegetrouw op 13 mei bij elkaar komen. Fatima oogt uiterst modern en clean. Het wonder is er geka naliseerd. Het kleine kapelle tje dat de herinnering moet be waren aan wat drie herderskin deren beleefden op die der tiende mei in 1917 staat nu on der een een groot glazen balda kijn. Twee jaar geleden toen de paus het Maria-oord voor de tweede maal bezocht kwam het moderne service-centrum gereed waar Teresa Miranda informatie geeft. Maar eigen lijk is ze daar niet voor. Ze is er voor de mensen die in Fatima willen trouwen of er hun kin deren willen laten dopen. Er valt ook het nodige te regelen als je beseft dat Fatima jaar lijks door zo'n vier miljoen mensen wordt aangedaan. Het is uitgegroeid tot het belang rijkste kerkelijk centrum in Portugal. Dit jaar was de be langstelling groter dan anders omdat de .verschijningen vijf enzeventig jaar geleden door de drie kinderen werden ge zien. In de periode tussen mei en oktober die ook de belang rijkste data markeren van de Mariaverschijningen, worden er dagelijks voortdurend mis sen opgedragen in de basiliek. Met pijnlijk nauwgezette effi ciency wisselen de groepen die hun devotie voor Maria willen laten blijken elkaar af. Fatima wordt door de Portuge zen het altaar van Portugal ge noemd maar je ziet dat niet af aan het aantal kerken dat er nu staat. De door het Vaticaan tot basiliek verheven bedevaarts kerk torent boven het welva rende stadje uit. In het voet spoor van het wonder hebben zich in Fatima een groot aantal religieuze instituten geves tigd. Ook de Portugese bis schoppen vergaderen er regel matig. Twee jaar geleden bezocht paus Johannes Paulus II voor de tweede maal Fatima en bracht toen de kogel mee die Ali Agca op 13 mei 1981 op het Sint Pietersplein in Rome op hem afvuurde. De kogel is toen verwerkt in de kroon van het Mariabeeld dat op hoogtijda gen in Fatima wordt rondge dragen. Dat de paus uitgerekend op een dertiende mei die aanslag overleefde, beschouwt hij als een bijzondere vorm van bij stand van de H. Maagd, want deze verscheen voor de eerste maal op 13 mei 1917. Sinds de paus zo bijzonder begaan is met Fatima is het aantal bede vaartgangers én nieuwsgieri gen verder gestegen. Er ko men nu ook Russen die Maria komen bedanken omdat zij menen dat door haar voor spraak Rusland is bevrijd van het communisme. Maar aange zien het aantal katholieke Rus sen ook weer niet zo groot is, moet men dit aantal, zo zegt Miranda, ook weer niet over schatten. Dat er gebeden moest worden voor de bekering van Rusland heeft men uit de mond moeten vernemen van Lucia dos San tos, de enige van de drie her derskinderen die nog leeft. Zij is nu 85 jaar en leeft volstrekt afezonderd in het karmelietes senklooster in Coimbra. Alleen om de paus te ontmoeten kwam zij uit haar klooster. Sinds de verschijningen op het eind van de jaren twintig dooi de plaatselijke bisschop wer den erkend, hebben de pausen een bijzondere relatie gehad met Fatima. Pius XII wilde de wereld toewijden aan het On bevlekt Hart van Maria en vond Fatima op zijn weg. Pau lus VI bezocht Fatima in 1967 persoonlijk, toen het vijftig jaar geleden was dat de drie kinderen het bijzondere licht boven de steeneik zagen, en had toen een ontmoeting met Lucia. Johannes Paulus II be zocht Fatima een jaar na de aanslag. Ook zij sprak met haar. In hetzelfde jaaf dat hij werd aangevallen op het Sint Pietersplein werd van hem door een uitgetreden monnik die voor die gelegenheid een vliegtuig had gekaapt geëist dat hij de derde profetie van Maria aan Lucia zou onthullen. Zij vertrouwde dat derde ge heim toe aan paus Johannes XXIII, maar die gaf er de voor keur aan het niet wereldkun dig te maken. Het zou niet stroken met zijn optimistische levensvisie en het paste zeker niet in het hoopvolle klimaat van het Tweede Vaticaanse Concilie. Volgens Portugese kranten bevatte het de aan kondiging van een ramp zo groot dat de levenden, een maal met de verschrikkingen geconfronteerd, de doden zou benijden. Ook paus Johannes Paulus heeft het geheim niet aan de openbaarheid prijs ge geven. Maar wel heeft hij zijn toewijding aan de Maagd ver groot. Is Maria een doemden- keres die alleen met dagelijkse rozenkransgebed tevreden kan worden gesteld? Teresa Miranda vindt het in ieder ge val zaak de journalist er op te wijzen dat Maria geen brenger is van het slechte nieuws zoals sómmigen willen doen gelo ven, maar dat zij alleen in de vrede geïnteressseerd is. Van zuster Lucia wordt men op dit punt in ieder geval niets wijzer. Weliswaar heeft zij in De flop van Rio In Rio de Janeiro bouwen 25.000 ambtenaren en politii a1, meer dan een week aan een afzichtelijk 'zandkasteel' w van het bouwproces en de architectuur vooraf grotend vastlagen. De Verenigde Staten willen geen milieumaatri )C' len die hun grondstoffen-vretend kapitalisme in de jij staan. De Amerikanen sluiten, zoals zij dat ook in eigen I n doen, de ogen voor de echte problemen en denken alleen t het gewin op de korte termijn. Het is een moedeloos mal de vertoning, die de frustraties van de arme landen moge nog doet toenemen ANDERE westerse landen, waaronder Nederland en Di n land, hangen de brave milieujongen uit met zinloze pogin il om het klimaatverdrag aan te scherpen. Het tekent de b carnavaleske sfeer in Rio dat in het trots gepresenteerde maat-aanhangsel niets meer staat dan hetgeen de E( maanden geleden vastlegde: de uitstoot van kooldioj moet zich stabiliseren. Blijkbaar vinden de EG-landen, het overige onderling zeer verdeeld, het een hele prest dat zij dit standpunt niet hebben afgezwakt. EEN andere reprise betreft het geld dat de rijke landen hebben voor de ontwikkelingshulp. Twintig jaar geleder i loofde het Westen om 0,7 procent van het nationaal inkoi aan ontwikkelingshulp te besteden. De top van Rio gingi een groot deel over de vraag wanneer die belofte eindilc eens wordt ingelost. Dat is op zijn minst ergerniswekk maar eigenlijk is hier de kwalificatie 'schande' op zijn pla; '1 Al die verdragen, aanhangsels, protocollen en verklarin lijken heel wat voor te stellen, maar nergens worden de landen verplicht tot een duurzamer gebruik van grond: fen en tot minder vervuiling van het milieu. Over de bek king van de bevolkingsgroei, toch dé manier om de leefbaar te houden, wordt met geen woord gerept. De regeringsleiders mogen tenslotte de vlag op dit bh zandkasteel plaatsen. Daarna wordt Rio '92 weggespj door de terugkerende vloed van macht, geld, gemakzuclili onverschilligheid. Dan blijkt hoe machteloos 25.000 conj i gangers kunnen zijn. Kloosterleven in de Middeleeuwen) TER APEL - In Museum Klooster in Ter Apel wordt vandaag de tentoonstelling 'De akker is de wereld' geo pend. De expositie, die een beeld geeft van de economie van een plattelandsklooster in de Middeleeuwen, is tot en met 31 oktober te bezichtigen. De tentoonstelling valt in vier blokken uiteen: het klooster als agrarisch bedrijf, de ziel zorg, de boekerij en de genees kunde. De kruisheren, die in de Middeleeuwen het klooster in het Groningse dorp bewoon den, hielden zich bezig met zo wel akkerbouw als veeteelt, maar hadden ook een bijen- houderij, brouwerij en schoen makerij. Daarnaast hadden zij hun inkomsten uit giften van welgestelde burgers die uit zorg om hun zieleheil de paters en broeders royaal van geld voorzagen. De boekerij was bij uitstek karateristiek voor een Middeleeuws klooster. In de meeste gevallen werden boe ken af- of overgeschreven. Daarbij waren liturgische 1 ken favoriet. Maar zelden schrijven iets creatiefs. Ook de geneeskunde komt bod. Er zijn onder meer beelden te zien van de pr1 sche geneeskunde die. seerd was op kennis van' neeskrachtige kruiden, naast wordt op de tentoon1 ling de religieuze heelki1 belicht, enerzijds de gast heid van de kruisheren reizigers en zieken, ander1 de wonderdoende 'ChriE Medicus'. Het muse enige nog bestaande mii1 eeuwse plattelandsklo van Nederland, huisvestti 1464 tot 1619 kruisheren. na had het gebouw ver: lende functies, zoals wo van de dominee en de scl meester, school en tim werkplaats. Sinds 1990 het gebouw, dat in de dertig grondig werd gere reerd, een museum voorE gieuze geschiedenis en k lijke kunst gevestigd. 1989 met kerkelijke goedkeu ring haar herinneringen aan de Verschijningen voor de vijf de maal bijgewerkt, maar het laatste tipje van de sluier zal zij niet oplichten en, zoals het er nu naar uitziet, meenemen in haar graf. Haar herinneringen zijn gedrenkt in een geest van versterving die de meeste mensen waarschijnlijk niet meer kunnen pruimen. Zij schrijft en leeft alsof zij al ge storven is. Teresa Miranda is daarmee vergeleken een won der van vitaliteit en efficiency. Haar onderneming loopt voor treffelijk. Richt U maar op Ma ria, lijkt ze te willen zeggen, dan komt alles goed. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden Telefoon: 071 -122 244. Telefax. 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17 00 uur Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. R. Edens, drs. Chr. van der Hoff, A. Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, ei dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlai België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K. Swi M van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hi (chef), H. Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. vanV - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland Örs. D. J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B van Huët (Londen), M. de Konii (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulö), B. Schampers (Brussel), W. Voor (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wi (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve verta publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalste M de Cocq n 08.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma t/m vr var 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 18 00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Voor uitsluitend h geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2