Hans Mondt: „Jeugd vangen voor klassieke componisten doe je in de concertzaal" finale Êcidóc Qowiant Hij is verantwoordelijk voor de populairste programma's op zowel Radio 3 ('Muziek terwijl u werkt') als Radio 4 ('Muziek voor miljoenen'). Toch bleek onlangs tijdens een enquête dat hij het minst bekende Veronica- gezicht heeft. Hans Mondt zit er niet mee. Hij heeft andere zaken aan z'n hoofd dan de bekende Nederlander uithangen. Van de week vierde hij een jubileum: de duizendste aflevering van 'Muziek voor Miljoenen'. Het werd een uiterst sobere bijeenkomst. „Het geld dat een feestje kost, gebruik ik liever om de serie 'Zomeravondconcerten' op te nemen. Daar is de luisteraar meer bij gebaat". Hans Mondt heeft zo zijn eigen ideeën over die luisteraar, maar ook over het orkestbestand in Nederland, over het nuttig gebruik van de omroeporkesten en het de concertzaal binnenlokken van jeugdig publiek. Idoor HANS PIET HILVERSUM - „Wat mij van die duizend uitzendingen 'Mu ziek van Miljoenen' het meest is bijgebleven, is de keer dat de vriendin van mijn pleegzoon was geslaagd voor haar atheneum. Er was een feestje waar ik twee gla zen wijn heb gedronken. De vol gende dag was de uitzending en daarin moest ik een plaat van het Wiener Philharmoniker afkondi gen. Op het moment dat ik het deed, versprak ik mij en viel in een diep gat. Ik bleef maar zeg gen welke wals het orkest had ge speeld en wie de dirigent was. Ik had totaal geen controle meer. Het was verschrikkelijk. Op een gegeven moment hebben ze de microfoon maar dicht gedaan. Daarna is het een nonstop-pro gramma geworden. Alleen tegen het einde heb ik mijn excuses aangeboden, verteld dat ik op het slagen van mijn schoondoch ter een glaasje had gedronken, 's Avonds in de concertzaal kwam iedereen naar mij toe om mij te feliciteren. Niemand had het over mijn verspreking. Wat ik had ondergaan als een ver schrikking, was de luisteraar nauwelijks opgevallen", zegt Hans Mondt, die in februari van dit jaar zijn 25-jarige jubileum bij Veronica vierde. ..Hoewel iedereen leuk reageerde, heb ik lange tijd nodig gehad om er over heen te komen. Na jaren live te hebben gepresenteerd, was er opeens die angst de mist in te gaan, ook omdat ik mij na die keer vaker versprak. Een Radio-4- publiek luistert heel aandachtig. Je moet goed articuleren en eerlijk gezegd ben ik nogal slordig. Ik heb in de paar maanden, die volgden mijn program ma's op band opgenomen, maar dat is moeilijker dan een rechtstreekse pre sentatie. Ilse Wessel, een van onze pre sentatrices op Radio 4. kan het niet. Als ze wel eens een zaterdag vrij wil zijn of even op vakantie, zeg ik: zet het maar op de band. Dan is ze uren bezig, terwijl ze live nooit één verspreking maakt". Klassiek Dat Hans Mondt zich na de aspirant- status van Veronica met klassieke mu ziek ging bezighouden, werd uit nood geboren. „Hoewel ik ook een fan was van klassieke muziek, zij het dan het lichte repertoire. De groep die toen nog bestond uit Rob Out, Lex Harding, Ka- rel van der Woerd, Ad Bouwman en ik, zei: als jij het wel leuk vindt, doe het dan maar. Niemand had er trek in, maar het moest gebeuren. Dat stond in de opdracht. Mijn klassieke opvoeding was de opera op zondagmiddag bij de BRT en het vast luisteren naar de Gre goriaanse muziek van de KRO, hoewel we thuis protestant waren. Ik heb geen conservatorium, maar wel acht jaar pia noles gehad. Spoedig na de mulo ben ik gaan varen en dan kom je niet meer achter zo'n instrument terecht. Daarna durfde ik niet meer. Vijftien jaar gele den heb ik voorgoed afscheid genomen. Ik verhuisde naar een veel grotere wo ning, waar ook plaats was voor een vleugel. Toen heb ik even gedacht: zal ik er een kopen, maar realiseerde mij tegelijkertijd dat ik geen zin had in pia noles en het dagelijks spelen van de toonladder. De kennis zit in mijn hoofd en het maken van een radioprogramma is toch een combinatie van kennis en gevoel". „De achterban van Veronica is totaal niet geïnteresseerd in klassieke muziek, op een enkeling na natuurlijk. Als je naar de cijfers kijkt, zijn het vooral de AVRO-, NCRV- en VARA-leden die afstemmen op onze programma's. Ik heb natuurlijk wel geprobeerd om de jeugd te interesseren voor klassieke muziek. Veronica kwam zo'n vijf jaar geleden met 'Nederland Muziekland Klassiek'. Het was een programma waarin we drie seizoenen lang ons best hebben gedaan jonge musici van con servatoria een kans te bieden. Ze kre gen drie uur een studio tot hun beschik king voor tv-opnamen. Die beelden versneden we met een interview. Wij dachten: zo bereiken we via de muziek scholen de jeugd. Maar wat bleek? De jonge kijker, maar ook de conservatoria waren totaal niet geïnteresseerd en de musici die we kregen, waren moeilijke praters waardoor het uiterst saaie pro gramma's werden. Daar hebben we dus een streep onder gezet. Je kunt de jeugd niet voor klassieke muziek van gen middels radio of televisie. De enige manier om hun interesse te wekken, is door ze naar de concertzaal te halen. Ik weet het uit mijn eigen jeugd. Het werd pas leuk toen we klassikaal naar con certen gingen. Zo werden we elke maand geconfronteerd met een orkest en de werken die werden uitgevoerd. Je kreeg uitleg waardoor het verhaal ging leven. Dan denk je: wat is het mooi en ga je zelf naar een concert. En als die mensen eenmaal binnen zijn, raak je ze niet meer kwijt. Vanaf dat moment kun je ze ook van alles voorschotelen. Zes jaar geleden haalden we ze binnen met walsen en polka's, nu zijn ze blijer met het zware werk van Bruckner bij voor beeld. Dat is een groeiproces dat ik zelf ook heb doorgemaakt. Voor ik op 28 december 1975, samen met André van Duin, de eerste uitzending van 'Muziek voor Miljoenen' (inmiddels het oudste Radio-4-programma) presenteerde, riep ook ik dat Veronica nooit aan het zware werk zou beginnen. Menno Veenstra van de NOS draaide op vrij- dagaochtend om zeven uur rustig een Mahler-symfonie. Dan zei ik: wat een afschuwelijke muziek. Nu was die Mah ler wel verkeerd gekozen voor het tijd stip, want zo'n componist vraagt aan dacht en die krijgt hij niet als mensen zich aan het scheren zijn of bezig zijn met de ontbijttafel. Maar wat die mu ziek betreft, dat was onwetendheid. Het staat nu boven aan mijn verlanglijstje, ook in de concertzaal. Het is een vibra tie die je meekrijgt die je niet meer ver geet. Laatst stond Hans Vonk in Vre- denburg. Bij de tweede uilvoering, de volgende dag, zei hij, denigrerend be doeld natuurlijk, ik wist niet dat het Lé- har-publiek van Veronica zo muisstil kon zijn bij Bruckner. Ik zei: je schat ons publiek verkeerd in. Léhar was ze ventien jaar geleden". „Ik heb een leuke baan, hoewel het hard werken is. Ik stel wekelijks dertien uur samen op Radio 4 en drie uur op Radio 2 ('Muziek terwijl u werkt'). In het begin was ik ook nog verantwoorde lijk voor de televisieproduktie van 'Ne derland Muziekland'. Ik stond steeds vroeger op en ging steeds later naar bed, tot ik dacht: voor wie doe ik het ei genlijk? Daarna heb ik wat gas terugge nomen. Maar mijn vrijheid is gebleven. Ik heb een budget en als ik zorg dat de luisteraars worden bediend en dat is te rug te zien in de kijkcijfers, is iedereen tevreden. Mijn baas zal nooit vragen: wat doe je aan vernieuwing op Radio 4? Daar is Veronica ook niet voor. Op de eerste plaats omdat onze doelgroep niet is geïnteresseerd, op de tweede plaats omdat wij de zender zoveel mo gelijk luisteraars willen bezorgen. De NOS, VARA en VPRO doen al genoeg in die richting. Wij hebben voor een sandwich-formule gekozen, dan hou je veel mensen te vriend". „Om mijn kennis van de klassieke mu ziek te vergroten, ben ik vaak in de con certzaal te vinden. Dat is de enige ma nier, want bij platen heb je de mogelijk heid ze af te zetten. Zo heb ik ook Mah ler leren waarderen. Zo'n twaalf jaar geleden ging ik de eerste confrontatie met die componist aan..Het was een symfonie. Ik ging door het dak. Ik wist niet dat er zulke mooie muziek be stond. Echt verrukkelijk. Ik geloof dat muziek ook in je hart moet zitten. Dat is het verschil tussen de programmama kers op Radio 4. Sommigen hebben al leen muziek in hun hoofd". „Over Veronica en de TROS wordt al tijd denigrerend gesproken door colle ga's van andere omroepen. Wij zijn de omroepen die voor de grote massa pro grammeren. Ik heb nog nooit een colle ga van een andere omroep aan de tele foon gehad die zei: moet je eens luiste ren, het voortbestaan van de orkesten gaat mij erg aan het hart, kunnen we eens een keertje praten over hun invul ling Nooit. Ik hou niet van kritiek aan de zijlijn". Uitverkocht „En zo verkeerd zijn we niet bezig. Ónze series in de concertzaal zijn op voorhand uitverkocht. Voor de Mees terwerken-reeks van het komend sei zoen zijn nog honderd kaarten in Vre- denburg beschikbaar. Bij de TROS loopt het ook goed. Wij doen dus wat het publiek wil. Andere omroepen doen daar heel neerbuigend over. Zo ervaar ik dat tenminste. Ze vinden zich zelf heel elitair en wat wij doen maar waardeloos. Ze praten echt in de trant van: ze hebben geen opleiding gehad en weten er ook niets van. Ik denk dan: als je vindt dat Radio 4 een zwaardere in vulling verdient, ga dan een gesprek aan". „Er is wel overleg geweest in de afgelo pen maanden, want net als bij de ande re zenders bestaat er ook voor Radio 4 een zenderredactie, die de opdracht heeft gekregen van Radio 4 een goed beluisterde zender te maken. Daar is onder meer besloten dat 'Muziek voor Miljoenen' vanaf oktober tussen negen en elf uur 's morgens een dagelijkse ti tel wordt. Alleen de AVRO doet niet mee. Die omroep heeft op zaterdag Ca roline Kaart en vindt dat de operazan geres een personality show maakt, die de naam 'Muziek voor Miljoenen* niet verdient. Onzin natuurlijk. Ik denk dat het de laatste groeistuipen zijn. Het zou mij niks verbazen als de AVRO straks wordt gesommeerd op zaterdagoch-. tend ook de sandwich-formule en de naam te gebruiken. De kracht van dat programma schuilt in het uitzenden van verschillende muziekfragmenten die in sfeer sterk verschillen. De KRO heefl nog de opmerking gemaakt geen frag menten te willen uitzenden. Zij zullen het dus, moeten zoeken in korte symfo nieën". „Als omroep behoor je dienstbaar te zijn aan de luisteraar. De horizontale programmering van 'Muziek voor Mil joenen' is een goed voorbeeld. De VPRO heeft een wat andere filosofie. Zij wil een bepaald publiek bereiken en dat vind ik prima. De beste oplossing zou zijn om de VPRO-programma's horizontaal uit te zenden. Dan bedien je het publiek op een optimale wijze. Na een paar weken weet iedereen pre cies of hij wel of juist niet moet luiste ren op .dat tijdstip. Jammer dat het niet gebeurt. Met de VARA hebben we nog geprobeerd te ruilen. Wij hadden op zaterdagmiddag uitzending. Die tijd heb ik ter beschikking gesteld van de VARA zodat ze hun 'Matinee' zouden kunnen brengen. Dat is heel hautain van de hand gewezen. Ze waren bang concertbezoekers te verliezen. Duide lijk een omroep die niet dienstbaar is aan de radioluisteraar: alleen die 'Mati nee' is belangrijk. Ik zeg: het gaat om de radio-uitzending en dan is het toch prachtig als je rechtstreeks een concert kunt brengen op de zaterdagmiddag. Iedereen was verbijsterd toen ze het af wezen. Aardig is dat dezelfde man. Jan Zegveld, heel vaak in de Werkgroep Muziek heeft geroepen: het is een schande dat er zo weinig concerten rechtstreeks worden uitgezonden. Toen ik hem confronteerde met die uitspraak zei hij: 'Ik bedoel alleen in de avond uren'. Flauwekul natuurlijk. Tegen Lex Harding had ik gezegd: een beter Ra dio 4 begint bij de VARA onze zendtijd te geven, dan kunnen ze het grote pro- dukt, wat heel belangrijk is voor de or kesten en de radio-orkesten in Hilver sum, rechtstreeks onder de aandacht brengen. Op zaterdagmiddag heb je al snel 125.000 luisteraars. Lex Harding begreep dat, de VARA niet. Echt on voorstelbaar. Nu heeft de NOS die tijd van ons gekregen. Ze brengen daar vanaf oktober live-opnamen van de Metropolitan uit New York. Grote na men, grote opera's en dirigenten. Dat vind ik dus fantastisch. Dat is denken: hoe kan ik de luisteraar zo goed moge lijk van dienst zijn". Allerleukste „Voor mij is het maken van program ma's voor de concertzaal het allerleuk ste. Het is een kwestie van compromis sen vinden tussen de dirigent, de eerste violist of pianist, het orkest en de te spelen werken. De echte harde onder handelingen daarbij vinden plaats met Hans Mondt: „Ik geef het geld voor een feestje liever uit aan de produktie van een radio-programma. Daar heeft de luisteraar tenminste wat aan FOTO: PR de impressariaten. Dat is net koehan del. Ik vind het verschrikkelijk. Die im- pressario's denken: eens kijken wat we eruit kunnen halen. Daar ligt natuurlijk ook hun winst. Ik vind echter dat ik het tegenover de overheidsgelden verplicht ben zo goedkoop mogelijk te werken. Aan de andere kant vind ik ook dat ie dereen het loon moet krijgen waarop hij recht heeft. Doordat onze concert serie in Vredenburg steeds is uitver kocht kan ik ver gaan, simpelweg omdat ik recetteopbrengsten heb. Zo kan ik mij veroorloven internationale solisten uit te nodigen en behoorlijke honoraria te betalen. Daarbij hoeft een Neder landse solist overigens niet onder te doen voor zijn buitenlandse collega. Als hij roept: 'Geef maar tweeduizend gulden', dan zeg ik al snel: laten we er maar drieduizend van maken". „Mijn grote droom is, dat we met de an dere omroepen zo kunnen samenwer ken dat we de radio-orkesten voldoen de werk kunnen bieden. Dat het tot nu toe niet is gelukt, komt doordat we alle maal kleine koninkrijkjes zijn. We we ten het allemaal het best. Misschien kan de Orkest Commissie van de nieu we Radio 4 dat veranderen. Het is ook beter als een orkest hetzelfde werk een aantal keren speelt. Voordeel voor de omroep is dat zij het allerbeste uit die verschillende opnamen kan laten ho ren. Landelijke orkesten spelen het re pertoire ook langer. Bovendien biedt het de mogelijkheid ook onbekend werk in te studeren. Alleen als je zo'n compositie een aantal keren achter el kaar kunt spelen, hebben die repetities zin. Hopelijk gaat het in de toekomst die kant op. Tenslotte kosten die orkes ten enorm veel geld. Ik denk ook dat het goed is als omroep-orkesten of lan delijke orkesten worden ingezet bij schoolconcerten. Het is de enige ma nier om de jeugd naar de concertzaal te lokken. Nu gebeurt er helemaal niets aan muziekonderwijs op scholen. Zelfs het gezamenlijk zingen is er niet meer bij. Hoe denk je dat ze in Engeland aan die mooie stemmen komen? Dat begint op de kleuterschool. Een omroep-or- kest kan zeggen: we hebben een repeti tie in VARA Studio I, stuur maar hon derd leerlingen. Dan zien ze waarom dirigent Edo de Waard een passage op een bepaalde manier-gespeeld wil heb ben. Uit onderzoek is gebleken, dat ze na zo'n ervaring wel naar de concert zaal komen. Nu is de enige confrontatie van de jeugd met de klassieke muziek Nigel Kennedy. Je moet eerst worden gevoed, wil je er iets voor kunnen voe len. Nou ja, als de Stichting Schoolcon certen roept: 'Wij hebben geen orkes ten' en de orkesten roepen: 'Wij heb ben het te druk', dan moet van hoger^ hand gewoon tegen het Rotterdams' Philharmonisch of het Residentie Or kest worden gezegd: confronteer de jeugd maar tijdens de reguliere repeti ties met de klassieke meesters. Vang je twee vliegen in een klap". Champagne „Een feestje is de duizendste aflevering van 'Muziek voor Miljoenen' niet ge worden. Het eerste idee was om tijdens het slotapplaus na het laatste concert in de serie 'Muziek voor Miljoenen' alle deuren van de concertzaal in Vreden burg open te gooien en dienbladen met champagne binnen te brengen. Met zestienhonderd mensen in de zaal ben je dan al snel tachtigduizend gulden kwijt. Lex Harding vond dat ik een feestje moest geven. Begreep ook niet dat ik het niet wilde. Maar ik geef dat geld liever uit aan de produktie van an dere radioprogramma's. Daar heeft de luisteraar tenminste wat aan. Ik ga dat geld dus nu besteden aan de serie Zo meravondconcerten in het Amsterdam se Concertgebouw. Dan kan ik fantasti sche solisten contracteren en hoef ik niet te roepen: ik heb geen geld". ZATERDAG 13 JUNI 1992 PAGINA 28 Diamantbewerker wordt schaars AMSTERDAM De vijf grote hoofd stedelijke diamantbedrijven die aange sloten zijn bij de Diamond Foundation Amsterdam, denken dit jaar voor de eerste maal meer dan één miljoen toe risten te ontvangen. Dat komt neer op meer dan 20.000 bezoekers per dia mantbewerker. Op de vijftig laatste diamantbewerkers bij Coster Diamonds, Gassan Dia monds, Holshuysen en Stoeltie, Van Moppes en Amsterdam Diamond Cen ter lopen circa 550 personeelsleden rond om de stroom toeristen in goede banen te lijden. Verder heeft bijvoor beeld Van Moppes al meer goud- en zilversmeden in dienst dan diamantbe werkers. Die situatie geeft problemen bij de op volging van de diamantbewerkers van boven de vijftig die binnen 10 tot 15 jaar met pensioen gaan. De vervangings- vraag is te klein om een normaal klasje van 20 tot 25 leerlingen per jaar in elf maanden op te leiden voor het vak. Daardoor vervalt de subsidiemogelijk heid (van thans 3000 gulden per stu dent) die de overheid voor een oplei ding in het kader van hét leerlingwezen (leer-werkovereenkomst) kan geven. Dat concludeert het Amsterdamse ad viesbureau CBE in een rapport waar de diamantairs, de gemeente Amsterdam, de onderwijsinspectie, het regionale ar beidsbureau en de Vereniging ter vere deling van het ambacht zich nu mee be zighouden. De vijf grote diamantbedrijven in Am sterdam willen hooguit een garantie ge ven voor de opleiding van 5.tot 8 leer ling-diamantbewerkers eens in de drie jaar, liet drs E. Asscher namens de dia mantairs weten op een besloten 'confe rentie' van alle betrokkenen in het Vak bondsmuseum, de voormalige thuisha ven van de Algemene Nederlandse Di- amantbewerkersbond. Voor de diamantbedrijven is het liiet alleen een technisch vraagstuk van een tekort aan stageplaatsen en baangaran ties, maar vooral een imago-probleem. Het kan niet zo zijn dat 'Amsterdam-di amantstad', een belangrijke toeristische trekpleister, het in de toekomst zonder eigen opleiding moet stellen. Antwer pen kent al een veel grotere industrie, „al lopen wij weer wat in", benadrukt B. Leeser van de Diamond Foundation Amsterdam. Een enquête van onderzoeksbureau CBE onder diamantairs leverde open hartige antwoorden op over de bestaan de praktijk. „De tijden dat de Engelse kroonjuwelen in Amsterdam gekloofd en gezaagd werden, zijn voorbij. De ruwe diamant is reeds gezaagd en wordt nu alleen nog geslepen. Veel bedrijven handelen in diamanten, los, maar ook gezet in een sieraad". Verder zit het de diamanthandel conjunctureel tegen De bestaande, tijdelijke opleiding bi het Centrum Vakopleidingen (CV), dit heeft gedraaid met subsidie van het re gionale bureau voor de arbeidsvoorzie ning, loopt eind dit jaar af. In de jaren 1989 en 1990 zijn daarin to taal negen leerlingen begonnen, var wie er inmiddels vijf hun opleiding heb ben afgerond. Drie daarvan hebben eer baan, twee zijn werkloos en drie heb ben de opleiding voortijdig gestaakt Het ging om zes Nederlanders, eei Belg, een Peruaan en een inwoner var Burkina Fasso. De afgestudeerde diamantbewerker moeten niet alleen technisch goed on derlegd zijn, maar vooral ook „stressbe stendig", vanwege de horden toeristei die over hun schouder meekijken. Bo vendien moet de toerist niet geschok worden in zijn voorstelling dat me name in Amsterdam de hoge kwalitei van het produkt alleen maar kan wor den bereikt door zeer ervaren, wat ou dere diamantbewerkers in een stofjas zo gaven de diamantbedrijven de on derzoekers te kennen. Tijdelijke tekorten aan diamantbewer kers wisten de grote bedrijven tot dus ver goed op te vangen door inschake ling van kleine bedrijfjes en ex-dia mantbewerkers die in hun vrije tijd noj wel eens een steen wilden klovpn ei slijpen. Maar ook dat reservoir van losse ar beidskrachten vergrijst en het vervan gingsvraagstuk wordt er alleen maa door verergerd. De vraag waar een bescheiden oplei ding voor 5 tot 8 diamantbewerker! eens in de drie jaar kan worden onder gebracht, is inmiddels door alle partijei op papier opgelost. De Vakschool voo edelsmeden in Amsterdam is bereii daarvoor een lokaal in te richten. D diamantbedrijven zijn in beginsel over eengekomen eens in de drie jaar ee opleider te leveren. Werkgevers en vak bonden, die samen een meerderheii van twee derde hebben in het bestuu voor de arbeidsvoorziening, zullen ver hinderen dat de bestaande inventari van de oude opleiding bij het centrui vakopleidingen wordt verkocht. B. van Hulzen van het arbeidsburea moest als eerste een veer laten in he overleg, toen hij die voorgenomen vei koop per abuis als vaststaand voorne men aankondigde. „Als oud ijzer ze ker", schamperde diamantair Asschei Boeken en opleidingsmateriaal moete gratis aan de nieuwe opleiding ter be schikking worden gesteld. De vraag blijft of het ministerie van oi derwijs bereid is voldoende geld in hc klasje te steken. Onderwijsinspectei W. KJeyn voorziet dat zelfs in het gui stigste geval de bijdrage van onderwij bij lange na niet kostendekkend zal zijl De onderwijsbijdrage per leerling is a gestemd op klassen met een omvan van 20 tot 25 leerlingen en zoveel zulle het er nooit worden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 28