Ifschrijvingen op vastgoed steeds groter ledrijfsleven onderschat irusprobleem computers li SOBI dreigt Dasa met rechtszaak ECONOMIE 23 Computersysteem internationale belastingplanning FNV stelt voor CAO '93 werkgelegenheid voorop GELD GOED WEEKOVERZICHT Zwakke broeders verder onderuit 11 jidócSouxcmt ZATERDAG 13 JUNI 1992 ewongen ontslagen |j Eternit onvermijdelijk jERSFOORT De producent van dak- en felbekledingsmaterialen Eternit in Amers- ,rt gaat de produktiecapaciteit inkrimpen, (aantal produktieploegen in de vestiging in or wordt teruggebracht van zeven naar vijf. t leidt tot een verlies van „enige tientallen leidsplaatsen". dwongen ontslagen zijn daarbij onvermijde- aldus Eternit gisteren. De vraag naar ve- cementprodukten heeft de afgelopen maan- i sterk onder druk gestaan. In de voor Eter- belangrijke agrarische sector was sprake terughoudendheid in bedrijfsinvesterin- huidige omvang van de voorraden was de bepalend voor het besluit tot produktie- mindering. In Los Angeles enorme onroerend goed-veiling AMSTERDAM - In de Amerikaanse stad Los Angeles vindt op 13 augustus de groot ste veiling van onroerend goed plaats die ooit is gehouden. Er komen zeventig projecten ondèr de ha mer met een geschatte waarde van in totaal 500 miljoen dollar, zo is bekendgemaakt door mede-organisator Jones Lang Woot- ton. De veiling omvat kantoorgebouwen, industriële projecten, winkelcentra, appar tementengebouwen en hotels. Opdrachtgevers zijn Amerikaanse banken, verzekeringsmaatschappijen, pensioen fondsen, beleggingsmaatschappijen en in dividuele beleggers. De minimuminzet voor de te veilen objecten loopt uiteen van één tot 22 miljoen dollar. Later deze maand begint een internationale campagne. Vliegtuigreparateur TSE schrapt kwart personeelsbestand TILBURG - Bij het Tilburgse bedrijf Turbine Support Europa verdwijnen 94 van de 401 ba nen als de orderportefeuille niet aantrekt. Ge dwongen ontslagen zijn niet uitgesloten. Dat heeft adjunct-directeur L. Koppers van TSE meegedeeld. TSE is reparateur van onderdelen van vliegtuigmotoren. Sinds het uitbreken van de Golfoorlog is het orderpakket van TSE fors teruggelopen. Vliegmaatschappijen gingen failliet of waren gedwongen te bezuinigen waardoor minder reparatiewerk werd uitbe steed. Vorige maand kondigde de directie reeds aan dat om die reden aan een forse her structurering niet te ontkomen zou zijn. Bij die gelegenheid werden de contracten met 16 uit zendkrachten niet verlengd. Rentevergoeding fiscus blijft voor kleinere bedrijven gelijk DEN HAAG Kleinere bedrijven en burgers zul len niet te lijden hebben van een beperking van de periode, waarover de belastingdienst rente uitbe taalt ingeval van een te hoge voorlopige aanslag. De fiscus zal geen renteloze periode van vijftien maanden hanteren, als de rente onder de 5.000 gul den blijft. De Tweede Kamer heeft deze wijziging op initiatief van PvdA en CDA aangebracht in een wetsvoorstel van staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) over de belastingrente. Het renteloze tijdvak van vijftien maanden is één van de maatre gelen waarmee Van Amelsvoort het sparen en be leggen bij de fiscus wil uitroeien. Vooral onderne mingen bezondigen zich daaraan. Zij geven bij de voorlopige aanslag bewust een te hoog inkomen op. Bij verrekening met de definitieve aanslag ge bruikt de belastingdienst een hoger rentepercenta ge dan dat van een normale spaarrekening. Dat kost de Staat 300 miljoen gulden per jaar. N HAAG Profes'sio- e computergebruikers lerschatten op grote de dreiging van nputervirussen, die langer uitsluitend via illetjes en bulletin- irds verspreid worden. bedrijfsleven maakt niet auwelijks een back-up (ko- van de harde schijf van lonal computers, zodat bij netting door een virus de ide direct aanzienlijk is. stelt L. Weerd van het zo- oemde pilotteam compu- riminaliteit bij de Haagse t leentepolitie, naar aanlei- van de evaluatie van het helangelo-virus dat begin aar de kop op stak. de tientallen meldingen van bedrijven die op 6 maart door het virus werden getrof fen, constateerde het pilot team dat in de bedrijven veel te weinig kopieën van bestan den worden gemaakt. Van alle slachtoffers beschikte minder dan tien procent over een back-up die bruikbaar was. Slechts één bedrijf dat slacht offer van het Michelangelo-vi- rus was, kon naar een kopie van de vorige dag grijpen", al dus Weerd. Volgens Weerd wordt veelal van een back-upprocedure af gezien omdat het voor de ge bruiker een omslachtige han deling is. Het kan volgens hem echter veel leed voorkomen omdat een reservekopie van de harde schijf of de gegevensbe standen na een virusinfectie goede diensten kunnen bewij zen doordat zeer recente gege- gens dan nog beschikbaar zijn. Daarnaast heerst volgens Weerd bij het bedrijfsleven de gedachte dat virusrisico's al leen via computerspelletjes en electronische bulletinboards lopen. Ten onrechte, want het pilotteam trof vorig jaar na een aangifte van Microsoft Bene lux het Michelangelo-virus op systeemprogrammatuur van MS-DOS versie 4.01 en 5.0. Bij een huiszoeking in Rotterdam werden besmette pakketten aangetroffen en in Schiedam stuitte de politie bij een Taiwa nese fabrikant op 550 besmette discettes. De Amsterdamse po litie legde beslag op een scheepslading computermui zen, waarvan de bijgeleverde discettes besmet bleken. Een student computerkunde kijkt naar een boodschap die waarschuwt voor een computervirus. j ;rkoop van jagnum-ijsje rdrievoudigd (TTERDAM - Het is mooi en de idel in ijsjes loopt een trein. De abs- ïte klapper dezer da- is het Magnum-ijs- Ivan Ola. Verkopers |n de versnapering Deten in sommige /allen al rekening iden met wachttij- voor de aanleve- van de ijsjes. de drie modellen is de ;ie met nootjes het ?est populair. Het is een re hausse. Ze zijn niet i te slepen. Bij de fabri- nt van de zoete waar •gt het aanhoudend war- weer voor topdrukte, omzet van het model ignum in dit seizoen is opzichte van twee jaar verdrievoudigd. Het seizoen was er al ke van een verdubbe- vergeleken met het daarvoor. [Rotterdam, bij de Unile- zegt woordvoerder de Velde dat het con- inderdaad moeite t om.de grote pieken 5 vraag op te vangen, constateert dat de kt voor ijsjes über- ipt is gegroeid. „Sinds is de verkoop van los- ijsjes met 44 procent ge- Vooral in het •ktsegment voor vol- isenen is groei te con- jteren. Daar hebben we Magnum voor ontwor- voor mensen die nor- il niet geneigd zijn om een ijsje op een stokje lopen". Hoeveel van de is er over de toonbank wilde Van de Velde loslaten. AMSTERDAM - De fis cale specialisten van de Nederlandse TRN-Groep hebben in Amsterdam hun 'World Tax Planner' gepresenteerd. Het gaat om een vrij complex geau tomatiseerd zoekpro gramma waarmee bedrij ven kunnen nagaan hoe zij hun belastingheffing het meest kunnen mati gen door gebruik te ma ken van belastingwetten, belastingregels en belas tingverdragen in en met het buitenland. Aan het computersysteem is negen jaar gewerkt door DRT International, dat vanaf 1 juni van dit jaar Deloitte Touche Tohmatsu heet. TRN is bij DTT aangesloten. De belastingcomputer zoekt een internationale structuur voor een bedrijf om geldstro men tussen houdstermaat schappijen en werkmaat schappijen zo in te richten, dat er van het inkomen zoveel mo gelijk binnen concernverband kan worden behouden. Het programma geeft aan in welke landen vestigingen nodig zijn om dat te bereiken en hoe de geldstromen (dividenden, roy alties, leningen enzovoorts) tussen die vestigingen belas tingtechnisch het meeste re sultaat opleveren. Aan de ontwikkeling van het programma is de laatste negen jaar vijf tot zes miljoen dollar besteed. De software wordt re gelmatig up-to-date gehouden. De TRN-Groep krijgt bij voor beeld vijf- tot zesmaal per jaar nieuwe schijfjes met de jong ste gegevens die nodig zijn om het programma zo actueel mo gelijk te houden. Het computersysteem zoekt een internationale bedrijfs structuur met behulp van een bestand van belastingtarieven en belastingpraktijken in meer dan 185 landen. Verder gaat de computer gedetailleer de informatie na over de circa 800 (bilaterale) verdragen om dubbele belastingheffing te voorkomen, en beschikt hij over de recentste uitspraken van belastingrechters en be- Praktijk Het programma zou alleen met de mogelijkheid om de aller- voordeligste internationale be lastingroutes te kiezen uiter aard slechts van theoretische betekenis zijn. Het is derhalve ontwikkeld voor de praktijk. De cliënt kan bij TRN zijn per soonlijke wensen en opvattin gen laten vertalen voor de World Tax Planner. Ook dan kan de computer aangeven welke internationale structuur fiscaal het voordeligst uitpakt. Zo zal lang niet iedere onder nemer het onderste uit de kan willen hebben. Vaak wordt ge kozen voor een combinatie van een overzichtelijke bedrijfs structuur met beperking van het aantal internationale vesti gingen. Het computerpro gramma vertaalt die wensen en kiest ook dan de voordelig ste oplossing. De belastingad viseur trekt vervolgens de structuur die op zijn computer scherm verschijnt na op haal baarheid, doelmatigheid en bestendigheid. Een bestaande belastingpraktijk in een land kan immers onder vuur liggen of problemen oproepen met de belastingdienst. Andere internationaal opere rende fiscale adviesbureaus beschikken volgens TRN, voor zover bekend, niet over- een vergelijkbaar geavanceerd, ge automatiseerd belastingplan ningssysteem. Applaus Ze staan erbij, kijken ernaar en vooral, ze applaudiseren voor zichzelf. De medewerkers van de Zwolse truck-fabrikant zagen gisteren de 150.000e Scama-trekker van de band rollen De fabriek heeft 28 jaar over de productie gedaan FOTO:ANP DEN HAAG - De FNV-bon- den willen bij de CAO-onder- handelingen voor 1993 in de eerste plaats aansturen op uit breiding van de werkgelegen heid en in de tweede plaats pas op loonsverhoging. Als de werkgevers bereid zijn het aantal arbeidsplaatsen uit te breiden, zullen de bonden genoegen nemen met een zeer geringe loonstijging, die hoofdzakelijk of wellicht zelfs uitsluitend het gestegen prijs peil compenseert. Dit heeft de beleidsadviesraad van de FNV. waarin alle bonden zijn verte genwoordigd. vastgesteld. Of ficieel moet de Federatieraad deze strategie voor 1993 nog goedkeuren, maar binnen de FNV wordt ervan uitgegaan dat de aanbevelingen van de adviesraad zonder problemen zullen worden overgenomen. Enkele weken geleden pleitte FNV-voorzitter Johan Steke lenburg ook al voor een ber- perkte loonsverhoging in 1993, die in de buurt komt van prijs compensatie. Een absolute voorwaarde daarbij zou echter volgens Stekelenburg moeten zijn dat de werkgevers meer banen creëren. Als de werkge vers dat niet doen, zullen de looneisen hoger uitvallen. De beleidsadviesraad van de FNV zit nu ook op die lijn. Afgesproken is dat eerst ge probeerd zal worden het ko mend najaar tot centrale af spraken tussen vakbonden, werkgevers en overheid te ko men over uitbreiding van de werkgelegenheid. Mocht dat niet lukken, dan zal het gevecht om werk per bedrijfs sector gevoerd moeten wor den. M VAN DER MEULEN verslag 1991/92 van Ro- .'o, het onroerend goed be- ngsfonds van de Rotter- se Robecogroep, is uit. Le- van het hoofdstukje 'voor- chten' stemt niet blij. Wie ;r de ontwikkelingen in de [oed sector volgt, is niet lasd. Je ontwikkelingen in de commercieel onroerend velen bezig houden, heeft jke Diekstra in Nieuwegein Rijksuniversiteit Utrecht acht gegeven de factoren, Taag en aanbod naar kan- ïfuimte beïnvloeden, in te brengen en te relate- aan verschillende econo- he scenario's. Wie de re- 'ten van dat onderzoek wil !n, kan tegen betaling van "~1 gulden het onder- israpport bestellen. In het van de wildgroei in de oorgebouwensector moet 'apport bijzonder interes zijn. Een der conclusies I: „De vraag naar vierkante ers zal tot het jaar 2000 blijven". Het onvermijde- Jijbehorend congres wordt Cnde week vrijdag, 19 juni, ct Scheveningse Kurhaus ouden (entree 1180 gul- Overal ter wereld worden de beleggers in de vastgoed-sec tor echter geconfronteerd met een huizenhoge deining, die niet of nauwelijks tot bedaren is te brengen. De markten voor kleinschalig vastgoed zijn nog steeds redelijk tot goed. Veel prestigieuze en dus grote com merciële projecten in wereld steden als New York en Lon den zijn voor de belegger ech ter zorgenkinderen geworden. Het drama bij Olympia and York met grote vastgoed be langen in Canada, de Verenig de Staten en het Verenigd Ko ninkrijk - denk aan het enor me Canary Wharf project in de Londense Docklands - is be kend. Inmiddels is daarbij ge komen het faillissement van de Engelse Mountleigh Groep, die volgens de Financial Times als een van 'de meest vermete le, onvoorspelbare en contro versiële vastgoed bedrijven uit de vastgoed hausse van de ja ren '80 te voorschijn is geko men'. Tekenend is hier, dat de onder gang veroorzaakt is door een veel te snelle groei van de on derneming plus het feit, dat geen kopers te vinden waren voor panden, die op de nomi natie stonden om verkocht te worden. Het faillissement is in het bijzonder te wijten aan de onmogelijkheid om een groot winkelcentrum te verkopen aan het Engelse vastgoedcon cern Hammerson en de Ameri kaanse O'Connor Group. Dit winkelcentrum, dat voor 160 miljoen pond (bijna 530' mil joen gulden) te boek stond zou bij verkoop 126 miljoen pond (415 miljoen gulden) hebben opgebracht. Deze transactie ging mede niet door, omdat se Fletcher Challenge die voor nemens is op haar vastgoed portefeuille in eigen land en in Australië 400 miljoen Nieuw Zeelandse dollars (bijna 400 miljoen gulden) af te schrijven om te kunnen voldoen aan de eisen, die de accountantswe reld internationaal stelt. Be leggingsanalisten in Welling ton. Nieuw Zeeland, waren verbijsterd over deze rigoureu- het terrein waarop dit winkel centrum werd gebouwd, ver ontreinigd kon zijn. Die 415 miljoen gulden zou voldoende zijn geweest om aan Mount- leighs financiële verplichtin gen in mei en juni te voldoen. Ter illustratie van de précaire positie van de groep: tegen over onroerend goed met een boekwaarde van ruim 2,5 mil jard gulden (na extra afschrij vingen ad 112 miljoen gulden) stonden bankkredieten in obli gatieleningen ten bedrage van 1,8 miljard gulden. Verder graafwerk in de ellende van de vastgoed sector brengt onthutsende feiten aan het licht. Neem de Nieuw Zeeland- ze maatregel, waardoor Flet cher Challenge haar boekjaar met een fors verlies moest af sluiten. Leegstanden Terug nu naar Rodamco. Op basis van de intrinsieke waar de zijn de totale beleggingsre sultaten in 1990/91 en 1991/92 negatief uitgevallen. Voor de afwaardering van het onroe rend goed was in die twee boekjaren 1040 miljoen nodig. De boekwaarde van de porte feuille, gespreid over Noord- Amerika, het Verenigd Ko ninkrijk, Duitsland. Frankrijk, Nederland, Spanje en Belgie, bedroeg op 29 februari van dit jaar 6,5 miljard gulden. Rodamco: ..Ook voor de nabije toekomst kunnen wij nog geen gunstig beeld schetsen. Met name in een aantal kantoor segmenten van de onroerend goedmarkten is in de afgelo pen jaren veel nieuw aanbod gecreëerd. Dit nieuwe aanbod wordt onvoldoende geabsor beerd door de vraag van ge bruikers naar additionele kan toorruimte. Aanzienlijke leeg standen in dit deel van de markt zijn het gevolg. Zolang er geen vooruitzicht bestaat dat deze leegstanden op een redelijke termijn kunnen wor den weggewerkt, zullen de huurniveaus zeker niet stij gen. Het effect daarvan is dat beleggers hun rendementsei sen verhogen, wat tot uitdruk king komt in dalende waaarde- ringen van onreorend goed". Volgens Rodamco moet dan ook met verdere afwaarderin gen van haar kantoorpanden in het Verenigd Koninkrijk en de VS rekening worden gehou den. De beleggingen van Rodamco bestaan behalve uit eerder ge noemd onroerend goed met een boekwaarde van 6,5 mil jard gulden uit renovatiepro jecten ad 259 miljoen gulden en aandelen in onroerend goedmaatschappijen, die ge waardeerd werden op 911 mil joen gulden. De aandelen in die onroerend goedmaatschap pijen zijn in 1991/92 815 mil joen gulden in waarde gedaald. Daarbij inbegrepen was een waardedaling van 703 miljoen gulden op de belangen van deze maatschappijen in Noord-Amerika en het Vere nigd Koninkrijk. Boekwaarde van alle eerder genoemde bezittingen teza men dus 7,7 miljard gulden Van laatstgenoemd bedrag is 5,4 miljard gulden op 70 pro cent belegd in Noord-Amerika en het Verenigd Koninkrijk! Het is te hopen, dat het opti misme van Starke Diekstra meer in overeenstemming is met de realiteit dan het pessi misme van Rodamco. En dan: gesteld, dat de Nederlandse kantorenmarkt zich sneller herstelt dan de Amerikaanse en Engelse, zal dat dan op ter mijn niet kunnen bijdragen aan een exodus van middelgro te en grote Nederlandse bedrij ven naar die landen? Gezien de grote belangstelling van Nederlandse ondernemingen voor investeringen in Angel saksische landen, lijkt de kans op een 'vlucht' onder dergelij ke omstandigheden alleen maar groter te kunnen wor den. AMSTERDAM De zwakke broeders in de EG hadden de afgelopen week met flinke tegenwind te kampen op de kapi taalmarkt. Haalden de effectenbeurzen hun schouders op over het Deense ..nee", de beleggers in geld raakten lichte lijk in paniek. Ook de dollar moest terug na slechte cijfers over de ontwikkeling van de Amerikaanse economie. De angst die de kapitaalmarkt beheerst is dat er na Dene marken meer afvallers zullen volgen voor de EMU, de Euro pese munt. Vooral Italië zat in de hoek waar de klappen vie len. De financiële chaos van het land wordt met de week gro ter en de beleggers hebben geen vertrouwen in een keer ten goede. Ook de Britten worden met argwaan bekeken. Het ge volg was dat de beide munten zwaar onder druk kwamen te staan. Italië was zelfs genoodzaakt de rente te verhogen om de koers van de munt te steunen, maar veel hielp het niet. De grote winnaars van de spanningen waren Duitsland en Nederland. Ondanks alle kritiek die er de laatste tijd op Duitsland werd uitgeoefend, te veel leningen voor de een wording en te weinig bezuinigingen, bevestigde de D-mark zijn reputatie als 'anker' binnen het EMS. Ook Nederland profiteerde, omdat onze munt gekoppeld is aan de Duitse. Er werd op grote schaal belegd in Nederlandse en Duitse obliga ties, hetgeen tot een lagere rente kan leiden. Op die manier worden Duitsland en Nederland beloond voor hun conse quente beleid de munten hard te houden. Nederland en Duitsland lieten de afgelopen week ook zien dat hun beleid goed is. Vooral in Nederland trekt de indus triële produktie aan en wordt volop gerekend op een econo misch herstel. Nu de inflatie langzaam terugloopt zou de rente op termijn weer omlaag kunnen, waardoor de econo mie een extra oppepper krijgt. De Amerikaanse dollar had het de afgelopen week weer zwaar te verduren. Diverse economische indicatoren toon den aan dat de Amerikaanse economie nog niet echt aan het herstellen is. Daarop daalde de dollar, omdat men er van uit gaat dat de Amerikaanse centrale bank de rente verder zal verlagen. Die mogelijkheden zijn echter beperkt, want de Amerikaanse rente is al erg laag. Toch zal de druk op de bank worden opgevoerd, want gisteren werd bekend dat het Japanse handelsoverschot met Amerika weer groter was ge worden. Een lagere rente, en daardoor een lagere dollar koers, maken de Amerikaanse produkten goedkoper in ver gelijking met de Japanse. Dat is het eenvoudigste recept om te concurreren met de sterke Japanse economie en eigenlijk de enige mogelijkheid die de Amerikanen hebben. Onderhoud Koningin Beatrix onderhoudt zich met een drukker in het nieuwe ge bouw van Uitgeversmaatschappij de Gelderlander in Nijmegen De koningin opende het naar haar genoemde gebouw gisteren. Ze woonde tijdens haar bezoek onder meer een redactievergadering bij van het dagblad de Gelderlander. FOTO ANP AMSTERDAM - Deut sche Aerospace (Dasa), de toekomstige partner van Fokker, kan een onder zoek door de Onderne mingskamer van de Am sterdamse rechtbank te gemoet zien als de plan nen om een meerder heidsbelang in de Neder landse vliegtuigbouwer te nemen onder de huidige condities worden doorge zet. Dat heeft Pieter Lakeman, voorzitter van de Stichting On derzoek Bedrijfs Informatie (SOBI), gisteren in een brief aan Dasa laten weten. Volgens Lakeman bestaat er een grote kans dat de rechter de overne mingscontracten later zal ver nietigen omdat ze in strijd zijn met de goede trouw. Lakeman, die optreedt namens „een aan tal minderheidsaandeelhou ders", meent dat Dasa niet te goeder trouw is, omdat de Duitse onderneming te roos kleurige informatie geeft over zichzelf en over toekomstige verplichtingen van Fokker te genover Dasa. Bron Lakeman baseert zich daarbij op een bron bij Fokker die SOBI zou hebben verteld dat de Nederlandse vliegtuigbou wer in de toekomst wordt ver plicht financieel bij te dragen in de ontwikkeling van vlieg tuigen met een capaeiteit van meer dan 130 stoelen. Fokker produceert momenteel vlieg tuigen met 50 en 100 stoelen en heeft plannen voor de produk tie van vliegtuigen met 70 en 130 zitplaatsen. SOBI beschuldigt Dasa er ver der van Fokker tegen een ..aanzienlijk te lage prijs" op te kopen. Lakeman staaft die be wering met berichten in de media als zou Dasa voor een meerderheidsbelang van 51 procent slechts 750 miljoen mark betalen. „Daarmee be sparen zij twee a drie miljard gulden die ze anders hadden moeten neertellen voor de ont wikkeling van eigen toestel len". Bovendien wordt in deze prijs volgeps de SOBI-direc- teur geen rekening gehouden met toekomstige winsten. „Omkoping" Pikant is de beschuldiging van SOBI aan het adres van de Duitsers dat zij proberen Fok ker-topman E. J. Nederkoorn in ruil voor de goedkope over neming om te kopen Laker- man: „Het is waarschijnlijk dat Nederkoorn zal worden ge promoveerd tot directielid van Dasa. Dat is een aanzienlijke positieverbetering. Op zich is daar niets op tegen, ware het niet dat hij Fokker voor een appel en een ei dreigt te verko pen'. Lakeman noemt zijn brief aan Dasa beslist niet prematuur. De enquèteprocedure bij de Ondernemingskamer is vol gens de bedrijfsonderzoeker oorspronkelijk bedoeld als waarschuwing, zodat het be leid nog voorafkan worden bij gesteld. De enige voorwaarde waaron der de samenwerking met Dasa in de ogen van Lakeman c.s. wel doorgang kan vinden is dat Dasa plus partners (Aeros patiale en Alenia) zich niet be moeien met de ontwikkeling van kleinere toestellen. „Dat is namelijk het enige voordeel voor Fokker". Om een enquête bij de Onder nemingskamer van de AmsteV- damse rechtbank aan te vra gen moet Lakeman 500.000 van het nominale aandelenka pitaal van Fokker achter zich hebben. Dat komt overeen met circa 1 procent van het uit staande aandelenkapitaal.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23