nra Gezondheidszorg weer fors duurder Aroma 2 5 MM 9 18 27 29 31 32 N ROY c.s 'Noordzee te warm' Opnieuw lichte aardbeving Drenthe Oude Poolse regering pleegde bijna coup Bijval voor aanval Castro op consumptiemaatschappij Oranje leidt na deling van Duitsland Serviërs rukken op na aanbod bestand TU Delft: tentamens op zaterdag en 's avonds [Ï4 Dagen Gratis^ n £eidóeGowumt 32 PAGINA'S in vier katernen Feestgevoel in honderd-jarige Gereformeerde Kerken blijft uit Waalse politici M| verdacht van maffiapraktijken Muziekschool heeft financiën op orde j Krajicek stuit op veteraan in topvorm e ambitie van Astrid Joosten ernwapens met stip gedaald op agenda van IKV Het succes van Buisman Is Afrika nog te helpen? STELIJK LEVEN/OPINIE NENLAND TENLAND 4, EN/REGIO ^STVERLENING ST/RTV PROGRAMMA'S B/MENU RT ADVOCATEN penburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- 8 en uw krant wordt nog dezelfde nabezorgd. Ceidóe Soutont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25363. Losse nummers 1,50. Perioden met zon en voor- namelijk in het oosten van het land een kleine kans op een bui. Middagtempera- tuur van 19 graden aan zee tot 23 graden landinwaarts. Wind uit noordoost tot noord, matig, kracht 3 a 4. HAMBURG De Noordzee is na de zachte zomer en het zonnige weer van de afgelopen weken te warm. Dat zou kunnen duiden op een regionale klimaatverandering, aldus de federale dienst voor zeescheepvaart en hydro grafie in Hamburg gisteren. Vooral over de gevolgen van de verwarming van diepere waterlagen „tasten wij echter nog vrijwel in het duister", aldus de deskundigen van de dienst. In de kust- en oppervlaktewa teren van Engeland tot Noorwegen is de tem peratuur vijf graden hoger dan gebruikelijk. In deze wateren, die in de jaren '80 en '90 (vooral in 1989 en 1990) warmer werden, heerst daarmee een „duidelijk afwijkend" temperatuurpatroón. De hydrografen meten nu ook op 30 meter onder de zeespiegel tem peraturen van meer dan 1,5 graad boven het gemiddelde. Problemen bij Raamverdrag Nederland en Suriname DEN HAAG - In de onderhandelingen over een Raamverdrag dat Nederland en Suriname volgende week moeten slui ten zijn problemen gerezen. De hoofd coördinator van de Surinaamse onder handelingsdelegatie, Arthy Jessurun, heeft gisteren gezegd dat als er geen ak koord wordt bereikt de Surinaamse pre sident Ronald Venetiaan niet naar ons land komt. Het is de bedoeling dat president Vene tiaan volgende week een officieel be zoek brengt, waarbij het Raamverdrag wordt ondertekend. Dit verdrag regelt de nauwere samenwerking tussen beide landen op een breed terrein. Het heeft als doel de democratie en de rechtsstaat in Suriname uit te bouwen. DE BILT - Rond de Drentse gemeente Emmer-Compascuum heeft zich donder dagavond omstreeks zeven uur een lichte aardbeving voorgedaan. De beving had een kracht van 2,5 op de schaal van Richter. H.W. Haak, hoofd seismologie van het KNMI, die dit gistermiddag bekendge maakt heeft, vertelde dat de schok door di verse bewoners is gevoeld. Vorige maand zijn in Drenthe ook enkele lichte aardbevin gen waargenomen. In de gemeente Emmen deed zich in februari vorig jaar een beving voor met een kracht van 2,2 op de schaal van Richter. Volgens Haak zouden deze be vingen een relatie kunnen hebben met de gaswinning in het gebied. De bevingen heb ben tot nu toe geen schade opgeleverd. Leerlingen gedupeerd door geknoei leraar SNEEK - Meer dan negentig leer lingen van de regionale scholenge meenschap Magister Alvinius in Sneek moeten een examen overdoen omdat de leraar tijdens het nakijken geknoeid heeft met correctievloei stof. Het betreft havo- en vwo-leer- lingen die de vakken handelsreke- nen en economie II over moeten doen. De leerlingen zijn persoonlijk door de school ingelicht en moeten maandag het examen opnieuw afleg gen. Als ze niet slagen dan kunnen ze op vrijdag met de herkansing meedoen. De gemeente Sneek moet nu gaan bepalen wat er met de leraar gaat gebeuren. WARSCHAU De voormalige Poolse onderminis ter van binnenlandse zaken heeft enkele uren voor dat de regering vorige week naar huis werd ge stuurd, tevergeefs een eenheid elite-troepen in ver hoogde staat van paraatheid proberen te brengen. Waarnemend minister van binnenlandse zaken, Andrzej Milczanowski, maakte dat gisteren bekend. Er deden al geruchten de ronde dat de voormalige regering van premier Jan Olszewski met militaire middelen aan de macht had proberen te blijven. Te gen de regering werd op 5 juni met succes een motie van wantrouwen ingediend nadat zij op 4 juni een lijst naar buiten had gebracht met politici die moge lijk voor de geheime politie onder het communisme hadden gewerkt. President Lech Walesa zei dat het gedrag van de regering de „kenmerken van een staatsgreep" vertoonde. DEN HAAG Ondanks de afspraak dat ze drie jaar lang niet zouden stij gen, zijn de kosten voor specialistische hulp vorig jaar weer omhoog gegaan. In totaal betaalden de Ne derlanders in 1991 bijna drie miljard gulden aan de medisch specialisten. Dat is tien procent meer dan de specialisten in 1990 in casseerden. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gisteren bekend heeft gemaakt. Ook de totale kosten van de gezondheidszorg gin gen flink omhoog: met 7,6 pro cent tot een totaal van 44,7 mil jard. Het ministerie van WVC hield voor 1991 rekening met een kostenstijging van 6,2 pro cent. Een overschrijding van de raming met 1 a 1,5 procent komt in geld uitgedrukt neer op vijf- a zevenhonderd mil joen gulden. WVC zegt niet verrast te zijn. De laatste maanden zag men de stijging al aankomen. „En de stelselherziening is niet voor niets ingezet", aldus een woordvoerster, doelend op de kostenbeheersing die staatsse cretaris Simons beoogt te be reiken met de uitvoering van het naar hem genoemde plan- Simons. Ook de stijging van de specia listeninkomens wekt geen on rust op het departement. Vol gens het zogheten „vijfpartije- nakkoord" van 1989 wordt een stijging gecompenseerd via een verlaging van de tarieven van dezelfde specialisten. Dat is vorig jaar ook gebeurd van wege de overschrijdingen in 1990. De intramurale zorg (de instel lingen) neemt ruim de helft van alle gezondheidszorgkos- ten voor haar rekening. In deze sector namen de kosten met 8 procent toe tot 24,7 mil jard gulden. Bij de ziekenhui zen gingen ze met 9 procent omhoog en bij de verpleeghui zen met 6,5 procent. De geste gen personeelskosten vorm den daarbij volgens het CBS een belangrijke factor. Het CBS meldt verder dat vo rig jaar de kosten voor huisart senhulp 2,1 miljard gulden be droegen (+6,3 procent), die voor tandheelkundige hulp 2,1 miljard (+9,4 procent) en die voor genees-, verband- en hulpmiddelen 5,6 miljard (+8.3 procent). De betalingen op kasbasis uit hoofde van de Ziekenfondswet stegen van 15,7 miljard in 1990 tot 17,4 miljard in 1991 en die op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) van 12 tot 13,1 miljard gulden. De relatief forse stij ging bij de Ziekenfondswet is volgens het CBS veroorzaakt door nabetalingen - vooral aan de ziekenhuizen - over voor gaande jaren. RIO DE JANEIRO De Cubaanse president, Fidel Ca stro, was gisteren de ster onder de 106 wereldleiders bij de opening van de UNCED-milieutop in Rio de Janiero. De „Maximo Lider" stelde de consumptiemaatschappij verant woordelijk voor de verwoesting van het milieu en kreeg een ova tie van de voltallige vergadering. Ook VS-prsident George Bush klapte mee. De consumptiemaatschappij is volgens Castro verantwoordelijk voor de armoede van de overgrote meerderheid van de wereldbe volking. Twintig procent van de wereldbevolking verbruikt drie kwart van de energie. Dat vergiftigt de zeeën, rivieren en lucht en verzwakt de onzonlaag. „De oplossing kan echter niet zijn die genen de ontwikkeling te ontnemen die die ontwikkeling het dringendst nodig hebben", aldus Castro. President Bush riep in zijn rede andere landen op concrete plan nen op te stellen ter uitvoering van het verdrag tegen opwarming van de aarde en voor januari een nieuwe conferentie houden over deze kwestie. „Wij moeten deze aarde in een betere toestand achterlaten dan wij haar aantroffen", zei Bush na de ondertekening van het ver drag. Volgens functionarissen van het Witte Huis hebben tot nu toe al leen de VS en Nederland gerichte plannen ingediend voor de be perking van de C02-uitstoot en van andere gassen die verant woordelijk worden geacht voor het zogeheten broeikaseffect. Pagina 5: EG belooft zeven miljard voor milieu Derde Wereld Bijna leeg De grote hal van het Haagse Houtrust Sport bleef gisteren praktisch leeg tijdens de wedstrijd Nederland-Schotland. Op initiatief van 'HD-TV' konden Oranje-supporters tegen betaling van 27,50 gulden op een scherm met een grootte van 16x9 meter het duel volgen. De stemming kwam er niet echt in, de overwinning van 1 -0 ten spijt. Pagina 17: De wave met z'n honderden; het kan gezelliger fóto: frederikcoenraad GÖTEBORG - Het Ne derlands voetbalelftal heeft zich bij zijn eerste optreden bij het EK in Zweden bepaald nog niet als de aankomende Euro pese kampioen gepresen teerd. In Göteborg werd gisteren Schotland verslagen, 1-0 door een doelpunt van Dennis Berg kamp. De overwinning op de vrij zwakke Britten kwam moeizaam tot stand. Wel deed Oranje een poging te komen tot aanvallend voetbal. Van goed spel was echter slechts sporadisch sprake. Oranje bleek uiteindelijk wel de enige ploeg die tot winst kwam in het eerste duel. Duitsland kwam op de valreep een deling met het GOS overeen (1-1). Neder land gaat in de groep daarom aan de leiding. Overigens zal Rudi Voller niet meer spelen in het toernooi. De Duitse spits, in de rust van de wed strijd tegen het GOS vervan gen door Möller, heeft een breuk in de linkeronderarm. De vaak verguisde Cubaanse lei der Fidel Castro oogstte een ovationeel applaus met zijn rede tot de Aarde Top in Rio. foto: ap AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 BELGRADO/LONDEN - De leider van de etnische Serviers in Bosnie-Herzegovina heeft gisteren aangekondigd dat zijn troepen vanaf maandagoch tend zes uur een wapenstil stand in acht zullen nemen. Radovan Karadzic zei secreta ris-generaal Boutros Boutros- Ghali van de Verenigde Naties in een telegram van het eenzij dige bestand op de hoogte te hebben gesteld en om min stens 800 waarnemers te heb ben gevraagd. De aankondiging van het een zijdige bestand door de Ser viërs werd in Londen verwel komd door het hoofd van de EG-vredesconferentie over Joegoslavië, de Britse Lord Carrington. Hij wil snel de on derhandelingen met de ver schillende partijen in de repu bliek hervatten en het EG-idee voor „drie constitutionele een heden" verder uitwerken waarbij de moslims, Serviërs en Kroaten ieder een gebied krijgen toegewezen. De Bosnische minister van buitenlandse zaken, Haris Si- lajdzic, zei gisteren dat een Amerikaanse militaire inter ventie de enige methode is om zijn land te beschermen tegen verdere Servische aanvallen. De Amerikaanse Senaat wil dat president Bush er bij de VN-Veiligheidsraad op aan dringt dat secretaris-generaal Boutros Ghali een plan en een begroting opstelt voor militai re interventie. De EG-ministers van binnen landse zaken hebben tijdens een informeel overleg in de Portugese hoofdstad Lissabon geen besluit genomen over de opvang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. Duitsland vroeg de lidstaten een oplossing in Europees ka der. Elk land zou een contin gent vluchtelingen uit Bosnië en Hercegovina moeten op vangen. Nederland is voor standervan regionale opvang. Geen fiscaal voordeel bij sparen voor eigen huis DEN HAAG - Het sparen voor een eigen huis wordt fiscaal niet aantrekkelijker gemaakt. Het kabinet vindt dit geen geschikt middel om het bezit van een eigen woning te bevorderen. Staats secretaris Heerma onderschrijft het negatieve advies dat de Raad van de Volkshuisvesting heeft uitgebracht over de ver schillende vormen van 'bouwsparen'. VOETBAL OP TV MORGEN Nederland 3, BRT 2, Duitsland 2, 17.00 uur: Frankrijk-Engeland. Nederland 3, BRT 2, Duitsland 2, 20.00 uur: Zweden-Denemarken. MAANDAG Nederland 3, BRT 2. Duitsland 2, 17.00 uur: Schotland-Duitsland. Bijna geniaal EMMEN - De 18-jarige Em mer scholier Michiel Rijkers heeft zijn gymnasium-oplei ding met verbluffende resul taat afgesloten. Met een exa menpakket van tien in plaats van de vereiste zeven vakken en een cijferlijst met twee tie nen, vier negens en vier ach ten, bracht hij de schoolleiding van de christelijke scholenge meenschap in Emmen giste ren in opperste staat van op winding. „Een unieke jongen," noemt rector J. Haveman de afgestudeerde gymnasiast. OESO voorspelt toename migratie PARIJS - De migratie naar de geïndustrialiseerde wereld is in 1991 toegenomen, aldus een rapport dat gisteren door de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) is gepubliceerd. Volgens het rapport verklaren „de aanhoudende demografi sche en politieke wanverhou ding tussen Noord en Zuid en de politieke veranderingen in Oost-Europa de toename voor een groot deel. De meeste mi granten zochten hun toevlucht tot Belgie, Duitsland, Italië, Oostenrijk en Zweden. Duits land ontving de meeste verzoe ken om politiek asiel. In 1991 waren dat er 256.000. Voor Groot-Brittannië waren dat er 57.000, Frankrijk 50.000 en Zwitserland 41.000. Migranten maken nu 16,3 procent uit van de bevolking in Zwitserland, 8,2 procent in Duitsland, 9,1 procent in Belgie en ongeveer 6 procent in Frankrijk. DELFT - De Technische Universiteit (TU) over weegt studenten tenta mens te laten maken op zaterdag en van maandag tot en met donderdag in de avonduren. Zolang de nieuw te bouwen universiteitsbibliotheek waar speciale tentamenruimten moeten komen niet voltooid is, kampen verschillende Delftse faculteiten met een ruimtete kort. Volgens een beheerders- groep van de TU, die het uni versiteitsbestuur moet advise ren over een oplossing, kost het tentamineren in de avond uren wel meer geld omdat ex tra surveillanten en conciërges nodig zijn om de gebruikte ge bouwen te beveiligen. Onlangs hebben vooral de fa culteiten Industrieel Ontwer pen en Lucht- en Ruimtevaart problemen gehad. Ook bij het vinden van geschikt personeel om orde te houden tijdens de tentamens. Niet 'iedereen is enthousiast over het advies van de beheerdersgroep. De universiteitsraadsfractie ORAS vindt dat de zaterdag en de avonduren behoren tot de vrije tijd van de student. Wie koffie zegt, zegt Buisman. Het zou een reclameboodschap kunnen zijn, ware het niet dat hij in de loop der jaren zo vanzelfsprekend is geworden, dat hij niet meer hoeft te worden 'gebracht'. Honderd vijf en twintig jaar geleden is het allemaal begonnen in Zwartsluis. Roel Kleine vertelt er in de Finale van vandaag over alsof hij erbij is geweest. Napoleon en zijn continentaal stelsel zijn er de oorzaak van dat indertijd gebrande suiker werd gebruikt om de schaarste aan koffie aan te vullen. Nu gaat het alleen nog om wat aroma toe te voegen aan de koffie. Net zoals de Leidse Courant voor zovelen nog steeds het aroma aan het dagelijks leven geeft. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. D direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: ID maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: (Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een ven Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003017 tuil»»»», rmaiüuiin

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1