Bergkamp verlost van twijfels SPORT De wave met z'n honderden; het kan gezelliger 0 Doelpunt doet Rinus Michels versteld staan Ronald heeft foutloos gespeeld 17 HET THUISFRONT jeidóéSomont ZATERDAG 13 JUNI 1992 )EN HAAG - De vraag luidde of de Oranje- ;ekte ertoe zou leiden dat supporters er 27,50 ruiden voor over hadden om hun favoriete elf- al op een beeldscherm van 16x9 meter te zien roetballen. Het antwoord was gisteren voorals- iog negatief: een gulle schatting leverde het - ;etal op van honderd bezoekers dié de wed- trijd Nederland-Schotland in het Haagse loutrust Sport volgden. )rganisator Peter Kramer had al vooraf zijn wijfels geuit over het experiment met HD-TV. Iet beeld mocht dan perfect en fascinerend zijn om naar te kijken, de blaaskapel zou welis waar verwoede pogingen doen de stemming erin te brengen, maar Kramer zag zijn bangste vermoedens bewaarheid. „Ik had niet gere kend vandaag een vol huis te hebben", sprak de organisator, „maar dit zijn wel heel weinig mensen". Om de teleurgestelde fans enigszins tegemoet te komen, stelde hij hen voor de wed strijd van Oranje tegen het GOS (maandag) een gratis kaartje in het vooruitzicht. Wordt het al licht sfeervoller, want het doen van de wave met z'n honderden in de grote hal van Houtrust Sport is bepaald niet gezellig. Vastgesteld kan worden dat Kramer c.s. zich hebben verkeken op de entreeprijs. Bijna der tig gulden om Oranje via het televisiescherm te zien voetballen is blijkbaar al te gortig. „Maar ja", aldus Kramer, „we hebben hier totaal geen ervaring mee. We moesten nu eenmaal de juis te prijs schatten". Waarmee ongetwijfeld de kostprijs heeft te maken. HD-TV, dat alle duels van Oranje op het grote scherm vertoont, heeft tegen deze toegangsprijs in totaal zo'n 4500 be zoekers nodig om quitte te spelen. De kans dat men maandag voor een lager entree-bedrag binnen komt, is miniem. Kramer wilde er nog eens over nadenken, maar achtte een verlaging bijna uitgesloten. 'De stemming zit er hier in Göteborg goed in', vertelde de televisie-commentator en hij had de fans in Houtrust Sport niet pijnlijker kun nen treffen. De muziekband 'De Bierleppen' deed wat het kon, maar een beetje vrolijk werd het pas na de 1-0. Kees van Santbeek deed evenmin goede zaken. De verkoper van Oran je-materiaal was uit Eindhoven gereden om spullen aan de man te brengen, maar dat lukte nauwelijks. „Ach", meldde hij, „voor mij kan dit EK niet meer stuk. In het zuiden zijn ze he lemaal gek van Oranje. Ik kan daar nauwelijks aan de vraag voldoen". Wat noordelijker zijn ze zo zot vast ook wel, maar te vrezen valt dat de meeste Oranje-fans dat vooral thuis laten we ten. Op de bank, zakje wokkels erbij en kratje bier bij de hand. Praktisch gratis. EK-allerlei 1rrestaties 2 [ond het duel Nederland- Schotland heeft de politie ertien mannen en drie rouwen, allen met de Iweedse nationaliteit, aan- jehouden wegens dron- ienschap. De Nederlandse n Schotse supporters ver- orzaakten na afloop in de linnenstad geen proble- nen. Gezamenlijk werd op rote videoschermen naar luitsland-GOS gekeken. raangas Irie Duitse supporters met aangasgranaten en pisto- tn zijn in Zweden gearres- erd. Twee hooligans die K it een neo-nazigroepering >0 orden gerekend, zijn naar Duitsland teruggestuurd, z at blijkt uit gegevens die j" olitiefunotionaris Jürgen lathies heeft verstrekt. 12 lathies is een met de Duit- fans meegereisdé com missaris van politie. De ooligans waren in Göte- )rg en Trelleborg in de aag gegrepen. Gisteren erden ook zestien Engel- n aangehouden na het ■roven van winkels. ibero [ark Wright, de gebles- p. erde libero van Enge- wnd, mag bij het EK niet orden vervangen. Dat eft de Europese Voetbal d lie (UEFA) besloten. Een s van de UEFA heeft ight onderzocht. De eler zou door Tony lams worden vervangen. Engelse selectie bestaat uit negentien spelers, t het onderzoek bleek dat -it de verdediger van Li lt rpool al meer dan een ■ek geleden werd getrof- n door een achillespees- essure. Volgens de UEFA idden de Engelse voetbal- toriteiten eerder maatre- len moeten nemen. et een goudmijn ,teior de zwarte handel in iei artjes was Nederland- 2- hotland allerminst een je udmijn. Zweden di opten een flinke grijp- liver te verdienen, kwa- in bedrogen uit. Het ab- lute gebrek aan interesse n de Zweden zelf, die nu gi ver naar ijshockey gaan, c< rgde ervoor dat ook kort i or de wedstrijd nog volop "arten aan de kassa ver- ^ijgbaar waren. De zwarte Jndel zakte dramatisch Dure zitplaatsen van 150 lden gingen voor nog en drie tientjes van de nd. ui fW .'.k'a lardering a or optreden •veedse politie 1 [EBORG - In Zweden «vezige politiemensen uit I erland hebben gisteren waardering uitgesproken het optreden van hun edse collega's. De Zweed- olitie werkte het voetbal- t in de hand door op geen .'le manier te provoceren. Nederlandse en Schotse lorters mochten gewoon, en normale marges, hun gaan. De politie keek its toe van afstand, waren op alles voorbereid, in! r behoefden gelukkig niet grijpen", stelde woord der Grasmaijer van de Ne- indse politiedelegatie kort iet begin van Nederland- itland tevreden vast. „Pe- f voor de Zweedse colle- Alhoewel zij nauwelijks ring hebben met de op- I en begeleiding van grote lortersgroepen hielden zij zonder hinderlijk aanwe- e zijn, uitstekend in de Schotse en Nederlandse maakten het de politie niet moeilijk. Hand in trokken zij door de bin- tad. Ook in het Heden- waar speciaal een terrein opgebouwd voor zowel de itse als Nederlandse fans teide groepen gescheiden juden, was verbroedering GÖTEBORG Zijn eigen lichaam en de faam van Marco van Basten zaten Dennis Bergkamp de af gelopen weken behoorlijk dwars in het trainings kamp van Oranje. De aan valler van Ajax voelde zich duidelijk niet op zijn gemak. Zocht soms ver twijfeld naar de juiste vorm en vroeg zich ook hardop af waarom hij geen goed koppel met Van Bas ten kon vormen. In zijn dertiende interland werd Bergkamp gisteravond eindelijk van een hoop twijfels verlost. Hij scoor de niet alleen de winnen de treffer tegen Schotland (1-0), maar speelde voor zijn gevoel ook voor de eerste keer een 'lekkere' wedstrijd in het keur korps van Rinus Michels. Bergkamp vond het iets te ver gaan om van een bevrijding te spreken. „Maar het zal duide lijk zijn, dat ik de afgelopen tijd in een moeilijke positie zat. Er is nog nooit in mijn car rière zoveel over mij gespro ken. Daarom had ik dit doel punt zo hard nodig. Op die ma nier heb ik toch laten zien dat ik ook in het Nederlands elftal een waardevolle speler ben. Dit is een mooie opsteker en geeft me extra vertrouwen voor het verdere verloop van het toernooi. Ik heb ook het ge voel, dat mijn oude instinct voor doelpunten snel aan het terugkomen is. Precies op tijd, daar hoef ik geen geheim van te maken". Tijdens het eerste EK-optre- den van Oranje werd volgens Dennis Bergkamp tevens het bewijs geleverd, dat hij wel de gelijk een monsterverbond met Marco van Basten kan sluiten. Eerder deze week schilderde de Ajacied zijn ge louterde Milanese collega nog af als een egoïst. Van Basten zou in het veld alle ballen voor zich opeisen en daarom voelde Bergkamp zich tot nu toe nim mer op zijn gemak in het Ne derlands elftal. Maar ook die sombere tijden behoren wat de Amsterdammer betreft tot het verleden. Vergeteri en verge ven, Bergkamp heeft de strijd bijl begraven. N V j#* jr 4 Nederland1 1 Duitsland 1 0 GOS1 0 Schotland1 0 0 0 2 1-0 10 11-1 Dennis Bergkamp helpt Oranje aan de bevrijdende treffer en wordt daarna omhelsd door onderen Ruud Gullit en Frank Rijkaard. FOTO'S: EPA en ANP „We raken zo langzamerhand toch wat beter aan elkaar ge wend. Tegen Schotland verliep de samenwerking zelfs heel goed. Marco praat in het veld nu ook veel meer met mij. Dat maakt het allemaal wat een voudiger. Ik begrijp hem een stuk beter en dat komt mijn ei gen spel duidelijk ten goede. Ik voelde me nu ook voor de eerste keer echt lekker in Oranje. Heb het gevoel, dat ik een wezenlijke bijdrage aan de prestatie van het team heb ge leverd. Daar ben ik erg tevre den over". Bergkamp was vooral te spre ken over zijn verrichtingen in de eerste helft. „Toen draaide het hele elftal goed". Na de pauze voelde hij zijn krachten duidelijk wegvloeien. De Aja cied scoorde in de 77-ste mi nuut zelfs de winnende treffer, terwijl hij op het punt stond om te worden gewisseld. „Ik zag Wim Kieft al warmlopen. Die wissel was duidelijk voor mij bestemd. Maar ik had toch het idee, dat verschillende spe lers net als ik conditioneel in de problemen raakten. In de tweede helft brak opeens de zon weer door en daardoor steeg de temperatuur ziender ogen. Dat was slopend in com binatie met het erg stroeve veld. Daarom werd er na rust ook niet meer zo flitsend ge- Uitgekookt Aanvoerder Ruud Gullit dacht daar iets anders over. De dui delijk mindere tweede helft van Oranje had volgens hem alles te maken met het uitge kookte tactische spel van de Schotten. „Ze gingen toen. opeens met drie spitsen spelen en daar wisten wij eventjes niet zo goed raad mee. Boven- Proost Oranje door BERT JANSMA Ik had de eerste regel van dit rubriekje alinm'n hoofd halverwege gisteravond: „Mijn deelneming gaat uit naar de Duitsers". Gemeen bedoeld natuurlijk, en daarvoor kreeg ik straf. Want de mannen van Berti Vogts deden wat ze altijd doen: doorgaan tot de laatste seconde. Toch nog gelijkmaken. Mij met lege handen naar m'n beeldscherm sturend. Maar de winst van Nederland maakt alles goed. Eindelijk voetbal in Zweden. Het was er de eerste dagen zo saai toe gegaan, dat ik al via de telefoon met m 'n vader herinneringen was gaan ophalen aan de mooie partijtjes voetbal die we lang geleden uit datzelfde land via de tv zagen. 1958, als ik me niet vergis. Wereldkampioenschappen voetbal. Brazilië tegen Zweden in de finale. De flitsende Garrincha, de Braziliaanse Moulijn-op-rechts. En Frankrijk - derde plaats - Vnet dat prachtige voetbalduo: Just Fontaine en Raymond Kopa. Gelukkig gisteren een spetterende eerste helft van Oranje. En wie tevoren wat minachtend over Schotland deed. waar het voetbal nauw verweven zou zijn met seks en drankgebruik moet toch even zijn geschrokken. Ik zie die zuinige Schotten trouwens niet dronken worden daar in dat alcoholvijandige Zweden. Mart Smeets wist eergisteren vanuit Hilversum precies te vertellen hoe duur een glas whisky er is. Ik ben het bedrag even kwijt, maar het was een klein kapitaaltje. Afwachten of de schrik voor die drankprijzen er ook bij de Nederlandse supporters in zit. Het kan een slok op een borrel schelen wat hun gedrag betreft. Al schijnt erop de boot tussen Zweden en Denemarken een hoop in te halen te zijn. Een Britse voetbalcomentator had 't zo moeilijk met de drankvoorziening dat fcij nota bene via de tv openlijk z'n beklag deed over de kwaliteit van het Zweedse bier: „Zo alcoholarm datje er eerder in verdrinkt dan datje er dronken van wordt". Ik neem wel een Hollandse glaasje. Proost Oranje. dien leden we teveel balver lies. Dat maakte het er alle maal niet gemakkelijker op. We hielden het spel ook iets te breed. Daardoor was ik zelf evenmin optimaal bereikbaar. Onze verdedigers verdienen een groot compliment. Zij heb ben sterk gespeeld in de twee de helft". Met het uiteindelijke resultaat was Ruud Gullit dik tevreden. „De Schotten hebben de afge lopen dagen hun uiterste best gedaan om zichzelf in een kansloze positie te manoeuvre ren. Leuk geprobeerd, maar niet terecht. Schotland heeft juiste de beschikking over een sterk elftal. Vooral tactisch stak het erg goed in elkaar. Het GOS en Duitsland krijgen nog hun handenvol aan deze ploeg. Let maar op mijn woorden. Schotland is beslist geen zwakke broeder in onze poule. Ik ben blij, dat we deze horde hebben genomen. Het is altijd lekker als je de eerste wed strijd van een groot toernooi in winst weet om te zetten. Die weelde hebben we nog niet zo vaak gekend". Nederland-Schotland 1-0 (0-0). 77. Bergkamp 1-0. Scheidsrechter: Carls- son (Zwe). Toeschouwers: 32.000. Gele kaart: Witschge (Nederland). Nederland: Van Breukelen; Van Aer ie, Koeman en Van Tiggelen. Rijk aard. Bergkamp (87. Winter), Wouters (55. Jonk) en Witschge; Gullit, Van Basten en Roy. Schotland Goram; McKimmie, McPherson, Gough en Malpas; McClair (79 Ferguson), McCall, McStay en McAllister; McCoist (75. Gallacher) en Durie GÖTEBORG „De goal kwam in de fase dat nie mand er meer op reken de," bekende bondscoach Rinus Michels over de be slissende treffer van Den nis Bergkamp, een klein kwartier voor het einde van Oranje's eerste wed strijd voor het Europees voetbalkampioenschap tegen Schotland (1-0). De „generaal" bekende zich dat moment op de bank al te hebben verzoend met een ge lijkspel. „Natuurlijk had in de eerste helft een van de kansen benut moeten worden. Maar dat gebeurde nu eenmaal niet. Wanneer je ondanks dat over wicht en die kansen, zeldzaam in het internatonaal voetbal, niet op voorsprong komt, wordt het steeds moeilijker. Met name tegen de Schotten, die niet alleen' stuk voetballen, maar ook sterk speelden. Dat wisten we. We wisten ook dat we het na rust nog moeilijker zouden krijgen omdat de Schotten natuurlijk steeds meer in hun kansen gingen ge loven". „Toen we ons in het veld ook steeds meer aanpasten aan het niet eens zo hoge tempo van de Schotten, begreep iedereen dat het nog moeilijker zou wor den. Jan Wouters heb ik toen ingewisseld, niet alleen omdat hij door een nieuwe tik tegen die enkel problemen kreeg, maar ook omdat Wim Jonk op bouwend sterker is en ik hoop te dat van hem misschien de bevrijdende pass zou komen. Zo ben je als coach bezig, maar daar worden we ook voor be taald. Alleen kwam de treffer niet via een actie van Jonk. Maar hij kwam wel op het juis te moment. Net op tijd. De ploeg had het nodig". Zijn tegenspeler Andy Rox burgh vond de uitslag „een bit tere teleurstelling. Onze jon gens waren goed opgewassen tegen de wereldsterren uit Ne derland", aldus de Schotse coach. „Een puntenverdeling was wel het minste geweest". Oranje-mol in Leggelo DWINGELOO - De Oranje-gekte heeft na de winst van het Ne derlands elftal in het hele land fors toegeslagen. In het dorpje Leg gelo bij Dwingeloo lijken zelfs de mollen mee te doen aan het en thousiasme rond het EK. Op een plaatselijk erf werd gisteren een fel oranje mol gevangen. Volgens de préparateur was er geen sprake van een mol met EK-neigingen maar betrof het een exem plaarvan een mollensoort die een oranje tint heeft Martin Koeman kijkt met zijn vrouw naar Nederland-Schotland. GRONINGEN Als de laatste mi nuut is aangebroken houdt hij het niet langer uit op de bank. Martin Koeman, vader van Ronald en Er- win (die de EK overigens moet mis sen omdat hij in de aanloop naar het kampioenschap in Zweden een - ge slaagde - operatie moest onder gaan), beent in de richting van het televisietoestel. Hij wil er zo dicht mogelijk bij zijn en begroet even la ter opgelucht het eindsignaal. Martin Koeman, vroeger een even be trouwbare als rustige verdediger bij Blauw Wit en GVAV en nu manager bij FC Gro ningen, heeft hem al die tijd behoorlijk zit ten knijpen. Zelfs na de bevrijdende tref fer van Dennis Bergkamp is hij nog aller minst gerust op de overwinning. „Ze zijn er nog lang niet. Ik zit nog helemaal niet op mijn gemak. Want die Schotten blijven maar komen. Vooral in de lucht zijn ze ge- FOTO: PERSUNIE vaarlijk", weet Martin Koeman. Hij schuift dan ook herhaaldelijk naar het puntje van de bank, vooral als die onver zettelijke Schotten opstomen in de rich ting van het gebied waarvoor zoon Ronald verantwoordelijk is. Martin Koeman leeft zich zonder moeite in in de wat ondankba re rol van zijn oudste zoon. „Door het aan vallende systeem van het Nederlands elf tal is er voor Ronald weinig ruimte om zich voorin te laten zien. Het wordt daar dan veel te vol. Ronald wordt gedwongen ver dedigend te spelen. Hij moet voortdurend op zijn hoede zijn, want die Schotten mo gen dan minder zijn, maar ze blijven altijd gevaarlijk", zegt de man die in Groningen is gebleven om tijdens de vakantie van di recteur Henk Nienhuis de lopende zaken te regelen. Opgelucht Als de klus eenmaal is geklaard, halen Martin Koeman en zijn levensgezellin Wies opgelucht adem. De vader die twee spelers 'leverde' voor twee landskampioe nen (Ronald van Barcelona en Erwin van PSV) kan dan tevreden vaststellen dat zijn oudste zoon het zonder meer goed heeft gedaan. „Er zijn nogal wat mensen die roe pen dat Ronald niet goed kan verdedigen en dat hij vooral kwetsbaar is in één-te gen-één-situaties. Nou, vandaag heeft hij zich moeten schikken in een puur verde digende rol. Volgens mij heeft hij foutloos gespeeld. Hij was één van de besten. Klas se gewoon, ik ben dik tevreden". In de eerste helft is het genieten. Martin prijst Oranje voor de inzet. En ook de kwa liteit van het spel kan zijn goedkeuring wegdragen. Maar als Gullit een drietal gave kansen heeft gemist, begint hij zich toch een beetje ongerust te maken. „Met een beetje geluk scoort Gullit twee keer in één minuut. Hij had de bal voor het inleg gen. Maar als een doelpunt uitblijft krijg je het altijd moeilijk, te meer omdat je dan in je achterhoofd houdt datje altijd een doel punt tegen kunt krijgen dat fataal kan zijn". Vooral het spel van Van Basten en Berg kamp kan Koeman in het verloop van de eerste drie kwartier steeds piinder beko ren. „Misschien is het beter om Bergkamp te vervangen door Winter", denkt de ken ner hardop. De wissel Bergkamp-Winter komt er inderdaad, maar pas een paar mi nuten voor tijd, als de strijd al is gestreden en als Bergkamp 'Dat Ene Moment' heeft gehad om te doen waar Michels hem voor heeft ingehuurd: scoren.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17