LEIDEN OMGEVING Montmartre in Leiden Pancras-West loopt te hoop tegen honk ïarley Davidsonclub Conflict Erica en gemeente over Elizabethcomplex Meer woningen en minder bedrijven in de Stevenshof Petitie voor behoud van de Maredijkbuurt MF Reece: uitbreiden m te overleven Autoradio te hard: man in elkaar geslagen jiiidae Sou/unit Schutters aangehouden LEIDEN - De politie heeft gister avond op de Gooimeerlaan twee mannen aangehouden die tevoren in Den Haag betrokken waren bij een schietpartij. De Haagse politie sloeg politie-alarm, waarna de mannen in twee auto's in Leiden werden aangetroffen. De politie legde een blokkade, waarna de mannen met getrokken pistolen in de kraag werden gevat. De mannen, een 19-jarige Leidenaar en een 33-jarige Amsterdammer, zijn vanochtend aan de Haagse politie overgedragen. Fietsen uit schuur gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Twee toerfietsen en een racefiets zijn gisteren ge stolen uit een schuurtje bij een woning aan de Ouver- tureweg in Alphen. Het schuurtje was niet afgeslo ten. Aan de Junostraat zijn twee mountainbikes uit een garage gestolen. De dieven wrikten in de nacht van dinsdag op woensdag de garagepoort open. Televisie in brand SASSENHEIM Een televisietoestel is gisteren in brand gevlogen ineen wo ning aan de Jupiterstraat in Sassen- heim. De bewoonster zette het toestel aan, waarop het apparaat spontaan in brand vloog. De brandweer was snel ter plaatse en bluste het vuur. De woning liep enige roetschade op. Het televisie toestel stond overigens niet in de 'stand by-stand', de stand waarin het direct met de afstandsbediening kan worden aan- of uitgezet. Momenteel wordt door KEMA en consumentenorganisaties onderzocht of deze stand gevaar ople vert, omdat de laatste tijd toestellen zijn ontploft of in brand gevlogen ter wijl ze in deze stand stonden. Voor 27 mille aan spullen gestolen OEGSTGEEST In een wo ning aan de Piet Heynlaan in Oegstgeest is in de nacht van woensdag op donderdag tussen twaalf en twee uur voor 27.000 gulden aan goederen gestolen. Vermoedelijk zijn de inbrekers via de bijkeuken de woning bin nen gekomen. Er zijn echter geen braaksporen aangetroffen. Vermist worden een veldkijker, een telefoon, een zilveren en een gouden pennenset, een por temonnee met 1000 gulden, een bankpasje, een huissleutel en twee biertjes. Man met pistool aangehouden LEIDEN Een 44-jarige Leidenaar is van- acht aan de Morssingel aangehouden omdat hij bij het station met een pistool had lopen zwaaien. De politie werd door een taxi-chauf feurs ingeseind. Het bleek te gaan om een alarmpistool, dat in beslag is genomen. Auto uitgebrand - Een personenauto van het merk Chevrolet is gisteravond in brand gevlogen op de Rijksstraatweg ter hoogte van perceel 31 in Sassenheim. De eigenaar, een inwoner van Wassenaar, had in de vooraf gaande week verwoed aan de auto gesleuteld. Hij had er onder meer een andere motor in ge zet. Dat was niet goed gedaan, want de motor vloog in brand. Het motorcompartiment brandde geheel uit. VRIJDAG 12 JUNI 1992 Concerten in Leidse Hout LEIDEN - In de Leidse Hout bij het Theehuisje start zondag de serie Park concerten weer. Het seizoen wordt dan geopend met een concert van de Harmoniekapel Werkmans Wils kracht, die dit jaar haar 90-jarig be staan viert. De overige Concerten; 28 juni; Big Band Oegstgeest; 30 augus tus: The Ordinary Herry Shoppers; 6 september: Leidse Harmoniekapel; 13 september: Jeugd Symphonieorkest Oegstgeest: 20 september: Franciscus- band Leiden; 27 september: Leidsch Politie Muziek Gezelschap. Alle con certen beginnen om 14.00 uur. LEIDEN De gemeente en projectontwikkelaar Erica zijn in conflict ge raakt over de plannen met het voormalige Elizabeth- ziekenhuis aan de Hooi gracht. Volgens Erica-di recteur A. Swaak heeft hij met de gemeente afge sproken dat de kapel zal worden behouden. De ge meente ontkent echter dat er afspraken zijn ge maakt en schrijft in een brief aan Swaak dat de ka- Onjuiste kop De kop boven het bericht over het voormalige Eliza- bethziekenhuis aan de Hooigracht suggereerde dat de kapel van het zie kenhuis zou moeten blij ven staan. Dit is niet cor rect: de projectontwikke laar zal de kapel moeten slopen zodat op dezelfde lokatie een buurtpark kan worden aangelegd, het geen overeenkomt met de wens van zowel de ge meente als de buurtvereni gingen. pel toch zal worden ge sloopt, zodat er een wijk- park kan komen. Swaak heeft de brief nog niet gelezen, maar kan het nauwe lijks geloven. „Ik ga ervan uit dat ik met nette mensen heb gesproken die hun afspraken nakomen", zegt hij. „Ik heb daarna zelfs nog een bevesti ging van die afspraken ge stuurd naar de gemeente". Volgens ambtenaar G. Schramm zijn er helemaal geen afspraken gemaakt. „We hebben wel gezegd dat we over de plannen van Swaak intern beraad zouden voeren", zegt ze. „Maar we zeiden daar zelfs bij dat we een voorkeur had den voor sloop van de kapel. Ik begrijp niet waar de misver standen vandaan komen, want het was een heel duidelijk ge sprek". Wijkparkje De gemeente is tot het stand punt gekomen dat de kapel moet worden gesloopt, omdat de buurtvereniging Pancras- oost daar een wijkparkje wil. Erica was bereid daarin mee te gaan, totdat een aantal raadsle den te kennen gaf de kapel te willen behouden. Hierop haak te Erica in met een voorstel om door EDK0RFF DE 6IDTS EIDEN - Het neerstrij- en van een Harley Da- dsonclub in de Pancras- eeg 2 heeft onrust te- eeg gebracht bij buurt- ïwoners en bij buurtver- ïiging Pancras-West. In ;n brief aan de gemeente aakt de vereniging be ft /aar tegen de komst van 1 club. Ze meent dat de motoriseerde toeloop lar het clubhuis te veel erlast veroorzaakt in de ukke woonwijk. Ie buurt staat zo langzamer- nd op haar achterste be- n", aldus buurtbewoner Bijl. „Motoren worden mid- n in de steeg gestart. Boven- :n komen de rijders soms al negen uur de steeg binnen den. Dat geluid ketst dan in 'n smalle ruimte tegen alles Vooral als de uitlaten geen inpers hebben", lgens Harley Davidson-be- lurslid T. Koster hebben de ibleden zich inderdaad één er om negen uur 's morgens zameld. „Dit was echter bij hoge uitzondering, omdat we die dag met z'n allen naar Pa rijs gingen". Volgens hem is er verder geen enkele reden om te klagen. „En als de mensen last van ons hebben, moeten ze dat zeggen. Dan willen we onze motoren best op de Hooigracht starten. De meesten van ons komen trouwens met de fiets naar het pand. Dan kan je nog wat drin ken". Op de benedenverdieping van het bouwvallige pand zijn toi letten gebouwd en op de eerste verdieping is een ontmoetings ruimte ingericht. „Het is nu in feite gewoon een horecagele genheid en dat past niet in het bestemmingsplan", aldus Bijl. Koster ontkent dit. „We heb ben inderdaad een primitief barretje, maar dat is besloten. We schenken alleen aan club leden". Het bestemmingsplan voorziet op deze plaats in woonruimte of opslagruimte. De wijkvere- niging hoopt met de brief te bereiken dat de gemeente maatregelen neemt. „In zo'n smalle steeg in een drukke woonwijk past geen motor club". Onderzoek G. Schramm van de afdeling stadsbeheer zegt dat de ge meente officieel nooit op de hoogte is gesteld van de vesti ging van de motorclub in de steeg. Noch door de club zelf, noch door de makelaar. De dienst bouw- en woningtoe zicht zal onderzoeken of er in derdaad illegaal verbouwd is. Hierna wordt besloten of en wat er moet gebeuren met Sint Pancrassteeg 2. De club telt op dit moment zo'n 50 leden. Tot voor kort zetelde de vereniging in Voorschoten. Als clubhonk werd onder meer het buurthuis Vlietwijk ge bruikt. Toen de club een ver zoek indiende voor een vast clubhuis, kon de gemeente Voorschoten hieraan niet vol doen. Er was geen passende lo katie voorhanden (Koster; „motorclubs zijn in principe nergens gewenst"). De club week uit naar de Leidse Sint Pancrassteeg, waar ze sinds april het voormalige opslag- pand aan de Sint Pancrassteeg huurt. Koster: „We willen alles doen om deze clubhonk te be houden. Al onze spaarcenten zitten erin. Daarom zullen we overlast altijd wiilen vermij den. Ik nodig de omwonenden daarom uit om met ons te ko men praten". De Harley Davidsonclub heeft een onderkomen gevonden in een voormalig pakhuis in de Pancrassteeg. Buurtbewoners klagen over overlast. foto wim van noort LEIDEN - De wijk Pan cras-West presenteert zich de komende week als het 'Montmartre van Leiden'. Er worden vanaf zondag extra concerten gehou den, de galeries en ateliers in de wijk gaan open voor het grote publiek en er wordt een straatfestival gehouden. Aanleiding voor deze festivi teiten is het 15-jarig jubileum van de wijkvereniging Pan cras-West. De organisatoren zetten hun wijk van 14 juni tot 21 juni eens in een ander dag licht: niet dat van een oude. be legen wijk rond de Burcht, maar dat van een sprankelen de artistieke buurt. Pancras- West heeft slechts 1100 bewo ners, maar kent maar liefst ze ven galeries en zes ateliers. Deze zullen op zondag 14 juni allemaal voor geïnteresseer den geopend zijn (12.00 uur- 16.00 uur). Vanaf 14.00 uur wordt er diezelfde middag in de Hooglandse Kerk een lu strumconcert gehouden met onder andere een duet van Monteverdi. Ook zullen er En gelse en Ierse folksongs gezon gen worden. Om 16.30 uur sluit burgemeester Goekoop de eer ste feestdag af met de opening van de tentoonstelling 'Stro mingen in Pancras-West'. Maar liefst 28 kunstenaars uit de wijk tonen hun schilderijen, foto's en beeldhouwwerken in Galerie Amber, Hooglandse- kerkgracht 8. Op zaterdag 20 juni gaat het feest onverminderd door met een straatfestival voor ieder een Vanaf 14.00 wordt er een rondleiding gehouden langs de diverse stadstuinen. Deze zijn vaak omgeven door hoge muren, maar een blik over de muur levert interessanté fei ten op. Een medewerker van de Hortus Botanicus zal hier over uitleg geven. 's-Avonds, op Midzomernacht, sluiten de buurtbewoners de activiteiten af met een beslo ten Middeleeuwse maaltijd op de Burcht. Autobus gestolen LISSE - Op de hoek van de Kanaalstraat en de Broekweg in Lis- se is vannacht een Volkswagenbus met open laadbak gestolen. De bus is wit van kleur met een groene sierrand rond de auto. Ge zien het achtergebleven glas zijn de daders vermoedelijk de wa gen binnengekomen door het openbreken van de portierruit. 1 ALLERLEIDS Tgelconcert ~fi van Oosten geeft van- ond een orgelconcert in de >r 'terskerk. Het begint om J15 uur. toegangskaarten bij het uit-bureau van :0 gekocht worden (141141) ian de deur. iOandelen Luxemburgse Tweedaagse T Diékircih wordt morgen en idag georganiseerd door de 3 ndelkring Leiden en Om- eken. De bustocht (vertrek Leiden), inschrijving, over- chting etc. kost honderd gul- i. inlichtingen: 070-3948402. jenmarkt nd de Sterrenwacht wordt I rgen de jaarlijkse milieu- \enmarkt gehouden, met on- andere demonstraties over verking en gebniik van na- irlijke materialen. Er staat i steekvrije bijenstal opge ld, naast observatiekastjes, verschillende milieuorga- j a ties doen van zich spreken. :oekers van de markt hebben tis toegang tot de Hortus. i markt is open van negen tot ruur. estconcert 1 Randstedelijk Begelei- .igs Orkest geeft morgen- ind een feestconcert in de terskerk. Op het program- staan onder andere ihms, Tsjaikoiusky en Hen- k Andriessen. De toegangs prijs is 25,-. Kaarten zijn tele fonisch te bestellen bij 071- 614482 of010-4157596. Voorver koop is ook mogelijk bij K&O, Oude Vest 45. Aanvang: 20.00 Scene The Scene, één van Neêrlands populairste bands van dit mo ment, treedt morgen op in het LVC, Breestraat 66 in Leiden. Het concert begint om 23.00 uur, de deuren staan vanaf 22.00 uur open. De groep zou al op 4 apiil optreden, maar vlak voor het concert kreeg zanger Thé Lau een kroonkruk in zijn oog. Kaarten a 15 gulden zijn te koop bij Plato platen, Velvet Music en Café de WW. Petruskerk Onder het motto 'de emmers de kerk uit' organiseert de Club van Aktie Petruskerk morgen een fancy-fair en curiosamarkt in en naast het Petruszaaltje van de kerk aan de Lammen- schansweg. De markt duurt van 10-17 uur. De opbrengst gaat naar de resterende repa raties aan de dakgoten van de kerk. Tekeningen In de openbare bibliotheek (Nieuwstraat) hangen de hele maand juni tekeningen die schoolkinderen hebben ge maakt in het kader van de vie ring van het 90-jarig bestaan van de vereniging Oud Leiden. De kinderen maakten impres sies rond het thema 'hoe ziet de stad eruit- nu en in de toe komst'. 41IDEN AMF Reece (industriële naaimachines) zal haar acti- 4j ïiten moeten uitbreiden om op de lange termijn te kunnen grieven. Eergisteren werd een akkoord bereikt over ontslag 1 ruim vijftig werknemers van het industrieel bedrijf in Lei- Si. Er kan nog slechts een werkgarantie worden afgegeven ir 35 mensen. De Industriebond FNV heeft de directie voorge- ld de distributiefaciliteiten minstens te behouden en liefst uit weiden. Daarnaast moet de Leidse vestiging ook de 'rebuil- g' voor haar rekening nemen. „Nu legt het bedrijf zich alleen op de nieuwbouw van industriële naaimachines. De rebuil- g van ingeruilde naaimachines, het repareren en opnieuw ge likt maken voor verkoop, is geconcentreerd in Engeland, ar die vestiging staat op de nominatie te worden gesloten. Die iviteiten kunnen naar Nederland worden overgeheveld om de lis van dit bedrijf te verbreden", aldus G. Frielink, districtsbe- urder van de Industriebond FNV. J ibberboot weggehaald •KEMADE - Uit de jachthaven Braassemermeer bij Oude We- ng is deze week een Zodiac motorboot met buitenboordmotor tolen. De dieven hebben de motorboot van een haak wegge ld, die vast zat aan een jacht. De waarde van de gestolen buit Iraagt rond de 6.000 gulden. LEIDEN - In de laatste open stukken van de Stevenshof komen meer woningen en minder bedrijven dan oorspronkelijk ge pland. Aanstaande maandag wordt een informatieavond gehou den over de voorgestelde bebouwing van 'vlek 25 en vlek 29'. Vlek 25 ligt tussen de spoorbaan, de Johanna Naberstraat, de Dobbedreef en het Alexandrine Tinneplein. In 1988 werd in het bestemmingsplan Stevenshof vastgelegd dat er ruimte zou zijn voor bedrijven, kantoren, winkels en woningen. Een volledige menging van bedrijvigheid en woningen bleek echter onhaal baar. In plaats daarvan worden meer woningen gebouwd. De directe omgeving van station De Vink is voor het grootste deel bestemd voor winkels, dienstverlenende bedrijven, kan toor- en praktijkruimten. Op deze plaats zou ook een sport school, snookercentrum of restaurant een plek kunnen vinden. De woningen in dit gebied zullen in meer lagen worden ge bouwd. De woningen in de rest van het gebied zijn eengezinswo ningen. Vlek 29 is de zuidpunt van de Stevenshof, langs de spoorbaan ten zuidoosten van de Gerda Brautigamsingel. Het nieuwe stede- bouwkundige concept dat Leiden hier wilde toepassen, de kwa drant-woningen - vier woningen in een vierkant blokje met gro te tuinen -bleek financieel onhaalbaar. In plaats daarvan worden twee-onder-één-kaphuizen en vrij staande woningen gebouwd. Om dat te realiseren is echter een wijziging van het bestemmingsplan nodig. LEIDSCHENDAM - Een 28-jarige man uit Leid- schendam is gisteravond rond kwart voor negen vermoedelijk het slachtof fer geworden van een wraakactie. Hij stond al enige tijd zijn auto te wassen in de Burg. Caen van Necklaan en had daarbij zijn radio aanstaan. Een buurman maakte daarover een opmer king waarna de eigenaar van de auto en radio het geluid wat zachter zette. Korte tijd later posteerden vier mannen, die in twee auto's waren komen aanrijden, zich rond hem en sloegen de man tegen de grond. Schoppend en slaand brachten ze het slachtoffer ernstig letsel toe aan hoofd en rug. Hij liep onder meer een gebroken kaak op. Terwijl zijn belagers instapten, hoorde hij hen zeggen „Zullen we de vrouw op de hoek ook te pak ken nemen?". Ook zij werd mishandeld. Hieraan zou een ruzie ten grondslag liggen tus sen haar kinderen en die van één van de daders. Eén van hen is herkend als de buur man. Dronken automobilist gepakt na aanrijding NOORDWIJK/LISSE - De po litie van Noordwijk heeft gis teravond in het centrum van Noordwijk een dronken auto mobilist van de weg gehaald. De man was eerder betrokken bij een aanrijding op de Leid- sevaart in Lisse. De bestuurder had daar een verkeerspaal van het fietspad omver gereden. LEIDEN - Vrijwel alle bewo ners van de Maredijkbuurt hebben de afgelopen dagen een petitie ondertekend om te pleiten voor het behoud van hun wijk. De ongeveer 400 handtekeningen worden waar schijnlijk dinsdag aan de ge meenteraad aangeboden. De afgelopen weken laaiden de gemoederen hoog op in Groe- noord en in de Maredijkbuurt. Aanleiding waren uitlatingen van wethouder T. van Rij en de gemeentelijke structuurnota 'Op zoek naar speelruimte' waarin de woonfunctie van de buurten ter discussie werd ge steld. Met name in Groenoord waar bewoners op het bunt staan aan een grote verbete- ringsoperatie te beginnen kwam de klap hard aan. De ge meenteraadsfracties hebben inmiddels laten blijken tege moet te willen komen aan Groenoord met een uitspraak over het in stand houden van de woonbestemming. De bewoners van de aangren zende Maredijkbuurt willen dat de raad een soortgelijke uitspraak over hun wijk doet. Woordvoerder Mark' Markus sen van de bewonersorgani satie vertelt dat daartoe de af gelopen week alle fracties zijn benaderd. „Ze leken daar posi tief tegenover te staan, maar hebben ook niets willen belo ven. Verschillende raadsleden hadden het idee dat de zaak in de Maredijkbuurt niet zo leef de omdat ze niet veel uit de buurt hoorden. Daarom heb ben we de petitie gehouden". Volgens Markussen is de peti tie door bewoners van vrijwel elk huis ondertekend. Slechts twee mensen wilden om per soonlijke redenen niet teke nen. De handtekeningenactie be wijst naar zijn zeggen in elk geval dat de zaak de mensen wel degelijk bezighoudt. Bo vendien blijken de bewoners wel degelijk iets te willen on dernemen voor het behoud van hun wijk. Het voormalige Elizabethziekenhu de kapel overeind te houden en er een zwembad te realise ren voor bewoners van het toe komstig appartementencom plex. In plaats van een wijk- park zou een 'binnenhof wor den aangelegd. Tijdens een ge sprek tussen ambtenaren en Erica-directeur Swaak waarin de plannen werden besproken, zouden volgens Swaak de af spraken zijn gemaakt. Over deze plannen is de buurt vereniging boos geworden, omdat ook dat in strijd met af spraken met de gemeente zou zijn. Zij schreef daarom een boze brief aan het college van burgemeester en wethouders. Volgens Schramm heeft de buurtvereniging echter geen reden om boos te zijn, omdat foto: wim van noort het wijkparkje er gewoon komt. Als de kapel zal worden ge sloopt en het wijkparkje er zal komen, blijft Erica daarbij be trokken. De projectontwikke laar heeft de gebouwen name lijk al gekocht. „We moeten nog met elkaar verder", zegt Schramm. „Maar ik weet ook niet hoe dat zal gaan".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9