)e louche handel n ingewanden BUITENLAND Amerikaanse actie tegen watergeweer VRIJDAG 12 JUNI 1992 WIJNEN SEL Als het aan de Europe- ^ommissie in Brussel ligt, wordt estaande autowegennet in de |de komende tien jaar met 12.000 neter uitgebreid. Met de uitbrei- die voor 40 procent in de ére lidstaten als Griekenland, ugal, Spanje en Ierland moeten len gerealiseerd - is 275 miljard en gemoeid. Nederland en Bel- j omen op de 'wegenkaart' van de Ipese Commissie niet voor. In BËcrijk, in het oostelijk deel van Jland, in Engeland en in Ierland %el uitbreidingen van het auto- °tnnet voorzien. De 'aanbevelingen' van de Europese Commissie maken deel uit van een pakket grootscheepse maatregelen die niet alleen op de uitbreiding en verbetering van het wegenet zijn ge richt, maar ook op de binnenvaart en het gecombineerd vervoer. Eurocommissaris Van Miert, die de aanbevelingen gisteren bekend maakte, wees er met nadruk op dat niet de Gemeenschap, maar de natio nale overheden uiteindelijk beslissen of en wanneer de plannen worden uitgevoerd. „Wij voeren niet uit en we schrijven niet voor", aldus Van Miert, „maar wij vragen de lidstaten wel hun plannen aan de onze aan te passen om aldus een compleet Euro pees transportnetwerk te creëren". Van Miert zei dat een groot aantal projecten met EG-geld op touw kan v/orden gezet. Op dit ogenblik is het autowegennet in de EG 37.000 km lang. Dat zou met ruim een derde moeten worden uitgebreid, zo vindt Brussel. De afgelopen vijftien jaar zijn de investeringen in autowegen snel teruggelopen, hetgeen grote eco nomische nadelen heeft en de over- keersonveiligheid en het oponthoud sterk in de hand heeft gewerkt. Brus sel wil ook het netwerk van Europese binnenwateren uitbreiden en de scheepvaart bevorderen. Gedacht wordt onder meer aan de verlenging van het Twente-kanaal om het Noor delijk deel van de Bondsrepubliek toegankelijker te maken. Het Twen tekanaal loopt vanaf de IJssel in Zut- phen naar Enschede en houdt daar abrupt op. Bovendien beveelt de Commissie de aanleg van een Rhóne- Rijnkanaal aan om een verbinding van de Middellandse Zee met het hart van Europa tot stand te brengen. Tenslotte probeert de Europese Com missie ook het gecombineerd vervoer aan te moedigen. Dat moet de ver scheping van onder meer containers tot diep in Europa mogelijk maken, waarna de vrachten over de weg naar hun bestemming worden gebracht. Ook het vervoer van geladen vracht auto's per trein is, vooral voor wat be treft de langere trajecten, een van de prioriteiten die de Commissie in haar vervoersconcept heeft gesteld. Blinden bereiken top Himalaya NEW DELHI - Drie blinde berg beklimmers hebben de top bereikt van de 5218 meter hoge Himalaya- piek Shitidhar, zo heeft Srikanth Lagoo van het team Young Zinga- roo Trekkers gisteren gezegd. De telefonisten Srikrishna Ghadiga- onkar, Padmakumar Wadiyar en Ratnaprabha Naik behoorden tot de eerste groep van tien bergbe klimmers die de piek maandag haalden. De andere leden van het team, dat in totaal uit 54 klimmers bestaat, waren nog op weg naar de piek in de westelijke Himalaya. In het team zitten in totaal tien blin den, een slechthorende en een stomme. CHISINAU - Het parlement van Moldova heeft gisteren een plan goedgekeurd dat een eind moet maken aan het etnische conflict in de naar afscheiding strevende regio Trans-Dnje- strië, in het oosten van de voor malige Sovjet-republiek. Onderdeel van het plan is een staakt-het-vuren, dat inmiddels is ingegaan. In april kwam on der bemiddeling van Rusland, Oekraïne en Roemenië ook al een staakt-het-vuren tot stand, dat echter veelvuldig is ge schonden. Ook is een commis sie gevormd, die moet gaan zorgdragen voor de terugtrek king en ontwapening van de strijdende paramilitaire groe pen. Gisteren was het naar ver luidt rustig in Trans-Dnjestrië, waar etnische Roemenen te genover naar afscheiding stre vende Slaven staan. De com missie, die bestaat uit 52 parle mentsleden, zal ook gaan toe zien op de terugkeer van de on geveer 20.000 vluchtelingen, voornamelijk etnische Roeme nen, naar hun huizen. Sinds Trans-Dnjestrië, een smalle, aan Oekraïne grenzende strook, in december besloot zich af te scheiden zijn er bij ge vechten meer dan 200 doden gevallen. NEW YORK De Ameri kaanse lobby tegen vuur wapens heeft een nieuw doelwit gekozen. Dit keer zijn het geen pistolen en buksen die onder vuur ge nomen worden, maar een nieuwe rage: watergewe ren. De enorme populariteit van de bijzonder krachtige waterge weren, die een object op 15 me ter afstand kunnen raken, wordt als oorzaak gezien van een recente golf moorden en geweldsdelicten in de Verenig de Staten. In de explosieve cul tuur van de Amerikaanse bin nensteden loopt wat als een onschuldig watergevecht be gon vaak uit op echt geweer vuur. De fel gekleurde watergewe ren, 'Super Soakers' genaamd, variëren van de standaardver sie met een watertank voor twee liter water en een bereik van vijftien meter, tot een ko lossale waterbazooka met een watertank voor tien liter. Deze laatste wordt geleverd com pleetmet rugzak. Iedere dag wordt de lijst ge welddadige incidenten die te wijten zijn aan water ge vech ten langer. In Harlem raakten maandag twee jongens ge wond toen een man die onver hoeds een watersalvo over zich heen kreeg, terugschoot met een 9mm automatisch pistool. De man sloeg vervolgens op de vlucht. In Boston werd vorige maand een 15-jarige jongen doodge schoten toen een watergevecht escaleerde. Ook zouden men sen bleekmiddel aan het water toevoegen en daarmee auto's en voorbijgangers besproeien. Warme broodjes De burgemeester van Boston, Raymon L. Flynn, heeft deze week de speelgoedwinkels in de stad gevraagd de Super Soaker uit de handel te nemen. Een paar winkeliers hebben aan zijn oproep gehoor gege ven, maar de meerderheid blijft de watergeweren verko pen omdat ze als warme brood jes over de toonbank gaan. De fabrikanten van het geweer wijzen erop dat niet de rage van de Super Soakers de oor zaak is van het bloedvergieten, maar de grootschalige ver spreiding van vuurwapens. Al Davis, onderdirecteur van de Larami Corporation, een van de grootste producenten van het watergeweer, zei eerder deze week: „Het is gewoon be lachelijk als mensen denken dat de schuld bij dit speelgoed ligt. Heeft iemand contact op genomen met de producent van het echte pistool waarmee die jongen in Boston werd doodgeschoten Schietpartijen zijn na ver keersongelukken de belang rijkste doodsoorzaak onder Amerikanen tussen de vijftien en negentien jaar. Dit blijkt üit cijfers die dinsdag bekend werden gemaakt door het American National Centre for Health Statistics. Onder zwarten in dezelfde leeftijdsgroep zijn schietpartij en de belangrijkste doodsoor zaak. Het aantal zwart^jonge- ren dat omkomt bij vuurge vechten neemt snel toe in de stedelijke gebieden. In Ameri kaanse steden komen zeven maal zoveel zwarte jongeren om bij vuurgevechten als blan ke. Het onderzoek schildert vol gens George Lundberg, hoofd redacteur van The Journal of the American Medical Associa tion „een grotesk beeld van een samenleving die is onder gedompeld in geweld". Er klinkt een steeds luidere roep om een strengere regelgeving inzake vuurwapens en meer toezicht. In Washington vallen nog steeds de meeste doden bij vuurgevechten. Een beperken de wapenwetgeving, die onder meer voorzag in een wachtpe- riode bij de aankoop van een pistool, is evenwel niet door het Congres gekomen. De voorstanders van wapen hervormingen geloven dat de pro-wapens lobby zo goed ver schanst is en zo machtig, en dat geweld zo centraal staat in het Amerikaanse stedelijke le ven, dat veranderingen zich slechts heel geleidelijk kurt- nen voltrekken en van onderaf moeten beginnen. Eerst dus de watergeweren, die tot dusver alles behalve verkoeling heb ben gebracht aan het begin van de lange, hete zomer. The Times in Berlijn verzorgt 'all-in'-reis- jes naar Moskou, waar de pa tiënten voor 140.000 gulden drie maal de prijs van een gewone, legale transplantatie in Duitsland - worden gehol pen. Het 'reisbureau' kan 120 van dergelijke operaties per jaar regelen. Zeker nu de GOS zo in de economische moeilijk heden zit, dijt de handel alleen maar uit. Beheerders van Rus sische lijkenhuizen en lijk schouwers hielden in septem ber een congres in Chaba- rovsk. De centrale vraag was hoe organen van overlevenden (hart. lever, hoornvlies, longen en nieren) het beste te gelde kunnen worden gemaakt in harde valuta. Ook in Azië tekent zich een dergelijke ontwikkeling af. Ja panse nierpatiënten overstro men vooral de Filippijnen, ter wijl rijke inwoners van Hong kong en Singapore de Chinese grens overschrijden en zich verzamelen in Quangzhou in Zuid-China. Ook hier zijn weer de reisbureautj es actief, maar de zaak heeft meer sinistere kanten. Het Nanfang-zieken- huis in Guangzhou 'verwerkt' de organen van geëxecuteerde gevangenen de doodstraf wordt in China nog op grote schaal voltrokken en ver koopt ze door aan rijke buiten landers en hoge kaderleden van de partij. Een gevluchte Chinese politie functionaris heeft deze praktij ken bevestigd tegenover de In ternationale Liga voor de Men senrechten. „De organen van mensen die terechtgesteld zijn, worden weggehaald zon der dat zijzelf vooraf daar toe stemming voor hebben gege ven. Ook de familie wordt niets gevraagd. Een voorbeeld: een collega van mij leed aan een oogziekte, dus 'besprak' hij het hoornvlies van een terdood- veroordeelde. Om de ogen te sparen werd de man in het hart geschoten in plaats van, zoals gebruikelijk, een nekschot te krijgen. Zo gebeurt dat. Als ze het hart willen hebben schie ten ze de veroordeelde weer in het hoofd". Op de vraag hoe dit in zijn werk gaat vertelde de politie man dat een ambulance met een arts en een verpleegster arriveert bij de executieplaats. „Direct na de executie stelt de lijkschouwer officieel de dood vast en tekent de overlijden sakte. Het lijk wordt daarna de ambulance binnengedragen en daar worden de noodzake lijke organen verwijderd. Daarna wordt het lijk in een kist aan de familie teruggege ven". Een ander jachtterrein van de orgaanhandelaren is het Mid den-Oosten. De klanten ko men uit de rijke Golfstaten, zo als Kuwayt en Saudi-Arabië, waar handel in organen abso luut verboden is. Deze wetten hebben een stroom op gang doen komen naar Egypte, waar niertransplantaties ongeveer 30.000 gulden kosten. De zes centra in Cairo waar dergelijke operaties plaatsvinden, voeren ongeveer 350 transplantaties per jaar uit. De donors komen meestal uit Sudan, Somalië of Ethiopië. Voor Egyptenaren zelf is het 'betaalde donor schap' officieel verboden, maar de verleiding is vaak toch te groot. Een arme sloeber die als donor optreedt, verdient een paar duizend dollar. Maar de echte winst wordt gemaakt door de bemiddelaars, de mensen die klant en donor met elkaar in contact brengen. Eén van hen wil wel praten, zij het op voor waarde van anonimiteit. Op de achterbank van een splinter nieuwe Mercedes, gehuld in een snel Italiaans pak, vertelt hij over de manier waarop hij 'in het vak' rolde. „In 1987 werkte ik in het Sheraton-ho- tel in Cairo. Daar was een gast uit Kuwayt die her en der in hefcsische cï)assade Bonn dt te krap nt IS WIJNANDS w ch - Het wordt krap in de che ambassade in Bonn. Is raar heeft de regering in Is u wereldwijd een perso- duductie van zo'n dertig- •aêt op haar ambassades edcondigd. maar Bonn 1 liet zoveel mankracht in ren. Daarvoor is de diplo- lijn tussen Duitsland e iland te belangrijk. ambassadeur in po Wladislav P. Terechow, n( enwoordigt in principe st de Russische federatie in idsrepubliek, maar daar- desgevraagd ook een andere republie- 1 n de voormalige Sovjetu- de Oekraïne heeft in een eigen diplomatieke ïnwoordiging. De Oe- heeft vanwege de grote en met Duitsland snel 1 ertegenwoordiging van °r m ingesteld, die voorlo- P' rkt in de Russische am- in e ?.ftu maakt aanspraak op U1 ootste deel van de voor- Sovjet-bezittingen en stingen in de wereld. Russische ambassa- Bonn biedt bijna als UI feprekend onderdak aan ul ïkraïnse collega, die ook 1 de Russische ambassa- ie betaald wordt. Als echter 'n n heel of half dozijn an- >nafhankelijk geworden ieken een eigen verte- ordiging in Bonn wil wordt de Russische Ssade daar snel te klein. De supersonische watergeweren, waarmee doelen op vijftien meter afstand geraakt kunnen worden, zouden in Amerika aanleiding zijn voor heuse schietpartijen. foto: theo böhmers hopige mensen laten zich niet zelden verleiden tot dajiopige daden. Zie de handel in menselijke organen, al nieren. De verhalen variëren van paupers uit de Derde •ld die hun nier inruilen voor een stapeltje bankbiljetten, et daadwerkelijk 'nierkapen'. Het zijn de bemiddelaars [rijnzend het grote geld in de zak steken. PHEN BROOKES )RAS De magere e man slentert door blubberig straatje in "érakam, een krotten- in de buurt van het ase Madras. Hij trekt shirt omhoog en wijst het het twintig centi- ir lange litteken, dat f de onderkant van :nkast naar zijn on- jf loopt. hebben ze me openge- i om mijn nier eruit te mompelt hij. Driejaar en gebeurde het, in een in Madras. „Ze be- itf;n me 20.000 rupees (on- r 1600) gulden. De helft vooruit .betaald, de rest ik na de operatie", 's nu allemaal weg", ver hij met een cynische „Ik had nogal wat dijden, en de rest heb ik ver- Ik ben stom geweest. Ik ne beroerd. Ik kan niet werken. Als ik een water door dit straatje •agen, moet ik gaan zit- ïuitpuffen". verhaal begint steeds het verhaal te worden alloze mensen in India, js-Amerika en andere de- de Derde Wereld. Arme uit sloppenwijken ien delen van hun li- om snel aan geld te ko- )e kopers zijn rijke Eu- len, Japanners en Ara- i, die op deze manier de eigen landen geldende tegen orgaanhandel n. Zij gaan naar een kelingsland, laten zich len in een privé-kliniek, een tussenpersoon die inor voor ze kan opschar- worden geopereerd, de rekening en vliegen laar huis. Het kan alle- vïjjinnen een paar weken. Igevend ipraktijken raken steeds zwang", zegt een func- van de Wereldgezond- (ganisatie (WHO) in Ge „Wij maken ons grote Die zorg is terecht. Nieren worden overal verkocht en de prijs varieert van enkele honderden tot tienduizenden dollars. Dat betekent lucratie ve handel, zo winstgevend dat er steeds meer berichten over excessen komen. Sommige van die berichten zijn over trokken, maar vaak is het de gruwelijke waarheid. Het gaat in dat geval om zwerfkinderen in Argentinië, die ontvoerd en vermoord worden om hun or ganen. Het gaat om Chinese gevangenen die worden geëxe cuteerd zodat hun nieren kun nen worden verkocht. Het gaat om gevangenen in de Filippij nen, die worden vrijgelaten als ze een nier willen 'afstaan'. Het gaat om lijken die aan de Bra ziliaanse kusten aanspoelen, hun organen zijn met chirurgi sche precisie verwijderd. Artsen van een psychiatrische inrichting bij Buenos Aires zijn in staat van beschuldiging gesteld omdat zij patiënten zouden hebben vermoord ten einde hun organen op de zwar te friarkt te gelde te maken. Er zijn zelfs hele smokkelbendes opgerold: in december vorig jaar maakte Juan Andres Ra mirez, de minister van binnen landse zaken van Uruguay, de arrestatie bekend van twintig mensen die sloppenwijk-bewo ners een vliegreisje naar het buitenland bezorgden om al daar een organen 'af te staan'. Nogmaals, veel verhalen zijn niet na te trekken of zelfs re gelrechte fabels. Maar als je aan de basis begint, dan ont dek je al snel volledig legale 'orgaan-markten' in Bombay, Madras, Manila, Cairo en Hongkong. De spectaculaire groei van deze gruwelhandel is het gevolg van twee ontwikke lingen die zich de afgelopen decennia hebben voorgedaan. Aan de ene kant zijn de medi sche en technologische moge lijkheden voor transplantaties razendsnel uitgebreid. Maar de meeste Westerse landen, die vreesden dat die mogelijk heden commercieel zouden worden uitgebuit, hebben met wetten de handel in organen aan banden gelegd. Daarmee ontstond een groot tekort aan potentiële donoren. Deze te genstelling heeft een ingewik keld netwerk doen ontstaan van wanhopige kopers, schim mige bemiddelaars, uitge kookte artsen en arme, onder ontwikkelde donors. Nieren De favoriete handelswaar is de nier. Niet zo onlogisch - de donor hoeft niet dood (bij hart en lever ligt dat natuurlijk heel anders) en het orgaan is mak kelijk transplantabel. De po tentiële klanten zijn zonder niertransplantatie gekluisterd aan het nierspoelings-appa- raat. Deze'kostbare en inten sieve methode ontwortelt het dagelijks leven van een nierpa- tient. Met een donor-nier is er weer uitzicht op een normaal leven. Maar in de VS begon de handel al snel de spuigaten uit te lo pen. Een arts in Virginia bood mensen uit het Caribisch ge bied s een gratis vakantie van twee weken in de VS aan, op voorwaarde dat ze daarna een nier in de VS zouden 'achterla ten'. Washington perkte deze wildgroei in 1984 al in mpt een wet. Veel Europese landen volgden dit voorbeeld. In het voormalige Oostblok is de vrije markt in ieder geval op dit ter rein doorgedrongen. Maar ook dichter bij huis, in Duitsland, waar de medische wetenschap verder aan zeer strenge regels is onderworpen, heerst op het terein van orgaan-handel nog altijd een soort wild-west-cul- tuur. In 1988 kwam een rauwe zaak aan het licht. Een Duitse firma, die zich breedsprakig De Asso ciatie voor Orgaan-donatie en Wederzijdse Vervanging noemde, vlooide alle faillisse-' mentsaanvragen na. De bank roete slachtoffers kregen een brief waarin stond: „U bent failliet. U bent een sociale pa ria, U heeft de wettelijke en so ciale vorm van aids. De honge rigste aasgieren bedreigen U. Als U het lef niet hebt om een fantasievolle misdaad te ple gen of een nieuw leven te be ginnen in het buitenland, dan heb ik een logische oplossing voor U. Sta een nier af'. Die 'ik' in de brief was een ech te graaf, al zou je het aan het proleterige taalgebruik niet af meten. Graaf Rainer Rene Adelmann von Adelsmanns- felden bood 90.000 gulden voor een nier. Aan de klant bere kende hij inclusief zieken huisopname en operatie 170.000 gulden. Zijn provisie bedroeg tien procent. Maar zelfs Duitsers beginnen voor deze zaken uit te wijken naar Oost-Europa. Een firma formeerde naar mensen die een nier wilden afstaan. Hij zei dat hij de hele operatie al had geregeld, maar nog geen donor had gevonden. Hij was bereid om 9000 dollar te betalen. Ik nam contact op met mijn broer, die militair is in de Se- qua-oase. Hij had daar een be diende, een bedoeien van on geveer 20 jaar oud. Die kwam naar Cairo, zijn bloed werd on derzocht en de operatie werd een paar dagen later uitge voerd". „De klant betaalde in totaal 29.000 dollar", zo vervolgt hij. „Ik kreeg 7.000 dollar, de be doeien 2.000 dollar. De rest ging naar de arts en de verple ger. De man uit Kuwayt ging terug naar huis en ongeveer een half jaar later werd ik ge beld door een vriend van hem die ook een nier-transplantatie wilde. Zo is het balletje gaan rollen. Het is een goudmijn". Tevreden zinkt hij terug in de kussens van zijn Mercedes.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7