Verkiezingsstrijd Israël: 'Pas op voor die kleine' Minder C02-emissie; auto's nog zuiniger? BUITENLAND AUTONIEUWS Mazda op dwaalspoor met Xedos 6 Nardi stuurwielen terug r op de Nederlandse markO Monumenten Italië wankelen en vallen CeidaeSou/umt VRIJDAG 12 JUNI 1992 Een Mazda 626 met een Lancia-grille, dat is de Xedos. Maar mooi is-ie wel. FOTO: P Idoor PETER FOKKER Autoliefhebbers die al mooie dromen kregen van Mazda's nieuwste 626 moeten zich naar een van de geselecteerd Maz da-dealers spoeden, die zijn uitverkoren om het luxemerk Xedos te mogen voeren. Het model Xedos 6 dat daar staat zal voornoemde liefhebbers helemaal in extase brengen. Mazda's ontwerpers wisten op basis van de hoogmodern ge ronde 626 een topklasse-sedan te maken die nog uitdagender gelijnd is. Bekijk vooral ook eens het interieur, dat wel wat gewaagder van lijn is dan in de 626. Jammer alleen dat men niet meteen de motorruimte, waarin meestal een mooie klei ne V6 zal huizen, in het sty- ling-feest meenam zoals Audi bijvoorbeeld voor zijn V6 deed. Exclusieve styling en luxueus comfort zijn de troeven waar mee de Xedos 6 zich een plaats moet Veroveren. Mazda-impor- teur Autopalace De Binckhorst verwacht daarmee jaarlijks cir ca 800 kopers te verleiden. En dan nu het slechte nieuws: die kopers moeten meer beta len dan voor de duurste 626 en krijgen daar praktisch bezien mindervoor. Hoewel de Xedos 6 op de bodemgroep van de 626 staat is hij kleiner. Uitwendig gaat het om een 13,5 cm korte re, 7 cm smallere en 4,5 cm la gere carrosserie. Inwendig be tekent het 15 procent minder bagageruimte dan in een vier- deurs 626, plus aanzienlijk krappere zitruimte op de ach terbank. Voorin is de hoofd ruimte eveneens beperkt, met name in de zescilinder versie met standaard elektrisch be diend schuif/kanteldak. Op verzoek (van de dealers, ne men we aan) komt er tevens een eerst niet geplande vierci- linder Xedos 6, met 1,6 liter motorinhoud en 84 kW/113 pk. De uitrusting is even luxueus als bij een zescilinder model. De vierpitter komt op 59.900 gulden, nog steeds iets duur der dan de bij ons laatst beken de prijs van een zescilinder 626-topmodel. Dan kun je net zo goed ineens de zespitter kie zen (64.500 gulden), wiens mo tor beter bij het luxekarakter van de Xedos past. De aller duurste uitvoering komt op 78.900 gulden. De afleverings- kosten zijn bepaald op liefst 1250 gulden. „Het hoeft niet veel te zijn, als het maar duur is", lijkt Mazda's motto te zijn bij de Xedos. Boort men daar mee een specialistisch marktje aan, of raakte men op een dwaalspoor na het bedenken van 'niche'-modellen als de MX-5 cabriolet, kleine MX-3 coupé en luxe MX-6 coupé? De vereniging van Europese autobouwers ACEA, waarbij behalve Peugeot/Citroën alle autofabrikanten van enig be lang zijn aangesloten, heeft be sloten de C02-emissie door personenauto's in de komende twaalf jaar met tien procent te gaan verminderen. Kooldioxide C02 wordt verant woordelijk gesteld voor het broeikas-effekt. Overal waar fossiele brandstof wordt ver stookt (kolen, olie) ontstaat C02, de bijdrage van auto's aan het totaal is daarom niet zo groot vijftien procent in het gebied van de Europese Ge meenschap. Maar men kan allicht zijn goe de wil tonen door mee te wer ken aan vermindering van de C02-emissie. Dat deed de auto-industrie toch al. De pro- duktie van C02 hangt bijna rechtstreeks samen met het brandstofverbruik. Vooral om de voorraad aan natuurlijke grondstoffen te sparen ver laagde men het brandstofver bruik van personenauto's de laatste veertien jaar al met twintig procent. Om daar nog meer vanaf te krijgen, zo zegt de ACEA, zijn puur technische maatregelen niet meer afdoende. Een be langrijke bijdrage moet komen van betere verkeersdoorstro- ming, betere voorlichting over zuinig rijden, sturen van de au tokeuze bij de consument en ontwikkeling van andere brandstoffen. Daar moeten de Europese regeringen dus bij helpen. Wanneer er een internationaal beleid kan komen om alle bronnen van C02-produktie aan te pakken (ook industrie en huisverwarming, bijvoor beeld) wil de ACEA wel ak koord gaan met een belasting op het energieverbruik, die sa menhangt met het koolstofge- halte van de brandstof. Zoiets dus als de brandstofheffing die in de Haagse politiek onlangs ter sprake is geweest, waarmee minister Alders vast het goede voorbeeld voor de rest van de wereld wilde geven. De ACEA voegt er echter wel aan toe dat in ruil de bestaande brandstof- belastirigen, en dat zijn er nog al wat op autobrandstof, even veel omlaag zouden moeten. Dit houdt in: de overheid moet maar ergens anders besparen om een lanti-C02-beleid' te be kostigen. Want de totale belas tinginkomsten zouden door een C02-heffing op brandstof, tenminste waar het auto's aan gaat, niet mogen stijgen. De auto-industrie biedt nu im mers zelf aan om de C02-pro- duktie van auto's nog verder te verlagen, en dat gaat ook geld kosten. Wat uiteraard de con sument uiteindelijk moet beta len, net als een eventuele brandstofheffing die tot zuinig energieverbruik moet manen. De sportieve Nardi-stuurwielen zijn weer in Nederland te verkrijg© fo%i Extreme rondingen beperken de interieurruimte. RAI-jaarverslag: benzineauto's schoon Vorig jaar beschikte 87 procent van alle nieuw verkochte au to's over een katalysator, aldus het jaarverslag van de RAI- vereniging, waarin onder meer alle auto-importeurs zijn vere nigd. Daar 11 procent van alle verkochte auto's een dieselmo tor had betekent dit dat maar twee procent (toch nog 10.000 auto's) geen katalysator op zijn benzinemotor had. Daarmee is in vier jaar tijd de omschake ling op schone katalysatormo toren vrijwel geheel een feit geworden. Men weet zelfs te detailleren dat nog maar 16 procent van de katalysator-au to's over een minder effektieve ongeregelde installatie be schikte vorig jaar. Dat zijn niet de enige wetenswaardigheden die het RAI jaarverslag meldt. Er staat ook in dat de auto markt in Nederland gelijk- bleef, met name doordat er veel meer (+12%) bestelwa gens zijn verkocht. Over het begin van dit jaar weten we al dat in nog sterkere mate alleen de goede bestelwagenverkoop zorgt voor niet veel lagere ver kopen dan in 1991. AUTOLEASING VOORDELIGER DAN U DENKT! BEL VOOR EEN OFFERTE. UW LEASEMAATSCHAPPIJ PRETTIG DICHTBIJ Gevers Dcynootwcg 128 f, 2586 BP Den Haag, tel. 070-3556550 Minder slachtoffers door wielafscherming Vrachtwagens en aanhangwagens die zwaarder zijn dan 3500 kilo moeten de wielen aan de zijkant afschermen. De ANWB wil zo snel mogelijk zo'n verplichting om te voorkomen dat fietsers en voetgangers tussen de wielen terechtkomen. Dat gebeurt vol gens de ANWB vooral in bochten. In 1990 raakten 611 fietsers ge wond en werden 115 fietsers gedood door .ongelukken met vrachtwagens. Volgens de ANWB is het merendeel daarvan ver oorzaakt doordat de slachtoffers tussen de wielen kwamen. De ANWB vraagt in een brief aan de Tweede Kamer zo snel mogelijk een verplichte wielafscherming in te voeren. En niet, zoals mi nister Maij van verkeer wil, op een aanscherping van de Europe se richtlijn te wachten. In Duitsland geldt een verplichting tot af scherming van de wielen voor het vrachtverkeer vanaf 1 januari 1994. Volgens de ANWB zou Nederland gezien de toename van het fietsgebruik minstens voorop moeten lopen. En het zou in elk geval het Duitse voorbeeld moeten volgen. De ANWB wijst er in de brief aan de kamer verder op dat zijafscherming ook voor delen voor het milieu heeft. Zijafscherming vermindert de lucht- weerstand en daarmee het brandstofverbruik. Vraag een autoliefhebber naar um spaken, die één geheel een Italiaans merk stuurwie- men met de naaf én de len en het antwoord luidt: Nar- Aan de voor- en achterz di. Een naam die sinds vele ja- van de rand wordt een h( ren is verbonden met beroem- waardige mahoniehouten de Italiaanse auto's en ontelba- toegevoegd, re sportieve successen. Nardi stuurwielen zijn sinds Dergelijke sturen waren kort weer in Nederland lever- grond van hun kwaliteit baar via een nieuwe importeur, zeer goede grip standah( Holland-Java in Alkmaar. En- montage op talloze sport- rico Nardi, wiens handteke- racewagens van de grote Iid ning de klassieke modellen aanse merken. Nardi was e. stuurwielen van het merk nog voorbeeld van 1958 tot 1966 steeds siert, hééft in de auto- wereld een lange en gevarieer de carrière gemaakt. Hij begon Superfast tot formule 1- zijn loopbaan voor de oorlog gens als de 156 en diverse als adviseur van Vincenzo Lan- sportwagens, waaronder cia en was testrijder en procu- 250 GTO. h] ratiehouder bij Enzo Ferrari. De klassieke modellen sti In de na-oorlogse jaren bouw- wielen van Enrico Nardi i de Nardi op kleine schaal au- den nog steeds geproducc to's met zijn partner Danese, en zijn een geliefd access7; maar al in 1950 fabriceerde hij voor elke sportieve kla zijn eerste gepersonaliseerde auto. Naast de klassieke stuurwielen. Vanaf 1955 heeft omvat het Nardi-prograns] Nardi zich uitsluitend op stu- diverse modellen mode ren en sinds kort enkele ande- sportsturen met kalfsled* re kwalitatief hoogwaardige rand, maar ook types wa accessoires toegelegd. de traditionele techniek ei f Het klassieke Nardi-stuur be- moderne hi-tech smaakvo staat uit drie verende alumini- mengaan. Audi 80 met kleinere zescilindef: We hadden het kunnen weten: na de aankondiging van een tot 2,6 liter verkleinde V6 (naast de 2,8 liter) voor de Audi 100 volgt de mededeling dat die motor ook in de 80- en Cou pé-serie komt. Dat gebeurt dan vanaf modeljaar 1993, dus na de fabrieksvakanties in augus tus dit jaar. Ook bij de 80 en Coupé past de goedkopere kleine V6 met 110 kW/150 pk mooi tussen de bestaande 2,3 vijfcilinder en de grote V@a 128 kW, aldus Audi. Uit* zullen 2.6E en 2.8E mod niet van elkaar te onders den zijn, de uitrusting eveneens op belangrijke ten nagenoeg geheel ovt (met onder meer stanc ABS en elektrisch bedi|d spiegels). Alleen is er nog bekend over hoeveel goi^ per de 2.6E zal uitvallen. TEL AVTV - In de nu wel stevig op gang gekomen Israëlische verkiezings strijd schijnt er voor de strijdende politieke partij en niets te gek te zijn om de aandacht te trekken van het opvallend apathi sche kiezersvolk. Een paar dagen geleden bij voorbeeld hebben activis ten van de Arbeiderspartij duizenden condooms in omloop gebracht, met het intrigerende opschrift: 'Pas op voor die kleine'. Met 'die kleine' bedoelden de stemmenlokkers in dit geval de 76-jarige premier Yitzhak Shamir, de bepaald niet door zijn lichamelijke lengte uit blinkende leider van de con currerende Likoudpartij. Leuk bedacht natuurlijk, ware het niet dat de verkiezingscon dooms kennelijk van zo'n slechte makelij zijn, dat er in middels een waarschuwing uit is gegaan van een van de con doom-importeurs over het ern stige scheurrisico van deze seksuele beschermingsvelle tjes. Terwijl voor het eerst in Israëls geschiedenis het volk - de 23e van deze maand mid den in een vredesproces voor het Midden-Oosten naar de stembus gaat, is de verkie zingsstrijd veel meer een gim- mickspel dan een wedstrijd van politieke overtuiging. Niet de cruciale kwesties als het wel of niet opgeven van de bezette gebieden staan in het middel punt vSh de belangstelling, maar1 de laag bij de grond staande beschuldigingen aan het adres van de leiders van de twee, grootste partijen, de Li- 'kud en de Arbeiderspartij. Yitzhak Shamir moet het via de condooms verduren; Yitz hak Rabin, de leider van de Ar beiderspartij, moet zo onge veer dagelijks aanhoren, hoe graag en hoe vaak hij van de whisky-fles snoept. Likud-acti- visten spelen zelfs met de ge dachte glaasjes rond te delen met de slogan 'Wij willen een nuchtere premier' en er ligt nu ook een boek klaar, waarin de ex-echtgenoot van Rabins dochter het een en ander weet te vertellen over zijn kennelijk niet zo warmhartige schoonfa milie. Twee Yikzhaks Het is een op de Amerikaanse verkiezingssstrid lijkende quasi-presiclentscampagne Niet een discussie over de par tijprogramma's, maar een agressieve campagne rondom de twee Yitzhaks. De ene op de condooms, de andere op de borrelglaasjes. Maar daar blijft het niet bij. Een voorbeeld: Yitzhak Rabin was tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967 op perbevelhebber van het Israë lische leger. In een militaristi sche maatschappij als die van Israël iets om politiek gewel dig uit te buiten, zeker nu de 25e verjaardag van de klinken de overwinning op de Arabi sche legers dezer dagen uit voerig is gevierd. De Likud echter, wier leider niet het offi ciersuniform heeft gedragen, heeft de volgende reactie-gim mick uitgevonden: draai in Tel Aviv telefoonnummer 5653330 en u kunt na een vrolijk deuntje uit de film Rocky citaten horen uit een in 1974 geschreven boek van de voor- malige commandant van de Is raëlische luchtmacht, Ezer Weizman, over de zenuwin storting die Rabin vlak voor de Zesdaagsde Oorlog heeft ge- had! Allemaal bedacht, zo zeg gen de geruchten, door Moshe Nissim, de campagneleider van de Likud, die jaren gele den door Rabin is aangevallen, omdat hij geen militair verle den heeft! Maar ook in het campagne- hoofdkwartier van de Arbei derspartij kunnen ze er wat van, want daar komen weer de verhalen vandaan over Yitz hak Shamir, die voor de stich ting van de staat in 1948, als commandant van de onder grondse Lehi-beweging, die te gen het Britse mandaat-be stuur vocht, persoonlijk een van zijn eigen mensen zou hebben geliquideerd. „Een jood nog wel!", wordt er dan bij geroepen. „Waar zijn we alle maal. mee bezig?", verzucht een 20-jarige soldaat die dit jaar voor het eerst het stem hokje in mag. „Ik dacht dat het over de toekomst van het land ging. In plaats daarvan slaan ze elkaar met de koekepan op het hoofd". De koekepan, letterlijk de koe kepan waarmee in een van de verkiezingsvideoclips via het televisiescherm een paar da gen geleden indringend werd gedreund op het hoofd van de socialistenleider. Alsof er niets interes santers te bedenken valt. Er was trouwens nogal wat Yitzhak Rabin. agressie rondom het verkie- zingsgebeuren voorspeld, en misschien hebben we daar deze week al een voorproefje van gekregen, toen twee jonge ren in het ziekenhuis beland de. Een 15-jarig meisje dat voor de Arbeiderspartij pam- Yitzhhak Shamir. fletten uitdeelde, werd woens dag in Haifa met een mes neer gestoken, en in Beit Shemesh raakte een 25-jarige activist van de ultra-rechtse Tehiya- partij gewond, toen hij werd aangevallen door twee aanhan gers van de ultra-orthodoxe Agudat Israël-partij. Het land vult zich inmiddels met feestelijke vlaggen, stic kers en spandoeken. Veel helpt het niet, want er is zoveel gebrek aan interesse van de kant van de kiezers, dat zelfs Yitzhak Shamir over het al gemeen toch toegejuicht door het soort mensen dat graag volksbijeenkomsten bij woont kortgeleden een bij eenkomst moest afzeggen, om dat het plein gewoon niet vol liep. De andere Yitzhak, die van de Arbeiderspartij, staat er trou wens heel wat beter voor en kan zich nu zelfs verheugen in de anders voor Likud-leiders weggelegde koosnaam 'Ko ning van Israël'. De 70-jarige ex-generaal, die overigens pas een paar maanden geleden het partijleiderschap overnam van Simon Peres, geniet van een verrassende emotionele popu lariteit, kennelijk om de een voudige reden, dat de Israëli's schoon genoeg hebben van hun huidige leider, Yitzhak Shamir. „Ik ben altijd een Likud-aan- hanger geweest", zegt een 27- jarige marktkoopman in Tel Aviv. „Twee keer heb ik Likud gestemd. Maar wat heeft Sha mir voor ons gedaan? Niets". Ongenoegen dus over de be labberde economie, de politie ke isolatie, het stagnerende vredesproces, en vanuit dat ongenoegen een opvallend ge brek aan interesse. Een hou- ding van: de heren politici zoe ken het maar uit. Geen won der, dat maar liefst 50 procent van een groep ondervraagde kiezer? nu nog steeds niet weet welk briefje in de stembus te zullen gooien. Eri het aantal twijfelaars is in de afgelopen week zelfs aanmerkelijk ge groeid. Reden voor de beide Yitzhaks om daar nu eens iets aan te doen? Kennelijk niet, want na langdurige onderhandelingen tussen hun verkiezingshoofd kwartieren hebben ze kuiii instemmen met niet meerb één politiek debat, dat 24n nuten zal duren. Vier en tfr tig minuten, waarin een waarnemer het noemdL maar een paar seconden nen worden gewijd aan elkh de talloze problemen waait» het land kampt. k En wat kan nu het resufo van dit alles zijn? Wie var beide Yitzhaks gaat de <h: winning vieren? Vreemd noeg zal het feest, dat ia nacht van de 23e op de 24eti in het Likud-hoofdkwab: dan wel in dat van de A derspartij gevierd zal woi. niet bepalend zijn voo1 koers die Israël de kom jaren zal 'varen. Want zeil j Rabin en zijn Arbeidersii tien of zelfs vijftien z> meer in het parlement Knesset, zouden vero^i dan de Likud, is er nog. kans, dat Shamir samen, ultra-rechts en de orthol partijen een regeringscol kan vormen. En dan volgt anarachie, het toekomst-scenario da van de Israëlische krant i eén aantal weken gel heeft beschreven. Anarch letterlijke moord en doo aan zowel Israëlische als i stijnse. zijde. Dit met als i puntje aan het eind van du nel een uiteindelijk Israi instemmen met een reg over zelfbestuur voor de I tijnen in de bezette geb en zelfs een gedeeltelijke eenkomst tussen Israël e rië. Een klein beetje vred misschien, na een pc saaie, maar toch opwinc Israëlische verkiezingsst Gulliver rt?if Wie gisteren in Sevilla langs de rivier de Guadalquivir wandelde of reed, zag tot zijn verbazing een reusachtige figuur op het water drijven. Het was niemand minder dan de uit de Britse litera tuur afkomstige Gulliver, dit keer op reis naar de wereldtentoon stelling Expo '92 in genoemde Spaanse stad. FOTO: EPA Idoor AART HEERING ROME - De uit de zestiende eeuw daterende muur rond de Centraalitaliaanse stad Urbino is over een lengte van tien me ter ingestort. Als oorzaak wordt de aanhoudende regen val van de afgelopen dagen ge noemd. De muuT rond Urbino, een van de fraaiste Renaissancesteden van Italië, was al geruime tijd instabiel. Al in de jaren zestig zijn enkele gedeelten inge stort. Sedertdien heeft het ge meentebestuur verschillende restauratieplannen ingediend bij het ministerie van cultuur, waarop echter nooit een offi ciële reactie is gekomen. Tijdens een wetenschappelij ke bijeenkomst in april, die on der de titel 'de stad en de mu ren' in Urbino werd gehouden, bleek dat de toestand inmid dels zeer ernstig was gewor den. Er werd toen een plan tot herstel gepresenteerd, a raison van zestig miljoen gulden, maar een reactie van de inmid dels demissionaire regering le verde dat niet op. De episode heeft nog eens de aandacht gevestigd op hoe on zorgvuldig Italië omgaat met zijn culturele erfgoed. Twee jaar geleden is daardoor de middeleeuwse toren van Pavia ingestort door gebrek aan on derhoud. Het herstel van de to ren van Pisa heeft meer dan twee jaar op zich laten wach ten. De fundamenten van Ve netië worden steeds vaker aan getast door hoog water, zonder dat er iets aan gebeurt. En de kunsthistoricus Federico Zeri waarschuwde gisteren in La Stampa, dat ook Brunelle- schi's fameuze koepel van de Dom van Florence in elkaar dreigt te storten als er niet snel een reddingsoperatie wordt gestart. Overal in het land hangen mo numenten uit Renaissance en barok van ellende aan elkaar, ten prooi aan verval, verkeer en vandalisme. Aan de ene kant is dat het gevolg van het ontbreken van een onder- houds- en herstelbudget. Daar voor wordt in Italië 1,2 miljard gulden per jaar uitgetrokken, en dat is veel te weinig voor een land dat volgens de Unes co zestig procent van al numenten op de werel bergt. Een ander probleem Cultuur in Italië woi schouwd als een tweed* ministerie, waar wein aan te behalen valt. De p verantwoordelijken zijl om meestal middelmal guren, die hun begrotin aanwenden voor dorps en folkloristische mai ties, bij voorkeur in hui kiesdistrict. Van cultui ven ze dus geen kaas g te hebben, zoals in he van Emma Bono Parrii nister van cultuur tot 1! een van de meest ven musea van Rome, de Borghese, voor een ti versleet!

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6