Britse koningshuis kan wat leren van 'saaie' Oranjes Verbieden fruitautomaat in snackbar niet zaligmakend Jg BINNENLAND Maij onderzoekt banenruilbeurs Commissie bepleit invoering examens Arabisch en Turks Vijftien jaar geëist in Rotterdamse moordzaak Kinderbij slagbedrager per 1 juli 1992 {"a-ÏÏiïfJ „Verdrag Maastricht strijdig met grondwet" IhjhhiSSSSeSir" £eidóe@ou/iorit VRIJDAG 12 JUNI 1992 Kamer eist overleg Europees drugsbeleid DEN HAAG - De regering moet eerst overleggen met de Tweede Kamer voordat zij definitief in stemt met de oprichting van een Europees waarnemingscentrum voor drugs en drugsverslaving. Een motie van die strekking van D66-kamerlid Wolffensperger werd gisteren met steun van PvdA. WD, Groen Links, RPF, GPV en Centrumdemocraten aanvaard. In de Kamer bestaat de vrees dat de Europese Commissie via de op richting van dit centrum vergaan de justitiële bevoegdheden krijgt ten koste van het eigen Nederland se drugsbeleid. Dat is veel toleran ter dan in de meeste andere EG- lidstaten en relatief succesvol. DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat doet onderzoek naar de rtio- gelijkheden van een 'banenruilbeurs' voor ambtenaren. Via het ruilen van banen, zo veronderstelt het departement, krijgen ambtenaren de kans dichter bij hun werk te gaan wonen en kunnen files in het woon werkverkeer worden teruggedrongen. In het personeelsblad 'Profiel' heeft het mi nisterie van Maij-Weggen een enquête op genomen waarmee de ambtenaren kunnen aangeven of zij belangstelling hebben voor banenruil. Soortgelijke formulieren wor den verspreid onder ambtenaren van de provincie Zuid-Holland en Amsterdam. Bij voldoende animo wordt in de Randstad een 'proefbeurs' georganiseerd. ZOETERMEER - Voor de status van de talen en de „kadervorming" van de allochtone gemeenschap is het goed als Turks en Arabisch snel eindexamenvak worden in havo en vwo. Bovendien moeten in Neder land goede leraren Turks en Arabisch worden opge leid. Dat bepleit de adviescommissie voor de eindexa mens Turks en Arabisch. Staatssecretaris Wallage is voorstander van het idee, maar wil nog geen uitspraak doen over de invoeringsdatum. De commissie, onder voorzitterschap van S. Ózgüzel en C. Tuk, constateert dat het eindexamen op mavo en lbo al redelijk goed functioneert. Het niveau kan zelfs wel wat hoger, vindt ze. Arabisch en Turks zijn al enkele jaren exa menvak in lbo en mavo. Groot probleem is, dat er bij na geen Nederlands leermateriaal bestaat. ROTTERDAM - Voor de rechtbank in Rotterdam is gisteren vijftien jaar cel geëist tegen een 32-jarige vrouw wegens het medeplegen van moord op een verzekeringsagent uit de Maasstad, vorig jaar juni. De Rotterdamse heeft bekend de moord met een toen 17-jarige hand langer te hebben gepleegd. Op de avond van de moord deed de vrouw slaaptabletten in de maaltijd van het slachtoffer. Toen de man daar aan niet overleed, slachtte de jongen het 68-jarige slachtoffer af met 19 messteken. Volgens de officier van justitie had de vrouw een on duidelijke vader- en liefdesrelatie met het slachtoffer. Zij is volgens de officier de kwade genius achter de moord. De openbare aanklager was verbijsterd over het raffinement van de vrouw, die de moord in alle details, zou hebben voorbereid. Zo verkleedde de Rotterdamse zich na het misdrijf als Turkse vrouw om de verdenking op dié ge meenschap te laten vallen. De motieven voor de moord bleven tij dens de zitting onduidelijk. De uitspraak is op woensdag 24 juni. Sonneveld klaagt over VN-artikel Idoor KOOS VAN WEES 't DEN HAAG - De Nederlandse CDA-Europarlemen jdi riër J. Sonneveld heeft zich in oen brief aan de redac van Vrij Nederland beklaagd over een artikel over z rol als EG-rapporteur inzake de Arabische boycot gens Israël. Volgens Sonneveld bevat het artikel „g ve feitelijke onjuistheden" en is het „uitermate kr<ro kend". In het betreffende verhaal komt een verslag a te: de orde van een gesprek dat directeur Benjamin (nj van het Europees Joods Informatiecentrum begin jaar had met Sonneveld. In dat gesprek zou Sonnevi hebben gezegd dat Joden in de Verenigde Staten te prominente rol spelen", en dat het lobbysysteem de VS „groepen als de joden te veel macht geeft", naast zou hij hebben gezegd dat berichten over disc minatie van joden in Syrië het gevolg zijn van Jooc^r laster". Sonneveld zegt dat het artikel „zonder ev(re. wichtig wederhoor" tot stand is gekomen. DEN HAAG - In Gronin gen werken de prinsen Maurits en Bernhard, zo nen van Margriet en Pie- ter van Vollenhoven, in café Soestdijk. „Haal jij eens vier biertjes voor me", krijgen de koninklij ke obers toegevoegd door 'overigens nietsvermoe dende gasten. In Groningen is het café ge woon druk bezocht, in Enge land zou koninklijke bedie ning direct tot massaal toeris me leiden. Ook de Nederland se pers gaat terughoudender dan de Engelse om met hun koningshuis, 'wordt beweerd. Maar is dat ook zo? De gretige berichtgeving in Nederlandse kranten over de huwelijkspro blemen van de Britse prinses Diana openbaar gemaakt in het boek 'Diana haar eigen verhaal' - geeft aan dat er in ons land niet zo zeer sprake is schien wel 'saai' eigen ko ningshuis. Zelfmoordpogin gen, scheidingenjaloezie, bui tenechtelijke relaties, ruzie over de kinderen... niets van dat al. Terwijl de Britten zich al enkele jaren mogen verga pen aan de geruchten over een problematisch huwelijk van prins Charles en Diana. Diane zou zelfs al vijf zelfmoordpo gingen hebben ondernomen. Boek Het boek over 'Lady Di' kwam tot stand door interviews met vrienden en bekenden. Enke len hebben verklaard correct te zijn weergegeven door de auteur van het boek, Andrew Morton. Deze Morton staat overigens bekend als kenner van de het koninklijk huis in Groot- Brittannië en schrijft daarover zelfs in Engelse kwa liteitskranten. De ziekte van prins Claus is ei genlijk de laatste noemens waardige gebeurtenis binnen het Huis van Oranje dat de pers haalde. De behandeling van Claus' psychische proble men werd door de bank geno men echter beschaafd behan deld. Een 'Engelse' benade ring had Claus weieens nog zieker kunnen maken. En on langs was er natuurlijk ook nog de overstap van prinses Christina; zij was Nederlands- hervormd en ging over op het katholicisme. Dat leverde geen uitgebreide stukken op in de krant en ook niet in de pulp- bladen. Als enige pleister op die wonde kan worden aange dragen dat Christina geen deel meer uitmaakt van het ko ninklijk huis. Willem-Alexander is als troon opvolger wel lid van dat huis. Maar sinds 'Alex' zijn auto niet meer het water inrijdt of in vrouwelijk gezelschap'een be zoekje brengt het ook rond zi tig. Alleen de vn zijn vrouw wordt, Story, Privé zig. Redacteuren riodieken hielden namen van dames voor aan de Rijksvoorlichtingsdienst, maar daar meldde men zonder uitzondering dat het „gewoon een vriendin" betrof „en niets meer". Harde royalty Voor harde royalty-verslagge- ving moet de geïnteresseerde in Engeland zijn. Ook in de Ne derlandse dag- en weekbladen wordt 'meer over het Engelse dan het Nederlandse konings huis geschreven; simpelweg overffekraste stukken of ironi sche beschouwingen op de En gelse commotie rond het Huis van Windsor, waarbij terzijde de smeuïgste details worden gemeld, dat wel. Maar over het Huis van Oranje... niets! Geen enkele onthulling. Ook niet in de pulpbladen die af en toe dan ook klachten hebben over de 'onbereikbaarheid' van ons ko ningshuis. „Tja, Engeland, daar is het een hele industrie, door de losse verkoop van die bladep," zegt hoofdredacteur R. Ferdinan- dusse van het weekblad Vrij lijkbaar met Nederland. Bo vendien, in Engeland zie je Charles en Diana op de bank zitten met een leger journalis ten om hen heen. Zo van: wij zijn de enigen die nog geen boek over onszelf hebben ge schreven. In Nederland is zo iets ondenkbaar. Het Neder lands koningshuis is een hard werkende familie met weinig skeletten in de kast. Die ko men er dus ook niet uit. Boven dien worden de leden van het Nederlands koningshuis om geven met mensen die van ze houden en om die reden komt niets over hen naar buiten". In Nederland gebruiken bla den als Story, Weekend en Pri vé dezelfde techniek als waar mee het Diana-boek is ge schreven: ze vragen vrienden en bekenden om informatie als betrokkene zelf niets wil ver tellen. Ferdinandusse kon dus wel eens gelijk hebben als hij de integriteit van de vrienden kring van het koninklijk huis bespreekt: „In Nederland komt weinig naar buiten. Maar er lijkt nog een andere reden te zijn waarom dit niet gebeurt". Glamour Een verschil tussen de Britten en de Nederlanders blijkt al leen al uit de openlijke deelna me van koninklijke represen tanten aan glitter en glamour. Zulks is in Nederland ondenk baar, leden van het koninklijk De behandeling van Claus' psychische problemen werd door de bank genomen beschaafd behandeld. huis in ons land hoeden zich doorgaans voor uitspattingen als jagen, dure auto's om mee te pronken, decadente feesten en 'het publieke leven' waar Charles en Diana zich wel aan overgeven. Misschien doen de Oranjes het wel, maar op meer dan een stukje vliegen of veel golven worden ze door de me dia niet betrapt. Dit zou in Ne derland ook niet worden geap precieerd. Wat dat betreft zou weieens kunnen gelden dat een volk niet alleen de pers krijgt die het verdient, maar eveneens beschikt over een koningshuis dat het verdient. Nederlanders zijn doorgaans niet gediend van al te veel ko ninklijke poeha, de Engelsen blijkbaar wel. Hoofdredacteur van Privé, Henk van der Meyden, die zélf vrijwel alles over anderen pu bliceert, verkiest niet in te gaan op de vraag wat volgens hem het verschil is tussen de Engelse en Nederlandse royal- ty-verslaggeving. Van der Meyden: „Ik vind niet dat jour nalisten over journalisten moeten schrijven. Succes met je stukje, maak er iets moois van". Rectificatie Waarom we het in Nederland zonder onthullende stukken over het koningshuis moeten doen, mogen we aldus van Van der Meyden niet vernemen. Maar pogingen onderneemt de Nederlandse roddelpers wel degelijk, en zeker Van der Meydens blad Privé. Zo mocht Van der Meyden ooit de bewe ring als zou Willem-Alexander met een jongedame de nacht hebben doorgebracht in een hotel, van de rechter rectifice ren. Van der Meyden zal daar bij gedacht hebben: schrijven we eens wat, klopt het niet. Over Privé gesproken. In 1988 haalde de toen 21-jarige Wil lem-Alexander een vriendin (ook een gewone, overigens) van het vliegveld en merkte dat een fotograaf van Privé stond te loeren. Hij stopte het hoofd in de kraag van zijn win terjas, maar de fotograaf knip te toch. Dat werd de jonge prins te veel. Hij pakte foto graaf Van Tellingen bij zijn kladden en riep: „Je loopt al 21 jaar mijn leven te verzieken". Enkele bladen schreven dat de fotograaf tijdens dit incident een koninklijke oplawaai mocht ontvangen, waarop de fotograaf zijn eigen nieuws produceerde: „Ik ben waar schijnlijk de eerste fotograaf die door iemand van het ko ninklijk huis is aangevallen". Het laatste nieuws over het ko ninklijk huis in Van der Mey dens blad betreft een gerucht dat op Curasao de ronde zou doen: Willem-Alexander laat er do"is op duiken "liet1 genezend medium Yomande heeft dit ge rucht ook op Curasao gehoord, Gokker in de greep van de éénarmige bandiet. DEN HAAG - Het 'doe me maar een patatje oor log, en vier knaken', zal steeds minder klinken. De ene na de andere gemeen te besluit de gokkast bij plaatselijke verordening uit de cafetaria te weren. Met een verbod op de één armige bandiet in de dro ge horeca denken de loka le overheden de gokver slaving onder vooral jon geren de kop in te druk ken. Dat is goed gedacht, weet de Nederlandse Vereniging van CAD's (NVC). Bijkomend ef fect is evenwel dat met de gok kast enkele duizenden snack barhouders ten onder gaan. Horeca Nederland schat dat de helft van de achtduizend uit baters van cafetaria's het zon der de gokinkomsten niet meer bolwerkt. Het effect van die faillissementen, vreest Ho reca Nederland: de koffieshop 'vestigt zich in de snackbar. En met de koffie en de hasj komt hij weer binnen, die gokauto maat. Eerstverantwoordelijke .voor de steeds stijgende aantallen verslaafden is de rijksover heid. In 1988 stond ze de uitbe talende kast toe. De overheid wenste met die kast de vlucht in het illegale circuit te voorko men en zo het zwarte geld te gen te houden. Bijkomend ge volg volgens R. Bovens van de NVC: „De aantallen namen ex plosief toe". Verleenden de CAD's twee jaar geleden nog in vierhonderd gevallen - onge subsidieerd - hulp aan gok verslaafden, vorig jaar waren het er - gesubsidieerd vierduizend. De trend zet voor dit jaar flink door. Meer dan vijftig procent van de hulpver- zoekerl aan het CAD kwam van 25-jarigen of jongeren. Vol gens Bovens kent ons land ze-. ker tweehonderdduizend pro bleemgokkers. Gokken is daarmee, zo denkt de NVC, hard op weg verslavingspro bleem nummer één te worden. Financier Veel gemeenten denken er net zo over en drukken de fruitau tomaat de droge horeca uit. Of proberen het. In de gemeente lijke strijd tegen de gokauto maat vormt de automatenhan del de oppositie. Volgens Bo vens, maar ook volgens lande lijk voorzitter G. van der Veen van Horeca Nederland, voeren vertegenwoordigers van die handel steeds meer het woord op gemeentelijke inspraak bijeenkomsten en in commis sievergaderingen waarin de éénarmige bandiet onderwerp van gesprek is. De automaten handel is ook de grote finan cier achter shoarmatenten, ca fetaria's en meer van die zaken die links en rechts opduiken. De fruitautomaten vormen er de centrale bron van inkom sten, aangekleed met een pata tje of broodje shoarma. De au tomatenhandel creëert zo op grote schaal afzetgebieden en maakt de. problemen groter, duiden Bovens en Van der Veen elk in ietwat andere be woordingen. De twee vragen dan ook een van overheidswege gecontro leerd optreden, liefst in sa menspraak met de (plaatselij ke) horeca. Helemaal verbie den kan tenslotte niet. Ener zijds omdat de overheid gok ken zelf gelegaliseerd heeft, anderzijds omdat er nu een maal altijd speelzucht blijft be staan. Horeca Nederland signaleert dat veel gemeenten een ge sprek met de plaatselijke hore ca uit de weg gaan en eenzijdig met een verbodsbepaling afko men. Gemeentelijk parool: 'We verbieden het, dus zal 't wel overgaan'. Mis, zegt Van Veen. Hij pleit voor een v« gingsregeling voor de to horeca. De ondernemer n dan (gediplomeerd) kei) van zaken hebben. Van Veens oplossing is: het is b dat de gemeenten met plaatselijke horeca tot i eenstemming komen. Ze len samen vast waar de ka: komen te staan en hoe er om te gaan. Gebeurt het goed, dan is de onderne zijn vergunning kwijt, houdt in ieder geval de corj; le over het gokken en het beurt in de openbaarheid, is de controle er nauwel Gevolg: de automatenhal] blijft actief en pikt zaak' zaak in. Van der Veen: praat je over misschien duizend zaken die moeten, straks zijn het er duizend, en meer". Naast de doortimmerde v gingsregeling vestigt Ho Nederland de hoop op mini Andriessen van economis zaken. Hij moet een algen maatregel van bestuur nen waarin de droge (cafetaria) reca één gokkast mag houi Volgens Van der Veen h< Andriessen die maatregel ter de hand, maar kijkt hi ontwikkelingen in het nog een poos aan. DEN HAAG - De kinderbijslagbedragen worden per 1 juli aangepast aan de prijsontwikkeling van de gezinsconsum De prijzen zijn in de periode oktober 1991 tot april 1992 ge deld met 1,01 procent gestegen. Als gevolg daarvan wordt de derbijslag per 1 juli met eenzelfde percentage verhoogd. Het bovenstaande leidt tot de volgende kinderbijslagbedr per 1 juli 1992. Kinderbijslagbedragen naar leeftijd en gezinsgrootte me gang van 1 juli 1992 (in guldens per kind per kwartaal). SUSKE EN WISKE DE SCHERPE SCORPIOEN [MV! dal was $een zandstorm. 1 dat was een orkaan JrC~\ Heringa de coi Tweede en Eer Heringa's bezwaren hebben betrekking op de afspraken ïap overgedragen van Ministers die meerderheid van beslissen, mclusie dat de Eerste Kamer het Verdrag alleen :eerde meerder- goedkeuren. Dat t ten minste twee leden voor moet IK KOOS DE HEAO EJ/PERSONEELSMANAGEMENT AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT IK IN ONZE ONDERNEMINGSRAAD ZOWEL DE STANDPUNTEN VAN D REUS, ALS VAN K. DUIMPJE WIL DOORZIEN. Ot/m 5 6 t/m 11 18t/m 24 12 t/m 17 jaar jaar gezinnen met: 1 kind 271,38 387,69 504,00 2 kinderen 325,26 464,65 604,05 3 kinderen 343,20 490,29 637,38 4 kinderen 375,94 537,06 698,18 5 kinderen 395,58 565,11 734,64 6 kinderen 408,65 583,78 758,91 7 kinderen 418,02 597,17 776,32 8 kinderen 434,55 620,78 807,01 HOGE KWALITEIT IN HBO Het gezinsbedrag dat aan kinderbijslag wordt ontvangen V verhoogd met een opslag voor de premies ZFW en AWBZ.| bedragen worden per 1 juli niet gewijzigd. Hoogte opslag in guldens per kwartaal Hoogte per kind ZFW AWBZ totaal lekind 12,19 10,42 22,61 2e kind 12,19 10,42 22,61 3e kind en volgende kinderen 10,42 10,42 j Hoogte per gezin 1 kind 2 kinderen 3 kinderen 4 kinderen j 5 kinderen 6 kinderen I 7 kinderen1 8 kinderen1 De opslag bij meer dan acht kinderen bedraagt 107,74 gi plus 10,42 gulden voor ieder volgend kind. In verband met de wet op de studiefinanciering is het ree kinderbijslag voor kinderen van 18 tot 25 jaar afgeschaft. Ei heeft een kind van 18 tot 25 jaar geen recht op studiefinanci dan kan toch nog recht op kinderbijslag bestaan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4