Hardere aanpak malafide fiuisvestingbureaus nodig" Vergoeding schade bij aardbeving nu mogelijk Plein en kantoren rond en boven Utrechtsebaan BINNENLAND Computercriminaliteit wordt harder aangepakt TUDO CKfhfi T«i „Crimineel gedrag gerespecteerde organisaties zelden gestraft" Pamfletten ontkennen holocaust 'rouw eist geld an therapeut (80) RONINGEN - Een inwoonster m Groningen heeft in kort geding ia jor de rechtbank in Groningen een Cf xjrschot van bijna 20.000 gulden h hadevergoeding van haar voorma- a( ;e psychiater geëist. De vrouw ?lt via een bodemprocedure de nu -jarige psychotherapeut uit Haren r.) aansprakelijk voor bijna 80.000 d ilden aan geleden materiële en im- lof ateriële schade. De vrouw zegt dat j 11 jaar lang een seksuele relatie 2j et de psychiater heeft gehad. Die u zijn gestart in 1979 nadat zij 6 ir door de man was behandeld. De ychiater ontkent dat er ooit intie- contacten tussen hem en de pa- inte zijn geweest. VRIJDAG 12 JUNI 1992 DEN HAAG - De ministers Hirsch Ballin van justitie en Dales van binnenlandse zaken hebben besloten dat het aantal pilot-teams dat computercriminaliteit bestrijdt in 1993 wordt uitgebreid van drie naar vijf. De vijf teams moeten in de toekomst een landelijk dekkend netwerk vormen. Uit het evaluatierapport „Pilotproject computer criminaliteit", dat gisteren aan de ministers werd aange boden, blijkt dat de drie pilotteams die anderhalf jaar ge leden werden opgezet de kennisachterstand bij de politie op het terrein van bestrijding van misbruik van informa tie-technologie weg hebben kunnen nemen. De teams be staan uit vier personen, geplaatst bij de gemeentepolitie Den Haag en Amsterdam en bij het rijkspolitiedistrict Nij megen. Zij hebben zich volgens de evaluatie aanvankelijk beperkt tot lopende onderzoeken naar computercrimina liteit. De laatste maanden van de projectperiode zijn er steeds meer nieuwe opsporingsonderzoeken gestart. Verbod op dierproeven cosmetica dichterbij STRAATSBURG/DEN HAAG - Cosmetica-fabrikan- ten mogen met ingang van 1998 hun produkten waar schijnlijk niet meer testen op dieren. De Europese Commissie en het Europees Parlement zijn het in Straatsburg eens geworden over een voorstel om dier proeven voor cosmetica te verbieden. Het voorstel moet in het najaar nog worden overgenomen door de verscheidene nationale bewindslieden voor EG-zaken. Volgens het voorstel is het vanaf 1 januari 1998 verbo den om in de EG cosmetica-produkten op de markt te brengen waarvan de ingrediënten zijn getest op dieren. De overeenstemming tussen de Europese Commissie en het Europees Parlement heeft tot grote vreugde ge leid bij dierenbeschermingsorganisaties zoals de Ne derlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie (NBBV) in Den Haag. Samen met dertig andere Euro pese dierenbeschermingsorganisaties voert de NBBV al jarenlang actie tegen de cosmetica-dierproeven. 'Crisis PvdA te wijten aan onveiligheidsgevoel' AMSTERDAM Veiligheid moet het belangrijkste thema zijn voor de PvdA in de jaren '90, meent burgemeester Van Thijn. Hij zei dat gisteravond tijdens een lezing voor het gewest van de Amster damse Partij van de Arbeid. De crisis waarin de partij zich be vindt en de kloof met de traditio nele kiezers in de grote steden is volgens hem voor een belangrijk deel ontstaan doordat dit in de af gelopen decennia is onderschat. De traditionele aanhang van de PvdA zou zich zich in de steek ge laten voelen. Het zou gaan om het subjectieve veiligheidsgevoel van de mensen in de stad. „Het gaat om de zwaksten in de samenle ving. Het is een grof schandaal dat veel bejaarden in Amsterdam niet meer de straat op durven. We heb ben toch niet gestreefd naar een andere samenleving om te accep teren dat hele groepen bang zijn". Ook op dit punt moet de PvdA vol gens Van Thijn haar sociale bewo genheid tonen. „Het is belangrijk voor de PvdA meer werk te maken van veiligheid". Hoewel de criminaliteit in de hoofdstad de afgelopen jaren ge middeld met 5 procent is gedaald, neemt het onveiligheidsgevoel van mensen nog altijd toe. Het ge voel van onveiligheid blijkt het grootst te zijn in de oude buurten onder de oude bevolking. Conse quente rechtshandhaving is vol gens de burgemeester een absolu te voorwaarde om vertrouwen in de overheid te herstellen. Vol doende politie op straat is daarbij belangrijk. De politie moet weer op sterkte komen. Amsterdam heeft recht op 4000 agenten, de regio op 5000, zo is be rekend. In 1996 zou dit bereikt moeten zijn. Momenteel bestaat het corps uit 3500 man. De afgelo pen negen jaar zat de Amsterdam se politie permanent beneden de gewenste sterkte, aldus Van Thijn. In financieel opzicht wordt daartoe niets opgebouwd. Er zijn nu 500 aspirant-politiemensen in opleiding, maar bijbehorend geld is niet gekregen. Als Den Haag niet ingrijpt zitten we weer snel in de financiële nesten, aldus Van Thijn. ^STERDAM Juristen Amsterdam onderzoe- zj?n mömenteel of het mo- P'ilijk is malafide woon- imte- en kamerbemid- harder n te pakken. Tegen be- 1S ïddelingsbureaus die woekerprijzen illega- vreemdelingen uitbui- n, is momenteel nauwe- ks iets te ondernemen, ht :d t CDA verlangt van staats- iretaris Kosto (justitie) ver- ïerpte maatregelen om te •komen dat illegale buiten- iders tegen woekerprijzen Jink verwijst in schriftelijke vragen naar de situatie in Am sterdam. Tegen het grootste malafide bureau in de hoofdstad zijn de afgelopen paar jaar 24 zaken aanhangig gemaakt. Twaalf keer leidde dit tot een veroor deling, een aantal zaken loopt nog. Maar de maximaal op te leggen boetes van 5000 gulden van de rechtbank vallen in het niet bij de enorme winsten die de bureaus opstrijken. Het is dweilen met de kraan open. Er is een definitievere oplossing nodig, aldus woordvoerder M. Maten van de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting van Amsterdam. De dienst Herhuisvesting is vanaf 1989 met honderden ille gale buitenlanders in aanra king gekomen die de dupe zijn geworden van malafide woon ruimte- en kamerbemidde lingsbureaus, die tegen exorbi tante prijzen aan hen woon ruimte aanbieden. „Waar schijnlijk is dat het topje van de ijsberg", aldus Maten. Er zijn sindsdien tientallen za ken juridisch aangepakt. De dienst is al enige tijd bezig met de problematiek. Doordat een aantal illegale vreemdelingen de afgelopen tijd naar de rech ter is gestapt, komen de prak tijken nu boven water. Het gaat dan om bemiddelaars die zonder vergunning werken. Ze vragen aan mensen die in Am sterdam wonen om tijdelijk hun woning te verhuren, in ruil voor geld. Vervolgens wor den er mensen gezocht aan wie de woning kan worden onder verhuurd. Het bureau strijkt de winst op. Tegen veel geld wordt de woonruimte aan illegalen aan geboden. Er wordt sleutelgeld gevraagd. Na verloop van het tijdelijke huurcontract wordt vaak opnieuw sleutelgeld ge vraagd en de huurprijs ver hoogd. De illegalen worden bij na met geweld ertoe gedwon gen, zegt Maten. „Je kunt ge past spreken van criminele praktijken. Het gaat om een kwetsbare groep mensen. Ze zijn als de dood voor de politie en daarvan maken de bureaus misbruik. 'Als je niet betaalt, gaan we naar de politie', zo wordt gezegd". D koerst; an op ger van rijwilligers cl*V HAAG - De WD wil af de opkomstplicht ire dienst en gaandeweg ikoersen op een vrij will i- sleger. WD-commissie stelt nota voor het partijbestuur de dienstplicht moet blij- i gehandhaafd, maar dat er „?n daadwerkelijk gebruik dient te worden gemaakt iet licht van de voortgaande •rnationale ontspanning. Dienstplicht-nota komt in itember aan de orde op de D-partijraad. Aanvankelijk de partijraad zich er ko- nde zaterdag in Apeldoorn r buigen, maar door tijdge- :k is het agendapunt vol- een WD-woordvoerder 'schoven naar 19 september. opvatting van de partijcom- isie-defensie over de dienst- :ht komt in grote lijnen reen met de oordeelsvor- ïg binnen de WD-fractie in Tweede Kamer. De fractie :ht evenwel het eindrapport de commissie-Meijer af, in opdracht van minister Beek van defensie dit na- afkomt met aanbevelin- tot eventuele verkorting of s afschaffen van de dienst- :ht. Ook de regeringsfrac- CDA en PvdA willen af- affing van de militaire nstplieht niet op voorhand luiten. VVD-commissie vindt dat midige circa 40.000. dienst- htigen in een zo kort moge tijdsbestek naast erken- g als werknemer bij voor- ld een veel betere beloning eten krijgen dan nu. Verder lert de commissie voorrang nn sollicitaties voor overheids- cties, uitsluiting van het sy- van loting voor studies, ale voordelen voor de tijd soldaten ook na de dienst- beschikbaar moeten blij- voor eventuele oorlogssi- ifi ties, alsmede waar mogelijk dere verkorting van de isttijd naar twaalf maan- krant ontvangen? Bel tussen en 19 00 uur, zaterdags tussen ju en 15.00 uur, telefoonnr 071- r *48 en uw krant wordt nog dezelfde id nabezorgd DEN HAAG - De Neder landse verzekeraars heb ben hun in 1964 genomen „bindend" besluit, dat door een aardbeving ver oorzaakte schade nooit wordt vergoed, ingetrok ken. De Vereniging van Brandassuradeuren heeft dit in haar ledenvergade ring van 4 juni besloten, zo meldt minister Dales van binnenlandse zaken in een evaluatie van de Limburgse aardbeving aan de Tweede Kamer. Op de uitsluitingsbepaling was veel kritiek, omdat de maat schappijen elkaar daarmee een verbod oplegden om een verzekering aan te bieden waarin schade door aardbe ving wordt vergoed. Met het intrekken van het besluit kun nen individuele assuradeuren nu polissen aanbieden waarin een aardschok kan leiden tot claims. Overigens hebben zich tot nu toe geen verzekerings maatschappijen aangemeld die met dergelijke polissen de markt op gaan. Op 29 juni vindt er een gesprek plaats tussen de verzekeraars en de ministeries van binnenlandse zaken, financiën en economi sche zaken over nog enkele an dere 'bindende' uitsluitingen van schade-uitkeringen, zoals molest. Rode Kruis Uit cijfers van het Rode Kruis blijkt dat in totaal 25 miljoen gulden is gestort in een nood fonds, waarvan 2,3 miljoen door particulieren. De verzeke raars, die zelf dus niet tot scha de-uitkeringen overgingen, stortten 10 miljoen gulden in het fonds, Binnenlandse Za ken 7,5 miljoen en de provincie Limburg 1 miljoen. Een actie onder luisteraars van de Om roep Limburg leverde ander half miljoen gulden op en het Nationaal Rampenfonds do neerde 2,5 miljoen. Van de 25 miljoen gulden gaat het grootste deel naar eigena ren van een koopwoning, die meer dan vijfduizend gulden schade leden, in totaal zo'n 18 miljoen gulden. Schade onder de vijfduizend gulden wordt niet vergoed. De overige zeven miljoen gulden gaat naar het herstel van het cultureel erf goed, zoals, kerken en monu menten. De schade daaraan is overigens beduidend groter, 32 miljoen gulden. In totaal kwa men na de ramp zesduizend schademeldingen binnen. Minister Dales vindt dat er na der onderzoek moet komen naar de psychisch-sociale ge volgen van de ramp. „Er is on volledig inzicht in de effecten van de aardbeving op de bur gers. die het zeer bewust heb ben ervaren", aldus de minis ter in de brief aan de Kamer. Er zijn nog steeds een aantal praatgroepen actief, opgezet door dienstverleningsinstel lingen in Roermond. Maar bij instellingen als de GGD en het Riagg is het aantal hulpvragen niet toegenomen. Een nader onderzoek, nodig om bij dit soort calamiteiten zo snel mo gelijk te reageren, moet wor den uitgevoerd door WVC, zo vindt Dales. Vietnamese vluchtelingen demonstreren voor het ministerie van buitenlandze zaken in Den Haag tegen het bezoek van de Vietnamese minister Nguyen Manh Cam. De l vluchtelingen a hebben met name ernstige kritiek op de mensenrechten situatie in Vietnam. FOTO: ANP Minder lokale ernstige criminele zaken opgelost AMERSFOORT - De lokale ernstige criminaliteit is van 1980 tot 1990 gestegen van 200.000 naar 470.000 zaken. Maar het ophelderingspercen tage liep in diezelfde periode terug van 23 procent naar 17 procent. Om de aanpak van de woninginbraken, overvallen, geweldplegingen en autokra ken te verbeteren, moeten ge meentebestuur, politie, justitie en maatschappelijke organisa ties zoals winkeliersverenigin gen en horeca hun krachten meer bundelen. Dat hield staatssecrétaris Kosto van jus- - titie gisteren op een studiedag in Amersfoort zijn gehoor voor. Volgens procureur-generaal mr. W. Sorgdrager van het ge rechtshof in Arnhem heeft een extra inspanning om tot betere samenwerking te komen ech ter alleen zin als er aan het ein de van de keten van rechts handhaving ook voldoende ca paciteit is om de verdachten te berechten en te straffen. Op dit moment worden de woningin brekers, die in de categorie misdadigers met de minste ca paciteit zijn ingedeeld, volgens Sorgdrager vaak niet eens voorgebracht omdat er geen celruimte beschikbaar is. „Wat heeft een project van politie, woningbouwverenigingen en bewonersorganisaties nog voor zin, als de daders uitein delijk niet worden bestraft?", stelde Sorgdrager. Zij signa leerde in dit verband een ster ke frustratie bij opsporingsin stanties. AMSTERDAM - Gerespec teerde en op zichzelf bonafide organisaties die zich aan mis drijven als illegale olielozin gen of het geven van smeer geld schuldig maken, worden daarvoor zelden gestraft. Dit komt omdat de overheid te veel afhankelijk is geworden van organisaties om nog sanc ties te kunnen toepassen, zo stelde dr. H.G. van de Bunt vanmiddag in zijn inaugurele rede „organisatiecriminali teit" bij de Vrije Universiteit in Amsterdam. De kersverse bij zonder hoogleraar empirische criminologie vindt dat organi satiecriminaliteit weinig aan dacht krijgt bij criminologen en strafrechtelijke beleidsma kers. Zo wordt, volgens hem, de samenleving in het beleids plan van Justitie „Recht in Be weging" van 1990 slechts voor gesteld als een arena waarin hebzuchtige burgers de over heid kaalplukken. Dat het in toenemende mate overheden, ondernemingen en non-profi- torganisaties zijn die misdrij ven begaan komt, zo meent Van de Bunt, in het geheel niet aan de orde. Van de Bunt denkt dat de burger zich moei- lijk kan voorstellen dat organi saties met toegewijd personeel misdrijven plegen. Ook staat, volgens hem, de overheid voor een dilemma. Om zoveel mo gelijk profijt te hebben van or ganisaties moet zij die de ruimte geven voor het voeren van een slagvaardig beleid. Dit gaat echter onvermijdelijk ge paard met het nemen van risi co's en minder maatschappe lijke controle. Bij organisatie misdaden blijft het daarom meestal bij een schrobbering of advies dat het ook anders kan. Een man probeert het nieuwste model sportfiets voor invaliden uit tijdens 'Support 92'. Support is de Eu ropese beurs voor revalidatie en thuiszorg die tot morgen in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. De uit Amerika afkomstige fiets moet 5800 gulden kosten. FOTO: ANP ASPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON V0L6ÉNS /MIJ &AA1 HPT RÉ- 6BNBN. RR&fcNÉN mi KtflS 05 NOU 5R IS 655 KJ IA/0UK TB ZlpKir ~~7PVS VOt-> SJOU JGAAT WÉT NIBT R5- 65NÉN? NEB. GA WÉG 5N Pt NOR/V1AAU. DEN HAAG Een meerder heid van de Nederlanders is voorstander van het rijden met dimlicht overdag. Dat blijkt uit een steekproef van het buro NSS/Marktonderzoek. Meer dan de helft van de Nederlan ders (57 procent) vindt het een goede zaak overdag met dim licht te rijden. 22 procent ziet er weinig in en 21 procent van de Nederlanders maakt het niets uit. De grootste voorstan ders zijn automobilisten die dagelijks op de weg zitten. Van hen is 67 procent voor het rij den met dimlicht overdag.(Eén op de zes automobilisten (16 procent) rijdt inmiddels al met dimlicht overdag. Als belang rijkste voordelen voor het rij den met dimlicht overdag noe men de geënquêteerden beter gezien worden, kleiner risico op ongelukken en verhoogde veiligheid. Het voeren van dimlicht over dag komt op 15 juni ter sprake tijdens een uitgebreide com missievergadering in de Twee de Kamer. Minister Maij (ver keer) wil in het najaar een cam pagne statten waarbij automo bilisten zal worden gevraagd vrijwillig met dimlicht te rij den. DEN HAAG - Onder lei ding van de Spaanse ar chitect prof. Joan Bus- quets is een nieuw stede bouwkundig plan ge maakt voor het gebied tussen het Paleis van Jus titie en de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag. Kantoren, woningen, win kels en een groot plein aan weerszijden van de Utrechtsebaan moeten dit onherbergzame deel van de stad tot leven wekken. De voorlopige ontwerpen zijn gistermiddag gepresenteerd door de drie initiatiefnemers: de gemeente Den Haag, de Rijksgebouwendienst en pro jectontwikkelaar Multi Vast goed. De drie partijen hebben het project gezamenlijk uitge werkt en zijn het eens over de uitgangspunten. Kern van het plan is een groot plein - 'plaza' in het jargon van de Spaanse ontwerper dat komt te liggen aan weers zijden van de Utrechtsebaan. De verkeersader zelf wordt met doorzichtige schermen ge deeltelijk afgedekt; tegen deze elementen wordt water aan ge spoten, voor de sier en om het verkeerslawaai te overstem men. Twee voetgangersbrug gen zorgen voor een verbin ding tussen het in tweeën ge deelde plein. Langs de Juliana van Stolberglaan, het Prins Bernhardviaduct en bij de mi nisteries van buitenlandse za ken en landbouw en visserij worden rijen bomen geplant. Het concept van het plein, dat voorlopig 'Grotiusplaats' is ge doopt naar de zeventiende- eeuwse rechtsgeleerde Hugo de Groot, is geïnspireerd op onder meer Rockefeller Plaza in New York en het Olympisch Dorp in Barcelona. Langs de randen komen winkels te lig gen, maar vooral ook nieuwé kantoren. Aan de ene kant van de Utrechtsebaan gaat het om een toren (hoek Prins Claus- laan/Theresiastraat) die dient ter uitbreiding van het Paleis van Justitie. Aan de andere kant komt op het tuinachtige terrein voor de Koninklijke Bi bliotheek een circa honderd meter hoge kantoortoren te staan. Langs de volledige leng te van de bibliotheek is een winkelgalerij met wintertuin gedacht. De twee andere zij den van het vierkante plein worden' afgesloten met gebou wen die over de Utrechtsebaan worden gebouwd. Verder ko men er naast het Prins Bern hardviaduct en aan de Juliana van Stolberglaan complexen met in totaal 156 woningen te staan'. Bij de presentatie gisteren werden de kansen op verwe zenlijking van het project hoog aangeslagen. Directeur-gene raal F. Evers van de Rijksge bouwendienst deed de berich ten over een ook in Nederland dreigende crisis in de vast goedsector af als 'bla-bla' en 'geroddel', „waardoor er te wei nig gebeurt. Ook wanneer er mensen met realiseerbare plannen komen zoals dit". DEN HAAG - Vier Neder landse organisaties hebben gisteren bij de officier van jus titie in Den Haag een straf klacht ingediend tegen de ver spreiders, opsteller en uitge ver van twee antisemitische pamfletten. Die zijn afgelopen weekeinde in verschillende wijken in Den Haag huis-aan- huis verspreid. tatie Israel (CIDI), één van de vier organisaties, om pamflet ten die zijn opgesteld door de Belgische organisatie Vrij His torisch Onderzoek (VHO) en die zijn uitgegeven door L. van den Bossche uit Dendermon- de. De pamfletten zijn de afge lopen dagen ook in Amster dam gesignaleerd. In de pamfletten wordt het be staan van de gaskamers en het ombrengen van zes miljoen jo den tijdens de Tweede Wereld oorlog ontkend. Volgens de pamfletten zouden er geen niet-vervalste bewijzen voor de holocaust bestaan. De VHO roept in de pamfletten boven dien op deze geschriften ver der te verspreiden. Naast het CIDI behoren ook het Landelijk Bureau voor Ra cismebestrijding, de Annt Frank-stichting en B'nai B'rith Nederland tot de indieners var de strafklacht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3