ponsors worden niet rijk lan het Nederlands elftal CPB: Nederland houdt vrijheid van beleid bij aanpak van problemen Verplaatsing toelevering zou oorzaak zijn voor ontslagen ECONOMIE 21 bonden verliezen &rt geding tegen V&D Consument gaat beter na of klacht zin heeft PTT scoort goed in onderzoek bezorging ïtslagen Grasso Economie Rusland onder druk na sluiting van kerncentrales Kamer wil zo mogelijk nieuwe fregatten van Koninklijke Schelde Extra geld verplaatsing boerderijen (Bou/iant VRIJDAG 12 JUNI 1992 ECHT - Vroom en Dreesmann (V&D) houdt zich keurig de gemaakte cao-afspraken over de salarisverhoging voor Dat vindt president mr. J.M. Vrakking van de rechtbank in terdam. De dienstenbonden FNV en CNV, de Unie BLHP en HP spanden tegen V&D een kort geding aan, omdat het con- woordbreuk zou plegen. Afgesproken was dat in mei de sa- jaragraaf uit de vorig jaar afgesloten cao zou worden verge- i met die van andere warenhuizen. Als de loonsverhoging s hoger zouden zijn dan de 3,5 procent die het V&D-perso- 1 krijgt, zou het verschil in augustus worden bijbetaald. V&D ert echter bij te betalen. Volgens Vrakking krijgen werkne- van KBB (Bijenkorf en Hema) weliswaar een loonsverho- van 4,5 procent, maar over de looptijd van de cao is er spra in 3,5 procent loonsverhoging. De bonden overwegen een mprocedure tegen het concern om alsnog hun gelijk te ha- DEN HAAG De consu ment gaat meer en meer na of het indienen van een klacht bij de geschillen commissies voor consu mentenzaken wel zin heeft als de ondernemer waarmee men overhoop ligt, niet via de brancheor ganisatie bij de commissie is aangesloten. Uit het gisteren verschenen jaarverslag van de overkoepe lende stichting blijkt dat de ge schillencommissies in 1991 elf procent minder klachten bin nenkregen dan het jaar ervoor; een daling van 5.830 naar 5.160. De daling wordt vooral veroorzaakt door de zeer forse vermindering van het aantal zaken tegen ondernemers die de geschillencommissie niet erkennen. De in 1990 ingevoer de registratieregeling heeft er blijkbaar toe geleid dat consu menten voor zij een zaak indie nen, beter nagaan of de onder nemer aan de behandeling van het geschil meewerkt, zo con cludeert de stichting. Opvallend in het jaarverslag is dat de commissie reizen een aantal uitspraken deed over geschillen die samenhingen met de Golfcrisis en de burger oorlog in Joegoslavië. Reis organisatoren die vroegtijdig toeristen uit Tunesië en Joego slavië repatrieerden wegens oplopende spanningen daar, werden in het gelijk gesteld. De commissie hield daarbij re kening met de negatieve rei sadviezen van het ministerie van buitenlandse zaken voor die landen. Indien de touroperators de reis voor het vertek annuleerden was er wel recht op teruggave van de reissom. Ook een reis organisator die te lang wachtte alvorens tot repatriëring over te gaan, waardoor de terugreis per vliegtuig niet meer kon omdat het vliegveld dicht was, moest schade uitkeren. In een ander geval werd de consument een schadevergoe ding toegekend omdat de reis organisator voorafgaand aan het reisadvies van buitenland se zaken de situatie in Joego slavië veel te rooskleurig had voorgesteld. De ongeruste con sument had zich door de ge ruststellende mededelingen van de reisorganisator laten overhalen om toch naar hel land te gaan. waar hij werd ge confronteerd met ernstige on geregeldheden. DEN HAAG - De PTT is als tweede uit de bus gekomen in een Europees onderzoek naar de snelheid van postbezorging. Van de briefpost (en pakjes) werd dit jaar jaar 81 procent besteld op de eerste werkdag na het posten. Het onderzoek is gisteren bekend gemaakt door de 'winnaar', de Britse Royal Mail, dat 90 procent binnen een dag bezorgde. Volgens cijfers over 1991 van PTT Post werd vorig jaar 89 procent van het particuliere berichtenverkeer binnen 24 uur bezorgd en 93 procent van het zakelijk verkeer. Het gecombineerde cijfer voor Nederland in het nu verschenen Europese vergelijkende onderzoek bedroeg vorig jaar 74 procent. In de meest recente cij fers komt Italië er het slechtst af: 14 procent komt de dag na het posten bij de ontvanger aan, terwijl het tarief het op één na het hoogste is. Spanje volgt met 37 procent, maar de Spanjaard be taalt dan ook de minste porto. Het tarief in Nederland en Het Verenigd Koninkrijk is hetzelfde. eijf HAAG Rijk wor- ze er niet van, de van het Neder- voetbalfelftal. Toch belangstelling voor ~nisoring groot. Voor ge- 3,5 ton per jaar de subsponsors het predikaat „offi- sponsor van Oranje" oc(neten. loofdsponsor telde voor /eejarig sponsorschap on- ;r drie miljoen gulden De terugbetaling van dat g zit voornamelijk in ge- a( kte goodwill en naamsbe- ïeid. De directe voorde- ijn moeilijk te meten, de sponsors zijn over het leen zeer tevreden, insors hebben verschil- redenen voor het trek- an de portemonnee voor e. Vliegtuigmaatschappij avia wil zich vooral profi- als dé maatschappij die reizen verzorgt, kzij de sponsoring heb- ve nu het vervoer van g e supporters naar het EK gen. Dat zou zonder de alcontacten onmogelijk geweest", aldus woord- er T. Moeskops. „Ook nl10 voor het Belgisch elftal hebben we via onze contacten reizen geregeld". Een tweede voordeel ligt op het gebied van het cadeautjes uitdelen, de zogenaamde rela tiemarkering. „Onze klanten, voornamelijk touroperators, kun je niet meer blij maken met een weekje op een Grieks eiland, dat kennen ze wel. Kaartjes voor het EK is echter nieuw en dat wordt gewaar deerd. Op die manier kunnen wij originele en exclusieve cadeautjes uitdelen aan onze klanten". Volkssport Tevreden klanten is voor Na- tionale-Nederlanden (NN) ook een van de redenen voor spon soring. „De tussenpersonen die onze verzekeringen verko pen krijgen soms kaartjes voor een wedstrijd van het Neder lands elftal. Dat wordt hogelijk gewaardeerd. Daarnaast is de sponsoring van het Neder lands elftal voor NN vooral een manier om de naamsbekend heid op te voeren. Voetbal is de volkssport nummer een, dus een ideale manier voor recla memaken. Je ziet het aan Ae- gon (sponsor van de Neder landse schaatsploeg), die in de wintermaanden de bekend heid enorm ziet stijgen. NN kiest daarvoor het Nederlands elftal", aldus Pernis van de af deling sportsponsoring. Piet Zoomers is het bedrijf dat Oranje in het pak steekt. B. van Raan, hoofd pr, is zeer te vreden over de bekendheid die Piet Zoomers heeft gekregen door de sponsoring. „Wij zitten met onze kledingzaak in Wilp, een klein dorp dat niemand kent. Via Oranje komen er mensen bij ons die anders nooit van ons bestaan op de hoogte zouden zijn geweest. Daarnaast hebben we een gro te order van Philips gekregen, dankzij onze contacten via het Nederlands elftal (Philips is ook sponsor)". „Wat doet in godsnaam een ac countantsbureau op de shirts van het Nederlands elftal"?, heeft Coopers Lybrand Dijk er en Van Dien (C&L) vaak te horen gekregen. „Feitelijk het zelfde als de andere sponsors, naamsbekendheid en relatie markering", aldus L. Stumpel hoofd marketing. „Vergeet niet dat C&L sterk is vertegen woordigd in het midden- en kleinbedrijf. Dat zijn gewone mensen bij wie het voetbal sterk leeft. Wij hebben in Ne derland ongeveer 40.000 klan ten en een groot deel daarvan kunnen we en plezier doen met een kaartje voor een inter landwedstrijd". Wij-gevoel Daarnaast had C&L nog ande re redenen voor de sponsoring. „Ten eerste werkt het ook naar binnen toe. C&L is ontstaan uit een groot aantal fusies. We moesten binnen de onderne ming een „wij-gevoel" creeër- en. Daarvoor is het Nederlands elftal erg geschikt,, omdat bij na iedere Nederlander, en dus ook ons personeel, van voet ballen houdt. Daarnaast wil den we ons ook profileren als Nederlandse onderneming, ondanks onze buitenlandse naam". Naamsbekendheid en het fêteren van relaties zijn de belangrijkste voordelen van sponsoring van het Neder lands elftal. Probleem is dat de voordelen moeiljik te meten zijn. „Bij de huldiging van het Nederlands elftal in Duitsland is ons reclamebord een half uur in beeld geweest", aldus Tranasavia-woordvoerder Moeskops. „Reken je dat om naar een halfuur reclametijd, dan levert het enorm veel geld op. De vraag is natuurlijk hoe Ruud Gullit en Adri van Tiggelen delen handtekeningen uit, met de naam van de hoofdsponsor op het shirt. veel mensen het reclamebord lijk op dat moment", bewust gezien hebben. Men- Incidenteel zit er een order sen kijken naar de huldiging vast aan de sponsoring, maar en niet naar een sterreclame, dat is meer leuk meegenomen Ze zijn dus minder ontvanke- dan onderdeel van de strate gie. De contracten komen veel al pas in een later stadium, via contacten in het sponsorwe reldje. Bedrijven die diensten verlenen aan het Nederlands elftal geven op die manier hun visitekaartje af en hopen dat dat gezien wordt door anderen. Bij Piet Zoomers en Transavia werkte dat goed. OSCH - Bij Neder- dochterbedrijven van koninklijke Machinefa- (Jrasso (industriële koel- estechniek) verdwijnen kort 100 van de huidige ieidsplaatsen. Gedwon- tslagen zijn daarbij on- delijk, zo heeft mr. C.A. secretaris van de ven- lap, bevestigd. De reor- tie vergt 22.5 miljoen aan voorzieningen, is sinds januari dit jaar l eigendom van de machinefabriek GEA. buitenlandse vestigin- Groot-Brittannië, Span- rankrijk (in totaal onge- 50 werknemers) is met itructureringen eind vo ir reeds een begin ge- instenbond st sluiting dy-keten 'HT - De Diensten- 'NV heeft ernstige ver- ns dat alle 45 Tandy- s (computers en toebe- in Nederland zullen gesloten. De vrees be- lat de 188 werknemers lat komen te staan, zo een vakbondswoord- r gisteren mee. Uit een et Canadese moederbe- itertan uitgegeven ver- blijkt volgens de dien- nd dat de drastische e in Nederland deel uit van een wereldwijde re- Die zou noodzake- in als gevolg van de resultaten over 1991. dictie van de Nederland- Jging was niet voor com- jj- ir bereikbaar. Fokker-personeel aan het werk. De bonden vrezen voor een massa-ontslag. AMSTERDAM - Het getal van vijf- tot zesduizend is volgens betrouwbare luchtvaartkrin gen genoemd als de uitkomst van een scenario waarin er van wordt uitgegaan dat de Duit sers de toelevering van onder delen naar de eindlijn van de Fokker 100 op Schiphol zoveel mogelijk zullen verplaatsen van de sub-vestigingen van Fokker Aircraft in Nederland (Hoogeveen, Drechtsteden) naar Dasa-vestigingen in Duitsland. Volgens districtsbestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV lijkt dat onlogisch omdat de loonkosten in Duitsland aanzienlijk hoger zijn dan in Nederland. Volgens het scena rio waaraan de bonden refere ren is juist dat de reden dat Deutsche Aerospace het'werk op den duur naar Duitsland zou halen. De hogere prijs van de toegeleverde onderdelen zou Deutsche Aerospace in de kaart spelen omdat dit de winst van Fokker drukt en daardoor op den duur ook de koers van de door Dasa te ver werven aandelen. Van Bers zegt dat de bonden mogelijk hele nauwgezette af spraken met Fokker en Dasa moeten maken over voorko men van het weglekken van werkgelegenheid. Bij het be drijf werken momenteel 13.000 mensen. Rus wordt - deelhouder OU - Elke Rus krijgt papieren waarmee aan- unnen worden gekocht heidsbedrijven die ge leerd worden, aldus een ng van de Russische re gisteren. Iedere burger i december waardebon- in 7000 tot 8000 roebel, rie tot vier gemiddelde ialarissen. Een groot an de staatsbedrijven n september en oktober irmd tot naamloze ven- ippen. Het staat de vrij aandelen te nemen waardepapieren te ver- aldus Anatoli Tsjoe- regeringsverantwoor- voor de privatisering. >nnen de bonnen wor- hoken in door de rege- lo sedgekeurde privatise- o ndsen. Ook bij blijvende zelfstandig heid bestaat volgens Van Bers dus het gevaar dat werkgele genheid afneemt. In dat licht beschouwt hij samenwerking met Dasa nog steeds als een goede optie, vooral omdat dat concern onder de paraplu zit van moederbedrijf Daimler- Benz. Dat moet in staat wor den geacht het geld bij elkaar te brengen dat bij Fokker ont breekt voor toekomstige vlieg tuigontwikkeling. DEN HAAG - De infra structuur, het opleidings peil en onderwijs, de pen sioenvoorziening en het peil van de bedrijfsinves teringen zijn volgens di recteur Zalm van het Cen traal Planbureau (CPB) dé sterke punten van de Ne derlandse economie. Daar staan echter „problemati sche terreinen" tegenover: Het milieu, de specialisatieproble men van de industrie, de ver grijzing, de beperkte werking van de dienst- en financiële markten, de „rigide" arbeids markt en de uitgedijde verzor gingstaat. Deze analyse schetste Zalm gisteren tijdens de presentatie van 'Nederland en drievoud', een verkenning van de Neder landse economie tot 2015. Het Planbureau pleit, afhankelijk van het gekozen scenario in sterke of minder sterke mate, voor herziening van het sociale (en fiscale) stelsel en een bete re werking van de arbeids markt. Niets doen betekent dat na de eeuwwisseling de wal het schip keert. Nederland houdt volgens Zalm op deze terreinen ook na de Europese eenwording de „beleidsvrij heid" er wat aan te doen. Infrastructuur Nederland heeft als sterke in frastructurele punten een goe de zee- en luchthaven en uit stekende telecommunicatie. Het wegennet bevindt zich Eu ropees in de „middenmoot". Het opleidingsniveau en het» onderwijs zijn hoog, al willen „anderen" volgens Zalm an ders doen geloven. De pensi oenvoorziening op basis van kapitaaldekking betekent dat Nederland goed voorbereid is op de vergrijzing van de bevol king in de volgende eeuw. Ook de bedrijfsinvesteringen springen er goed uit. Dat geldt niet alleen voor de materiële investeringen, maar ook die in kennis en ontwikkeling. Ook hier schat het Planbureau Ne derland gunstiger in dan bij voorbeeld de werkgeversorga nisaties. „Deze punten moeten we sterk houden; verval kan snel komen". Het milieuprobleem is in Ne derland met zijnvgrote bevol kingsdichtheid, vervuilende industrie (landbouw, chemie) en rivieren die het vuil van de buren binnen brengen, aan zienlijk. Zelfs bij de grootste inspanning zullen de doelstel ling van het Milieuplan (NMP Plus) niet worden gehaald, al komt het er wat betreft verzu ring en bodemsanering dicht bij. C02-uitstoot Vooral de beperking van de C02-uitstoot is moeilijk, waar bij wel moet worden aangete kend dat het Planbureau in het rapport geen plaats inruimt voor de (politiek omstreden) uitbreiding van kernenergie. Zalm meent dat Nederland aan een „versnelde upgra ding" van de eenzijdige indus trie (met lage groeimogelijkhe den) toe is. „Die moet hoog waardiger en minder vervui lend worden." De vergrijzing mag dan wat in komensverstrekking betreft zijn op te vangen via de goed gefinancierde pensioenen, er ontstaat wel een opwaartse druk op de arbeidsongeschikt heid en de kosten van de ge zondheidszorg, die in alle sce nario's meer geld vergt. Ook de gebrekkige werking van diverse markten, bij voor beeld in de dienstverlening en de financiële sector, is een na delige factor voor ons land. Volgens Zalm zijn die markten de afspiegeling van „risico mijdend gedrag". Zalm pleitte voor een vernieu wing van de Nederlandse over legeconomie, die „sleetse plek ken" vertoont. Volgens hem is er zelfs meer overleg dan in de jaren '50 (toen het overlegmo del de basis vormde voor een geslaagde wederopbouw), maar worden er heel weinig za ken gedaan. „Van het gedisci plineerd nakomen van afspra ken komt steeds minder te recht. In Den Haag worden af spraken gemaakt, die men niet blijkt te kunnen nakomen". Een hernieuwd overlegmodel zou volgens één van de scena rio's de basis kunnen vormen voor het in grote lijnen over- eindhouden van de verzor gingsstaat. LONDEN De economie van Rusland komt zwaar onder druk te staan als kerncentrales eerder wor den gesloten dan volgens schema zou moeten. De schade zou ongeveer 600 miljard dollar bedragen, zo heeft het ministerie van kernenergie gisteren verklaard. Het ministerie reageerde op voorstellen van een groep des kundigen van de Russische academie van wetenschappen. Die stelt voor een aantal kern centrales om veiligheidsrede nen eerder dan voorzien te sluiten. Het ministerie is niet van plan kerncentrales te slui ten tenzij er voldoende zeker heid is over vervangende ener giebronnen. De deskundigen spreken on der meer over kerncentrales in Novovoronezj, Kola, Koersk, St Petersburg en Smolensk. Het zijn centrales van het WER-230 type en van het RBMK-type, zoals de kerncen trale in Tsjernobyl. In totaal staan er in Oost-Europa zestig kerncentrales, waarvan zes tien van het RBMK-type. Van die zestien werken er door slui ting van „blok 2" in Tsjernobyl nog vijftien. De onveiligheid van de kern centrales in Oost-Europa en een oplossing van dit pro bleem krijgen steeds grotere prioriteit in de discussies tus sen de regeringen van wester se landen. Het thema staat ook centraal op de topconferentie van de zeven grootste indus trielanden (G-7) in München in juli. Er zijn al voorstellen ge daan om in drie fasen uiteinde lijk de gevaarlijkste centrales te sluiten en andere te renove ren. De economieën van Oost-Eu ropa zijn sterk afhankelijk van kernenergie. Voor een eenheid Bruto Nationaal Produkt ge bruiken deze landen twee- a driemaal zoveel energie als in West-Europa. Rabobank gaat akkoord met voordracht van Wim Meijer ASSEN/UTRECHT - De com missaris van de koningin in Drenthe, Wim Meijer, kan zijn ontslagbrief gaan schrijven. De Algemene Vergadering van de Rabobank, het hoogste or gaan binnen de bank, is zoals verwacht gisteren in Utrecht akkoord gegaan met de voor dracht om Meijer te benoemen tot beoogd voorzitter van de Raad van Beheer. Hij zal mr. O.W.A. Baron van Verschuer in 1993 opvolgen, die dan met pensioen gaat. Meijer kondig de zijn onverwachte overstap naar de Rabobank in maart van dit jaar aan. DEN HAAG - Het is de Tweede Kamer een hef ding waard als voor de ontwikkeling en bouw van twee nieuwe luchtverde- digings- en commandofre gatten voor de marine de keus valt op een ontwerp van de Koninklijke Schel de in Vlissingen. Maar als de balans uiteindelijk doorslaat in het voordeel van een door Duitsland ontwikkeld alternatief, moet de samenwer king hoe dan ook plaatsvinden op gelijkwaardige basis. De ka- mercommssie voor defensie heeft dit staatssecretaris Van Voorst tot Voorst gisteren te verstaan gegeven tijdens een overleg over komende aan schaf van de twee nieuwe fre gatten. De bewindsman zegde de com missie toe dat hij geen onom keerbare beslissingen zal ne men, alvorens de Kamer te raadplegen. Bovendien kan er geen sprake van zijn dat bij sa menwerking met bijvoorbeeld Duitsland, Nederlandse exper tise eenzijdig zou worden weg gegeven. „Als je het hebt over samenwerking, gaat het er niet om uitverkoop te houden en eenzijdig te belangen uit te dragen", verzekerde Van Voorst. De bewindsman mag van de kamer zijn studie voortzetten naar de twee mogelijkheden die hij onderzoekt voor de ver vanging van de huidige fregat ten de Tromp en de De Ruyter, zoals aangekondigd in de De fensienota. Die studie kan zo als het nu staat eind dit jaar zijn afgerond. DEN HAAG - Staatssecreta ris Gabor van natuurbeheer wil 100 miljoen extra uittrek ken om de verplaatsing van boerderijen uit natuurgebie den te financieren. De aan koop van landbouwgrond ten behoeve van de natuur wordt gedaan door het Bureau Be heer Landbouwgronden (BBL), onderdeel van het mi nisterie van landbouw. Het BBL moet de komende jaren jaarlijks 3000 hectare land bouwgrond extra aankopen voor natuur. Momenteel koopt het BBL jaarlijks in totaal ruim 4000 hectare grond aan. Om de aankoop van grond te stimuleren wil Gabor agrariërs financieel tegemoetkomen bij de verplaatsing van hun be drijf. Daartoe zal het BBL het betreffende bedrijf kopen te gen de normale agarische waarde en voor de grond 10 procent extra.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21