Nog geen akoord financiering Rio VNsituatie in Bosnië hopeloos Stunt Duits verzet tegen 'Maastricht' groeit ^Hulshoff CetdócSouaont 15 17 Ook Italiaans avontuur voor John van 't Schip i 14 Dagen Gratis 22 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Nieuwe visie moet richtingen bij hervormden weer binden Britse koningshuis kan wat leren van 'saaie' Oranjes HHIj.'I.'lHi'JHm'M 'ancras-West loopt te hoop tegen honk Harley Davidsonclub chiel Schapers blijft hoofdstuk apart Jung Chang: Een Dochter van China in het westen 5/6/7 EESTELIJK LEVEN/OPINIE2 NNENLAND JITENLAND JTONIEUWS IOEN/REGIO 9/10/11 ENSTVERLENING 10 SKDIENSTEN •ORT V-PROGRAMMA'S EER/PUZZELMENU INST/RTV JEKEN/PLATEN 13/14/15 16 ËK VOETBAL OP TV LVOND ïrland 3 17.00 uur, BRT 2 17.10 Üj Duitsland 1 17.00 uur, Eurosport r: Nederland-Schotland, land 3 20.00 uur, BRT 2 20.10 [Duitsland 1 20.05 uur, Eurosport r: GOS-Duitsland. £eidóe Gewant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25362. Losse nummers 1,50. In de nacht hier en daar mistban ken en weinig wind. Minimum temperatuur ongeveer 12 gra den. Overdag perioden met zon. Middagtemperatuur van 18 gra den aan zee tot 22 graden land inwaarts. Matige, kracht 3 a 4,- wind uit noordoost tot noord. Aan de kust 's middags af en toe vrij krachtige wind, 5. Recordaantal schadeclaims Waarborgfonds Motorverkeer RIJSWIJK - Het Waarborgfonds Motorverkeer heeft in 1991 een recordaantal schadeclaims behan deld: 44.362 tegen 41.771 het voorgaande jaar. In to taal werd 63,5 miljoen gulden uitgekeerd, vijf mil joen meer dan in 1990. Het fonds heeft als taak de schade te vergoeden die wordt veroorzaakt door mo torrijtuigen die onbekend zijn gebleven of onverze kerd zijn. Volgens een mededeling van het fonds gis teren zijn de hogere uitgaven geheel te wijten aan schade die door onbekenden, de doorrijders na aan rijding, is veroorzaakt. Het gaat om negentig procent van alle betaalde claims. De schade aan geparkeerde auto's komt steeds meer voor, signaleert het fonds. Deze parkeerschade vormt 46 procent van de totale schadelast van het Waarborgfonds. Het Waarborg fonds Motorverkeer wordt financieel gevoed door de verzekeringsmaatschappijen op basis van het aantal verzekerde voertuigen. Duitse bond niet blij met Fokker AMSTERDAM De Duitse vak bond IG-Metall heeft op voor hand geëist dat een deel van het werk van Fokker in Duitsland wordt uitgevoerd. Dit ter com pensatie van het niet doorgaan van de ontwikkeling van een ei gen straaljager. De bond is vooral bevreesd dat de ontwikkeling van een nieuw vliegtuig in Nederland plaats zal vinden, waardoor de werkgele genheid in Duitsland verder te rug zal lopen. De bond zal zich echter niet verzetten tegen een eventuele overneming. IG-Metall maakt zich zorgen om de werkge legenheid bij Dasa. Nu de Euro pese straaljager, de Jager 90, niet doorgaat staan de banen van een groot aantal Duitse werknemers op de tocht. De Nederlandse vak bonden hebben „signalen" ge-' kregen dat bij de werkmaat schappij Fokker Aircraft BV 5000 tot 7500 arbeidsplaatsen gaan verdwijnen indien Deutsche Ae rospace Fokker overneemt. Gis teren brak er paniek uit bij de werknemers van Fokker. IG-Me- tall gooide ook nog wat olie op het vuur met de opmerking dat Dasa nooit werkgelegenheidsgaranties geeft. Een Fokker-woordvoerder deed de geruchten af als „india nenverhalen". De vakbonden ei sen opheldering van Fokker. Pagina 20: Verplaatsing toeleve ring zou oorzaak zijn voor ont slagen 'Slasaus voor Vlaamse wegen' Idoor BERT SCHAMPERS BRUSSEL De Vlaamse minister van openbare werkenTheo Kelchtermans, wil begin volgend jaar snelwegen in Vlaanderen laten sponsoren. Het kan dan gebeuren dat de automobilist tussen Antwer pen en Mechelen wordt geconfronteerd met reclame borden van Maes Pils, Leonidas pralines of De- moortele slasaus, waarop staat dat stukjes weg of uitritten worden onderhouden dank zij de welwil lende steun van deze bedrijven. Vorige week maakte de minister al bekend dat er in Vlaanderen voorlo pig geen nieuwe wegen zullen komen. Het beschik bare budget wordt helemaal besteed aan onderhoud van bestaande wegen en de aanleg van fietspaden. Door slecht onderhoud liggen heel wat Vlaamse we gen er inderdaad gehavend bij. Maar niet alleen de wegen. Enkele maanden geleden stortte in Melle, bij Gent, een brug in. Benoeming Alexander op de lange baan WASHINGTON De Senaatscommissie voor bui tenlandse zaken in Washington heeft gisteren de benoeming van vijftien ambassadeurs goedge keurd, maar Don Alexander komt niet op deze lijst voor. Er is geen nieuwe hoorzitting gepland over de aanstelling van Alexander tot ambassadeur in Ne derland, en het is ook niet duidelijk of de commis sie een nader onderzoek zal instellen naar de vraag of Alexander een bijdrage in de kas van de Republi keinse Partij heeft gestort van 100.000 dollar ten einde de benoeming te krijgen. De gevolgen van niets-doen zijn dat de voordracht van de ambassa deur op 1 januari 1993 afloopt. Door de benoeming in de commissie uit te stellen zal Alexander auto matisch na die datum worden afgevoerd, tenzij het Witte Huis hem opnieuw voordraagt. Pagina 5: Bijdrage aan Bush weegt zwaarder dan NSB-verleden RIO DE JANEIRO - Hoe wel de Verklaring van Rio over milieu en ontwikke ling ongeschonden de eindstreep lijkt te halen zijn er nog steeds proble men over het hoofdstuk fi nanciering van Agenda 21, de bossenverklaring en het hoofdstuk over atmosfeer en energie. Op enkele belangrijke onder delen na is ook Agenda 21, het actieplan, door het Main Com mittee gekomen. De ontwikke lingslanden, verenigd in Groep-77, willen hoe dan ook een jaartal horen als het gaat om de vraag wanneer de do norlanden bereid zijn hun ont wikkelingshulp op het niveau van 0,7 procent van hun bruto nationaal produkt te brengen. Daarnaast wordt er nog volop onderhandeld over de bedra gen die de rijke landen willen uittrekken voor de aanpak van de milieuproblemen. Minister Hans Alders (milieu) denkt dat er heel wat gewonnen zou zijn als de EG-lidstaten een toezeg ging doen van 0,1 procent van hun bruto nationaal produkt. De Amerikaanse regering vindt dat de rijke landen een onevenredig groot deel van de kosten van het verdrag te dra gen krijgen, terwijl ontwikke lingslanden, waar wereldwijd de meeste flora en fauna zou moeten worden beschermd, kunnen beslissen over de uit gaven. financiering van Agenda 21, het VN-actieplan van milieu en ontwikkeling, leiden. De Vere nigde Staten hebben gisteren in Rio de Janeiro aangekon digd dat ze een fonds van 1,4 miljard dollar (2,5 miljard gul den) zullen instellen voor de bestudering van klimaatveran deringen. Ook maakten de VS een plan bekend over een in ventarisatie van de plan te- en diersoorten op aarde. Presi dent Bush kwam gisteren in Rio aan na een kort bezoek aan Panama. Hij moest daar zijn rede over de terugkeer van de democratie in Panama afbre ken toen de politie een demon stratie tegen zijn komst met traangas uiteenjoeg. Minister Jan Pronk van ont- Pagina 5: Standpunten mi- wikkelingssamenwerking gaat lieuconferentie liggen ver uit- de onderhandelingen over de een. De Vries haalt streep door remigratiepremie DEN HAAG De financiële steun die de overheid biedt aan allochtonen die terugke ren naar hun land van her komst wordt voorlopig beëin digd. Dit besluit heeft minister De Vries van sociale zaken ge nomen, omdat het fonds van 8 miljoen gulden dat voor de re geling in het leven was geroe pen, onverwacht snel uitgeput is geraakt. Bovendien heeft de bewindsman de indruk dat misbruik van de regeling wordt gemaakt. In een brief aan de Tweede Kamer vraagt De Vries zich af of de 'rejnigra- tiegeldenregeling' helemaal geliquideerd moet worden. „Een kritische herbezinning is noodzakelijk, temeer omdat de regeling zeer gevoelig is voor onbedoeld gebruik. Er zijn de nodige aanwijzingen dat dit onbedoeld gebruik inderdaad plaatsvindt", zo schrijft hij. Steekpartij in winkelcentrum Leidsenhage LEIDSCHENDAM - Een 33- jarige inwoner van Leidschen- dam is gistermiddag even voor vier uur neergestoken in het winkelcentrum Leidsenhage. De man liep met zijn moeder over het Jasmijnplein tegen over de speelgoedwinkel van Bart Smit. In de tegenoverge stelde richting kwam een man aanrennen. In zijn hand hield hij een witte plastic tas. Toen een vrouw schreeuwde 'Houd 'm' bedacht het slachtoffer zich geen moment en probeer de de rennende man vast te grijpen. Die trok echter een mes en stak het slachtoffer in zijn buik. Met drie snijwonden, die niet ernstig bleken, is de het slachtoffer naar het zie kenhuis Antoniushove ver voerd. De dader is ontkomen. GÖTEBORG De kapitaal krachtige clubs laten er op het Europees Kampioenschap in Zweden geen gras over groei en. Nog voordat het Neder lands elftal één wedstrijd heeft gespeeld, zijn reeds twee spè- lers gecontracteerd door clubs uit de Italiaanse Serie A. Nadat de transfer van Ajacied Aron Winter naar Lazio Roma gisteren werd afgerond door Arie van Os, kan de penning meester van de Amsterdamse club wederom aan het werk. John van 't Schip tekende na melijk een voorcontract bij Ge noa Club, de tegenstander /an Ajax in de halve finale van het UEFA bekertoernooi. Trainer Louis van Gaal zag dus weer een speler vertrekken en het einde lijkt nog niet in zicht. Voor Bryan Roy streek een de legatie van het Italiaanse Fio- rentina in Göteborg neer, ter wijl Wim Jonk bij Pescara in beeld zou zijn. Peilwagen Je herkent hun peilwagens niet snel, maar de opsporingsambtena ren van het gisteren in Capelle aan den IJssel geopende districtskan toor Zuidwest van de Hoofddirectie Telecommunicatie en Post (HDTP) rijdt ook in Zuid-Holland door vele straten. Bij de opsporing van illegale zendapparatuur letten zij tegenwoordig extra scherp op niet-goedgekeurde draadloze telefoons. Steeds meer mensen schaf fen zo n apparaat aan, vaak niet wetende dat ze daarmee in overtre ding zijn. Met niet-goedgekeurde telefoons kunnen ze het etherver- keer van bijvoorbeeld hulpdiensten (politie, brandweer, ziekenhui zen) en tv-omroepen storen of zelfs lamleggen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Receptioniste politiebureau bedreigd OEGSTGEEST De receptioniste van de politie Oegstgeest is in het bureau aan de Rhijngeesterstraatweg door een 38-jarige Oegstgeestenaar rond kwart over twaalf bedreigd met een vuur wapen. De man kon worden overmeesterd door een toevallig bin nenkomende politie-agent. De man bleek psychisch in de war te zijn en wilde aandacht vragen. Die aandacht kreeg hij want hij werd onmiddellijk in de boeien gegooid en vanochten werd hij voorgeleid bij de officier van jusitie. Het vuurwapen van de Oegstgeestenaar was een gas-alarm-pistool. NEW YORK Secretaris generaal Boutros Boutros- Ghali van de Verenigde Naties heeft gisteren ge zegd dat de situatie in Bosnië-Hercegovina „ho peloos" is als de luchtha ven van Sarajevo niet snel heropend wordt. De VN-waarnemers proberen een eind te maken aan de Ser vische bezetting van de lucht haven om de aanvoer van hulpgoederen naar de honger bedreigde stad mogelijk te ma ken. Gisteren zijn rond dertig VN-officieren in de Bosnische hoofdstad besprekingen be gonnen om de opening van het vliegveld te bewerkstelligen. De leider van de VN-bemidde- laars, de Canadese generaal Lewis MacKenzie, verklaarde na eerste gesprekken met de Serviërs optimistisch te zijn. Boutros Ghali toonde zich ver bijsterd over de aanvallen op de VN-vredesmacht. Twee pantservoertuigen van de VN werden woensdag geraakt door honderden kogels terwijl ze op weg waren naar Sarajevo. Sarajevo lag ook gisteren weer onder vuur van Servische artil lerie. Tot aan het eind van de middag vielen er volgens de autoriteiten 18 doden en 135 gewonden. De stad zat nog steeds zonder stroom, water en telefoonverbindingen. Over de situatie in de rest van Bosnië werd weinig gemeld, maar vol gens de Bosnische politie wordt „in het hele gebied van de republiek verbitterd ge vochten". Veel slachtoffers vielen als gevolg van gevech ten om de plaatsen Zavidovici, Travnik, Zenica en Derventa. In de Bosnische hoofdstad is het vannacht verhoudingsge wijs rustig geweest. Spora disch verstoorden schietpartij en de rust, maar er werden geen zware artillerieriebe- schietingen op de stad uitge voerd. De leider van de Bosni sche Serviërs, Radovan Karad zic, heeft vandaag opnieuw een eenzijdig bestand in Bos nië-Hercegovina afgekondigd. Het staakt-het-vuren moet maandag ingaan. In het zuiddultse Waltenhofen leek de zomer gisteren nog ver weg. Brandweer lieden moesten worden ingezet om de sneeuw met scheppen van de straat te verwijderen nadat zware hagelbuien en sneeuw stormen de stad hadden Elf jaar geleden ontving hij zijn laatste salarisstrookje als pompbediende. Daarna werd hij werkloos. Vakantie is een luxe die hij zich nog maar eens in de vijf jaar kan veroorloven. De laatste keer is drie jaar geleden: een week ponypark in Slagharen. Dit jaar zat het er niet in. Van Stijn uit Gouda zou thuis blijven. Tot hem net als tienduizenden andere langdurig werklozen een wel heel bijzonder cadeautje in de schoot viel. Het staat vandaag allemaal in de Leidse Courant. Verbaas u met vele anderen over deze stunt van Interhome. En met een (proef)abonnement op Het Binnenhof straks over alle stunts die ongetwijfeld nog door anderen worden bedacht. 1 I FOTO: EPA I Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. G een proefabonnement van 5 weken. Jk hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: G maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. Wie voordelig studeert, kan gratis zitten! Dhr/Mevr: Deze week bij elk bureau: gratis stoel! Da's mooi meegenomen deze week ANDERS OENKEN OVER Leiden: Nieuwe Rijn. Oen Haag. Rijswijk. Leidschendam. Rotterdam. Hilversum. Zwolle. Voorschoten: produktie en distributiecentrum. BONN - In politieke en finan- cieel-economische kringen in Duitsland groeit het verzet te gen het Verdrag van Maas tricht. Zestig Duitse economen van naam kritiseren weliswaar niet het doel van de Europese (monetaire) integratie, maar wel de weg daarheen en het af gesproken tempo; eind 1999. Regeringen van aantal Duitse deelstaten dreigen hun goedkeuring aan het verdrag te onthouden als dat in de Bondsraad - waar de deelsta ten het voor het zeggen heb ben - wordt ingediend ter ra tificering, later dit jaar. De voorzitter van de liberale regeringscoalitiepartner FDP, Otto Graf Lambsdorff, sprak gisteren al over nieuwe onder handelingen. Volgens Lambs dorff spreekt de verdragstekst nadrukkelijk over het van kracht worden van de afspra ken als alle partners hun in stemming betuigen. Nu de De nen hebben afgehaakt, is die afspraak geschonden. Het zou volgens Graf Lambsdorff be treurenswaardig zijn als de voortgang van het Verenigd Europa alleen maar door een schending van het recht moge lijk zou zijn. Of de Bondsdag, met een meerderheid van CDU/CSU en FDP nu nóg zo vanzelfspre kend 'ja' zal zeggen tegen 'Maastricht', is na de uitlatin gen van Graf Lambsdorff plot seling een bijna open vraag ge worden. De Deense opstelling en het groeiende verzet in Ier land om binnenkort de afspra ken van Maastricht goed te keuren, voeden ook de tegen stand en de scepsis in de Bondsrepubliek. Pagina 4: Verdrag Maastricht strijdig met grondwet Pagina 5: 'Europese integra tie gaat veel te snel' I I I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: Voorl: I (Indien daartoe aanleiding bestaalkon een ver. Bel 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, (voor controle op bezorging)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1