„Grote geld creëert geweld" Hotel Stallet in Atvidaberg wordt voetbalhandelscentrum Ralf Edström denkt met weemoed aan Nederlani Ccidóc Souocwit SPORT Voorzitter Lennart Johansson van de Europese Voetbal Federatie VRIJDAG 12 JUNI 1992 1 ATVIDABERG Als Berti Vogts zich consequent had op gesteld was het Duitse elftal tijdens het Europees kampi oenschap behoorlijk onthand geweest. De bondscoach eiste een paar maanden geleden dat zijn spelers voor het vertrek naar het trainings kamp in Zweden duidelijkheid konden verschaffen over hun voet baltoekomst. Maar in Atvidaberg dachten gisteren nog viif snelers na over hun toekomst en is de eerste transfer inmiddels al beklonken. De vrees van Vogts voor spelers die tijdens een groot titeltoernooi te veel door transferbeslommeringen in beslag worden genomen stamt uit 1978. Bij het WK in Argentinië deelde hij een kamer met Rainer Bonhof. Hij ergerde zich aan het onophoudelijke telefoonverkeer tussen Valencia en zijn huidige as sistent. Dat mondde weliswaar uit in een lucratieve transfer, preste ren deed Bonhof niet. En Duitsland werd uitgeschakeld in de tweede ronde. „Spelers die in onderhande ling zijn over een nieuw contract büjven thuis. Ik wil in Zweden niets horen van transfers maar rust", sprak Vogts duidelijke taal. Maar die woorden bleken slechts loze kreten. En daarom groeide ho tel Stallet in Atvidaberg de afgelo pen dagen uit tot een waar voetbal handelscentrum. De transferperi kelen drongen het openingsduel van Duitsland vandaag in Norrkö- ping tegen de GOS volledig naar de achtergrond. Manager Michael Meier van Borussia Dortmund maakte tijdens de eerste persconfe rentie van de Duitsers op Zweedse bodem melding van de komst van Stefan Reuter. Hoe vers die verbin tenis nog is bleek al spoedig. Sprak Meier van een huurovereenkomst voor twee jaar, de rechtsback gaat ervan uit dat hij de komende vier seizoenen de kleuren van Dort mund verdedigt. Jürgen Klinsmann voelt zich één van de belangrijkste slachtoffers van het zwakke jaar dat Inter Mi laan doormaakte. Maar zijn zeker lijkende transfer naar Real Madrid is uiterst dubieus geworden. Drie weken geleden al bereikte Klins mann een mondeling akkoord met Leo Beenhakker. „Ik wilde graag aan de wensen van Berti Vogts vol doen en de zaak voor het EK afron den. Daarom ben ik een week gele den zelfs naar Madrid gereisd met de bedoeling een contract te teke nen. Maar de president (Mendoza; red.) vroeg me nog even te wachten. Na het verspelen van het Spaanse kampioenschap is er bij Real een nieuwe situatie ontstaan. Beenhak ker wordt waarschijnlijk weer tech- nisch-directeur. Het is de vraag wat zijn opvolger met me wil. Mijn transfer is twijfelachtig geworden". Verdere aanstaande mutaties be treffen Rudi Voller, 32 jaar inmid dels, die op het punt staat om AS Roma te verlaten. Nog tijdens het EK hoopt Andreas Brehme, nu nog eigendom van In- ter Milaan, de naam van zijn nieu we werkgever in Spanje bekend te maken. De coulante houding van Vogts ten opzichte van Brehme (wiens naam in Barcelona wordt genoemd) heeft al tot botsingen geleid. Thomas Helmer werd bijna uit de selectie gestoten omdat zijn onderhandeli)Rl gen met Bayern München uitlek Met een brede glimlach kon naar Brehme wijzen. Möller w< in uitgesloten voor een training 0ja' dat hij openlijk in hotel Stallet n ,n' zijn zaakwaarnemer onderhandlt p de. De grootste straf kreeg Mol ha; woensdagavond toen Vogts zijn i stelling aan de spelers belce r( maakte. Hij neemt naast Samn,mi plaats op de bank omdat Vogts gen de GOS voor een middenv j met Doll en Effenberg kiest Hassler de sleutelrol toebedeelt. Ralf Edstrqr na één vaiL zijn triomfejéf in Nederlajéi de bekerv van PSV c Ajax dankii een doelpijg van de Zweed. FOTO Afla UEFA-voorzitter Lennart Johansson (links) hoopt bij EK in eigen land op meer goodwill voor voetbal. Rechts FIFA-voorzitter Joao Havelange en midden de Welshman Tommy Corse. FOTO: EPA GOETEBORG - Ralf Ed ström zou het liefst van daag nog het vliegtuig naar Nederland pakken. Met weemoed denkt de 40-jarige Zweed terug aan zijn succesvolle periode bij PSV, waar de sterk koppende spits tussen 1973 en 1977 zijn grootste triomfen als voetballer vierde. Privé-omstandigheden weer houden Edström er evenwel nog van zijn woonplaats Göte- borg te verlaten. „Zes jaar ge leden ben ik gescheiden", legt Edström uit. „Ik heb twee kin deren uit dat huwelijk. Een jongen van 16 en een meisje van 12 kan ik het niet aandoen nu al naar het buitenland te vertrekken. Om de week zijn de kinderen een weekeinde bij mij. Niet alleen voor mij erg belangrijk, maar ook voor die twee. Ze hebben al genoeg el lende meegemaakt. Gelukkig kan mijn huidige vrouw, bij wie ik ook een kind heb, het goed met ze vinden. Zodra de kinderen echter op eigen be nen kunnen staan, probeer ik werk te vinden in het buiten land. Het liefst in de voetballe rij natuurlijk, want die wereld zal me wel nooit meer losla ten". Edströms wens zijn vaderland te verlaten heeft alles te ma ken met de eerste sporen van verloedering die in Zweden de kop opsteken. „Economisch gaat het slecht. De werkloos heid neemt elke dag toe", ana lyseert Edström de problemen van zijn land. „Niet alleen voor toeristen is Zweden verschrik kelijk duur, maar ook voor de bevolking zelf. De kosten zijn bijna niet meer te overzien. Mensen die zonder werk raken hebben het heel moeilijk. Een gevolg daarvan is dat ook in Zweden racisme de kop op steekt. We hebben nogal veel Joegoslavische en Italiaanse gastarbeiders. Mensen die nie mand kwaad doen en vaak van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat het vuile werk opknappen dat de Zweden zelf laten lig gen. Daardoor hebben ze geld en rijden ze in mooie auto's. Dat zet kwaad bloed. Met name skinheads hebben het op de gastarbeiders gemunt. Dat is vorig najaar begonnen in Stockholm, maar is nu ook al overgewaaid naar het pro- vincialere Gothenburg. De si tuatie was al zo erg dat alle gastarbeiders uit protest een paar maanden geleden het werk een uur neerlegden". Zelf niet Financiële problemen heeft Ralf Edström zelf niet. Van de revenuen uit zijn voetballoop baan, in 1982 abrupt beëin digd, toen hij op 30-jarige leef tijd zijn kruisbanden scheur de, kan hij weliswaar niet ren tenieren, maar goed rondko men kan wel. Temeer daar hij als sportcommentator actief is voor de Zweedse radio en daar naast op de loonlijst prijkt van de Zweedse gehandicapten sportbond. „Dat laatste is nu sinds 1987 mijn dagelijks werk. Mijn acti viteiten voor de radio kan ik daar gewoon bijdoen", aldus Edström. „Veel levert dat laat ste niet op. Het is meer een hobby. Mijn werk voor de ge handicapten staat centraal. Voor die organisatie probeer ik sponsors te werven. Daar krijg ik dan provisie van, buiten mijn basissalaris. Ook daar kan ik merken dat de bomen in Zweden niet langer tot in de hemel groeien. Het wordt steeds moeilijker geld los te weken voor de gehandicapte sporter". Op voetbalgebied is Ralf Ed ström behoudens zijn werk zaamheden voor de Zweedse radio nog maar nauwelijks ac tief. Heel bewust houdt hij met oog op zijn kinderen baantjes als trainer, waar in Zweden nog geen diploma's voor nodig zijn, af. Voor PSV „Ik ben alleen voor PSV ac tief', zegt de nog altijd vloei end Nederlands sprekende Ed ström. „Met Huub Stevens ben ik al jaren heel erg goed be vriend. We schrijven en bellen elkaar regelmatig. Dat dateert nog uit de tijd dat we bij PSV speelden. Via hem ben ik al een aantal jaren geleden bena derd om voor PSV in Zweden naaf talenten te speuren. Dat heeft nog niet veel opgeleverd. Dat komt vooral omdat ik zoek in de categorie 17, 18 jaar. Ei genlijk ben je dan te laat. Ik weiger het echter jongens van 12, 13 jaar zo gek te maken naar het jeugdinternaat van PSV te gaan. Dat kan je niet maken. Ik heb dan steeds mijn eigen zoon, die heel aardig kan voetballen, voor ogen. Ik zou er niet aan moeten denken dat die zijn puberteitsjaren in het buitenland op een voetbal- school zou moeten doorbren gen". Ralf Edström volgt als radio verslaggever het Europees kampioenschap op de voet. Hoge verwachtingen heeft hij niet. De herinnering aan het WK van 1990 in Italië staat hem daarvoor nog te helder voor de geest. Als voetbalman pur sang viel hij regelmatig in slaap bij de vaak ondermaatse prestaties tijdens dat tournooi. Edström: „Het wereldkampi oenschap was een schs voetbalevenement. Er wei een enkele uitzondering n roerd gevoetbald. Ook N< land viel me zwaar tegen. Ij tevoren had ik Holland als van de favorieten getipt. klopte dus van geen kant leen tegen Duitsland 11( goed gespeeld. De rest r waardeloos. Ik zal mijn Nederlandse hart de kom<r weken dan ook een beet.i toom moeten houden. Ik niet weer op mijn gezicht 1 met de voorspelling dat N( land ver komt". 0 Bescheiden rol Favoriet voor Edströn Frankrijk, terwijl hij daari,, uiteraard ernstig reke houdt met erkende voetb; ties als Duitsland en Engel De rol van Zweden zal bes I den zijn, meent de 40-vo' Zweeds international. 1 „Achterin klopt het r' meent Edström. „Ravel een goede keeper, maar d( dediging is zwak. Op het denveld en de voorhoede ben we goede, maar niet uitspringende spelers. Vei! afhangen van het sys1 waarvoor bondscoach SV son kiest. Hij wil aanva1 voetballen. Prachtig na' lijk, maar je moet daar w verdedigende spelers 1 hebben. Svensson heeft e(J de neiging zijn eigen visie te drukken, zonder da naar het spelersmateria kijken. Vergelijk het met gsston bij Feyenoord. Dit ook met oogkleppen voor visie was heilig. Met he schikbare spelerspotei hield hij echter onvoldo rekening. Daarom flopte Rotterdam. Jammer, wai is een goede vakman, die ter te beperkt is in zijn v( gen tot improviseren". Edström volgt het Neder se voetbal op de voet. Ni leen vanwege zijn cont met PSV-jeugdtrainer vens, maar ook omdat h de televisie veel kan v( „Sinds kort kan ik in de a uren ook RTL4 ontvange lach me slap om die Bare Van Dorp. Ongelooflijk h( vaak onbeschoft met sp( omgaan", grinnikt Eds „Ik heb ze eens met Robs Arnesen bezig gezien. Fi tisch. Ik hoop echt dat ik een aantal jaren net als sen wat in Nederland doen. Daar ligt mijn hart staat dat ik uit Zweden u Dat weetook mijn hi vrouw. Nederland of een land, dat zal afhangen v mogelijkheden. Mijn b staat echter zo vast al: huis". Lennart Johansson is sinds twee jaar voorzitter van de Europese voetbalunie (UEFA). Twee jaar voordat hij in 1990 voorzitter werd van de Europese voetbalunie (UEFA) lukte het hem dat Zweden de organisatie het EK kreeg toegewezen. Met Johansson heeft de UEFA een voorzitter die de ogen niet sluit. „In het voetbal gaat zo veel geld om dat daarmee geweld gecreëerd wordt", is één van de opvattingen van de 62-jarige Zweed. Idoor HENK MEES STOCKHOLM - Nu de podia voor de internatio nale voetbalelite weer in Zweden staan opgesteld, welt bij Lennart Johans son soms weemoed op naar de zomer van 1958. De voorzitter van de Euro pese voetbalunie (UEFA) kan nog altijd nagenieten van het WK-toernooi dat 34 jaar geleden zoveel geestdrift losmaakte, zon der dat de politie op hoef de te letten. In het Rasunda-stadion van Stockholm-Solna flonkerden destijds voor het eerst de talen ten van Pele, Didi en Garrin- cha. Johansson was niet weg te slaan bij de galavoorstellingen van de Brazilianen. Met Zwe den als tweede finalist kreeg het WK een zalige ontknoping. Ook na de doelpuntenroes (5-2) bleef de trots bij de Scandina- viërs sterker dan de teleurstel ling. „Voetballiefhebbers die dat toernooi hebben meegemaakt zijn gelukkige mensen. Ik moet er nog herhaaldelijk aan terugdenken, ik heb toen alle wedstrijden in Solna gezien. Waarom kan het zo niet meer", vraagt Johansson zich af. In hetzelfde Rasunda-stadion, lo catie voor de EK-openingswed- strijd Zweden - Frankrijk, is nu een bureau ingeruimd, waar de 62-jarige Zweed als voorzitter van de UEFA doorlo pend met de hedendaagse pro blematiek van het internatio nale voetbal wordt bestookt. Problemen Voetbalvandalen op de tribu nes, de vervuilers op het veld, politieke ontwikkelingen en overheidsvertegenwoordigers in alle geledingen vragen door lopend zijn aandacht. „Toen ik twee jaar geleden voorzitter werd, was het vandalisme pro bleem nummer één met stip. In die tijd hebben we de wil- groei op de tv-markt in banen moeten leiden, met de EG lang en moeilijk onderhandeld over het transfersysteem en vrij werknemersverkeer voor voet ballers, en hebben te maken gekregen met niet te voorziene politieke ontwikkelingen in Oost-Europa. Ik noem zo maar iets op wat toch niet gering is". Uit eigen beweging rept Jo hansson dan nog niet over de verloedering op het veld, die hem als voetballiefhebber doet gruwen. Met zijn benoeming tot voorzitter van de UEFA greep de Zweed de gelegen heid voor een schoonmaak beurt na het WK van 1990 in Italië. De sportieve promotie leverde hem een zetel op in het dagelijks bestuur van de we reld voetbalfederatie FIFA. Als vice-voorzitter daarvan lan ceerde Johansson prompt een 'denktank', die zich over de hervormingen op het veld diende te buigen. Hijzelf werd voorzitter daarvan, de eerste initatieven zijn inmiddels een feit. Meer wensen De rode kaart voor het nood rem-overtredingen was vorig jaar de eerste maatregel. Het verbod op terugspeelballen naar de keeper moet in het nieuwe seizoen tot minder tijdsverspilling en meer span nende acties leiden, zo voor ziet Johansson. „Om het voet bal weer aantrekkelijker en ef fectiever te maken staat nog mëer op ons wensenlijstje", kondigt hij aan. „Ik zelfben er voorstander van dat buiten het strafschopgebied geen onder scheid meer wordt gemaakt tussen indirecte en directe vrije schoppen. De leden van de 'denktank', waarin ook Mi chel Platini en de Deense scheidsrechter Mikkelsen za ten, pleiten er ook voor dat voor elke overtreding met fy siek geweld de rode kaart wordt getrokken, waar dan ook op het veld en niet alleen in si tuaties dat met de noodrem een doelpuntrijke kans wordt verijdeld". De modernist van het interna tionale voetbal beseft dat zijn haast wordt afgeremd door een bejaard college, voor de helft uit Britten bestaande, die een keer per jaar zeer aarzelend be reid zijn de spelregels bij te vij len. „Ook die heren van de In ternational Board moeten zich inleven in de rol van de toe schouwer. Wat het betekent wanneer je op de tribune staat en maar twintig minuten voet bal te zien krijgt en voor de rest theater. Spelers die dood neervallen en zo gauw er geflo ten is meteen weer op kunnen staat, moeten streng aange pakt kunnen worden. Want ze tonen geen respect voor hun tegenstander, niet voor de scheidsrechter en misleiden het publiek. Daarom denk ik ook steeds vaker aan het idee per wedstrijd twee scheids rechters aan te stellen. Want het is voor één man allemaal niet meer bij te benen. Maar wie ben ik, ja, voorzitter van de UEFA en vice-voorzitter van de FIFA. Dan heb je invloed, maar ik zie ook maar alles van af de zijkant". Handballer Tot zijn 28ste jaar bewoog Len nart Johansson zich, met een lengte van 1.92 meter en een krachtige postuur, op het voet balveld in de vierde divisie bij Okeshove. Zijn maatschappe lijke loopbaan had voorrang, handballen in de tweede divi sie was daarna nog wel als tijd verdrijf te combineren met zijn werkzaamheden. Contact met de voetbalwereld kreeg Johansson later weer toen hij zich eerst liet strikken voor het voorzitterschap van AIK Stockholm, vervolgens voor dat van de Zweedse bond. In die functie vond hij zo snel ook internationaal zijn draai dat Johansson er nu full-time werk aan heeft. „Ik zat in de raad van bestuur bij Forebu- Forsaga, een internationaal be drijf in de meubel- en tapijt branche. Daar heb ik me enke le jaren geleden uit laten ko pen. Toen ik voorzitter van de UEFA werd ben ik gestopt bij de Zweedse bond". KNVB-kans De invloed van Johansson in de internationale voetbalwe reld reikte al ver toen Zweden in december 1988 het EK van '92 kreeg toegewezen. Met een stemverhouding van 11-0 werd Zweden verkozen boven Span je, dat toch al verzekerd was van de Olympische Spelen en de Expo in Sevilla. Andere ge gadigden waren er niet. „Zwe den bewijst na het WK van 1958 dat, ook nu alles zo veel massaler is geworden, kleinere landen nog altijd de organisa tie van een EK kunnen dragen. Daarom kan ik ook gerust zeg gen dat de KNVB een goede kans maakt voor toewijzing van het EK in 2000. Voor 1996 waren de plannen van Enge land zo veel verder uitgewerkt dat Nederland daarvoor nog niet' in aanmerking kwam. Maar we hebben al afgespro ken dat de beslissing over het EK van 2000 snel moet vallen, binnen twee jaar, zodat landen als Nederland, eventueel sa men met België, voldoende tijd hebben zich voor te berei den op een toernooi met moge lijk twaalf of zestien ploegen". Bij de kandidaatstelling van Zweden vroeg ook Johansson zich af of de invasie uit zeven verschillende landen geen gro te veiligheidsrisico's met zich meebracht. „In eerste instan tie wilden we samen met Dene marken de organisatie dragen. Dat ging niet, want de Deense belastingdienst maakte be zwaar tegen de opzet. In Zwe den is de heffing van twintig procent belasting op alle toe gangsprijzen kwijtgescholden. Bovendien hoeven we in Zwe den niet één kroon te betalen voor politiediensten. Politie en regering hebben dat al vroeg tijdig gegarandeerd. Daarna is er een nieuwe regering geko men. Eén van de eerste initia tieven was een verzoek aan de EK-organisatie om voor poli tiediensten te betalen. Daar viel voor ons niet meer over te praten. Ook Engeland heeft voor het EK van 1996 financië le garanties gegeven waar geen enkele bijdrage van de politie nog vanaf mag gaan". Principe Johansson verdedigt de perti nente weigering voor politie diensten te betalen met zijn principe dat vandalisme tij dens en rond voetbalwedstrij den een maatschappelijk pro bleem is. „Ik erken dat voet balorganisaties geen eigen re gels kunnen hanteren. Daar om is Joegoslavië ook uitgeslo ten van het EK op basis van de Resolutie van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. De UEFA kan niet verder gaan in zjn maatregelen het vanda lisme onmogelijk te maken, zover dat kan. Wat kan de over heid nog meer verlangen van de voetbalorganisaties als ik zie dat hier in Zweden een poli tiefunctionaris is veroordeeld omdat hij 23 Engelse suppor ters als groep had laten oppak ken? Die politiefunctionaris is verweten dat is verzuimd die vandalen individueel misdra gingen ten laste te leggen. Met dat soort uitspraken veroor deelt de overheid toch zichzelf wanneer het er om gaat vanda lisme uit te roeien. De over heid moet zich eens serieus af vragen hoe het komt dat men sen, die te maken hebben met problemen als alcohol, drugs of werkeloosheid, zich zo mis dragen". Ook in Zweden kijkt de UEFA niet verder dan de schuttingen van de stadions. „Wat daar bui ten gebeurt is een zaak voor de politie. Voor hetgeen binnen de stadions uit de hand loopt kunnen wij de betrokken bon den en hun supporters verant woordelijk stellen. Ja, ik heb ook gezien, gehoord en gele zen dat Duitse supporters zich in Brussel, in Praag en in Lu xemburg hebben misdragen. Magr daarvoor kunnen we toch geen straffen opleggen die de voetballers raken", vindt Jo hansson. Verband Met dat standpunt confor meert de voorzitter van de UEFA zich aan de gangbare opvattingen binnen de voet balwereld. Aan de andere kant gelooft hij ook dat de haard van de geweldsvonken her haaldelijk op het veld is te vin den. „In elke trap tegen een bal gaat zo veel geld om dat daarmee geweld gecreëerd wordt. Winnen is zo belangrijk geworden dat wangedrag één van de uitvloeiselen daarvan is. Voor mij staat vast dat er verband bestaat tussen mis dragingen in de wedstrijd en op de tribunes. Als een favorie te speler zich misdraagt, is het toch begrijpelijk dat bij zijn supporters de grenzen verva gen. Dat heeft ongetwijfeld in vloed op elkaar". Ondertussen wordt de finan ciële horizon steeds breder en woekert het vandalisme voort. „Als ik zie wat clubs aan trans fers voor spelers uitgeven, vraag ik me ook regelmatig af waar het geld vandaan kan ko men. Zonder het antwoord te kennen komt dan ook steeds vraag twee bij mij naar boven en bedenk ik: is dit wel een in telligente manier om geld uit te gevep? Ajax doet daar niet aan mee. Daar accepteren ze dat supertalenten als Van Bas ten niet tegengehouden kun nen worden als ergens anders meer te verdienen is. Dan is Ajax in staat uit eigen kring een nieuwe artiest te presente ren. Helaas is dat een uitzon dering", mijmert Johansson. Nivellering „Binnen de UEFA proberen we iets te doen aan de grote inko mensverschillen door de clubs na de tweede ronde niet langer zelfstandig te laten handelen met tv-rechten. Dat hebben we nu zelf in handen genomen zo dat ook kleine clubs een aan deel uit de totale opbrengst kunnen krijgen en we op die manier nivellering in finan cieel opzicht nastreven. Of dat afdoende is? Het is één van de vele maatregelen in een groot pakket. Ook een mooi en onbe rispelijk EK kan meehelpen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14