Ajax betaalt prijs /an het succes Wouters blij even uit München weg te zijn SPORT 13 Schotse voetbal nauw verweven met seks en drankgebruik Milanese trio treft Karlsson Politie stuurt Britten terug EK VOETBAL EK allerlei Platt naar Juventus Sotl/UJTlt VRIJDAG 12 JUNI 1992 iui OTHENBURG Zijn ze hardleers of unnen ze het niet laten, die Schotten? ;,J vrijwel elk groot voetbaltoernooi, oi aar ze nooit verder komen dan een bij- 1, laait wel een rel op. Meestal is over ig atig drankgebruik in het spel. Ook in o; othenburg kan de verleiding weer oot zijn, nu gekozen is voor een hotel ak bij het centrum van de stad. sschien hoopt coach Andy Roxburgh dat de (v peperde prijzen in Zweden de zuinige Schot- i wel op voorhand zullen temperen. Na een t k in het boek 'Hampden Babylon, seks en iandalen in het Schotse voetbal' zou Rox- '/^rgh, een voormalige onderwijzer, beter beten weten. Dennis Law is in Gothenburg, voortdurend nippend, aanwezig om de anekdo tes kleur te geven. Rond wedstrijden van het Schotse elftal kwam Dennis Law niet vaak in opspraak. Maurice Johnston wel. In Zweden is hij er niet meer bij. Tot opluchting van menig speler en official. Na 38 interlands concludeerden Roxburgh en Johnston vorig jaar onafhankelijk van elkaar dat het beter was de scheiding uit te spreken. Nagalmen Van het vorige WK galmen de escapades van Mo Johnston vlak voor de openingswedstrijd te gen Costa Rica nog na. Met de alles zeggende kop 'Scots Stars in Champagne Booze-up', ver klaarde de boulevardkrant Sun twee jaar gele den het wankele spel van James Bett en Mauri ce Johnston bij de onthutsende nederlaag tegen Costa Rica (0-1). Zes weken later publiceerde de Daily Record een grote foto op de voorpagina van Johnston met geteisterd aangezicht en bloedende lippen nadat hij door Glasgow Ran gers naar huis was gestuurd wegens een dron- kemans-vechtpartij tijdens een zomerse oefen trip naar Italië. Ook tussen Rangers en Johnston is het nooit meer goed gekomen. De protestantse fans van Rangers pikten de gedragingen van de eerste katholieke voetballer bij hun club niet langer. Nu hobbelt Johnston (29), de Boy George van het Schotse voetbal, kleurloos verder bij Ever- tpn in Engeland. Willie Johnston Het wachten is op nieuwe Schotse aanvaringen in Zweden. Bij het WK van 1978, toen Oranje te gen Schotland op het randje van uitschakeling balanceerde, werd Willie Johnston naar huis ge stuurd. Betrapt omdat hij uit de dopingpot had gesnoept. Zo kent vrijwel elke Schotse missie opmerkelijke lotgevallen. Geen wonder dus dat de Schotse fans in Gothenburg hun traditionele slogan hanteren: 'We drink beer, we drink wine. We 're the Scotland forward line'. De spelers zijn niet te beroerd daar een variant op te vinden. Jimmy Johnstone, de 'vlo van Cel tic', was in 1974 voor een interland tegen Enge land zo dronken dat hij in een roeiboot verzeild raakte en naar de open zee afdwaalde. Medespe lers konden vanuit de afgelegen duinen geen hulp meer bieden, na lang zoeken vonden ze wel twee bejaarde zeerotten. Toen Johnstone zich de volgende ochtend, nog slaapdronken, aan het ontbijt meldde zetten zijn ploeggenoten eensgezind in: "What shall we do with the drun ken sailor". Twee dagen later bejubelden 100.000 Schotse fans de wervelende rushes waarmee Jimmy Johnstone tegen Engeland uitpakte. Namen als Mo Johnston, Willie Johnston en Jimmy John stone komen niet voor in de Schotse EK-selec- tie. Ook voor Oranje is het dus wachten op nieu we Schotse surprises. £jan 't Schip zeker, Roy en Jonk mogelijk naar Italië toor ED VAN LEEUWEN S3 jTEBORG - Vier da- 0 li nadat Ajax Aron Win- aan Lazio Roma moest is de Amster- mse UEFA Cupwinnaar nieuw een speler aan de irs liaanse Serie A kwijtge- ikt. Vandaag worden in thenburg de details af grond van de transfer ven John van 't Schip naar n! noa Club. speler kwam eerder deze Di :k een driejarig contract .3£reen met de tegenstander de halve finale van het FA Cuptoernooi. Johan lijffs schoonvader Cor Cos- nj tekende in Genua een voor- ezitract met voetbalclub Ge- 91 waarbij Van 't Schip werd tgelegd. President Spinelli le zekerheid, al hoopt hij de imational zo snel mogelijk het EK in Zweden te be- ir eten en de definitieve 2 idtekening binnen te heb- aag vliegt Ajax-penning- ;ter Arie van Os naar Gö- irg waar hij kort voor Ne land-Schotland, een ont- 1 -eting heeft met Genoa-pre- 2«nt Aldo Spinelli. Ook de n tawe Genoa-trainer Bruno _Jrdi zal daarbij aanwezig „Er moet nog een bespreking volgen, maar ik ga er helemaal vanuit dat de zaak rondkomt," vertelde Van Os gisteravond. „Twee weken geleden werden we voor het eerst benaderd door Genoa, ik mag aannemen dat de zaak morgenmiddag (vanmiddag, red) wordt afge rond. Het lijkt me sterk dat we er niet uitkomen". De 28-jarige Van 't Schip, die al tien jaar in het eerste elftal van Ajax speelt, hield zich gisteren gedeisd. Hij verscheen zelfs niet op de verplichte perscon ferentie van het Nederlands elftal. Zijn contract bij Ajax liep nog twee jaar door, maar er was een clausule in opgeno men dat hij mocht worden ver kocht. „Er stond een leuk prijsje in," vertelde Van Os, die geen bedragen wilde noemen. „Het is niet leuk als je elftal wordt leeggekocht, maar ken nelijk hoort het erbij als je aan de weg timmert," aldus Van Os, die gisteren de transfer van Aron Winter naar Lazio defini tief afrondde. John van 't Schip wordt ge kocht van een deel van de transfersom die de Argentijn Carlos Aquilera (naar Torino) opbracht. Hij treft in Genua als andere buitenlanders de Tsjech Skuhravy, de Brazili aan Branco, die mogelijk wordt verkocht en de Molda- viër Igor Dobrovolski, die het afgelopen seizoen aan het Zwitserse Servette was uitge leend. Na Jan Peters wordt John van 't Schip de tweede Nederlander in dienst van de grootste club van de stad. Strooptocht Na de triomftocht van Ajax door Europa, is de strooptocht kennelijk begonnen en valt het succesvolle Ajax-team uit elkaar. Want in Göteborg is in middels ook een grote delega tie van Fiorentina neergestre ken. Het oog is gericht op Bry an Roy. Trainer Gigi Radice, zijn assistent Cazzanga, tech nisch directeur Casasco en scout Ferretti zitten vanavond allemaal bij Nederland-Schot land op de tribune. „Bryan is klaar voor een Ita liaans avontuur," zei Ruud Gullit gisteren tegen de Itali aanse pers. „In korte tijd heeft hij bewezen een sterke compe titie als die van de Serie A aan te kunnen". Roy zelf was nogal onthutst over zó veel belangstelling: „Dat er wat gaande is valt niet te ontkennen, maar een con crete aanbieding is er bij mij noch mijn zaakwaanemer Rob Jansen binnengekomen. Ik voel me gevleid, Fiorentina is niet de eerste de beste club. Het is een blijk van waarde ring. Maar ik heb er geen idee van of ik een dergelijke uitda ging nu al zou aankunnen". Roy heeft nog een contract voor een jaar, „maar dat zegt niks," riep hij gisteren monter. In Zweden heeft zich ook nog Pescara gemeld voor Wim Jonk, „maar ik weet nergens' van," aldus de nuchtere Volen- dammer. Minder Zijn streekgenoot en trainer Louis van Gaal reageerde heel wat minder onderkoeld. „Ik ben somber gestemd. Eerst Winter, nu dreigt Van 't Schip weg te gaan en wie weet wie er nog volgen. Het is een drama dat Ajax al die mensen in één klap verliest. En het zijn uitge rekend twee spelers die de ma kelaars vorig jaar aan de straatstenen niet kwijt kon den. We betalen de prijs voor onze successen. Dat is zuur. Tegen Italiaanse clubs valt niet op te bieden, moeten we dan nog meer gaan betalen? Kunnen we niet, willen we niet. Het heeft ook geen zin, ze kiezen voor een andere sport- cultuur". Het vertrek van Winter zegt hij op te kunnen vangen in eigen gelederen. Alflen en Vink staan klaar, meent Van Gaal, maar voor Van 't Schip zal hij een ander moeten kopen. „Dat denk ik wel, want Dan Peter sen kan nog geen heel seizoen spelen. Bovendien gaat hij naar de Olympische Spelen en komt dus zonder rust terug". Ook aanvoerder Danny Blind was verontrust over de exodus: „Wie zegt dat het hiermee ge daan is. Ik maak me grote zor gen, want als we een goed EK draaien, raken we er mis schien nog meer kwijt. En als er straks drie verkocht zijn, wie weet, zegt Bergkamp dan ook: 'Nou, ik blijf dat jaartje niet, ik ga ook maar weg.' Die kans loopje bij zo'n uittocht". Sport op tv (DAAG prland 3,19.25 uur: EK voet- Inabeschouwing Nederland- ptland, 20.00 uur: Ek voet- I verslag GOS-Duitsland, K) uur: EK journaal, 23.33 Tennistoernooi Rosmalen. f2,17.10 uur: Sport extra EK bal, verslag GOS-Duitsland. to) 1, 20.00 uur: EK voetbal, lag GOS-Duitsland. Island 1,19.20 uur: EK voet reportages en interviews, |5 uur: EK voetbal, verslag ^-Duitsland, 23.25 uur: rtschau. Island 2, 22.45 uur: Die [t-Reportage EK voetbal, «net, 18.00 uur: Sport met |r meer watersport, boksen wielrennen. osport, 18.00 uur: Sport met Jer meer autosport, tennis en 'oetbal. Jan Wouters, op de voorgrond bezig met rekoefeningen: „Zelf vind ik het ook heerlijk om in zo'n offensief ingesteld elftal te staan". FOTO:ANP GOTHENBURG - Het Nederlandse trio van AC Milan komt vandaag de Zweed Bo Karlsson weer tegen. Op 20 maart 1991 was Karlsson scheidsrechter bij de Europa Cup-wedstrijd Olym- pique Marseille-AC Milan toen de spelers van de Italiaanse Itali aanse club weigerden verder te voetballen nadat het licht in de slotfase was uitgevallen. Milan werd daardoor bestraft met een jaar uitsluiting van het Europacup-voetbal. De 41-jarige bank- employee uit Jönköping leidde vorig seizoen ook de Europacup finale voor bekerwinnaars in Rotterdam tussen Manchester Uni ted en Barcelona, die toen voor Koeman en Cruijff verloren ging (2-1). MALMO - De Zweedse politie heeft gisteren vier Engelse sup porters opgepakt, die vanwege betrokkenheid bij eerdere onge regeldheden op de zwarte lijst stonden. Eerder werden al drie ge brandmerkte vandalen uit Groot-Brittannië aangehouden. Allen werden op het vliegtuig naar huis gezet. De hooligans werden ontdekt toen ze van een veerboot uit Denemarken op Zweedse bodem stapten. Bij andere incidenten hield de politie in totaal acht supporters aan wegens wangedrag. In de aanloop naar het duel tussen Engeland en Denemarken deden zich in Malmö geen grote incidenten voor. Uit beide landen maakten 4000 lief hebbers de overstap naar Zweden. VARBERG De meeste spelers van het Neder lands elftal zijn dit sei zoen bij hun eigen club al volop in de prijzen geval len. Alleen Jan Wouters (Bayern München) en Eric Viscaal (AA Gent) waren bij geen enkele huldiging betrokken. Zeker Jan Wouters krijgt nu bij Oranje de kans om een ver loren jaar in één klap goed te maken. De 31-jarige midden velder wil in Zweden uiteraard dolgraag de Europese titel pro longeren. „Dat wil iedereen". Maar hij houdt toch een slag om de arm. „Het lijkt me ver standig om de verwachtingen niet al te hoog op te kloppen. Laten we eerst maar een keer gaan voetballen, dan zien we vanzelf waar het schipt strandt". Jan Wouters is blij. dat hij weer met het Nederlands elftal van de partij is op een groot toer nooi. Hij vindt het so wie so al tijd een eer om voor Oranje uit te komen. Maar na het drama tisch verlopen seizoen bij Bay ern München meldde Wouters zich beslist niet in extra uit bundige stemming bij bonds- 06-9.11.22.33.2 ANP-SP0RTLIJN coach Rinus Michels. „Natuur lijk heb ik bij Bayern niet de prettigste maanden in mijn carrière achter de rug. Dat lijkt me logisch. Het is niet leuk om met zo'n grote club degradatie voetbal te moeten spelen. Maar toen ik naar Nederland vertrok, heb ik echt niet ge dacht: 'zo, nu ben ik even lek ker een paar weken weg uit München'. Ik heb het juist uit stekend naar mijn zin in Duits land. Het lijkt me ook niet ver standig om de problemen van Bayern mee te nemen naar het Nederlands elftal. Dat gaat ten koste van je concentratie en daar zit ik niet op te wachten. Het nieuwe seizoen beginnen we bij Bayern gewoon weer met een schone lei. Het heeft geen zin om daar nu al over na te denken". Trouwe dienst Na jarenlange trouwe dienst verkaste Jan Wouters in okto ber '91 plotseling van Ajax naar Bayern München. Louis van Gaal had toen in De Meer net het roer overgenomen van de naar Real Madrid vertrok ken Leo Beenhakker. Het ver haal is bekend: onder het bewind van Van Gaal verover de Wim Jonk razendsnel een vaste stek in de hoofdmacht van Ajax en werd Wouters links op het middenveld ge posteerd. Maar die verhuizing vormde voor Wouters niet de directe aanleiding om naar Duitsland te vertrekken. „Ik was toe aan een nieuwe uitda ging en verder moet er niets achtergezocht worden. Het maakt mij niet uit waar een trainer mij in het veld neerzet. Ik wil maar één ding en dat is voetballen. Centrale midden velder of linker middenvelder, ik probeer er overal het beste van te maken. Ik heb ook geen bepaalde voorkeur". Eenmaal in München is Jan Wouters zijn oude club Ajax ui teraard niet uit het oog verlo ren. Hij heeft voor de televisie Niet als hutspot door BERT JANSMA We kunnen rustig zeggen dat vandaag het EK echt begint. Want gisteren, nee. Ik zag elf Denen die als evenzovele Hamiets liepen te mompelen 'to play or not to play, that's the question'. Net zoals Shakespeare's beroemde Deen weifelend. Aarzelend tussen vertragen en een goaltje scoren. Shakespeare's verdere drama ontbrak helaas. De Deense keeper moest zelfs verz'n doel uit om het publiek aan te gaan moedigen. Je zag 'm gebaren: 'Kom op mensen, zet 'm op, we moeten winnen!' De omgekeerde wereld. Ik kan abuis zijn, maar ik dacht dat het publiek degene was die voor de aanmoedigingen zorgde: Aaanvalleeeenü Stiekem tussendoor een paar keer naar de Engelse tv-commentatoren overgezapt, en die hielden het tot in de tweede helft vol: „Engeland heeft het beste van het spel". Een andere, bijna verbitterde commentator een man met een kin waar Van Breukelen een minderwaardigheidscomplex van zou krijgen - gromde direct na afloop: Mensen die zoveel geld verdienen, en die gewoon hun vak niet verstaan, foei". Winnen of verliezen, het is niets op de schaal van de eeuwigheid. Maar zó lang leven we nu eenmaal niet, dus blijft het van een niet te torsen gewicht. Al is het gek, al die landen die van zichzelf zingen dat zij de kampioenen zijn. De Britse Daily Mirror had het zelfs in rampenletters op de sportpagina: 'We are the champions'. Eh, eh. afblijven jongens, die is van Nederland. Stel je voor dat we straks tegen elkaar moeten spelen en dan met z'n allen dezelfde tekst gaan zitten zingen. Dat zou een soort verbroedering worden waar niemand op zit te wachten. Binnen in die krant had een journalist een betere tekst: „We're not a pretty sight". Vrij vertaald: „Mooi om te zien zijn we niet". Inderdaad. Dezelfde journalist voorspelde van zijn team: „Het zal zo Engels zijn als roastbeef en zo zwaar te verteren als Yorkshire pudding'. Die man kent z'n Pappenheimers. Prachtig. Kunnen we in het Nederlands over voetbal schrijveyid trouwens zo creatief zijn met onze gerechten? Ik ga 't proberen: Hopelijk speelt Nederland wanneer u dit leest niet als hutspot, noch als erwtensoep, niet als balkebrij en zeker niet met de lucht van spruitjes. Aaanvalleeen. genoten van de Europese triomftocht van de Amster dammers. „Het was alleen jammer, dat die tweede wed strijd tegen Torino in Duits land niet rechtstreeks werd uitgezonden. Maar ik werd door familie in Nederland tele fonisch keurig op de hoogte gehouden van de laatste ont wikkeling. Ik werd steeds ge beld als er iets interessants in het veld gebeurde. Het moet een spannende wedstrijd ge weest zijn". Echt verrast werd Jan Wouters niet door de Europese succes sen van Ajax. „Voetbal-tech nisch behoorde de ploeg in ie der geval al tot de top van Eu ropa. Ik had alleen mijn twij fels over de mentale weerbaar heid van sommige spelers. Maar die jongens hebben veel geleerd sinds ik uit Amster dam vertrokken ben. Ik vind het heel knap, dat Ajax de UEFA Cup gewonnen heeft. Daar ben ik ook wel een beetje trots op. Ik heb het al die jaren prima naar mijn zin gehad bij Ajax en gun die club het bes te". Het stemt Jan Wouters tot te vredenheid, dat het Neder lands elftal op het EK in Zwe den in de stijl van Ajax en Bar celona gaat voetballen. „Lek ker aanvallend en leuk om naar te kij ken. Zelf vind ik het ook heerlijk om in zo'n offen sief ingesteld elftal te staan. Dat is een genot voor elke voet baller". Historie De 'historie' van duels tussen Nederland en Schotland ziet er als volgt uit: 21-05-1938 Nederland-SchoÜand 1-3 27-05-1959 Nederland-Schotland 1-2 11-05-1966 Schotland-Nederland 0-3 30-05-1968 Nederland-Schotland 0-0 01-12-1971 Nederland-Schotland 2-1 11-06-1978 Nederland-Schotland 2-3 23-03-1982 Schotland-Nederland 2-1 29-04-1986 Nederland-Schotland 0-0 Vindingrijk Nederlandse supporters zijn vindingrijk. Alcohol is vrijwel onbetaalbaar in Zweden, dus bedacht een groepje van drie een truc. De achterbak van de auto werd volgeladen met blik ken erwtensoep. Althans dat gaf het etiket aan. In werke lijkheid zaten de blikken ech ter vol whisky. De Zweedse douane vond dertig blikken soep wat veel en hanteerde de blikopener. Achteraf hebben we verschrikkelijk gelachen", zei Lennaert Kennet, verant woordelijk voor het afwikke len van de douaneformalitei ten in de havenplaats Helsing- borg. „Dit wordt een klassiek verhaal, dat over tien jaar nog wordt verteld. Tentjes Tegen alle afspraken in zitten Nederlandse en Schotse sup porters in hun tentjes broeder lijk naast elkaar op de Krono- camping, even buiten Göte borg. De Zweedse politie heeft deze camping officieel aange wezen als onderkomen van de Schotse voetbalfans, maar donderdag aan het eind van de middag hadden zowel enkele honderden Schotse als Neder landse supporters een plekje gevonden op de camping. Eigenaar Tommy Engström zit een beetje met die situatie om hoog. Weliswaar verdient hij goed geld, maar als geen ander beseft hij dat het nu nog broe derlijk samenzijn van beide supportersgroepen om kan slaan in ordinaire knokpartij- Statistiek Het EK is niet alleen het EK Voetbal, maar ook het EK Sta tistiek. Het duel Duitsland - Nederland is de 585ste in de geschiedenis van de DFB die begon in 1908 met een wed strijd in Bazel tegen Zwitser land. De Duitse Mannschaft won voor de eerste EK-con- frontatie, vrijdag tegen het GOS, 330 keer, speelde 110 keer gelijk en verloor 142 maal. De doelcijfers zijn: 1316- 747. Rugnummers Waarom de Schotse midden velder Paul McStay met rug nummer 3 speelt en aanvaller Ally McCoist met 5 heeft niets te maken met bijgeloof of plaats, maar alles met be trouwbaarheid en inzetbaar heid. De rugnummers zijn na melijk verdeeld aan de hand van het aantal gespeelde inter lands. Hoe meer wedstrijden, des te lager het rugnummer. Er zijn maar twee uitzonderin gen: voor doelman Andy Go- ram is de 1 gereserveerd en aanvoerder Richard Gough is getooid met nummer 2, hoewel hij één interland minder heeft gespeeld dan McStay. Import-spelers Het EK in Zweden is een ver zamelplaats voor spelers, die buiten hun vaderland hun brood verdienen. Ruim vijftig voetballers staan bij een bui tenlandse club onder contract. De meeste import-spelers (17) zijn in de Italiaanse competitie actief. De selecties van Zwe den en het GOS tellen de meeste emigranten: elf. Olym- pique Marseille heeft een re cord-aantal van negen spelers bij het EK, gevolgd door Ajax met acht. Verhuizing Zweden verhuisde gisteren na de openingswedstrijd naar een nieuw onderkomen. De ploeg vertrok naar Gimo, dat op 140 kilometer ten noorden van hoofdstad Stockholm is gele gen. „Hier is het rustig en schoon, we kunnen ons er be ter ontspannen en optimaal voorbereiden op de komende duels", aldus bondscoach Tommy Svensson. Drie miljoen Drie miljoen mensen hebben woensdagavond naar de ope ningswedstrijd van het EK- voetbal in Zweden tussen het gastland en Frankrijk geke ken, die door de NOS op Ne derland 3 werd uitgezonden. Dat heeft de NOS gisteren meegedeeld. Naar de eerste helft van de wedstrijd werd door ruim 2,5 miljoen mensen gekeken, die een waardering van 7.1 gaven. De tweede helft trok drie miljoen kijkers en werd iets lager gewaardeerd, met 7.0. TURIJN - Juventus heeft de Engelse voetbalinternational David Platt van het uit de serie A gedegradeerde Bari gecon tracteerd. Platt wordt geruild met middenvelder Angelo Alessio. Juventus betaalt Bari daarnaast een niet openbaar gemaakt bedrag. Voorzitter Gi- ampiero Boniperto van Juven- .tus en zijn collega Vincenzo Matarrese van Bari kwamen drie dagen voor het begin van het EK in Zweden tot overeen stemming.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13