Bussen en trams gaan minder rijden „Laat werkgever bewijzen dat hij niet discrimineert" Strepen 3 5 15 Nederkoorn herstelt vertrouwen bij Fokker Jederland laat zich rwg niet kennen als oranje natie 114 Dagen Gratis CcidócSoutmit WOENSDAG 10 JUNI 1992 20 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN JVaticaan wil greep op katholieke publicaties weer sterker maken Exploitanten knoeien r] met speelautomaten j Partij Suharto levert l iets in aan oppositie LEIDEN OMGEVING £cld6e (Somcmt L/itgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25360. Losse nummers 1,50. Vooral in het noorden perioden met zon. In de middag en avond een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Matige noord oostenwind, kracht 3 a 4, in het Waddengebied nu en dan krach tig. 6. 'Regering Zuid-Afrika laat geweld van leger en politie voortduren' AMSTERDAM - De politieke hervormingen in Zuid-Afrika kun nen stagneren als niet snel maatregelen worden genomen de men senrechten in het land te verbeteren. Dat schrijft Amnesty Inter national in een vandaag verschenen onderzoeksrapport. Volgens een speciale onderzoekscommissie van Amnesty zijn de Zuidafri- kaanse politie en het leger betrokken bij politieke moorden en spelen ze een rol bij conflicten tussen zwarte bevolkingsgroepen. De betrokkenheid zou onverminderd voortduren, ondanks de er kenning van het ANC door de regering en het gedeeltelijk afschaf fen van de apartheid. Tegen het geweld zou door de regering niet worden opgetreden, ondanks bewijzen. De onderzoekscommissie van Amnesty International - waarvan de Nederlander P. van Reenen deel uitmaakte - verwijt de Zuidafrikaanse regering zware nalatigheid. Dat de regering, zoals wel eens wordt beweerd, achter de schermen de zwarten in het land tegen elkaar opzet om instabiliteit te veroorzaken, acht de commissie niet bewezen. Pagina 4: Zwarte Zuidafrikanen smeken Amnesty-commissie om hulp Islamitische Conferentie wil ingrijpen in Bosnië CAIRO - De Islamitische Confe rentie-organisaties overwegen mili tair ingrijpen in Bosnië-Hercegovi- na als de Verenigde Naties er niet in slagen het bloedvergieten daar te stoppen. Dat heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken Amr Moussa gisteren gezegd. Vol gens een woordvoerder van de orga nisatie kan de militaire optie ook een oproep aan de VN-vredesraad inhouden om een multinationale vredesmacht te sturen. Bij de bur geroorlog in Bosnië-Hercegovina zijn moslims een belangrijke partij, naast Kroaten en Serviërs: onge veer 40 procent van de Bosniërs is moslim. De landen die bij de organi satie zijn aangesloten komen op 17 en 18 juni in Istanbul bijeen. De VN sturen morgen 30 militaire waarne mers vooruit naar het vliegveld van Sarajevo, als eerste stap om hulp- vluchten naar de door Serviërs bele gerde Bosnische hoofdstad moge lijk te maken. VN-woordvoerder F. Giuliani benadrukte dat het door gaan van de operatie afhangt van het van kracht worden van een duurzaam staakt-het-vuren. Hij zei dat VN-generaal Louis Mackenzie tegelijk met de eerste waarnemers in Sarajevo zal aankomen. Onge veer tegelijkertijd worden veertig Franse militaire deskundigen ge stuurd voor het bewaken van het vliegveld. De beslissing vormt de eerste voorzichtige, stap van het eer gisteren door de VN-Veiligheids- raad genomen besluit om de 14.000 man sterke VN-vredesmacht in Joe goslavië uit te breiden. Biologische produkten te duur DEN HAAG - De Neder- landse consument laat bio logisch geteelde produkten links liggen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Economisch In stituut (LEI) en het insti tuut voor consumentenon derzoek Swoka. Grootste bezwaar is de hoge prijs die betaald moet worden voor biologische groenten, zui vel, fruit en vlees. LEI en Swoka noemen ook de on bekendheid met biologi sche produkten en het be perkt aantal verkooppun ten als drempels voor het kopen van deze produkten. Kaland (CDA) wil Kamers verenigd laten vergaderen DEN HAAG Een verenigde vergadering van Eerste en Tweede.Kamer kan een oplossing bieden om snel tot be sluitvorming te komen over omstreden wetsontwerpen. Voorwaarde is wel dat de 75 senatoren evenveel gewicht in de schaal kunnen leggen als hun 150 collega's uit de Tweede Kamer. Deze suggestie is afkomstig van A. Ka- land, voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van het CDA. In de actualiteitenrubriek NOS Laat wees Kaland gister avond het idee om de Eerste Kamer een vrijwillig 'terug zendrecht' te geven resoluut van de hand. Het terugzen drecht is geopperd door de commissie die onder leiding van kamervoorzitter Deetman onderzoek doet naar staat kundige hervormingen en komt er op neer dat de Eerste Kamer een haar onwelgevallig wetsvoorstel met advies kan terugsturen naar de Tweede Kamer. Nu kan de senaat een wet alleen aannemen of verwerpen. Kaland over dit recht: „Als één van de twee Kamers het overlaat aan de ander is dat een beetje laf'. VPRO maakt zich zorgen over kindertelevisie DEN HAAG - Volgend jaar zullen de stads- en streekvervoerbedrijven gedwongen zijn fors het mes te zetten in de dienst regeling. In de steden, maar ook op het platte land, zal de frequentie waarmee bussen en trams hun haltes aandoen, sterk worden teruggebracht. Dit blijkt uit evaluaties die de vervoerders hebben gemaakt naar aanleiding van de nieuwe bezuinigingen (totaal 105 mil joen) die de rijksoverheid heeft opgelegd. In een brand brief die vandaag aan de Twee de Kamer is aangeboden noemt het Beleidsorgaan Openbaar Vervoer (BOV), waarin het vervoer van 54 meest grote gemeenten is ver tegenwoordigd, de bezuini gingsoperatie „onverant woord". Het BOV rekent voor dat in sommige steden en re gio's straks op zondagen en 's avonds geen bussen meer kun nen rijden, de zomerdienstre geling ook buiten de zomer maanden zal gaan gelden en dunbezette lijndiensten moeten worden opgeheven. De stads- en streekvervoerbe drijven ramen het verlies aan arbeidsplaatsen op iets minder dan 1700. „We vragen ons af of daarbij gedwongen ontslagen nog wel zijn te vermijden", al dus een woordvoerder van de Vereniging Streekvervoer Ne derland (VSN). Extra verho ging van de tarieven in het stads- en streekvervoer wordt door VSN en BOV van de hand gewezen. „Dan kom je in een neerwaartse spiraal, omdat je voor een minder produkt een hogere prijs gaat vragen", al dus de VSN-zegsman. BOV en VSN dringen er bij de Tweede Kamer op aan de mi nister van verkeer en water staat voor haar maatregel te rug te fluiten, omdat aantas ting van de dienstregeling op gespannen voet staat met de door het rijk gepropageerde groei van het openbaar ver voer. Via efficiëncymaatrege- len, zo stellen de vervoerders, kan slechts een klein gedeelte van de opgelegde bezuiniging gerealiseerd worden. Vilhelmus van Ruud ifleere blijft mogelijk hoofdklasser LEVEN WELZIJN Anita Roddick, prichtster Bodyshop: Handige zakenvrouw f gedreven idealiste? êestellJk leven/opinie2 nnenland 3/4 jitenland 5/6 UflS 6 :ONOMIE7 ik iden/regio9/10/11 enstverlening10 nst/rtv 12 »0rt 13 "W-programma's 14 ieft'puzzeumenu 14 kctyen& welzijn 15t/m20 Werkgevers discrimineren bij selectie DEN HAAG Werkgevers kij ken bij het selecteren van la ger personeel vooral naar ken merken waar sollicitanten niets aan kunnen veranderen, als geslacht, leeftijd, gezond heid en afkomst. In plaats van het plegen van deze statisti sche discriminatie, zouden werkgevers meer op de werke lijke capaciteiten van werkzoe kenden moeten letten, schrijft de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbleid (WRR) in een vandaag ver schenen studie over werkzoe kenden zonder baan. Oplei dingsniveau, taalbeheersing, eerder opgedane werkervaring en eventuele loonkostensubsi dies zijn van veel minder be lang voor de werkgevers, aldus de studie. EK VOETBAL OP TV VANAVOND Nederland 3 20.05 uur, BRT 2 20.10 uur, Duitsland 2 20.15 uur: Recht streeks verslag openingswedstrijd Zweden-Frankrijk. „Redelijke mate van zekerheid werkgelegenheid" Kunst in de opruiming AMSTERDAM Voorzit ter E.J. Nederkoorn van de raad van bestuur van Fokker heeft de ongerust heid kunnen wegnemen die bij de centrale onder nemingsraad van het be drijf en de vakbonden was ontstaan na het tumult over de samenwerkings- besprekingen tussen Fok ker en de Duitse vliegtuig bouwer Deutsche Aeros pace (Dasa). Dat zeggen woordvoerders van de centrale ondernemingsraad en de bonden. Volgens district bestuurder Peter van Bers van de Industriebond FNV, die de Fokkerdirectie vorige week namens de bonden om duide lijkheid vroeg, „is het vertrou wen toegenomen" na het ge sprek dat Nederkoorn gister avond had met vertegenwoor digers van de bonden. Volgens Van Bers ligt er een „redelijke mate van zekerheid" in het verschiet voor de werkgele genheid bij Fokker indien h,et tot een samenwerking met Dasa komt. De opwinding over de Duitse opstelling tegenover Fokker ontstond enige weken geleden toen een van de topmensen van Dasa, directeur Hartmut Mehdorn van Deutsche Airbus (de Duitse tak van het Europe se Airbusconsortium), liet we ten dat Dasa met name geïnte resseerd is in de capaciteiten van Fokker waar het gaat om marktonderzoek, ontwerpen en verkopen van' vliegtuigen en de nazorg aan klanten. Het bouwen van vliegtuigen bij Fokker vinden de Duitsers kennelijk minder belangrijk, zo luidde de conclusie van zegslieden binnen het bedrijf. De kunst hoort onder de mensen, vindt minister D'Ancona (cultuur). Daarom wil zij opruiming houden in de depots van de Rijksdienst Beel dende Kunst. Deze dienst heeft in de loop der jaren in het kader van de regeling BKR een enorme hoeveelheid kunst verzameld en opgesla gen. FOTO: MILAN KONVAUNKA Pagina 12: Rijk wil af van BKR-collectie DEN HAAG - Als een Turk, Marokkaan of Surinamer een klacht indient wegens discri minatie door een werkgever, moet laatstgenoemde maar be wijzen dat hij onschuldig is. Dat zeggen de gezamenlijke inspraakorganen van minder heidsgroepen in hun commen taar op de initiatiefwet vait WD, D66 en Groen Links over de bevordering van arbeids deelname door allochtonen. De inspraakorganen zien om kering van de bewijslast als het enige middel waarmee de achterstand van minderheden op de arbeidsmarkt weggwerkt kan worden. Volgens hen is de werklooskheid van allochto nen veel meer te wijten aan discriminatie dan de organisa ties van werkgevers willen toe geven. Zij juichen daarom het initiatief van de gezamenlijke oppositie toe. De inspraakorganen denken dat de regering zelf - onder druk van de werkgevers - niet zal willen overgaan tot wetge ving. Wettelijke maatregelen vormen volgens hen de nood zakelijke ondersteuning van het akkoord dat werkgevers en vakbeweging eerder bereikten in de Stichting van de Arbeid. In dat akkoord kwamen de partijen overeen dat binnen vijf jaar minstens zestigdui zend werkloze allochtonen aan een baan zouden worden ge- Het streven naar 'gelijkscha keling' yan de etnische min derheden op de Nederlandse arbeidsmarkt is volgens de in spraakorganen geen reden voor borstklopperij. Het is niet meer dan het uitvoeren van ar tikel 1 van de Grondwet, waar in discriminatie wegens ver schil in godsdienst, levens overtuiging, ras enzovoort ver boden is. N HAAG Nederland was :^ns het Europees Kampi- ,schap (EK) voetballen in B en het Wereldkampioen- in 1990 gek van Oranje. Zl i toen niet minstens een cnje balletje aan zijn auto- pnne had, behoorde tot de Dnderingen. Nu vandaag EK in Zweden begint, de vlag er totaal anders - 2 voorspelde oranje-gek- ilt zacht uitgedrukt nogal eI oranje-gekte barst los als pierland zijn eerste wed- Hjd wint", voorspelt direc- onf Schabbink van de vlagge- ncdustrie Phoenix in Olden- Hij verwacht dat de eufo- van vier jaar geleden niet sjorden geëvenaard. „Toen fThet EK dichtbij. Mensen n/den gemakkelijk naar kïsland gaan. Zweden blijkt eer van nederland af te lig- m even een partijtje te bekijken. Er worden om ook minder oranje-ar- flen gekocht", aldus Schab- jketing-manager Van de van Mister Badge Inter nal in Woerden denkt er zo over. „Er worden rede- j wat oranje-spullen ge- ejht, maar niet zoveel als vier 5-J geleden. Toen brachten artikelen met daarop af beeldingen van de voetballers. Voor de afbeeldingen van de spelers, KNVB- en EK-logo is een licentie vereist. Die had den we toen. Nu zijn de speci fieke EK-artikelen commer cieel niet aantrekkelijk, omdat 'Zweden veel te ver weg is. Maar als Nederland de eerste wedstrijd wint, dan wordt de zaak anders. De telefoon bij ons staat dan onmiddellijk roodgloeiend. Pas dan gaan V mensen met oranje vlaggetjes voor de tv zitten zwaaien. Maar zo gek als Nederland het in 1988 maakte, wordt het nu ze ker niet". In de schappen van veel win kels liggen al een paar weken oranje gekleurde drinkglazen, T-shirts, petten, sjaals en kus sentjes op kopers te wachten. Momenteel springen sjaals en T-shirts met daarop kreten als 'Okee, Holland' en 'Hup Hol land, hup Holland' er uit. „Vooral die oranje balletjes voor op de auto-antenne doen het goed", zegt woordvoerster Van der Velden van het Blok ker-concern. Blokker voorspelde een oranje euforie en bracht twee a drie weken geleden de oranje-spul len al op de markt. „Tot giste ren verliep de verkoop niet ge weldig. Naarmate het begin Sommige Hagenaars steken hun betrokkenheid bij het Nederlands elftal niet onder stoelen of banken, maar Nederland is nog lang niet Oranje-gek. van het toernooi nadert komt de verkoop ook op gang", al dus Van der Velden. De voor spelde oranje-gekte is Blokker zeker geheel tegengevallen. De handel zal met de fans moeten wachten totdat het Ne derlands elftal de ene wed strijd na de andere wint. Pas dan durft Nederland zich weer als oranje natie te laten ken nen. Werklozen aan de slag in gezondheidszorg UTRECHT Ongeveer 8000 werklozen zullen volgend jaar in de intramurale ge zondheidszorg (ziekenhui zen bijvoorbeeld) aan een baan worden geholpen. Bo vendien moeten er de ko mende vier jaar in deze sec tor nog eens 3000 allochto nen aan de slag. Dat hebben werkgevers en werknemers in de gezondheidszorg, ar beidsvoorziening en het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC) afgesproken. De afspraken komen voort uit een overeen komst die in maart 1990 werd afgesloten tussen het Cen traal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening, WVC, werkgevers en vakbonden om gezamenlijk de arbeids marktproblemen in de ge zondheidszorg aan te pak ken. Daartoe wordt jaarlijks een plan van aanpak vastge steld met concrete afspra- EEN GEWELDIG AANBOD Kwaliteit, design, voordelig Tijdloze strakke bank van uitstekende Bij de Marine zit men met de handen onder de pet. Het aantal vrouwen dat officier wil worden, neemt namelijk zienderogen af. Ze staan, wat ze bij de Marine zeggen, te weinig op hun strepen. En wie nu vraagt wat de oorzaak van die terugloop is, krijgt ontwijkende of uiteenlopende antwoorden, want ze weten het bij de Marine zelf ook niet. Wat zou daar dan achter zitten? Willen ze liever thuis blijven om daar bijvoorbeeld elke dag hun krantje te kunnen lezen? Suzanne van Dedem is er ingedoken en er achter gekomen, dat de Marine geen kleuterschool is. Wat dan wel? Dat schetst zij vandaag in haar artikel in onze krant. Sta op uw strepen en neem de Leidse Courant. bi I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor J slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. LQ1 I Dhr/Mevr: Voorl: fJencikova) Ameterdem-C Molsleeg 12, hk. Spuistraat 6440510 Lelden Haartemmerstr 52a-54. 071 - 127509 VUerdkigen-C Korte Hoogstr 41, 010 - 4346267Oen Heag Denneweg 4. 070-3106314 Utrecht Gidenkwartier 173 (Hoog Cathari|ne). 030 - 328869 Binnenkort opening Gronk^gen-Eindhoven I Telefoon: I (Indien daartoe aanleiding bestaat, kt M071-313677 I Of deze bon opsturen in ee I open envelop - zonder post; naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) proefabonnement worden geweigerd) 711848 003000 runii»i.i:i.ii»nm.fa

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1