t ërkiezingen in Indonesië een 'feest van democratie' Slag om Sarajevo is n volle gang EG bezorgd over isolement van Verenigde Staten BUITENLAND Jaliaanse politie houdt honderden maffiosi aan U denkt Wij benaderen 1 foidóe Souomvt DINSDAG 9 JUNI 1992 \anval op hoofdstad svan Zuid-Ossetië IOSKOU - Bij een aanval van ongeregelde Ge- rgische troepen op Tschinvali, de hoofdstad van 3[ et afvallige Zuid-Ossetië, zijn gisteren zeker en mensen gedood en veertig gewond geraakt, jj eorgische militanten gebruikten tanks en pant- 2 ;rwagens om alle toegangswegen tot Tschinvali blokkeren en bestookten de stad met mortie- jpn, zware machinegeweren .en raketten. De bur- ers van de stad vrezen een massale bestorming. Het lot van Tschinvali en dat van heel Zuid-Os- ïtië zou binnen enkele uren beslist kunnen r jn", zo citeerde de Russische televisie een in- M irmatiecomité uit de regio. Onder Sovjet-dicta- ir Josef Stalin werd de Ossetische natie in twee- j i gedeeld. Zuid-Ossetië werd bij Georgië ge- >egd en Noord-Ossetië bij Rusland. Sinds het teenvallen van de Sovjetunie streven de Zuid- isetcn naar hereniging met de Noordosseten. Topfunctionaris PLO in Parijs vermoord PARIJS - Een hoge veiligheidsfunctionaris van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO is zon dagnacht in Parijs vermoord. PLO-leider Arafat stelde onmiddellijk de Mossad, de geheime dienst van Israël, verantwoordelijk voor de moord op Atef Bseiso, een beschuldiging die een woord voerder van premier Yitzhak Shamir van Israël van de hand wees als „volslagen belachelijk". „Wij hebben een held verloren maar de Mossad moet begrijpen dat hij niet altijd de vrije hand heeft", zei Arafat in een reactie. De PLO-leider verklaarde dat hijzelf Bseiso had gewaarschuwd dat de Mossad op hem uit was. Bseiso, een naaste medewerker van Arafat, belast met veiligheidsza ken, werd doodgeschoten voor een hotel in Parijs. De daders ontkwamen. Bseiso was in Parijs om met Franse veiligheidsmensen te praten over de veiligheid van in Frankrijk levende PLO-leden. Historisch besluit over Japans leger bijna rond TOKYO Het Japanse Hogerhuis heeft vannacht een wet goedgekeurd die het mo gelijk maakt dat voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog Japanse troepen in het buitenland actief worden. Het regerings voorstel staat militair optreden buiten Japan alleen toe voor vredestaken. Het voorstel zal binnenkort zeer waarschijnljk door het la gerhuis worden aangenomen, waar de rege ringspartij, de Liberaal Democraten (LDP), de meerderheid heeft. Het wetsvoorstel is zeer omstreden. De oppositie in het Hoger huis nam haar toevlucht tot de zogeheten 'koeienpas-tactiek', waarbij als teken van protest het uitbrengen van de stemmen zo lang mogelijk wordt opgerekt. Daartoe lo pen de parlementariërs zo sloom en lang zaam naar de stembus als koeien kunnen lo pen, heet het. 164 infiltranten in Tchad gedood NDJAMENA - Het Tchadische leger heeft 164 rebellen gedood die dit jaar voor de vierde keer het land wilden binnendringen. Dat heeft het le ger gisteren gezegd. De rebellen waren aanhan gers van de voormalige Tchadische president Hissene Habre. Legercommandant Mahamat Alie Abdallah zei dat het Tchadische leger de af gelopen twee weken negentien soldaten heeft verloren bij gevechten met rebellen die vanuit Nigeria Tchad proberen binnen te dringen. Meer dan twintig rebellen zijn gevangengenomen, al dus Abdallah. Eerder dit jaar wisten de troepen van de regering van de huidige president Idriss Deby een groep rebellen uit te schakelen die er in geslaagd was in de hoofdstad Ndjamena een politiebureau aan te vallen. Deby verdreef in de cember 1990 met een eigen rebellenleger Habre uit Tchad en nam de macht over. ^KARTA Popmuziek lest de grote stemmen- kker worden voor de irkiezingen die vandaag Indonesië zijn gehou- okn. drie deelnemende partij- hadden de voorliefde voor [ej 'dangdut' (lokale popmu- jk) ontdekt van de 17 mil- lin jonge kiezers die voor het hun stem mochten uit- Maar wie de afgelo- dagen de jongeren met politieke praatjes pro- Arde te paaien, zag hun en- npusiasme voor „het feest van n democratie" snel wegeb- xi. Bovendien staat immers al vast wie van de drie de tfflnmenslag gaat winnen. Dat regeringspartij Golkar bij de verkiezingen in 1987 73 procent kwam. Het gaat nu daarom vooral om te-zien e groot de sympathie voor Golkar ditmaal is, die wordt overheerst door ambtenaren en militairen. De Partij voor Eenheid en Opbouw (PPP) en de Indonesische Democrati sche Partij (PDI) hebben geen schijn van kans. Alle drie par tijen moeten de Indonesische staatsideologie Panca Sila on- voorzitter Suhud vorig jaar zei tegenover Nederlandse parle mentariërs: „In Indonesië barst de hel los als de verkie zingscampagnes zouden gaan over arm-rijk-issues, religieu ze of etnische kwesties". Suharto's vrouw, bijgenaamd derschrijven. Meer partijen 'Madame Tien Procent, en kin zijn niet toegestaan. Een verlies van een paar pro centjes betekent al gezichts verlies voor Golkar, die een stevige greep op de samenle ving heeft. En natuurlijk zou dat ook een smet werpen op het generaalsuniform van pre sident Suharto die sinds de bloedige coup van 1965 de scepter zwaait en wiens popu lariteit tanende is. Hoewel Su harto zelf openheid ('keterbu- kaan', de Indonesische variant deren leiden grote bedrijven die door lucratieve regerings contracten snel groeien. Op deze praktijken komt de laat ste maanden steeds openlijker kritiek. Zelfs vanuit het leger, vanouds de hoeksteen van Su harto's macht. Door de ambts periode van het staatshoofd te beperken tot twee jaar pro beert de PDI te voorkomen dat Syharto volgend jaar voor de zesde keer president wordt. Het gaat bij deze parlements- op glasnost) bepleitte, mag de verkiezingen dan ook feitelijk groeiende kloof tussen arm en rijk niet aan de orde worden gesteld. Of zoals parlements- om de opvolging van Suharto, wiens termijn in maart 1993 af loopt. Maar serieuze tegenkan didaten zijn er niet. Hoewel de islam in de Indone sische archipel zeer gematigd is en verstrengeld is met hin doeïstische en animistische elementen, neemt ook hier het fundamentalisme toe. Steeds meer vrouwen en meisjes tooi en zich met smetteloos witte hoofdoeken en het aantal In donesiërs dat de bedevaart stocht naar Mekka maakt, neemt toe. Door steeds openlij ker steun te zoeken bij techno craten en de moslim-organisa ties, die geen politieke partij mogen oprichten, lijkt Suharto zich verder te vervreemden van de militairen. Dit doet den ken aan Soekarno, die in de ja ren zestig ook wisselende steunpilaren zocht om zijn macht te handhaven. Dit werd hem in 1965 noodlottig toen ontevreden militairen, al dan niet gesteund door communis ten, in opstand kwamen. President Suharto Golkar brengt in de Indonesische hoofdstad Ja karta zijn stem uit. FOTO: AP k RAJEVO/BELGRADO si In Sarajevo zijn giste- n de zwaarste gevechten 'ueverd sinds het begin de strijd in de repu- Bosnië-Hercegovi- Moslim-eenheden le zwaar slag met Mrvische milities die de isnische hoofdstad al belegeren en imbarderen. -gt Joegoslavische persbu- yu Tanjug sprak van een „to- 2 oorlog". Volgens plaatse- :e journalisten namen Bos- :he territoriale defensie heden, die bestaan uit paten» en moslims, gisteren deel van een belangrijk (jvisch bolwerk in de heu- js rond de Bosnische hoofd ei Sarajevo in. „De defensie- Aheden zijn erin geslaagd Jscheidene posities in het wtrict Vraca in te nemen", Jtelde redacteur Zoran Piro- yan Radio Sarajevo. „Het is grootste succes sinds het lin van de gevechten in de publiek", voegde hij eraan rj. De Servische artillerie en in Vraca spelen belangrijke rol in het bom- [dement op Sarajevo dat de ^tste 48 uur ongekend zwaar geweest, viërs meldden dat ze een insief van moslims in Sara- hadden gestopt. „De aan- Presidentskandidaat Slovenië vermoord LJUBLJANA - De Slo- veense presidentskandidaat Ivan Kramberger is zondag avond doodgeschoten tij dens een bijeenkomst in het dorp Jurovski Dol. De ver moedelijke moordenaar is een 42-jarige boer die om persoonlijke en niet om po litieke redenen Kramberger met een jachtgeweer dood schoot. De 56-jarige Kram berger was in 1990 een van de kandidaten bij de presi dentsverkiezingen die wer den gewonnen door de hui dige president Milan Ku- can. Kramberger haalde een kleine twintig procent van de stemmen. Hij had zich al kandidaat gesteld voor de volgende presidentsverkie zingen, waarvoor nog geen datum is vastgesteld. val van moslims eindigde tra gisch", rapporteerde een ver slaggever van Radio Belgrado. Bij gevechten in de voorsteden Rakovica en Rajlovac zouden driehonderd moslim-strijders om het leven zijn gekomen. In de wijken Dobrinja, Mojmi- lo - bij het vliegveld - en Ali Pashino Polje, waar 40.000 bur gers (Serviërs, Kroaten en moslims) zijn ingesloten, bra ken gisteren opnieuw felle Idoor willen daarom meedelen in de FRANS LINDENKAMProyalties. Een gewonde Bosnische strijder heft zijn geweer nadat hij in een zie kenhuis aan zijn wonden in het gezicht geholpen is. FOTO: AP straatgevechten uit tussen de ongeregelde Servische troe pen en hun Kroatische en Mos- 1 i m-tegenstanders. Boven de stad Sarajevo walm den dikke zwarte rookwolken uit brandende gebouwen. De brandweer stond machteloos bij gebrek aan bluswater. De straten lagen bezaaid met puin en glas. Ziekenhuizen puilden uit van gewonden -en doden. Vooral het centrum werd zwaar getroffen. Het gemeen tehuis en de presidents- en parlementsgebouwen kregen de ene voltreffer na de andere. De 300.000 inwoners van de stad brengen hun dagen en nachten wegens de voortdu rende bombardementen gro tendeels door in kelders, luis terend naar de radio om nieuws over de strijd te horen. Het tekort aan voedsel en me dicijnen neemt toe en de vrees voor epidemieën groeit. ELS - In Napels zijn van- meer dan 250 vermoede ia-misdadigers gearres- id en overgebracht naar een jerne. Ook in Palermo heeft actie ondernomen te- de grootschalige misdaad. Ie Siciliaanse stad, die min leer wordt beheerst door de 'fia, zijn 56 mensen aange- |den. Van hen zijn er inmid- 26 voorwaardelijk vrijge laten. Gisteren heeft het Italiaanse kabinet toestemming gegeven voor een grotë actie tegen de maffia als antwoord op de moord op rechter Giovanni Falcone. De politie krijgt een grotere vrijheid van onder zoek, de termijn van het ge rechtelijk vooronderzoek is verlengd, de gevangenissen worden beter bewaakt door de inzet van dienstplichtige mili tairen en de premies en straf kortingen voor zware misdadi gers verdwijnen. Belangrijk is verder dat van nu af aan tij dens het gerechtelijk vooron derzoek afgelegdé getuigen verklaringen als bewijsmateri aal mogen worden gebruikt. Voorheen was dat niet moge lijk en trokken getuigen na be dreigingen hun verklaringen in de rechtszaal vaak weer in. Tenslotte zijn er maatregelen aangekondigd om verklikkers van de maffia, de zogeheten pentiti, bescherming en straf vermindering te garanderen. Dat laatste is vooral te danken aan Falcone, die zijn successen in de bestrijding van de maffia mede te danken had aan de be kentenissen van een aantal pentiti. APITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI RIO DE JANEIRO - De Euro pese Gemeenschap gaat zich opwerpen als bruggehoofd om de Verenigde Staten te bewe gen alsnog het biodiversiteits verdrag te ondertekenen. „Wij willen Amerika uit haar geïso leerde positie trekken. Het is van het allergrootste belang dat de VS mede-verantwoorde lijkheid dragen voor het mon diale milieubeleid". Deze me ning is Laurens-Jan Brink horst, chef van de EG-delega- tie, toegedaan. Brinkhorst wil niet in details treden over de initiatieven die de Amerikanen over de streep moeten trekken. Wel verklapte hij dat de EG zou kunnen sa menwerken met de VS bij de totstandkoming van een prin cipeverklaring voor de be scherming van de bossen. Ook zouden beide partijen elkaar kunnen vinden op het gebied van de financiering van mi lieuprojecten en technologie overdracht. Van zowel de VS als de EG is bekend dat zij de huidige bestaande kanalen zo als de Wereldbank als de meest aangewezen organen beschou wen voor het doorsluizen van geld. De Derde Wereld vindt echter dat de rijke landen een te grote invloed hebben in de multilaterale bankinstellingen en pleit daarom voor het creër en van nieuwe onafhankelijke fondsen. Volgens EG-delegatieleider Brinkhorst is het uitgesloten dat alsnog wordt gesleuteld aan de verdragstekst over de biodiversiteit. Ook de Ameri kaanse minister van milieube heer William Reilly is tegen het opnieuw openen van de on derhandelingen. De Amerika nen weigeren voorlopig echter om hun handtekening onder het biodiversiteitsverdrag te zetten. Zij vinden dat het ak koord het patentrecht niet vol doende garandeert. Bovendien is de regering-Bush ontevre den over de passages ten aan zien van de overdracht van bio- technologische kennis en de rigide veiligheidsaspecten. Dat de VS als een van de on derzoekleiders op het gebied van biotechnologie zich zo on wrikbaar opstellen, heeft alles te maken met de angst om te afhankelijk te worden van de Derde Wereld. De arme landen zijn de genenbank van de aar de en het rijke Westen is voor het onderzoek grotendeels aangewezen op het biologische materiaal uit de ontwikke lingslanden. Deze beseffen maar al te goed welke geneti sche rijkdom zij binnen hun landsgrenzen herbergen en zij Mislukking De Verenigde Staten zijn tot nu toe de gebeten hond tijdens Eco'92, omdat de wereldmi lieutop door hun toedoen dreigt uit te lopen op een mega-mislukking. Eerst werd de tekst van het klimaatver drag na sterke Amerikaanse oppositie afgezwakt. Nu drei gen de VS het biodiversiteits verdrag op te blazen. Hoewel het akkoord al in werking treedt wanneer dertig landen het bekrachtigen, is de handte kening van Bush nodig om de conventie om te zetten in een slagvaardig mondiaal beleid. De Amerikaanse president weigert tot nu toe te bezwijken voor internationale druk. De rechtervleugel van zijn rege ring alsmede de machtige in dustrielobby vreest dat het land honderden miljoenen dol lars zal mislopen wanneer Bush toegeeft. Bovendien wordt gevreesd dat onderteke ning-- van het biodiversiteits verdrag gepaard gaat met het verlies van tienduizenden ar beidsplaatsen. De milieu-orga nisatie Green Peace betitelt de angst van de Amerikanen als klinkklare onzin en zegt dat een akkoord onontbeerlijk is om het leven op onze planeet te beschermen. Boeman Ondanks Amerika's onverzet telijkheid wil de Europese Ge meenschap alles in het werk stellen dat Amerika het biodi versiteitsverdrag toch be krachtigt. De VS hebben tot morgen de tijd om hun positie ten aanzien van het biodiversi teitsverdrag te herzien. Over morgen komen de staatshoof den en regeringsleiders in de Braziliaanse strandmetropool aan om hun handtekening te zetten onder de akkoorden. De verklaring van Rio omvat ver dragen over het klimaat en de biodiversiteit. Voorts zal de Agenda'21, het milieu-actie- plan voor de volgende eeuw, ondertekend worden. Ook zul len afspraken gemaakt worden over de bossen en technologie overdracht. Maar of het zover komt, is een open vraag. Eerst zal achter de schermen nog heel wat water bij de wijn wor den gedaan. Inmiddels raken de Amerikanen via de media ervan doordrongen dat hun land in Rio wordt gezien als de grote boeman. De hoop is erop gevestigd dat president Bush alsnog door de knieën gaat on der druk van de publieke opi nie. gang mondt uit op een berghelling en Rob staat even met te rijden treinen. Rob weet niet, dat dit een reusachtige atoomstad is. ogen te knipperen, want het felle licht van de zon is hij niet meer De drie slaven gaan rustig aan het werk en kijken niet op of om. Lu- vend. Maar dan kijkt hij verrast om zich heen. Waar bevindt hij pardi dirigeert hen van zijn eiland af. Skip wordt losgelaten en de 9 Hij kijkt uit op het dal van een rivier en aan de overkant strekt hond maakt een paar rondvluchten, hoog boven de stad. In zijn labo- i een reusachtige stad uit. Maar woonhuizen ontdekt hij nergens, ratorium op het eiland krijgt Lupardi precies de beelden, die hij nodig staan alleen maar fabrieken, enorme gebouwen met hoge heeft om zijn lang voorbereide aanval op dit fabriekscentrum te on- Dorstenen en lange hallen. Schepen liggen voor de wal, in de ver- dernemen. Vroege komkommers door BERT VAN VELZEN Het was op de laatste dag van mei zo heet als het achter in augustus hoort te zijn, na de hondsdagen. En het eerste komkommerverhaal, helemaal uit Australië, haalde het televisienieuws. Een eenzame oude man in dat verre, eenzame werelddeel werd getroffen door een beroerte. Hij lag dagenlang roerloos op bed, niet in staat om zich te bewegen. Toen hij dreigde om te komen door uitdroging greep zijn hondje Trixie, een glad zwart beestje met een brede lach, behendig in. Zij trok een handdoek van de wastafel, sleepte deze naar haar waterschaal en drenkte een van de punten, zodat de oude meester daarop kon sabbelen. Trixie bleef dat doen totdat haar eigen voorraad op was. Toen besloot ze water te gaan halen op het toilet. Aldus hield ze haar baas gedurende negen dagen in leven. Voor de camera's demonstreerde het hondje trots hoe zij zich tijdens de crisis van haar vitale taak had gekweten. Ze deed dat met een blij, lachend gezicht de uitdrukking die men vaak kan zien op het gelaat van tevreden retrievers. Op diezelfde hete dag had er in The Observer al een wat bronstig komkommerverhaal gestaan onder de intrigerende kop: 'Seksuele chemie: geleerden vinden de ultieme aftershave'. Probeert u zich eens voor te stellen20 begint de redacteur wetenschap van The Observer zijn relaas knorrend van ingehouden pret: een volle metrotrein tijdens het spitsuur. Een jonge vrouw snuift iets van een vreemd en verleidelijk aroma op, dat opwalmt van een dichtbij staande onooglijke man. Zij voelt zich plotseling heftig tot hem aangetrokkenkan zich niet beheersen en bespringt hem als een tijger. Hij verweert zich zwakjes. Dit schokkende tafereel zou het gevolg zijn van een uitvinding van een Amerikaans bedrijf, dat beweert een substantie te hebben uitgevonden die de sleutel van de seksuele aantrekkingskracht bevat, het geheime ontbrandingsmechanisme, en dat dan in versterkte vorm. Een beetje van dit spul in de aftershave zou er toe leiden dat vrouwen zich in de armen van de meest nabije gnoom of kobold werpt. Het bedrijf dat deze puberdroom zegt te kunnen verwezenlijken, heet Erox en het is gevestigd in Californië. Het aantrekkelijke aroma wordt door propagandisten van het bedrijf 'de Heilige Graal' ondier de parfums genoemd. Er is hier sprake van een soor feromoon, een onweerstaanbare lokstof, zoals die door insekten in de slag wordt gebracht. Het komkommerelement in het bericht is dat een Engelse professor, een klein, kaal mannetje, met een fles feromoonsap in het haar volledig de mist inging als aspirant ladykiller. De feromonenknutselaars hebben aardige resultaten bereikt met zeugen, maar pogingen van een Australisch feromonenbedrijf om aanmaningen tot betaling van rekeningen van een aroma te voorzien dat de mens diepe angst inboezemt, zijn volledig mislukt. Een ernstig komkommertje van fascinere nde kwaliteit is de onthulling, in een onlangs te New York gepubliceerd boek, dat de aan Jack the Ripper toegeschreven moorden zijn gepleegd door de hertog van Clarence, een zoon van de Britse koningin Victoria, en diens sadomasochistische leermeester en minnaar, de fervente vrouwenhater James Kenneth Stephen. Deze komkommer komt ongetwijfeld in de kalme nieuwsloze dagen van augustus opnieuw aan de orde. De hertog stierf aan een hersenbeschadiging als gevolg van een venerische ziekte, en zijn vrouw, Mary, trouwde zijn jongere broer, de latere koni ng George V, grootvader van koningin Elizabeth. Komkommerverhalen met dieren in de hoofdrol, zoals het epos van de schrandere Trixie, raken me het diepst in het gemoed, hoe fascinerend de ladykiller-fenomenen of het vorstelijk moordwerk van de losgeslagen hertog van Clarence ook zijn. Moge zij, die haar baas uit eigen bak laafde en uit de greep hield van de dood, een lange stoet dappere en uitgeslapen honden door het komkommerseizoen leiden. Major wil Denen tegemoet komen LONDEN - De Britse premier John Major die op 1 juli het half jaarlijks voorzitterschap van de EG op zich neemt, wil eventueel een protocol toevoegen aan het Verdrag van Maastricht, schrij ven de Britse kranten. Zo hoopt Major de Denen, die 'Maastricht' onlangs in een refe rendum afwezen, toch nog over de streep te trekken. Volgens een aantal Britse ochtendbladen zou het protocol de invloed van de Europese Commissie beperken in zaken die ook op nationaal niveau kunnen worden beslist. Major zelf wilde slechts toegeven dat hij ideeën heeft om de Deense bezwaren tegen het verdrag weg te nemen, maar over de inhoud wilde hij ni^ts kwijt. Hoewel bijna drie kwart van de Britten een referendum wil over het verdrag voor Europese eenwording, blijft Major aandringen op ratificatie door het parlement. Uit de opiniepeiling van de or ganisatie MORI en de krant Sunday Times blijkt dat de helft van de Britten voor en de andere helft tegen het verdrag van Maas tricht is voor nauwere samenwerking op politiek en monetair ge bied. (ADVERTENTIE) Noodvoorziening voor Maxwell-gepensioneerden LONDEN - De Britse regering heeft 2,5 miljoen pond 8,2 mil joen) beschikbaar gesteld voor gepensioneerden die de dupe zijn geworden van de greep van wijlen mediamagnaat Robert Max well in de pensioenkassen van zijn bedrijven. Minister Peter Lil- ley van sociale zaken riep ook de banken op geld beschikbaar te stellen. In totaal zijn 14.000 gepensioneerden afhankelijk van de Maxwell-fondsen. dat u die interne verhuizing nauwelijks met eigen mankracht voor elkaar zult krijgen. voor u een paar scholieren die het leuk vinden om de mouwen op te stropen. r randstad uitzendbureau

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5