Rapport bevestigt fout piloot bij vliegramp SLM NBT verwacht meer toeristen Treinverkeer ligt vele uren stil na botsing met koeien 2 CcidócGomotit BINNENLAND Fokker heeft samenwerking met Canadezen nog achter de hand >ud PvdA-kamerlid ran Lier overleden U belegt Wij regelen „Kan ik in Frankrijk afrekenen met m'n PostbankCard?" Aruba verkeert in geldproblemen door onafgebouwde hotels Minister Andriessen: lasten jaarlijks met half procent verlagen Grote drukte op de wegen „Hoeveel Duitse marken krijg ik maximaal op één girobetaalkaart?" Steunen voor plan zorgsector ondanks lastenverzwaring „Kan ik ook in het buitenland geld opnemen met m'n Giromaatpas?" Postbank Vakantieka DINSDAG 9 JUNI 1992 UTRECHT Het trein verkeer tussen Gouda en di Woerden is gisteren in beide richtingen urenlang en in de war ge door een botsing d tussen een trein en een n'kudde koeien. In totaal ze- /e ven koeien werden vol gens de politie gedood of noesten worden afge- ci( naakt. )e betrokken trein raakte met hi twee wielen naast de rails. Er moest zwaar materieel aan te pas komen om de kadavers van de koeien op te ruimen en de trein weer op de rails te zet ten. De passagiers in de trein bleven ongedeerd. Wel moes ten zij lang wachten voordat zij weer teruggereden konden worden naar een station. Koeien op de, rails is voor de NS een 'alledaags verschijn- een NS-woordvoerder. Hek ken rond weilanden zijn niet altijd even goed gesloten. De botsing gisteren tussen Woer den en Gouda was evenwel voor NS 'uitzonderlijk'. De rijkspolitie in Bodegraven on derzoekt het ongeval. De koei en kwamen volgens de politie door een geopend hek op het NS-baanvak. Onduidelijk is hoe het hek is komen open te staan. In geval van nalatigheid t vee de koeien terug FOTO:ANP AMSTERDAM Fokker heeft vanaf het begin op meer dan één paard gewed bij het zoeken van een samenwerkingspartner. Mocht de sa menwerking met Deutsche Aerospace (Dasa) toch niet doorgaan, dan ligt bij Fokker een uit gewerkt alternatief draaiboek klaar. De produktie van rompen en staartdelen voor de Fokker 70 zal dan niet niet in Duitsland maar bij Bombardier in Canada wordt ondergebracht, zo wordt bevestigd door betrouwbare kringen in de luchtvaartwereld. Fokker werkt nu al met de Canadezen samen via Bombardier-dochteronderneming Shorts in Noord-Ierland dat de vleugels bouwt voor de Fokker 100. Dat commissaris Frans Swarttouw de directie in een brief verwijt geen alternatieven achter de hand te hebben voor samenwerking met de Duitsers, komt doordat de Raad van Bestuur van Fokker de commissarissen niet heeft ge kend in de uitgewerkte uitwijkmogelijkheid. Bombardier heeft inmiddels belangstelling ge toond voor verdere samenwerking met Fokker, aldus zegslieden uit de luchtvaartwereld. De raad van commissarissen vergaderde zater dag met de raad van bestuur over alle verwikke lingen rond de samenwerkingsgesprekken tus sen Fokker en Dasa. Swarttouw is daar op de hoogte gesteld van het Bombardier-scenario en heeft zijn verwijten ingetrokken. In een offi cieel persbericht laat Fokker weten dat Swart touw heeft gesteld dat zijn brief'achterhaald' is. */(JMSTERDAM - De wjliegramp met de DC-8 Nesty' van de burinaamse Luchtvaart maatschappij (SLM) drie Har geleden bij vliegveld Zanderij is veroorzaakt v1óor een 'pilot error', een r put van de piloot, ziqat staat in het concept-rap- hirt over de oorzaak van de ,lmp dat door de Amerikaanse Ichtvaartorganisaties FAA Aviation Authority) t 4i NTSB (National Transpor- oation Safety Board) en een Su- paamse onderzoekscommis- jeis opgesteld. Surinaamse regering zou niet op de hoogte zijn van ;t rapport. Het bevestigt in )te lijnen de lezing van de rond de ramp, ils die de afgelopen jaren uit idere bronnen kon worden [geleid. De Amerikaanse pi lt van het toestel, de 66-jari- W. Rogers, was op grond in zijn leeftijd en een aantal a Jrdere incidenten onbevoegd e$t toestel te vliegen. Hij was, 'nijet de rest van de cockpit-be- rrianning die volgens het rap- brt ook niet bevoegd was, kgbor de SLM ingehuurd bij het uitzendbureau Air Crew Inter national (ACI) in Miami in de Amerikaanse staat Florida. Rogers haalde op 7 juni 1989 bij dichte mist twee landings systemen door elkaar waar door het toestel op drie kilome ter van de landingsbaan een boomtop raakte en vervolgens neerstortte. Bij de ramp kwa men 179 mensen om het leven, onder wie de gehele beman ning. Slechts 10 mensen over leefden het ongeval. Medeschuldige De directie van de SLM is vol gens het rapport medeschul dig aan de ramp. De directie had Rogers nooit mogen laten vliegen en heeft verzuimd de achtergronden en de leeftijd van de ingehuurde bemanning adequaat te controleren. Het rapport noemt in dit verband met name oud-SLM-directeur Motillal Mungra. Deze zou te weinig op de hoogte zijn ge weest van de bestaande lucht vaartvoorschriften. Ook be stond binnen de leiding van de SLM geen duidelijkheid over de vraag wie de directe verant woordelijkheid droeg voor de Amerikaanse bemanning. Het rapport van de Ameri kaanse en Surinaamse lucht vaartautoriteiten dVer de SLM- crash van 1989 was vorige week nog aan de orde in het Nederlandse parlement. Na schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Ad Melkert zegde minister Hans van den Broek van buitenlandse zaken de Kamer toe tijdens het ko mende bezoek van de Suri naamse president Ronald Ve- netiaan naar de inhoud van het rapport te informeren. Veneti- aan komt op 16 juni naar Ne derland. Melkert sprong met zijn vraag aan Van den Broek in de bres voor een aantal nabestaanden van slachtoffers van de ramp met het SLM-toestel. Twee van hen hebben het afgelopen jaar zonder succes geprobeerd de Nederlandse regering via de rechter te dwingen actie te on dernemen om het rapport, dat volgens hun advocaat mr. B.J. Tideman al bijna een jaar klaar is, openbaar te krijgen. Hun eis werd begin mei in hoger beroep afgewezen. Voor de meeste overlevenden en nabe staanden is er aan de inhoud van het rapport geen finan cieel belang meer verbonden. Behalve de twee cliënten van Tideman accepteerden zij in 1990 een schikkingsvoorstel van de SLM om hun schade claims te regelen. Daarbij ging het om bedragen van naar schatting 25.000 dollar of een veelvoud daarvan per nabe staande, afhankelijk van de economische relatie tussen slachtoffer en nabestaande. De tien overlevenden van de ramp ontvingen nog hogere, geheim te houden bedragen. Aan acceptatie van het schik kingsvoorstel was de voor waarde van 'finale kwijting' verbonden, wat wil zeggen dat betrokkenen in de toekomst afzien van verdere schade claims. De beide cliënten van Tide man hebben het schikkings voorstel destijds geweigerd. Zij hebben op dit moment nog steeds claims uitstaan bij de Amerikaanse rechter in Flori da. Daarbij kan het rapport van de Amerikaanse en Surinaam se luchtvaartautoriteiten van belang zijn. Vast staat, dat hun procedures nog jaren kunnen duren. Bovendien is volgens Tideman de kans klein dat zij nu alsnog aanspraak kunnen maken op hogere uitkeringen. „Het gaat mijn cliënten in de eerste plaats om morele ge noegdoening," aldus Tideman. Nabestaanden van mensen die drie jaar geleden omkwamen bij de SLM-ramp laten hun tranen de vrije loop tijdens een in de Amsterdamse Mozes en Aaronkerk die door 700 mensen werd bijgewoond. bijeenkomst zondag FOTO:ANP HAAG - Mr. Th. van [ejer. oud-verzetsman en ex-ka- van de PvdA, is zater- g overleden in het Westein- I-ziekenhuis in zijn woon- &ats Den Haag. Hij werd 76 jir. Zijn familie deelde dit gis- ren mee. in Lier was een bekend ver- tsman. Tijdens de Tweede ïreldoorlog zat hij in Duitse vangenschap. Van 1980 tot 86 was hij voorzitter van het imité Viering Bevrijding. |n Lier kwam in 1989 nog in t nieuws als één van de 19 efschrijvers die het toenma- e kabinet er toe brachten de ree van Breda vrij te laten. !t officiële Samenwerkend rzet was tegen die vrijlating, n Lier was PvdA-Tweede ka- ;rlid van 1952 tot 1973. Van >4 tot 1973 was hij ook secre ts van zijn partij, h 1973 tot 1986 was hij lid ji de Raad van State. Voor hij (politiek inging, werkte Van |r als (plaatsvervangend) di recteur bij de arbeidsbureaus in Nijmegen, Apeldoorn en Dordrecht. Van Lier was ridder 4e klas in de militaire Willemsorde. Hij was ook Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. binnenkort een vergadering met verschillende buitenlandse klanten. voor die gelegenheid een ervaren notulist met voldoende talenkennis. ir randstad uitzendbureau ORANJESTAD - Het va kantie-eiland Aruba is in grote financiële proble men geraakt. Oorzaak zijn kredietgaranties die eind jaren '80, met toestem ming van Nederland, zijn gegeven voor de bouw van hotels. Drie grote hotels zijn niet voltooid doordat het geld op was of doordat de Italiaanse aannemers failliet gingen. Aan het eind van de jaren '80 stelde Aruba zich, met toe stemming van Nederland, ga rant voor rond 400 miljoen gul den aan onder meer de Itali aanse exportbank SACE voor het realiseren van nieuwe ho tels. Met de bouw van Ramada, Beta en Plantation Bay moest het aantal hotelkamers in 1990 zijn gegroeid tot 6300. Premier Nelson Oduber zegt 1SPER EN HOBBES PÉ ToÉKwMST HST VAST ÉN IS dWÉRANPÉRBAAR. hét k»mt zoA-s hét Komt. pus ais ér iéts .wis SAAT.IS HÉT NIÉT /WIJN SCHW. HÉT IS HÉT POT. DOOR BILLWATERSON VAT AM/HÉR.PAT W WAS WAS JÉ pot. /I NIET HET IOT', dat een bedrag van bijna 100 miljoen gulden nodig is om het Ramada- en Beta hotel af te bouwen. Hij vindt dat Neder land medeverantwoordelijk is, omdat het toestemming gaf voor de garanties. Volgens hem kan geprobeerd worden de Nederlandse Crediet Maat schappij geld beschikbaar te laten stellen om de hotels af te bouwen. Als Nederland mee-fi- nanciert, zal Aruba ook een deel voor zijn rekening nemen. Volgens leider Hènny Eman van de Arubaanse Volkspartij, onder wier bewind de garan ties werden verleend, moeten lokale experts naar Italië gaan en proberen een financierings plan op lange termijn te berei ken met de SACE. De in Wil lemstad verschijnende krant Beurs- en Nieuwsberichten heeft becijferd dat Aruba door de problemen een onbetaalba re schuld heeft van een kwart tot een half miljard gulden. DEN HAAG Het totaal aan belastingen en sociale premies moet jaarlijks met een half procent wor den verlaagd. Dat is drin gend nodig voor het wel varen van onze economie, want de lastendruk in Ne derland is nog altijd veel groter dan in de ons om ringende landen. Minister Andriessen van eco nomische zaken heeft dit zon dag voor de AVRO-radio ge zegd. De lastendruk moet vol gens hem ook nog om een an dere reden omlaag: de inflatie kan erdoor beteugeld worden. De aanstaande verlaging van de btw met een half procent (op 1 oktober) noemde An driessen al een stap in de goe de richting, maar daarmee is Nederland er nog lang niet. De minister uitte ook de wens om de vermogensbelasting te verlagen. Hij hoopt dat daar door veel Nederlanders die ons belastingklimaat zijn ont vlucht weer naar hun vader land zullen terugkeren. „Er zijn de afgelopen jaren te veel productieve mensen aan de andere kant van de grens gaan wonen", stelde Andriessen vast. Enkele weken geleden bepleitte ook het CDA-kamer- lid Gerrit Terpstra een verla ging en op den duur zelfs alge hele afschaffing van de vermo gensbelasting. In hetzelfde radio-interview zei de minister dat hij de pro ductie van kernenergie in Ne derland wil uitbreiden. In de komende eeuw moet volgens hem 25 procent van alle elek triciteit door middel van kern energie worden opgewekt. Op dit moment is dat nog maar 5 procent. Het milieu is met de uitbreiding van kernenergie gediend, meent de minister. Volgend jaar zal hij hierover concrete voorstellen aan de Tweede Kamer doen. De be windsman toonde zich niet on der de indruk van het feit dat dé Raad van State vorige week de vergunning voor de kern centrale in Dodewaard vernie tigde. Hij zei mogelijkheden te zien om de centrale open te houden door het afgeven van een zogeheten 'gedoogvergun ning'. Andriessen beklemtoonde dat het vernietigingsbesluit van de Raad van State niets te ma ken had met de vraag of de centrale al dan niet veilig is. De raad ging alleen af op pro cedurefouten die zijn gemaakt bij het toekennen van de inte grale vergunning in 1988. DRIEBERGEN Op de Nederlandse wegen, vooral die naar de Duitse grens, was. het gisteravond aan het slot van het pinkster- weekeinde behoorlijk druk. Rond half elf stonden er 17 files met een totale lengte van 135 kilometer. Normaal begint de grote drukte op tweede pinksterdag aan het eind van de middag, maar dit jaar begonnen de wegen al rond het middaguur vol te raken. Volgens een woordvoerder van de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen was het slechte weer in de zuidelij ke provincies daar de oorzaak van. In totaal hebben zich gisteren ongeveer dertig aanrijdingen voorgedaan, waarbij zeventig au to's waren betrokken. Er vielen vier gewonden en er was veel materiële schade. DEN HAAG De rege ringspartijen CDA en PvdA steunen de inzet van het kabinet bij de on derhandelingen over een nieuwe cao voor de zorg sector, ook als die leidt tot een verhoging van de las tendruk met 0,1 procent. „Als er tot een akkoord kan worden gekomen steunen wij dat besluit, ook al gaat die 0,1 procent verhoging eigenlijk te gen de afspraken in die wij over de lastendruk hebben ge maakt", aldus het CDA-kamer- lid Lansink vanmorgen. Vrij dag maakte premier Lubbers bekend dat de salarisverho ging van twee keer drie pro- DEN HAAG - Het Natio naal Bureau voor Toeris me verwacht dit jaar een groei van het toerisme in Nederland met 3 tot 4 pro cent. Die verwachting is volgens NBT-directeur F. Jansen geba seerd op het prima verlopen voorseizoen (Pasen, Hemel vaart en Pinksteren) alsmede op de prognoses rond de tot medio oktober geopende Flori- ade in Zoetermeer. Het NBT verwacht dit jaar in totaal zes miljoen buitenlandse bezoe kers en vijftien miljoen bin nenlandse vakanties. Vorig jaar bedroegen deze aantallen respectievelijk 5,8 en 14,7 mil joen. Ruim 900.000 buitenlan ders bezochten dit jaar tijdens Pinksteren ons land een of meerdere dagen. Dat aantal komt overeen met de prognose van het NBT. Het bezoekers- •aantal ligt 200.000 lager dan het recordaantal van 1,1 mil joen gasten uit het buitenland tijdens Hemelvaartsdag. On danks het wat minder mooie weer tijdens de pinksterdagen trokken toch circa 600.000 Ne derlanders erop uit. Zeeland beleefde dit pinkster- weekeinde een topdrukte van 325.000 bezoekers. Met name op Schouwen-Duiveland wa ren er drommen jonge Duit sers. Die zorgden in Renesse (weer) voor de nodige overlast. De meeste provincies melden minder drukte dan tijdens het hemelvaartweekeinde. Alleen In Zeeland werden het afgelo pen weekeinde ruim 250 wild- kampeerders bekeurd. Dat is ongeveer hetzelfde aantal als vorig jaar tijdens de pinkster dagen. Het ging bij de bekeur den volgens vooral om Duit sers die de nacht buiten een of ficiële camping wilden door brengen in een kampeerauto, personenauto, tent of caravan. Het waren traditioneel vooral Duitsers die ons land tijdens de pinksterdagen bezochten. Daarnaast waren er in mindere mate Belgen, Fransen en Brit ten. Het pinksterweekeinde werd gekenmerkt door talrijke evenementen voor jong en oud. De Air Show in Scheve- ningen afgelopen zaterdag trok 220.000 mensen. Aan de elfsteden-fietstocht in Fries land namen gisteren 15.000 mensen deel. De organisatie van het Pinkpop-festival in Geleen zegt 50.000 muzieklief hebbers op het terrein te heb ben gehad. De Floriade schat het aantal bezoekers tijdens Pinksteren op 70.000. cent die het kabinet de zorg sector heeft aangeboden deels gefinancierd wordt uit verho ging van de premies. Het ande re deel moet komen uit verde re bezuinigingen op de depar tementen. De minister-presi dent maakte verder duidelijk dat het kabinet niet verder zal gaan, ondanks dat de bonden in de zorgsector vasthouden aan een verhoging van 4,5 pro cent per jaar. Volgens het PvdA-kamerlid Van Otterloo is verhoging van de premies de enige mogelijk heid voor verhoging van de sa larissen. omdat aanwending van de reserves van het pen sioenfonds PGGM nog niet mogelijk is. Alles over betalen en geld opnemen in het buitenland. Voor elk populair vakantieland is er één. U kunt ze gr.atis meenemen als u langs komt op het postkantoor. Bijvoorbeeld voor het afslui ten van uw reisverzekering of voor het aanschaffen van buitenlands geld POSTBANKik:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3