Zilver voor De Bataven tijdens NK-estafette uick Boys geeft zaterdagtitel glans Ii (VS blijft eersteklasser Somatit SPORT Dordam en einer winnen lortprijzen Gouden Spike voor Erik de Bruin DINSDAG 9 JUNI 1992 IEVELD Turnster Leanne dam en zeiler Roy Heiner zijn respectievelijk sportvrouw-en man gekozen van de gemeen- ijneveld. De voetbalploeg van dekerk werd de sportploeg van jaar. Volleyballer Rick Holle- werd door de jury tot het sport- it van het jaar gekozen. De ver- ng werd voor de tweede maal uden en gezien het enthou- ie en de grote aanwas van talent in Rijneveld lijkt de verkiezing een jaarlijkse tra- te gaan worden. LEIDEN De nationale esta fette kampioenschappen is voor De Bataven Leiden een redelijk succesvolle wedstrijd geworden: twee maal zilver en drie maal vierde plaatsen vormden de balans voor de Leidse atleten. In Bergen op Zoom werden dit weekeinde de nationale kampioen schappen estafette gehouden en dat leverde Bataven niet de titels op die ze gedacht hadden te kunnen pakken. Op de 4 x 1500 meter was het Wageningse Tartletos niet aan wezig en ook Haag atletiek was niet echt een gevaar, zodat de titel aan de Leidse club werd toegedacht. Helaas mist trainer Bram Wasse naar in zijn ploeg Han Külker (die op limietenjacht is), Jan Jansen (die overstapte naar Holland) en Mare Borghans (die na een zware blessu re heel langzaam terug komt). Fred Sluys, Arnold van Atten, Michel Versteegen en Joost la Lau brach ten het publiek echter in ring door wel voor het goud te gaan. Altis uit Amersfoort zag echter haar kans schoon en kaapte op de streep het goud letterlijk met een neus lengte verschil voor La Lau weg. De 4 x 800 meter strijd bij de dames leverde al direkt na de eerste ronde een aardig beeld van de krachtsver houdingen. Haag atletiek was te sterk voor het kwartet Bataven. Suze Groen in't Woud en Astrid van Velden deden wat van hen ver wacht werd, Saskia Engels ging na haar optreden in de Gouden Spike opnieuw tot het uiterste en Regina van Duyn (licht geblesseerd en daarom niet in Leiden aktief) offer de zich voor de ploeg op en bracht zo de eindtijd van 9.26.15 minuten op de klokken. Clubrecord De overige ploegen die aantraden kwamen met een vierde plaats net niet op het ereschavot. De meisjes op de 4x100 en de 4x400 meter heb ben heel veel geleerd en vestigden een uitstekend clubrecord op de laatste afstand van 4.09.41 minuten. In de 4x800 meter heren kwam een deel van de tegenstand voor de eer ste Bataven ploeg van de tweede. Ron Goudsmit, Frank de Lincel, Hans Wesseling en Fred Sluys ga ven hun maatjes Marc van Bel, Mi chel Versteegen, Arnold van Atten en Gijsbert Remmelzwaal zoveel te genstand dat zij met een zevende plaats (7.48.56 minuten) goed voor de dag kwamen. De eerste ploeg werd vierde in 7.39.61 minuten. Nul In het hoofdnummer van dit week einde, de NK meerkamp, vergooide Bob Dongelmans zijn score door opnieuw met de polsstok te falen op de aanvangshoogte. In de lijst met gedegen prestaties die Dongelmans neerzette past de „nul" van polshoog beslist niet. In Hilversum kwamen slechts twee regionale atleten uit in de daar wel geslaagde Pinksterwedstrijd. Ruud van Maurik blijkt niet echt in goede doen te zijn. De 110 meter horden ging in 14.75 seconden, de 200 me ter horden in liefst 26.58 seconden. Marco Beukenkamp noteerde hier een beste tijd ooit door een Neder lander gelopen van 23.49 seconden. Yvonne van Dorp kwam op de 100 en de 400 meter uit en scoorde 12.41 en 55.48 seconden. IT-JAN 0NVLEE WIJK - Quick Boys zaterdag in geslaagd het 'verplichte num- tegen Kozakken toch nog een waardi- ampioenswedstrijd te ■n. Gesteund door de amateurbegrippen ;ten zo uniek om- ijke blauwwitte aan- (ook zaterdag waren ker weer zesduizend orters op Nieuw Zuid meld) werd de wed- die zonder gevolgen 0-3 verloren had mo- jaan, met 4-1 gewon- Precies zoals trainer van Zwam dat vooraf zijn manschappen voorgehouden. 'Dit de manier om kam- te worden. Als je 1-1 had verloren, was feertje echt compleet rs geweest. Had je een nare bijsmaak dat kampioenschap jehouden'. an was nu duidelijk geen e. Quick Boys vierde za- feest alsof het vorig jaar ok al dat kampioenschap logen begroeten. En de vereniging lijkt bereid nog ja ren lang dergelijke feestjes ge past te begroeten. Eerst echter moet de komende weken nog een 'vlekje' worden wegge werkt. Vorig jaar immers ging Quick Boys als zaterdagkam pioen twee keer onderuit tegen het sterke Treffers uit Groes- beek. Dit seizoen zal dat an ders moeten lopen, zo is de stellige overtuiging in Kat wijk. Die ene titel die nog ont breekt - het algemeen ama teurkampioenschap van Ne derland - dient dit keer ten koste van Rheden wel te wor den veroverd. Vertrouwen De voortekenen zijn in ieder geval niet ongunstig. Startte vorig jaar een uitgeputte Kat- wijkse selectie aan het laatste deel van het seizoen, nu oogt de spelersgroep wel fit. En in vorm. Want waar de elf van in- térim-trainer Arjen van de Werf in de vorige jaargang in de competitie het beste voetbal liet zien, blijken de blauwwit- ten die top dit keer voor na de reguliere wedstrijdenreeks te hebben bewaard. Tijdens het eerste duel van de kampioens competitie, bij ACV, werd dat nog niet geheel duidelijk. Maar in de drie resterende wedstrijden bepaald wel. De uitbeurt bij Kozakken Boys en de return tegen ACV gaven een sterk en terecht winnend Quick Boys te zien en zaterdag op Nieuw Zuid was het al niet anders. Goed, in de eerste helft veroorloofde Quick Boys zich de laatste twintig minuten een al te gemakkelijke houding, maar wat de ploeg daarvoor en vooral na rust liet zien, geeft vertrouwen voor het slotstuk van het seizoen. 'Als het een beetje meezit, win je vandaag toch nog met 6, 7-1', stelde Van Zwam terecht vast. De trainer die Nieuw Zuid over een twee tal weken met opgeheven hoofd kan verlaten, relativeer de het gedurende de wedstrijd steeds groter wordende krachtsverschil met de kam pioen van de eerste klasse A echter wel direct. 'Er viel na die 2-1 van Marco Dijkhuizen voor Kozakken Boys niets meer te redden. Tot op dat mo ment mocht die ploeg heel voorzichtig de hoop koesteren dat er. misschien toch nog een wondertje zou gebeuren, maar daarna absoluut niet meer. Als je dan op zo'n moment met een nog wel sterk gemotiveerde te genstander te maken hebt, wordt het verschil al snel heel groot'. Krachtsverschil dat overigens ook tijdens de opening al sterk naar voren was gekomen. Hoe gemotiveerd en agressief Ko zakken Boys ook opende, het was Quick Boys dat via Leen van der Plas tot tweemaal toe heel dichtbij de openingsgoal was en dat in Frenk van der Kleij opnieuw een niet te stui ten pion had. Of er nu één of vier Kozakken in zijn buurt vertoefden, het maakte de rap pe rechterspits allemaal niet uit. Hij was en bleef onhoud baar. Ook in de periode dat Quick Boys als ploeg teveel gas terugnam en Kozakken Boys achtereenvolgens via Wilco van Buuren, Murat Tatli en Freek Vorthoren (hij vooral) riante mogelijkheden op de 0-1 liet liggen. Het was zelfs de thuisclub die de score opende. Frenk van der Kleij (in eerste instantie wel, op het moment dat de pass van Fred Kanbier kwam geen buitenspel) maak te alleen voor doelman Harrie Hentenaar geen fout. Dat Jaco Verbaan er vlak voor rust voor zorgde dat Kozakken Boys toch op 1-1 kon gaan rusten, was niet meer dan terecht. Zo als Van Zwam zijn selectie in de pauze ook vertelde. De trai ner die na afloop door de ter reincommissie van Quick Boys met de wedstrijdbal werd bedacht en zichtbaar van die geste onder de indruk was: 'Op een gegeven moment verloren we bijna alle duels. Dat kon na tuurlijk niet. Het elftal moest na rust agressiever spelen. Scherper zijn. De jongens heb ben dat goed opgepakt'. Daarbij kende Quick Boys na de pauze de prettige rugge steun van de snelle, alles be- 'nVan der Kley viert feest na zijn openingstreffer tegen Kozakken Boys. De rappe rechterspits had een groot aandeel in de prolongatie nnzaterdagtitel 53 FOTO: ANDRÈ VAN HAASTEREN slissende tweede goal. Na voor bereidend werk van Van der Kleij en Kanbier was het Dijk huizen die, met een enigszins van richting veranderd schot Hentenaar voor de tweede keer kansloos liet. Waarna Van der Kleij acht minuten later persoonlijk de overwinning veilig stelde. Van der Kleij had daarvoor een foutje van Cees Spaan nodig, maar de wijze waarop de rechterspits het leer achter Hentenaar knalde was er niet minder fraai om. Met een sterk invallende Edwin Otte - Van Zwam had de van een blessure teruggekomen topscorer niet in de basis van zijn winnende formatie inge past - voor Leen van der Plas, ging Quick Boys vervolgens op zoek naar een nog ruimere zege. Het was uiteindelijk Floor van Duyn (na een voor zet van Van der Kleij en een slim overstapje van Kanbier) die als enige nog de juiste voortzetting koos en de eind stand op 4-1 bepaalde. Waarna voor Quick Boys en trainer Van Zwam dit seizoen dus ook officieel nog twee wed strijden resteren tegen de zon dagkampioen van Nederland. Een dubbele confrontatie waar Van Zwam wel het nodige van verwacht, 'al blijft het natuur lijk een volstrekt open strijd'. De trainer van Quick Boys moet het in die laatste twee ontmoetingen overigens stel len zonder de zeker waardevol le inbreng van Gert Aandewiel. De laatste man van Quick Boys vertrekt binnenkort met het Nederlands amateurteam naar Nieuw Zeeland en staat ko mende zaterdag verplicht aan de kant. Een probleem dat Van Zwam inmiddels zegt te heb ben opgelost. 'Daar bèh ik na wat puzzelen aardig uitgeko men', laat hij desgevraagd we ten, zonder namen in te vullen. De kans dat de zaterdag nog even in het veld gebrachte Ri chard Hoogervorst tegen Rhe den als 'oplossing' fungeert, is echter miniem. De nu al ruim een seizoen met blessures kampende steunpilaar van de Katwijkse verdediging wordt pas volgend jaar weer 'echt' ge bracht. En dan moet Quick Boys het algemeen amateurkampioen schap van Nederland al lang en breed op zak hebben... Scoreverloop: 36. Van der Kleij 1-0. 41 Jaco Verbaan 1-1. 49. Dijkhuizen 2-1.57. Van der Kleij 3-176. Floor van Duyn 4-1. Quick Boys: Van der Niet, Rog, Aan dewiel, Haasnoot, Hans van der Plas, Jaap van Duyn. Dijkhuizen (Hooger vorst), Floor van Duyn, Leen van der Plas (Otte), Van der Kleij, Kanbier. Broer en zus De Bruin voeren overleg tijdens de 21e Gouden Spike. Erik de Bruin pakte zijn zesde Gou den Spike. FOTO: HENK SNATERSE toond op het Leidse kunststof. Esther Goossens, tegenwoor dig voor het Utrechtse Hellas uitkomend, liep in (een van) haar eerste 400 meter horden wedstrijd(en) en noteerde di rekt een vierde tijd ooit: 57.73 seconden. Daarna was het ech ter wachten op de „De Brui nen". Daarbij vergat men dat Corrie nog maar 15 jaar is en hoewel van uitzonderlijke klasse voor haar leeftijd nog niet toe is om een zich al gerui me tijd vervelend publiek op te beuren. Haar 51.96 meter was gezien het ontbreken van wind best wel goed, zeker voor een meisje van 15. LEIDEN - De 21e Gou den Spike werd voor de zesde keer uitgereikt aan Erik de Bruin die hem te recht ontving voor een sterk staaltje discuswer pen. Verder werd er slechts op nivo gepres teerd door Robin Korving, Esther Goossens en Cor rie de Bruin. Sterkst bezet was zaterdag de tribune met KNAU bonzen en an dere zichzelf VIP noemen de personen. Een beetje avondwedstrijd aan het eind van de zomer levert in Leiden vaak betere prestaties op dan de Gouden Spike en dat zonder alle poespas er om heen. Steeds meer begint de indruk boven te drijven dat de Gouden Spike niet echt meer meetelt, al het goede en harde werk van Holand ten spijt. Ze ker gezien de grote hoeveel heid afwezigen (al dan niet met afmelding) moet Holland zich eens flink achter de oren krab ben. Voorbeelden te over: 2 da mes sprongen ver, 3 dames ac teerden op de 1500 meter, 3 polsstokspringers waren al vertrokken na amper een uur wedstrijd en van de 14 inschrij vingen op de 200 meter kwa men re tenslotte 4 over de streep, (gelukkig nog met Yvonne van Dorp als eerste in 24.41 seconden.) Van de twee aangekondigde nationale sprintploegen die een aanval op de 4 x 100 meter limiet zou den wagen kwam slechts een deelnemer aankakken. Met 11.17 seconden werd Emiel Mellaard nog weggelopen op de 100 meter ook. Olympische verspringlimieten voor die zelfde Mellaard en zijn maatje Frans Maas werden het pu bliek vooraf beloofd om zo de absurde toegangsprijs van 5,00 te kunnen voorschote len. Hoe bedrogen kwam dat publiek uit, niet een keer raak ten Mellaards spikes het zand. Maas was er niet eens, zoals zo vele toppers. Ook de KNAU, kan er wat van: De 800 meter dames werd door haar zelf verkracht middels het zendèn van een estafette ploeg naar niets zeggende in ternationale wedstrijd in Shef field. Limiet Wat er wel goed ging was ook bijna direkt van uitzonderlijke klasse. Al direkt na de opening greep eerstejaars A junior Ro bin Korving de limiet voor deelname aan de Wereld kam pioenschappen junioren later dit jaar in Seoul. Op de 110 me ter horden was hij alle nationa le herentoppers te snel af met 14.17 seconden. Ruud van Maurik noteerde 14.48 secon den. Een kwartier later werd er opnieuw iets fabelachtigs ver- Het Leidse publiek werd nog even vergast op een fraai op treden van een echte Leide- naar. Jan Jansen stal de show op de 5000 meter met een ge zien de benauwde hitte en de tegenstand nette 14.27.17 mi nuten. Daarna was het de beurt aan grote broer Erik. de man die de Gouden Spike redt, al vele jaren. Alleen voor De Bruin, en ook beslist nergens anders voor, was er een kom- plete televisieploeg gekomen die van hem een vijftal goede worpen opnam. De beste was 64.50 meter waar Erik de Bruin best blij mee was. De Gouden Spike werd dan ook terecht aan hem uitgereikt. Dat de de heel oude, maar zeer gedistin geerde ere voorzitter van de KNAU. Frans Jutte, wat stum perig afging, zal niemand hem kwalijk r jtLEM De laatste bleek er voor nog een te veel. duel 1NFC '34 om één plaats 1 hoofdklasse ging op het EDO-ter- iet 1-0 verloren. Na a< neester Ruud de '"e (volgend jaar actief v4n naar de eerste klas- legradeerde Wilhel- veet ook UVS na de ^ntatie met AFC '34 'n het aan toe is. De 'witten staan in ieder rnog een seizoen als te boek. ,e e nacompetitie dan ook 'loterij', een promotie- a,jd is dat zeker. In dat itmoetingen is het vaak beste ploeg die wint. In i)| uliere competitie wil de 'elende ploeg vaak nog é'endrijven, in dit soort ige duels spelen andere Brnee. Stress-bestendig- a( er daar een van, de wil innen een ander. Maar Dg dan dit soort zaken, Ie geluksfactor een be- e, vaak doorslaggeven- Vrouwe Fortuna had Haarlem overtuigend :«l-blauw shirtje aange- niet betekent dat de winst en de promo- de hoofdklasse niet de. Zo ligt dat niet. c m nu te zeggen dat de ander van UVS die stap meer verdiende dan iflenaars zelf, gaat ook at te ver. Beide ploegen slaagden er in ieder geval niet in het bij de hoofdklasse beho rende niveau te bereiken. Al leen deed AFC '34 kort na rust wat UVS voor de pauze had verzuimd: de ploeg scoorde. En hield die voorsprong ook vast. Koptechniek Dat UVS in de eerste vijfender tig minuten van de strijd zelf niet aan doelpunten toekwam, was eigenlijk redelijk wonder baarlijk te noemen. De Leide- naars die het zonder de vakan tie vierende Paul Osenga moesten stellen (voorzitter Bart van Leeuwen was voor dit duel overigens wel uit Malaga over komen vliegen) en de van zijn huwelijksreis terugge keerde Marcel Tolsma niet in de basis wisten, startten sterk. En hadden al in de achtste mi nuut op voorsprong moeten staan. De door John van der Zwan genomen vrije trap bracht de bal toen zo loupe-zui- ver voor het AFC '34-doel dat Wouter Holverda eigenlijk al leen maar behoefde te knik ken. De gisteren als laatste man geposteerde ex-prof die de betere koptechniek als han delsmerk heeft, knikte ook, maar zag de bal ook tot zijn ei gen verbazing centimeters naast het doel van matige Wie- be van Huizen verdwijnen. Een tegenslag die UVS niet echt van de wijs bracht. Het fy siek sterke AFC '34 mocht dan wel degelijk meedoen (zo moest Marijn Mokveld knap redden bij een inzet van Pa trick Kooge), de allerbeste kansen bleven toch voor UVS. Zoals na een half uur spelen. Akoord. het was een 'onmoge lijke hoek' waarin Edgar van Tol zich bevond, maar als je de bal toch nog op de buitenkant van de paal kan mikken, kan het leer er ook in. Een moge lijkheid die er tien minuten voor de thee al helemaal inzat. Nadat Van Orssagen (in de tweede helft wegens knie klachten vervangen door Tols ma) en Van der Zwan goed werk hadden verricht, was het Hans de Kruijs die diagonaal inschoot. De bal ging voor langs, maar bij de tweede paal was er volop ruimte voor de in glijdende collega-spits Walter de Kievit, die overigens na de pauze ook al zou worden ver vangen. De glijpartij van De Kievit leverde niet meer op dan een rollertje in het zijnet en dat moet ook de Stompwij- ker danig zijn tegengevallen. Initiatief Met de ruggesteun van die missers in de rug, nam AFC '34 het initiatief meer en meer over. Een gang van zaken die al voor de pauze (kansen voor Kooge, Peter Buis en Edwin Keizer) tot de 1-0 had kunnen leiden, die nu 'pas' in de vijfde minuut van de tweede helft viel. Ferry Moleman legde de bal na een vrije schop van Ron Blok keurig terug op Peter Buis en die knalde meer dan voortvarend raak. Een fraaie treffer, maar wel met een luch tje, overigens. Zo werd Marcel Tolsma wegens vasthouden Keizer met een vrije schop be straft, nadat diezelfde Keizer daarvoor een overtuigende duwfout had begaan en ge bruikte Moleman bij het con troleren van de bal al dan niet opzettelijk ook een van beide handen. Hoe dan ook, de 1-0 stond op het bord en UVS restte slechts een alles-of-niets offensief. Dat nu bleef vreemd genoeg lang uit. Sterker nog, het was AFC '34 dat diverse malen heel dichtbij nummer twee was, zonder dat de blauwwitten (met Gerry Jansen voor gebles seerde De Kievit) ook maar in de buurt van de gelijkmaker kwamen. Omdat Buis, Henny Bond, Marcel Boerlage, weer Bond en opnieuw Buis faalden of de knap keepende Mokveld op hun weg vonden, bleef het echter spannend. Zeker nadat laatste man Holverda een kwartier voor tijd eindelijk als pinch-hitter naar het front was gestuurd. Toen ook lag de 1-1 diverse malen bijna voor het oprapen. Een lobje van Tolsma vond evenwel de paal van het ASC-doel op zijn weg, invaller Jansen miste de bal in uiterst kansrijke positie volledig en een kopbal van Hans de Kruijs^ werd, tamelijk gelukkig, ge stopt door de onzekere ballen- vanger van AFC '34, Van Hui zen. Waarmee de ondanks de grote belangen sportieve partij was gespeeld en Bart van Leeuwen derhalve als voorzitter van nog altijd een eersteklasser de te rugreis naar Malaga moest aanvangen: 'Teleurstellend natuurlijk, maar dat hoort alle maal bij de sfrort. Volgend jaar gaan we het gewoon weer pro beren'. Scoreverloop: 50 Buis 1-0. UVS: Mokveld. Van Dam, Holverda, Robbers, Devilee. Van der Zwan, Van Leeuwen. Van Orssagen (Tolsma), Van Tol, De Kruijs, De Kievit (Jan sen). Regenbogen vieren jubileum De Kagerplassen waren zondag en maandag het domein van de Re genbogen. De viering van de 75ste verjaardag van het oudste natio nale eenheidsklasse zeilschip leverde een boeiend watersportspek takel op waarin de liefhebbers van de 'Koningin van het water' kon den genieten van alle facetten van de Regenbogen. Op het program ma stonden onder meer admiraalzeilen, een vlootschouw en een VIP-wedstrijd met vooraanstaande figuren uit diverse geledingen van de Nederlandse samenleving. De jubileummanifestatie werd georga niseerd door de Regenboogclub en de KNWV. FOTO: HENK SNATERSE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19