Koeman ziet 'Barca' toch de titel pakken Denen onverwacht op internationaal niveau SPORT Slechts twijfels over Bosz CiidaeSomcuil DINSDAG 9 JUNI 1992 Vier doden na voetbalpartij DHAKA Bij gevechten na een voetbalwedstrijd in de Bengale- se hoofdstad Dhaka zijn afgelo pen zondag ten minste vier mensen om het leven gekomen en 50 gewond geraakt, aldus de politic. Tijdens de wedstrijd hadden de suppprters van de traditionele rivalen Abahani Sports Club en Mohammedans Sporting Club elkaar al met fles sen bekogeld. Nadat Abahani met een 2-1 overwinning zijn kampioenschap had geprolon geerd gingen de supporters el kaar met messen, stenen en vuurwerk te lijf Rudi Voller verkast naar Marseille MARSEILLE Voorzitter Bernard Tapie heeft be kendgemaakt dat Rudi Voller, de Duitse spits van AS Roma. volgend voetbalseizoen bij Olympique Mar seille speelt. Hij wordt de vervanger van Jean-Pierre Papin, die naar AC Milan vertrekt. Diego Maradona hoopt na het verstrijken van zijn vijftien maanden du rende schorsing, volgende maand, bij Boca Juniors zijn voetballoopbaan te kunnen hervatten. Maradona staat officieel nog een jaar onder contract bij Napoli, maar de gevallen ster heeft bij herhaling gezegd niet terug te willen keren naar Europa. AS Napoli heeft voor 27 miljoen gulden plus twee reservespelers de Uruguayaan Daniel Fonseca overgenomen van Cagli- ari. Mario Been voetbalt de komende twee seizoenen niet voor FC Tirol maar voor Wacker Innsbruck. De transfersom bedraagt ongeveer 400000 gulden. De Ar gentijnse bondscoach Carlos Bilardo wordt in het nieuwe voetbalseizoen de trainer van de Spaanse club Sevilla. Opnieuw tegenslag Engelse bondscoach LONDEN - Op de dag van het vertrek naar Zweden werd de En gelse voetbalploeg opnieuw ge confronteerd met problemen. Ver dediger Mark Wright van Liver pool bleek last te hebben van zijn achillespezen. Hij bleef in Enge land achter om zich uitgebreid te laten onderzoeken door specialis ten. Bondscoach Graham Taylor heeft Tony Adams van Arsenal ge vraagd „stand by" te blijven. Eerder moest Taylor afzien van John Barnes en Gary Stevens. Zij werden, na speciale toestemming van de UEFA, vervangen door Andy Sinton en Keith Curie. Duitsers minder optimistisch HAMBURG - De Duitse voetbal fans zijn voorzichtiger in hun voor spellingen dan de Nederlandse. Dat blijkt uit een enquete van het boule vardblad „Bild". Slechts zeventien procent van de 1003 ondervraagde personen denkt dat Duitsland in Zweden Europees kampioen wordt. In Nederland tipte zestig procent dat Oranje de titel pro longeert. Bijna dertig procent ver wacht wel dat de wereldkampioen de finale haalt. Daarentegen staat 27 procent van het Duitse legioen dat voorspelt dat het elftal van Berti Vogts in de halve finales wordt uitge schakeld. Lyngby kampioen van Denemarken KOPENHAGEN Lyngby Kopenhagen is op de laatste dag van de Deense competitie voetbalkampioen geworden door een zege van 1-0 op concurrent B 1903, dat ook uit de hoofdstad komt. Het doelpunt was van in ternational Torben Frank, die is opgeno men in de EK-selectie. Lyngby greep voor de tweede keer de titel. B 1903 en Frem Ko penhagen mogen uitkomen in het UEFA- bekertoernooi, waarvoor de vorige kam pioen Bröndby zich niet wist te plaatsen. Denemarken werd vorige week als vervan ger van Joegoslavië opgeroepen voor de eindronde van de Europese titelstrijd in Zweden. De nationale ploeg speelt donder dag in Malmö zijn eerste duel, tegen Enge land. Ronald Koeman moet op de luchthaven van Gotenburg in Zweden veel vertegenwoordigers van de pers te woord staan Koeman miste gisteren het kampioenschap van zijn club Barcelona doordat de UEFA hem had geboden het Nederlands elftal te laten prevaleren. FOTO'ANP. genoeg 'onsterfelijk' gemaakt. Voor Leo Beenhakker rest slecht de hoon van de Madrile- nen, die ongetwijfeld het hoofd van de Nederlandse oefen- meester zullen eisen. Aanvan kelijk zag het er nog zo mooi uit voor de Madrilenen. De marge met Barcelona bedroeg voor de laatste speeldag een punt en zijn ploeg nam tegen Tenerife snel afstand. Hierro opende in de achtste minuut de score. De Roemeen Hagi scoorde twintig minuten later uit een directe vrije trap van dertig meter. De 26ste landsti tel leek nog slechts een kwes tie van tijd, maar Quiero be paalde namens het offensief ingestelde Tenerife in de 36ste minuut de ruststand op 1-2. Terwijl Barcelona tegen Bilbao door twee doelpunten van Stoitsjkov vier minuten na de rust met 2-0 leidde, werd Real BARCELONA - Barcelo na heeft afgelopen zondag voor de twaalfde maal in zijn bestaan de Spaanse ti tel in de wacht gesleept. De ploeg van Johan Crujff won zelf in Nou Camp met 2-0 van Athletico Bilbao en zag Real Madrid op Te nerife de noodzakelijke misstap maken (3-2), waardoor de Catalanen zijn rivaal alsnog passeer de. Barcelona speelde zoals be kend zonder Ronald Koeman, die de verrichtingen van zijn ploegmakkers volgde voor de televisie. „Hoe ik het vond? Fantastisch natuurlijk. Eerst de Europa Cup, nu het kampi oenschap. Onmiddellijk na af loop werd ik al gebeld door een Spaans radiostation. Ik heb nog een ploeggenoot, die ge blesseerd was. aan de telefoon gehad. Verder niemand. De spelers zijn daar van de ene festiviteit in de andere gerold. Zo gaat dat in Spanje. Ik bel vandaag Cruijff nog wel even", aldus Koeman, die zich wel de gelijk kampioen voelt. „Het was de derde wedstrijd die ik dit seizoen heb gemist", reken de Ronald Koeman zijn gehoor voor in Göteborg. Hij was er in 35 gevallen dus wel bij ge weest. „Daarom ben ik zondag ook kampioen geworden", sprak hij met trots. Onsterfelijk Zijn trainer Cruijff heeft zich met het binnenhalen van de Europa Cup voor landskampi oenen en de prolongatie van de nationale titel in Catalonië na- Spelers van Barcelona vieren de prolongatie van de landstitel uitbundig. De ploeg van Johan Cruijff werd kampioen van Spanje dankzij een zege van 2-0 op Atletico Bilbao. FOTO: EPA gische voetbalbeker veroverd. Dat gebeurde, zondag in Brug ge voor 20.000 kijkers, tegen KV Mechelen na het nemen van strafschoppen. Libero Leo Clysters miste de beslissende trap van elf meter. Eykelkamp en Emmers faalden eveneens. De strafschoppenserie was noodzakelijk nadat twee uur voetbal geen winnaar had kun nen aanwijzen: 2-2. Een kwar tier voor tijd opende Kiekens namens Antwerp de score. Drie minuten voor het einde van de reguliere speeltijd maakte de Australiër Aramba- sic gelijk. Eykelkamp (Meche len) en Czerniatynski (Ant werp) scoorden in de verlen ging.Door het keren van drie strafschoppen en het benutten van de laatste werd de 42-jari- ge Ratko Svilar, doelman van Antwerp, gevierd als de held van de wedstrijd. GOTEBORG - Bij aai J komst op het vliegveld van Göteborg kon bond<erv coach Rinus Michels mor ig, ter melden dat het goeveel ging met zijn blessure aa de schouder. Dat was oi geveer het belangrijkst ,t£ nieuws van dag 1 va Oranje in Zweden. De bondscoach had zich ve tild aan een koffer. Bij wedstrijd tegen Frankrij afgelopen vrijdag, zat hij mi de arm in het verband in dug-out. De twee vrije dage hadden niet alleen Miche goed gedaan. Met uitzond ring van Bosz zal iederee vrijwel zeker op tijd zijn he steld om vrijdag te kunn^l aantreden tegen Schotland „Het ziet er allemaal go^R uit", sprak Michels over (fcet blessures van Rijkaard, Gv lit. Wouters en De Boer. ..^ocj leen Bosz heeft waarschij lijk nog wat meer rust nodi Ik verwacht dat ik verd over alle spelers kan br schikken." Bosz kampt m de naweeën van een zwage seizoen bij Feyenoord en enigszins overbelast. Michels zei bij aankomst Zweden blij te zijn dat hi toernooi eindelijk ginnen. „Woensdag is de ei ste wedstrijd. Kunnen de ji gens 's avonds naar de tele' sie kijken. Zorgt voor afli ding." De bondscoach voi de eraan toe dat de sfeer in groep goed was, maar dat tijd werd echt aan de slagF^ gaan. ïte M hoe langer hoe nerveuzer. Vil- laroya werd in de 69ste minuut uit het veld gestuurd en de tien man kregen het Spaans be nauwd. De Braziliaan Rocha veranderde in de 76ste minuut een schot van Felipe van rich ting (2-2), en een minuut later werd het zelfs 3-2. Buyo kreeg een terugspeelbal van Sanchis niet onder controle en invaller Cherubino profiteerde. Hysterisch In Barcelona leidde het nieuws uit Tenerife tot hysterische ta ferelen bij de 98.000 suppor ters in het Nou Camp-stadion. „De aanhang mag trots zijn", meende Cruijff. ,De offensieve stijl is de sleutel achter al het succes. Zoals dat ook bij Ajax en AC Milan het geval is. Bar celona heeft echter na de finale van de Europa Cup bewezen Geen felicitatie van Rinus Michels LANDVETTER - Twintig kilometer ten oosten van Gothen burg, moest Ronald Koeman gisteren opnieuw receptie houden voor de kampioensfelicitaties. „Logisch toch, ik heb 35 competi tiewedstrijden gespeeld, vijftien goals gemaakt. Dan heb ik m'n steentje toch wel bijgedragen". Oranje was al weer ruim drie uur bijeen voor de EK-missie toen Koeman gisteren nog met weemoed aan het festival in Barcelona dacht. Van Rinus Michels had hij op dat moment nog altijd géén hand gekregen. „Vreemd? Ach, misschien komt het doordat ik vroeg op Schiphol was en ik ben meteen doorgelopen. Ja, Mi chels zat in hetzelfde toestel hoor. Ik heb 'm niet gesproken. Hij is ook niet naar mij toegekomen. En ik ga toch niet naar die man toe...." dat aanvallend voetbal minder risico's met zich meebrengt dan door velen wordt gedacht. In drie wedstrijden scoorden we twaalf keer en kregen we geen doelpunt tegen", aldus de nieuwe 'God' van Catalonië. Valencia van Guus Hiddink, dat de competitie met een ge lijkspel (1-1) tégen Logrones afsloot, finishte als vierde en komt volgend seizoen uit in de UEFA Cup. België Voor de tweede keer in zijn be staan heeft FC Antwerp de Bel- De Deense internationals kwamen begin juni samen voor een interland tegen het GOS. Tenminste, dat dachten ze. Door de VN- sancties tegen Servië en Montenegro werd het veel Bondscoach Richard Möller Nielsen mocht ineens twintig in plaats van zestien mensen oproepen en kon de interland gebruiken om een elftal te vor men voor het EK in Zweden. De tijd was heel kort en nie mand weet hoe dat zal uitpak ken. Het belangrijkste voor de Denen is dat ze terug zijn op een internationaal toernooi. 'We are red, we are white, we are Danish dynamite'. Ze zon gen het in Frankrijk, Mexico en Duitsland. De sfeermakers zingen het, na vier magere ja ren, ongetwijfeld in Zweden weer. In Kopenhagen en omgeving konden ze in 1988 al zien aan komen, dat het nationale voet balelftal op een instortend kaartenhuis begon te lijken. Morten Olsen, Sören Lerby, Frank Arnesen en Preben Elk- jaer Larsen liepen op de laatste voetbalbenen. Zij hadden met de Deense ploeg het EK 1984 en het WK 1986 kleur gegeven, maar konden in Duitsland njets extra's meer bieden. Met drie bittere nederlagen tegen Duitsland, Spanje en Italië als gevolg. Belachelijk De opvolgers stonden er nog niet. Ook al had Denemarken in de kwalificatie voor het WK in Italië reden tot klagen. De FIFA zadelde de groepen van vier teams op met een belache lijke regeling. De nummers twee in de poule speelden niet tegen elkaar voor een plaats in de eindronde, maar de punten in de poule waren doorslagge vend. Dat was mazzel voor Duitsland en Engeland, die minder zware tegenstanders hadden dan de Denen. Toen de ploeg van Sepp Piontek de slag tegen de Roemenen verloor, was het meteen over en slui ten. De 'onzichtbare' opponen ten in de andere groepen had den een puntje meer gehaald en mochten naar Italië. Denemarken miste de boot. En dat had verstrekkende gevol gen. Piontek, die de Denen naar de wereldtop had ge voerd, vertrok naar Turkije. Michael Laudrup, in het mage re tijdperk de enige ster van de ploeg, ging in de clinch met de nieuwe bondscoach Richard Möller Nielsen. Hij bedankte. Broer Brian deed dat aanvan kelijk ook, maar kwam op dat besluit terug. Mede door al die interne com motie kon Denemarken het toen nog op volle toeren mee draaiende Joegoslavië niet bij- sloffen. De ploeg maakte in Belgrado, al zonder de broers Laudrup, de nederlaag in ei gen land goed. Maar het knul lig verspeelde punt in Noord- Ierland gaf de doorslag in Deens nadeel. Totdat de Vere nigde Naties Joegoslavië met een sportboycot van deelname uitsloot. Jongensdroom Möller Nielsen heeft in zijn se lectie ieder geval iets, wat Sepp Piontek ontbeerde. Peter Schmeichel is een keeper van wereldniveau. Met drie keer zoveel uitstraling als Ole Kjaer en Lars Högh, de noodgewon- gen keuzes van Piontek. Schmeichel (28) maakte de op mars van Bröndby mee. De profclub uit Kopenhagen haal de als eerste Deense club de halve finale van een Europees bekertoernooi. Toen Manchester United lok te, gaf Schmeichel zijn baan als advertentie-verkoper bij een krant in Kopenhagen er aan. Een jongensdroom, spe len voor een volgepakt Stret- ford End, kwam uit. Schmei chel begon voortreffelijk in Engeland. En ondanks het feit dat Manchester United niet van zijn obsessie afkwam -de titel werd opnieuw verprutst- stond de blonde Deen, met de bouw van een tank, geen tel ter discussie. Al was het maar, om dat hij de bal vanuit zijn armen mÊÊÊÊÊÊ^t/ÊÊÊÊBÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊKKÊÊtÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊm De selectie van het Deense elftal, dat door het uitvallen van Joegoslavië, onverwacht zal deelnemen aan het morgen te beginnen Europees Kampioenschap. FOTO: EPA makkelijk over de middellijn gooit. Daar zijn ze gek op in Engeland. Ook het merendeel van de veldspelers verdient zijn brood buiten Denemarken. Jan Möl- by, verrassend aanwezig in Zweden, wordt ondanks zijn overgewicht en dankzij zijn overzicht op handen gedragen in Liverpool. En hij spreekt, net als de aanvallers Flem- ming Povlsen en Lars Elstrup, nog een aardig woordje Neder lands. Povlsen speelde welge teld 29 blauwe zondagen voor PSV. Tien treffers waren even wel niet voldoende om de gril lige aanvaller aan een basis plaats te helpen. Romario maakte meer indruk. De avon turier, die eerder bij Real Ma drid, Castilla en FC Köln speel de, ging opnieuw op pad. En vond bij Borussia Dortmund het grote geluk. De volksclub uit het Ruhrgebied verbaasde het afgelopen seizoen. Bleef tot en met de laatste minuten van de laatste speeldag in de race voor de titel. Povlsen had daar een groot aandeel in. Hij vormde met Stephané Chapui- sat een sterk koppel. Povlsen maakte de loopacties, de Zwit ser rondde het af. Schijnwerpers In het Deense elftal staat Povl sen ook niet op de eerste rij. De positie in de schijnwerpers is weggelegd voor Brian Lau drup. De aanvaller van Bayern München, die de afgang van zijn club miste door afge scheurde kruisbanden, trok le ring uit de ervaringen van zijn broer. Die verkaste te snel naar een grote club en verzoop bij Juventus. Brian Laudrup kon bij Bayer Uerdingen uitste kend wennen aan het profbe- staan. Een jaar was toereikend voor de sprong naar München, ondanks alles natuurlijk een topclub in Duitsland. 'In Uer dingen tekende ik in een jaar 5000 handtekeningenkaarten. Hier zijn dat er 5000 in de week', onderstreept de 23-jari- ge Laudrup de verschillen. Brian Laudrup speelt voor het eerst op een groot toernooi. Hij pakt de zaken rustig aan. 'Ik denk dat ik nog niet naar SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 23: winnende getallen 1-4-18- 23-35-37. Reservegetal: 13 Cijferspel 23' 431817. Belgische lotto: winnende getallen- 6- 12-17-25-30-35 Reservegetal: 31. Jo- kernummer 5156078. Duitse Lotto: Winnende getallen: 6-11- 24-26-29-36. Reservegetal: 13. Spel 77 4034830. Nog steeds |jSl Ook na de 1-1 in Lens tegi Frankrijk heeft Michels juf indruk dat het grote publin t Nederland nog steeds als fig favoriet ziet. „Dat legt e£ extra druk op de spelers. F beschouw het echter niet P een probleem. De meestf^ zijn gewend ermee om F gaan. Het hoort erbij." !v Zelf had Michels na de rer|^v se in Lens geen extra zorgi^ „De wedstrijden tegen WaL, en Oostenrijk waren \i onze kant wellicht wat bet| Maar Frankrijk was een vfty sterkere tegenstander. Qe een favoriet voor de Eurods se titel. Het was duidelijk i v het moeilijk zou worder Toch hebben we vooral Fii eerste helft daar goed gr speeld." fj Volgens Michels zal tijde de eindronde in Zweaj geen sprake zijn van vj kwaliteitsverschil. „Ik de" dat we hier alleen maar?? maken krijgen met sterj landen. Er is geen duideliL favoriet aan te wijzen. L onze groepswedstrijden L schouw ik als finaletjes." Het Nederlands elftal zak het trainingskamp in berg geen oefenwedstrijd! tegen amateurclubs spelei De technische leiding f staat met trainingen. Quick Boys tegen Rheden voor amateurkampioenschap De Deense bondscoach Richard Möller Nielsen. FOTO: AP Spanje of Italië ga, dat komt nog wel een keer.' De buiten wereld voorspelt Brian Lau drup desondanks een grotere toekomst dan broer Michael. Omdat hij wel de professionele instelling heeft, die Michael net als vader Finn Laudrup ontbeerde. Dat zou hem bij de onverwachte deelname aan het toernooi in Zweden uitste kend van pas moeten komen. De Denen zijn uitgevlogen over Europa. Naar Frankrijk, Duitsland, Spanje. Engeland en zelfs naar Turkije (libero Lars Olsen speelt bij Trabzon- spor). Dat was onder Piontek zo, dat is nu nog zo. Toch pres teren de clubs uit het vlakke land de laatste jaren ook sterk. Bröndby en B1903, dat dit sei zoen Bayern München met 6-1 te kijk zette, onderstreepten dat in Europees verband. De Denen staan er een stuk beter voor dan in 1988. De kwalifica tie van Jong Denemarken voor Barcelona is daar ook een be wijs voor. Het optreden in Zweden is wat dat betreft een opsteker. Ook al is de reden daarvoor even curieus als gru welijk. KATWIJK/RHEDEN Quick Boys en Rheden strijden in twee wedstrij den om het algehele landskampioenschap bij de amateurs. Quick Boys was de sterkste van de za terdagamateurs. De ploeg uit Katwijk verzekerde zich van het landskampi oenschap met een flink uitgevallen overwinning (4-1) op Kozakken Boys. Voor Quick Boys kon er zater dagmiddag voor 7.000 kijkers in Katwijk eigenlijk niets meer fout gaan. De ploeg had tegen Kozakken Boys nog een punt nodig de titel te prolongeren. Uitblinker Frenk van der Kley zette de thuisploeg kort voor rust op voorsprong. De gelijk maker van Kozakken Boys, door Verbaan, zorgde toch weer voor enige spanning op de tribunes. In het eerste kwartier na de rust besliste Quick Boys het duel met tref fers van Dijkhuizen en op nieuw Van der Kley. Kort voor het einde werd de marge door Van Duyn op drie treffers ge bracht. Rheden Rheden veroverde de landsti tel bij de zondagamateurs door zaterdagavond RCH in het be slissende duel met 1-0 te ver slaan. RCH had door de uit schieter tegen Halsteren (6-0) voldoende aan een gelijkspel. Na 27 minuten bezorgde Rick Talan de thuisclub de benodig de voorsprong. De spelers van Van Eijck zochten ook na die treffer de weg naar het vi delijke doel, kregen kansel meer doelpunten, maar den in de afwerking. Daardoor liep de spannin de slotfase hoog op. Vo toen in de slotfase een c punt van RCH, rechtstn uit een hoekschop, scheidsrechter Fleuren v afgekeurd en kort voor laatste fluitsignaal de bal de onderkant van de lat het veld in sprong en ovei doel werd gekopt. „Dat is mooie van voetbal", mei Van Eijck, die nog steeds didaat schijnt te zijn voo vacante trainersbaan bij V se. De ploeg van Jan van maakte eerder dit seizoei druk in het toernooi on KNVB-beker met een zeg FC Twente alvorens door via strafschoppen te wo: uitgeschakeld. Kampioenschap zaterdagamall Quick Boys - Kozakken Boys 4-( 37. Van der Kley 1-0, 42. Verbaal 50. Dijkhuizen 2-1,58. Van der K 1, 87. Floor van Duyn 4rt. Scl rechter: De Jong. Toeschou 7000. Quick Boys kampioen Eindstand: Quick Boys 4 3 0 1 6 ACV4 2 0 2 4 Kozakken B4 10 3 2 Kampioenschap zondagama Rheden - RCH 1-0 (1-0). 27 Tak Scheidsrechter: Fleuren. Toef wers: 1500. Gele kaarten: Va Aar, Sion (beiden RCH). Ri kampioen. Eindstand: Rheden4 2 2 0 RCH4 1 2 1 Halsteren 4 0 2 2 Wedstrijden om algeheel kam schap amateurs: 13/6: Quick 1 Rheden; 20/6: Rheden - Quick I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16