Doek valt geruisloos SPORT )room van Aron Winter gaat in vervulling FC Den Haag met een schone lei naar eerste divisie ^pplauswissel is Otto niet vergund Gemeente wil voetbalpasje KNVB wijkt voor truc van Den Haag CeidaeSom-ani DINSDAG 9 JUNI 1992 Een andere kijk op Barcelona SHEFFIELD - De Bntse lange-af- standsloopster Andrea Wallace ziet af van de Olympische Spelen in Barcelo na. „Ik ben niet goed genoeg", is haar mening. De 25-jarige moeder van twee kinderen won zaterdag in Sheffield een kwalificatiewedstrijd over 10.000 me ter. Zij bleef een halve minuut binnen de limiet. „Ik heb geen zin op de tiende plaats te eindigen in Barcelona. Ik blijf liever thuis. Over vier jaar heb ik mis schien een betere kans". Op de Olympi sche Spelen is haar landgenote Liz McColgan favoriet voor het goud op de- 10.000 meter. Perfect game: 25.000 gulden VLAARDINGEN - Met een per- fect-game heeft de twintig-jarige bowler Clenn Werkhoven op twee de Pinksterdag in Vlaardingen een cheque van 25.000 gulden ver diend. Voor Werkhoven was het de tweede keer in zijn loopbaan, dat hij twaalf strikes op rij gooide. Eerder deed de speler uit Lelystad het in het Glass City Toernooi, waar een luxe wagen ter waarde van 40.000 gulden aan hem voor bijging omdat de Engelsman Ian Shahid hem met een perfect spel vooraf was gegaan. „Geen samenzwering tegen Samaranch" LONDEN - Een Britse samenzwe ring tegen Samaranch bestaat niet. Dit beweerde gisteren in Londen Sir Arthur Gold, voorzitter van het Brit se Olympisch Comité, in aanwezig heid van de voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité. Het IOC is intussen in Zwitserland een juridische procedure gestart te gen de auteurs Vyv Simpson en An drew Jennings van het boek „The Lords of The Rings". Zij schreven kritische portretten van de macht hebbers in de Olympische beweging. Vooral Samaranch moest het ontgel den. Zwart op wit werd onder meer gesteld dat hij zich indertijd confor meerde aan het fascistische bewind van Franco. Na lezing van het boek heeft de Spaanse IOC-voorzitter dit niet ontkend. Wel stelde hij dat de auteurs gemanipuleerd waren door onbekenden om hem weg te werken als voorzitter. Vorige week herhaalde hij in een Spaanse krant zijn stelling dat er een Britse kliek bestaat die niet tolereert dat hij hoofd van het IOC is. Volgend jaar in Monte Carlo is Samaranch aftredend als voorzit ter. Samaranch (72) heeft nog niet beslist of hij zich herkiesbaar stelt voor een nieuwe termijn. Hij wacht de afloop van de Olympische Spelen in zijn geboortestad Barcelona af. Bokser overleden BOGOTA - De Colombiaan se bokser Guido Tri vino is af gelopen zondag aan de gevol gen van hersenletsel overle den. De 20-jarige Trivino was Vrijdag in de zevende ronde van een partij tegen zijn land genoot Juan „Guajiro" Rodri guez in Cartagena knock-out gegaan. Zaterdag onderging de licht-vedergewicht een hersenoperatie. Tijdens de vier uur durende ingreep werd vergeefs gepoogd een bloedprop te verwijderen. KNSB draait besluit terug DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse schaatsbond (KNSB) is teruggekomen op het omstreden besluit de vrouwen-kern ploeg op te heffen. Dirk van Zanten, voorzitter van de Bege leidingscommissie Kernploegen (BCK), kondig de afgelopen zaterdag in het radioprogramma Tros Aktua Sport aan, dat het keurkorps in ere wordt hersteld. „Een positieve zaak", aldus Van Zanten. Arie Koops, ex-bondscoach van de vrou wen-selectie en conditietrainer bij de mannen, zal opnieuw de zomertraining van het vrouwen team voor zijn rekening nemen. Over de nieuwe bondscoach, die tevens als ijstrainer zal funge ren, wordt later een beslissing genomen. Koops en Zijlstra reageerden zaterdag enthousiast op de positieve wending. „Dit is niet meer dan te recht", meldde Zijlstra. IN HAAG - De tribune vol tabelen, natuurlijk wel - met van eega's in vol ornaat - ïwezig ondanks 'publieks- jerkende' maatregelen in Zuiderpark, had er een rm en dankbaar applaus >r over. rwijl alle overige spelers,van Den Haag al schielijk naar catacomben waren verdwe- maakte Heini Otto zijn af- ïeidsrondje langs de rijen, midden-noord verdwenen beenbeschermers en loenen tussen de toeschou- rs, de overige kijkers moes ten volstaan met 'kushandjes' en dergelijke. Heini Otto besloot gisteren zijn indrukwekkende voetbal carrière, bekroond met één in terland in de jaren zeventig. Toen hij een collega naar Schiphol wegbracht en vanwe ge een afvaller alsnog mee mocht en als speler van FC •Amsterdam zijn debuut mocht maken. Daar bleef het qua in ternationale loopbaan bij, maar voor het overige maakte de Amsterdammer alles mee wat er voor een voetballer maar te beleven is. Een record-aantal optredens zonder-onderbreking bij FC Den Haag, degradatie in 1988 en terugkeer twee jaar later op het hoogste niveau. Graag had Otto (37) zijn laatste jaar als voetbalprof met behoud van het eredivisieschap bekroond. Het mocht niet zo zijn. Zelfs aan applauswissel was hem niet vergund. Doordat FC Den Haag zijn twee wisselmogelijk heden na de pauze van het duel met Go Ahead Eagles al had verbruikt moest hij de be ker tot de laatste druppel leeg drinken. Om in elk geval nog even door ploegmaats op de schouders te worden geno men. Als blijk van waardering voor zijn altijd onovertrefbare inzet en zijn voorbeeld-functie als prof. Vanaf volgend seizoen is Heini Otto in een commer ciële rol bij FC Den Haag ac tief. Naast Otto speelden ook (me- dio-)dertigers Ton Pattinama, Peter Houtman gisteren hun laatste wedstrijd voor FC Den Haag. De tegen de Eagles ge passeerde Purvis keert ook niet meer als speler terug. Hem wacht een positie als fy- siotgerapeut. ïlfde begroting in nieuwe seizoen ,N HAAG - Dank zij het eerder het voorbije seizoen bereikte |coord met exploitant Alrecon behoeft FC Den Haag volgend koen in de eerste divisie niet met een lagere begroting te gaan rken. Zoals bekend stond het Bunnikse bedrijf op een bepaald jment op het punt om bij eventuele degradatie de pijp aan iarten te geven. Maar het vorige bestuur onder leiding van nk Werkhoven zag kans die dreiging af te wenden en verlen- |g van de verbintenis te bewerkstelligen onder de zelfde voor arden, ook in geval een stapje terug onvermijdelijk zou zijn. [hnisch manager Loek van Driel: „Er bestaat zelfs nog wat elruimte om een paar versterkingen aan te trekken". DEN HAAG - Het doek viel uiteindelijk geruis loos voor FC Den Haag. Zonder wanklank, bijna zonder spoor van emotie, maar ook vrijwel zonder slag of stoot leverde de Zuiderpark-brigade giste ren definitief het eredivi sieschap in. Dat de neder laag van 3-0 van vorige week woensdag in Deven ter een mentale dreun van wat-heb-jou-daar had be tekend bleek gisteren in Den Haag. Go Ahead Eagles kon die winst nog eens dunnetjes (1-0) over doen. Daarmee nog wat meer zout in de Haagse wonden wrijvend. FC Den Haag is gisteren geen moment meer voor de laatste kans, de door sommigen niet voor onmogelijk gehouden stunt gegaan. Ook tot het mo ment dat de Deventenaren in de twintigste minuut van de eerste helft zelfs het gat nog vergrootten tot vier treffers straalde de equipe van inte rim-trainer Mark Wotte geen straaltje bezieling uit. Van de ploeg, eindelijk weer eens in optimale bezetting, die ooit in eigen omgeving een tegen stander schrik aanjoeg met een vanaf de tribunes begeleid stormachtig offensief was to taal geen sprake. Mede waar door een vroege openingstref fer, die wellicht het overle- vingsbrandje van nieuw vuur zou kunnen hebben voorzien, tot de onmogelijkheden be hoorde. Dat hét daarna op een paar verdwaalde kansjes na 'over' was voor FC Den Haag was even begrijpelijk als ont hullend. Achteraf Achteraf werd duidelijk waar om FC Den Haag niet 'echt', voor de laatste kans had ge knokt. „De afgelopen twee da gen is er op gehamerd", lichtte Wotte toe, „dat we het einde lijk eens professioneel zouden moeten proberen te doen. Dus De spelers van FC Den Haag lopen met het 'koppie omlaag' naar de kleedkamer. De Haagse lokale televisie zender Lokatel zond gister middag de wedstrijd FC Den Haag - Go Ahead Eagles rechtstreeks uit. De uitzen ding vond plaats op nadruk kelijk verzoek van de ge meente Den Haag. De ge meente hoopte op deze ma- nieij supporters die niet tot het stadion worden toegela ten, van de straat te houden. Voor de uitzending door Lo katel is toestemming ver leend door zowel de KNVB als de NOS. De gemeente droeg de kosten, ettelijke tiendui zenden guldens. niet via overtredingen de zaak achterin dicht houden, maar gewoon voetballend. Een gele kaart zou in dat opzicht funest zijn geweest. En ik moet zeg gen dat het ook goed is gegaan. Spelers als Adam en Schelle- vis hebben het zonder nood rem keurig gedaan". DEN HAAG De gemeente Den Haag wil komend seizoen hoe dan ook voor het Zuiderpark een pasjesregeling introduceren. Hoewel de nationale voetbalwereld nog niet zo lang geleden nog niet rijp bleek voor dit soort algemene identificatieplicht in de voetbalstadions wil B W van de residentie er bij de plaatselijke profclub op aandirngen dit voorstel bij de KNVB aanhangig te maken. Als FC Den Haag deze regeling zou invoeren zou hier, zo is de op vatting, een voorbeeld-functie van kunnen uitgaan. Dan zouden daarmee toestanden zoals vorige week in Deventer ontstonden kunnen worden voorkomen. Vele bij FC Den Haag betrokkenen menen dat de rellen tijdens het eerste duel met Go Ahead Eagles zijn begonnen door niet-voetbalsupporters. Pure relschoppers zonder betrokkenheid bij de voetbalclub zouden er een 'dagje- uit' van hebben gemaakt met alle gevolgen vandien. Lieden die voor een deel zelfs de toegang tot het Zuiderpark al is ontzegd. Een feit was wel dat de voltrekking van de degradatie van FC Den Haag zich gisteren in het eigen stadion voordeed zonder dat de beruchte aanhang er een vinger naar uitstak. Er werd buiten het stadion één arrestatie verricht. Hoe positief dit uitgangspunt ook was, de opdracht van Wot te werkte bijna verlammend, vóór zijn middenvelders en aanvallers. Spelers als Lems en Valk, erkende kaartenver- zamelaars maar ook aanjagers bij FC Den Haag, kwamen nooit tot hun normale inbreng. Waardoor de thuisploeg nim mer het 'karakter' toonde dat hoort bij de formatie en onont beerlijk was bij zo'n confronta tie als die tegen Go Ahead Eagles. Bij het laatste fluitsig naal van scheidsrechter Cees Bakker was het blazoen van FC Den Haag schoon en prijk ten er op de strafkaart van de Deventenaren drie gele aante keningen. Schone lei Hetgeen de nu ten gunste van Nol de Ruiter weer een stapje terug doende Mark Wotte ver leidde tot de even treffende als trieste conclusie „We begin nen volgend seizoen met een schone lei, zonder ook maar één kaart. Dat is uniek voor FC Den Haag". Om er verder toch nog redelijk strijdbaar op te la ten volgen: „Vanaf 11 juli moeten we weer gaan werken aan een nieuwe start. Vooral ook aan een ploeg die minder doelpunten incasseert en min der kaarten verzamelt. Sinds ik vier maanden geleden aan trad hebben we vrijwel nooit in dezelfde samensteling kunnen spelen. Zo iets is funest. Als we deze groep zo bij elkaar hou den zal er toch een goede kans ontstaan straks in de top van de eerste divisie mee te doen. Ooit was het doel van FC Den Haag de sub-top in de eredivi sie. Daarbij hebben we nu wel, een jaartje achterstand opgelo pen". Hetgeen ook geldt in relatie tot DEN HAAG - Vóór het tweede duel tussen FC Den Haag en Go Ahead Eagles gisteren kon worden gespeeld is er nogal wat 'af- vergaderd' in Den Haag en Zeist. Nadat vrijdagavond de gemeente Den Haag via een ongetwijfeld door juridische adviseurs (naar verluidt voorzitter Chris Nyqvist) ingefluisterd advies de toevloed van Deventer fans had kunnen beperken tot hooguit 400, dreigden KNVB en Go Ahead Eagles nog weer roet in het eten te gooien. De voetbalbond reageerde op Den Haags 'truc' door te dreigen met een wedstrijd zonder pu bliek. Hetgeen in het Zuiderpark problemen zou hebben gege ven rond de ruim drieduizend reeds verkochte kaartjes. Eerder had de KNVB zich op het stadpunt gesteld dat aan fans van Go Ahead tenminste 1500 kaartjes (tien procent van de stadioncapa citeit) zouden dienen te worden toebedeeld. De bond nam geen genoegen met de uitleg van Den Haag dat op basis van het reeds verkochte aantal tickets de toewijzing aan Deventer zou worden gedaan. Druk overleg zaterdag en zondag leidde er uiteindelijk toe dat de KNVB akkoord ging met het voorstel van 400 entree bewijzen. Door overstag te gaan trok de bond ook een streep door een bij Go Ahead overwogen kort geding. In Deventer is zelfs nog even overwogen akkoord te gaan met de mogelijkheid dins dagochtend om 10.00 uur en zonder publiek te spelen. Welk voor stel uiteindelijk werd verworpen. In de verwachting wellicht dat Go Ahead het gisteren wel definitief zou klaren. Zo niet, dan had aan de affaire nog een staartje kunnen worden verwacht. De Deventer club werd uiteindelijk door 71 supporters in Den Haag gesteund. In de Adelaarshorst keken vele honderden sup porters naar de beelden van het duel op een 'videowaH'. de plannen om het Zuiderpark te transformeren tot Voetbal theater. Als die revolutionaire aanpak ooit nog gestalte be gint te krijgen vóór het begin van het nieuwe seizoen zal er in elk geval sprake zijn van een bespeler die niet eens op het hoogste niveau uitkomt. Een wat curieuze situatie voor een club die al vóór de start van het prestigieuze project het doek ziet vallen. Als dat geen sombere voortekenen zijn? FC Den Haag - Go Ahead Eagles 0-1 (0-1) 20. Arts 0-1. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 3600. Gele kaart: Buisman, Hulshoff en Piqué (allen Go Ahead Eagles). FC Den Haag: Stam; Schellevis. Pat tinama, Adam en Van Oosten; Valk. Lems en Otto; Van der Laan (64. Van Eykeren). Houtman (46. Grünholz) en Hermes. Go Ahead Eagles: Ensink: Hulshoff. Marbus, Arts (72. Overmars) en Pi qué; Bosvelt, Rorije (56. Heering), Schenning en Pothoven; Boere en Buisman. Eerste wedstrijd: 0-3. Go Ahead Eagles promoveert, FC Den Haag de gradeert. bn van de latste duels e Heini Ötto tvecht met sn genstander, dit geval ark oor ERT VAN DIJK ITEBORG Eén van p dierbaarste wensen is |een razend tempo in filing gegaan. Aron liter trekt de deur ach- zich dicht bij Ajax en ïtbalt volgend seizoen de Serie A bij Lazio ma. 25-jarige middenvelder ft nooit een geheim van ambities gemaakt. Vorig tekende de Lelystedeling een nieuwe driejarige ver enis in Amsterdam, maar n al was hij er heilig van ftuigd dat hij op termijn ze- een keer in het voetbal- ffe Italië zou terecht ko lk „Want elke goede voet- Ier heeft volgens mij die droom. Op deze kans heb ik al tijd gewacht", zei Winter gis termiddag bij aankomst op het vliegveld van Göteborg. Het snelle handelen van Lazio Roma heeft Winter wel in hoge mate verrast. De club van trai ner Dino Zoff nam vorige week donderdag in Frankrijk voor de eerste keer telefonisch con tact met hem op. Winter ver wees de Italiaanse onderhan delaar netjes door naar zijn zaakwaarneemster en advoca te Ella Adriaanse. Zij kon hem vrijdagnacht na de oefeninter land tegen Frankrijk op Schip hol al vertellen, dat de hele zaak in kannen en kruiken was. „Zo snel is het allemaal gegaan. Daar stond ik zelf ook wel van te kijken. Een aantal andere clubs was ook in mij ge ïnteresseerd, maar niemand handelde zo slagvaardig als Lazio. Dat heeft een hele goede indruk op mij gemaakt. Ik denk, dat ik een goede keus gemaakt heb". Vierjaar Aron Winter heeft een monde linge overeenkomst voor vier jaar met de ambitieuze Ro meinse club gesloten. De transfer wordt vandaag offi cieel bekrachtigd door de be sturen van Ajax en Lazio. De middenvelder verwacht niet, dat er tijdens de afsluitende besprekingen nog allerlei an gels en voetklemmen boven tafel zullen komen. „Ik heb al contact met Louis van Gaal en penningmeester Arie van Os gehad. Zij betreuren het ten zeerste dat ik bij Ajax vertrek, maar hebben de belofte ge daan dat niets mijn transfer nog in de weg kan staan. De zaak is nu in principe al rond. Dat is een prettige gedachte zo vlak voor het begin van het EK. Ik hoef me geen zorgen meer over mijn toekomst te maken. Lazio heeft me een we reld-contract aangeboden en over vier jaar ben ik financieel volkomen onafhankelijk. Ik kan me nu weer helemaal op het voetballen concentreren". Lazio Roma moet diep in de buidel tasten voor Aron Win ter. Naar verluidt is er een be drag van ongeveer acht mil joen gulden met de transfer gemoeid. De middenvelder wordt volgend seizoen na Paul Gascoigne en de Duitsers Tho mas Doll en Karl-Heinz Riedle de vierde buitenlander in Ro meinse dienst. Italiaanse clubs mogen in de Serie A slechts drie vreemdelingen opstellen. Maar Winter gaat er niet van uit, dat hij straks het kind van de rekening wordt. „Ben je gek. Anders legt de club niet zoveel geld voor mij op tafel. Ze vinden mij dus een goede voetballer en daarom zal ik zeker niet op de bank belan den. Het lijkt me wel wat om samen met Gascoigne op het middenveld rond te lopen. Winter-Gascoigne, dat wordt een mooi koppel. De trainer moet maar beslissen wie de derde buitenlander in het veld moet worden. Daar heb ik geen mening over". Het plotselinge vertrek uit Amsterdam laat Aron Winter niet helemaal onberoerd. „Bij Ajax heb ik veel vrienden ge maakt en dat zal straks wel eventjes slikken worden. Ik zou er ook vrede mee hebben gehad als ik in Amsterdam was gebleven. Vorig seizoen heb ik niet voor niets nog een drieja rige contract getekend. Zo goed had ik het toen naar mijn zin bij Ajax. Maar die aanbie ding van Lazio kon ik gewoon Marco van Basten fungeert kort na aankomst in Göteborg als tolk bij een gesprekje tussen Aron Winter (rechts) en een Italiaanse verslaggever. FOTO: ANP niet laten lopen. Voetballen in Italië is altijd een jongens droom van mij geweest. Die prachtige stadions en die ge weldige sfeer. Het lijkt me heerlijk om een paar jaar mee te draaien in dat circus. Ajax is ook niet echt in de slag gegaan met Lazio. Alle Nederlandse clubs zijn kansloos als er een Italiaanse club op de proppen komt. I^uur een kwestie van geld. Ajax had die aanbieding van Lazio nooit kunnen over treffen. N<?oit".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15