kunstproject Overbruggen' it muurvast Betrokkenen weten weinig over Sleutelhofproject LEIDEN OMGEVING Buikdansen, mode en schorre kelen bij eerste Droomfestival i Veel gekken horen niet thuis in het Lazarushuis Jaarlijkse feestweek van Antoniusparoehie Qowuvnt DINSDAG 9 JUNI 1992 Stadsgehoorzaal op grond Waalse kerk Een deel van de Stadsge hoorzaal staat op grond van de Waalse Kerk. Dat blijkt uit een brief die de Waalse kerk heeft geschre ven aan de gemeente. Volgens ouderling G. Floor gaat het mogelijk om een stilzwijgende over eenkomst die de kerk en de gemeente tientallen ja ren gesloten hebben. Dit feit kan complicaties ge ven bij het realiseren van het Sleutelhofproject, het plan om een winkel- annex cultureel centrum te bou wen aan de Breestraat. Het is namelijk mogelijk dat in het kader van dit project op dit stukje grond, waar de foyer van de Stadsge hoorzaal staat, een verbou wing gaat plaatsvinden. In dat geval kan de Waalse kerk het stukje grond opeisen of een hoge ver koopprijs bedingen. ser aangehouden na de achtervolging E - In de nacht van vrijdag op za- g vond in Lisse een wilde achter- ng plaats. Rond drie uur trof de n witte sportwagen van een ige Lisser aan die in het centrum hoge snelheden rondjes reed. de politie de wagen wilde contro- ging de Lisser er met een hoge eid vandoor. rd 140 tot 150 kilometer per uur n de bebouwde kom gereden en kilometer binnen de bebouwde Bij de oprit naar Rijksweg 44 e de bestuurder de macht over ptuur kwijt en kwam in de berm te lt. De bestuurder kon daar niet Ir zo snel wegkomen vanwege het b gras. Zijn auto is in beslag geno- Gehandicapten tegen huidige parkeerbeleid Gewonden na vechtpartij LEIDEN Het Overleg Gehandicaptenbeleid Lei den en omstreken (OGL) vindt de fiscalisering van het betaald parkeren een ongewenste zaak. Auto mobilisten die bij een parkeermeter of parkeerau tomaat te weinig betalen krijgen zoals bekend sinds enige tijd een belastingaanslag in plaats van een parkeerbon. Deze maatregel maakt echter geen onderscheid tussen mensen met en zonder een handicap, zo stelt het OGL. Een naheffing kan dus ook een invalide treffen, die zijn wagen op een invalide-parkeerplaats neerzet in de buurt van een bijvoorbeeld een parkeerautomaat. Voorheen hoef den invaliden hiervoor niet te betalen. De OGL stelt dat gehandicapten door hun positie meer moeite hebben met het op tijd terugkeren op hun parkeerplaats. Ze pleit dan ook voor het toepassen van het rechtvaardigheidsbeginsel, in plaats van het fiscale gelijkheidsbeginsel. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een groep jonge ren ging zaterdagnacht in het centrum van Al phen met elkaar op de vuist. Twee mannen van 19 en 20 jaar sloegen zon der aanleiding in op vier tegenstanders in de leef tijd van 22 tot 29 jaar'. Bij de laatste groep vielen de gewonden. Een persoon liep een gebroken tand en verschillende kneu zingen op, van een ander werd zijn pink gebroken én een derde persoon brak zijn rechterhand. Inbraak in supermarkt ROELOFARENDS- VEEN - In de su permarkt Dagmarkt aan het Noordeinde in Roelofarendsveen is zondagavond in gebroken. De inbrekers kwa men binnen door de achterdeur open te breken. Het alarm stelden zij buiten werking. Vervolgens probeerden zij de kluis open te bre ken. Dit is echter niet gelukt. Van de daders ont breekt elk spoor. Illegaal opgepakt na ongeval LEIDEN - De politie heeft zondag bij een verkeersonge luk een illegaal in Nederland verblijvende Marokkaan in de kraag gevat. Hij reed rond half vijf 's-middags met zijn fiets door het rode licht op de krui sing tussen de Schipholweg en de Willem de Zwijgerlaan. Hierbij botste hij tegen de auto van een 41-jarige vrouw uit Leiden. Na de botsing probeer de de man weg te rennen. Hij werd echter door omstanders vastgehouden en aan de politie overgeleverd. Autoradio's gestolen tijdens Occasionshow LEIDEN - Tijdens de Pinkster Occasionshow in de Groenoordhallen blijkt een groot aantal autoradio's te zijn gestolen. De inbraak moet ge pleegd zijn in de nacht van zaterdag op zondag. De eigenaar merkte op zondagmorgen dat de achterdeur geforceerd was. Even later merkte hij ook dat de toegangsdeur naar de hal was opengebroken. Naast de radio's is er ook een complete set velgen verdwenen. Eenden en ganzen eten zich ongans LEIDEN Voor de kolonie eenden en ganzen in Leiden waren de afgelopen Pinksterdagen de beste sinds tijden. De politie voerde hen name lijk in totaal 140 stokbroden. Deze trof de politie gisterochtend aan in een plantsoen aan de Roomburgerlaan. De broden zijn vermoedelijk afkomstig van een supermarkt in Den Haag. Wassenaarse opgelicht door babbeltruc WASSENAAR Een bewoonster van de Storm 's Gravesandestraat in Wassenaar is zaterdag voor 200 gul den opgelicht. Een onbekende man gaf zich uit voor de toekomstige buurman en zei al met de verhui zing bezig te zijn. Hij vertelde dat er een bestelbusje kwam met nieuwe meubelen, die 7200 gulden kostten. Aangezien hij maar 7000 gulden op zak had vroeg hij 200 gulden te leen. Hier ging de vrouw op in, waarna de man niets meer van zich liet horen. Deze truc is de afgelopen weken meerdere keren in het gebied rond Wassenaar toegepast. tredijk wil tals oenoord rden liandeld EN De bewonersorga- e van de Maredijkbuurt lat de woonbestemming ie wijk wordt opgenomen jt bestemmingsplan. De al op 16 juni waarschijn- |n motie aannamen waar- at dat de Groenoordwijk öonwijk moet blijven. De hersorganisatie is echter asd dat in deze motie de van de Maredijkbuurt joorkomt. Daarom zal het idsfracties verzoeken de alsnog in de jop te nemen. de Groenoordwijk als brak onrust 5'dat uit de nota 'Op zoek peelruimte' bleek dat de Inst van de wijken onze- II Mogelijk zouden er na- c kantoren worden ge il. De Groenoord voerde it er een gfemeentelijk re- ieproject op stapel staat, it dit moeilijk van de djzal komen zolang de toe- el van de wijk onzeker is. r^ldt niet voor de Mare- njnaar toch wil het gelijk ideld worden. De wijken ',in namelijk bij veel ge- 1 lelijke beleidsstukken h geheel beschouwd. Zo elde wijken één buurthuis, nldien zal de raad bij het over de Groenoord- waarschijnlijk niet de aarde stellen dat het re- Jeproject moet doorgaan. heeft het volgens de lijk-bewoners geen zin jen onderscheid tussen Ken temaken. j sterdammer ihandeld VaN - Een 27-jarige Am- inmer heeft gisteren 1qte gedaan van mishan- V door twee mannen. Hij de nacht van zondag op '^ag slaags geraakt met riiannen tijdens een feest a?tudentenroeivereniging S Aanleiding voor het pak zijn bemoeienis met die ont boen zijn vriend urineer de Rijn. Het slachtoffer de ruzie een gebro- yoortand over. Voorts 'jhij een lens kwijt. jak in Nieuwkoop ?#^KOOP - Uit een be aan de Dorpsstraat ijjwkoop zijn in de nacht rnftjdag op zaterdag geld «assa en een paar schoe- istolen. Ongeveer drieduizend bezoekers, bezochten maandag het eerste Droomfestival op de Oude Vest. foto: wim van noort LEIDEN Nietsvermoe dende omwonenden van de Oude Vest keken eer ste Pinksterdag vanuit hun raam verbaasd om laag naar de stoet van kunstenaars die langs trok. De optocht gold het Droomfestival dat in een miezerig regentje haar primeur beleefde. Manne quins, goochelaars en straatmuzikanten bevolk ten de anders zo rustige Leidse straat langs het ar tistiek centrum de Droom- fabriek. Rond tien uur maakten de or ganisatoren een drijvend podi um klaar voor een volle dag ar tistiek genot. De weersomstan digheden zaten toen niet mee. Het regende zacht en de zon had zich nog niet laten zien. Toch waren er rond één uur, het officiële aanvangstijdstip, al veel mensen op de been. „Als we hadden geweten dat het er zo veel war§n, hadden we al meer mensen achter de bar gezet", aldus coördinator Mark Kramer. „We hadden te goed op het weerbericht ge let". Overigens hield het later op de dag op met regenen. Kramer schatte het totaal aan tal bezoekers op ruim driedui zend. Deze werden vergast op stevige gitaarmuziek van maar liefst zes bands uit de Leidse regio. Tijdens de pauzes speel de en zong het Leidse akousti- sche gitaarkoppel Schering en Inslag hun kelen schor. De bands speelde misschien met een luid volume, maar de be zoekers en omwonenden na men dat voor lief. Kaars Overigens speelden alle bands pro deo. „Maar de meesten hebben er enkele uitnodigin gen aan overgehouden om er gens op te treden", zegt Kra mer. „Onze doelstelling is dus bereikt, want we wilden jonge Leidse muzikanten een kans geven". Het publiek liep ook massaal warm voor de buikdansers on der leiding van Lies Hoogak- ker. Voor de kleintjes waren er het poppentheater The Buicks en een acrobaat. De Leidse schilder Jacob was door dit al les zo geïnspireerd dat hij ter plekke een schilderij maakte, dat hij de Droomfabriek doop te. Ook de modeliefhebbers kwa men aan hun trekken. Tijdens de modeshows van Amy Noone werd kleding uit de ja ren zestig en zeventig gepre senteerd. Organisator Alex Milberg noemde als hoogte punt van de dag echter iets heel anders: „Bij de rijen voor de wc's was het zo gezellig. Ie dereen kwam bij kaarslicht oude bekenden tegen". De kaarsen waren nodig, omdat het Festival te kampen had met enkele stroomstoringen. Hierdoor moest de band Break Out enkele malen haar optre den onderbreken. Nog lang na de slotact, de Leid se band Stick to the Lips, ging het feestgewoel door. Zodat ge sproken kan worden van een waardige opvolger van 'het Oude Singel-festival'. Met nog iets mooier weer moet het vol gend jaar een nog groter suc ces worden. „We willen ons dan wat opvallender presente ren", zegt Kramer. PEN Het projekt ?rbruggen', het plan Leidse bruggen met jdende kunst te versie- is voorlopig in de ijs- gezet. De stichting stprojekten, de uit- der van het projekt, leerst een onderzoek de haalbaarheid. De leente voelt echter b voor een bijdrage de hiermee verbon- jkosten. fmeente loopt al jaren met jee rond om de stad èn de gen in de zomer te promo- het beeldende kunst. Ze daarom samen met de ting Overbruggen een maanden geleden de Rot- imse stichting Kunstpro- h in de arm genomen, particuliere stichting met tentoonstellingen geheel Europa en heeft aardige ervaring opge- d op het gebied van beel- kunst. De stichting wil meedoen aan het pro- naar stelt als voorwaarde tr eerst een onderzoek de financiële haalbaar heid van 'Overbruggen' ge houden wordt. De gemeente zou hieraan 17.500 gulden bij moeten dragen. Wethouder H. Koek (cultuur) weigert geld uit te geven aan het onder zoek, omdat ze eerst concrete plannen op tafel wil zien lig gen. Volgens het hoofd van de directie cultuur, Y. van Baarle, zit het plan op dit moment daarom muurvast. Een ander vertragend element is volgens haar dat de voorloper van Kunstprojekten, de stichting Overbruggen, op dit moment nauwelijks bestaat. Eén van haar bestuursleden, E. Snel- ders, heeft aangekondigd het plan nu een nieuwe impuls te willen geven. „Ik wil t roberen iedereen van de stichting rond de tafel te krijgen om te kijken hoe het nu verder moet. Daar na kunnen we proberen of de gemeente,nog wat extra onder steuning kan bieden. Als de gemeente het project steunt komt het namelijk wat serieu zer over". Snelders is ook ge meenteraadslid van D66, maar kondigde aan als raadslid zich niet met de zaak te bemoeien. T. Haak, voorzitter van de stichting Kunstprojekten, wil graag meedoen aan het pro jekt. „Maar we moeten eerst zekerheid hebben dat het goed opgezet kan worden". Hortusdag De nationale Hortusdag, tijdens welke alle botanische tuinen in Ne derland gratis toegankelijk waren, was in Leiden zaterdag een groot succes. Waar op een normale zaterdag zo'n 200 mensen de tuin be zoeken, werden nu 500 mensen geteld. Behalve voor de rondleidin gen was er grote belangstelling voor de plantendokter. Hij kreeg veel vragen over algemeen onderhoud van kamer- en tuinplanten, maar moest zo nu en dan ook aan de hand van een enkel blaadje traceren aan welke ziekte een plant zou lijden. Ook de deskundige op het ge bied van biologische bestrijding mocht zich verheugen in een geïnte resseerd publiek. Volgens educatief medewerkster Stans van der Veen werd daaruit duidelijk dat steeds meer mensen willen afzien van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. „Er werden vaak vragen gesteld over problemen met rozen. Maar het meest ef fectieve middel blijkt dan toch de ouderwetse spiritus en groene zeep te zijn". De Hortus doet zelf onderzoek naar de mogelijkheden van biologische bestrijding. foto: wim van noort Leidse Schouwburg: Bonaventura speelt De min in het Lazarushuis, een musical naar het toneelstuk van W.G. van Focquenbroch. Tekst en regie: Gerard Schelvis. Muziek: Hugo Mioch, Phil Rhebergen en Wim Loos. Choreografie: Alice van Zandwijk. Decor: Dik Kompier. Op 9 en 10 juni (20.15 uur). Idoor DICK VAN TEYLINGEN Op een grote middelbare school loopt veel talent rond dat zoveel mogelijk mee moet doen aan een theaterproduktie. Dat vin den ze op de Bonaventura- college en daar zetten ze dan ook, het liefst eens in het jaar, een flink theater spektakel op de planken. Dit keer wordt dat De min in het Lazarushuys. Dat is een to neelstuk van Willem God- schalck van Focquenbroch uit halverwege de zeventiende eeuw. Maar omdat je in een to neelstuk veel van dat geva rieerde talent niet kwijtkunt, maakte leraar Gerard Schelvis er een musical van. Het stuk was voor hem niet meer dan een uitgangspunt. Wat overeind is gebleven is de lokatie, het Lazarushuys. Dat bestond echt in Amsterdam, al vanaf 1402. Er werden aanvan kelijk lepralijders in ver pleegd, maar daarna werd het een dolhuis of krankzinnigen gesticht. In de zeventiende eeuw, en later ook nog trou wens. werden de mensen daar in buiten de samenleving ge houden. Maar in dit bijzondere Lazarushuis zitten nogal wat mensen die er niet thuishoren: de een is er naartoe gegaan op zoek naar rust, de ander is idi oot verliefd, een derde wil niet worden uitgehuwelijkt, ie mand denkt dat hij een moord heeft gepleegd en vlucht voor de justitie, en ga zo maar door. Zeventiende-eeuwers vonden dat liefde en waanzin veel met elkaar te maken hadden, en Focquenbroch combineerde die twee zaken in een blijspel. Over hem is maar weinig be kend. Hij was medicus, promo veerde op geslachtsziekten, werd armendokter en schrijver en ging naar Afrika om sche pen op te sporen die geen be lasting betaalden. Daar over leed hij al snel aan een besmet telijke ziekte. Gezien zijn lijfspreuk 'Spes mea fumus est' verwachtte hij niet al te veel van het leven: rook is mijn hoop. Met een glas wijn en een geurige pijp kon hij er weer tegen. Het is dan ook niet verbazend dat de con clusie van zijn stuk is dat de grootste gekken niet in het ge sticht zitten. Schelvis heeft liedjes geschre ven en nieuwe gekken be dacht, zoals de onmisbare Na poleon en de monofreen. Die laatste is het tegenovergestel de van schizofreen: het zijn twee mensen met één persoon lijkheid, en dat is knap inge wikkeld. Tachtig Bonascholie- ren houden zich al maanden bezig met decors, muziek, spel, zang en dans, en worden binnenkort twee dagen op het podium van de schouwburg losgelaten om daar te spelen als gekken. LEIDEN - De Antoniusparoehie in Leiden Zuid West houdt vanaf 13 tot en met 21 juni weer haar jaarlijkse feestweek. De op brengst van de activiteiten is bestemd voor het Ouderhuis-pro ject van het Academisch Ziekenhuis, bedoeld om een huis op te zetten waar ouders van langdurig zieke kinderen kunnen vér- blijven. Het programma van de week omvat een bingo voor bejaarden, vanaf 14.30 uur op 13 juni in Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorder- wierlaan. Maandag 15 juni is er een playbackwedstrijd voor de jeugd, vanaf 19.00 uur in buurthuis Vogelvlucht met als jury voorzitter zanger Leidse Kees. Een sponsorloop rond de Antoni- uskerk aan de Boshuizerlaan wordt dinsdag 16 juni gehouden, woensdag 17 juni kan er worden gekaart en gesloeld in Rijn en Vliet, aanvang 19.30 uur. Een feestelijke slotavond staat vrijdag 19 juni op het programma in de Willem Alexander mavo aan de Diepenbrocklaan, aanvang 20.00 uur. Een artiestengala wordt op zaterdag 20 juni gehouden op het Bevrijdingsplein, bij Albert Heijn en de banken. Dat duurt van 10.00 tot 16.30 uur. LEIDEN Een aantal be trokkenen is nauwelijks op de hoogte van de plan nen die de gemeente in het kader van het Sleutel hofproject heeft met hun stukje grond. Zo verwon deren de Waalse kerk en het Oosters antiquarium, dat een opslaggebouw heeft aan de Aalmarkt, zich erover dat de ge meente hen formeel nog niet op de hoogte heeft ge steld van de plannen een winkelcentrum te bouwen tussen de Breestraat en de Aalmarkt. Volgens de schetsen van pro jectontwikkelaar MBO moet het magazijn van het Oosters antiquarium worden gesloopt. Eigenaar R. Smitskamp nam de winkel en de opslagruimte anderhalve maand geleden over van de drukkerij/uitgeve rij Brill. Volgens fïnancieel-directeur J. Kalkhoven heeft Bnll voor de overdracht alleen informeel contact gehad met de gemeen te over de plannen. „Ik wist niet dat de plannen al zo con creet zijn dat er in de gemeen teraad over vergaderd wordt. Er wordt al tien jaar over ge sproken". Bij de verkoop heeft Brill Smitskamp ook niet verteld dat het opslaggebouw mis schien gesloopt gaat worden. Volgens Kalkhoven was dat niet nodig omdat het niet moeilijk hoeft te zijn een ander pand in de buurt te vinden. „Bovendien was het gebouw voor ons niet van groot be lang". Maar Smitskamp is absoluut niet blij met de mededeling dat het pand misschien ge sloopt gaat worden. „De win- Het Oosters Antiquarium dreigt zijn opslagruimte in de voormalige drukkerij Mulder aan de Aalmarkt kwijt te raken. Het wat verborgen achter dit poortje liggende gebouw beslaat 280 vierkante meter. foto wim van noort kei is vlakbij het magazijn. Als we een boek niet in de winkel hebben kunnen we het snel even halen terwijl de klant wacht. Als we de boeken moeten opslaan aan de rand van de stad zou dat onmogelijk worden". Smitskamp is vastbesloten on) het magazijn pas op te geven, als daar een goed alternatief tegenover staat. „In ieder ge val wil ik ook een schadeloos stelling. Maar als ik kan kiezen tussen geld of de opslag zo dicht bij de winkel, kies ik voor het laatste". Waalse kerk Ook de Waalse kerk klaagt over de gebrekkige informatie voorziening. Daarom heeft het bestuur ook een brief geschre ven aan de gemeente. „Waar om begint de gemeente met plannen voordat het bewoners inlicht?", zegt ouderling G. Floor. „Zonder inspraak van de bewoners kunnen ze toch niets beginnen?". Floor vraagt zich af of schade aan het monumentale en oude kerkgebouw wordt aangericht als daar vlak naast wordt ge heid voor het winkelcentrum. Ook bestaat de mogelijkheid dat het winkelcentrum de lich tinval in de kerk verhindert. Tegen de andere kant van het pand staat de Stadsgehoorzaal. Aan die kant zijn al geen ra-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11