Regen en onweer mogen de pret niet drukken op Pinkpop Kunstinstellingen willen praten met D'Ancona Een gepolijste Don Giovanni KUNST/RTV Toch geld voor moderne dans Van Inkel slaat toe inAmerïka- verslag Poetry Park trekt 80.000 bezoekers £eidóc Somont Premiere van Mozarts 'Don Giovanni' door de Nederlandse opera met l^t Koninklijk Concertgebouworkest om- der leiding van Nikolaus Harnon- court. Muziektheater Amsteram, gis teravond, 8 voorstellingen in juni. Idoor ERIK BESIER In 1988 werd door de Neder landse opera met Harnoncourt als dirigent van het Concert gebouworkest een zeer ge slaagde serie Don Giovanni- voorstellingen gegeven. Die zelfde produktie met alleen nog twee zangers van de oor spronkelijke cast William Shimell als Don Giovanni en Hans Peter Blochwitz als Don Ottavio - beleefde gister avond in het Amsterdamse Muziektheater de eerste van een serje van 9 heruitvoerin gen. Wederom was het een groot succes, getuige de luide bijval achteraf, die zowel de so listen als de dirigent en de re gisseur betrof. Toch was het to neelbeeld van Götz Loepel- mann nog^ steeds even sober en werd gedomineerd door vier enorme driehoekige woontorens die als dominoste nen per scène een andere^op stelling en belichting kregen en verder nauwelijks door ex tra requisieten werden omge ven. Ook de regie van Alfred Kirchner bracht weinig verras singen, maar had het voordeel duidelijk te zijn en zelden in extremen te vervallen. Het team zangers was homo geen zonder grote uitschieters naar boven of beneden. Willi am Shimell is stemtechnisch en als acteur een ideale Don Giovanni. Zijn knecht Leporel lo werd niet minder kundig ge acteerd en gezongen, alleen bleek Gilles Cachemaille slor dig als het om inzetten en tem pi in het algemeen ging. De meeste lof kreeg terecht de jonge Italiaanse Eva Mei die een waardige Donna Anna neerzette. .De Tsjechische Eva Jenis die Charlotte Margiono die als enige Nederlander had zullen meezingen maar daar door ziekte van af moest zien, verving deed dat goed zij het dat zij niet tot de meest over tuigende zangers behoorde. En daarmee komt het voor naamste punt van kritiek van deze eerste heruitvoering naar voren. Het was een gladde ge polijste uitvoering met veel aandacht voor de in uiterst langzame tempi geschilderde romantiek. Echt meegesleept werd men echter nergens, laat staan dat de grafstem van de Commendatore tot koude ril lingen leidde. Het nobele stemgeluid van Johann Tilli werd niet extra versterkt en werkte niet als de wrekende rechtvaardigheid maar veeleer als een morele veroordeling van Don Giovanni aan het ein de van diens rebelse leven. Ook de grote ensembles, met name de gezongen sextetten, misten glans hetgeen gedeel telijk werd veroorzaakt door. het op die momenten vrij fors uitpakkende orkest. Ondanks deze kritiek blijft er genoeg over voor de Mozartliefhebber om te proberen of er misschien nog een kaartje te bemachti gen valt, al was het op de avond zelf want dan vallen er altijd weer bestelde plaatsen uit. Russen geven gestolen omzet KunstRai DINSDAG 9 JUNI 1992 boeken terug 2,4 miljoen AMSTERDAM - Rusland geeft 500 boeken terug die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duit sers uit ons land zijn ontvreemd en uiteindelijk als oorlogsbuit in Minsk zijn beland. Dat heeft bemid delaar Bibliotheca Philosophica Hermetica in Am sterdam zaterdag meegedeeld. De organisatie zegt de teruggave bereikt te hebben in samenwerking met de Nederlandse ambassade in Moskou. Het gaat om boeken van onder meer de Literaire Socië teit De Witte, het Internationale Instituut voor So ciale Geschiedenis, de Theosophische Vereniging en de Joodse HBS. Er moet nog heel wat gestolen cultuur in het GOS zijn, waaronder een grote col lectie beeldende kunst. Er lijkt steeds meer bereid heid in de Gemenebest te komen om dingen terug te geven. Onlangs werden ook al toezeggingen ge daan omtrent teruggave van Nederlandse archief stukken. AMSTERDAM - Tijdens de gisteren afgesloten KunstRAI in Amsterdam is in totaal voor een bedrag aan 2,4 miljoen gulden aan kunst verkocht. Dat heb ben de organisatoren van de KunstRAI meegedeeld. De beurs is bezocht door ruim 16.000 mensen. De organisatoren zijn tevre den met deze cijfers omdat die aantonen dat de reces sie in de kunsthandel aan de KunstRAI is voorbijge gaan: de omzet van deze beurs bleef stabiel ten op zichte van vorig jaar. DEN HAAG Drie dansinstellingen krij gen, als het aan de Raad voor de Kunst ligt, toch subsidie. Het zijn Dansers Studio, Kor- zo en Stichting van de Toekomst. Dat staat in een zaterdag verschenen advies van de Raad voor de Kunst. Er was door de Raad geld gereserveerd voor reorganisatie van de moderne dans, maar de samenwerking die het adviesorgaan zich voorstelt is nog een utopie. Minister D'Ancona (cultuur) volgens haar Kunstenplan ook geld reserveren voor de moderne en jonge dansers. Er is dus nog het één en ander te vergeven. De Raad wil daarom dat de Dansers Studio vier ton Kor- zo twee ton en de Stichting voor de Toe komst 175.000 gulden subsidie krijgt. Expositie in Kasteel Amerongen AMERONGEN - Tot 14 septem ber zijn er in Kasteel Amerongen aquarellen te zien van Elisabeth von Ilsemann gravin van Alden- burg Bentinck. Deze expositie is bedoeld als hommage ter gele genheid van de honderdste ge boortedag van deze voormalige slotvrouw van Kasteel Ameron gen. De tentoonstelling bestaat behalve uit aquarellen van de tui nen en het landschap rondom het kasteel, uit een aantal dierenport- retten. Gebeurtenis: Pinkpop. Met Hallo Ven- ray, Buffalo Tom, PJ Harvey, Family Stand, Rowwen Hèze, Soundgarden, David Byrne, Pearl Jam, Lou Reed en The Cult. Tijd en plaats: Gisteren, Draf- en Renbaan Limburg In Land- ,,We would like to thank God for the lightshow". Over special effects had zanger Chris Cornell van de Amerikaanse metal- groep Soundgarden wei nig te klagen. Lichtflitsen, gevolgd door harde knal len' en stromende regen gaven een extra dimensie aan het optreden van de band uit Seatlle, momen teel de hipste stad van de Verenigde Staten. De ver wachting dat Soundgar den na Pinkpop op net zo'n grote schaal gaat doorbreken als stadsgeno ten Nirvana en Pearl Jam lijkt echter niet reëel. Daarvoor is de muziek te ontoegankelijk. Slechts een klein gedeelte van het publiek kon de verrichtin gen op het podium dan ook waarderen. De weergoden waren de Pink- pop-gangers al vroeg op de dag ongunstig gestemd. AI na de eerste groep (Hallo Venray) kwamen de druppels op het gras en zand terecht. Zo'n 55.000 paar schuifelende voe ten zorgden binnen een mum van tijd dat het festivalterrein veranderde in een grote mod derpoel. Waarschijnlijk tartte Hallo Venray het noodlot, want wie met 'The Summer Is Gone' begint, vraagt om moeilijkhe den. Meligheid was troef tij dens de set van de Haagse groep. Zanger Henk Koorn kan dan volgens sommigen de vergelijking met Neil Young doorstaan, op het podium kwam echter toch even te vaak de typische Hollandse kneute righeid naar boven drijven. De verkleedpartij van Koorn, die zich ontdeed van zijn knalgele pak, was kenmerkend voor het optreden: uitermate flauw. Het publiek kon in het Limburgse Landgraaf twaalf uur achtereen genieten van popmuziek. Ondanks on weer en regenbuien lieten vele duizenden fans van verschillende popgroepen hun trommelvliezen mas seren met de voor hen favoriete muziek. FOTO:ANP gaat de groep uit Boston mo menteel uitstekend. In zowel Europa als de Verenigde Sta ten slaat de derde ceedee 'Let Me Come Over' onverwacht goed aan. Terecht, want getui ge het optreden op Pinkpop heeft Buffalo Tom de juiste ba lans gevonden tussen energie ke gitaarrock en melancholi sche luisterliedjes. De 23ste uitvoering van Pink pop kende een avontuurlijker programmering dan ooit. Een groep als PJ Harvey is daar het bewijs van. Nog niet zo lang geleden debuteerden ze met de ceedee 'Dry' en nu al treden ze voor een massapubliek aan. Zangeres Polly Harvey veroor zaakte in het preutse Groot- Brittannië de nodige opschud ding door topless te poseren voor een foto ten behoeve van de achterkant van de ceedee. Ook in haar teksten neemt ze geen blad voor de mond. The ma's als seks en haat komen regelmatig om de hoek kijken. Op het podium is ze echter de onschuld zelve, de brutaliteit maakt plaats voor schuchtere bedankjes na afloop van de nummers. Rowwen Hèze De trots van Lirpburg, Row wen Hèze, bereikte als eerste groep ook de achterste linies van het festivalterrein. Met hun aanstekelijke mix van The Pogues en Los Lobos (niet voor niets draagt de groep de geu zennaam Los Limbos) kreeg Rowwen Hèze na de talrijke dorpsfeesten in Limburg ook het Pinkpop-publiek plat. Het bier in plastic glazen ging tij dens nummers als 'Bestel Mar' dan ook massaal de lucht in. Ook de afsluiter 'Fiesta', een cover van The Pogues, vond bij het publiek gretig aftrek. De verrassing van Pinkpop was het optreden van Family Stand. Op hun laatste ceedee 'Moon In Scorpio' klinkt de muziek al als een klok, live kwam het geheel nog beter uit de verf. Overrompelende fun- krock, waarbij vooral zangeres Sandra Victor opviel. Victor is gezegend met dezelfde krach tige stem als Chaka Khan (niet voor niets zong ze enkele jaren bij haar in het achtergrond koortje). Met deze stem wisselt ze moeiteloos snelle nummers als 'Shades Of Blue' af met hartverscheurende ballads als 'The Education Of Jamie'. Pech David Byrne, de voormalige zanger van Talking Heads, had als openingsnummer een co ver van Captain Beefheart uit gekozen. Hij vervolgde daarna zijn set op exact dezelfde ma nier zoals te zien is tijdens Psy cho Killer in de concertfilm 'Stop Making Sense'. Begeleid door slechts een ritmebox en een gitaar bracht hij het num mer 'Road To Nowhere', een van de oude songs van Talking Heads die Byrne gisteren speelde. Hij 'had de pech dat zijn tropisch klinkende mu ziek werd beluisterd door een publiek dat zich onder grote lappen landbouwplastic en pa raplu's bevond. Desondanks was de respons op de met salsa en samba doorspekte muziek groot. Pearl Jam moet de afgelopen idagen zijn geschrokken van de populariteit in Nederland. Al bij de eerste tonen gingen de meeste bezoekers overstag. De krachtige stem van Eddie Ved- der in combinatie met de mee slepende muziek kwam vooral goed tot uitdrukking tijdens de grote hit 'Alive'De in de toegift gespeelde Neil Young- cover 'Rockin' In The Free World, werd luidkeels door het doorweekte publiek meege zongen. Sobere uitvoering Lou Reed deed wat van hem verwacht mocht worden. Tij dens zijn optreden wisselde hij nieuwe songs van de laatste ceedee 'Magic And Loss' af met klassiekers als 'Sweet Jane en Walk On The Wild Side". Van de recente num mers vielen door hun sobere uitvoering vooral 'What's good' en 'Dirty Bvd' op. The Cult mocht Pinkpop af sluiten. Een wat vreemde keu ze van organisator Jan Smeets, gezien het feit dat hun laatste ceedee meer dan een jaar gele den uitkwam en bovendien niet boven de middelmaat uit stak. De gebruikelijke brand jes op het veld ontbraken en terend op oude roem besloot The Cult Pinkpop op een iet wat plichtmatige manier. Gelouterd als we zijn door vele jaren treitertelevisie, barsten we niet meer zo snel in woede uit bij het kijken. Maar de start van de serie 'Veronica goes America' maakte het ons toch wel héél moeilijk onze zelfbeheersing te bewaren en niet in een ongecontroleerde scheldpartij los te barsten. Wat wil het geval? Veronica kreeg het niet onaardige idee de zomer een Amerikaans tintje te geven, schafte zich een grote 'camper' aan en trekt daarmee in drie maanden van kust tot kust door de Verenigde Staten, uiteraard met een cameraploeg aan boord. Niet om de toeristische aspecten van het land vast te leggen maar om de werkelijkheid daarachter te laten zien. Tot zover niks aan de hand, leuk idee, goed plan, kan boeiende teleyisie opleveren. Tot iemand op de onzalige gedachte kwam de afleveringen van het reisverslag te laten presenteren door wisselende Veronica-coryfeeèn, en men na het bewonderende gejuich in de redactiekamer besloot voor de eerste twee Jeroen van Inkel aan te wijzen. Toen ging het mis. Jeroen de Verschrikkelijke trok naar Ne w York, stelde zich op voor (let op: vóór) de camera en grolde op zijn onnavolgbare wijze twee maal een half uur vol over zichzelf en met zjchzelf Hij was niet uit beeld te krijgen: lopend door New York, instappend in de rondntbus, uitstappend uit de camper, zogenaamd monterend aan de montagetafel („kijk mij eens dynamisch bij de televisie werken"). Amerika in het algemeen en New York in het bijzonder ten dienste van het gruwelijke ego van Jeroen van Inkel, dus, en dat alles op onze kosteft. Net zoals we hem onlangs doende zagen in een reisverslag uit Egypte, waar hij vrijwel voortdurend buisvullend de beelden van het Egyptische leven en het Egyptische land afschermde. En niet te vergeten: onstuitbaar kakelend over niks (zichzelf dus) op die gekmakende deejay toon. En dan moeten wij gewoon nuchter blijven zitten kijken zeker, en alles maar mooi vinden. Hopelijk gedragen de andere Veronica-toppers zich wat ingetogener tijdens de campertrip door de States, maar we houden ons hart vast. Medische zaken, daar kijken we graag naar. Niet speciaal naar Medisch Centrum West, dat gaat meer over relaties. Nee: naar programma's waar we een kijkje krijgen en liefst nog: een inzicht) in het functioneren van de gezondheidszorg. Zoals het senetje 'Ingang Oost' van de TROS, waarvan de titel niet ongeestig is gekozen, in onuitgesproken tegenstelling tot de genoemde dramareeks van dezelfde omroep. Hier kijken we mee naar het échte leven in de afdeling Eerste Hulp van het Utrechtse ziekenhuis. Naar pijn, verdriet, onzekerheid, ontreddering aan de kant van de binnenkomende patiënten en slachtoffers. En anderzijds naar de onnadrukkelijke professionaliteit, de beheerste alertheid, het chaotisch overkomende maar bij nadere beschouwing peifect geregisseerde samenspel van de medische-hulpverleners. Fascinerend, zoals we vorige week het geval kregen te zien van een man die over de benen was gereden door een vrachtwagen. We luisterden mee met het klinische commentaar van de dokters over wat er aan de hand was, wat ze zouden gaan doen en hoe. We keken mee hoe het mes in die benen gezet werd, hoe een 'bypass' werd gezet waar een stuk slagader was vernietigd, hoe een arts demonstreerde (met z'n hand rondgraaiend in het been) hoe groot het stuk huid was dat was losgeraakt van het weefsel, hoe een gezond stuk huid werd getransplanteerd. Onwillekeurig ontwikkel je enprme bewondering voor de mensen die daar werken. Voor de energie die ze steken in elk nieuw 'geval' dat door de deur naar binnen wordt gereden, en waarvan ze helemaal vanaf het begin moeten uitzoeken wat er aan de hand is, wat er moet worden gedaan; en dat dóen ze dan ook, zonder gezeur, zonder bureaucratie, met mededogen en vakmanschap. Prima serie (maarje'moet als kijker wel tegen bloed kunnen). AMSTERDAM - De in de be weging 'Kunsten '92' verenig de kunstinstellingen zien een basis om verder te praten met minister D'Ancona (cultuur) na de toezegging van de minis ter om de inkomstenverhogen- de maatregel bij de kunstin stellingen „getemporiseerd en genuanceerd" in te voeren. Dit heeft een van de initiatief nemers van Kunsten '92, direc teur Martijn Sanders van het Amsterdamse Concertgebouw, gisteren meegedeeld na een gesprek dat Kunsten '92 tij dens het Pinksterweekeinde heeft gehad met de minister. Het zonder onderscheid in één klap invoeren van de ministe riële eis dat de kunstinstellin - gen hun inkomsten met twin tig procent moeten verhogen zou tal van instellingen in gro te problemen hebben ge bracht. In die zin beschouwt Kunsten '92 de bereidheid van de minister om van geval tot geval te bekijken wanneer en of de maatregel stapsgewijs kan worden ingevoerd, als een tegemoetkoming. „Het schept een basis om verder te praten, maar er is nog geen overeen stemming", aldus Sanders. Daarnaast zal Kunsten '92 ui terlijk morgen een petitie aan de Tweede Kamer aanbieden waarin de bezwaren tegen de ministeriële nota 'Investeren in Cultuur' uiteen worden ge zet en duidelijk wordt gemaakt wat en wie Kunsten '92 verte genwoordigt. Dat zijn niet al leen de inmiddels 105 aange sloten instellingen (waaronder het Concertgebouw, de Neder landse Opera, het Nationale Ballet en het Koninklijk Con servatorium), maar ook de vele honderdduizenden gebruikers van die instellingen, aldus Sanders. Publiek Joan Rivers eist geld terug LONDEN - Omdat de voor stelling korter was dan aange kondigd, hebben in het pink- sterweekeinde honderden the- atergangers in Londen het lo ket bestormd en hun geld te rug geëist. Na afloop van het programma van de actrice Joan Rivers om zondagavond acht uur weiger den zo'n 500 mensen het Queen's Theatre te verlaten. Uit drie politiebureaus in het centrum moesten agenten uit rukken om de bezoekers tot kalmte te manen. De theatergangers hadden 20 pond (65 guldén) entree moeten betalen voor een voor stelling die twee uur zou du ren, maar al na drie kwartier eindigde omdat er sprake was van een televisieregistratie. „Mensen klaagden dat de tv- lampen in hun ogen schenen en dat de voorstelling omdat het voor de televisie was ken nelijk tammer was", zei een kassier. De theatergangers en loketmedewerkers waren vol gens hem niet op de hoogte ge- Joan Rivers voldeed niet aan de verwachtingen van het publiek. FOTO: UPI steld dat de voorstelling voor televisie zou worden opgeno men. De tweede voorstelling om half elf, waar geen came ra's bij aanwezig waren, begon later omdat het publiek in de weg werd gezeten door de te leurgestelde voorgangers. Vol gens de politie hebben de onte vredenen hun geld terug ge kregen. ROTTERDAM - Poetry Park, een wereld aan cul turen voor het 15e achter eenvolgende jaar in het park bij de Euromast in Rotterdam, heeft zondag 80.000 bezoekers getrok ken. Een keur van dichters, muzi kanten, dansers en theater groepen lieten hun kunsten zien aan het kleurrijke pu bliek. Ter gelegenheid van het jubileum brachten kinderen samen met het 'Groot Niet Te Vermijden Dans- en Show Or kest' een popconcert op één van de twee grote podia. Het door de Rotterdamse Kunststichting georganiseer de festival'heeft in de afgelo pen jaren steeds weer de be doeling gerealiseerd om zoveel mogelijk culturen in Rotter dam een plaats te geven. In de eerste jaren lag de nadruk op dichters die zich voor het be gin van het dichtersfestijn 'Poetry Internatinal' aan een groot publiek presenteerden. Inmiddels is er veel muziek bijgekomen, zijn er hapjes en drankjes uit alle windstreken te koop maar ook handel als kleding en ceedees. Overal zijn kruidige etensgeuren, er wor den kokosnoten gekliefd, flar den wereldmuziek komen jé tegemoet en het hele gezin, Kaapverdiaans, Turks, Spaans, Nederlands, Marok kaans of Surinaams flaneert langs de parkpaden. Behalve twee grote podia en een poëzie-tent waren er dit jaar ook een Antilliaans-Aru- baans dorp, een Spaans, een Indisch en een Latijns-Ameri- kaans dorp, ieder met eigen eettenten, kledingverkoop en veel kleinere optredens buiten het programma om. Onder de bomen speelde een groepje in traditionele kleding Turkse doedelzakmuziek,.iets verderop zag je Mexicanen met enorme zwarte met zilver bestikte hoeden de gitaar en harp bespelen, in een ander hoekje een Peruaans ensem ble met panfluit dat in de pau zes kleurige lappen, hoeden en hemden sleet, ginds klonk fla- mengo-muziek van drie gita risten die werden begeleid door het klakkend voetenwerk van piepjonge flamengo-dan- seresjes en tussendoor swing de Caribische muziek uit een gettoblaster. Ook dit jaar waren de dichters niet vergeten: de Turkse dich ter Nevzat Celik, de 'perfor ming poet' Benjamin Zephani- ah, de dichter Frank Martinus Arion en ook Astrid Roemer. Vrolijk geschminkte kinderen applaudiseerden luid voor elke nieuwe attractie. Veel bijval was er ook voor de Qolombi- aanse band Mos Tupamaros, de Superrailband uit Mali, East meets West uit Rotterdam en Nass Marakech uit Marok ko. De politie concludeerde na af loop dat ook dit jaar Poetry Park weer zonder wanklank is verlopen. Freek de Jonge weig Nationale Cabaretpi SCHEVENINGEN Freek de Jonge zal d deze week toege Nationale Scheven Cabaretprijs 1992 n ontvangst nemen.1 gens de cabaretier hij zich al genoeg j zen door het publie daar hoeven voor m niet eens prijzen bij' De Jonge zou de prijs voor zijn nieuwste t show 'Losse Nummer gens het juryrapport Jonge de lachdwang 1 Hij staat absoluut aan fascinerend, fabuleus bliem, juist omdat hij teit, stilte en tederhe: durft en beheerst. Het belevenis Freek de Jor het werk te zien in h gramma 'Losse Numme De Cabaretprijs wordt j toegekend aan een per groep voor de meest op lijke prestatie, geleverc baretgebied in Nederlai dere winnaars van de p ren onder anderen I van Veen, Adèle Bloem Youp van 't Hek en 1} LeeuXv. De Stichting Bevorder baretkunst kende de 1 dersprijs 1992 deze wj aan de begeleiders va van Vliet. Volgens de jJ Cees van der Laarse, J kes, Klaas van Dijk en Hoekstra „geen begelel de geijkte betekenis j woord. Zij bepalen rij sfeer van de show.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10