James als een esje voor Van Inkel De uitgelezen verzameling van het Museum van het Boek Lnimatie-detective in een wonderlijk cliché-decor KUNST/RTV NOS overweegt drastische inkrimping omroeporkesten Zenderindeling en NOS-programmering goedgekeurd Clive James: drama en I trie. Maar ook de tegenstelling tussen arm en rijk wordt hel der in beeld gebracht. De documetaires, Clive be zoekt ook steden als Rome, Shanghai, Londen, Sydney en Parijs, zijn volgens zijn zeggen de lastigste die hij voor televi sie heeft gemaakt. „Dat opne- in negen wereldsteden. men duurde telkens twee we ken en was makkelijk. De pro blemen begonnen op het mo ment dat ik de montagekamer binnenstapte. Ik heb er voor elke afleveringen dagen lang, schrijvend en monterend ach tereen in doorgebracht. Ik leef de op film en kwam pas weer FOTO: BBC/VPRO naar buiten als ik echt tevre den was", aldus Clive James. „Misschien is 'Postcards' daar om mijn beste werk voor tele visie, hoewel ik ook uiterst veelzijdig bezig heb kunnen zijn. Het is drama en humor te gelijk". Het wil al aardig Haagse Zomeren Haagse Zomer. Met onder andere The well-tempered Maqam en Stefaan De- bevere met Strings. Op het Plein in Den Haag tot en met 14 juni. Idoor DICK VAN TEYLINGEN De muziek was het eerst te ho ren en werd even later zicht baar, met in haar gevolg een groep mensen die als zwarte galeislaven die er wel zin in hadden fraai beschilderde ka belspoelen voortduwden. De muziek was een soort kunstbe- zuinigingsmars, in mineur dus. Maar op het podium ont popte de 14-mans band onder leiding van Marcel Cuypers zich als een ritmisch sterk en bevlogen gezelschap, met flink wat klezmer, wat ska, wat La- tin en wat jazz. Ideale festival- muziek, waarop ook kinderen begonnen te dansen, en dat is altijd een teken dat het goed is. De Haagse Zomer was geo pend. Het Pleinfestival duurt dit jaar maar liefst tien dagen en heeft een interessante pro grammering. Op de eerste avond was er veel bebop te genieten. Dat moet elke conservatoriumleerling spelen, en dus is het aanbod daarin groot. Het meest in het oog lopende concert was Ste faan Debevere met Strings, een remake van de plaat (Char lie) Parker with Strings uit 1947. Het combineren van jazz met strijkers was even in de mode na de oorlog, maar zette geluk kig niet door. Het leidde nogal tot film- en musicalachtig ge zwijmel. Maar als iemand als Charlie Parker daarvoor zwichtte, gebeurde er natuur lijk toch iets bijzonders. Zijn rol is nu overgenomen door Stefaan Debevere. Hij is een doodserieuze man die be slist en gelukkig nooit zo be roerd aan zijn eind zal komen als Bird. Met zijn mooie toon kon hij in ballads als Lover Man en Embraceable You be hoorlijk uit de voeten. Tijdens I Remember April barstte er een donderbui los waardoor de drummer het direct een stuk rustiger aan kon doen. De up- tempostukken werden onver mijdelijk wat langzamer ge speeld dan we gewend zijn van Parker. De vergelijking is ook niet eerlijk: zoals Parker door de strijkers heenstuitert is na tuurlijk niet na te doen. Een beetje meer agressie zou de so list zeker helpen. Debevere liet zich begeleiden door piano, bas en drums, 21 jeugdige strijkers en een ho boïste voor de romantische fi nal touch. De plaat met die mu ziek zou ik thuis niet snel op zetten, maar in de mooie ope ratent op het Plein viel die op de juiste plaats: het is immers al traditie dat de combinatie van kunst en kitsch hoort bij een zomerfestival anno de ja ren negentig. U hoort daar de komende dagen meer over. ScHVtCWlt ZATERDAG 6 JUNI 1992 ILVERSUM - De NOS overweegt om tussen de 80 en 100 ar- idsplaatsen binnen het Muziekcentrum te saneren. Het huidi- aantal van 230 muzikanten moet worden teruggebracht tot 0 of 150. Dat is de strekking van een concept-notitie die het [)S-bestuur naar verwachting op 3 juli zal bespreken. Volgens irtin Kothman, beleidsmedewerker van de Kunstenbond IV, zou de concept-notitie vrijdag in het NOS-bestuur zijn be roken, maar is het voorstel niet aan de orde gekomen. In de ta wordt volgens Kothman voorgesteld om van het totale bud- t voor het Muziekcentrum van 50 miljoen gulden 10 miljoen 1 te buigen. Dat geld moet worden gebruikt voor meer speel- ms en drama. De bezuiniging zou eerst moeten worden ge- ht in het verkleinen van de bezettingen van het Radio Kamer test, het Radio Symphonie Orkest en het Radio Philharmo- (ch Orkest. Het Metropool Orkest zou vooralsnog worden ont- D, maar over eventuele bezuinigingen binnen de sector lichte piek volgt een nader financieel plan. Het Groot Omroepkoor et in ongewijzigde samenstelling verder gaan. Kunstinstellingen 10 miljoen beter af met lagere btw DEN HAAG - Verlaging van het btw-tarief op cultuuruitin gen van 18 naar 6 procent be tekent een belangrijke verbe tering van de financiële posi tie van bioscopen, schouwbur gen, concertzalen en musea. Instellingen voor podiumkun sten gaan er zo'n 7,5 miljoen gulden op vooruit, voor de musea leidt het tot een voor deel van zo'n drie miljoen gul den. Dit concludeert het onder zoeksbureau Moret in een stu die naar de effecten van de btw op de culturele sector, ge daan in opdracht van het mi nisterie van WVC. Het onder zoek houdt verband met een EG-richtlijn die het toestaat voor de culturele sector een la ger btw-tarief te hanteren. Verwacht wordt dat de meeste EG-landen de richtlijn over nemen. Volgens Moret is er geen enkele reden in Neder land daarbij achter te blijven. Minister D'Ancona zal in over leg met staatssecretaris van fi nanciën Van Amelsvoort bin nenkort een beslissing nemen over het 6-procents btw-tarief. HILVERSUM - Het NOS-bestuur heeft giste ren de zendtijdindeling op de drie publieke televi sienetten voor de periode 1 oktober 1992 - 30 sep tember 1993 goedge keurd. Het bestuur ging ook akkoord met de pro grammatische plannen van de NOS voor het nieuwe winterseizoen. De dagindeling op Neder land 1 van maandag tot en met zondag is NCRV (ma), AVRO (di), AKN (wo), IKON/ KRO (do) NCRV (vr). AVRO (za) en KRO/RKK (zo). Neder land 2: EO/TROS (ma), VOO/ Teleac (di), EO/NOS (wo), EO/ Teleac (do), TROS (vr), VOO/ Teleac (za) en TELEAC/ TROS/VOO (zo). Nederland 3: VPRO (ma en zo), NOS (di en vr) VARA (wo,do en za) en RVU (wo). In de nieuwe programmering is het streven erop gericht da gelijks van 22.30-23.00 uur een actualiteitenprogramma te brengen, dat in samenwer king tussen de NOS en de VARA tot stand komt. Het programma, de werktitel is 'Laat op Drie', wordt zes da gen in de week uitgezonden. De eindredactie berust bij de NOS. De onderdelen 'Den Haag Vandaag' (van maandag t/m donderdag) en het weke lijkse interview met de minis ter-president (vrijdag), die aansluitend in de programme ring zijn opgenomen, zijn uit gesloten van de samenwer king tussen NOS en VARA. Het nieuwe programma wordt gepresenteerd door Maartje van Weegen, Charles Groen- huijsen en Paul Witteman. In de nieuwe programmering wordt op de dinsdag in de vooravond minderheden-pro gramma's uitgezonden. Ver der wordt de avond gevuld met "Van gewest tot gewest', de kennisquiz 'De Connais- seur' tv-films, documentaires of Nederlandstalig drama als 'Suite 215'. De vrijdagavond is gereserveerd voor een nieuw muziekprogramma en lange re culturele produkties. De jeugdprogrammering van de NOS zal op Nederland 1 wor den uitgezonden. De gereser veerde tijd op Nederland 2 is voor sportuitzendingen. Dooi de statuswijziging van EO en VPRO moeten A-omroepen zoals de NOS niet alleen zes tig uur zendtijd inleveren, maar wordt ook op het budget gekort met bijna 10 miljoen gulden. Het betekent dat een aantal arbeidsplaatsen moet verdwijnen. Zowel Clive James als Jeroen van Inkel hanteren de com mentaarstem met ter plekke opgenomen indrukken. Hoe wel beiden over genoeg humor beschikken om beelden en ge sprekjes te kunnen relative ren, was Van Inkel stomverve lend en Clive James lachwek kend leuk. Bonnefooi Het grote verschil tussen het tweetal is natuurlijk dat James weet wat hij in de gekozen ste den gaat uitvoeren, terwijl Van Inkel op de bonnefooi naar Egypte vertrok: we zien wel. Het vluchtige dat Veronica (soms) uitstraalt, heeft ze in dit geval flink de das omgedaan. Nog een geluk dat er voor de kijker een VPRO bestaat, die het bovendien presteert om deze stedentournee aan te ko pen. 'Postcards' toont alle goe de kanten van dit televisie-fe nomeen. Clive James is name lijk een veelvraat, die niet al leen televisiemaker, maar ook tekstdichter (o.a. voor Pete At- kin) en schrijver is. Zo schreef hij poëzie-bundels, een boek reisverhalen 'Flying Visits' en een triologie memoires onder de titel 'Unreliable Memoirs'. Zijn literaire kracht laat hij, in elk geval in het eerste pro gramma over Chicago' niet verloren gaan. Het is al gelijk om te smullen wanneer hij, in een paar zinnen, de stad be schrijft waarin Al Capone in de jaren dertig heer en meester was. 'Postcards' is misschien het best te omschrijven als een serie amusements-documen- taires met een heel persoonlijk karakter. Clive James is niet alleen in commentaar, maar ook in beeld prominent aanwe zig. Met zijn humor, wanneer hij bij voorbeeld in een restau rant min of meer wordt lastig gevallen door obers/acteurs plaatst hij haarscherpe opmer kingen. „Dit zijn mensen die overdag spelen voor een pu bliek waarmee je een taxi kunt vullen en 's avonds bedienen ze in een fastfood-restaurant". Glimlach Clive James spaart niets en niemand als het hem zo uit komt, maar hij zegt het altijd met een gümlach. Aan het ein de van het vijftig minuten du rende programma ben je heel veel wijzer geworden, heeft hij de clichés gerelativeerd met opmerkelijke niemandalletjes. Eigenlijk ken je gewoon de stad met haar Ieren en acteurs, de achterbuurten met muziek en wapens en de vlees-indus- ktcards. Negendelige (toeristi- jïe) serie. VPRO-televisie. Neder- n 19.09 uur. Zondag. LVERSUM Voor wie jelmatig naar de BBC |kt, is de Australiër Cli- ro j James geen vreemde, •aakmakend was zijn iashow 'Saturday Clive' en tegelijker heerlijk om naar te jken... hoewel (soms) l Brits ook. Met 'Post- •ds' introduceert hij ;h bij de Nederlandse jker. Hij had zelf geen keuze kunnen lirfen. Istcards' is een reeks waarin James een negental we- bezoekt. Wie vooral programma zou iten kijken, is Jeroen van tel. Dan weet de Veronica -jockey een volgend keer ies waarom hij afgelopen indag met 'Inkel in Egypte' bagger-programma afle- le. Het aardige is dat de do- lentaires in opzet niet eens elkaar verschillen. FOTO:VPRO pSpanner, cliché-detective vol woord- en beeldgrappen. moeten echte Lefhebbers van het genre zijn, anders kom je nooit met zo'n reeks voor de dag. Er moet uren detective-se ries kijken aan vooraf zijn ge gaan. Het verhaal bevat name lijk alle. denkbare clichés. Ze worden echter zo briljant in beeld gebracht, dat de zeven minuten durende afleveringen voorbij zijn voor je het weet. 'Dick Spanner', die tot 27 sep tember wekelijks wordt uitge zonden, is een reeks boordevol humor, waarvan vooral En gelstalige mensen zullen smullen. Er wordt namelijk op een heerlijke manier met de taal gespeeld. De vraag is hoe veel er in de ondertiteling ver loren zal gaan, want echt ge makkelijk laat Spanner zich niet vertalen. Lukt het wel, dan heeft de kijker met kracht patsers te maken. Voorbeeldje: Dick is na een wilde nacht, waarin een dode is gevallen, op het politiebureau bij agent O'Grady en roept op een gege ven moment in het commen taar „I got the picture" („het is mij duidelijk") terwijl een schilderij op zijn hoofd valt en als het glas dan breekt, laat hij weten „I got framed" („Ik ben erbij"). Ga daar maar eens aan staan als vertaler, dan moet je toch over een rijke fantasie be schikken, een eigen taaltje ontwikkelen. Soms is de humor gortdroog, andere keren moet de kijker het zoeken in subtiliteiten. Zo komt Spanner tijdens zijn zoektocht naar Harry the Hu- man Cannon Ball twee 'kracht patsers' tegen. Zijn commen taar: „together they spelled trouble", de dubbelzinnigheid van die 'moeilijkheden' is van hun t-shirt af te lezen. Op de een staat 'trou' en de ander 'ble'. Stokjes Voordeel van animatie is datje dingen kunt laten gebeuren, die in het echt onmogelijk zijn. Zo zwaait de beroemde aap King Kong aan een mast door het beeld en zetten de makers de ogen van Mae East (een ko pie van Mae West) op stokjes zodat de zinsnede „she got eyes that followed you around the room" heel letterlijk wordt uitgevoerd. De gebruikte cli chés zijn ontelbaar, maar altijd leuk genoeg om de lachspieren in beweging te brengen. Bo vendien is het heel knap ver filmd, waardoor je al snel ver geet dat het om animatie gaat. De enige herinnering is het Play Mobile-hoofd en die vreemde kin van Dick Span ner, zo'n centenbak heeft zelfs Raymond van 't Groenewoud niet. Met deze produktie van het Engelse Channel 4 levert de VPRO een sterke opening van zijn vaste tv-avond, het is alleen te hopen dat het ook uit de ondertiteling blijkt. ^'ik Spanner. Animatie-serie. VPRO Nederland 2 om 19.00 uur idag. XVERSUM Detecti- Jseries op televisie heb- sinds Humphrey Bo- de private eye Sam (»de in de speelfilm 'The lltese Falcon' op in- tikwekkende wijze ge- fte gaf, een eigen uiter- gekregen. Een reeks 'Mike Hammer' bij prbeeld werd gestyleerd die rolprent. De kij- werd geconfronteerd t eenzelfde (donkere) er en een hoofdpersoon buiten beeld hardop J gedachten ordende en fle verschillende scènes p elkaar lijmde. khtige televisie, hoewel de lelijkheden beperkt ble- al was het alleen maar om- 1de regisseur met echte psenhad te maken. Bij ani- pie ligt dat anders en welke Pderschone gevolgen dat hebben, toont de VPRO It de leukste detective-serie jijden: 'Dick Spanner'. Sce- |ist Harry Bolt en regisseurs jven Begg en Terry Adlam Lelieblanke kerkzang De Cappella Pratensis onder Rebec ca Stewart zingt gezangen uit de co dices van de Illustere Lieve Vrouwe Broederschap te 's-Hertogenbosch. Vrijdagavond, Oud-Katholieke kerk. Idoor ERIK BESIER 'Sicut lilium inter spinas'. Dat is de wapenspreuk van de Il lustere Lieve Vrouwe Broeder schap, een in 1318 in Den Bosch opgerichte geestelijke instelling die nog steeds be staat en die zich in de 15e eeuw ontwikkelde tot het belang rijkste kerkmuzikale centrum van de Lage Landen. Uit drie koorboeken van de biblio theek van de broederschap en drie andere boeken met grego riaanse gezangen uit de 15e eeuw, reconstrueerde Rebecca Stewart de muziek zoals die geklonken kon hebben op de dag van het feest van Maria- Boodschap, de vroege metten, de mis en de tweede vespers. Het koor van de broederschap bestond uit 6 a 8 beroepszan gers en koorkpapen. Met haar eigen koor, de Cap pella Pratensis, 7 mannen on der wie 2 countertenors en twee vrouwen in de rol van de koorknapen, bracht Rebecca Stewart gisteren deze muziek in de Oud-Katholieke kerk. Er was niet veel fantasie voor nodig om Rebecca als de 'lelie' tussen de 'doorns' van de wa penspreuk voor te stellen. De zangers dicht opeen met een hand op eikaars schouder en Rebecca daar los van, allen ge richt op de hoge lessenaar met het enorme koorbbek waarvan Rebecca de bladzijden om sloeg vormden de aanzet tot dit beeld. De vloeiende lijn van de muziek zoals die door Re becca met heel haar lichaam, haar arm- en handbewegingen - inzet, puls, frasering, woord beeld-werd aangegeven, com pleteerde dit beeld. Bij het zingen van het gregori aans en de polyfone gezangen stonden de tekst en het contra punt voorop. Byzonder was de Vlaams-Latijnse uitspraak waarbij de u, geen oe maar een uu wordt. Opvallend was ver der het timbre van het zeer ho mogene koor waarin zich ove rigens ook de dirigente meng de en waarin de lage tonen een ondergeschikte rol speelden. Een zekere gelijkvormigheid kan aan deze pure gezangen niet worden ontzegd, vooral omdat de emoties ondershuids blijven. Rebecca heeft echter een hoge graad Van perfectie bereikt met haar zangers en bovendien historisch materi aal op verantwoorde wijze toe gankelijk voor het publiek ge maakt. Overigens zal het Ge meentemuseum deze kostbare koorboeken binnenkort op mi crofilm zetten. Rijksmuseum Meermanno-Westree- nianum/Museum van het Boek, Prin- sessegracht 30, Den Haag. Tentoon stelling: Een boekmuseum verzamelt (aanwinsten 1987-1991). Geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.00 uur tot 17.00 uur. Tot en met 25 juli. Idoor HANS OERLEMANS Al ruim een jaar geleden besloot het Rijksmuseum Meermanno-Westreenia- num deze zomer een ten toonstelling in te richten met nieuwe aanwinsten uit de periode 1987-1991. Dit zou dan tevens een overzicht worden van de eerste vijfjaar van het di recteurschap van dr. J. Of ferhaus. Voor hem een uit gelezen mogelijkheid om te laten zien welke rich ting hij uit wilde gaan met de collectie. Augustus vorig jaar echter overleed dr. Offerhaus plotse ling. De expositie met aanwin sten is er volgens plan geko men, maar het is een andere expositie geworden dan aan vankelijk bedoeld. Wat een tussenstand had moeten wor den, werd een afscheid. Toen dr. Offerhaus in 1987 op 57-ja- rige leeftijd in Den Haag werd benoemd, had hij een lange loopbaan in de museumwereld op zijn naam staan. Hij werkte onder meer als conservator bij het Rijksmuseum in Amster dam en was directeur van het Nederlands Instituut in Rome. De bibliofilie was zijn grote voorliefde, vandaar de komst naar het Museum van het Boek. Hier mocht hij van zijn hobby een dagtaak van ma ken. In een korte periode heeft hij belangrijke zaken tot stand gebracht zoals de verbouwing van het koetshuis tot een depo truimte en de ontwikkeling van een nieuw documentatie systeem. Waar de tentoonstel ling echter alle aandacht op richt, zijn de aanwinsten voor de collectie die onder verant woordelijkheid van Offerhaus werden verworven. Hij heeft enkele duizenden kunstboe ken aan de ^erzameling toege voegd: uit binnen- en buiten land en uit heden en verleden. Verder wist hij beslag te leg gen op ex-libris, bijzondere cal- ligrafie en voorwerpen uit het drukkersbedrijf. Een plakboek met ontwerpteke ningen en proefdrukken van uit geversbanden door Menno van Meeteren Brouwer het museum getoond. Ze zijn gerubriceerd: boeken van voor 1960 uit Nederland, Engeland en Duitsland, kinderboeken, de door de CPNB jaarlijks uit verkoren Best Verzorgde Boe ken, boeken gemaakt door kunstenaars, boekillustraties, Drukwerk in de Marge en Ex Libris. In het Museum van het Boek gaat het niet om de in houd van de boeken, maar om het uiterlijk. De kwaliteit van het drukken, de vormgeving, illustraties en letterkwaliteit zijn enkele van de kenmerken die een boek tot een 'kunst boek' maken. De activiteiten van het museum hebben dan ook veel meer met de beelden de kunst te maken dan met let terkunde. Maar net zo goed als de inhoud van een boek een cultuur-historisch beeld kan oproepen, geldt dat ook voor het uiterlijk. Het ministerie van WVC subsidieert het mu seum en stelt per jaar 50.000 gulden beschikbaar voor nieu we museale aankopen. WVC heeft dit bedrag in twaalf jaar niet verhoogd, terwijl de prij zen van antiquarische boeken fors zijn gestegen. Het is nu onmogelijk met dit budget middeleeuwse handgeschre ven manuscripten of zeldzame oude drukken aan te kopen. Dat deel van de rijke collectie is dan ook min of meer een af gesloten geheel. Alleen door schenkingen komen er soms nog zeldzame stukken binnen. Het aankoopbeleid richt zich voornamelijk op uitbreiding van de verzameling boeken uit de late 19e en 20e eeuw. Uit de periode tussen de wereldoorlo gen kon het museum onder meer boeken aanschaffen van ontwerper/illustrator Pieter A. H. Hofman (1885-1965) met zijn sober uitgevoerde art-nou- veau stijl. Ook werden opmer kelijke uitgaven met 'batik banden' aangeschaft, een puur Nederlandse bijdrage aan de historie van het boek. Heel aansprekend zijn de ontwerp tekeningen en proefdrukken uit het 'plakboek' van de kun stenaar Menno van Meeteren Brouwer (1882-1974). Hij illus treerde voor diverse uitgeverij en jongensboeken, schoolboe ken, romans en reisverhalen. Directeur Offerhaus verwierf ook enkele boeken die door de Belgische art-nouveau kunste naar Henry van de Velde (1863- 1957) zijn vormgegeven. Hij werd indertijd wel de 'apostel van de nieuwe stijl' genoemd en was actief op het terrein van de architectuur, kunstnijver heid en ook de boekkunst. In 1908 verzorgde hij twee klas sieken van Nietzsche: Ecco Homo en Also sprach Zarathu- stra. Het zijn beide hoogtepun ten uit de Art Nouveau. „Wat een boeken," schrijft dr. Offer haus over deze aanwinsten. „Modern, heroïsch en monu mentaal". Hij voegde er echter wel aan toe dat het een worste ling was om greep te krijgen op de inhoud. Fiep Westerdorp De verzameling eigentijdse kinderboeken geeft een over zicht van het oeuvre van Ne derlands meest bekende illu stratoren, waaronder uiteraard de winnaars van de Gouden Penseel. Het museum toont kinderenboeken met illustra ties van onder meer Jet Boeke, The Tjong Khing, Harrie Geel- en, Fiep Westerdorp en Wim Hofman. Voor de ware liefheb ber zijn de mooiste uitgaven natuurlijk de boeken van de vele marginale drukkerijen die Nederland inmiddels kent. Daar wordt het ambacht dat door de techniek geheel is ver dwenen, in ere gehouden. Men zet de tekst nog altijd met lo den letters en er wordt op me chanische machines gedrukt die van de schroothoop werden gered. De kwaliteit van de ty pografie is hoog en bovendien valt aan de boekjes zo goed te zien en te voelen dat het hand werk is. Een van de beste 'mar ginale drukkers' is. De Uitvreter uit Leiden De tentoonstelling met nieuwe aanwinsten in het Museum van het Boek geeft een goed overzicht van de grote diversi teit die er bestaat binnen de discipline van de boekkunst. Het geëxposeerde werk loopt uiteen van een helder en dienstbaar vormgegeven cata logus tot een spectaculair kun stenaarsboek waar letters en il lustraties door elkaar heen dansen zodat de leesbaarheid volledig verloren gaat. Jam mer alleen dat de bezoeker de boeken niet mag vastpakken en inkijken. Ze liggen keurig achter vitrines. Boeken zijn gebruiksvoorwerpen en krij gen pas hun volle waarde in de handen van de lezer. Maar daar heeft een museum na tuurlijk geen boodschap aan; de inzet is verzamelen en be waren voor het nageslacht. En misschien is over een eeuw het museum nog de enige plaats waar überhaupt boeken te zien zijn en leest men alleen nog teksten van beeldschermen Of zouden er over een eeuw nog altijd marginale drukkers zijn?

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9