Waddenzee ook voor de mens De andere kant van Brinkman OPINIE Jeltsin geeft nieuwe generatie Russische leiders een kans CeidaeGomcmi ZATERDAG 6 JUNI 1992 Visserij is een oerhollands beroep. In het geheel van de Nederlandse bedrijvig heid is visserij op zichzelf een relatief kleine sector. Bovendien bestaat de vis serij uit diverse eigensoor tige onderdelen. Zo hebben we de zeevisserij (in Noordzee en Oceaan), de kust visserij, de binnenvisserij en de sportvisserij. In dat geheel vormt de schelpdiercultuur nog een verhaal apart, waarbij onderscheid moet worden ge maakt tussen mosselen, oes ters en kokkels. Die schelp diercultuur speelt zich sinds medio vorige eeuw af in de Oosterschelde met het dorp Yerseke als middelpunt van kweek en handel. Maar met name sinds de jaren vijftig (uitvoering Deltaplan) is de mosselcultuur voor een niet onbelangrijk deel overge plaatst naar de Waddénzee. Speciaal in het westelijk deel van de Waddenzee wordt in de vrije natuur mosselzaad opge vist en overgebracht naar de percelen die de veelal uit Zee land afkomstige mosselkwe kers elders in de Waddenzee op huurbasis ter beschikking staan. Op die percelen blijven de mosselen liggen, totdat ze consumptierijp zijn. Ze wor den dan overgebracht naar de mosselmijn in Yerseke en daar verkocht aan handelaren, die de aangekochte mosselen ver volgens nog enige tijd in de Oosterschelde laten 'opslaan' om te verwateren. Vanwege het tijverschil spoelt de mossel in de Oosterschelde gemakke lijker dan in de Waddenzee het in zijn schelp aanwezige zand uit. Met dat uitspoelen wordt de consumptiewaarde bedui dend vergroot. Sinds enige tijd doen er zich met de mosselcul tuur in de Waddenzee proble men voor. Het is met name de Waddenzeevereniging, daarbij gesteund door de Zeeuwse Mi lieufederatie, die erbij de over heid op aandringt de Wadden zee vóór alles een natuurge bied te laten zijn, waarin vo gels, vissen, zeehonden en wat niet al zoveel als mogelijk met rust worden gelaten. De aan wezigheid van mosselvissers wil men niet geheel uitbannén, maar volgens de milieu-acti visten moeten de dieren voor rang hebben boven de vissers. Het probleem wordt versterkt nu na een overvloedige val van mosselzaad in 1987 een aantal magere tot zeer magere jaren is gevolgd. De mosselkwekers konden onvoldoende zaad vis sen om voor de komende jaren de door de overheid vastgestel de miljoen mosseltonnen aan te leveren en daarmee aan de vraag te voldoen. De geringe zaadval bracht niet alleen de vissers in problemen, maar ook de vele vogels die zich tegoeddoen aan de schelp dieren. Met name de eidereen- den 'weten wel raad met de mosselen. De eenden deden zich voor zover mogelijk niet alleen te goed aan mosselen op de vrije banken, maar ook aan de mosselen op de percelen van de kwekers, die met lede ogen moesten aanzien dat van de toch al beperkte hoeveel heid mosselen vele honderden kilo's in de vogelmagen ver dwenen. In een tijd van schaar ste moet er worden gedeeld en verdeeld. Op grond van rap porten is vastgesteld dat de zaadval in 1991 iets groter is geweest dan de drie voorgaan de jaren. In totaal is 280.000 ton aan zaad beschikbaar. De mosselvissers hebben zich be reid verklaard zich te beper ken bij het opvissen van het fel begeerde mosselzaad. Voorge steld is om 50 procent van het mosselzaad op te vissen - dat is dus 140.000 ton en 50 pro cent te laten liggen voor de vo gels. Dat leek een alleszins re delijk voorstel. Sterker, de mosselkwekers zouden een compliment hebben verdiend nu ze vrijwillig bereid zijn een niet onaanzienlijk deel van de buit toch te laten liggen. Minis ter Bukman heeft begin deze week tot schrik van de mossel kwekers echter laten weten, dat ze niet meer dan 80.000 ton mogen opvissen. Nog geen derde deel van de totale voor raad. Vanzelfsprekend protest. Van de zijde van het Produkt- schap voor Vis en Visproduk- ten is ernstige kritiek gehoord, waarbij de vraag is opgewor pen of nog wel eerlijke wijze rekening wordt gehouden met de rechten van de vissers. An ders gezegd, slaan de ecologi sche belangen niet op oneven redige wijze door ten nadele van de economische belan gen? Die vraag klemt temeer nu in de onlangs verschenen concept structuurnota 'Vissen naar evenwicht' wordt voorge steld delen van de Waddenzee (Balgzand bij Den Oever) en Terschellingerzand (ten zui den van Terschelling) geheel te sluiten voor de mosselvisse rij en de mosselkwekerij. Het is goed dat pogingen in het werk worden gesteld om de Waddenzee als natuurgebied bijzondere bescherming te ge ven, maar het gaat te ver als langzamerhand de mens en de menselijke activiteiten in het eco-systeem van de Wadden zee geen plaats meer worden gegund. Dan is van vissen naar evenwicht, zoals de minister voorstaat, geen sprake meer en wordt het algemeen belang niet gediend. (Meindert Leerling is Tweede- Kamerlid voor de RPF. De Waddenzee trekt bij laag water veel lopers. Idoor WIM MATEMA'N Van althans één CDA-lid is bekend dat hij de huidi ge CDA-fractievoorzitter Brinkman ziet als de toe komstige lijsttrekker (en als minister-president). Dat is het Rotterdamse CDA-lid R.F.M. Lubbers uit Kralingen. Vandaag wil ik, ook als CDA-lid, maar dan van een Gelder se afdeling, mij bij die me- 'ning aansluiten. Op een gegeven ogenblik zul len alle CDA-leden zich over deze vraag buigen. Lijstaan voerders worden in dit land na melijk via een democratische procedure in hun partijen ge kozen. En niet per decreet door een secretaris-generaal, via een communiqué van het par tijbestuur of via een medede ling in het televisiejournaal. Wie over kandidaatstellingen en persoonskeuzes, nog los van het het zeker zo interes sante proces van opstelling van programma's en discus sies over actuele thema's, rechtstreeks wil meespreken doet er dan ook goed aan lid te worden van een politieke par tij- Natuurlijk is er daarnaast alge meen kiesrecht in Nederland. Zo werkt dat in een volwassen democratie. Maar die democra tie kan onmogelijk functione ren als er geen levendige en le vende politieke partijen be staan. Relatief zijn veel te wei nig Nederlanders lid van een partij. Ook daarom worden in ons land geregeld oude koeien als frisse kalfjes gepresen teerd, om het nadeel van dat gebrek aan partijleden te be perken. Het referendum is bij voorbeeld zo'n idee. De geko zen burgemeester ook. Zo zou je ook de politiecommissaris sen kunnen doen verkiezen. En de officieren van justitie. De gemeentelijke ombuds man/vrouw. Ga zo maar door. In Amerika doen ze dat. Met nog lagere opkomstpercenta ges dan bij ons, overigens. Dus dat helpt niet echt. Toch is het een belangrijk thema van D66. Daar heeft D66 ook wel enige reden toe. Is bij bijvoorbeeld het CDA de verhouding tussen het aantal kiezers en het aantal leden al onrustbarend laag, uitgerekend bij D66 is .die ver houding veel slechter dan bij welke andere partij dan ook. Daarom moeten wij ook zo zui nig zijn op onze politieke jon gerenorganisaties. Ze zijn de kraamkamers van onze demo cratie. Zij proberen tegen de klippen op om de jeugd bij het functioneren van onze demo cratie te betrekken. Dat is hun waarde. Dat blijf ik zeggen ter verdediging van de JOVD te gen boze liberalen, die hen het idee om de constitutionele mo narchie af te schaffen euvel duiden. Of tegen boze sociaal democraten die de Jonge Soci alisten het idee van een basis inkomen niet in dank afne men. Of tegen boze partijgeno ten die het CDJA aanzien voor een clubje autootje-pesters. 't Komt allemaal goed: over eni gejaren ziet u de dan ex-leden in een milieuvriendelijke mo biel met viervoudige katalysa tor voorbij zoeven, terwijl U ongeduldig staat te wachten, omdat uw trein vertraging heeft. Nu terug naar het begin. Waar om zie ik in Brinkman een goe de lijsttrekker? Omdat hij de enig mogelijke keuze zou zijn, zoals ik hier en daar lees? Neen - er zijn meer kandida ten denkbaar. Of omdat hij zelfs foutloos zou zijn ('t stond er echt!)? Foutloze mensen be staan niet. Of omdat hij zijn carrière zo perfect gepland zou hebben? Wie denkt dat in de politiek een carrière über haupt te plannen is, weet wel licht veel, maar niet veel van politiek. Bovendien is Brink man voor alle banen die hij tot dusver had door anderen, soms zelfs tot zijn eigen verba zing, uitgekozen en uitverko zen. Nu ik hem enige jaren van zeer nabij heb meegemaakt, begrijp ik nog beter waarom. Bij hem gaat het niet primair om zijn image (om een recla meterm te gebruiken) maar om de inhoud. Hij laat ruimte voor andere meningen, heeft een uitgesproken collegiale stijl van leiding geven, maar handelt zelf vanuit een duide lijk eigen waardenpatroon. Hij wil niet te koop lopen met zijn emoties en komt daardoor wel licht wat afstandelijk over. Hij wil immers op zijn woorden, argumenten en daden en niet op wat in zijn ogen bijza ken zijn - beoordeeld wor den. Spektakel is niet zijn stijl. In nogal wat beschouwingen over hem lees ik dat hij' 'men selijke warmte zou ontberen'. Misschien mag ik nu even eni ge emotie tonen. Toen ons ge zin werd geconfronteerd met Idoor ALAN C00PERMAN CDA- fractievoorzitter Brinkman. het verlies van onze zoon, zijn wij van veel kanten opgevan gen. Ja, ook in de harde Haag se politieke wereld, door colle ga's uit alle partijen. Ze waren er toen ik hun menselijke steun nodig had. Ook de drie fractievoorzitters die ik heb meegemaakt: Ruud Lubbers, Bert de Vries en Elco Brink man. Om mij tot de laatste te beperken: ons langdurig ge sprek blijft onuitwisbaar. Als u voortaan weer iets leest over een 'gebrek aan menselijjke warmte' bij Brinkman weet dan één ding: de schrijver kent hem zeker niet persoonlijk. Hij oordeelt buitenkantig. Neem dat de schrijver niet kwalijk, warrt Brinkman maakt het de waarnemer ook niet makke lijk. Hij wil echter niet op zijn emoties, maar op zijn inzet en inhoud beoordeeld worden. Door zijn aankondiging dat hij in 1996 geen kandi daat zal zijn voor het pre sidentschap, geeft de Rus sische president Boris Jeltsin een nieuwe gene ratie leiders een kans om voor het voetlicht te tre den. Jeltsin, die heeft gezegd een nationaal referendum te zullen houden om gedurende de res terende vier jaar van zijn re geerperiode meer macht te krijgen, benadrukte dat de voormalige president Michail Gorbatsjov niet welkom is in de nationale politiek. Jeltsin wil door middel van het referendum de macht van de president uitbreiden en het door ex-communisten gedomi neerde Volkscongres laten ontbinden. Dat plan werd door de gezaghebbende krant Ne- vismaja Gazeta „een oorlogs verklaring aan het parlement" genoemd. „Ik kan u absoluut verzekeren dat bij een volgende verkie zing, als mijn termijn afloopt, ik niet aan de race zal mee doen", zo verklaarde Jeltsin woensdag in een interview met de Komsomolskaja Pravda. Die aankondiging was bedoeld als teken aan de Russische be volking dat hij het president schap niet in een dictatuur zal veranderen. Hij verklaarde dat het zijn taak is om een nieuwe generatie van Russische politici op te lei den en hij zei in het interview ook dat Gorbatsjov hem had beloofd zich niet meer met de actieve politiek te bemoeien. „Wij zaten hier aan deze tafel en hij beloofde het mij. Zover ik weet moeten beloftes wor den nagekomen", aldus Jelt sin. Gorbatsjov heeft vrijdag in de zelfde krant furieus gerea geerd op de uitspraken van zijn oude rivaal Jeltsin. „Luis ter eens, Jeltsin is niet Jezus Christus. Hij is niet het soort persoon tegenover wie ik mij moet verantwoorden". Gorba tsjov zei dat hij vorig jaar de cember, tijdens een gesprek over de oprichting van zijn Gorbatsjov Stichting, de poli tieke denktank van de ex-pre sident, alleen heeft gezegd dat de stichting geen platform voor een oppositiepartij zou worden. Diskrediet Ook beschuldigde de voorma lige secretaris-generaal van de communistische partij Jeltsin ervan de Russische media on der druk te hebben gezet om zijn bezoek aan de VS te nege ren. „Zowel de rechtse als de democratische pers zijn sim pelweg over mij heen gevallen en pogen de ex-president in diskrediet te brengen en haat en gif te verspreiden". Sinds zijn aftreden op 25 de cember heeft Gorbatsjov ge zwegen over de mogelij kil') van een politieke come- bf] Net als Jeltsin zegt hij geii fc resseerd te zijn in de train g van jonge politici. Gorbatsjov bekritiseerde Ijs economische beleid en de{\ geermethoden van de Rujd sche regering, maar benadiE te geen verandering in de n k ring te willen omdat je nu maal „niet midden in de r van paard kunt verwisselen Volgens de ex-president de nieuwe regering wel vei a tigen, maar „hebben zij niet bewezen te kunnen I wen". „Zij zijn er aan gew jb alles in het geheim te en ze gaan daar door", aldus Gorbatsjov. Er is geen duidelijke fav om Jeltsin op te volgen. president Alexander Roet: een Afghanistan-vetei heeft de steun van conserv ven, maar hij verloor aan zien toen hij begin dit jaai economische programma Jeltsin aanviel. De burgemeesters van St. tersburg en Moskou, An Sobtsjak en Gavriil Po hebben buiten hun eigen den weinig aanhang en p mentsvoorzitter Roeslan C boelatov verspeelde zijn sen toen hij het parlemen gen zich in het harnas door de adviseurs van Je „wormen" en „kinderen noemen. (Alan Cooperman is redac van het persbureau Associ Press). BRIEVEN VAN LEZERS De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te kor ten dan wel te weigeren. Ano nieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven die nen te worden ondertekend en voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Ze dienen ge adresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9,2501 CA Den Haag. Vrouwen Uit een onderzoek van de KRO blijkt dat 66 procent van de on dervraagden voorstander is Van de vrouw in het priester ambt en 84 procent voorstan der is van de gehuwde priester. Deze percentages komen on geveer overeen met het aantal 'naam-katholieken' die in de praktijk aan geen godsdienst meer doen en in feite het ook niet kan schelen wat er in de kerk nog gebeurt. De vrouw is van het begin af in de kerk voortreffelijk aanwezig ge weest; ze staan niet voor niets in de evangeliën opgetekend. Door Christus zijn echter geen vrouwen tot apostel geroepen. Gaat men vrouwen tot het prie sterambt toelaten dan kan ,men over 200 jaar zeker niet meer spreken over de kerk zo als Christus ze gesticht heeft en wie heeft er dan nog bood schap aan de kerk? De gehuw- de priester in de kerk is denk baar. Gaat men in de kerk daartoe over dan wordt de priesterstand wereldwijd een .samenleving op zichzelf. Daar zit de kerk niet op te wachten. Daar is in vroeger eeuwen vol doende ervaring mee opge daan om nu te weten dat dat ^nergens toe leidt. Q. J. van der Horst, RIJSWIJK Dire Straits Waar heeft 'muziekcriticus' Hans Piët gezeten op 29 mei? Met een slecht humeur achter een kapotte cd-speler, of heeft hij gewoon een hekel aan Dire Straits? In elk geval, na het ar tikel gelezen te hebben, togen wij zondagavond naar de Kuip waar wij een concert voorge schoteld kregen dat in de ver ste verte niet leek op wat in het artikel beschreven stond. Het was een grandioos concert, dat zullen zeer velen met mij eens zijn. Dus niks 'doodvervelend' en ook geen 'rumoerig publiek dat zijn onvrede uitte in een massaal olé-groep'. Bovendien duurde het geen anderhalf uur, maar bijna twee uur en twintig minuten. Nee, de enige redding voor Hans Piët lijkt een pen zonder inkt om ons in de toekomst voor dit soort wal gelijke artikelen te behoeden. A. Weterings, NOORDWIJK (Naschrift Hans Piët: „Volgens mij moeten concerten aan een aantal voorwaarden voldoen om ze interessant te maken voor de man of vrouw die rond de 45 gulden neertelt om een fa voriete artiest aan het werk te zien. Belangrijkste is dat je wordt opgezogen door een dosis muzikale krachtpatserij. Daar bij is het extra aardig als die muziek ook nog in een leuk de cor wordt gezet. Een podiumge- beuren moet namelijk zowel het oog als het oor strelen, an ders kun je net zo goed een cd opzettentoch? Dire Straits voldeed niet aan die eisen: het was het vervelendste optreden van de 32 concerten die ik dit jaar heb gezien. Hoewel er niets valt af te dingen aan Mark Knopfler als gitarist en compo nist, weet hij niet hoe hij op het podium met zijn muziek moet spelen. Hierdoor klinkt het, zij het wat uitgerekt, als op de plaat en daar kom ik niet voor. Van een visuele compensatie is al helemaal geen sprake. Hij doet zelfs alleen zijn mond open als er gezongen moet wor den. Dat is dus triest, omdat je dan het stemming maken ge heel aan het publiek overlaat. Ze moeten er zélf een aardige In Engeland besloot de synode van de Kerk van Engeland in 1987 na een lang debat over de toelating van vrouwelijke priesters een begin te maken met de kerkelijke beëdigingswetgeving inzake vrouwen. FOTO: ANP avond van maken, want of het publiek nu wel of niet enthou siast reageert, Dire Straits draait avond na avond eenzelf de soortig programma af. Hoe wel ik mij er van bewust was dat ik 160.000 mensen recht te gen de haren zou instrijken, ben ik niet ingehuurd om mij als fan te gedragen.-Bovendien heb ook ik recht op een eigen mening al deel ik die misschien met weinigen. De enige opmer kingen die ik nog wil maken zijn, dat lezen een vak is en dat mijn pen allang is opgedroogd. Wij doen het tegenwoordig met de computer". Ziektepercentage In het artikel van Paul Rosen- möller in de krant van 23 mei over prikkels bij ziekte en de overlegeconomie moet men zich het volgende realiseren. De vakbeweging bestaat uit werknemers en de actieve vak- senmöller blind. Neem het bondsleden vormen tien pro- Westland en Den Haag. Op een cent van die twintig procent, afstand van minder dan tien Dus een heel klein deel (circa km verschilt het percentage twee procent) van de werkende werklozen dertien procent (2,3 mensen drukt een heel zwaar en 15). Wat is er gebeurd met stempel op het beleid van diede negenhonderd nieuwe me- vakbond. dewerkers in de tuinbouw? Er Ik vraag mij af wie onevenre- zijn er. n°g een Paar honderd dig veel bijdraagt tot dat hoge over die het wel redelijk von- ziektepercentage van ca. ne gen procent? Vakbonden ko men toch alleen uit eigen be lang op de barricades! Eigen belang is wel degelijk in het geding voor werknemers bij den om een prestatie te leve ren voor hun levensonder houd. De rest kennelijk niet; die zal wel een uitkering genie ten. Van elke honderd Hagenaars verlaging van het ziektever- I zitten er vijftien te kijken hoe •7nim RH opn vorminHorino ^ze de dag door moeten komen. zuim. Bij een vermindering van vijf procent zou iedereen er in loon vijf procent op voor uit kunnen gaan omdat de pro- duktie evenredig zal stijgen. Bij adviesbureaus is het ver zuim ca. drie procent terwijl bij ambtenaren, wat toch verge lijkbaar werk is, dit ca. tien procent is. Of hebben ze een andere 'zin volle' tijdsoesteding op kosten van de brave medeburgers. W. Kester, NAALDWIJK Scharreldieren circa twintig procent van alle Voor werkgelegenheid is Ro- Enkele weken geleden kon u in deze rubriek een paar stuk jes lezen die direct of indirect opriepen tot het kopen van scharreleieren. Omdat die af komstig zijn van kippen die nog een enigszins dierwaardig bestaan leiden. In elk geval be ter dan de leghennen die een paar vierkante decimeter in een gazen kooi ter beschik king hebben. In het verlengde daarvan mijn bijdrage. Al een paar jaren deden wij onze vlee sinkopen bij een scharrelsla ger in Leiden. Wij kochten daar vlees van dieren die op normale wijze waren grootge bracht: dieren die nog buiten lucht hebben gevoeld, die nog in het stro hebben gewoeld en waarvan de staart niet is geam puteerd, en dieren die nog in de wei hebben mogen lopen. Daarom vonden we het een verdrietige zaak bij ons laatste bezoek te moeten lezen dat 'onze' slagerij wegens geringe belangstelling voor haar pro- dukten helaas genoodzaakt was ermee te stoppen. Nu wil ik meteen toegeven dat schar- relprodukten meestal duurder zijn dan die van de bioindus- trie. Scharreldieren vragen een ruimere behuizing en de verzorging is minder geauto matiseerd en dus duurder. Maar hebben wij er echt wel wat voor over om onze me deschepsels een goed bestaan te geven? Of gaat het respect voor het dier toch via onze por temonnee? Want de meeste mensen hebben wèl geld voor allerhande zaken die voor ons welzijn niet per se noodzake lijk zijn. Dingen die ons door de reclame worden aange praat; als je dit of dat niet koopt, tel je eigenlijk niet mee! En daarom vraag ik u een klein stukje van onze welvaart te be steden ten gunste van het wel zijn van de consumptiedieren. M. Verboon, OUDE WETERING. Luxemburgse vorst Middels de krant van 26 mei werden wij op de hoogte ge bracht van het staatsbezoek dat groothertog Jean en zijn echtgenote Jftsephine van Lu xemburg aan Nederland brachten. In het bijschrift bij de foto stonden echter enige onjuistheden. Ik maak u erop attent dat noch onze koningin noch de groot hertog tot de familie Nassau behoren daar dit geslacht in mannelijke en vrouwelijke lijn is uitgestorven. Beide regeren de vorstenhuizen voeren de naam Van Nassau echter wel verder. In Nederland was ko ningin Wilhelmina de laatste van haar tak, terwijl in Luxem burg de moeder van groother tog Jean, Charlotte, de laatste telg van haar, een andere, tak was. In Nederland werd de naamvoering als Prins/Prinses van Oranje-Nassau bij het KB van 26 oktober 1937 geregeld, terwijl de titel in Luxemburg luidt: groothertog van Luxem burg, hertog van Nassau, prins van Bourbon Parma. Luxemburg is nooit een pro vincie van Nederland geweest maar werd bij het Wener Con gres van 1815 in personele- unie met Nederland verbon den, wat zeggen wil dat de ko ningen der Nederlanden te vens groothertog van Luxem burg waren. Deze unie hield op te bestaan toen koning Willem III slechts een dochter, Wilhel mina, naliet. Daar in Luxem burg in die tijd geen vrouw op kon volgen, trad het geldende familie verdrag dat dateerde van 1255 dat de opvolging en vererving regelde in werking. Luxemburg had dus reeds sinds 1815 en niet sedert 1839 een eigen bestuur. Na afloop van de strijd tussen België en Nederland, waarbij België zelf standig werd, kwam een deel van Luxemburg bij België. In 1890 volgde niet graaf Adolf, maar hertog Adolf van Nassau- Weilburg op als groothertog van Luxemburg. Het was met zijn kleindochter Charlotte dat er ook een eind aan zijn tak kwam. Hertog Adolf was geen neef van koning Willem III, i een zeer ver familielid, stamden uit zoals gez verschillende takken. Ik w hierbij tevens nog op dat de eerste koning van derland ook koning van B< was. Onder zijn bestuur stond er dus reeds een B lux. Groothertog Jean is volle neef van prins Cha Hugo van Bourbon Parm; ex-echtgenoot van prinses ne. Een andere neef is hertog Otto van Habsbur) Oostenrijkse troonpreteni Otto's moeder was de zeei geworden ex-keizerin zuster van zijn vader. Gi hertog Josephine Charlott een zuster van koning Boi wijn van België. P. Douglas, DEN HAAG. Scheepswerf Hierbij wil ik reageren op artikel in de krant van z< dag 23 mei over Scheepsi Gerardus Majélla te Lai raar. Op de bovenste foto s links de heer J. Pieterse (i Pietersen). Genoemde Pil se is begin jaren twintig de scheepswerf uitgeleend Machine- en Klinknag briek Gebr. Tensen aan Westkanaalweg te Ter (thans Van Vliet Autobed Pieterse is bij de firma Tei gebleven tot aan zijn pensi ring in 1965. Bij deze f) heeft Pieterse als allround steklas vakman (wat zijn zagen, maakten zijn har meegeholpen aan het mi van plusminus duizend bi molens en circa driehon heimachines voor het h met valblok van houten ei tonnen palen plus een derdtal andere apparatei machines. De heer Pieter geboren in 1899 als oudste een gezin van zestien kind plus een aangenomen (Jan Alkoof). J. Pieterse nog en woont in de Aarhoe Langeraar. K. Tenten, Nieuwkoop.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8