Dactylo, opmerkelijke eend in uitzendland T Chemie heeft het niet gemakkelijk ECONOMIE HCS uit officiële notering WEEKOVERZICHT De paradepaardjes struikelen massaal ii Beurs Amsterdam ondergewaardeerd Niet-representatieve kantoorruimte in het Haagse 'Royal'. ffl ffl l GELD EN GOED ZATERDAG 6 JUNI 1992 AMSTERDAM - Het bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs heeft met ingang van 9 juni de officiële notering van het noodlijdende auto matiseringsfonds HCS geschorst. Dat heeft de Vereniging gisteren be kendgemaakt. De koers van het lokale HCS en de omzetten zullen nu worden vermeld onder de rubriek 'niet officieel genoteerd', een ver gaarbak van twijfelachtige fondsen in een donker hoekje van de beurs. HCS bevindt zich vanaf volgende week in het gezelschap van gefailleer de bedrijven als Medicopharma, Infotheek Groep, Bredero en Air Hol land. De maatregel houdt volgens de beurs verband met het gisteren door HCS verspreide bericht dat het het belang in de Amerikaanse Sa vin (distributie van kopieerapparatuur) in zijn geheel heeft afgeschre ven, op Indigo Graphic Systems heeft afgewaardeerd en bovendien nog andere extra voorzieningen heeft getroffen. Daardoor boekte HCS vorig jaar een recordverlies van 411,4 miljoen. Het eigen vermogen kwam eind vorig jaar negatief uit op 232 miljoen. De Vereniging laat weten dat HCS „naar het oordeel van de beurs onvoldoende zicht biedt op een concrete verbetering van deze situatie op afzienbare termijn". De geno men maatregel is bedoeld als waarschuwing aan de markt en het beleg gend publiek. President NedCar: uitspraken Mitsubishi 'zeer positief HELMOND - De recente uitspraken van Mitsubishi-top- man dr. H. Nakamura over de toekomst van de ontwikke lingsafdeling van NedCar in Helmond zijn zeer positief. Ze houden op geen enkele wijze een bedreiging in voor die afdeling, integendeel. President ir. F. Sevenstern van NedCar heeft dit gisteren meegedeeld. Eerder deze week luidden vakbondsbestuurders de noodklok. Volgens hen heeft Nakamura gezegd dat de onfwikkelingsafdeling van NedCar na 1995 alleen maar betrokken wordt bij het aan passen van Japanse auto's aan de Europese markt. Vol gens G. van Os van de Unie BLHP zou dat tot gevolg heb ben dat de afdeling wordt ingekrompen tot hooguit 200 werknemers. Nu is er nog plaats voor 600 ontwerpers. Se venstern legt de uitspraken van Nakamura heel anders uit. „Op dit moment verrichten we uitsluitend ontwikke lingswerk voor Volvo. Nakamura heeft nu voor het eerst openlijk inhoud gegeven aan de mogelijkheden die Mit subishi ziet voor Helmond", aldus de NedCar-president. Journalisten tegen bezuinigingen VNU-dagbladengroep EINDHOVEN - De VNU Dagbladengroep moet onmiddellijk af zien van de voorgenomen personeelsreductie van vijf procent. Dat hebben de redactie-vertegenwoordigers in de medezeggen- schaporganen van de betrokken regionale dagbladen gisteren na overleg met de journalistenvakbond NVJ geëist. Volgens de vak bond is er een breed verzet tegen de voorgenomen maatregelen. De directie krijgt een week de tijd om op de eisen te reageren. Mocht een positieve reactie uitblijven, dan overweegt de NVJ ac ties. De redactie-vertegenwoordigers eisen verder van de direc tie een duidelijke strategische visie over de toekomst van de dag bladen. Daarbij moet bijzondere aandacht worden geschonken aan verbetering van kwaliteit, versterking van de concurrentie positie en ontwikkeling van marktbewerkingsactiviteiten. Dat plan moet binnen een maand op tafel liggen. De directie kondig de vorige maand structurele kostenbesparende maatregelen en een personeelsstop aan om de afbrokkeling van de bedrijfsresul taten te voorkomen. De betrokken dagbladen kampen met een daling van het advertentieaanbod. Nederland is het grootste uitzendland van Europa. Dagelijks verrichten zo'n 150.000 Nederlanders, maar liefst drie procent van de beroepsbevolking, werk voor één van de honderden uitzendorganisaties. Omdat velen meer dan eens per jaar voor een uitzendbureau actief zijn, verschaft het uitzendwezen op jaarbasis berekend aan naar schatting 700.000 Nederlanders voor korte of langere tijd werk. De gezamenlijke omzet van de uitzendorganisaties in ons land bedraagt omstreeks de vijf miljard. Indien de economie eind dit jaar of begin volgend jaar aantrekt, zal die omzet pijlsnel omhoog schieten, zo is de verwachting. Want het uitzendwezen is per definitie een heel snel reagerende thermometer van onze welvaart. HEEMSTEDE - Dactylo Uitzendbureau, deel uit makend van Vedior Groep, is met 145 vestigin gen en een geschatte jaar omzet van tussen de 220 en 250 miljoen gulden nummer vijf in de top tien van Nederlandse uitzen dorganisaties. Een opmer kelijke eend in uitzend land, niet in het minst doordat ongeveer de helft van de activiteiten vanuit een woonhuis wordt ver richt en de vestigingsma nagers vrijwel zonder uit zondering vrouwen zijn. Dactylo Uitzendburo ontstond begin jaren zeventig door een, wat je zou kunnen noemen, arme lui's-filosofie: voldoende ondernemerschap, maar geen geld om het bekende gat in de markt direct op grootse wijze te vullen. Toch is het oprichter en directeur Adrian M. Sagius gelukt. Hij begon met een vijf tiental vestigingen in de omge ving van Gouda, Haarlem en de Zaanstreek. Al snel volgden het noorden van het land en daarna de overige provincies. Geld om winkelpanden te hu ren of te kopen was er niet. Geld om het personeel een vol waardig salaris te geven even min. Maar van de nood maakte Sagius een deugd: Op afbeta ling kocht hij een aantal type machines en bracht zijn uit zendbureaus onder in dood normale woningen. Zijn vesti gingsmanagers voör die eerste woonhuisvestigingen zocht Sagius vooral onder ex-secre- taresses en dames die vroeger op een afdeling personeelsza ken van een bedrijf hadden ge werkt. „Veelal moeders met schoolgaande kinderen, die geen baan voor hele dagen konden nemen, maar wel op parttime basis: als de kinderen naar school waren. Wij boden ze de mogelijkheid terug te ke ren in het arbeidsproces; moe der kon de werkzaamheden voor Dactylo aan huis verrich ten". Het bleek een formule te zijn die aansloeg. Niet alleen in de wat kleinere steden en in tallo ze dorpen, maar ook in grotere plaatsen. „Zo waren wij bij voorbeeld", aldus Sagius, „het eerste uitzendbureau dat zich in Groningen vestigde, we wa ren de eerste in Drenthe (Em- men), de tweede in Leeuwar den Toch richtte Dactylo zich vooral op de kleinere plaatsen. Denk maar aan een dorpje als IJsselmuiden, onder de rook van Kampen. Of Bres- kens im Zeeland. De vesti gingsmanager daar is een vrouw, wier echtgenoot een boerderij runt. Zij heeft haar uitzendbureau aan huis. Een ondernemende vrouw, want het is niet bij dat ene bureau gebleven. Inmiddels heeft zij haar vleugels uitgeslagen in Goes en in Middelburg en maakt een jaaromzet van ette lijke miljoenen. ..Natuurlijk kleefden er heel wat nadelen aan die woonhuis formule", geeft Sagius onmid dellijk toe. „Je hebt te maken met een bepaalde anonimiteit, zeker ook omdat we vooral in die begin jaren niet altijd de vestigingen op de juiste loca ties hadden; soms gewoon er gens in een rijtjeshuis of in een flat in een achter-af-straat. Maar waar we bovendien", al dus Sagius, „mee te maken hadden was het probleem als een manager er mee ophield. Je moest dan een andere gaan zoeken, waardoor je uitzend bureau in wezen naar een an der adres verhuisde en een an der telefoonnummer kreeg. Lastig". Toch bleef de groei er flink in zitten. Het aantal van vijftien vestigingen in 1970 is inmid dels uitgegroeid naar 145, waarvan er nu nog zeventig in woningen zijn gevestigd. De rest is dat stadium inmiddels ongroeid en overgegaan naar een winkelpand; niet in het minst vanwege de sterk toege nomen concurrentie. Want die is moordend. Vooral in de klei nere plaatsen heeft Dactylo de 'alleenheerschappij' verloren en hebben zich daar ook ande re uitzendorganisaties geves tigd. Niettemin hier en daar ook in de grotere steden die woonhuisformule gehand haafd. Bij voorbeeld in Apel doorn en in de Haagse wijk Loosduinen. Voor de komende twee en een halfjaar voorspelt Sagius evenwel een verdere af brokkeling van het aantal woonhuisvestigingen: „Ik denk dat we eind 1994 twee honderd vestigingen hebben met een verhouding van vijftig procent woonhui^ en vijftig procent winkelvestiging. Nog eens twee jaar later, denk ik dat de verhouding 75-25 zal zijn in het voordeel van de win- kelvestiqinqen". Buitenland Niet alleen in Nederland is die gedachte van uitzendbureaus aan huis aangeslagen, ook in bij voorbeeld België. Daar werd in 1978 een begin met de activiteiten gemaakt. In Brus sel werd onder de naam Dacty- lobor het hoofdkantoor geves tigd en daarnaast kwamen er kantoren in Antwerpen en Genk. Om die plaatsen heen kwamen de woonhuis-uitzend bureaus. Begin 1984 nam de Vedior Groep (waar Dactylo toebehoort) de uitzendketen ASB over. Maar omdat ASB in België groter was dan Dactylo- bor, ging de organisatie verder onder de naam ASB-interim. De Dactylo-formule bleef ech ter gehanhaafd. Inmiddels heeft ASB-interim bij onze zui derburen tien winkelvestigin gen en dertig woonhuisvesti gingen. Eveneens aan het end van de jaren zeventig werd ook in Groot-Brittannië gepoogd voet aan de grond te krijgen. Maar veel bravour werd in het hartje van Londen een hoofd kantoor geopend, terwijl in de omgeving van Londen zeven- DEN HAAG - De financiële wereld moest de afgelopen week constateren dat menige horde te hoog was voor haar paradepaardjes. De EMU beet in Denemarken het spits af en kreeg al bij de eerste hindernis met een weigering te maken. De Deense kiezers stemden tegen, zodat de eerste testcase voor de Europese economische integratie al op een misluk king uitliep. De beurzen reageerden met een lichte paniek, maar herstelden zich weer vrij snel. Ook zonder Denemar ken blijft er nog genoeg EG over. Het paradepaardje van het Thatcherisme, het Canary Wharf project in Londen, liep vol door de hindernis. Londens groot ste kantorencomplex van Olympia York dreigt te vallen en een hele rits vastgoedbedrijven in zijn ondergang mee te sle pen. Daarmee gaat het laatste symbool van het pure kapita lisme van Thatcher definitief ten onder. Haar opvolger John Major moet maar zien hoe hij het kreupele paard weer aan het lopen krijgt. In Nederland brak de afgelopen week paniek uit omdat een degradatie van Neerlands trots dreigde. Fokker kreeg van het Duitse Dasa te horen dat ze gedegradeerd gaan worden tot een schroevedraaierfabriek van andermans vliegtuigen. Eerder had Fokker topman Nederkoorn nog geroepen dat Fokker de leidende partij zou blijven bij de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen. Dasa neemt echter een meerder heidsbelang in Fokker en krijgt het daarmee voor het zeg gen. Reden voor de Duitsers om Fokker een toontje lager te laten zingen. Later in de week vonden de bedrijven elkaar weer in mooie formuleringen over doelen en strategieën, zo dat de overneming bijna rond is. In Helmond was het ook hommeles. De afdeling van Nedcar, Volvo, Mitsubishi en de Nederlandse staat, waar nieuwe au to's ontwikkeld worden dreigt te worden uitgekleed. Daar mee zou weer een stukje hoogwaardige werkgelegenheid uit Nederland verdwijnen. Auto-industrieën zijn altijd de paradepaardjes van landen en vertegenwoordigen een belangrijk stuk eigenwaarde. Van daar dat president Bush deze week weer eens kon glimla chen. De drie grote Amerikaanse autofabrikanten konden voor het eerst sinds jaren weer groeien ten koste van de Ja panse concurrenten. Vooral de import van Japanse auto's ging achteruit. Het al maanden durende offensief van de Amerikaanse en Japanse centrale banken om de dollar goed koper te maken tegenover de yen begint vruchten af te wer pen. De Japanners waren gedwongen hun prijzen in de VS te verhogen, zodat Amerikaanse auto's weer wat concurreren- der worden. Een meevallertje dat Bush goed kan gebruiken in zijn race voor de herverkiezing. Camerafabrikant Leica verkocht SOLMS De gerenommeerde Duitse camerafabrikant Leica wordt verkocht aan Deutsche Bank, de grootste bank van Duitsland, en een groep direc tieleden onder leiding van top man Bruno Frey, zo is gisteren bekendgemaakt. Het bedrijf is nu nog onderdeel van het in 1990 gevormde Britse concern Leica Plc, dat zijn internatio nale hoofdvestiging heeft ir St.Gallen (Zwitserland) en ei gendom is van de Zwitsersf 3] ondernemer Stephan Schmid heiny. Over de verkooppriji zijn geen mededelingen daan. Leica, waar 1500 mensei werken, produceerde in zijn eerste camera. Het tradi tionele merk wordt gehand j( haafd. wel iel tien woningen werden inge richt tot uitzendbureau. Mede echter door de hoge kosten en de recessie in Nederland was dit kindje geen lang leven be schoren. Al na negen maanden besloot de Vedior Groep zich uit Engeland terug te trekken. Over de toekomst van de uit- zendsector in ons land is Sagi us zeer optimistisch: „Wan neer de econoiqie aantrekt, zit ten we in een bijzonder sterke positie. Dat hebben we na 1984, 1985 gezien. In korte tijd heb ben we toen de omzet van de gehele branche zien verdubbe len. De grootste groei hebben we na een recessie. Bedrijven nemen dan allereerst uitzend krachten in dienst. Wat dat be treft merken wij die economi sche omslag direct; we zijn in feite een thermometer van de economie". el. '1 Landbouwschap naar Europese Hof wegens heffing op energie DEN HAAG - Het Landbouwschap gaat bij het Europese Hc van Justitie in beroep tegen de instemming van de Europesi Commissie met de Nederlandse heffing op energie. Na eei^" brandbrief van zeven grote energie-intensieve bedrijven beslooj het kabinet.tot een korting voor deze industrie. De kortingsregej ling geldt niet voor de glastuinbouw. Het Landbouwschap vindL echter dat dé glastuinbouw te vergelijken is met papierfabriel i ken, chemische bedrijven en Hoogovens. Het Europese Hc^r wordt nu gevraagd het betreffende goedkeuringsbesluit op te schorten. De uitsluiting van de glastuinbouw houdt in dat deze bedrijfstak dit jaar 25 miljoen gulden teveel voor aardgas betaalt, aldus hel Lanbouwschap. AMSTERDAM - De relatief lage beurskoersen in Amster dam worden door drie belang rijke factoren veroorzaakt: de hoogte van het dividend, de omvang van de bedrijven en het belastingsysteem. Dat blijkt uit een studie van de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) naar de ver houding tussen koersen en winsten van aandelen op vijf Europese beurzen. Het rapport is gemaakt in op dracht van Amsterdam Finan cieel Centrum (AFC). „De be doeling van het rapport was te kijken welke factoren nu van invloed zijn op de verhouding tussen de koers van het aan deel en de winst per aandeel", verklaarde AFC voorzitter F. Hoogendijk gisteren. „Er is veel borrelpraat over de lage koersen in Amsterdam in ver gelijking met het buitenland. Alle mogelijke oorzaken wor den daarvoor aangevoerd. Die oorzaken hebben we nu onder zocht en de meeste argumen ten houden geen stand". Wel stand hielden de lage divi dendbetalingen van Neder landse fondsen. Ook de relatief geringe omvang van Neder landse bedrijven leidt tot lage koersen in verhouding met de gemaakte winsten. Een derde negatieve factor is het Neder lands belastingsysteem. De vennootschapsbelasting en de dividendbelasting zorgen er voor dat van het magere divi dend helemaal weinig over blijft. Toch valt de veelbesproken onderwaardering van de Am sterdamse effectenbeurs wel mee. Er zijn wel ondergewaar deerde fondsen, maar daar is weinig handel in. De grote smaakmakers, zoals Konink lijke Olie en Unilever, doen het naar internationale maatsta ven behoorlijk goed. Zo goed zelfs dat Amsterdam volgens het SEO-onderzoek op de tweede plaats komt na Duits land en voor Zwitserland, Frankrijk en Groot-Brittannië. Wordt de dominante invloed van de grote fondsen er uitge haald dan bungelt Nederland op de laatste plaats. Amsterdam heeft zijn leven de laatste jaren wel verbeterd. Tussen 1980 en 1990 is de koers negen maal zo sterk ge stegen als de winst per aan deel. In april 1990 was de koers 9,6 maal hoger dan de winst per aandeel. Alleen de Duit sers betaalden meer voor een aandeel, namelijk 14,5 keer de winst. Noro verwerft optie op Warner Brothers ZEIST - Een consortium be staande uit vastgoedfondsen van Noro, een beleggingsclub voor puissant rijke Nederlan ders, en enkele grote Neder landse beleggers, heeft voor 135 miljoen gulden een belang van 33 verworven in 'The Warner', het voormalige film theater van de Amerikaanse filmmaatschappij Warner Bro thers in Washington D.C. VEB faliekant tegen meerderheidsbelang van Dasa in Fokker DEN HAAG - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) is van mening dat het belang van Deutsche Aërospace (Dasa) in Fokker niet hoger mag liggen dan 49 procent. Mochten de Duitsers toch een meerder heidsbelang verwerven, dan moet er een bod op alle uit staande aandelen komen, zo heeft de VEB gisteren bekend gemaakt. Tevens meent de vereniging dat er een onafhan kelijk oordeel - 'fairness opi nion' - moet komen over de prijs die Dasa, een volledige dochter van Daimler-Benz, voor eventuele nieuwe aande len Fokker gaat betalen. Daar bij dient volgens de VEB reke ning te worden gehouden met het feit dat de programma's worden benadeeld". Inmiddels heeft de vereniging Fokker-topman drs. E.J. Nederkoorn een brief gestuurd met het verzoek om een buitengewone aandeel houdersvergadering. De voor Fokker 50 en de Fokker gadering moet (outside) aan- 100 nog niet hebben bijgedra- deelhouders duidelijkheid ver gen aan de winst. „Zeker nu nog voor lange tijd het voor keursrecht kan worden be perkt of uitgesloten, kunnen de huidige (outside) aandeel houders bij nieuwe emissies schaffen over „de stroom van tegenstrijdige berichten in de media". De beleggersvereniging heeft grote twijfels over de voorge nomen samenwerking. Zij acht de kans groot dat Fokkei[ ondanks de Duitse toezeggir gen haar huidige rol in vliegtuigindustrie zal kwijti ken en zal verworden tot eeij assemblagefabriek krachtsverhoudingen tusseij Dasa en Fokker zijn zo schet dat ernstig moet worden twijfeld of de voorgenomeil overeenkomst voor Nederlani) en dehuidige (outside) ai deelhouders acceptabel is". Fraaie haardpartijen, eiken lambrize- ringen en rijkelijk gestucte plafonds karakteriseren nummer 44 aan het lommerrijke Lange Voorhout. Wie kantoor houdt in deze monumentale patriciërswoning is daarom niet re presentatief gevestigd, maar zit ronduit deftig. Het verleden (18e-eeuwse trap, moi ré-behang, geheel gerestaureerde neo-renaissance stijlkamer) mengt zich op harmonische wijze met alle moderne faciliteiten voor een effi ciënte bedrijfsvoering. Onder het pand bevindt zich een parkeer garage (20 plaatsen), bereikbaar via het bijbehorende koetshuis aan de Kazernestraat. 'Royal' biedt ruimte voor 25 tot 50 werkenden. Meer informatie over dit werkelijk unieke pand, wordt u verstrekt door uw eigen bedrijfsmakelaar i ffl. ffl, |3 L - na LÜ l of door Westside Investments bv, Buitenhof65,2513AH Den! Tblefoon (070) 3 45 66 76. ESTSIDE INVESTMENTS B.V. De resultaten van de Eu ropese chemische indus trie stemmen op het ogenblik niet gelukkig. Dat betekent dat de om zetten en winsten over het algemeen onder druk staan. De chemiecon cerns behalen buitenge woon goede resultaten als de economie wereldwijd voortreffelijk draait. In tijden van economische stilstand of achteruitgang verkeren de fraaie win sten soms snel in verlie zen. Beleggingsanalisten zeggen dan ook, dat chemiewaarden moeten worden verkocht zo dra forse koerswinsten kun nen worden binnengehaald en dat in niet zo gunstige eco nomische tijden moet worden gekocht als de vraag weer be gint aan te trekken. ,Dit lijkt een simpele filosofie, maar niettemin is de keuze in gewikkeld. In de eerste plaats dient te worden bedacht dat het herstel voor het ene che-' mieconcern vroeger tot veel vroeger inzet dan voor het an dere. Verder dient te worden gelet op de ontwikkeling van de markten waaraan die con cerns leveren. Voorbeeld: voor een chemie concern met grote afnemers in de Verenigde Staten zou het herstel wel eens vroeger kunnen beginnen dan in Eu ropa, omdat de Amerikaanse economie tekenen van herstel vertoont. Alle Europese che mieconcerns constateren thans een toenemende vraag uit de VS. De Duitse concerns Hoechst, Bayer en Henkei als mede de Zwitserse Ciba-Gei- gy melden al een grotere vraag voor diverse produkten, twerwijl de Franse Rhone- Poulenc groep, waarin de Franse staat (nog?) een belang van 56,9 procent heeft, dank zij de recente overname van de Amerikaanse farmaceuti sche onderneming Rorer een groot dollarinkomen geniet en de bedrijfswinst-1991 met liefst 37,5 procent zag stijgen. Grafiek De Londense County Natwest Bank heeft een grafiek ge maakt, waarin de afhankelijk heid van een aantal Europese chemieconcerns van hun dol larinkomen blijkt (alles in procenten): Solvay (België) DSM BASF (Duitsland) Monteidson (Italië) Bayer (Duitsland) Akzo Hoechst (Duitsland) 10; Rhone Poulenc (Frankrijk) 55. Hierbij wil ik aantekenen, dat het herstel van de Amerikaan se economie uitermate fragiel is, zodat de pessimisten onder de beleggingsanalisten in Wall Street zelfs betogen dat er maar heel weinig hoeft te gebeuren om de recessie nieu we kansen te geven. Typerend is de opmerking van een Brit se industrieel, dat de chemie concerns het herstel van de Amerikaanse economie op een onderkoelde manier openbaar maken, omdat zij bang zijn dat dezelfde situatie zal ontstaan als een jaar gele den toen spoedig een einde kwam aan een korte opleving. In elk geval is de felle stijging van de prijzen voor ruwe olie dezer dagen mede vanwege de inflatoire consequenties slecht gevallen. Het Dow Jo nes gemiddelde voor 30 grote industrie-aandelen zakte on middellijk ver weg. Ruwe olie is overigens een van de be langrijkste grondstoffen van de chemische industrie. De invloed van die prijsstijging op de gang van zaken in die tak van nijverheid moet dan ook worden afgewacht. Hierbij dient te worden aange tekend dat het grote struikel blok van de petrochemie de overcapaciteit is. Het aanbod is veel groter dan de vraag, die in de komende twee jaar met een stijging van slechts 4,5 procent alleen maar slechter zal worden, terwijl het aanbod dit jaar met 9 procent en in 1993 met 6 procent zal stijgen. Gevreesd wordt, dat slecht heel weinig installaties zullen worden gesloten, omdat de minst efficiënte Europese on dernemingen staatseigendom zijn en de regeringen er wei nig voor zullen voelen de poli tieke consequenties te aan vaarden van sterk toenemen de werkloosheid. Het herstel van de petrochemie zal lang zaam en moeizaam verlopen. Gevreesd wordt dan ook dat de aantrekkelijke marges die tegen het einde van de jaren tachtig bestonden eerst tegen het einde van dit decennium zullen terugkeren. Een Lon dense analiste wees in dit ver band in het bijzonder op Sol vay, DSM en BASF. DSM bevestigt in haar verslag over 1991 in feite het Londens pessimisme wanneer dit wordt gezegd: „Ook als de eco nomie aantrekt zal de overca paciteit in de chemische in dustrie aanhouden, omdat het geruime tijd zal duren tot vraag en aanbod van chemi sche produkten weer redelijk met elkaar in evenwicht zijn. Het probleem van de laagge prijsde importen uit Oost-Eu ropa zal in 1992 mogelijk nog voortduren. Voor de lange ter mijn wordt aangenomen, dat de groei van de chemie in de geïndustrialiseerde landen hoger zal zijn of tenminste ge lijke tred zal houden met de groei van het bruto nationaal produkt. Dat geldt zeker voor de specialistische, kennis-in tensieve sectoren van de che mie". Akzo, dat volgens de Londen se analiste betere kansen heeft dan DSM is in haar jaar verslag even pessimistisch: „De verwachte ontwikkelin gen van de groep in 1992 die nen geplaatst te worden tegen de achtergrond van een zeer beperkte groei van de econo mische bedrijvigheid in Euro pa en de Verenigde Staten, in flatie-impulsen in Duitsland en Nederland, een terugla pende groei in Japan en een zwakke US-dollar". Voor het koersherstel van che mische waarden moet ook in aanmerking worden genomen de doeltreffendheid van de maatregelen tot kostenverla ging. Slechts heel weinig Con-j tinentaaleuropese ondernl mingen zijn zo radicaal gere organiseerd als de Engelse ICI, de Imperial Chemical-In dustries - ruim twintig fabrie ken gaan dicht, twintig werk maatschappijen worden ver kocht. Erger is dat grote aan tallen medewerkers - gespro ken wordt van 15.000 perso nen - zullen moeten vertrek ken. Samengevat: veel kommer en kwel en weinig lijn in een (cy clische) bedrijfstak. Op lange termijn mogen de kansen ech ter hoog worden aangeslagen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6