Alders pleit in Rio voor eerlijke verdeling Vliegveld Sarajevo komt in handen VN BUITENLAND Popov niet langer burgemeester Moskou Doden bij bomaanslag op Peruaanse tv-omroep Tsjechen en Slowaken massaal naar stembus Tientallen doden bij nieuwe gevechten in Kabul £gidóc Qowvant ZATERDAG 6 JUNI 1992 j MOSKOU - Burgemeester Popov van Moskou wil zijn ambt r neerleggen om een politieke partij te gaan leiden. Popov is een i«van de leiders van de Democratische Hervormingsbeweging, i( waartoe ook de voormalige Sovjet-minister van buitenlandse za- afken Edoeard Sjevardnadze behoort. Popov won in juni vorig jaar ïQbij verkiezingen de burgemeesterspost, maar hij zit de Moskou- se gemeenteraad al vanaf 1990 voor. Hij zou een democratische :r jartij willen gaan leiden omdat hij vindt dat het Russische parle- t< nent, maar ook de gemeenteraad, zijn hervormingen dwarsbo- amen. Vorige maand draaide Popov een ontslagaanvraag terug e^nadat Jeltsin hem had gevraagd aan te blijven om Moskou over vade huidige economische crisis heen te helpen, u fapov (56), voormalig professor in de economie aan de universi teit van Moskou, heeft de laatste tijd felle kritiek gekregen op ijcijn controversiële economische plannen, terwijl hem ook de ihaotische voedselvoorziening van Moskou wordt verweten. Israël gaat afsluiting Gazastrook opheffen JERUZALEM Israël zal volgende week de afsluiting van de bezette Gazastrook opheffen zodat Palestijnse werknemers beperkte toegang tot het gebied krijgen, zo heeft het mi nisterie van defensie gisteren bekendgemaakt. Twaalf dagen geleden sloot Israël de Gaza strook af nadat een Palestijn uit het vluchtelin genkamp Nuseirat een Israëlisch meisje dood gestoken had in een buitenwijk van Tel Aviv. Meer dan 35.000 Palestijnen konden vanwege deze maatregel niet naar hun werk. Maandag wordt het gebied weer opengesteld, maar al leen voor Palestijnen die 28 jaar of ouder zijn, niet in het vluchtelingenkamp Nuseirat wonen en die in het gezelschap van minstens tien an deren werken. Israëlische werkgevers moeten hun Palestijnse werknemers van en naar het werk brengen. Archieven Sovjet-partij tegen betaling in te zien MOSKOU De Russische regering opent volgende week een aantal geheime archie ven van de voormalige communistische par tij van de Sovjetunie, waaronder documen ten over banden met terroristen en buiten landse operaties van de KGB. De documen ten zijn tegen betaling in te zien. Michail Poltoranin, de Russische minister voor de massamedia, zei gisteren dat het om de ar chieven van 1917 tot 1942 gaat, die volgende week vrijdag in hun geheel vrij worden ge geven. De minister zei niet wat het gaat kos ten om de documenten te bekijken. De Rus sische regering zal ook recentere archieven vrijgeven, maar Poltoranin zei dat Moskou daarbij voorzichtig wil zijn om schending van de mensenrechten, de belangen van Rusland of relaties met andere staten te voorkomen. Arafat uit ziekenhuis AMMAN PLO-leider Yasser Arafat is gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman uit het ziekenhuis ontslagen waar hij vijf dagen geleden geope reerd werd om bloedstolsels te verwij deren uit zijn hersenen. De 62-jarige Palestijnse leider werd bij het verla ten van het ziekenhuis vergezeld door koning Husayn en hoge Pale stijnse en Jordaanse functionarissen. Hij zag er gezond, maar moe uit. Ara fats artsen hebben gezegd dat hij nog drie weken rust moet houden. De bloedstolsels in het hoofd van Arafat waren een gevolg van het vliegtuig ongeluk dat hem in april in de Libi sche woestijn overkwam. LIMA - Minstens vier men sen zijn om het leven geko men toen gisteren voor een televisie-omroep in de Peru aanse hoofdstad Lima een vrachtauto vol explosieven ontplofte. De ontploffing ver woestte een zes meter hoge muur en de voorgevel van het gebouw waarin de televisie omroep Kanaal 2 is geves tigd. Bomen werden ontwor teld en in de wijde omgeving werden huizen en auto's be schadigd. De politie ver moedt dat de aanslag het werk was van de maoistische guerrillabeweging Lichtend Pad of de pro-Cubaanse Tu pac Amaru. Kanaal 2, een van de zeven landelijke omroe pen in Peru, heeft krachtig stelling genomen tegen Lich tend Pad en steunt president Alberto Fujimori in diens op 5 april ingevoerde alleen heerschappij. Nieuwsdirec- teur Ricardo Miller riep de journalisten van het televi siestation op niet te buigen voor terreur. ^Kwaliteit zwemwater in EG verbeterd 3RUSSEL - De kwaliteit van iet zwemwater in de Europese Jemeenschap is vorig jaar op ie meeste plaatsen verbeterd, mdanks de warme en droge :omer. Dat blijkt uit het giste ren verschenen jaarlijkse rap- iort van EG-commissaris Car- o Ripa de Meana (milieu). Het apport heeft betrekking op uim 13.000 plaatsen waar kan 'orden gezwommen. Zowel de rwaliteit van het zeewater als 'an meren en rivieren is de af- ilopen zomer regelmatig on- •rzocht. In Nederland vol- ;ed 92 procent van het opper- laktewater aan de normen ran de EG. Een jaar eerder was at nog maar 84 procent van de (iderzochte plaatsen. De wa- trkwaliteit in Nederland was aarmee beter dan gemiddeld Europa. ikoord over [Ipvangsregeling ielgische douane iRUSSEL De Belgische re- fering is gisteren akkoord ge- ;aan met een opvangsregeling foor het personeel van doua- ie- en expeditiekantoren. Met le toezegging hoopt het kabi- j|5net dat toekomstige acties aan rgjie Belgische grenzen van de Tiaan zullen zijn. RIO DE JANEIRO - Mi nister Alders van milieu beheer heeft gisteren ge pleit voor een eerlijke ver deling van de natuurlijke brohnen van de aarde. Bescherming van het milieu is niet mogelijk als een deel van de mensheid niet in haar basis behoeften kan voorzien en zich niet kan ontwikkelen, al dus de Nederlandse bewinds man in zijn toespraak tot de al gemene vergadering van de conferentie van de Verenigde Naties over milieu en ontwik keling in Rio de Janeiro. Alders: „Aan het eind van deze eeuw zijn we tot de erkenning gekomen dat mensen het recht hebben op zowel ontwikkeling als een gezond milieu, maar dat deze sociaal-economische ontwikkeling onmogelijk is wanneer hetmilieu voortdu rend verslechtert". Milieu en ontwikkeling zijn volgens de bewindsman van elkaar afhankelijk. Die afhan kelijkheid bepaalt wat de aar de kan geven (grondstoffen, produktief land, goed water) De Franse oceanograaf Jacques Cousteau geeft een lezing op de derde dag van de milieutop in Rio. Cousteau drong er op aan de zee te beschermen. FOTO: EPA Daarom is het noodzakelijk dat de geïndustrialiseerde lan den hun produktiesystemen en consumptiepatronen veran deren, aldus de bewindsman. Alders hield de vergadering voor dat een eerlijker verde ling vraagt om nieuwe vormen van samenwerking tussen lan- zonder de grenzen van haar ca paciteit (opname van afval, vervuiling) te overschrijden. Volgens Alders is het van we zenlijk belang dat iedereen op basis van gelijkwaardigheid toegang heeft tot de bronnen. „Als wij daarin blijven falen, zullen we nooit in staat zijn de milieucrisis op te lossen". den in het Noorden (de rijke landen) en het Zuiden (de ont wikkelingslanden) en om sa menwerking tussen verschil lende sectoren van de samen leving, bijvoorbeeld indus trieën. Die samenwerking moet gebaseerd zijn op weder zijdse afspraken. De minister benadrukte het belang van technologische samenwer king. Alders kondigde in Rio offi cieel aan dat Nederland extra financiële steun geeft voor in ternationale milieuprogram ma's. Het kabinet maakte en kele weken geleden bekend daarvoor (in fasen) in het jaar 2000 ongeveer 500 miljoen gul den uit te trekken. Alders her haalde nadrukkelijk de voor waarden dat het beschikbaar stellen van het geld afhanke lijk is van het bereiken van overeenstemming in Rio over programma's en soortgelijke financiële toezeggingen van andere landen. Volgens Alders moet er als Ver volg op UNCED een VN-corrv missie voor duurzame ontwik keling komen die direct aan de Algemene Vergadering van de VN rapporteert. SARAJEVO - De Servische milities in Bosni^Hercegovi- na hebben beloofd de controle over het vliegveld van Saraje vo over te dragen aan de Vere nigde Naties, zodat humanitai- re hulp voor de belegerde Bos^ lische hoofdstad kan worden 1 aangevoerd. ..„Alle partijen hebben inge- stemd met overhandiging van het vliegveld aan de VN, zodra de VN daarvoor klaar is", aldus VN-woordvoerster Shannon Boyd. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen zitten vast in Sarajevo, waar Servi sche milities al weken slag le veren met Kroatische en mos lim-eenheden. Rond 800 soldaten van het Joe goslavische leger en hun ge zinsleden, die sinds twee maanden ingesloten zaten in de Maarschalk Tito kazerne in de Bosnische hoofdstad Sara jevo zijn gisteren geëvacueerd na bemiddeling door de VN. Eerdere pogingen om de solda ten te evacueren mislukten als gevolg van onenigheid over de voorwaarden voor terugtrek king en door voortdurende ge vechten om de kazerne. Montenegro dat samen met Servië Joegoslavië vormt nam intussen vrijdag na het VN- handelsembargo afstand van de Servische president Slobo dan Milosevic. „Naar ik meen, is iedereen duidelijk dat er voor wat de sancties eisen geen alternatieven zijn. Alle krach ten moeten nu zijn gericht op opheffing van het embargo", zei president Momir Bulatovi in het parlement. Reeds eerder sloot Bulatovi scheiding van zijn republiek van Servië niet uit. Als de VN-sancties zouden voortduren, zou een referen dum over zo'n scheiding denk baar worden. Nagekomen familiebericht Op 5 juni 1992 is mijn zorgzame man, vader en opa CORNELIS TITUS JOHANNES DE KONING overleden in de leeftijd van 79 jaar Zijn liefhebbende vrouw, kinderen en klein kinderen, Marie de Koning-Vesseur Jan en Mia de Koning- v.d. Harg Danielle Lia en Julius Marmelstein- de Koning Bastiaan en Oscar Lineke en Ad v.d. Marel- de Koning Peter en Rommert José en Jan Hogenboom- de Koning Lotte, Tim en Roelof Marleen en Jeroen v. Rooden- de Koning Kim, Maaike en Jan Koos en Hannie de Koning- Olijerhoek Roy en Mark Pa ligt opgebaard in het mortuarium van parochie Maria Presentatie, Pastoor Onelplein 1 te Roelofa- rensdveen. De avondwake zal worden gehouden op maandag 8 juni om 19.00 uur, waarna gelegenheid tot condo leren. De uitvaartdienst wordt gehouden op dinsdag 9 juni om 10.30 uur in bovengenoemde kerk, waarna we hem zullen begeleiden naar zijn laatste rustplaats op het R.-K. kerkhof aldaar. Geen bezoek aan huis. Een bejaarde kiezer brengt in F FOTO. EPA Nucleair Actievoerders van Greenpeace proberen een schip dat nucleair afval vervoert dwars te zitten. De actie had plaats voor de haven van Dover. FOTO: EPA PRAAG De Tsjechen en Slowaken zijn gisteren in groten getale naar de stembus gegaan voor ver kiezingen die het einde kunnen inluiden van de gezamenlijke staat die in 1918 werd gesticht, maar waarvan de Slowaken steeds minder moeten hebben. De bevolking moet en nieuw federaal parlement en regiona le deelparlementen kiezen. Bij de stembusstrijd staan natio nalisten en federalisten, onte vredenen en nieuwe welvaren den, voorstanders van radicale economische modernisering en aanhangers van het oude communistische bewind te genover elkaar. Door de veel voud aan partijen en diep gaand tegengestelde overtui gingen is een uitslag onmoge lijk te voorspellen. „Wij heb ben vertrouwen in de leiders die wij de afgelopen twee jaar aan het werk hebben gezien", zei een zestigjarige gepensio neerde bij een stembureau in Praag. „De veranderingen hebben ons weinig gebracht, we leefden vroeger beter", meende daarentegen een leef tijdgenoot in de voorstad Hole- sovice. De veranderingen na de val van het communistische regi me tijdens de „fluwelen revo lutie" hebben voor een econo mische opleving gezorgd, die zich in Praag uit in een nieuw elan en talloze nieuwe kleine bedrijfjes en winkels. Maar voor sommige inwoners bete kenen zij werkloosheid en so ciale achteruitgang. De klap pen vallen vooral in Slowakije, waar met afgunst wordt geke ken naar de vooruitgang die wordt geboekt in Tsjechië. In Slowakije is de roep toegeno men om economische soeve reiniteit, die zou kunnen uitlo pen op onafhankelijkheid van het oostelijke landsdeel. De meeste Tsjechische dagbla den, maar ook een aantal Slo waakse, waarschuwden giste ren voor het gevaar van het uit eenvallen van het land bij een duidelijke overwinning van de Slowaakse nationalisten onder leiding van de populist Vladi mir Meciar. „We willen niet dat Tsjechoslowakije een verleng stuk van de Balkan wordt", schreef het Slowaakse chris tendemocratische blad Sloven- sky Dennik, verwijzend naar Joegoslavië. „Er liggen moeilijke dagen voor mij in het verschiet", ver klaarde de Tsjechoslowaakse president, Vaclav Havel, die bij zijn woning in Praag werd toe gejuicht door honderden aan hangers. De president had dinsdag de kiezers gewaar schuwd voor avontunsme en drong aan op een keuze voor stabiliteit. Havel verwees met de „moei lijke dagen" naar de formatie van de nieuwe federale rege ring, die hij na de verkiezingen vermoedelijk zal opdragen aan de liberale minister van finan ciën Vaclav Klaus, leider van de Democratische Burgerpar tij. In Slowakije wijzen de pei lingen op een overwinning van de nationalisten van Meciar. De 11,2 miljoen kiezers, van wie 3,5 miljoen in Slowakije, kunnen kiezen uit 41 partijen. De opkomst zou gaan in de richting van 85 procent. Twee jaar geleden gaven de eerste vrije verkiezingen een record deelneming te zien van 96 pro cent. Voor de verkiezingen in Tsjechoslowakije openden de 20.000 stembureaus gisteren om 14.00 uur de deuren. Vol gens traditie sluiten zij van daag op dezelfde tijd. Walesa ziet in dynamische boer Pawlak de beste premier WARSCHAU - De nieu we Poolse premier Walde- mar Pawlak (33) is een dy namische boer. Hij heeft een bedrijf met zeventien hectare grond in het dorp Kamionka en heeft naam gemaakt als hervormer van de Boerenpartij, die vroeger ja-knikte met de communisten. Pawlak is de derde Poolse pre mier in drie jaar. Tevens is hij de jongste regeringsleider in Europa. Pawlak trad in 1985 toe tot de Verenigde Boeren partij, een aan de communis ten gelieerde beweging. Nadat de communistische partij in 1989 de macht had moeten op geven rees de ster van Pawlak snel. De partij werd herdoopt in Poolse Boerenpartij en Paw lak werd een jaar geleden tot voorzitter benoemd. Onder zijn leiding werd de Boeren partij de op drie na sterkste fractie in het parlement bij de verkiezingen van oktober. President Lech Walesa droeg Pawlak voor het premierschap voor in de hoop dat hij in het zwaar verdeelde parlement de eenheid kan bewerkstelligen die zijn voorganger Jan Ols zewski nooit vond. Olszewski leidde een minderheidsrege ring en had aanvankelijk de steun van de Boerenpartij. On tevreden met de landbouwpo litiek trok de partij uiteinde lijk de steun in en stemde vrij dag voor een motie van wan trouwen tegen Olszewski. Ols zewski, die net vijf maanden aan de macht is geweest, kwam ten val nadat een gehei me lijst was verspreid met na men van ambtenaren en politi ci die met de voormalige gehei me politie zouden hebben ge werkt. Walesa, die een politie ke guerrilla heeft gevoerd te gen Olszewski, beschuldigde de premier vervolgens van „aanzetten tot chantage". Tal loze critici, onder wie Walesa, beschuldigden Olszewski en de zijnen ervan selectief om te zijn gegaan met de samenstel ling van de lijst. De namen die op de lijst voorkomen zijn nog steeds niet openbaar gemaakt. In kringen rond Walesa heerst enige verontrusting omdat de nieuwe premier Pawlak geen verleden heeft in de vakbond Solidariteit. De president zelf ziet daar echter geen bezwaar in, want hij denkt dat Pawlak de eenheid zal vinden die no dig is voor de versterking van de economische en sociale her vormingen. De regering-OJs- zewski heeft na de verkiezin gen nooit een vuist kunnen maken in het parlement, ter wijl de persoonlijke onmin tus sen de premier en de president de laastste tijd alleen maar toe- Als ingenieur in landbouwma chines begon Pawlak in 1984 een boerenbedrijf in Kamion ka, een dorp dat 120 kilometer ten noordwesten van War schau ligt. Hij vertegenwoor digt een groot deel van het bpe- renelectoraat, want 40 procent van de Poolse bevolking is werkzaam in de landbouw. Wa lesa hoopt dat dat een basis is waaromheen andere partijen zich zullen verenigen. Pawlak, een partijleider met redenaar stalent, vindt dat Polen op de goede weg is met de hervor mingen, maar heeft meerma len geroepen om meer over heidssteun voor de boeren. KAPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI - Ja, tegen de middag van de vijfde dag is het eind van de reis gegraven en nu stappen drie mannen «it, die door de nieuwe gang t, want de tanks stoppen De mannen klimmen uit hun voertui- gaan. Ze torsen radio-apparaten op hun rug en Skip wordt ook mee- n en Rob ziet, dat ze nu in een ruime grot zijn beland. De lucht hier gedragen. Rob begrijpt er niets meer van. Wat voert Lupardi in zijn js tamelijk fris en de hitte valt ook wel mee. waaruit Rob concludeert, schild? Hij besluit de mannen te volgen. De geleerde is zelf achterge- "t ze niet meer zo diep onder de aardkorst zitten. Nu worden de bleven op het eiland, maar dirigeert van daar uit zijn mannen, die - dolmannen uitgeladen, die blijkbaar nog enkele hindernissen zelfs op duizenden mijlen afstand - stipt gehoorzamen aan zijn be boeten opruimen. Binnen enkele uren hebben ze een nieuwe gang velen. KABUL Bij gevechten tot in het centrum van Ka- bul tussen rivaliserende facties van het Afghaanse verzet zijn gisteren zeker 20 doden gevallen en 60 gewonden. Dit is verno men uitxliverse bronnen. Algemeen secretaris Boutros Boutros Ghali van de Verenig de Naties uitte in New York zijn diepe bezorgdheid ovér het oplaaien van de strijd in de Afghaanse hoofdstad. Hij riep tevens de internationale ge meenschap op 350 miljoen gul den bijeen te brengen opdat VN-organisaties dit jaar hulp aan Afghanistan kunnen ver lenen. „Met de stichting van de isla mitische staat Afghanistan is het nu zeer belangrijk dat alle Afghanen meewerken aan de inspanningen om de vrede te stabiliseren, de nationale een heid te bevorderen en de soe vereiniteit van Afghanistan te waarborgen", aldus Ghali in een in New York uitgegeven verklaring. Bij de vier dagen durende ge vechten in Kabul tussen ver scheidene islamitische facties zijn naar schatting honderden doden en gewonden gevallen. De strijd tussen de sunnitische militie Ittehad-e-Islami, die wordt gesteund door Saudi- Arabië, en de sji'itische groep Hezb-e-Wahdat. die Iran ach ter zich weet. breidde zich gis teren uit van de westelijke bui tenwijken van Kabul naar het centrum van de hoofdstad. De strijders zetten in de stra ten van de stad artillerie en ra ketten in. Talloze gebouwen, waaronder drie scholen, zijn verwoest. Islamitische strij ders gaan lijf-aan-lijfgevech- ten aan en gewonden worden afgemaakt, zo blijkt uit ver scheidene berichten. Veel in woners van de anderhalf mil joen mensen tellende stad zijn op de vlucht geslagen voor het geweld. De rivaliserende strijdgroepen hebben tevens wederzijds vele honderden gij zelaars gemaakt. Troepen van de Afghaanse mi nister van defensie, verzetslei der Ahmed Shah Massud, trachtten vergeefs een buffer zone in te stellen tussen de strijdende partijen. De inte rim-president Sibghatullah Mojaddedi stuurde afgevaar digden naar de vechtende groepen om aan te dringen op beëindiging van de gevechten, maar ook dat leverde niet veel op. De strijd brak uit vijf weken nadat de gezamenlijke verzets groepen, die 14 jaar een guer rillaoorlog voerden tegen het vroegere, dooi de Sovjetunie gesteunde communistische bewind, Kabul hadden ingeno men.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5