Marco van Basten heeft rust gevonden Frank Rijkaard en Ruud Guilit gretig CotdócSoivumt ZATERDAG 6 JUNI 1992 Al sinds enige jaren worden de Nederlandse spelers van de Italiaanse kampioen aangeduid als de Milanezen. Bij het vorige EK startte Ruud Guilit als de vedette en bevonden Frank Rijkaard en Marco van Basten zich nog in een betrekkelijke anonimiteit. Nu is Van Basten de ster van het trio van AC Milan en kunnen Rijkaard en Guilit zich enigszins in de schaduw koesteren. Op deze pagina de schijnwerper extra op Italie's topscorer en - wat minder - op zijn ploegmaats. Zo maar een willekeurige dag tij dens de voorbereiding op een inter land in de aanloop naar het EK voetbal. Het officiële gedeelte van de gebruikelijke persconferentie is ten einde en de spelers druppelen de ruimte binnen. De debutant treedt wat aarzelend binnen, nog niet goed overweg kunnend met de nieuwe entourage zoekt hij een relatief veilig plekje op. Om vervolgens toch als gevolg van zijn status zo links en rechts wat vraagjes te beantwoorden. Nee dan, de entree van de vedetten. Opvallend daarbij is dat er zelfs in die categorie spra ke is van een verschillende ambiance. Een Richard Witschge kan zich ook nog een tamelijk onopvallende binnenkomst veroorloven. Permitteert het zich zelfs meer dan geregeld om ergens onder te duiken in de doorgaans royale hotel-on derkomens waar Oranje pleegt te vertoe ven. Ronald Koeman', al wat meer gelou terd, stapt meestal met een vorsende, maar wel steevast vriendelijke blik op het volle-maansgezicht de ontmoetingszaal binnen. Waar overigens Frank Rijkaard bijna nooit verschijnt. De meest introver te speler van AC Milan heeft op z'n Am sterdams gezegd een schurft aan ontmoe tingen met de media. Is heel anders dan Ruud Guilit, die door zijn uiterlijk al een opvallende verschijning is. De mooiste en meest betekenende entree maakt echter altijd Marco van Basten. Koel, een taxerende blik in de ogen, zeke re bewegingen en vooral afstandelijk. Be halve die ene keer als hij zich na enige tijd weer eens in het Oranje-gezelschap vertoont. Kennelijk heeft een aantal bij dehante persjongens al een soort voor contact met de vedette van AC Milan ge had, want hij stevent direct op een bepaal de tafel af. Onderweg gedane verzoeken afwimpelend met een vage mededeling dat hij al een afspraak heeft. Als de be trokken reporter ook nog wat uitspraken wil optekenen moet hij zich maar in het groepje vervoegen, dat even later rond Van Basten samenklontert. De sterspeler uit Italië is deze dag in een goede bui. Rustig luistert hij ook naar de meest obli gate vragen om er vervolgens een alles zins redelijk antwoord op te geven. Om zonder na een paar minuten al op het dure polshorloge te hebben gekeken na de ontmoeting met de schrijvende pers zelfs nog wat minuten uit te trekken voor een verslaggever van de Wereld-omroep, die deels dezelfde vragen stelt en dito ant woorden op de band kan opnemen. Op praatstoel Marco van Basten zit die dag eigenlijk be hoorlijk op zijn praatstoel. Uiteraard wordt er gesproken over het directe Oran je-belang, maar veel aardiger zijn z'n uit- praken over zijn persoonlijke beleving van dit moment en zijn verwachtingen van de toekomst. Een vooruitblik, die er behoorlijk positief uitziet. Immers, Van Basten heeft zijn contract met AC Milan al vrijwel met een jaar verlengd en is nu normaal gesproken nog drie jaar in Itali aanse dienst. Een situatie die hem uitste kend bevalt. „Ik speelde dit seizoen beter en constan ter dan al die jaren er voor", stelt Van Bas ten tevreden vast in een interview in een VI-special, die onlangs verscheen. „Heeft misschien ook wel wat te maken met de nieuwe technische leiding bij Milan. On der Sacchi heb ik weliswaar veel geleerd van tactiek, die tijdens de trainingen ein deloos er in werd gehamerd. Maar onder zijn opvolger Fabio Capello gaat het alle maal wat rustiger. Het effect van Sacchi was uitgewerkt, onder Capello is er een nieuwe wind gaan waaien. Waarbij dit sei zoen gunstig heeft uitgepakt dat Capello meer dan Sacchi bereid was om in bepaal de moeilijke duels gewoon genoegen te nemen met een gelijkspel en niet onver antwoord te blijven jagen op de winst. Dat geeft rust en zekerheid". De benadering van Capello heeft AC Mi lan geen windeieren gelegd. En in het spoor van het collectieve presteren ook Van Basten zelf niet geschaad. De oud- Utrechter werd het voorbije seizoen top scorer met 25 doelpunten en AC Milan af getekend en ongeslagen landskampioen. Voor het eerst sinds 1988, het jaar dat Van Basten zelf via een opvallend optreden bij het succesvol afgesloten EK een contract in Milaan afdwong. De oud-Ajacied is na vier jaar noord-Italië veranderd. Zelfs in eigen land was hij iemand, die respect af dwong met zijn parades op de velden en afstand schiep er buiten. Maar hij was in elk geval nog niet de vedette die hij nu wel degelijk is. Een rol die hij moeiteloos speelt, zie bovenstaande beschrijving van zijn optreden bij een willekeurige persbij eenkomst. Niet vlekkeloos Toch verliep zijn entree in de Serie A niet bepaald vlekkeloos. Na zijn eerste, rede lijk verlopen seizoen begon Van Basten te tobben mét de rechter enkel en moest zelfs uiteindelijk onder het mes. Maar hij overwon de problemen en maakte zich vervolgens bijna-onmisbaar in ploeg en concept van AC Milan, dat mede dank zij zijn inbreng meervoudig Europees beker houder werd. Nu, na een met de titel afge sloten maar zonder Europees optreden af gewerkt seizoen, kan de ster-aanvaller te vreden vaststellen dat deze jaargang hem meer heeft gebracht dan waarop gere kend. Immers, in een openhartige bui verklaart Van Basten dat hij eindelijk vol ledig zijn draai heeft gevonden in Milaan. „Ik heb, denk ik, eindelijk de innerlijke rust gevonden om van alles te genieten dat daarvoor maar in aanmerking komt, Zowel sportief als privé. Dat geeft een goed gevoel". Mede op basis van deze innerlijke rust kon Marco van Basten het voorbije sei zoen als één van zijn betere, zo niet het beste uit zijn Italiaanse periode beschou wen. „Ik heb dit seizoen constanter ge speeld dan voorheen", herhaalt hij. „Mede op basis van het feit dat ik nu mijn draai in Milaan heb gevonden. Ik voel me er nu helemaal thuis. Ik kan me daar ook betrekkelijk ongestoord op straat bege ven. Zonder direct hinderlijk achtervolgd of aangeklampt te worden. Dat ervaar ik als prettig. Pantser Marco van Basten heeft even een blik in zijn innerlijk gegund, een opstelling die van hem toch betrekkelijk zelden kan worden waargenomen. Vaak verbergt hij zich achter een pantser van gespeelde on verschilligheid en onbenaderbaarheid. Een pose die hij bij onderhavig gesprek niet aanneemt, omdat hij er ook net een rustig weekje heeft opzitten. Hij heeft zich voor een competitieduel van AC Mi lan kunnen afmelden met een lichte en kelblessure, dezelfde kwaal die hem ove rigens later in die week weerhoudt van een optreden in het Oranje-team, dat ta melijk eenvoudig afrekent met Joegosla vië. In het duel dat debutant Peter van Vossen in zijn plaats in de etalage aan biedt, waarvan de Zeeuw parmantig ge bruik maakt om zich zelf in Oranje-ge daante en de belangstelling van Ander- lecht te plaatsen. Hetgeen ook Van Bas ten zelf met genoegen heeft kunnen vast stellen. Om daarna te constateren dat hij het ook met zijn enkelblessure, die hij nog een keer extra in Amstrdam laat on derzoeken, danig meevalt. Hetgeen zijn EK-perspectieven niet in gevaar brengt. „Ik heb er zin in", laat hij weten. „Het EK is een groot toernooi en ik speel graag op zo'n podium''. Geen doekjes Waar Marco van Basten geen doekjes om heen windt is het feit dat hij graag nog een keer met Johan Cruijff wil samenwer ken. De man die aan het begin van zijn loopbaan stond, hem vormde en ook later fungeerde als zijn geestelijke leidsman. „Ja", zegt de aanvaller met een in zijn stem doorklinkend enthousiasme, „dat zou ik nog wel eens wilen meemaken. Maar of het er ooit nog van komt? Onze werkterreinen liggen nu nog op verschil lende plaatsen. Mijn toekomst ligt hier en die van Johan in Spanje. Je weet natuur lijk nooit hoe alles loopt in een tijdsbe stek van enkele jaren. Maar normaal ge sproken dien ik mijn tijd in Italië uit. Als ik dus nog een keer met Johan zou willen werken moet hij naar Milaan komen. Wel iswaar trekt de zon me, maar ik zie me zelf niet zo gauw meer in Spanje terecht komen". In al zijn waardering voor Johan Cruijff gaat Marco van Basten kritiek toch ook niet uit de weg. Zoals hij jaren geleden ook niet schroomde om Michels eens pu bliekelijk de oren te wassen na een in zijn ogen verkeerde beslissing. De Milanees maakt er geen geheim van dat hij de con structie dat Cruijff in 1994 aantreedt als part-time bondscoach als Oranje de WK- kwalifikatiereeks haalt afkeurt. „Je moet zo'n proces van begin tot eind doen", stelt Van Basten. „Hoe zeer ik het ook toejuich bij het WK van '94 met Johan te kunnen samenwerken, dit had hij zo niet moeten doen. Hij brengt er bovendien Dick Advo caat mee in de problemen". Vier ogen Marco van Basten heeft zijn visie op deze gang van zaken inmiddels ook al onder vier ogen aan zijn bevriende leermeester laten weten. De ster-voetballer is immers ook een verwoed golfer en maakt regel matig een uitstapje naar Catalonië om met Ronald Koeman en Johan Cruijff een balletje te slaan. Een bezigheid die Van Basten naar verluidt ook redelijk onder de knie heeft. Overigens relativeert Van Basten zijn status als speler. „Pele, Cruijff en Maradona waren voetballers die er op hun achttiende al stonden. Ik ben een goede speler, die zich goed heeft ontwikkeld op basis van een redelijke portie talent. Pele, Cruijff en Maradona waren wereldvoetballers. Ik beschouw me zelf als een goede Europese speler". Hetgeen Marco van Basten straks bij het EK weer hoopt te gaan bewijzen. „Het vo rige EK", zegt hij, „was leuk en bood aan trekkelijk spel-Op het WK heerste weer de behoudzucht. Ik hoop dat in Zweden de draad van '88 weer wordt opgepakt. Ik verwacht van bijna alle deelnemers rede lijk attractief spel. Alleen de Duitsers zul len weer, net als twee jaar geleden in Ita lië, voorzichtig spelen". Frank Rijkaard en Ruud Guilit ma ken een bijna uitgeruste indruk in de aanloop naar wat voor Oranje op zijn minst een herkansing betekent tijdens het EK voetbal in Zweden. Niet zo vreemd, want net als Marco van Basten beleefde het Milanese duo een bij na 'ontspannen' seizoen in Italië. De Ne derlanders bleven verschoond van Euro pese verplichtingen vanwege de UEFA- schorsing na de 'Marseille-connection'. En waartoe AC Milan in staat is zonder op alle fronten acte de présence behoeven te ge ven bleek aan het eind van de rit. Ongesla gen kampioen van het Appenijnse Schier eiland, met Van Basten als topscorer van de Liga A. Rijkaard en Guilit droegen ieder op eigen wijze een steen(tje) bij aan het succes van de voetbaltak van de multi-onderneming van Silvio Berlusconi. Rijkaard in de rol van veredelde waterdrager op het midden veld, Guilit als zo nu en dan tobbende top per; als de vedette die zich na weer een reeks van blessures toch opnieuw bewon derenswaardig terugknokte. En samen met de 'altijd fitte' Rijkaard in Zweden voor een 'gezotide' inbreng in de Oranje selectie kan zorgen. Rimram Frank Rijkaard is zoals altijd in de publici teitsgolf rond AC Milan wat op de achter grond gebleven. Een rol die hem ligt, want alle openlijke rimram hoeft voor de meest introverte van het Nederlandse trio uit Mi laan niet zo nodig. Net zo min trouwens als terugkijken naar het verleden. Rijkaard blikt liever vooruit. Niet uit zelfbescher ming, zoals je misschien zou kunnen ver onderstellen. Immers, rond de bescheiden Amsterdammer heeft zich in het verleden nogal eens een relletje afgespeeld. Zoals het door hem ooit getekende voorcontract bij PSV, terwijl hij óók bij Ajax nog een verbintenis had. Of zijn controverse met Cruijff, wgardoor hij De Meer de rug toe keerde, zelfs korte tijd op non-actief stond en uiteindelijk tijdelijk bij Sporting Lisa- bon belandde. Hetgeen de springplank be tekende naar het San Siro-stadion. Maar het meest in het oog springende incident was, zoals iedere voetballiefhebber zich kan herinneren, de botsing met Rudi Vól ler tijdens de achtste finale-partij van het WK in nota bene zijn eigen stadion in Mi laan. Een klodder speeksel tegen het toch al niet zo fraaie hoofd van de Duitser bete kende een rode kaart en een treurige af mars voor Rijkaard. Aan al dat soort zaken wil Frank' Rijkaard eigenlijk niet meer worden herinnerd. „Het heeft geen zin om het daar weer over te hebben", stelt de oud-Amsterdammer, overigens zonder stemverheffing. „Dat is gebeurd, behoort tot het verleden".. Typerend De manier waarop de Milanese midden velder het onderwerp afwijst is een beetje typerend voor de manier waarop Rijkaard door het leven stapt: gelijkmoedig, rustig, bescheiden. Vandaar ook dat WK-rel, waarvan de oorzaak nooit helemaal werd opgehelder, nogal wat opzien baarde. Maar wat de voetballer betreft is het zand er over, 'Schluss' ook wat betreft Vóller, met wie hij kort na het dramatische voor val ook weer vrede sloot. En die hij bin nenkort in Gothenburg waarschijnlijk weer tegen het lijf loopt. Maar ook daarop wil Rijkaard niet vooruitblikken. Hoeft ook nauwelijks, want sinds het WK heb ben beiden elkaar in de Italiaanse compe titie ook al weer een aantal keren ontmoet. Zonder incidenten. Frank Rijkaard kijkt met grote tevredenheid wél terug op het recente Italiaanse voetbalseizoen. „Het is een winstgevend jaar geweest", zegt hij. „Milan veroverde voor de eerste keer sinds ik daar speel de titel en dat stemt tot voldoening. Want het kampioenschap was het enige dat ik met Milan nog niet had meegemaakt". Geen rol Wat Rijkaard wel, en met hem heel Oran je, beleefde was dus het teleurstellende WK van 1990. Maar de gang van zaken toen speelt geen enkele rol in de benade ring van de naderende Europese titel strijd. „Dat was dat en dit is weer heel wat anders. Een nieuwe tijd, met nieuwe kan sen", karakteriseert hij wat obligaat. „Ik zie het EK in elk geval niet als een moge lijkheid voor een revanche. We gaan naar Zweden om zo goed mogelijk te presteren in dat toernooi. Natuurlijk het liefst om de Europese titel te prolongeren. Maar niet met revanche-gedachten, wat mij betreft. We hebben een goed team, met veel spe lers die het spel kunnen maken. Wat dat betreft lijken onze kansen er redelijk uit te zien". Deze moeilijk bewijsbare stelling kan in elk geval door één element worden onder bouwd: het feit dat de Italiaanse interna tionals minder aan fysieke inspanningen hebben blootgestaan dan bijvoorbeeld vlak voor het WK. Toen begon een aantal Oranje-spelers, onder wie vooral Guilit, verre van fit aan het karwei, hetgeen zich later in combinatie met interne spannin gen vertaalde in een teleurstellend optre den. Frank Rijkaard was het slachtoffer van de 'machtsstrijd' over de vraag op wel ke positie hij moest spelen: die van stopper of op het middenveld. Voor antwoord op die.kwestie was gevor had Oranje de koffers al weer kunnen; ken. Niet opportuun Merkwaardigerwijs was de problee ling voor Frank Rijkaard zelf het min portuun. De dynamische waterdrage zich vorig jaar pas na een pauze van een jaar weer beschikbaar stelde vooi Nederlands team, legt andere accei „Het gaat mij er om dat er niets is merken op je instelling, op je inze moet goed zijn", stelt hij zich ook ii bescheiden op. „Je kunt goed spei kunt slecht spelen, winnen of verin maar op je inzet moet niets zijn ar ken. Als je in de spiegel kijkt, moet gen je zelf kunnen zeggen: dat was g Op dat punt valt er inderdaad doorg niets aan te merken op Rijkaards den, dat echter sinds zijn rentree in niet allerwege bewondering afdwong leek er zelfs meermalen op dat de U keer van de Milanees het evenwicht; verstoorde in plaats van vergrootte; heb van kritiek in dat opzicht eige nooit iets gemerkt", reageert Rij kaai die voorzet. Ach, ik zat steeds bij de s tie en de coach bepaalt de groep tens! Dus er zal aan mijn rol en inbreng v ge waarde worden toegekend. I slecht gaat het kennelijk niet". „Net zo min als het juist is dat ik veel plezier meer zou hebben in het voor het Nederlands elftal. Daar is sprake van. Natuurlijk hebben w aantal wedstrijden afgewerkt waarii helemaal niet zo lekker liep. Maar da' vóór het EK van '88 ook het geval. Du zegt dat?" Onbewust terug Zo blikt Rijkaard, onbewust, toch] even terug. Zoals hij over zijn besli! om na het WK voor een Oranje-loos j: kiezen obk liog slechts dit kwijt wilf dingen géan zoals ze gaan en je doer gen waar je dan later gewoon achter) blijven staan", zegt hij wat filosofisch schiet er niets mee op te denken: maar dit of zou ik maar dat. Als je men hebt moetje die zelf zien op te Dingen die fout zijn proberen te ver ren. En als er dan iets is gebeurd mot ook maar niet meer op terugkomen ver kijkt Frank Rijkaard, zoals g vooruit. „Ik heb zin in het EK, net meeste anderen", zegt hij. „Je begint aan een groot toernooi met de hoop zo goed mogelijk figuur te slaan". Wat zijn toekomst bij AC Milan kijkt Frank Rijkaard ook met optin vooruit. „Mijn contract loopt nog ee: door, maar er ligt al een aanbieding met nog twee jaar te verlengen. Get< heb ik nog niet, maar er is geen haa Het is niet zo dat ik met dat contract tot na het EK. Om eventueel via optreden in Zweden betere af te dwingen. Daar gaat het helema: om. Ik kan met tekenen gewoon noj wachten. Eén ding is zeker: het bevi uitstekend in Milaan. Ik heb me daa af het begin goed thuis gevoeld, zc me trouwens overal snel aanpas. AC is een perfecte club met een voortn ke organisatie. Daar wil ik nog w< paar jaar vooruit". Relatief licht Dat geldt ook voor Ruud Guilit, die relatief 'lichte' knieproblemen v voorbije maanden ook weer geheel lijkt. Hij draaide de laatste wedstrijc AC Milan in de competitie weer bij vanouds mee. Waardoor er ook tijde EK waarschijnlijk weer het nodigt worden verwacht van de oud-Ha: mer, die in het verleden Oranje zo v; sleeptouw nam en meermalen dooi momenten heensleepte. Die ditma ders dan vlak voor het WK lichame vooral geestelijk fit lijkt om de r krachtproef aan te gaan. „Ik ben in balans", zegt Ruud „Vroeger was ik alleen maar aar rechter knie geopereerd. Nu ook linker. Beide benen zijn weer even Ik kan weer normaal voetballen, zonder gekheid. Ik heb het gevoel weer honderd procent ben. Bovf denk ik dat de vorm er is. Ik ben oj tisch". Guilit verwacht geen last te van gebrek aan ritme na de recente tie. „Ik ben niet zó lang weg gewë feite heb ik maar vier wedstrijden Twee weken na de ingreep ben il gaan trainen. Eigenlijk heb ik niet tijd gehad om uitte rusten". Anders spélen Ruud Guilit is echter het voorbije s wel anders gaan spelen. - noemt hij dat. „Minder met krachte ten, gewoon effectiever proberen len. Vergde aanpassing van me zelf van het team. Maar de manier waa Milan en ik de laatste wedstrijden r seizoen speelden stemde me tot i ning". Frank Rijkaard en en Ruud Gulli kapiteins temidden van alle soldat Oranje. Het legioen verwacht de ko weken van hen en ploegmaat Mar Basten weer het nodige. Het Milani is inmiddels zo gelouterd dat dit bi hun schouders rauwelijks meer druk legt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 44