De prille midlife-crisis van de Jonge Socialisten Ecologisch pretpark voor serieuze aangelegenheden NS mag van minister^ op eigen benen staan BINNENLAND P< bi Prikactie van technici li Drugssmokkel vanaf Antillen naar Nederland neemt toe CcüIócGowiant ZATERDAG 6 JUNI 1992 DEN HAAG Voor de Jonge Socialisten wordt 1992 het vijftiende jaar sinds de .oprichting een cruciaal jaar. De vergrij zende PvdA ziet haar sexappeal voor jonge ren in rap tempo afnemen. De JS staat weliswaar formeel los van de partij, maar lijdt toch onder dat tanende imago. Er moeten dus keuzen gemaakt worden. Over de bin ding met de Partij van de Arbeid, over de eigen koers en over de boodschap waarmee men jonge ren lokt. Zitten de Jonge Socialisten in een identi teitscrisis? JS-voorzitter Mark de Koning, met zijn 26 jaar al niet meer zo'n hele jonge socialist: „Ja, we moeten kiezen: blijven we een getuigenisclubje of willen we een voortrekkersrol in de vernieuwing spelen? Willen we samen verder met de PvdA of moeten we een eigen weg inslaan en hopen dat de partij volgt? Een foute keuze kan voor de JS fatale gevolgen hebben". „Er is de afgelopen jaren een flinke kloof ontstaan tussen ons en de PvdA. Wij hebben steeds meer kri tiek op het beleid van de partij, op de organisatie en de gesloten cultuur. De hele politiek is trouwens langzamerhand één grote ego-trip aan het worden. Hij is ervan overtuigd dat politiek ook anders kan. „Partijen zouden eigenlijk het lef moeten hebben om radicaal te veranderen. Weloverwogen kiezen voor een aantal belangrijke thema's die een breed De politiek richt zich alleen nog maar op zichzelf publiek aanspreken en zich vervolgens daarop con- en krijgt geen prikkels meer van buitenaf. Er is geen voeling meer met de achterban; daar heeft ook de PvdA last van. En de kiezer die niet gehoord wordt, zoekt zijn heil ëlders". De opiniepeilingen lijken De Konings woorden te bevestigen: bij ver kiezingen zou de PvdA in één klap de helft van het aantal kamerzetels kwijtraken. Ontoegankelijk Volgens De Koning heeft het massale afhaken van kiezers weinig te maken met afnemend engage ment. „Het succes van organisaties als Greenpeace geeft aan dat men wel degelijk bereid is zich in te zetten voor maatschappelijke vraagstukken. Maar niet op de tijdrovende, frustrerende politieke ma nier. De politiek heeft zicHzelf in de vingers gesne den door steeds ontoegankelijker te worden en te verzanden in eindeloze vergaderingen en ambte narij". centreren. Politiek moet gewoon weer duidelijk worden: duidelijk beleid en heldere taal". Dat is ook min of meer de boodschap die de Jonge Socialisten willen uitdragen. Maar een duidelijke koers is er nog niet, die wordt nog uitgewerkt. In september wil de JS de landelijke politiek op schrikken met een manifest. „Dat manifest moet de status hebben van knuppel in het hoenderhok", aldus De Koning. „De politiek moet opengebroken worden en wij dragen daar graag aan bij door de discussie aan te zwengelen. De onderwerpen? Mi lieubeleid, de verzorgingsstaat, onderwijs". Het manifest zal worden gepresenteerd op een congres over de toekomst van links, waarbij wordt gere kend op de aanwezigheid van mensen als Wim Kok en Hans van Mierlo. Geen Veronica De Koning hoopt dat de vernieuwde JS bij jonge ren zal aanslaan. Hij is niet van plan zijn doelgroep op Veronica-achtige toon aan te spreken. De Jonge Socialisten mikken op het kritische, progressieve deel vap jong Nederland en houden daar bij de le denwerving rekening mee. De Koning denkt dat politiek net zo klein of groot kan zijn als je zelf wilt. „In wezen is iedereen dagelijks politiek bezig. Veel jongeren denken bijvoorbeeld na over recycling van plastic, glas en papier. Wij spreken jongeren daar direct op aan in onze werfacties". 'Kritisch' is het belangrijkste trefwoord bij de JS. De Koning heeft geen behoefte aan een massa kri tiekloze leden. „Dan blijven we maar klein. Bij ons moet de kwaliteit de kwantiteit uitlokken en niet andersom". Dus liever geen tienduizend leden a la SGP-jongeren? „Nee. Wij zijn niet jaloers op een club van kritiekloze volgers die ook maar door de kerk gestuurd worden. Wij willen geen Rode Kou- senkerk zijn. Wij zijn een laagdrempelige, informe le, kritische en geëngageerde politieke jongerenor ganisatie'". Verlies In hoeverre de jonge socialisten volgers van de PvdA zullen zijn, moet nog blijken. In 1991 verloi de JS duizend leden op een totaal ledenbestand van ongeveer 4000. Dat verlies werd met name verij oorzaakt door het verslechterende imago van PvdA. Door snelle werfacties is het ledental van ddwaa jongerenclub weer terug op het oude niveau, maafcen de vraag blijft natuurlijk of de JS zich blijvenabij moet blootstellen aan dergelijke neveneffecten. L De PvdA heeft zich voorgenomen de eigen, verjj grijsde, gelederen met nieuwe groepen jongeren t( versterken. Mark de Koning vraagt zich echter a in hoeverre zijn organisatie daarin een rol moi spelen. „Wij willen voor onszelf gaan bepalen of u een gezamenlijk^ongerenbeleid met de partij gaaifpop voeren, of dat we nog sterker een eigen koers kiefteit zen. Voorlopig zullen we de partij in elk geval blijfeijn ven bestoken met frisse, kritische geluiden". jcl Tijdens het pinksterweekend wil de JS haar vijf[ tienjarig bestaan in eigen kring herdenken. Her traditionele pinksterkamp in Eist is deze keer eeijj reis terug in de tijd: per dag vijfjaar JS-geschiedej. nis. Het feestprogramma bevat naast politiek c muziek, film en cabaret. En hier wordt duidelijlJ hoe laagdrempelig de JS wil zijn: iedere deelnemq kan zijn retourtje Eist bij de leiding declareren. Global Forum in Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO - In het Flamengopark van Rio de Janeiro hebben ruim tweeduizend ngo's (niet-gouvernementele or ganisaties), afkomstig uit alle windstreken van de wereld, hun tenten opge slagen. Bezorgdheid over de dag van morgen is de gemeenschappelijke noe mer die deze bewegingen samenbrengt onder de pa raplu van het Global Fo rum. Terwijl de officiële landendele- gaties in Riocentro hun hoofd breken over de komma's en de punten van de verdragteksten, lijkt het aanpakken van de mondiale milieuproblematiek voor de niet-gouvernementele organisaties eerder een vraag stuk van bereidwilligheid en slagvaardigheid dan van eco nomische belangen. „Het mi lieuvraagstuk is simpelweg te belangrijk om het over te laten aan de politiek", aldus recht vaardigt de Britse organisator Tony Gross het evenement. Notedop Het Global Forum doet den ken aan een ecologische ker mis. Een bezoek aan het Fla mengopark, dat grenst aan de sterk vervuilde Guanabara- baai, ook wel de beerput van Rio genoemd, is een wereld reis in een notedop. Er is voor iedereen wat wils. Een Japanse ngo, die vecht voor het afschaf fen van kernwapens, pleit voor het planten van ethische zaad jes voor een nieuw mondiaal bewustzijn. Een Afrikaanse ngo zet zich in voor drinkwa terprojecten in de Sahellan- den. Een Zweedse organisatie vecht voor het behoud van het Amazonewoud. Een agrarische ngo uit Chili maakt zich hard voor duurzame ontwikkeling van de landbouw op basis van minder pesticiden, en een Indiase instelling propageert herbebossing in gebieden waar bomen worden gekapt voor brandhout. De ngo's zijn naar Rio gekomen om tijdens Eco-92 een alternatief en re bels geluid te laten horen, dat tegelijkertijd een constructie ve bijdrage moet leveren aan de redding van moeder aarde. Lachspieren De toekomst van onze planeet staat op het spel en de ngo's maken geen geheim van de on heilspellende tijden die ons te wachten staan. De bezoeker van het Global Forum wordt op het hart gedrukt dat in elke menselijke handeling een eco logische factor verscholen zit. Soms gaan de lachspieren wer ken. Een Amerikaan uit Cali- fornië zegt het ei van Colum bus te hebben gevonden. Zijn instelling, Solar cooking, pro pageert koken op zonne-ener- gie in kartonnen dozen, ge huld in aluminiumfolie onder Zonnestralen borst, bron van leven'. Terwijl de aanwezige moeders aan dachtig luisteren naar het be toog van de voorzitster, kruipt hun kroost, in luiers gehuld, rond over de smerige vloer van de discussietent. Ook de strijd tegen de ver spreiding van het aidsvirus heeft alles te maken met na tuurbescherming. Groene ho mo's delen condooms uit en maken terzijde reclame voor hun seksuele geaardheid. De grootste publiekstrekker wordt gevormd door de tiental len Amazone-indianen met hun beschilderde lichamen en hoofdtooien. Met coca-cola- blikjes en een zak chips in de hand vormen zij een gewild foto-object voor de vele Ameri kaanse en Japanse bezoekers. Padvinders Midden in het vijf kilometer lange park staat de Levens boom. Het indrukwekkende metershoge houten bouw werk, dat de toekomst van onze planeet symboliseert, maakt onderdeel uit van een mondiale brievenactie. Kinde ren uit de hele wereld doen schriftelijke ecologische belof tes en sturen hun kaarten op naar het Global Forum. De bin nenstormende post wordt ge schat op meer dan een miljoen zijn essentieel voor smakelijke maaltijden. Geduld ook, want de kooktijd is minstens drie keer langer. „Voordeel is dat de vitamines behouden blij ven, door de lagere temperatu ren en het ontbreken van wa ter", roept de man in een po ging om de nieuwsgierigen te overtuigen van zijn baanbre kende vinding. Als bewijs ser veert hij schijfjes eco-aardap- pel. Ook borstvoeding is een groe ne weldaad. Althans, dat staat geschreven op een spandoek boven de forumtafel van de Braziliaanse ngo 'Moeder- RIO DE JANEIRO - Chronisch geldgebrek dreigt het ordentelijke verloop van het Global Fo rum in de war te schop pen. Het tekort aan finan ciële middelen is zo nij pend, dat gevreesd wordt dat chaos de komende da gen zal regeren. Gisteren gooiden de geluids technici het bijltje er bij neer. Gedurende twee uur voerden zij een prikactie uit protest te gen 400.000 gulden aan achter stallige betalingen. Slachtoffer van de korte staking werd de Franse minister van milieube heer, Ségolène Royal. Gepland was dat de bewindsvrouwe zou deelnemen aan een discussie bijeenkomst met leden van niet-gouvernementele organi saties, ngo's. Hoewel de minis ter haar best deed om zich zon der microfoon hoorbaar te ma ken, viel de samenkomst in duigen. Te meer omdat de si multane vertaling achterwege bleef. De balans van het Global Fo- rum wordt geteisterd door een financieel gat van bijna 4,5 miljoen gulden op het totale budget van 25 miljoen. Vol gens de organisatoren bestaat er een reëel gevaar dat morgen de schoonmaakdienst en de bewakingsemployés acties gaan voeren. Ook hotelreke ningen kunnen niet meer be taald worden. Om het geldte kort uit de wereld te helpen voert het Global Forum al sinds enkele weken een agres sieve lobby om sponsors warm te krijgen. Die lijken echter niet al te happig. Eind april dreigde het evenement geen doorgang te vinden, ookal we gens budgettaire problemen. Verscheidene buitenlandse landen kwamen over de brug. Nederland heeft twee weken geleden 1,85 miljoen gulden overgemaakt. Ondanks de gif ten blijft een gat gapen van 4,5 miljoen gulden. stuks. Tweehonderdveertig Braziliaanse padvinders wer ken in ploegendienst om de toezeggingen naar land uit te sorteren en op te hangen op grote borden naast de Levens boom. Hoewel het Global Forum een onmiskenbaar ludiek karakter heeft, gaat dit niet te koste van de serieuze onderwerpen. On danks typeringen in de pers, als zou het Global Forum een veredeld ecologisch Wood stock zijn, ontbreekt het niet aan politieke en intellectuele zwaargewichten. Een van de meest serieuze elementen be staat uit de open discussie bijeenkomsten. Iedere dag spreken daar gerenommeerde persoonlijkheden. Een greep uit het programma: op de agenda staan de bioloog Jac ques Cousteau, senator Albert Gore uit de Verenigde Staten, de voormalige Braziliaanse mi lieuminister Jose Lutzenber- ger, premier Gro Harlem Bruntland, de Franse minister Ségolène Royal van milieube heer en Lester Brown, voorzit ter van het alomgerespecteer- de Amerikaanse World Watch Institute. Het zijn vooral deze belangrijke persoonlijkheden van wie verwacht wordt dat zij de beslissingen in Riocentro positief kunnen beïnvloeden. Grafstemming In het brandpunt van de be langstelling staat de Vrouwen planeet. Dit is een immense tent waar honderden vrouwen, verschillend in ras, sociale klasse, beroep en politieke achtergrond, sommigen zich oprechte feministen noemend, discussiëren over hun ge meenschappelijke problemen. Immers, de vrouw is de bron van alle leven, en de strijd te gen de overbevolking als een van de oorzaken van milieu vervuiling begint bij haar. DEN HAAG - De Antil len fungeren in toene mende mate als doorvoer haven van drugs naar Ne derland en/of Europa. Dat h'eeft drs. R. F. Mac Willi am, voorzitter van de Staten van de Nederlandse Antillen gistermiddag op een perscon ferentie in Den Haag gezegd na afloop van een vijfdaagse bijeenkomst tussen parlemen tariërs van Nederland, de Ne derlandse Antillen en Aruba. Volgens Mac William nemen Nederlandse koeriers de laat ste maanden de drugsmokkel op de Nederlandse Antillen naar Nederland en andere Eu- hem steeds vaker Nederlandse koeriers met kilo's cocaïne ge arresteerd. Hij zei niet te we ten of de opdrachtgevers in Nederland zitten of zich er gens anders in het Koninkrijk ropese landen over van Antil- bevinden. Er zijn twee verkla- lianen. „Voor ons is dit een alarmerende ontwikkeling", aldus de voorzitter van de An tilliaanse Staten. De parle mentsvoorzitter zei geen con crete cijfers bij de hand te heb ben, maar op de luchthaven van Curasao worden volgens ringen, aldus Mac William. „Men gaat niet meer zelf naar de Antillen toe om koeriers te werven. Dat betekent dat of de opdrachtgever zijn werkter rein heeft verplaatst of dat hij van de Antillen naar Neder land is verhuisd". SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN \Hfê IÏG I' Blijf hierBangeriken 'Ik ben sterk fenoef om het alleen tqen die bende op J te nemen, maar - f*t r\ Hoofddeksel n'WT'ji k De Dalai Lama, Tibets geestelijke leider in ballingschap, krijgt een hoofddeksel cadeau van Calapo IndiF} nen in Rio de Janeiro. De Dalai Lama bracht een bezoek aan Rio om een opvanghuis voor straatkinderf^ te openen. FOTO: Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Douane Schiphol onderschept ivoor De douane op Schiphol heeft tijdens een routinecontrole 81 slagtan den van Afrikaanse olifanten aangetroffen en 20 hoorns van zwarte neushoorns. De Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw heeft de goederen in beslag genomen, omdat zij af komstig zijn van beschermde diersoorten. De zending heeft een marktwaarde van meer dan een miljoen gulden. De goederen zijn af komstig uit Malawi en waren via Amsterdam onderweg naar Taiwan. Volgens de AID staat Malawi internationaal bekend om stroperij van olifanten en neushoorns en smokkel van ivoor eri hoorns. FOTO:ANP Meeste Rutgershuizen dicht DEN HAAG - Van de 26 Rutgershuizen moeten er voor het eind van dit jaar 19 dicht. Door financieel wanbeheer staat de stich ting die de huizen beheert op het randje van een faillissement. In Rutgershuizen kan men terecht voor een aantal taken van de Rutgersstichting, zoals behandeling van geslachtsziekten. Het accent komt nu te liggen op voorlichting en preventie en het overdragen van kennis aan de reguliere hulpinstanties als de huisarts. Daardoor moeten de meeste vestigingen dicht. De on dernemingsraad bepaalt volgende maand zijn standpunt over deze reorganisatie. DEN HAAG - „Toen ik bij dit ministerie kwam en me in alle enthousiasme in de NS verdiepte was één van mijn eerste ge dachten: waar bemoeien we ons in hemelsnaam mee?". Met deze woorden nam minister Maij-Weg- gen van verkeer en water staat gisteren alvast harte lijk afscheid van de Ne derlandse Spoorwegen, een bedrijf met 27.000 werknemers dat 150 jaar lang door de rijksoverheid strak aan de teugels is ge houden. Aan die geschiedenis van be voogding zal, als het aan mi nister Maij en de NS zelf ligt, snel een eind komen. In navol ging van de PTT - óók al zo'n stokoud ex-staatsbedrijf dient de NS meer op eigen be nen komen te staan, adviseer de de commissie Wijffels giste ren. Er moet commerciëler, be drijfsmatiger en zelfstandiger worden gewerkt, telefoonboe ken met verstikkende over- heidsregeltjes het ronde ar chief ingemikt. Deze aanbeve ling is door zowel Maij als de NS van harte onderschreven. Concurrentie Wijffels trekt globaal dezelfde conclusies als de commissies die zich in het verleden over de verzelfstandiging van de PTT hebben gebogen. Het perso neel en het management moeten meer de hete adem van de concurrentie gaan voe len, meent de commissie. Dan worden de klanten vanzelf vriendelijker bejegend en wordt er beter op de centen ge past. Om dit proces nog te ver sterken moet het bedrijf, net als de PTT, opgesplitst worden in min of meer zelfstandige on derdelen die elk hun eigen boontjes doppen. Het logische gevolg is dat de overheid zijn handen grotendeels van het spoor aftrekt. Met dat laatste, zo liet Maij- Weggen gisteren duidelijk blij ken, heeft het kabinet Lub- bers-Kok weinig moeite. „De aanbeveling dat de NS meer vrijheid moet krijgen om ope rationele zaken zoals tariefs telling, voorzieningenniveau, investeringen en financiering zelf te regelen, spreekt mij aan. De overheid zal zich meer moeten toespitsen op de infra structuur en het prijsbeleid". De privatisering van de PTT heeft dit bedrijf, zo is inmid dels gebleken, geen windeie ren gelegd. Lange adem Door de opsplitsing in de on derdelen post, telecommunica tie en postbank zijn slagvaar dige onderdelen ontstaan, die elk hun klanten met een veel gevarieerder pakket aan dien sten en produkten bedienen. Het personeel heeft veel van de zekerheden die aan de amb- tenarenstatus gekoppeld wa ren moeten opgeven, maar kan nu zelf onderhandelen over een cao. Door de opheffing van ondoorzichtige kruissubsidië ringen en bureaucratische pro cedures zijn de financiële pres taties van alle onderdelen scherp verbeterd. Er bleek zelfs een fusie mogelijk tussen de Postbank en de commercië le bank NMB. Heeft de verzelfstandiging van de PTT geleid tot een kaalslag aan collectieve voorzieningen? Dat is achteraf meegevallen. Hoewel met name in de rand gebieden een groot aantal postkantoren is gesloten, heeft de overheid via wetgeving tot op de dag van vandaag toch een behoorlijk niveau aan voorzieningen kunnen veilig stellen. Zo is de PTT nog steeds verplicht in alle uithoe ken van het land voor dezelfde prijs brieven te bezorgen en te lefoons aan te sluiten. De (ge deeltelijke) opheffing van het PTT-monopolie heeft tevens hier en daar geleid tot fors la gere prijzen, zoals bij de be- drijfs-telefooncentrales. Volgens de commissie-voorzit ter Wijffels hoeft de opdeling van de NS in vier bedrijfseen- heden (reizigersvervoer, goe derenvervoer, infrastructuur en capaciteitsmanagement) voor het personeel en de klan ten van de NS evenmin een verslechtering te betekenen. „Het personeel krijgt een kleinschaliger en bevredigen der werkomgeving met meer verantwoordelijkheden. De klanten worden meer op hun wenken bediend. En de kans op het realiseren van het ver voersbeleid van de overheid neemt toe met een verdere ver zelfstandiging van de NS". Afstoten Het gevaar dat een zelfstandi ger NS als de wiedeweerga on rendabele spoorlijnen zal af stoten, kan volgens Wijffels beperkt worden door deze tra jecten door het rijk op con tractbasis te laten huren. Ook is het mogelijk de exploitatie van deze baanvakken in han den te geven van de vervoerre- gio's-in-wording, die overigens daarbij de vrijheid krijgen ook voor andere (goedkopere) ve voerswijzen te kiezen, zoa vervoer via bussen of taxi's. Voor de klant zal de operati^ Wijffels ongetwijfeld betek nen dat de prijs van het pr^" dukt (reizigerskilometei meer in overeenstemmii wordt gebracht met de mark waarde. Dus: zit de trein ba stensvol, dan zal het treinkaa tje ook duurder zijn. Het r< zen in rustige treinen zal vi scherpe prijzen worden aang moedigd. De NS krijgt cx meer vrijheid om, bijvoorbee met grote bedrijven, collect! ve contracten te sluiten. N zoals de PTT intussen ook ze luxe telefoontoestellen vt koopt, zullen de NS voor rei: gers uit de hogere welstand klassen extra service en gl I mour gaan aanbieden. Zware druk Een verschil met de PTT is echter wel. Terwijl de PTT de privatisering een gestai maar toch rustige groei doe maakte, staat de NS voor niet geringe taak de komen twintig jaar het reizigersve voer te verdubbelen en tpnnage aan vervoerde goed ren te verdrievoudigen. Inti sen worden de investering! in de railinfrastructuur me dan verviervoudigd. De vra is of de organisatie, die al der zware druk staat, de la van een grootscheepse reorg nisatie er nog wel bij kan he ben. Verder is de NS al dece nia lang verliesgevend (voi jaar moest er 1,4 miljard gi den uit de staatskas wordi bijgepast), terwijl de PTT de verzelfstandiging circa ei miljard gulden winst maakte Zowel de commissie Wijfft als Maij-Weggen haastten zii gisteren dan ook te benadm ken dat de reorganisatie v de NS niet overhaast kan den uitgevoerd. Wijffels hi een periode van vijf a ze^ jaar aan. Maij-Weggen zei zij in deze kabinetsperii „niet meer dan een aanz kan geven. „Het volgende binet zal de operatie tot goed einde moeten brengen Het personeel van de NS zé er in elk geval niet gerust Blootgesteld aan meer con( rentie en een onbarmha contractmanagement, de taken en arbeidsrech van 27.000 NS-werknem aangetast worden, zo vreest FNV. Als de NS net als een woon bedrijf winst wil g maken, zal het personeel gens de bond aan het kort eind trekken. De druk die directie al jarenlang uitoefi om bedrijfsmatiger te gi werken, kan dan niet m worden weerstaan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4