Lothar Matthaus mascotte-op-afstand Etiket bedreigt Andreas Möller Qeidóc Qowva/nt zaterdag 6 juni 1992 39 Ir bestaan zo van die sporters die bij e massa weinig sympathie opwekken. )e voetballerij is wat dat betreft een xtreme discipline, mede al door het in ie branche aanzienlijk agressievere Tot bloei upportersgedrag. ten, zoals gebruikelijk, steeds ontkend, net als het verhaal dat hij naar Juventus zou ver kassen. Onder de huidige omstandigheden is een transfer van de economische naar de ad ministratieve hoofdstad van Italië niet zo aan nemelijk. Zijn contract loopt in elk geval door tot volgend jaar. rkende 'objecten' voor voetbalvolkshaat was ijvoorbeeld de Belg Frankie Vercauteren, jn de Duiters in het algemeen en Rudi Völ- r en Lothar Matthaus in het bijzonder. Ver- luteren naaide ooit in de aanloop naar het K van 1986 Wim Kieft een rode kaart aan; lede als gevolg waarvan de Belgen de reis aar Mexico mochten maken. Voller riep met jn verschijning bij sommigen al agressie op, elk beeld werd versterkt door zijn speelwij- Maar primus inter pares onder de Duitse letballers, die afkeer oproepen bij vooral Ne- ;rlandse fans is Lothar Matthaus. De goede tballer met het gladde jongens-gezicht en jn wat arrogante uitstraling. De Duitser in tima forma, die dank zij zijn sportieve aan- tot maatschappelijke welstand geraakte imisschien ook wel daarom afgunst oroept. chte incidenten tussen Nederlandse voet- en Matthaus, zoals de botsing Völler- ïjkaard in de WK-zomer in Milaan hebben :h eigenlijk nooit voorgedaan. Matthaus ■pt kennelijk bij Nederlandse voetballief- ;bbers op voorhand al weerstand op. Agres- waar de man in bonus op dit moment ove- ;ens geheel niet meer mee zit. Hij heeft zich [aatschappelijk dermate omhoog gewerkt it dit soort uitingen van sympathie hem Ings de koude kleren afglijden. m teen gebruik m welke hoedanigheid Lothar Matthaus raks bij het EK in Zweden, geen gebruik in maken. De Spielmacher en Mannschafts- ipitan ontbreekt namelijk in de Duitse se ctie, die wil trachten het WK van 1990 van n Europees vervolg te voorzien. Pakweg an- rhalve maand geleden kreeg de Europees- wereldvoetballer van het jaar een ernstige ieblessure. Het kapsel van de rechterknie is verrekt en de buitenband gescheurd. In- ddels heeft Matthaus in het Amerikaanse il een operatie ondergaan bij de knie-speci- st en zijn vertrouwensarts Richard Stead- ld%n. ingreep was een succes, Matthaus (31) zal arschijnlijk geheel herstellen, maar is vijf tanden uit de roulatie. De dit seizoen bij In- in£ nazionale in Milaan bepaald niet onom- eden middenvelder mist daardoor het EK een deel van het komende seizoen. Waar- or ook de start van jaargang '92-'93 weinig or spoedig lijkt te gaan verlopen voor het .itse troetelkind, dat twee jaar geleden nog 1 de basis stond van de WK-triomf. Ook het :ente seizoen in Italië begon voor Matthaus cht en is eigenlijk nooit meer goed gewor- li. Zijn club, die vorig jaar nog de UEFA nd p veroverde, beleefde een dramatisch cht jaar en is voor komend seizoen Euro- ?s voetbal misgelopen Voor het eerst sinds f5 ontbreekt Inter op de deelnemerslijst, 1 zwarte bladzijde in de rijke' historie van topper uit het San Siro (Meazza) stadion, het voorbije seizoen al AC Milan moest nkeren op het Europese podium, als ge- g van een schorsing. .nadeloos J" ar Milan echter genadeloos terugsloeg en Italiaanse titel met overmacht in de wacht Uepte sukkelde Inter van de ene malaise tr het volgende dieptepunt. In februari - rd trainer Corrado Orrico ontslagen en op- 'olgd door de vroegere ster van' de club Suarez, die eind vorig jaar zijn congé had regen als Spaanse bondscoach. Matthaus degene die Orrico het langst de hand bo- het hoofd hield. Onder meer door te wij- op het collectieve falen van de spelers- ip, waarin ook de tweede Duitser Jürgen nsmann (27) hopeloos haar zijn vorm bleef ken. De desondanks opnieuw voor het EK electeerde blonde spits beleefde als doel- itenmachine met iets meer dan een hand treffers een dieptepunt in zijn carrière. vertrek, waarschijnlijk naar Real Ma- I, stond maanden geleden al vast ondanks vorige herfst tot 1994 (mondeling) ver- [d contract. Mede door de aanstaande en- van de Bulgaar Pancev, de Rus Sjalimov {Matthias Sammer van VfB Stuttgart. Ook Ireas Brehme, der 'Dritte im Bunde' bij In- werd door de teloorgang van zijn club be- loed, maar de degelijke Duitser (32) was minst aan sleet onderhevig. Hij mag wel trekken bij Inter. Lothar Matthaus bij Inter blijft is aanne- lijk, maar niet vanzelfsprekend. Geduren- oorbije seizoen deden al geruchten de 'de dat de Mannschaftskapitan zou verkas- 1 naar AS Roma, waar al zijn landgenoot 1 di Voller speelt. Matthaus heeft die berich- Lothar Matthaus, de Beier die op jeugdige leeftijd 'Adidas-dorp' Herzogenaurgch verliet om vijf jaar bij Borussia Mönchengladbach te gaan spelen, vervolgens tot bloei kwam in vier jaar bij Bayern München en zijn vierde jaar er in Milaan heeft opzitten, zou er bijna wel bij zijn in Zweden. Hij werd gevraagd door het ZDF om als commentator op te tre den, maar hij werkt liever in Donaustauf in tensief aan zijn revelidatie. Bovendien moet hij zich tweemaal per week melden bij de clubarts van Bayern München, dr. Müller- Wohlfahrt. Matthaus slechts als mascotte-op-afstand voor de Mannschaft, het zal een slok op een borrel schelen. De tweebenige middenvelder met de explosieve demarrage gevolgd door een afstandschot als zijn handelsmerk kon die kwaliteit het voorbije seizoen minder dan gebruikelijk etaleren. Ook in de nationale ploeg, waarin Vogts nu het probleem van de evenwichtige middenveldbezetting zal die nen op te lossen, leek Matthaus minder domi nant (want verdedigend) aanwezig. Voor de oppositie bij het EK in Zweden, waaronder het Nederlands elftal in de laatste groepswed strijd, wellicht een zorg minder. Hoewel naar veler mening Andreas Möller de rol van Matt haus in samenwerking met Matthias Sammer of Stefan Effenberg zou moeten kunnen over nemen. De in eigen land vanwege transferpe rikelen weinig populaire Möller wordt in po tentie al jarenlang als gezichtsbepalende fi guur beschouwd, maar kon tot dusver niet in alle opzichten indruk maken. Bij Berti Vogts geniet de technisch vaardige middenvelder van Eintracht Frankfurt nog steeds niet het volle vertrouwen. Maar wellicht speelt de zes jaar jongere Möller Matthaus in Zweden wel naar de vergetelheid. Stapje terug De op Franz Beckenbauer (103) na meest er varen international (93 interlands) zal zelf niets willen weten van een stapje terug. Matt haus werkte de voorbije periode al hard aan zijn herstel, dat hem in september weer terug moet brengen in de hoofdmacht van Inter. Dat is nu zijn eerste doel. De record-verbete ring van Der Kaiser, aan wie Matthaus zijn feitelijke doorbraak als topvoetbalier toe schrijft, zal hij voorlopig wel even uit het hoofd hebben gezet. Zeker nu hij ook in de privé-sfeer de nodige afleiding heeft sinds hij medio mei van zijn tweede vrouw Lolita Mo reno een zoon (Loris) heeft gekregen. Het be tekende de definitieve afrekening met dat deel van. zijn private verleden, waarin hij vo rig jaar afscheid nam van zijn eerste echtge note Silvia, die hem twee kinderen had ge schonken. In zijn riante optrekje in Lago di Lecco, aan de oostkant van het Como-meer is hij wat dat betreft een nieuw leven begonnen. Lolita, een televisie-presentatrice en model, maakte overigens een paar maanden geleden hachejlijke momenten mee toen onverlaten de Matthaus-villa met een ongenood bezoekje vereerden. Lolita werd bedreigd en gekne veld de bij terugkeer trof Matthaus een chaos aan en niet één meer van zijn trofeeën. Die hadden de criminelen alle meegenomen en zijn sindsdien niet meer teruggevonden. Ook om die reden had 'Der Lothar' graag bij het EK in Zweden een nieuw exemplaar aan zijn niet meer bestaande verzameling willen toe voegen. Het noodlot besliste anders. Over zijn toekomst behoeft Matthaus zich overigens in financieel opzicht geen zorgen te maken. Zijn sponsorcontracten met firma's Panasonic (een miljoen Mark), Gatorade, Mercedes, Puma en American Express lopen gewoon door tot '93 en '94. Bovendien wacht hem een uitkering van 5,25 miljoen Mark bij onverhoopt blijvende non-activiteit Ander doelwit Vooral de Nederlandse 'voetbalsupporters' zullen straks in Gothenburg een ander 'doel wit' moeten zoeken om hun verkeerde agres sie op bot te vieren. Misschien dat in dat op zicht de absentie in het veld van Lothar Matt haus een positief effect kan hebben. Dat de Duitse voetbalploeg op papier een echt aan sprekende naam ontbeert is so wie so al zonneklaar. „Maar ik wil er graag in 1994, bij het WK in Amerika, weer bij zijn", zegt Matthaus, die in zijn eventueel derde WK een mooie gelegen heid ziet om het voetbal in de States te promo ten. Terugkijkend op dit seizoen besluit hij: „Als Inter het voorbije seizoen slecht speelde kreeg ik meestal de schuld". Wat dat betreft behoeft Matthaus zich voor het naderende EK geen zorgen te maken. Hij speelt helemaal niet. -><• Idoor WILBER HACK Andreas Möller, al jaren een uitzonderlijk voetbaltalent, be gint in Zweden aan zijn tweede grote titeltoernooi. De glans van het wereldgoud van twee jaar geleden ging grotendeels aan hem voorbijIn Italië bleef de inbreng van Möller beperkt tot een invalbeurt van zeven minuten. Het enfant terrible van de Bundesliga gelooft bij het Europees kampioenschap wel in een glansrol en een ba sisplaats. „Vogts vertelde me voor de oefenin terland tegen Tsjechoslowakije in Praag dat ik de belangrijkste kandi daat voor een positie in het nieuwe hart van de Duitse ploeg nu Lothar Matthaus ontbreekt", vertelt Möller trots. „Hij ziet in mij dé man achter de spitsen. Hassler, Sammer of Ef fenberg moet de verdedigende ta ken van Matthaus overnemen. Dat er twee spelers nodig zijn om het ge mis op te vangen bewijst wel hoe on misbaar Matthaus eigenlijk voor Duitsland is. Hij is verdedigende en aanvallende middenvelder tegelijk, niet te beroerd om in dienst van het elftal het vuile werk op te knappen. Daarom is hij onvervangbaar, voor elke ploeg, voor iedere trainer. En dan praat ik nog niet over zijn be-^ lang voor de ploeg buiten het veld". Möller gaat nog verder. „Met Matt haus erbij waren we zeker Europees kampioen geworden. Maar ook nu gelden we nog als de uitgesproken favoriet. Zelfs bij onze zwakste in terlands - Möller noemt de duels te gen Italië en Tsjechoslowakije waar in hij geen of nauwelijks speeltijd kreeg - had de tegenstander moeite met ons. Dat zegt toch voldoende. We halen minimaal de halve finales. Of we nog verder komen is afhanke lijk van de vraag of bepaalde spelers snel in het toernooi kunnen groeien. Een EK ligt ons minder. Je hebt het gevoel dat je er elke wedstrijd iets van moet maken, want het is zo voorbij. Ik denk ook dat er daarom bij een Europees kampioenschap beter gespeeld wordt". Eenwording In vergelijking tot het zo succesvol verlopen 'Italia 90' is Duitsland vol gens Möller vooral in de breedte sterker geworden. Daar kijkt nie mand van op, want sinds de eenwor ding kan Vogts over een uitgebrei der arsenaal aan topspelers beschik ken. „Maar het is toch zijn verdien ste dat die spelers zo snel in de Mannschaft zijn opgenomen", wijst Möller op onder andere Sammer, Thorn en Doll. „Twee jaar geleden stond niemand te. juichen toen Vogts de erfenis van Franz Becken bauer overnam. Men vond Vogts te licht voor het werk, te grijs. Want er lag een moeilijke opdracht. De nieu we bondscoach moest niet alleen voortborduren op het succes, maar ook nieuwe spelers een eerlijke kans geven. Vogts heeft razendsnel een nieuw Duits team gebouwd, dat in potentie nog meer in zijn mars heeft dan het Duitsland van voor heen. Toen was het alleen Kampf- geist. Nu is er ook weer een genera tie technisch begaafde voetballers opgestaan", doelt Möller op Hassler, Effenberg, Doll, maar vooral ook op zichzelf. In het nieuwe Duitsland speelt Möl ler volgens velen nog een te beschei den rol. Door vetes met supporters en ploeggenoten kreeg hij herhaal de malen met een vormcrisis te ma ken en verspeelde hij een paar keer zijn plaats in de nationale ploeg. Nog steeds wacht Duitsland met smart op de dag dat Möller eindelijk volwassen wordt. „Hij is gezegend met de kwaliteiten van een super ster en komt op eén leeftijd dat hij er ook één moet worden", vindt voor malig bondscoach Beckenbauer. „Maar wat hij eerst moet tonen is meer stabiliteit", doelt Vogts op de kronkelige levensvisie van Möller I buiten de lijnen. Als oorzaak voor dat wispelturige gedrag wordt naar Klaus Gerster ge wezen, de man die Möller op der tienjarige leeftijd bij BSC Schwarz Weiss 1919 Frankfurt ontdekte en hem sindsdien met raad en daad bij staat. De voetballer volgt zijn 'gewe ten' blindelings, tekent elk contract dat zijn zaakwaarnemer hem voor legt. Toen Gerster bij Frankfurt als manager werd ontslagen nam ook Möller de wijk. Twee jaar geleden keerden ze allebei weer terug in het Waldstadion. Sinds kort leven Ger ster en Möller onder één dak in het huis dat de voetballer voor zijn hu welijk liet bouwen. Gerster beschikt zelfs ovër een bankmachtiging. Het contract dat Möller bij die laat ste transactie tekende kostte hem bijna het Europees kampioenschap. De voetballer gaf voor anderhalf miljoen gulden handgeld zijn woord aan Juventus, dat hem wel bij Ein tracht 'stalde'. Vorig seizoen wilde 'Juve' de rechten op de speler aan Atalanta Bergamo overdoen. Möller liet een jaarsalaris van 3,5 miljoen gulden, een kledingzaak voor zijn vriendin in het centrum van de stad en een nieuwe Maserati schieten en koos voor zijn vrienden in Frank furt. „Geld is niet zaligmakend en ik geloof niet dat een speler zich in de serie A beter ontwikkelt. De grootste crisis in het Duitse clubvoetbal is achter de rug. Sinds de eenwording is er weer volop kwaliteit in de Bun desliga. De competitie is sterker, harder en moeilijker geworden". Steekspel De weigering had wel tot gevolg dat Möller in een juridisch steekspel verwikkeld raakte. Met Juventus als grote winnaar. De Italiaanse club is volgens de FIFA eigenaar van de rechten op de speler. Möller en Ein tracht Frankfurt trokken op het laatste moment een beroep bij het executief-comité van de FIFA tegen die beslissing in Want Eintracht wil van Möller af. Na eerdere conflicten over het leiderschap binnen de lij nen met Uwe Bein, zorgt het jaarsa laris van 1,9 miljoen gulden voor een speler die zijn club maar geen titel kan verschaffen nu voor scheve ge zichten in het Waldstadion. Juven tus kan Möller niet gebruiken en vindt dat hij nog magr een jaar in Frankfurt moet blijvejn. Het dreigement van Vogts dat hij voor het EK duidelijkheid moest verschaffen waar hij volgend sei zoen speelt deed Möller luchtig af. „Dat loopt allemaal wel los. Die zaak is wat opgeklopt. Voor de oefenin terland tegen Italië zdu ik om dezelf de reden al uit de selectie gezet zijn, Vogts vond het echter beter dat ik een ontmoeting met de Italiaanse pers zou vermijden. Daarom besloot hij een denkpauze in te lassen. Duitsland speelde vervolgens slecht. Misschien is die denkpauze daarom maar tot één wedstrijd be perkt gebleven", aldus Möller, die vindt dat de bondscoach niet om hem heen kan. Möller gaat er dan ook vanuit dat hij als basisspeler op 18 juni in het Ulle- vi-stadion Nederland zal bestrijden. De regerend Europees- en wereld kampioen staan dan tegenover el kaar. Een beladen ontmoeting? Möl ler vindt van niet. „Wij hebben geen problemen met Nederlanders en hoeven ten opzichte van Oranje niks meer te bewijzen. Door de gunstige groepsindeling hebben beide lan den zich op het moment van de ont moeting waarschijnlijk al geplaatst voor de halve eindstrijd. Want het GOS mag weinig problemen opleve ren. Schotland is in onze groep een outsider, en voor mij zelfs de grote onbekende. Misschien wel een ge vaarlijke als je ziet hoe veel moeite we in de groep nog met Wales heb ben gehad. Maar de halve Finale ha len we. Dat zijn we minimaal aan onze stand verplicht". Met dergelijke uitspraken manoeu vreert Möller Duitsland nog nadruk kelijker in een favorieten rol. Die druk en de status van wereldkam pioen die het land met zich mee draagt ziet Möller niet als een extra belasting. „Je weet toch wat het is met Duitsers. Die voelen zich op zijn sterkst als er jacht op ze wordt ge maakt...." De Duitse voetbalploeg, wereldkampioen 1990 en verliezend halve finalist bij het EK 1988, moet noodgedwongen in Zweden een ander gezicht tonen dan voorzien en zelf gehoopt. Lothar Matthaus viel door een langdurige blessure af voor de Mannschaft en één van zijn potentiële vervangers is Andreas Möller. Beiden zijn niet geheel onomstreden. De eerste door zijn kritische stellingname de laatste jaren, de tweede vanwege zijn wat merkwaardige gedrag. Een dubbel-impressie. Andreas Möller nam bij Borussia Dortmund ooit afscheid met het winnen van de Duitse beker: „Met Matthaus erbij waren we zeker Europees kampioen ge worden. Maar ook nu gelden we nog als de uitgesproken favo riet". FOTO: EPA De op Franz Beckenbauer (103) na meest ervaren international (93 interlands) Lothar Matthaus (met wereldbeker): „Ik wil er graag in 1994, bij het WK in Ame rika, weer bij zijn". FOTO. EPA I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 39