EK'92 ohn Bosman blijft hopen Arnold Mühren en de onderwaardering 37 ZeidUaQowtarit ZATERDAG 6 JUNI 1992 De carrière van een international valt of staat soms met één wedstrijd. John Bosman begon aan het Europees kampioenschap in 1988 als basisspeler, Marco van Basten moest hoewel fit verklaard vanaf de zijkant toekijken. Na de door Oranje verloren openingswedstrijd tegen de Sovjetunie (0-1werden de rollen door Rinus Michels omgedraaid. Van Basten haalde tegen Engeland zijn gram, Bosman was terstond vergeten. Inmiddels lijkt de bondscoach de spits voorgoed uit het oog verloren. Arnold Mühren maakte een min of meer omgekeerde ontwikkeling mee. Hij werd op latere leeftijd nog geselecteerd voor Oranje en maakte een mooi EK 1988 mee. Beiden kijken terug. VAN DER POEL Bosman beschouwt !K in Duitsland, vier terug, als een unieke ring. Hoewel hij er ie bewuste zondaga- in Köln nooit meer f het begin bij is ge- JCel verbitterd, kende Elan in Oranje zijn plaats. bij Ajax was hij al blij in de schaduw van Van n mocht opereren. Al- als de laatste gebles- was, mocht Bosman op aatsje rekenen. Zij wer- ,-elden tegelijk gebruikt. :este interlands bekeek lardoor vanaf een hou- iankje. Behalve in de aar het EK. „Van s dat jaar gebles- en ik zat al vier jaar bij ictie". juni nam Bosman in 'e-shirt het op tegen de jgenloze voorstopper -.Kuznetsov. Hij verloor nel op punten en het int van Vassili Rats het Nederlands elftal poel van ellende. Van and en Ierland moest winnen. Voor Bosman larbij geen plaats meer. ied het die eerste wed- redelijk", zegt het offer, bijna vier jaar na ,Maar met Van Basten bank was het logisch plaats moest maken, as geen schande. Hij retig, wilde iets laten heeft zijn klasse daar- zezen. Ook ik heb van ties genoten. Ondanks leurstelling. Voor het- geld doe je van begin /d mee". John van 't Schip, die ipijk lot was beschoren, I c Bosman de wedstrij- l^arin Oranje het alsnog finale zou schoppen imelijk vanaf de zij- Alleen tegen Ierland g hij nog één keer de streden Arnold Müh- k heb me positief opge- In het begin kost dat maar het heeft geen twee weken met een :zicht rond te lopen. Je met wat dingetjes en irt van alles te genie- it is tenslotte je eerste oernooi. En als het elf- goed gaat draaien, is uurlijk schitterend". tweede veede grote toernooi losman ontnomen. Na in 1988 bleef hij met ieuwe werkgever, KV len, Europees scoren, jeo Beenhakker hield kjacied buiten zijn de- 'e WK-selectie van 22. Oranje in Italië door verdeeldheid zijn te grabbel gooide, Bosman in Eindho- PSV had de Amstelve- België weggelokt - üfts van eigenwaarde te- krijgen. „Ik heb tien onder Beenhakkenge- Het ging niet anders ior het EK. Al de pro die later in Italië 'Uiten kwamen, daar- toen geen sprake, igens van Milan waren er nog niet bij, het was nog te vroeg. Het WK begon pas drie weken nadat ik was afgeval len". PSV bleek, wat Bosman be treft, geen club om het zelf vertrouwen terug te vinden. De gevolgen van Beenhak kers beslissing lieten zich in Eindhoven voelen. „Het kan ermee te maken hebben", zegt Bosman. „Maar er speel den meer dingen. Ik kwam er met een blessure. Het elftal draaide niet zo en misschien was PSV wel geen club voor mij. Ik was niet scherp, ik heb me er nooit prettig ge voeld. Niet op het veld en niet op de training. Affijn, ieder een heeft het kunnen zien. Ik heb nooit de vorm van Me- chelen te pakken gekregen". Wel geslaagd Bij Anderlecht, onder Aad de Mos, zegt Bosman daar wel in geslaagd te zijn. Hoewel de Belgische club naast alle prij zen greep, heeft de Neder landse spits weer plezier in het spel gekregen. „Na die Europa Cupwedstrijden te gen PSV, waarbij ik tweemaal inviel, heb ik een periode doorgemaakt waarin ik veel scoorde. Dat was een hele overwinning op mezelf. Toen zat ik op mijn oude niveau. In totaal is het zestien keer raak geweest, ik denk in zo'n beet je 25 wedstrijden. Veel af standsschoten zaten erbij. In België speel je eigenlijk zon der vleugelspitsen. Je moet meer vanuit de tweede lijn komen. De ene keer was ik diepste spits, de andere keer stond ik er weer achter". Een uitnodiging voor Oranje •heeft Bosman niet uit het hoofd gezet. „Als je die hoop niet hebt, kun je als voetbal ler beter stoppen. Ik ben pas 27 jaar, dan mag je niet zo denken. Ik heb de pech ge had dat ik bij Anderlecht voor drie EC-wedstrijden ge schorst ben geweest. In die wedstrijden had ik iets kun nen laten zien.De bonds coach heeft een keer op de tribune gezeten. Dat was bij Anderlecht - Beveren. Hij kwam voor mij, dacht ik. Ach teraf bleek dat Peter van Vos sen gevraagd was. Ik speelde geen goede wedstrijd, hij wel. Je moet een beetje geluk heb ben". Aanvankelijk Van Vossen, die in het vol gende seizoen het shirt van Anderlecht om de schouders heeft, was aanvankelijk wel één van de twintig voor het EK geselecteerde spelers, maar haakte met een trombo se in de arm toch weer af. Be vreesd voor zijn plaats is Bos man, met een fitte Van Vos sen bij zijn club, niet gewor den. „Bij Anderlecht is ieder een een concurrent van ieder een. Er lopen nu al vijf of zes spitsen. Van Vossen heeft een goed debuut in Oranje gehad, heb ik begrepen. Op vallend. Hij is een type dat veel loopt. Blijkbaar dacht Michels zo'n speler nodig te hebben. Hij voegt iets toe. Anders dan Eric Viscaal, zijn vervanger, ja. Hij is veel tech nischer, is sterk in de kleine ruimte. Maar van dat soort zijn er meer". Een uitnodiging voor Oranje heeft John Bosman niet uit het hoofd gezet. „Als je die hoop niet hebt, kun je als voetballer beter stoppen. Ik ben pas 27 jaar, dan mag je niet zo denken". FOTO. CEES KUIPER Arnold Mühren: „Ik vind Richard Witschge een goede voetballer, maar ik begrijp niet dat hij aan vankelijk was geselecteerd. Als een voetballer maar tien wedstrij den per seizoen speelt, moet je hem thuislaten. Zo heeft Michels ook Jerry de Jong behandeld. Toen hij bij PSV op de bank te recht kwam, viel hij automatisch af bij Oranje". FOTO: BERT VERHOEF Het lijkt er anno 1992 verdacht veel op dat er voor de positie van Arnold Mühren nooit een betere is geweest dan de voetballer zelf. Het onwaarschijnlijke finale-doelpunt van Marco van Basten, waarin de Volen- dammer met één van zijn laatste acties voor Oranje een stevige hand had, is voor Jan Publiek de meest tastbare herinne ring aan de linkspoot met de fluwelen baltechniek. Mühren zou het speeltuig bij de voorbereiding van het tweede doel punt echter, volgens de kenners, volko men verkeerd hebben geraakt. „Typisch Nederlands", pareert de inmiddels 42-ja- rige voetballer. „Als er eindelijk iets moois gebeurt, is het weer geluk". De bal plofte uit Mührens voorzet vanaf de linkerflank op die mooie zomeravond, dus toch als bedoeld, op de rechtervoet van Van Basten. „De pass was iets te ver. Ik wilde de bal twee meter voor 'm krij gen. Marco liep tussen twee verdedigers. Het moest allemaal snel. Als ik niet toe vallig linksbenig was geweest, had hij die bal nooit gekregen. Zo is het natuurlijk ook nog eens een keer". Mühren vertelt het voor de zoveelste keer en lijkt zich er nog steeds een beetje kwaad om te maken. Zijn prestatie in 1988, toen hij op 38-jarige leeftijd tot een vaste kracht was geworden in Oranje, verdient als het aan de veteraan ligt meer waardering. Zoals hij dat ook van Ajax verwachtte, toen hij een jaar later een punt zette achter zijn loopbaan als speler. Mühren voelde zich door een nieuwe aanbieding van Ajax, om er als jeugdtrainer door te gaan, op zijn zachtst gezegd in zijn hemd gezet. „Uit die aan bieding sprak helemaal geen waarde ring". Mühren, de enige Nederlandse voetbal ler die ooit eens de Europa Cup I, II en III won en in een Engelse FA Cup-finale heeft gestaan: „Ik deed bij Ajax al twee jeugdelftalletjes, plus dat ik anderen op het veld assisteerde. Ik was er elke dag. In mijn ogen was het werk dat ik deed een volledige baan. Maar ik zou als part timer worden uitbetaald. Ik heb twee kindertjes die ik moet onderhouden en ik ben geen type dat op zijn knieën ^at liggen. Ik heb achtëneenhalf jaar bij Ajax gezeten. Dan hoor je zo'n beetje bij het meubilair. Het bestuur dacht dat ik nooit meer weg zou gaan, maar zo is het niet. Ik ben wat anders gaan doen". Koffertje Met broer Gerrit besloot Arnold Mühren met een koffertje in de ene en een voet baltas in de andere hand het land door te trekken. De organisatie van de 'voetbal- clinics' lag bij een Voetbal International, voor de uitvoering was het Volendamse koppel aangetrokken. „Dit is het tweede seizoen, we hebben al weer voor twee jaar getekend en er is al gepraat over '94-'95. Het loopt storm. We doen ongeveer 150 trainingen in twaalf maanden. Meer kun nen we niet aan. We doen het met z'n tweeën, 48 jongens per keer, drie uur lang. Er moet eigenlijk geld bij. We kun nen er meer mensen bij halen, maar dan stijgen de kosten. En nog belangrijker: het effect van de Mührens gaat dan ver loren". Het aantal interlands dat Gerrit en Ar nold Mühren achter hun naam hebben staan, tien om 23, zorgt niet in de eerste plaats voor die aantrekkingskracht. „Dat hadden er, wat mij betreft, ook wel iets meer kunnen zijn", zegt de jongste van de twee. „Mijn interland-carrière is met horten en stoten verlopen. Voordat ik naar Engeland ging, deed ik een aantal keren mee. Mijn laatste wedstrijd was te gen Frankrijk, met Platini. Toen misten we de kwalificatie voor het WK in 1982. Kees Rijvers was bondscoach. Hij wilde geen spelers meer uit het buitenland er bij. Daardoor ben ik buiten de boot geval len. Hoe goed ik het ook bij Ipswich deed, ik kwam er niet meer tussen". Maar nadat Rijvers had plaatsgemaakt voor Michels, die op zijn beurt weer tijde lijk werd vervangen door Leo Beenhak ker, raakte Mühren langzamerhand weer in beeld. Ook al doordat goede linksbeni ge voetballers ontbraken in de generatie achter Mühren. „Dat was niet alleen het geval bij het Nederlands elftal, ook bij Ajax zaten ze met dat probleem. Ik kan me herinneren dat ze het zelfs een tijdje met Felix Gasselich links op het midden veld hebben geprobeerd. En bij Oranje kan ik mij een interland tegen Polen voor de geest halen, waarin Ronald Koe man er moederziel alleen rondhuppel de". Zijkant Het doelpuntloze gelijkspel tegen Polen, op 19 november 1986, was voor Michels het sein om de 37-jarige Mühren, die bij Ajax de leemte aan de linkerkant al een tijdje prima opvulde, te selecteren. „Je had in die tijd niet veel echte linkspoten. Ik denk dat Hans van Breukelen en ik bij het EK in 1988 de enigen waren. Nu had Michels voor zijn selectie meer keus. Frank de Boer, Bryan Roy, Richard Witschge, Rob Witschge en Michel Kreek. Ze kunnen allemaal wel die strook aan die linkerkant bespelen. Ik moest, gezien mijn leeftijd, echt aan de zijkant spelen. Met Erwin Koeman aan de binnenkant. Maar ik was 38 jaar, dan kun je jezelf niet vergelijken met een jongen van 21". Mühren stond er niet om diep te gaan of voorzetten te geven. „Zo iets mag je, vind ik, wel verwachten van een knaap als Ri chard Witschge. Ik vind Richard een goe de voetballer, maar ik begrijp niet dat hij aanvankelijk was geselecteerd. Als een voetballer maar tien wedstrijden in een - seizoen speelt, moet je hem thuislaten. Zo heeft Michels ook Jerry de Jong be handeld. Toen hij bij PSV op de bank te recht kwam, viel hij automatisch af bij Oranje. Hoewel die jongen het tegen Griekenland toch fantastisch had ge daan". Overigens zegt Mühren meer niet te be grijpen. In het geval Gerald Vanenburg, bij het EK in 1988 nog een vaste en ge waardeerde kracht, had de Volendam- mer anders gehandeld. „Een fantasti sche voetballer, die ook nog eens in vorm was. Of Robbie Witschge, die eerst bui ten de selectie was gelaten. Hij heeft eerder alleen tegen Joegoslavië mogen meedoen. Maar als linksbuiten. Het hele seizoen speelt hij bij Feyenoord vanuit het midden. Hij draaide op die positie - een ijzersterk seizoen, en dan wordt hij aan de buitenkant gezet. De positie waar op hij het bij Ajax niet heeft gehaald. Een gekke zaak, maar Michels zal er wel zijn redenen voor hebben gehad". Initiatieven Wat Mühren betreft, kwam er slechts één man in aanmerking voor zijn plek. Maar van Michel Kreek, zijn voorkeur, was een EK-optreden fysiek te veel gevraagd. „Hij verdiende het. Richard Witschge speelt te ver van de goal af. Misschien is dat zijn opdracht, maar dan nog zou ik wat meer initiatieven van hem willen zien. Die nam ik zelf ook. Hij scoort voor een middenvelder nog steeds veel te wei nig. Als hij maar kansen zou krijgen. Ook dat is niet het geval. Kreek had bij Ajax zelfvertrouwen gekregen. Hij komt van achteruit en kan de hele linkerkant be strijken. Een echte allrounder". Doordat Kreek de selectie voor Oranje op het laatste moment misliep, verwacht Mühren geen spectaculaire wijzigingen. „Wellicht één andere naam. De rest kan nog prima mee. Ze zijn vier jaar ouder, maar dat kan alleen maar in hun voor deel werken. Een oude hap zou ik het elf tal van 1988 niet willen noemen. Een voetballer is op zijn top als hij 28 of 29 jaar is. Dat zijn ze, op Adri van Tiggelen na, zo'n beetje allemaal. En als je weet dat het EK misschien je laatste toernooi is, ben je extra gemotiveerd. Ik zie Ne derland in Zweden de finale halen. Het zit, met Schotland en het GOS, zeker niet in de ongunstigste poule. Ja, ik zie het wel gebeuren".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 37